This is an email from KriptoEkonomi, a newsletter by BlockchainIST Center.

Son bültenlerimizden haberdar olmak için Telegram sayfamızı takip etmeyi unutmayın: Telegram

Google Uygulamaları için Merkeziyetsiz Çözümler

Google Hizmetleri

Google’ın son hizmet kesintisinin etkisi çoğu kişi üzerinde çarpıcıydı. On binlerce kullanıcı, e-postalarına erişmek bir yana, YouTube’da video izleyemedi ve takvimlerine bakamadı.

Google App Engine, 2020'de 45 dakikadan yaklaşık iki saate kadar değişen aralıklarda birkaç kesinti yaşadı. Aslında mevcut kesinti, kullanıcıların bu şekilde etkilendiği dokuzuncu sefer oluyor.

İnternet hizmetleri; sunucu hataları ve yanlış ayarlanmış bakım rutinleri gibi çeşitli nedenlerle zaman zaman başarısız olmuştur. Google’ın en son büyük kesintisi, Kasım 2020'de birkaç Google Apps uygulamasının bir saatten fazla kapalı kaldığı sırada gerçekleşti.

Bu tür olayların ışığında, Google’ın geleceği için merkeziyetsiz bir kuruluş öngörülebilir. Google gibi bir ekosistem barındırıcısı ve web arama motorunda merkeziyetsizlik fikri yeni değil. Blockscan ve Presearch bunun örnekleridir. Protocol Labs tarafından geliştirilen Filecoin, verileri depolamak için merkeziyetsiz ve sağlam bir temel oluşturabilir. Filecoin, piyasaya sürülmesinden sonraki bir ay içinde, merkeziyetsiz bir dosya depolama ağından beklenenleri yerine getirdi. Filecoin, Web 3.0'ı devralacak tek proje olmasa da, Google için merkeziyetsizlik yakında bir gereklilik haline gelebilir.

Kaynak: AMBcrypt

Tayland’da Vergi Gelirleri Blockchain Teknolojisi ile Düzenlenecek

Tayland Vergi Sistemi

Blockchain’in Tayland’da vergi kaçırmayı daha zor hale getireceği bildiriliyor. Özel Tüketim Departmanı, Tayland ekonomisi hala kademeli olarak toparlanırken vergileri artırmak yerine gelir tahsilatını iyileştirmek için blockchain teknolojisini kullanacak. Bangkok Post tarafından yayınlanan bir rapora göre, genel müdür Lavaron Sangsnit, yeni politikaların iç ekonomik toparlanmayı etkilememesi gerektiğini belirtti. 2021'de Gelir ve Gümrük Departmanları da blockchain teknolojisini operasyonlarına dahil edecek.

Adı geçen üç departman, verilerini tek bir veri tabanında birleştirecek ve bu da vergi kaçakçılığını daha da zorlaştıracak. Geçen yıl, Özel Tüketim Departmanı, petrol ihracatçılarının vergi iadelerini değerlendirmek için blockchain teknolojisini kullanmaya başladı. Buna göre petrol ihracatçılarının yakıt sevk ettikten sonra satış vergisi ödemelerini ve fazla ödenen vergileri talep etmelerini isteyecek.

Dağınık Defter ile Vergilendirme

Dağıtık bir defter kullanmak, bildirildiğine göre petrol ihracatçıları için talep sürecini daha hızlı ve daha şeffaf hale getirecektir. Petrol ihracat geliri, Tayland hükümetinin bütçesinin çok önemli bir bölümünü oluşturuyor ve yılda yaklaşık 200 milyar Baht’ı (6.6 milyar $) veya her yıl toplanan tüm gelirlerin yaklaşık üçte ikisini oluşturuyor.

Sangsnit, petrol ihracatçıları için bu yeni sistemin 2021'in ilk çeyreğine kadar tamamen faaliyete geçmesi gerektiğini söyledi.

Kaynak: Coin Telegraph

JPMorgan’ın Tahminine Göre Kurumların Bitcoin Yatırımları Artacak

Şirket Yatırım

Bloomberg’e göre, ABD’nin en büyük bankası olan JPMorgan Chase 600 milyon doların potansiyel olarak Bitcoin’e akışını tahmin ediyor. ABD, Avrupa ve Japonya’daki emeklilik fonları ve sigorta şirketleri bunun gerçekleşmesi için varlıklarının yüzde birini dünyanın en büyük kriptopara birimine koydu.

JPMorgan analisti Nikolaos Panigirtzoglou’nun en son notunda önümüzdeki yıllarda artan kurumsal talep için Bitcoin’in hazırlandığı yazıyor.

U.Today’ın tarafından bildirilenlere göre yatırım hesabında 235 milyar dolar olan Massachusetts Mutual Life Insurance Company, 100 milyon dolarlık kriptopara birimi bahsiyle kriptopara birimi endüstrisini şaşırttı.

Panigirtzoglou daha fazla kurumun MassMutual’ın davasının peşinden gideceğini ve böylece bir domino etkisini tetikleyeceğini tahmin ediyor. Analiste göre; Massmutual’ın Bitcoin satın alımları, kurumsal yatırımcılar tarafından Bitcoin’in benimsenmesinin başka bir dönüm noktasını temsil ediyor. Dolayısıyla, diğer sigorta şirketleri ve emeklilik fonlarının da Massmutual örneğinin takibi ile önümüzdeki yıllarda ortaya çıkabilecek bir talep öngörülebilir.

Kaynak: UToday

Kriptopara Madencilik Şirketleri Amerika’da Kendine Yer Arıyor

Bitcoin Madenciliği

Çin, Bitcoin’in hash oranındaki aslan payını kontrol ederken, bazı şirketler madencilik rekabetini yükseltmek için Amerika’nın ekonomik olarak sıkıntılı bölgelerine yöneliyor.

7 Aralık 2020 haftasında Core Scientific isimli bir girişimin Bitcoin madenciliği için 23 milyon doları aştığı görüldü. Şirketin, Kuzey Carolina, Kentucky ve Georgia’daki madencilik şirketleri bulunuyor. Mevcut fiyatlarla, bir blok ödülü yaklaşık 125.000 dolar değerindedir. Ancak birçok kişi bu blok ödüllerini almak için yarışıyor ve hash oranı yüksek.

Dolayısıyla, enerji açısından verimli ve karlı kalabilmek için Core Scientific gibi şirketlerin ucuz enerji bulması gerekiyor.

Ülkelere Göre Madencilik Oranları

Genelde başlangıçta Orta Amerika’da arayışa geçiyorlar. COVID-19 krizinden kaynaklanan yüksek işsizlikle, bu yeni işler memnuniyetle karşılanmaktadır. Ancak problemler de çıkabiliyor. Örneğin; Washington eyaletindeki bir kamu kuruluşunun genel müdürü Steve Wright, Fortune’a madencilerin ilçesinin güç kaynaklarını tükettiklerini söyledi.

Çin şu anda Bitcoin’in hash oranının %50'sinden fazlasını kontrol ediyor. Bu kadar az kişinin elinde çok fazla güç varken, %51'lik bir saldırı Bitcoin ağını felce uğratabilir. Çin kripto madenleri kar getirme potansiyeline sahip çünkü Çin’de ucuz iş gücü ve muazzam bir üretim kapasitesi mevcut.

Kaynak: Bein Crypto

UnionBank ve Standard Chartered Bank Blockchain Tabanlı Tahvil İhracı Üzerine Çalışıyor

UnionBank

UnionBank ile Standard Chartered Bank (SCB) ortaklaşa, tahvil tokenizasyonu için blockchain teknolojisini kullanan dijital bir platformda perakende tahvil ihracı için bir kavram kanıtını başarıyla tamamladı.

UnionBank tarafından toplam 9 milyar PHP tutarındaki çift dilimli ihraç, Standard Chartered’ın inovasyon ve girişimler kolu olan UnionBank ve SC Ventures tarafından ortaklaşa oluşturulan platforma başarıyla yansıtıldı. Alınan siparişler tokenize edildi. Mevcut perakende tahvil yönergelerine uymak için ihraç edilen tokenler geleneksel işlemi yansıtıyordu, ancak doğrudan yatırımcılara tahsis edilmiyordu. SC Ventures, süreci daha basit, daha hızlı ve yaygın olarak erişilebilir hale getiren tahvil tokenizasyon platformunu oluşturdu.

Standart Chartered

ASEAN, SCB Sermaye Piyasaları Başkanı Aaron Gwak şunları söyledi: “Bu kavram kanıtının başarısı, perakende tahvil piyasalarında likidite ve şeffaflık çözümüne yönelik bir dizi olasılık açacaktır. Dünyanın dört bir yanındaki tahvil altyapısı, öncelikle kurumsal yatırımcılar için tasarlandı ve tahvil satın almak ve ardından ticaret yapmak için birkaç aracı içeriyor, bu da onu perakende yatırımcılar için daha az erişilebilir hale getiriyor.”

Tahvillerin kullanıma sunulduğu UnionBank’ın Çevrimiçi Tahvil Rezervasyonu Portalı müşterilerin kurumsal tahvil teklifleri için her zaman, her yerde, rahatça görüntüleme ve sipariş rezervasyonları yapmalarına olanak tanıyan Filipinler’in ilk dijital olarak etkinleştirilmiş platformudur. Portal müşterilerin işlem süresini birkaç günden dakikalara düşürdüğü için tahvil alımını kâğıtsız ve verimli hale getiriyor.

Kaynak: The Fintech Times

Estonya’da Kriptopara Hizmeti Veren Birçok Firma Kapatıldı

Estonyo Firmaları

Avrupa Birliği’ndeki en kripto dostu ülkelerden sayılan Estonya, 2020 yılı içerisinde 1.000’den fazla kripto firmasının izinlerini geri çekerek lisanslarını iptal etti. Bu oran Postimees’e göre ülkede faaliyet gösteren sanal para şirketlerinin yaklaşık %70’ine denk geliyor.

Kara Para Aklamanın ve Terörün Finansmanının Önlenmesi Komitesi Genel Sekreter Yardımcısı Veiko Tali durumu, yeni teknolojilerin gelişiminin izlenmesi ve ilgili kara para aklama risklerinin yönetilmesi gerektiği şeklinde açıkladı. Bu iptaller ile birlikte ülkede kriptoparalarla ilgili sadece 400 hizmet sağlayıcısı kaldı.

Haziran ayında, Finansal İstihbarat Biriminin 220 milyar dolarlık kara para aklama skandalına istinaden 500 kripto firmasının lisansları iptal edilmişti. Lisansların iptal edilmesini düzenleyiciler, şirketlerin lisanslandıktan sonraki 6 ay içerisinde faaliyete geçmemeleri olarak belirtmişlerdi.

2017 yılında Estonya, kriptopara borsalarını ve ICO’ları teşvik etmek için getirdiği bir dizi yasa ile kripto öncüsü olarak görülüyordu. 2019’da ise AB’nin ‘Müşterinizi Tanıyın’ konusu ile ilgili düzenlemeleri sıkı sıkıya uygulamaya koydu.

Kaynak: Coin Telegraph

Standard Chartered’dan Kriptopara Hamlesi

Kriptopara Alım-Satım Hizmeti

Dünyanın en büyük bankalarından Standard Chartered, kullanıcılarına kriptopara alım-satım hizmeti sunmayı planlıyor. Bunun için özel bir platform geliştirmeye başladığı açıklanan bankanın bu hizmeti 2021 itibarıyla başlatabileceği aktarıldı.

CoinDesk’in haberine göre Standard Chartered, ErisX ve LMAX ile yaptığı anlaşmalar sonrasında kriptopara piyasasına giriş yapmaya karar verdi. Bankanın önce bu platform için bir pilot çalışma düzenleyeceği, çalışmaların başarıyla tamamlanması halinde kurumsal yatırımcılara alım-satım hizmeti sunmaya başlayacağı belirtildi. Pilot çalışmaya 10 farklı kriptopara borsasının eşlik edebileceği ifade edildi.

Kaynak: Koin Bülteni

Vladimir Putin Kriptopara Yasasını Onayladı

Vladimir Putin

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkede hazırlanan kriptopara yasasını imzaladı. Bu yasa ülkedeki kriptopara yatırımcılarının mal bildirimi yapmasıyla sonuçlanacak.

Rusya’daki memur ve siyasetçiler sahip oldukları varlıklar üstünden mal bildirimi yapmaktalar. Ülkedeki politikacılar bu yasanın kriptopara yatırımlarını da kapsaması gerektiğini öne sürdü. Meclisten destek gören bu yasa, Devlet Başkanı Vladimir Putin’in onayına sunuldu ve ondan da imza alındı.

Rusya’daki memurlar ve onların aileleri, Haziran 2021’e kadar hangi kriptoparaya, nereden, ne şekilde, ne kadarlık yatırım yaptıklarını bildirmek zorunda.

Kaynak: Koin Bülteni

ABD Genel Müfettişlik Ofisi, FBI’a Seslendi: Kriptopara Destek Stratejisini Tamamlayın

FBI Kriptopara Stratejisi

Yayınlanan 58 sayfalık bildirinin içerisinde yer alan öneriler ve talepler, aslında genel olarak kripto paraların dark web üzerinde kullanımını hedef alıyor. OIG yetkilileri genel olarak FBI’ın dark web platformlarına yönelik yaklaşımında eksiklikler ve boşluklar olduğunu düşünüyor. Bu eksikliklerin kapatılması için ise FBI yetkililerinin şu an geliştirilme aşamasında olan kriptopara stratejisini tamamlaması gerektiği vurgulanmakta. 2019 yılında başlatılan bu girişimin hala tamamlanmamış olması ise dikkat çekiyor.

Kriptopara regülasyonlarının belirsizliği, sektöre zarar veriyor

ABD, kriptopara sektörüne yönelik regülasyonlarla ilgili belirsizlik nedeniyle eleştirilerin hedefinde kalmaya devam ediyor. Kısa süre önce Ripple yöneticisi Chris Larsen ve CEO Brad Garlinghouse, ABD’deki regülasyonların belirsizliğinden dem vurmuştu. Bu açıklamanın devamında ABD’den taşınma kararı bile alınabileceğini belirten Ripple, regülasyonlardan şikayetçi tek kurum değil.

Kriptoparaların ABD tarafından yasaklanabileceği söylentileri ise son günlerin en popüler konularından birisi. Özellikle Aralık 2020 başlarında duyulan bu söylenti, OCC yöneticisi Brian Brooks tarafından bizzat yalanlanmıştı. OIG ise tam olarak bu belirsizliği kaldırmak ve daha net bir regülasyon çerçevesi sunmak için FBI’a çağrıda bulunmuş olabilir.

Kaynak: Koin Bülteni

MassMutual Bitcoin Aldığını Açıkladı

MassMutual’dan Bitcoin Yatırımı

1851 yılında kurulan MassMutual, yönetimi altında 235 milyar dolar değerinde varlık bulunduruyor. 169 yıllık dev isim, New York’taki NYDIG adlı şirket aracılığıyla Bitcoin yatırımı yaptı. MassMutual’ın 100 milyon dolarlık Bitcoin satın almanın yanı sıra NYDIG’e de 5 milyon dolar değerinde yatırım yaptığı aktarıldı. Bu gelişmenin kriptopara piyasası için olumlu olduğu belirtilirken, 100 milyon doların MassMutual gibi bir isim için ne kadar küçük bir meblağ olduğu da vurgulandı.

Kaynak: Koin Bülteni

MicroStrategy 650 Milyon Dolar Daha Topladı

Yatırım Birikimi

MicroStrategy bitcoin satın almak için yürüttüğü 650 milyon dolarlık sürecin başarıyla tamamlandığını açıkladı. Şirketin topladığı bu parayı bitcoin’e aktarması bekleniyor.

Bu yıl önce 175, ardından 250 milyon dolar değerinde bitcoin alan MicroStrategy 7 Aralık tarihinde bitcoin rezervini büyüteceğini duyurdu. Şirket bunun için 400 milyon dolarlık dönüştürülebilir tahvil üretip bunları satacağını; buradan gelecek parayı bitcoin’e aktaracağını açıkladı. MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, 11 Aralık günü yaptığı duyuru ile bu sürecin tamamlandığını ve beklenenden 250 milyon dolar daha fazla para toplandığını aktardı. Yasal masrafların ve harcamaların kesilmesi ile birlikte MicroStrategy’nin kasasına 634,9 milyon dolar para girdi. Şirket bu parayı bitcoin almak için kullanacağını belirtti.

Kaynak: Koin Bülteni

İstatistik: En Yüksek Teşvik Paketleri

En Yüksek Teşvik Paketleri

2020 yılında G20 ülkeleri içerisinde en yüksek teşvik paketleri:

1. ABD $2.3 trilyon (GSMH’nın %11’i)

2. Almanya: $189.3 milyar (GSMH’nın %4.9’u)

3. Çin: $169.7 milyar (GSMH’nın %1.2’si)

Not: ABD haricinde doğrudan nakit yardımı yapan ülkeler de var: Kanada, pandemiden etkilenen çalışanlara 16 hafta boyunca aylık $2000, Avustralya hükümeti ise her iki haftada bir $1500 maaş yardımı sağlıyor

Kaynak: Howmuch.net & IMF

İstatistik: USDT Piyasa Değeri

USDT Piyasa Değeri

USDT piyasa değeri $20 milyara ulaşarak rekor kırdı.

Not: USDT piyasa değeri büyüklüğü olarak kriptoparalar içerisinde 4. sırada yer alıyor.

Kaynak: GlassNode & BeinCrypto

Hazırlayanlar

  • Evrim Çalışkan
  • Furkan Can Baytemur
  • Canan Bulut Uyanık
  • Gözde Arasıl Ataç
  • Burak Işıktekin
  • Aybars Dorman
  • Ahmet Eren Tomurcuk
  • Uğurcan Alp

Bizi Takip Edin

Web Sitemiz

Twitter

LinkedIn

Instagram

YouTube

--

--

--

Bahçeşehir Üniversitesi bünyesinde kurulmuş olan “BlockchainIST (Blockchain İstanbul) Center”, Blockchain teknolojisi alanında faaliyet gösteren, Türkiye’nin ilk üniversite araştırma ve geliştirme merkezidir.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
BlockchainIST Center

BlockchainIST Center

BlockchainIST Center is an R&D Center for Blockchain, DeFi and FinTech. We provide consultancy and training for private and public sector around the world.

More from Medium

Platform Comparison for Algorithmic Traders

CryptoFinance Metrics | 02.23.2022

Introduction to DEFI Loan System and PAXO finance

Cumulus Encrypted Storage System (CESS) — The first decentralized storage project for Web 3.0