This is an email from KriptoEkonomi, a newsletter by BlockchainIST Center.

Nespresso, Tedarik Zinciri Girişimi için Blockchain Teknolojisini Kullanıyor.

Nespresso Nestlé Gruba bağlı bir işletmedir.

Nespresso, insanların kahvelerini Zimbabve’deki çiftliklerden şirketin İsviçre’deki üretim merkezine kadar izlemelerine izin veren bir blockchain platformu başlattı. Bu projenin önemi sürdürülebilir kaynak modelinin bir parçası olarak 2003 yılından bu yana kahveyi izleyen AAA Sürdürülebilir Kalite Programı verilerinin ilk kez blockchain teknolojisi
kullanılarak halka şeffaf bir şekilde sunulması olacak. Blockchain tabanlı
platformun kullanıcıları, seçtikleri çiftliklerde üretilen toplam kahvenin
miktarını ve en önemlisi Nespresso tarafından o çiftlikten satın satın alınan
kahve miktarının bilgisine ulaşabilecekler.

Platform ilk olarak Nespresso Canlandırıcı Kökenler (Nespresso’s Reviving Origins) girişiminin bir parçası olarak Zimbabve’deki 97 çiftliği içerecek şeklide piyasaya sürüldü. Nespresso, Zimbabve’de kalite ve verimlilik
konusunda sürekli eğitim ve ücretsiz teknik yardım sağlamakta ve kahve
kooperatiflerinin kurulmasına yardımcı olarak bölgedeki altyapı sorunlarını
gidermeye çalışmaktadır.

Nespresso CEO’su Guillaume Le Cunff

Nespresso CEO’su Guillaume Le Cunff yaptığı açıklamada:

“Tüketicilerin kahvelerinin geldiği yeri bilme fikrine sıcak baktıklarını ve hatta bu konuyla ilgilendiklerini biliyoruz. AAA Sürdürülebilir Kalite Programımız sayesinde 15 yılı aşkın bir süredir değer zincirimizdeki bireysel çiftliklere kadar izlenebilirlik elde ettik. Bu blockchain girişimi sayesinde, şimdi bir adım daha ileri gidebilir ve müşterilerimizi kahvelerini üreten çiftçileri keşfetmeye
davet edebiliriz.” dedi.

Blockchain teknolojisinin kullanımı ile tarımsal tedarik zincirlerine daha fazla şeffaflık getirilmesi ve tüketicilerin satın aldıkları ürünlere daha fazla güven duymaları ile ürünlerini yetiştirmek için iyi tarım uygulamalarını kullanan üreticileri ödüllendirme fırsatı doğacaktır. Bu sayede sürdürülebilir tarım uygulamalarının kullanımı ve sorumlu tüketim artacaktır.

Kaynak: RTIH

Salgın Sorunlarını Blockchain Çözebilir mi?

COVID — 19

COVID-19 salgını büyük ölçüde bir ölüm dalgası getirmesinin yanı sıra
birçok sistemdeki verimsizliği ve eksikleri açığa çıkardı. İsviçre’de kurulan Global Blockchain Business Council (GBBC) araştırmalarının sonucunda salgının Dağıtık Defter Teknolojisinin yararlarını vurguladığını belirtmiştir. Günümüzdeki sistemlerin çoğu ya özel sektör ya da devlet kontrolünde olduğundan ve ekonomi ile şekillendiğinden, merkezi; yani belli bir kuruluşa bağlı olması şaşırtıcı değildir. Özellikle, İnternet’in icadından itibaren küresel ekonominin gelişmesine büyük katkı sunan bu teknoloji ile sayısız firma kurulmuştur. Fakat son yıllarda göze çarpan ve COVID-19 salgını ile daha da belirginleşen verimsizlikler ve eksiklerden en çok öne çıkan sorun
hala birçok işlemin tamamen fiziksel ortamda gerçekleşmesidir.

Salgın ile bu sorunların fark edilmesiyle acil olarak dijital çözümlere geçilmeye başlandı. GBBC bu verimsizliklerin blockchain tabanlı sistemlerle kusursuz bir şekilde çözülebileceğine inanıyor. Bu nedenle blockchain “yeni
teknolojilerin kalbi” olarak görülüyor. Birçok firmanın salgın ortamında blockchain teknolojileri üzerine yaptığı yatırımlar sayesinde bu iddialar bir gerçeğe dönüşerek yeni bir teknoloji devrimi yaşanabilir.

Kaynak : Forbes

Tencent’den Blockchain ve Yeni Teknolojilere 70 Milyarlık Yatırım

Çin Merkezli Şirket Tancent Games

PlayerUnknown’s Battlegrounds video oyunu ve WeChat mesajlaşma
uygulamasının geliştiricisi ve birçok büyük şirketin hisselerine ortak olan
teknoloji devi Tencent, COVID-19 salgınının etkilerini atlatırken,
blockchain de dahil olmak ü blockchain de dahil olmak üzere, yeni
teknolojilere 70 milyar dolarlık yatırım yapacağını açıkladı.
Yakın zamanda Blockchain Ağ Servislerini kurarak Çin, blockchain
teknolojisini ülkenin kritik bir altyapısı haline getirmeye başlamıştı. Bitcoin başta olmak üzere kripto paraları kısıtlayan Çin’in, yeni yatırımları ile
Dağıtık Defter Teknolojisi’ni ulusal bir teknolojiye çevirme niyetinde olduğu
gözüküyor. CoinEx gibi projeler bu altyapı değişimini destekliyor.

Ülkede bu şekilde bir dönüşüm gerçekleşirken Tencent, bulut bilişim,
yapay zekâ ve siber güvenlik alanlarına ek olarak blockchain alanına yatırım
yaparak önümüzdeki beş yılın altyapısını kurmak istiyor. Bu yeni altyapı ile Tencent’in COVID-19'un yarattığı yeni ortama adapte olma ve başarılarını arttırmak istediği açıkça belli oluyor. Geçen yılın sonlarında Hong Kong’dan izin almayı başaran teknoloji devi blockchain tabanlı bir sanal banka projesine başladığını bildirmişti.

Tencent Holding

Çin’in blockchain üzerine bu kadar yatırım yapmasından sonra Tencent’in de Dağıtık Defter Teknolojileri destekli bir altyapı kurması bekleniyordu. Birçok alanda öne çıkan ve bir “teknoloji devi” olarak anılan şirket blockchain üzerinde büyük bir başarı yakalarsa bu hem şirket hem de blockchain sektörü için devrim niteliğinde bir başarı olabilir.

Kaynak: Coindesk

Tayland, Yenilenebilir Enerjide Verimi Arttırmak için Blockchain Kullanacak

Tayland

Tayland, yenilenebilir enerjide eşler arası ticareti teşvik etmek için bir
blockchain firması ile işbirliği yapıyor. 25 Mayıs günü yapılan duyuru ile
kamu-özel sektör ortak girişimi olan Thai Dijital Enerji Geliştirme’nin
(TDED), blockchain enerji girişimi Power Ledger ile bir anlaşma
imzaladı imzaladığı ilan edildi. Avustralya merkezli Power Ledger; bir basın
açıklamasında, anlaşmanın Tayland’daki enerji tedarikçileriyle işbirliği içinde, eşler arası (P2P) enerji ve çevresel ürünler ticareti için çözümler geliştirmeye çalıştığını söyledi.

Ortaklar Tayland’ın 2037 yılına kadar fosil yakıtlardan uzaklaşarak, %25 yenilenebilir enerji hedefini gerçekleştirmeye yardımcı olmayı amaçlıyor.
Power Ledger’ın kurucu başkanı Jemma Green, “Eşler arası enerji ticareti, sanal enerji santralleri, yenilenebilir enerji sertifikaları ve karbon kredisi ticareti de dahil olmak üzere blockchain özellikli enerji çözümleri ekonomik olarak uygulanabilir, yenilenebilir enerji piyasalarının kurulmasında anahtar olacak “dedi.

Green, ayrıca “TDED ile ortaklığımız, Tayland’da dağıtılmış dijital enerji pazarlarını teşvik etme çabalarımızı hızlandırmamıza olanak sağlayacak” diye ekledi. Ortaklar, Tayland Enerji Düzenleme Komisyonu tarafından yenilenebilir enerji alimim teşvik etmek için yenilenebilir enerji sağlayıcı BCPG Group’un dört “temiz güç” projesinin yönetimini denetleyecekler. Power Ledger, Bangkok’ta eşler arası enerji ticareti denemesi başlattığı 2018 yılından bu yana BCPG ile çalışıyor. Power Ledger işbirliğinden çıkan ilk
projelerden biri, Tayland’ın kuzeyindeki Chiang Mai Üniversitesi’ndeki “akıllı kampüs” ile enerji ve karbon yönetimine odaklanacak.

Power Ledger Projesi

TDED ve BCPG başkanı Bundit Sapianchai, “Power Ledger’in en son
teknolojideki uzmanlığı, TDED’in dijital enerji ürün ve hizmetlerini geliştirme
hedefini gerçekleştirmesine ve temiz enerjiyi insanlar için daha erişilebilir
hale getirmesine yardımcı olacaktır” dedi.

Kaynak: Coindesk

AB İçinde Ekonomik Yardım Tartışması

Avrupa Birliği

Avrupa Birliği (AB) üye ülkelerinin koronavirüs salgınından toparlanmanın nasıl finanse edileceğine ilişkin girdiği mücadele, ekonomik durumları farklı ülkeler arasındaki gerilimleri tırmandırarak, bölgenin ekonomik toparlanmasını geciktiriyor ve bloğun siyasi birliğini tehdit ediyor. Almanya ve Fransa’nın 500 milyar Avro değerinde bir kurtarma fonu oluşturulmasını önerdiği bir atılım gerçekleşti. Teklif uyarınca, Avrupa
Komisyonu ödünç para alacak ve AB bütçesi ile en çok etkilenen bölge ve
sektörlere hibe desteği verecek. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron,
borcun zaman içinde faydalanıcılar tarafından olmamak şartıyla geri
ödenmesi ge ödenmesi gerektiğini belirtti. Finansal açıdan muhafazakâr olarak nitelendirilen Avusturya, Hollanda, İsveç ve Danimarka Avrupa’nın en büyük iki ekonomisi olan Almanya ve Fransa’nın yaptığı bu teklif reddetti.

Teklif reddeden ülkeler koronavirüs salgınının yarattığı krizinden en çok
etkilenen üye ülkelere hibe değil kredi teklif edilmesi gerektiği konusunda
ısrar ediyor. Bu tutum, AB karşıtı düşüncenin arttığı İspanya ve İtalya
gibi salgından en çok etkilenen ülkelere hızlı mali destek çabalarını
zorlaştırıyor. Liderler, AB’nin geleceğinin bundan sonra olacaklara
bağlı olabileceği konusunda uyarıyor. Avrupa bir bütün olarak 1930'lardan
beri en kötü ekonomik şokuyla mücadele ediyor. Avrupa Komisyonu,
Avro kullanan 19 ülkedeki GSYİH’nın bu yıl rekor bir şekilde %7,75 daralacağını öngörüyor. İtalya ekonomisi %9'dan fazla küçülebilir.

Covid-19 Avrupa

Üye ülkelere hibe sağlanması yine üye ülkelerin AB bütçesine net katkıda
bulunulmasını gerektirecektir. Ülkelere kredi verilmesi ise, İtalya gibi yüksek
borçlu ülkeleri daha da fazla yükümlülük altına sokacaktır. Müzakereler, Avrupa Komisyonu bu hafta teklifin çerçevesini açıkladıktan sonra ciddi bir şekilde başlayacak.

Kaynak: CNN Business

Facebook Dijital Cüzdanında “Novi” Devri Başlıyor!

2004 yılında ABD’ de kurulan sosyal medya şirketi Facebook

Yaklaşık bir yıl önce geliştirdiği blokchain tabanlı kriptopara birimi Libra ile dijital para dünyasında ses getiren Facebook, yakın zamanda yeni bir duyuru ile gündem de yerini aldı. Facebook, Libra projesinin önemli bir bileşeni olan dijital cüzdan ismini yeniden adlandırarak “Calibra” yerine “Novi”yi kullanacak.

“Calibra” adının “Libra”ya çok fazla yakın olmasının ve insanların bu iki
kavramı karıştırmasının bu değişimdeki en büyük sebeplerinden olduğu dile getirildi. “Novi”, Latince’de yeni anlamına gelen “Novus” ve yol anlamına gelen “Via” kelimelerinin birleşiminden meydana geliyor. PayPal’ın eski başkanı olarak bilinen ve şu anda Libra’nın yaratıcılarından olan David Marcus, bazı algıları değiştireceğine inanılan isim değişikliğinin, gelişmeleri olumlu yönde etkileyeceğini dile getirdi:

Libra’nın yaratıcılarından David Marcus

“Adımızı Calibra’dan değiştirmiş olsak da, dünyadaki insanların uygun
fiyatlı finansal hizmetlere erişmesine yardımcı olma konusundaki uzun
vadeli taahhüdümüzü değiştirmedik.”

Dijital cüzdan hizmeti, Facebook’un blockchain teknolojisine dayanan, yeni bir küresel ödeme hizmeti oluşturma
planının önemli bir parçasıdır. Dünya çapında para göndermeyi mesaj
göndermek kadar kolay hale getirmek için yeni bir vizyon ile sunulan ve Novi ismi ile yeniden markalanan cüzdan Libra logosunu taşıyacak. Novi, Facebook Messenger ve WhatsApp’a entegre edilecek. Böylelikle kullanıcılar bu platformlardan para göndermek için cüzdanlarına erişebilecekler. Ayrıca,
Novi cüzdan uygulaması içindeki sahtekârlık koruması ile güvenliği
arttıracak ve kullanıcıların Novi’ye erişmeden önce devlet tarafından
verilen kimlik aracılığıyla doğrulama yapmaları gerekecektir. Lansman
tarihi belirtilmeyen Novi’nin başlangıçta belirli ülkelerde piyasaya
sürüleceği belirtildi.

Kaynak : BBC News

10. Pizza Günü Kutlu Olsun!

Bitcoin Pizza Günü

Laszlo Hanyecz adlı bir Bitcoin kullanıcısı bundan 10 yıl önce tarihi bir
işlem yaptı. Aldığı 2 pizzanın ödemesini Bitcoin ile yapan Hanyecz
tarihte Bitcoin’i ödeme yapmak için kullanan ilk isim oldu.
Hanyecz’in 22 Mayıs 2010 tarihinde yaptığı bu işlem günümüzde Bitcoin
Pizza Günü olarak kutlanıyor. Hanyecz bu tarihte verdiği 2 tane büyük boy
pizza siparişi için toplamda 10 bin adet BTC ödedi. O tarihteki değeri
hemen hemen 30 dolar civarında olan bu BTC’Ierin günümüzdeki değeri
neredeyse 90 milyon dolar. Geçtiğimiz günlerde öğrenilen bilgilere göre Hanyecz’in cüzdanında eski günlerden kalma hala 6 bin adet BTC bulunuyor. Liam ve Amy adlı iki çocuğu bulunan Hanyecz, görünüşe göre bu BTC’Ieri çocukları arasında eşit bir şekilde paylaştırmış.

Koinbülteni

Dev Banka 5000 Blockchain ATM’sini Satın Aldı.

5000 Blockchain ATM’si

Rusya’nın en büyük bankası olan Sberbank, Rusya’da regülatörlerin kripto
paralara yönelik tavrı oldukça sert olsa da blockchain ekosistemine yatırım yapmaya devam ediyor. Sberbank, yerel haber kaynağı ,Izvestia’nın aktardığı bilgilere göre blockchain tabanlı ATM almayı sürdürüyor.
Blockchain Tabanlı ATM’lere Talep Çok Temassız ATM olarak da bilinen söz
konusu cihazların, Sberbank’ın ilgisini çok önceden çektiği biliniyor. Bankacılık devi, müşterilerin Koronavirüs salgını devam ederken fiziksel temas ihtiyacını tamamen ortadan kaldırmayı hedefliyor ve bu bağlamda 108 mil ve bu bağlamda 108 milyon dolarlık dev bir anlaşma ile 5.000 temassız ATM daha satın aldı. Bu da her bir ATM’nin yaklaşık olarak 22.000 dolarlık bir maliyete geldiğini gösteriyor. Aslında Sberbank’ın blockchain ile ilgili yeniliklerin büyük bir hayranı olduğu daha önceden de görülmüştü. Banka, bundan yaklaşık iki yıl önce bir blockchain girişimi başlatmış ve çeşitli görevler için bu teknolojinin kullanılabilirliğini test etmeyi hedeflemişti.

Sberbank geçtiğimiz yılın sonbahar döneminde ise Rusya’da blockchain tabanlı akıllı kontratlar ile repo alım satımı yapan ilk banka olarak blockchain araştırmalarının hakkını verdiğini göstermişti. Bu durum belki kripto paralara pek sıcak bakmayan Rus yönetiminin ve Rusya vatandaşlarının bakış açısını da değiştirebilir.

Hazırlayanlar

  • Benay Kurtiş
  • Canan Bulut
  • Evrim Çalışkan
  • Furkan Can Baytemur
  • Gözde Arasıl Ataç

Bizi Takip Edin

Web Sitemiz

Twitter

LinkedIn

Instagram

YouTube

Telegram

--

--

--

Bahçeşehir Üniversitesi bünyesinde kurulmuş olan “BlockchainIST (Blockchain İstanbul) Center”, Blockchain teknolojisi alanında faaliyet gösteren, Türkiye’nin ilk üniversite araştırma ve geliştirme merkezidir.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
BlockchainIST Center

BlockchainIST Center

BlockchainIST Center is an R&D Center for Blockchain, DeFi and FinTech. We provide consultancy and training for private and public sector around the world.

More from Medium

Is cryptocurrency the next dotcom bubble?

SHENTUCHAIN — SECURITY INFRASTRUCTURE FOR BLOCKCHAIN

Seascape top Team were live at the 2022 GDC

EcoCREDIT Weekly Sustainability Wrap Up — May 12 ‘22