This is an email from KriptoEkonomi, a newsletter by BlockchainIST Center.

Salgın Sonrası Dünya Ekonomisi için Gereken: Ortak Geleceğe Sahip bir Topluluk

Salgın Sonrası Dünya Ekonomisi

Önde gelen Meksikalı bir akademisyen ve araştırmacı olan Jose Ignacio Martinez Cortes, insanlık için ortak geleceğe sahip bir topluluk inşa etmenin dünya ekonomisinin iyileşmesine yardımcı olacağını ve bunu başarmak için Çin’in rolünün çok önemli olduğunu söyledi.

COVID-19 salgını, ekonomi gibi çeşitli alanlarda birden fazla zorlukla yüzleşmenin yeni yollarını bulmak için birlikte ilerlemenin gerekliliğini ortaya çıkardı. Jose Cortes, Çin’in 2021 yılına kadar önemli büyüme gösterecek birkaç ülkeden biri olduğunu ve bunun uluslararası ticareti güçlendireceğini belirtti. Çin’in, önemli ekonomik büyümenin yaratılabileceği küresel değer zincirleri ve tedarik zincirleri aracılığıyla ekonomik iyileşmede dünyaya öncülük ettiğini söyledi.

Akademisyene göre COVID-19'a rağmen, Çin’in diplomasisi durmadı. Ayrıca Çin, teknoloji alanında iş birliği için de savaşıyor. “Çin, yeni teknolojik gelişmeyi teşvik etmeye hazırlandı ve şüphesiz, bu yeni diplomasi, önümüzdeki birkaç yıl içinde sahip olacağımız şeye, yani yeni bir bilimsel-teknolojik devrimin, endüstrinin gelişmesine yönelik 5G’ye geçişin temellerini atıyor.”

Çin Ulusal İstatistik Bürosu’na göre, Çin’in gayri safi yurtiçi hasılası, geçen yıl üçüncü çeyrekte yüzde 4,9 artarak, ikinci çeyrekteki yüzde 3,2'lik büyümeden daha yüksek olmuştur.

Kaynak: Hellenic Shipping News

2020 Boyunca Kriptoparalar ve Blockchain Teknolojisinin Benimsenme Nedenleri -1

Yıl Sonu Servislerin Özeti

PayPal

Ekim ayının sonlarında PayPal’in kriptopara birimlerini platformuna entegre etmeyi planladığı ortaya çıktığında piyasalar hevesle yanıt verdi. PayPal’ın hissesi için de olumlu bir güçlendirme döngüsü yarattığı görülen haberden Bitcoin de yararlandı. ABD’deki kullanıcılar bu hizmetten zaten faydalanabiliyorken gelecek yıldan itibaren 300 milyon küresel PayPal kullanıcısının tamamı kripto ticareti yapabilecek.

OCC (Para Birimi Denetleyici Ofisi)

Temmuz’da OCC, bankaların kriptopara birimi saklama hizmetleri sunmaya başlamasına izin veren bir düzenleme yayınladı ve böylelikle kriptopara birimleri ve ABD düzenleyicileri arasındaki gerginlik yok oldu.

Bu hareket tüm ulusal bankaları ve federal tasarruf birliklerini kapsıyor. Bu sadece bireysel kriptopara sahipleri için önemli bir gelişme değil, aynı zamanda kriptoparaların kurumsal olarak benimsenmesinin de yolunu da açıyor.

Dow Jones S&P 500

S&P Dow Jones Endeksleri, 2021’de başlamak üzere kriptopara endekslerini piyasaya süreceğini doğrulayan bir duyuruda bulundu. Endekslerin parçası olacak varlıklar henüz belli değil. Fakat, kapsamdaki 550 kriptopara birimi ile en üst düzey token’lerin dahil edileceği öngörülüyor.

Mike Novogratz

Galaxy Digital’in CEO’su, firmasının kazancı geçen yıla göre %75 artış gösterdikten sonra, Bitcoin’in değerinin $65.000 seviyelerine çıkacağına inandığını belirtti. Birkaç gün sonra herkese net değerinin %3’ünü varlığa koymasını ve 2025’e kadar tutmasını tavsiye etti. CNN’de kendi net değerinin %50’sinin dijital varlıklara bağlı olduğunu söyledi ve bir hafta sonra Bitcoin tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü.

Dave Portnoy

Barstool Sports’un kurucusu Ağustos’ta Winklevoss kardeşleri Bitcoin’i öğretmeleri için davet ettikten sonra altcoin satmaya başladı. Dijital varlıkları tamamen bıraktıktan iki hafta sonra Bitcoin’e geri döndü. Kriptopara birimlerine dikkat çekmesinden dolayı bu listede bir yer kazanıyor.

Hindistan Yüksek Mahkemesi

Bu yıl Mart ayında, Hindistan Yüksek Mahkemesi’nin, Hindistan Merkez Bankası’nın yerel bankaların kripto şirketleriyle çalışmasını engelleme kararını bozan ve bunun “anayasaya aykırı” olduğunu kabul eden dönüm noktası niteliğindeki kararıyla 1,3 milyar kişiye kriptoparalar yeniden yasal hale getirildi.

Kaynak: Coin Telegraph

Coinbase ve Goldman Sachs İş Birliği

Coinbase — Goldman Sachs

ABD merkezli kriptoborsası Coinbase, yaklaşan IPO (Initial Public offering/İlk Halka Arz) hazırlıklarına liderlik etmesi için Goldman Sachs Group Inc ile anlaştı.

CryptoPotato geçtiğimiz günlerde borsanın ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) bir taslak kayıt bildirimi sunduğunu bildirdi. Coinbase, Form S-1'i doldurarak, ABD merkezli halka açık şirketler için Komisyon tarafından talep edilen yeni menkul kıymetler için ilk kayıt formunu tamamladı. Reuters haber ajansı, Coinbase’in halka arz hazırlıklarına liderlik etmesi için Goldman Sachs Group Inc’i tuttuğunu bildirdi. Borsa bu bilgiyle ilgili herhangi bir açıklamada bulunmadı. Messari, ücretler, kartlar, işlem hacimleri, kayıtlı müşteri sayısı gibi göstergeler üzerinden halka arzın potansiyel değerinin 28 milyar dolar olabileceğini tahmin etti.

Goldman’ın kripto alanıyla biraz tartışmalı bir geçmişi var. New York merkezli dev banka, eşler arası ödeme teknolojisi şirketi Circle için 2013 ile 2016 yılları arasında 135 milyon dolarlık yatırım turlarına liderlik etti. Goldman Sachs, Citigroup ile iş birliği yaparak bir hisse senedi takasını gerçekleştirmek için blockchain teknolojisini kullandı. Ek olarak, Goldman’ın dijital varlık departmanının yeni başkanı, bankanın bir stablecoin başlatabileceğini belirtti.

Öte yandan, bankacılık devi, Bitcoin ve diğer dijital varlıkları “varlık sınıfı değil” diyerek açıkça eleştirdi. Daha yakın zamanlarda Goldman, BTC’yi altınla karşılaştırdı ve her ikisinin de “hedge enstrümanları” olarak bir arada var olabileceğini belirtti.

Kaynak: CryptoPotato

Almanya Menkul Kıymetler Piyasasında Blockchain Kullanımı

Menkul Kıymetler Piyasası

Almanya, menkul kıymetler piyasasında blockchain teknolojisinin kullanımı için yeni bir yasa kabul etti. Almanya, daha önce tüm menkul kıymet ihraççılarının ve sahiplerinin bunları kâğıt sertifikalara kaydetmesini şart koşmuştu. Bu şimdi, bir banka tarafından idame ettirilebilen merkezi menkul kıymetler sistemine giriş ile değiştirilecektir.

Alternatif olarak, ihraççılar ve sahipleri menkul kıymetlerini blockchain tabanlı bir kayıtla belgeleyebilirler.

Maliye Bakanı Olaf Scholz, tamamen elektronik menkul kıymetlere geçişi duyururken, “Almanya’nın finans merkezinin dijitalleşmesini elektronik menkul kıymetlerle yürütüyoruz. Kâğıt sertifika bazıları için nostaljik nedenlerden ötürü değerli olabilir, ancak gelecek elektronik versiyonuna ait.” dedi.

Adalet Bakanlığı’ndan Christine Lambrecht, yasanın menkul kıymetler piyasası için yasal netlik sağlayacağını ve böylelikle blockchain gibi yeni gelişen teknolojilerin potansiyelini arttıracağını söyledi. Belirttiğine göre Almanya’da finansal piyasanın dijitalleşmesi hâlihazırda oldukça ilerlemiş durumda ve blockchain gibi teknolojilerin kullanımıyla daha da hızlanacak.

Maliye Bakanlığı tasarıyı ağustos ayında sunarak Alman borsasının bütünlüğünü, işlevselliğini ve şeffaflığını koruyacağını iddia etti. Federal Mali Denetim Otoritesinin (BaFin) elektronik menkul kıymetlerin ihraç edilmesini ve dijital defterlerin bakımını izleyeceği belirtildi.

Kaynak: Coin Geek

Metamask Dijital Cüzdanı Nedir?

Metamask Dijital Cüzdanı

2016 yılında Aaron Davis tarafından kurulan Metamask, dünyayı blockchain teknolojisiyle daha iyi bir yer haline getirmek isteyen geliştiriciler ve tasarımcılarla dolu büyük bir küresel topluluktur. Metamask genel olarak bir kripto cüzdandır ve bu cüzdan sayesinde saniyeler içerisinde blockchain uygulamalarına erişebilirsiniz.

Ayrıca ETH başta olmak üzere Ethereum ağında tanımlanmış diğer tokenlerla swap yani takas yapabilir ve başka Metamask cüzdanı kullanıcılarının hesap adreslerine değer transferi işlemleri başlatabilirsiniz.

Kripto varlıkları yatırım ve ticaret amaçlı kullanıyorsanız bir cüzdana sahip olmanız gerekmektedir. Metamask tamamen ücretsiz olması, kolay kullanım ve kurulum özellikleri sayesinde en popüler dijital cüzdandır. Bir örnek ile açıklamak gerekirse bankalardan yapılan para transfer (EFT/havale) işlemleri Metamask’teki varlık transferiyle aynıdır. Hesap adreslerini, bankalardaki hesapların IBAN numaraları olarak düşünebilirsiniz.

Metamask Ekim ayı başlarında dünya genelinde 1 milyon aktif üyeye ulaştığını duyurmuştu. Bu MetaMask‘in geçen yıla göre % 400’lük bir büyüme gerçekleştirdiğini gösteriyor.

Metamask Mobil Uygulaması

Bunun arkasındaki en büyük etkenler kullanıcıların ETH satin almalarına ve güvenle saklamalarına izin vermesi, DeFi protokollerine ve borsalarına göz atarak, kolay ve güvenli bir şekilde ticaret yapmak için, cüzdanları ile doğrudan Uniswap, Maker, Aave, Curve, Yearn ve Rarible gibi büyük DeFi ve NFT platformlarına erişebilmeleridir.

Metamask’in bir diğer özelliği ise kendi verilerinizi saklayabilmenizdir. Kripto borsaları, dijital değer varlıkları için alım, satım, transfer, saklama gibi konularda hizmet veren kuruluşlardır. Bu borsalardaki veriler kuruluşların kendi veritabanlarında saklıdır. Bu kuruluşların herhangi bir siber saldırıya uğraması sonucunda size ait olan değer varlıklarını kaybetmeniz veya kendi kişisel verilerinizin sızdırılması gibi birçok tehdit unsuru bulunmaktadır. Metamask sizin bilgilerinizle ürettiği 14 farklı ‘phrase’ yani kelime kombinasyonuna sahip şifreleme yöntemiyle kendi verinizi saklamanıza olanak tanır.

Aybars DORMAN

SEC, Ripple’a Karşı Dava Açıyor

SEC vs Ripple

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ripple’ın yanı sıra CEO’su Brad Garlinghouse ve kurucu ortağı Christian Larsen’a karşı yasal işlem başlattı. Manhattan’daki federal bölge mahkemesinde açılan davada komisyon, XRP token’ın bir menkul kıymet olarak sınıflandırıldığını iddia ediyor ve Ripple ve iki yöneticisini “kayıtsız, devam eden dijital varlık menkul kıymetleri teklifi” yoluyla 1,3 milyar dolardan fazla para toplamakla suçluyor.

SEC ayrıca, Ripple’ın XRP’yi “işgücü ve piyasa yapıcı hizmetler” için dağıttığını ve Garlinghouse ve Larsen’in 600 milyon dolar olarak tahmin edilen kişisel XRP satışlarını kaydetmede başarısız olduğunu iddia etti.

Hangi token’lerin menkul kıymet olarak nitelendirileceği son derece tartışmalı bir konu olmaya devam ediyor. Kripto endüstrisi uzun süredir SEC’den konuyla ilgili yeni bir düzenlemeyle netlik bekliyordu. Yaklaşan SEC davasının haberi ile XRP fiyatında keskin bir düşüş oldu. Garlinghouse, SEC’in “kriptoya saldırmak için oy kullandığını” söyleyerek Twitter’daki suçlamaları ele aldı. Garlinghouse, “SEC, ABD’de yeniliği teşvik etmenin tam tersini yapıyor” dedi. “Burada saldırdıkları sadece XRP değil.”

Ripple yönetim kurulu üyesi ve SBI Holdings CEO’su Yoshitaka Kitao, “Ripple’ın nihai kararda galip geleceği konusunda iyimser” olduğunu söyledi. Ripple CTO’su David Schwartz, Twitter’daki suçlamalara yanıt verirken görünüşe göre Kitao’dan daha az umutluydu. Bu yılın başlarında Larsen, Ripple’ın yasalardaki belirsizlikten kaynaklanan artan hayal kırıklığı sebebiyle ABD dışına taşınmayı düşündüğünü belirtmişti.

Kaynak: Coin Telegraph

Çin, FinTech Platformları için Yeni Düzenlemeler Getirebilir

Çin’de Fintech Platformları

Çin’in hükümet danışmanı olan Lou Jiwei, Çin’in, herhangi bir FinTech platformunun çok fazla pazar payı kazanmasını önlemek için tek bir platformun ortak olabileceği banka sayısını kısıtlayabileceğini öne sürdü.

Geçen ay Çin’deki düzenleyiciler, ülkenin teknoloji devlerini, daha yakından incelenecekleri konusunda uyardı. Alibaba’nın 37 milyar dolarlık hisse senedi listesi aniden askıya alındı. Jiwei, aşırı büyük bir pazar payına sahip bir FinTech platformunun, büyük ve sıkıntı yaratabilecek borçlara yol açabileceği konusunda uyardı. “Herhangi bir platformun çalışabileceği banka sayısını sınırlandırabiliriz, böylece daha fazla platformun benzer işleri aynı koşullar altında yapmasına izin verebiliriz.” diyen Jiwei, FinTech platformlarının “kazanan her şeyi alır” ve “başarısız olamayacak kadar büyük olunmalı” noktasına kadar gelinmesine izin verilmemesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Çin, dünyanın en büyük ve en değerli şirketleri arasında yer alan Alibaba Group Holding ve Tencent Holdings gibi büyük teknoloji şirketlerinin güçlü bir denetime tabi tutulacağını dile getirdi. Bu şirketlerin çoğu, hizmetlerini sunarken büyük miktarda kullanıcı verisi toplamıştı. Devlet medyası geçen hafta yaptığı açıklamada, Pekin’in, bol miktarda kullanıcı verisi tutan teknoloji şirketlerine dijital vergi uygulamayı düşünmesi gerektiğine yer verdi.

Kaynak: Reuters

Compound Chain ve CASH Token

Compound Labs

Compound Labs, birden fazla para piyasası hizmetleri sağlayabilen birleşik zincir oluşturma projesini anlatan bir teknik rapor (white paper) yayınladı. Yeni proje ile merkez bankaları ve yatırım bankalarından gelebilecek dijital varlıkları desteklemek amaçlanıyor.

Tamamen yeni ve bağımsız bir blockchain olması planlansa da Compound v1 — COMP token’i çalıştıran aynı Ethereum tabanlı sistem tarafından yönetilecek ve yayınlandığında COMP sahiplerine avantajlar sağlayacak. Messari’nin verilerine göre; projenin duyurulmasından sonraki bir saat içinde COMP’un değeri %10 kadar arttı. Compound Chain aynı zamanda CASH adlı yeni bir kriptopara birimi de sunuyor. CASH token ağdaki işlemlerin ödemesi için kullanılacak ve Compound Chain’de tutulan kilitli teminatlara karşı bir borç olarak DAI ile aynı şekilde çıkarılacak. DAI gibi CASH de ABD dolarına sabitlenecek fakat kur değeri yönetim kararıyla değiştirilebilecek. DAI’den bir farkı ise blockchainden kaynaklanan kredilere ödenen faizin bir kısmından bir tür getiri elde edebilecek olması. Bir varlık Compound Chain’e yüklendiğinde başkalarına ödünç olarak da verilebilecek. Compound Chain bunların yanında yeni varlıklar da üretebilecek.

Compound Labs projenin bir yetki kanıtı mimarisi kullanacağını ifade etti. Ekibin yeni zincir tarafından etkinleştirilebilecek yeni iş kollarına şimdiden baktığı belirtildi.

Kaynak: Coindesk

Crypto.com, AWS’nin Bulut Teknolojisinden Yararlanacak

Amazon Web Services

Kriptopara platformu Crypto.com 5 milyon kullanıcısı için gelişmiş ölçeklenebilirlik ve güvenlik sağlamak amacıyla AWS’nin (Amazon Web Services, Inc.) bulut sağlayıcısından yararlanacak.

Crypto.com, AWS’den yararlanarak, dünya çapında beş milyondan fazla müşteriden oluşan mevcut kullanıcı tabanının ötesinde finansal hizmetler sunmak için hızla ölçeklenebilecek. Dünyanın en büyük kripto para şirketlerinden biri olan Crypto.com, Crypto.com Uygulaması, Crypto.com Visa Card, Crypto.com Exchange ve Crypto.com DeFi Wallet aracılığıyla geleneksel finansal hizmetlere bir alternatif sunuyor.

Crypto.com CIO’su Matthew Chan, Blockchain.News’e şunları söyledi: “Kanıtlanmış operasyonel ve güvenlik uzmanlığı nedeniyle ürünlerimizi ve hizmetlerimizi AWS üzerinde oluşturmayı seçiyoruz. AWS’nin güvenilir bulut hizmetleri sağlama konusundaki kararlılığı, müşterilerimize istikrarlı ve güvenli hizmetler sunmamıza yardımcı oluyor. “

AWS Hong Kong ve Tayvan Genel Müdürü Robert Wang, “Müşterilerimiz AWS’yi seçti çünkü biz en katı güvenlik ve uyumluluk gereksinimlerini karşılıyoruz,” dedi.

Kaynak: Blockchain News

TCMB Başkanı Naci Ağbal’dan Dijital Para Açıklaması: “2021’de Başlamayı Hedefliyoruz”

TCMB Başkanı Naci Ağbal

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı (TCMB) Naci Ağbal, dijital paralar hakkında önemli bir açıklamada bulundu. Ağbal, bizzat TCMB tarafından başlatılan bir Ar-Ge projesi olduğunu ve bunun üzerine çalıştıklarını belirtti. Ağbal dijital para için test çalışması düzenleyeceklerini duyurdu.

Ağbal’dan dijital para müjdesi geldi

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda konuşan Ağbal, kendisine yöneltilen soruların devamında dijital para açıklaması yaptı. Ağbal açıklamasının devamında 2021 yılının ikinci yarısında dijital para için pilot testlere başlanacağının müjdesini verdi.

Hedef dünyaya örnek olacak bir sistem geliştirmek

TCMB bu yıl Bankalarası Kart Merkezi’ne (BKM) hissedar oldu. TCMB Başkan Yardımcısı Emrah Şener, mayıs ayında yaptığı açıklamalarla bunun “finansal teknolojilere uyum sağlamak” amacıyla atılmış bir adım olduğunu söyledi. Şener, TCMB’nin gelecek hedefleri için şu ifadeleri kullandı:

“Merkez Bankası olarak ödeme sistemlerinde dünya çapında örnek model olabilecek, teknolojisini günün gereklerine uygun şekilde sürekli geliştiren ve rekabetçi bir ödemeler ekosisteminin oluşmasına katkı sağlamak istiyoruz.”

Kaynak: Koin Bülteni

SEC’nin Yeni Başkanı ile Tanışın: Kriptapara Dostu mu?

SEC Başkanı Elad Roisman

Jay Clayton’ın görevden ayrılmasının ardından yeni SEC başkanı Elad Roisman oldu. XRP için Ripple aleyhinde dava açmasıyla kriptopara sektörüne damga vuran SEC, Elad Roisman önderliğinde ne gibi bir politika izleyecek?

ABD’nin finans regülatörü olan SEC, Jay Clayton’ın görevden ayrılmasının ardından yeni bir başkana kavuştu. SEC görevlisi Hester Peirce tarafından yapılan açıklamaya göre başkanlık görevi bundan böyle Elad Roisman tarafından üstlenilecek. Peirce duyuruyu “Tebrik ederim Başkan Roisman. SEC’yi yönetmenizi dört gözle bekliyorum.” yorumu ile paylaştı.

Kripto para sektörü ile ilgili görüşleri ne yönde?

Elad Roisman 2018 yılında ABD Başkanı Donald Trump’ın önerisi ve ABD Senatosu’nun onayı ile birlikte SEC kadrosuna katıldı. Kriptopara camiası; Roisman’ın başa gelmesi ile birlikte SEC’nin daha kriptopara dostu bir politika izlemesini umuyor.

Elad Roisman kimdir?

Elad Roisman SEC’deki görev almaya başlamadan önce ABD Senatosu’na bağlı olan Bankacılık, Konut ve Şehir Sorunları Komitesi’nde görev aldı. Onun buradaki sorumluluğu menkul kıymetler, finansal regülasyonlar ve uluslararası finans meseleleri ile ilgili danışmanlık yapmaktı.

Roisman 2018 yılında SEC’ye katıldıktan sonra SEC’nin diğer federal regülatörler ile olan iletişimini sıkılaştırmak için çalıştı. Regülasyonlarda modern bir politika izlemenin önemini savunan Roisman; piyasaların bütünlüğünü iyileştirmek ve piyasaları daha şeffaf kılmak için çalışmalar yaptı.

Yatırımcıların güvenliğini ön plana çıkaran Roisman, özellikle ileri yaşlı yatırımcıları dolandırıcılıklardan korumak için çağrıda bulundu.

Kaynak: Koin Bülteni

SkyBridge Capital Bitcoin Fonu Kurmaya Hazırlanıyor

Bitcoin Fonu

ABD’deki SkyBridge Capital adlı yatırım fonu, bitcoin odaklı yeni bir fon kurabilmek için SEC’e başvuruda bulundu.

2005 yılında kurulan SkyBridge Capital’ın yönetimi altında 10 milyar dolar değerinde varlık bulunduğu düşünülüyor. Dev yatırım fonunun yöneticiliğini Anthony Scaramucci, Brett S. Messing, Raymong Nolte ve Troy Gaveski üstleniyor.

SkyBridge Capital SEC’e yaptığı başvuruda “SkyBridge Bitcoin Fund L.P” isimli bir fon oluşturmayı planladığını belirtti. Bu yıl buna benzer bir başvuru Guggenheim tarafından da yapıldı.

Kaynak: Koin Bülteni

Coinbase ABD’deki Regülasyonların Ertelenmesini İstedi

Coinbase

Coinbase, ABD’deki kriptopara sektörü için bir düzenleme planı hazırlayan ve bunu kamuoyuna sunan FinCEN’den biraz daha zaman istedi.

FinCEN; Aralık 2020’de yayımladığı regülasyon planını kişi ve kurumların değerlendirmesine sundu ve konuyla ilgili bir kamuoyu oluşturulması için 15 gün zaman tanıdı. İlgili düzenleme planında Coinbase gibi kriptopara platformlarının, değeri 3 bin dolardan fazla olan her bir işlemin kaydını tutması gibi maddeler yer alıyor.

FinCEN düzenleme ile ilgili yapılan yorumları 4 Ocak 2021 tarihine kadar değerlendirmeye alacak. Coinbase, tanınan 15 günlük zaman diliminin yeterli olmadığını, bunun 60 güne çıkarılması gerektiğini açıkladı.

Kaynak: Koin Bülteni

İstatistik: Bitcoin Vadeli İşlemler

Bitcoin Vadeli İşlemler

Bitcoin vadeli işlemler piyasası hacmi Kasım ayında $900 milyar ile Ekim ayının iki katından fazla büyüdü.

Not: 2020 yılı boyunca Bitcoin vadeli işlemler piyasasında Binance, piyasa payını Ocak’dan Kasım’a %11’den %28’e çıkararak en büyük hacme sahip borsa oldu. En çok açık pozisyon sayısı ise Okex ve CME’de görüldü.

Kaynak: Delphi Digital & Binance

İstatistik: 2020 Mikrofinans Girişimleri

Mikrofinans Girişimleri

Fintech ekosistemine 2020 yılında en çok etki eden Mikrofinans girişimleri Rufi Rural FinTech, Momentum Credit, MoneyBank, ThitsaWorks, Sandah ve Awamo.

Not: Mikrofinans, bankacılık ve ilgili hizmetlere erişim zorluğu çeken girişimci ve küçük işletmeler için sağlanan finansal hizmettir. Dünya genelinde yoksullukla mücadelede mikrofinans modelleri yaygınlık kazanmaktadır.

Kaynak: StartUs Insights

Hazırlayanlar

  • Evrim Çalışkan
  • Furkan Can Baytemur
  • Canan Bulut Uyanık
  • Gözde Arasıl Ataç
  • Burak Işıktekin
  • Aybars Dorman
  • Ahmet Eren Tomurcuk
  • Uğurcan Alp

Bizi Takip Edin

Web Sitemiz

Twitter

LinkedIn

Instagram

YouTube

Telegram

--

--

--

Bahçeşehir Üniversitesi bünyesinde kurulmuş olan “BlockchainIST (Blockchain İstanbul) Center”, Blockchain teknolojisi alanında faaliyet gösteren, Türkiye’nin ilk üniversite araştırma ve geliştirme merkezidir.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
BlockchainIST Center

BlockchainIST Center

BlockchainIST Center is an R&D Center for Blockchain, DeFi and FinTech. We provide consultancy and training for private and public sector around the world.

More from Medium

India’s Polygon

METAVERSE — A Futuristic Technology Or A Passing Fad?

Crypto News stream resources 4–27–22

Atesis Capital X Metaxy