This is an email from KriptoEkonomi, a newsletter by BlockchainIST Center.

Google — Citibank İş Birliği

Google İş Birliği

Google Pay, uygulamasını yenilemenin yanı sıra yeni Plex bankacılık hesaplarını da duyurdu. Genel müdür Caesar Sengupta, çevrimiçi bir etkinlikte, Plex’in vadesiz hesap ve tasarruf hesapları üzerine inşa edildiğini açıkladı.

Plex teklifini ilk açıklayan banka Citibank’tır. Citi Plex, önümüzdeki yıl Google Pay’de satışa sunulacak ve şu an kullanıcılar için bir bekleme listesi açılıyor. Sengupta’ya göre, “Plex, mali durumunuzu daha fazla kontrol etmenizi sağlayacak.” Sengupta, şirketin geçen yıl bu projeyi başlatmasından bu yana bir dizi çalışanın Citi ve Stanford Federal Credit Union tarafından Plex hesaplarını kullandığını söyledi. Bunların birinden veya diğer dokuz finans kurumundan Pay uygulaması aracılığıyla bir Plex hesabı almak için bekleme listesine katılabilirsiniz. Bunlar arasında BMO Harris, BBVA, Coastal Community Bank, Seattle Bank, Harbor Bank of Maryland ve First Indepence Bank bulunuyor.

Citibank’ın yeni CEO’su Jane Fraser, Google’ın sanal etkinliğinde Citi Plex hesabının “banka için yeni bir yol” olduğunu söyledi. Fraser, telefonunuzdan bir hesap oluşturacaksınız ve “birkaç dakika içinde tüm bankanız telefonunuzda olacak” dedi. Aylık ücret veya minimum bakiye gereksinimi olmayan uygulama, “kullanıcıların daha fazla tasarruf etmelerine ve tasarruf hedeflerini belirlemelerine yardımcı olmak için yapay zekâ destekli bilgiler” sunuyor. Anında bir dijital Mastercard banka kartı ve talep üzerine fiziksel bir temassız kart alıyorsunuz. Doğrudan hesabınızdan arkadaşlarınıza para göndermek, işlemlerinizi yönetmek, ödemelerle ve daha fazlası için Pay uygulamasını da kullanabilirsiniz.

Kaynak: Engadget

BlockApps, Bayer İş Birliği ile Agritech Ağını Başlattı

Agritech

Ethereum tabanlı Agritech ağı, tarım ürünlerinin yaşam döngüsünü izlemeyi hedefliyor. Blockchain çözümleri sağlayıcısı BlockApps, 18 Kasım’da “TraceHarvest” adlı blockchain tabanlı bir tarımsal ürün izleme ağı başlattı ve dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Bayer, ilk kullanıcıları arasında yer alıyor. TraceHarvest’in kullanıcılara, tohumların kaynağından başlayarak tarım ürünlerinin yaşam döngüsünü izleme yeteneği sağladığı bildiriliyor. Platform aynı zamanda kullanıcılara gerçek zamanlı bilgi sağlayarak, mahsulleri manuel olarak izlemeyle ilgili sorunları azaltmaktadır.

TraceHarvest, çiftçiler, bayiler, üreticiler, distribütörler ve teknoloji sağlayıcılar gibi tedarik zincirindeki tüm katılımcılara açıktır. Ayrıca ağ, çiftçilere yeni pazarlara girme ve ek gelir elde etme fırsatı sunmayı amaçlamaktadır.

Ürünleri izlemenin yanı sıra, platform karbon dengeleme kredileri gibi çevre ve tüketicinin korunması için de kullanılabilir. Ayrıca, şirket platformda depolanan verilerin araştırmacılar tarafından gıda tedarik zincirini daha sürdürülebilir hale getirmek için kullanılabileceğini umuyor.

Tarım Sektörü

BlockApps, bu projede Alman ilaç devi Bayer’in bir alt bölümü olan Bayer Crop Science ile işbirliği yaptı. Bayer, ağın geliştirilmesine yardımcı oldu ve son iki yıldır ağı ABD ve Brezilya’daki müşterileri ile ilgili operasyonlarda, soya fasulyesi ve mısırın yanı sıra diğer birçok ürünü takip etmek için kullanıyor.

Son zamanlarda, birçok ülke ve şirket de mahsullerle ilgili tedarik zincirlerinde blockchain benimsemeye başladı. Ekim ayında, ABD, Fransa, Çin ve Hollanda’dan dünyanın önde gelen tarım firmaları, Brezilya’daki lojistik süreçlerini kolaylaştırmak için blockchain teknolojisini kullanacak bir ortak girişim başlattılar.

Kaynak: Coin Telegraph

Ethereum Polkadot’a Karşı — 4: Topluluk

Polkadot

Polkadot: İlgili Şirketler

Polkadot’un geliştirme süreçleri devam ederken Polkadot.net üzerindeki çalışmaların bir dizi ekip tarafından yürütüldüğü bilinmektedir. Bu ekipler arasında Edgeware, Centrifuge, Acala, Polymath, ChainLink, Katal, ChainX, Laminar, Energy Web Foundation, Dock, Ocean Protocol yer alır.

15 Ekim 2020'de Interlay, PolkaBTC’yi tanıtmıştır. Ancak uygulama 2021’in başlarında gerçekleşecektir. Bu Bitcoin’in tanıtımı, birlikte çalışabilirlik yolunda çok önemli bir adım olacak.

Topluluk

Polkadot birçok farklı blockchain topluluğuyla, blockchain’in birlikte çalışabilirlik özelliği sayesinde iş birliktelikleri ve ürün hizmetleri oluşturarak erişim alanını ve etkisini arttırmaya devam ediyor.

Ethereum: İlgili Şirketler

Ethereum, şüphesiz mevcut en iyi blockchain protokollerinden biri olduğunu kanıtlamıştır. Üç önemli özelliği olan benimsenme, ölçeklenebilirlik ve destekleme Ethereum’u kurumsal iş çözümleri için kazançlı bir seçenek haline getirmektedir.

Ethereum blockchain’inde bulunan kriptopara birimlerinin sayısı 2.000’i aşmaktadır. Ethereum blockchain de şimdiye kadar 2.500'den fazla dApp oluşturuldu. Ethereum Enterprise Alliance’ın 450'den fazla üyesi var. Bunlar arasında Microsoft, JPMC, Santander, Accenture, ING, Intel, Cisco ve diğerleri dahil olmak üzere en büyük küresel şirketlerden bazıları bulunmaktadır. Bu da bize göstermektedir ki Ethereum hem yüksek sayıda topluluk oranlarına sahip hem de The Ethereum Enterprise Alliance bünyesinde yer alan dev şirketlerle farkını ortaya koymaktadır.

Kaynak: Purestake

Aybars DORMAN

PayPal Kullanıcıları Büyük Miktarda Bitcoin Satın Alıyor

PayPal Kriptopara Hizmeti

Pantera Capital, büyük oyuncuların kripto pazarına girişinin yarattığı etkiye dair bir rapor yayınladı. Raporda, yatırım şirketi Square ve PayPal’ın Bitcoin üzerindeki satın alma baskısını artırdığı iddia ediliyor Pantera Capital, mevcut yükselişin kurumsal talebe dayanarak 2017'den daha “sürdürülebilir” olmanın işaretlerini gösterdiğini söylüyor. Bu nedenle, BTC fiyatı da tüm zamanların en yüksek seviyesinin ötesine geçebilir. Yatırım firması, % 70 ile PayPal ve % 40 ile Square’in birlikte BTC’nin ürettiği arzdan daha fazlasını satın aldığını belirledi.

PayPal’ın New York eyaletinden edindiği Bitlicense gereklilikleri nedeniyle, şirket, kullanıcıları tarafından satın alınan her birim için bire bir paritede “gerçek Bitcoin” tutmalıdır. Pantera Capital’in belirttiği gibi, PayPal’ın kullanıcılarının 300 milyon olduğu tahmin ediliyor. Buna karşılık, Bitcoin’in yaklaşık 100 milyon kullanıcısı var.

Şu anda, yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’ndeki uygun PayPal müşterileri Ethereum, Litecoin ve Bitcoin Cash içeren kripto hizmetini kullanabilir. Ancak şirket, önümüzdeki yıl uluslararası müşterilere yönelik hizmetini genişletmeyi planlıyor. Bu, BTC satın alma baskısını artırmaya devam edebilir. Pantera Capital şu tahmini yapıyor: “Şu anda Bitcoin’deki hikaye bu. Diğer, daha büyük finans kurumları onların peşinden gittiğinde, arz kıtlığı daha da dengesiz hale gelecektir. Arz ve talebin dengelenmesinin tek yolu daha yüksek fiyattır.”

Kaynak: Crypto News Flash

Güney Afrika Cumhuriyeti Yeni Kripto Kurallarını Açıkladı

Güney Afrika Kripto Kuralları

Güney Afrika Cumhuriyet’nin Finans Sektörü Yürütme Otoritesi (FSCA) yaptığı açıklamada, Finansal Danışmanlık ve Aracılık Hizmetleri Yasası [FAIS] kapsamında kripto varlıklar ile ilgili bir taslak bildirge yayınladığını duyurdu. Taslak bildirge ile ilgili yorumlar 28 Ocak 2021 tarihine kadar gönderilecek.

Taslak bildirge kripto para biriminin düzenlenmesine yönelik bazı öneriler içermektedir. Yeni kurallar, kripto borsaları, danışmanlar ve komisyoncular dahil olmak üzere kripto para hizmet sağlayıcıları için geçerlidir. Finansal hizmet sağlayıcılarının (FSP’ler) FSCA’ya kaydolmaları gerekecek. Finans düzenleyici kurum “Taslak bildirge, yalnızca kripto varlıkların karşılaştıkları acil riskleri hafifletmek için geçici bir adım olmayı amaçlamaktadır ve kripto varlıklarının statüsünü diğer yasalar bağlamında hiçbir şekilde etkilemez, kripto varlıklarını düzenlemeye, meşrulaştırmaya veya itibar vermeye çalışmaz.” dedi.

Kaynak: Bitcoin.com

Çin’in G20’den Dijital Para Konusunda Beklentileri

Çin — Dijital Para

Çin Başkanı Xi Jinping, bu hafta G20 toplantısında grubun merkez bankası dijital para birimleri (DMBP) konusunda “açık ve uzlaşmacı bir tutum” benimsemesi gerektiğini belirtti. Çin’in DC / EP olarak adlandırılan kendi dijital para sistemini başlatmanın eşiğinde olduğu göz önüne alındığında, 21 Kasım’daki sözleri dikkat çekici. Çin deneme bölgelerinde testler devam ediyor ve bugüne kadar binlerce vatandaş bu testlere katıldı.

Çin Cumhurbaşkanı daha önce ülkeyi blockchain teknolojisinin kamu sektörü uygulamasında “lider pozisyon” almaya çağırdı. Bu arada, Çin’in kriptopara sektörü kara para aklama konusunda getirilen önlemlerle daha çok baskı altına alındı.

Kaynak: The Block

Avrupa Birliği Kara Para Aklamayla Mücadelede Yeni Bir Adım Attı

Avrupa Birliği

AB’de kara para aklamayla ilgili gerçekleştirilen anlaşmanın önümüzdeki yılın başlarında yürürlüğe girmesi bekleniyor. Avrupa Birliği Konseyi aynı zamanda AB düzeyinde bir denetim otoritesinin kurulmasını ve gerekli durumlarda yönetimin ulusal yöneticiden devralınabilmesini istiyor. Konseyin beklentileri arasında kara para aklamanın önlenmesi için “tek bir kural kitabı” oluşturma çabalarına öncelik verilmesi ve AB seviyesinde bir Kara Para Aklanmasının Önlenmesi/Terörizmin Finanse Edilmesi ile Mücadele denetim organının kurulması, kurumun başındaki denetçinin AB ve ulusal düzeydeki tüm ilgili kurumlar arasında işbirliği sağlaması yer alıyor.

Konseye göre AB denetim otoritesi çatışmalarda arabulucu bir rol oynamalıdır. Aynı zamanda kurumun grevleri “bilgi talebinde bulunma, kayıtları inceleme ve bunlar ile yerinde ve saha dışı denetim yapma dahil olmak üzere genel incelemeler, idari yaptırım uygulama ve genel teftiş hakkı” içermelidir.

AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis, “Bankalarımıza, finans kuruluşlarımıza, yetkililerimiz ve ülkelerimize olan güvenimiz kara para aklama dolayısıyla eriyor. Kirli para, oldukça hareketlidir ve bu da onu başa çıkması karışık bir hale getiriyor. Bu yüzden bu konuyu Avrupa Birliği düzeyinde ele almalıyız ve bunu yapmakta kararlıyız.” dedi.

Kaynak: ACFCS

Bretton Woods 2.0 Geliyor!

Bretton Woods

20. yüzyılın başlarında para birimlerinin değeri altın miktarına göre belirlenirken, II. Dünya Savaşı’nın sonlarına doğru savaşın verdiği ekonomik zararı en aza indirgemek için Bretton Woods’da (ABD, New Hamshire) yeni bir parasal anlaşma için bir toplantı düzenlendi. Uzun vadeli olan bu plana göre artık fiat para birimleri altının kendisi yerine ABD doları tarafından desteklenecekti. İlk yıllarda dolar, Bretton Woods anlaşmasını destekleyecek kadar istikrarlı olduğunu kanıtlamıştı. Yaklaşık 30 yıl sonra Vietnam Savaşı sırasında Başkan Richard Nixon daha fazla para istedi ve baskıyla doların altına çevrilebilirliğini sona erdirdi. Dolayısıyla Bretton Woods anlaşmasını fiilen sona erdirdi. Altın standardının kaldırılması, her ülkenin para birimlerini dalgalı bir döviz kuruna dönüştürdü. Yani artık tüm para birimlerinin değeri birbirlerine göre değişiyor ve döviz piyasasında sürekli bir değişkenlik oluşturuyordu.

Yeni Dünya Ekonomi Çözümleri

Fiat para birimlerinin ölçüldüğü varlıklardan biri ise Bitcoin’dir ve şu anda tüm zamanların en yüksek seviyesindedir. Fakat Bitcoin henüz kendi başına bir para sistemi olmaya hazır değildir. Çünkü Bitcoin sahiplerinin büyük bir kısmı onu yatırım aracı olarak elinde tutuyor ve para birimi olarak kullanmıyor. Uluslararası Para Fonu (IMF) 2020’de ikinci bir Bretton Woods dönemi ilan edilmesi çağrısında bulundu. Bu durum, IMF için en istikrarlı yatırım seçeneği olan SDR’nin yeni rezerv para birimi olmasını sağlayacaktır. SDR forex piyasalarındaki dalgalı hareketlere karşı koruma olarak ilk beş küresel fiat para biriminden oluşuyor.

Fakat SDR yaklaşımı ekonomik durumun daha da kötüleşmesine yol açabilir. Çünkü merkez bankalarının daha fazla para basması, fiat para birimlerinin satın alma gücünü azaltarak enflasyona yol açıyor. Buna karşın, Bitcoin gibi kriptopara birimleri sınırlı tedarikleri ile bu sorunları çözebilir.

Kaynak: Coin Telegraph

Tayland’da Kripto İşlemleri için Yeni Düzenlemeler

Tayland

Tayland’ın Menkul Kıymetler Borsası Komisyonu (SEC), sektördeki likiditeyi artırması beklenen bir hareketle, dijital para ile ilgilenen işletmelerin net sermaye fonlarını belirlemek için kripto varlıklardan yararlanmalarına izin veren yeni kurallar açıkladı. Yapılan düzenlemeye göre, yerel borsadaki faaliyetlerin hızla artmasından sonra firmalar artık istedikleri kripto varlıklarını hesaplarına katabilecekler. Yeni kurallar, komisyoncuların işlem hacimlerinin artışını desteklemek için getirildi.

The Bangkok Post’un raporuna göre, alınan önlem firmaların elinde olan varlıkların kalitesine göre bir kesintiye izin veriyor. Kripto varlık hizmetleri sunan şirketler artık dijital varlıkların en az %1’ini soğuk cüzdanlarda (cold wallets, çevrimdışı saklanan cüzdan) ve en az %5’ini sıcak cüzdanlarda (hot wallets, internete bağlı olan cihazlarda bulunan cüzdan) saklaması gerekecek. Bu düzenleme, yükselen dijital para birimi sektörünü desteklemek için atılan adımların sonuncusu oldu. SEC yılın başlarında Güney Koreli dijital para devi UpBit’e Tayland’da takas yapabilmek için gerekli izinleri sağlayan dört geçici lisans verdiğini açıklamıştı. 2019’da Tayland, Seamico Securities’in alt firması olan SE Digital’i de onayladı, böylece SE Digital takas yapabilmek için lisanslanan ilk ICO (Initial Coin Offering) geçidi oldu.

Kaynak: Coinnounce

Facebook’un Kripto Parası İçin Tarih Verildi

Facebook Libra

Sosyal medya devi Facebook, kendi geliştirdiği kriptopara projesini önümüzdeki yılın ilk ayında kullanıma açabilir. Financial Times tarafından aktarılan bilgilere göre Facebook Libra adlı bu kriptopara projesini Ocak 2021’de kullanıma hazır hale getirmeyi planlıyor. Projenin gelişimine ise ilerleyen aylarda devam edilecek.

Libra projesiyle bağlantılı olan ancak isimleri paylaşılmayan üç kişinin beyanlarına göre Facebook destekli Libra, beklendiği gibi bir stablecoin olarak piyasaya sürülecek. Yalnızca dolara sabitlenmesi beklenen Libra Ocak 2021’de kullanıcılar ile buluşabilir. Ocak 2021’de kullanıma hazır hale gelmesi beklenen Libra projesi İsviçre’deki finans regülatörünün onayına sunulacak. Bu yasal sürecin sorunsuz bir şekilde tamamlanması halinde Libra projesi zamanla çeşitlenmeye başlayacak. Facebook dolar dışındaki itibari paraları da kullanma fikrini tamamen rafa kaldırmış değil. Şirket bu nedenle ocak ayında sadece dolar ile desteklenen sabitcoini piyasaya sürmeyi; bunu yaparken birkaç farklı itibari parayla desteklenen sabitcoin fikrini geliştirmeye devam etmeyi planlıyor.

Facebook’un geçen yılın yaz mevsiminde tanıttığı Libra projesi günümüzde 27 farklı ortak tarafından birlikte geliştiriliyor. Bunların arasında Uber, Spotify, Andreessen Horowitz gibi devler yer alıyor.

Kaynak: Koin Bülteni

En Büyük Varlık Yöneticisinden Bitcoin’e Destek

Rick Rieder

Dünyanın en büyük varlık yöneticisi olan BlackRock’ın CIO’su Rick Rieder, katıldığı CNBC yayınında Bitcoin’i destekleyici açıklamalarda bulundu. İnsanların alternatif yatırımlara yönelmeye başladıklarını ifade eden fon yöneticisi, Bitcoin’in bir yükseliş trendinde olduğunun mesajını verdi. BlackRock CIO’su Rieder, Bitcoin ile altın arasında genel bir kıyaslama yaparak BTC’nin altına kıyasla çok daha pratik olduğunu açıkladı. Bitcoin’in artık gelip geçici bir şey olmadığını ve yatırımcıların Bitcoin’e yönelmeye başladıklarını vurgulayan Rieder, BTC’nin zamanla altına rakip olabileceğini söyledi. BlackRock CIO’su bunları söylerken müşterilerinin portföylerinde henüz çok fazla Bitcoin olmadığını da ekledi.

Kaynak: Koin Bülteni

Vitalik Buterin’den “İşlemler Hızlanacak” Vaadi

Vitalik Buterin

Ethereum kurucularından Vitalik Buterin, Reddit’te düzenlenen AMA etkinliğine katıldı ve yaklaşmakta olan Ethereum 2.0 güncellemesi ile ilgili soruları yanıtladı. Ethereum 2.0 ağına geçiş sürecinin birkaç ayı bulabileceğini aktaran Buterin, bu geçiş sonrasında ETH işlemlerinin kayda değer ölçüde hızlanacağını açıkladı. Danny Ryan gibi diğer Ethereum geliştiricileri ile birlikte topluluktan gelen soruları yanıtlayan Buterin, Ethereum’un 2.0 güncellemesinin ardından saniyede 1000 işlemi kaldırabileceğini duyurdu. Buterin bunu söylerken roll-up teknolojisinin halihazırda bundan daha kuvvetli olduğunu söyleyip, onun sayesinde saniyede 4 bine kadar varan sayıda işlem yapılabileceğini vurguladı. Buterin ayrıca bu işlemlerin maliyetini base chain’deki maliyetler ile kıyaslayıp, bunların 100 kat daha ucuz olduğunu söyledi.

Kaynak: Koin Bülteni

Ripple ve Bank of America Ortaklığı Doğrulandı

Ripple

Finans devi Ripple sitesinde yaptığı bir güncelleme ile Bank of America ile arasındaki ortaklık iddialarını doğruladı. Yapılan güncelleme, Bank of America’nın da RippleNet teknolojisini kullandığını gösterdi. Ripple, kendi geliştirdiği RippleNet teknolojisiyle bankalara ve finans kuruluşlarına çok daha hızlı ve ucuz şekilde para transferi yapma imkanı sunuyor. Platforma XRP aracılığıyla likidite sağlayan şirket, özellikle yurt dışı para transferlerinin verimini artırıyor.

Şirketin kendi sitesi üstünde yaptığı güncellemeye göre RippleNet teknolojisi artık Santander, Standard Chartered gibi devlerin yanı sıra Bank of America da kullanıyor. Bu iki isim arasında bir ortaklık olabileceği iddiası aylardır dolansa da ancak bu haberle doğrulandı.

Kaynak: Koin Bülteni

Recep Akdağ’dan Mecliste “Dijital Para” Önerisi

Recep Akdağ

TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı Recep Akdağ Covid-19 ile mücadele kapsamında yeni bir teklifte bulunarak dijital para kullanmayı önerdi. Türkiye genelindeki ve meclis özelindeki Covid-19 vakalarının sayısı hızla artarken Recep Akdağ’dan yeni bir öneri geldi. Virüsün fiziki para kullanımı yüzünden bulaşabileceğini vurgulayan Akdağ, bunun önüne geçebilmek için dijital para kullanmayı önerdi.

Dünya Sağlık Örgütü bu yılın mart ayında bir bildiri yayınlayıp virüsün banknot yüzeyinde birkaç saatten birkaç güne kadar varlığını sürdürebileceğini açıklayıp, insanları nakit para kullanımı konusunda uyarmıştı.

Kaynak: Koin Bülteni

İstatistik: Ethereum Zorluk Seviyesi

Ethereum Zorluk Seviyesi

ETH fiyatı $531’a yükseldi. Ethereum zorluk seviyesi de son iki yılın en yüksek seviyesi olan 3,635,516,716,467,760’a ulaştı.

Not: Zorluk seviyesi, blockchain’deki işlemlerin kaydedileceği bloğu kazmanın zorluğunu gösterir.

Kaynak: GlassNode

İstatistik: Ülkelerde Kart Kullanımı

Kart Kullanımı

Türkiye, Birleşik Krallık ve İspanya ülke başına düşen kart kullanımında liderliği üstleniyorlar.

Not: Türkiye’de 66.3 milyon kredi kartı ve 139.86 milyon bankamatik kartı kullanılmaktadır. (2019 verilerine göre) Popülasyon ise yaklaşık 82 milyondur.

Kaynak: Statista

Hazırlayanlar

  • Evrim Çalışkan
  • Furkan Can Baytemur
  • Canan Bulut Uyanık
  • Gözde Arasıl Ataç
  • Burak Işıktekin
  • Aybars Dorman
  • Ahmet Eren Tomurcuk
  • Uğurcan Alp

Bizi Takip Edin

Web Sitemiz

Twitter

LinkedIn

Instagram

YouTube

Telegram

--

--

--

Bahçeşehir Üniversitesi bünyesinde kurulmuş olan “BlockchainIST (Blockchain İstanbul) Center”, Blockchain teknolojisi alanında faaliyet gösteren, Türkiye’nin ilk üniversite araştırma ve geliştirme merkezidir.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
BlockchainIST Center

BlockchainIST Center

BlockchainIST Center is an R&D Center for Blockchain, DeFi and FinTech. We provide consultancy and training for private and public sector around the world.

More from Medium

FinTech Metrics | 03.21.2022

Build your Own Swap Exchange with Enormous Features!

Exnetwork is Embarking on a New Journey with Champion Hunters

HawkSight-the future of DeFi?