This is an email from KriptoEkonomi, a newsletter by BlockchainIST Center.

Singapur Hükümeti Blockchain İnovasyon Programını Başlattı

Blockchain İnovasyon Programı

Bir grup Singapurlu devlet kurumu, blockchain teknolojisi için 12 milyon SGD (yaklaşık 8,9 milyon ABD Doları) finansmanla yeni bir araştırma programı başlatıyor.

Singapur Blockchain İnovasyon Programı (SBIP) olarak adlandırılan proje için Enterprise Singapore, Infocomm Media Development Authority ve National Research Foundation Singapore ülkenin merkez bankası ve mali düzenleyicisi Singapur Para Otoritesi’nden destek alıyor. SBIP’in amacı şirketler tarafından blockchain teknolojisinin benimsenmesini geliştirmek ve kullanılmasını teşvik etmektir. Program, öncelikle ticaret, lojistik ve tedarik zincirinde blockchain kullanımına odaklanacak. Bir basın açıklamasına göre, program önümüzdeki üç yıl içinde “75'e yakın şirketin katılımını sağlayacak”. Singapur’da çiftçilerin kredi itibarını artırmak için bozulabilir maddeleri takip amacıyla blockchain teknolojisi küresel bir tedarik zinciri platformu olan Dimuto ile hali hazırda kullanılıyor. Programın diğer hedefleri arasında, blockchain sistemlerinin ve ağlarının birbirleriyle iş birliği yapmasına yardımcı olacak yollar bulmak yer alıyor. Yeni kurulan şirketlerden IBM gibi devlere kadar birçok kurum yıllardır daha şeffaf ve uyumlu tedarik zincirleri oluşturmak için blockchain teknolojisinin kullanımını araştırırken, COVID-19 salgını uluslararası lojistik ve tedarik zincirlerindeki güvenlik açıklarını vurguladığından, sorun daha acil hale geldi.

Singapur — Akıllı Şehir

Blockchain ile ilgili diğer hükümet girişimleri arasında Singapur’un Ubin Projesi yer alıyor. 2016 yılında başlatılan Ubin projesi, temmuz ayında, çok para birimli ödeme ağının kırkın üzerinde şirketle yaptığı testler sonucunda ticari potansiyelini kanıtladığını duyurdu.

Kaynak: Techcrunch

Klinik Araştırmalarda Blockchain Teknolojisi Kullanılacak

Klinik Araştırmalar

SUSMED firması ilaç ve tıbbi cihazların klinik araştırmalarında gerekli görülen izleme sürecinde blockchain teknolojisinin kullanımı için hem Sağlık, Çalışma ve Refah Bakanlarının hem de Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanlarının sözünü aldığını duyurdu. SUSMED’in hükümet direkti􀃸erine tamamen uygun olan blockchain çözümleri bu süreçleri değiştirebilir. Hükümetin bu kararı, 2019’da SUSMED’in Japonya Ulusal Kanser Araştırma Merkezi ile yaptığı araştırmadaki blockchain uygulamasının başarısından kaynaklanıyor.

SUSMED, blockchain teknolojisini ilaç üreticilerine, üniversite hastanelerine ve klinik deneylerin verimliliğini artırmak isteyen diğer araştırma kurumlarına sağlayacak. Sözleşmeli Araştırma Kuruluşları (CRO’lar) ve Saha Yönetim Kuruluşları (SMO’lar) için İyi Klinik Uygulamaları (GCP) Yönetmeliği’ne uygun dış kaynak kullanımı oldukça maliyetli oluyor. Bunun yanında, araştırma verilerinin kalitesinin ve güvenilirliğinin izleme süreci sponsorlar için de oldukça maliyetli. Veri sahteciliğinin artması nedeniyle yürürlüğe giren Klinik Araştırma Yasası, araştırma tesislerine açıkça belirtilen klinik araştırmalarda bile izleme sürecini şart koşması büyük yük oluşturuyor. Mevcut izleme yöntemlerine göre klinik araştırma görevlilerinin (CRA’lar) tesisleri ziyaret ederek kontrolleri gerçekleştirmesi yüksek ücretlere ve seyahat masraflarına neden oluyor.

Klinik Araştırmaları için Blockchain

COVID-19 ile birlikte ise CRA’lar tesisleri ziyaret etmekten kaçınıyor. SUSMED’in geliştirdiği blockchain tabanlı klinik deneme sistemi güvenlik düzeylerini iyileştiriyor, maliyetleri oldukça düşürüyor ve verilerin doğruluğunu sağlayacak bir şema sunuyor.

Kaynak: BusinessWire

Bitcoin Madencileri Kasım Ayında %48 Gelir Artışına Ulaştı

Bitcoin Madenciliği Gelirleri

Coin Metrics’in verilerine göre Bitcoin madencileri, Kasım ayında Ekim ayına göre %48 artışla tahmini 522 milyon dolar gelir elde etti. Keskin gelir artışı, Bitcoin Kasım ayı boyunca yükselirken geldi ve madenciler %40'ın üzerinde bir kazanç elde ettikten sonra ay sonunda tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Gelir tahminleri yapılırken madencilerin BTC’lerini hemen sattığı varsayılıyor. Kriptopara madenciliği donanım hızının birim ölçüsü olan terahash (TH) başına gelirle ölçülen madenci geliri, Kasım ayında 0.15 $ ‘ın üzerine çıkarak altı ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Ağ ücretleri, Kasım ayında 54.9 milyon $ veya toplam gelirin neredeyse % 11'i idi. Kasım ayının başında 13 dolarlık ortalama işlem ücreti ay sonunda 3 doların altına düşerek, Ekim ayının sonundaki kabaca iki yılın en yüksek seviyesinden inmiş oldu.

Gelir artışından faydalanan madenciler, Kasım ayının başındaki rekor zorluk düşüşünden sonra gittikçe daha fazla makineyi çevrimiçi hale getiriyorlar. Analistler, Bitcoin’in mevcut rallisinin, sürekli yükselen 􀃶yat hareketi olasılığı ile sürdürülebilir olduğunu tahmin ederken, madenciler 2020'nin sonuna kadar devam eden gelir artışını göz önünde bulunduruyor.

Kaynak: Coindesk

Japonya’da Blockchain Tabanlı Oylama Sistemi Geliştiriliyor

Blockchain Demokrasisi

Japon firması Layer X, Japon şehri Kaga’da blockchain tabanlı bir oylama sistemi oluşturmak için xID adlı bir dijital kimlik uygulamasıyla ortaklık kuracak.

LayerX firması yetkilileri 68.000 nüfuslu şehir için güvenli seçimleri teşvik etmek amacıyla elektronik oylama projesi geliştireceklerini belirttiler. Ayrıca, bölgedeki mevcut elektronik oylama sistemlerinin maliyetinin ve istikrarının ele alınması gerektiğinin altını çizdiler.

Firmaya göre, xID uygulaması, bir seçmenin kimliğini doğrulamaya yardımcı olacak ve kişi başına yalnızca bir oy pusulası çıkarılmasını sağlayacak. Böylece, şirketin mevcut oylama sistemi güçlenecek. LayerX’in sisteminin, seçmenlerin kendi oylama sonuçlarını kontrol etmelerine izin vereceği ve belirli bir oylama için kayıt saklama işlemlerinin blockchain ağında gerçekleştirileceğinden güvenli olacağı bildirildi.

Kaga’daki yetkililer, Japonya’da bölgeyi “blockchain şehri” ilan eden ilk kişilerdi. Girişimin, kamu ve özel sektördeki firmaları yenilikçi teknolojiyi kullanmaya teşvik ederek ülkenin kırsal alanlarındaki nüfus düşüşünü de ele almayı amaçladığı bildirildi.

Kaynak: Coin Telegraph

Steve Wozniak, Blockchain ve Yeşil Teknolojiye Yatırım Yaptı

Apple Kurucu Ortağı — Steve Wozniak

Apple’ın kurucu ortağı Steve Wozniak 241 milyar dolarlık enerji verimliliği pazarını hedefliyor. Wozniak, blockchain odaklı bir enerji tasarrufu firması olan Efforce’un açıldığını duyurdu. Efforce, enerji tasarrufu sağlayan projeler için token satışları yoluyla fon sağlayacak.

WOZX, 3 Aralık’ta HBTC tarafından listelendi. Önümüzdeki hafta token Bithumb Global de piyasaya sürülecek. Efforce, kurumsal enerji tasarrufu projesinin çevreye yararı ve birikim açısından mühim olduğunu iddia ediyor. Fakat özellikle küçük şirketler bu tip projeler için finansman sağlamayı zor buluyorlar. Yatırımcılar, şirketin gerçekleştirdiği projeye fon sağlıyorlar. Efforce, 2019’un büyük bir bölümünde “sessiz modda” çalıştı. Wozniak’ın çalışmaları hem Maltalı memurların hem de medyanın not almasıyla zaman zaman açığa çıkan bir sırdı. Tanıtım yazısına göre Efforce piyasaya bir milyar token sunacak. Efforce, tokenlerin beşte birini şirketin proje katılımcılarına teşvik olarak verecek ve projeye dahil olan herkes alabilecek. Tanıtım yazısında belirli teşvik türleri belirtilmiş.

Tanıtım yazısındaki madencilik detaylarının eksikliği katkıda bulunacak adayları korkutabilecek olsa bile Wozniak’ın temel fikri projeye katılımı sağlayabilir.

Kaynak: Bein Crypto

Finans Sektörünün Kazancı ve Biyoçeşitliliğin Kaybı

Finan Sektörünün Etkileri

COVID-19 salgını, doğal dünya üzerindeki insan müdahalesini görmezden gelmenin neredeyse sınırsız maliyetini gösterse bile, birçoğumuz tarafından bu varlıkların sağladığı hizmetlerin hala bedelsiz olduğu düşünülüyor.

Doğal çevrede insan kaynaklı kayıplar bir gerçektir ve hızla büyümektedir. Biyoçeşitlilik ve Ekosistem Hizmetleri Hükümetlerarası Bilim-Politika Platformuna göre, biyoçeşitlilik kaybının sebeplerini hafifletmek için harekete geçilmediği sürece, tüm hayvan ve bitki gruplarının yaklaşık dörtte biri on yıllar içinde yok olma tehdidi altındadır.

Düzenleyiciler, finansal kurumları, yeşil yatırımları daha şeffaf hale getirecek ve çok ihtiyaç duyulan özel sermayeyi çekecek raporlama standartlarına yönlendiriyorlar. Sivil toplum da sesini duyuruyor ve daha hızlı değişim çağrısında bulunuyor.

Biyoçeşitlilik

Portfolio Earth geçen ay, dünyanın en büyük 50 bankasının tarım, ormancılık, madencilik, balıkçılık, altyapı ve ulaşım dahil olmak üzere belirli sektörlerde biyolojik çeşitliliğe bankaların nasıl etki ettiğini gösteren Bankrolling Extinction raporunu yayınladı. Değerlendirilen bankalardan çok azı, olumsuz etkilerin azaltılmasına yönelik ilk adım olarak, kredilerinin ve sigortalamalarının biyoçeşitlilik üzerindeki etkisini ölçmek için raporlama sistemleri geliştirmiştir. Ayrıca, birkaç Avrupa bankasının dışında, çok azı en çok zarara neden olan şirketlerin finansmanını engelledi.

Bankrolling Extinction raporu, finansal sistemin zayıf yönlerini vurguluyor ve bankaların bilançolarının risk altında olduğunu gösteriyor. Bu risk, hem üretimi azaltma tehdidi oluşturan biyolojik çeşitlilik hasarını (örneğin, daralan balıkçılık nedeniyle gıda üretimi) hem de ormancılık ve madencilik imtiyazları gibi ticari yatırımların değerini düşürebilecek yeni düzenlemelerin olasılığını yansıtıyor. Raporun da gösterdiği gibi, finans kuruluşlarının itibarı da risk altında.

Kaynak: Project Syndicate

ABD’den Bitcoin’i “Yasaklamayacağız” Açıklaması

ABD Hükümeti

ABD’de Hazine Bakanlığı’na bağlı olan ve bankaları düzenleyen kurumun Başkan Vekili Brian Brooks, Bitcoin ve kriptopara sektörü ile ilgili verdiği demeçlerde Bitcoin’i yasaklamak gibi bir planlarının olmadığını söyledi.

Brooks CNBC’de katıldığı yayında ABD’nin kriptopara düzenlemeleri ile ilgili yaptığı planlardan bahsetti. Para aklama ve terörizm finansmanı gibi bazı risklerin üstünde duran Brooks, bu gibi risklerin önüne herkesin yararına olacak şekilde geçmeye çalışacaklarını açıkladı. Brooks buna ek olarak ABD’nin Bitcoin’i tamamen yasaklamak gibi bir planının olmadığını vurguladı.

Kaynak: Koin Bülteni

Spotify Kriptopara Ödemelerini Kabul Edebilir

Spotify Premium

300 milyondan fazla kullanıcısı bulunan Spotify, kriptopara ödemelerini kabul edebileceğine dair yeni bir sinyal verdi. Şirket kripto ve dijital para operasyonlarını yürütecek yeni bir yönetici için iş ilanı yayımladı.

Facebook öncülüğünde kurulan Libra Association’ın 27 üyesinden biri olan Spotify, şirketin bu organizasyon içerisindeki rolünü belirleyecek yeni bir müdür yardımcısı arıyor. Şirketin Londra veya Stockholm o􀃶sinde çalışması beklenen müdür yardımcısı Spotify’ın “global ödeme stratejini belirlemek” ve “kriptopara, dijital merkez bankası paraları, stablecoin” gibi konulardaki “fırsat ve yenilikleri takip etmek” ile sorumlu olacak.

Kaynak: Koin Bülteni

Önce BlackRock, Ardından Paul Tudor Jones

Paul Tudor Jones

7.4 trilyon dolarlık BlackRock’ın CEO’su Larry Fink ve Paul Tudor Jones, aynı hafta içerisinde Bitcoin ile ilgili iki farklı demeç verdiler. Yatırım dünyasının bu iki dev ismi de Bitcoin ile ilgili olumlu açıklamalarda bulundu.

İngiltere Merkez Bankası Başkanı ile ortak bir oturuma katılan Fink, Bitcoin’in yatırım dünyasında “ilgi çekmeye başladığını” ve zaman içerisinde “doların rezerv para birimi statüsüne” karşı bir tehdit oluşturabileceğini açıkladı.

Paul Tudor Jones ise katıldığı ayrı bir yayında Bitcoin’i hisse ve emtia piyasaları ile kıyaslayıp BTC’nin günümüzdeki piyasa değerinin ve fiyatının olması gerekenden daha düşük olabileceğini belirtti. Uzun vadeli bir değerlendirme yapan Jones, BTC’nin 20 yıl sonraki fiyatının şimdikinden “çok daha yukarıda” olabileceğini açıkladı.

Kaynak: Koin Bülteni

Güneydoğu Asya’nın En Büyük Bankası Kriptopara Satacak

Singapur DBS

Singapur’un en büyük bankası DBS, dijital varlık ve kriptoparaların alım-satımı için oluşturulacak yeni borsada blockchain teknolojisinden faydalanacaklarını açıkladı. Güneydoğu Asya bankası DBS’i destekleyeceğini duyuran Singapur Borsası (SGX) da oluşturulacak yeni kriptopara destekli platformdan %10 oranında hisse alacağını söyledi.

DBS bankası, yeni dijital borsanın yalnızca kurumsal ve akredite yatırımcıların kullanımına sunulacağını ifade etti. Borsanın hizmetleri arasında bulunan kriptopara değişim hizmeti, bahsi geçen yatırımcılara sağlanacak. DBS Digital Exchange, dört büyük 􀃶at para birimi (SGD, USD, HKD, JPY) ile dört büyük kriptopara (Bitcoin, Ether, Bitcoin Cash ve XRP) arasında işlem yapılmasına olanak tanıyacak. Aynı zamanda borsa; tokenizasyon, takas ve saklama hizmetleri de verecek. Örneğin, borsada dijital varlıklarla desteklenen bazı hisse, tahvil gibi varlıkların ticareti yapılabilecek. Son olarak da borsada dijital varlıkların güvenli bir şekilde saklanması için kurumsal düzeyde bir saklama hizmeti sunulacağı belirtildi.

Kaynak: Koin Bülteni

Fenerbahçe Dijital Oyun Platformu Sorare ile Anlaştı

Sorare ve Fenerbahçe

Bu yıl kendi kripto para birimini çıkaracağını açıklayan Fenerbahçe S.K., Juventus, Paris Saint-Germain, Bayern Münich gibi kulüpler ile anlaşması bulunan dijital bir alım-satım platformu olan Sorare ile iş birliği yapmaya başladı. Kullanıcıların dijital kart alıp-satmasına aracılık eden Sorare, 100’den fazla spor kulübü ile birlikte çalışıyor. Platform sadece kasım ayı içerisinde 1.3 milyon dolar değerinde kart satışına aracılık etti. Fenerbahçeli oyuncuların kartları alınabilecek Fenerbahçe taraftarları bu ortaklık sayesinde kulüplerine özel olarak hazırlanan kartları alıp satabilecekler. Sorare platformunda Luiz Gustavo, Mbawna Samatta, Ozan Tufan gibi futbolcular için özel dijital kartlar hazırlanacak.

Eskiden yalnızca fiziki olarak kullanılabilen oyuncu kartları, Sorare aracılığıyla dijitalleşiyor. Sorare kullanıcıları bu kartları kulüplerini desteklemek için veya hobi amacıyla alıp satabiliyorlar. Dünya genelinde 55 binden fazla kullanıcısı bulunan Sorare şu ana dek 6 milyon dolarlık işlem hacmi elde etti.

80’den fazla ülkede hizmet veren Sorare’nin en popüler olduğu ülkeler arasında Türkiye yer alıyor. Şirketin yatırımcıları arasında ConsenSys, Partech, SeedCamp gibi isimler yer alıyor.

Kaynak: Koin Bülteni

İstatistik: Nakitsiz Ekonomiler

Nakitsiz Ekonomiler

Gayri-nakdi işlem hacimlerinin seyrine göre, Asya ülkeleri nakitsiz ekonomilerde liderliği sürdürüyor.

Not: Asya’daki gelişen ülkelerde, dijital ödemeler piyasasının 2017’de $96.2 milyardan 2022’de $352 milyara yükselmesi öngörülüyor.

Kaynak: Statista & Capgemini

İstatistik: Libra Mimarisi

Libra Mimarisi

Libra 2.0 üç katmanlı bir mimariye sahip olacak.

1. Değer desteği

2. Toptan ödemeler

3. Perakende ödemeler

Not: Libra 2.0 değer desteği, hem Libra$, Libra€ gibi tek bir itibari paraya bağlı stabil koin; hem de itibari paraların sepetinden oluşan bir global stabil koin (LBR) özellikleri ile sağlanacak

Kaynak: Bank of International Settlements WP905 & Libra.org

Hazırlayanlar

  • Evrim Çalışkan
  • Furkan Can Baytemur
  • Canan Bulut Uyanık
  • Gözde Arasıl Ataç
  • Burak Işıktekin
  • Aybars Dorman
  • Ahmet Eren Tomurcuk
  • Uğurcan Alp

Bizi Takip Edin

Web Sitemiz

Twitter

LinkedIn

Instagram

YouTube

Telegram

--

--

--

Bahçeşehir Üniversitesi bünyesinde kurulmuş olan “BlockchainIST (Blockchain İstanbul) Center”, Blockchain teknolojisi alanında faaliyet gösteren, Türkiye’nin ilk üniversite araştırma ve geliştirme merkezidir.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
BlockchainIST Center

BlockchainIST Center

BlockchainIST Center is an R&D Center for Blockchain, DeFi and FinTech. We provide consultancy and training for private and public sector around the world.

More from Medium

Whale Alerts

7 Killer Cryptos to Buy for January

Announcement: Paycer Finance DeFi Analytics Page released

CryptoFinance Metrics | 12.01.2021