This is an email from KriptoEkonomi, a newsletter by BlockchainIST Center.

2020 Boyunca Kriptoparalar ve Blockchain Teknolojisinin Benimsenme Nedenleri — 2

Kriptopara ve Blockchain Teknolojisi

JP Morgan

Bu yılın Ekim ayında dolar destekli bir stablecoin olan JPM Coin piyasaya sunuldu. JPM Coin yalnızca JPMorgan’ın kapalı ağında kullanılacağı için bu hareketin kripto piyasaları üzerinde bir etkisi olması çok muhtemel değil, fakat, bankanın her gün 100’den fazla ülkede yaklaşık 6 trilyon dolar değerinde işlem gerçekleştirdiği bildirildi. Bu yüzden işlem hacmine göre kolayca dünyanın en çok benimsenen kriptopara birimlerinden biri haline gelebilir.

Uniswap

Merkeziyetsiz finans genel olarak mükemmel bir yıl geçirdi, ancak; Mayıs ayında Uniswap V2’nin piyasaya sürülmesi büyük bir dönüm noktası oldu.

Gelgelelim, Uniswap büyük başarısına Eylül ayında kendi token’ını piyasaya sürerek ve UNI’yi platforma likidite katkısı yapmış olan herkese dağıtarak ulaştı. Bu hareket Uniswap’ın likidite savaşlarını kazanmasına yardımcı oldu.

GoodDollar

Bir sosyal etki projesi olan GoodDollar, G$ denilen token’lerini, bir sepet dolusu kriptopara rezervini, DeFi protokollerine yatırarak elde ettiği kazanç ile oluşturuyor. Sonra bunları temel bir günlük gelir olarak dağıtıyor.

Platform Eylül ayında piyasaya sürüldüğünden beri 14 milyondan fazla G$ token dağıttığını söylüyor. Kullanıcılar şu anda tokenlerini paraya çeviremiyorlar ama Facebook GoodDollar pazarı ile çevrimiçi hizmetleri satın alabiliyorlar.

Kaynak: Coin Telegraph

ABD Teşvik Paketi Bitcoin’in Gücünü Arttırabilir

ABD Teşvik Paketi

ABD, Mart ayında 2.2 trilyon dolarlık bir paketi onaylayarak vatandaşlarına yardım etmeye karar verdi. Birkaç ay sonra ABD Senatosu başka bir anlaşmayı tartışmaya başladı. Senato, ABD tarihindeki ikinci en büyük ekonomik yardım paketinin lehine oy kullandı. Paket, küçük işletmelere 300 milyar dolarlık yardım, Amerikan vatandaşları için 600 dolara kadar yeni bir doğrudan ödeme ve Mart 2021'in ortasına kadar işsizlik sigortasında haftada 300 dolarlık bir tamamlama içeriyor.

Hükümet, bu yardım paketlerinde vatandaşlarına yardım etmeyi hedeflerken, artan ABD doları baskısı, dünyanın rezerv para biriminin değer kaybetmesine neden oldu. Dolar, Mart ayından bu yana Euro karşısında% 10'un üzerinde değer kaybetti.

Teşvik Paketinin Etkileri

Çok sayıda önde gelen ekonomist, bu önlemlerin nihayetinde yüksek enflasyon oranlarına ve doların ölümüne yol açacağı konusunda uyardı. Bu nedenle, kriptopara topluluğu, fiat para birimleri ile Bitcoin arasındaki en önemli farklardan birini vurgulama fırsatını kullandı. Hükümetler göz açıp kapayıncaya kadar yeni para basabileceklerini gösterirken, birincil kriptopara biriminin sınırlı bir arzı var. Bununla birlikte, topluluk her zaman bu büyük farkı vurguladı. Geleneksel yatırımcılar da bunu fark ederek BTC’ye fon ayırmaya başladı.

MicroStrategy, Ruffer Investment, MassMutual, One River Asset Management, Guggenheim ve daha fazlası gibi şirketler ve kurumlar da aynısını yaptı. BTC’nin hükümetlerin politikalarına karşı bir koruma görevi görebileceğini düşündüler ve bunu nihai değer varlığı deposu olan altın ile karşılaştırdılar. Sonuç olarak, en son teşvik paketinin de Bitcoin’i aynı şekilde etkileyip etkilemeyeceğini takip etmek ilginç olacaktır.

Kaynak: Crypto Potato

Ava Labs, Avalanche- Ethereum Köprüsünü Duyurdu

Ava Labs

Dr. Emin Gür Sirer tarafından yürütülen bir blockchain projesi olan Avalanche’ın geliştiricileri, platformlarının “yavaşlama belirtisi” göstermediğini iddia ediyor.

Avalanche-Ethereum köprüsü, Ocak 2021’de Protofire, Chainsafe, Hashquark, POA Network ve Avascan’ı da kapsayan mainnet’te tanıtılacak.

Ava Labs’ın bir blog gönderisine göre:

“Köprü, DeFi ekosistemleri ve Avalanche & Ethereum arasında kusursuz bir şekilde çift yönlü varlık aktarımı yapılmasına olanak verecek.”

Yeni oluşturulan fonksiyonlar DeFi kullanıcılarının ve Avalanche üzerinde dApp’ler geliştiren geliştiriciler için deneyimin daha da optimize olmasına yardımcı olacak.

Varlık transferleri Avalanche’daki Exchange Chain (X-Chain) ve Contract Chain (C-Chain) tarafından desteklenecek, böylece kullanıcılar hem X-Chain hem de C-Chain’in avantajlarından yararlanabilecek.

Avalanche’ın C-Chain’i, Ethereum Sanal Makinesi (EVM) üzerinde çalışır. Bu, Ethereum’daki protokol düzeyindeki kuralların ve yapıların C-Chain’de bulunduğu anlamındadır. ERC-20 uyumlu token standardı Ethereum içinde yaygın olarak benimsenmektedir ve dApp’lerin bir token’i diğerine kolayca aktarması için aynı standardı kullanmaları gerekmektedir. Duyuruya göre AVAX, ERC-20 standardında değildir.

Avalanche X-Chain’in, Avalanche platformundaki en hızlı zincir olduğu belirtildi. Blockchain geliştiricileri X-Chain’den C-Chain’e varlıkları gönderebilen tek kullanıcılardı. Şimdi ise X’ten C-Chain’e transferler Avalanche Wallet kullanan herkes için etkinleştirildi.

Avalanche C-Chain’deki işlem ücretleri gas (Ethereum fee, işlem ücreti) cinsinden belirtilir ve yerel token olan AVAX ile ödenir. AVA Labs ekiplerine göre X-Chain ve C-Chain artık bağlı olduğu için kullanıcılar gas maliyetlerinden tasarruf edebilecekler.

Kaynak: Crowdfund Insider

IoT Dünyasında Blockchain Etkisi

IOT Dünyası

Son zamanlarda İnternet ve sensörler denince akla gelen IoT teknolojisinin gerçek değerinin blockchain’den kaynaklandığı konuşuluyor.

Blockchain teknolojisinin gücünü anlamak için, insanların işlemler için kullandığı mevcut sistemi anlamak gerekir. Şu anda dünya üçüncü taraflardan oluşan bir ağa bağlıdır. Örneğin, bir hesaptan diğerine para transfer etmek istiyorsanız, bunu bir banka aracılığıyla yapmanız gerekir. Bir sözleşme yapmak istiyorsanız, bunun uygulanmasını mahkemelere devredersiniz.

Blockchain teknolojisi ile bu resim tamamen değişebilir. Siz ve birlikte işlem yapmak istediğiniz kişi arasında herhangi bir güven yoksa bile, bu iş için üçüncü taraf kurumlardan birini kullanmanız gerekmeyecek.

Peki tüm bunlar IoT için ne anlama geliyor? Bu durum, şirketlerin aracılar kullanmak zorunda kalmadan diğer firmalarla işlem yapmak için IoT’ye güvenebilecekleri anlamına geliyor. Bu oldukça önemsiz görünebilir, ancak uluslararası firmalar için bir fırsat yaratmaktadır. Bir nakliye şirketinin, müşterilerinden birinin mallarını taşıyamadığını varsayalım. Blockchain ile müşteri, akıllı bir sözleşme kullanarak gönderi için yeni bir taşıyıcı ile pazarlık yapabilir. Taşıyan araç üzerindeki sensörler gönderinin hedeflenen yere ulaştığını tespit edince sözleşme tamamlanacaktır. Blockchain ağı daha sonra müşteriden otomatik olarak yeni nakliye şirketine para aktaracak ve işlemi tamamlayacaktır.

Bu tür bir işlemin IoT’nin gelişimine nasıl fayda sağlayacağına dair birçok örnek var. Kişilerin birbirlerine sağlayamadıkları güveni blockchain teknolojisi sağlayabilir.

Kaynak: IoT Business News

İsrail Vergi Dairesi Kriptopara Kazancına Vergi Getiriyor

Vergilendirme

Globes’in raporuna göre, İsrail Vergi Dairesi (ITA) vatandaşlarının ellerinde tuttuğu kriptopara birimlerini vergilendirmek için açıklama yapmalarını istedi ve kullanıcılara bildirim gönderdi.

ITA, vatandaşlarının hesapları hakkında bilgi toplamak ve verilerini öğrenmek için ülke içindeki ve dışındaki kriptopara borsalarından veriler aldı.

Raporda belirtildiğine göre ITA, AB Ortak Raporlama Standartları düzenlemelerini ve ABD İç Gelir Servisi verilerini İsrail ile paylaşan Yabancı Hesap Vergisi Uyum Yasasını uyguluyor.

ITA, dijital para birimlerine yatırım yapanların, yaptıkları işlemler ticari bir işletmeye dönüşmediği sürece %25 sermaye kazançları vergisine dahil olduğunu belirtiyor.

Kaynak: Coindesk

İtalyan Bankaları Dijital Avro’yu Test Etmeye Başlıyor

Dijital Avro

İtalyan Bankacılık Birliği (ABI), dağıtık defter teknolojisine dayalı dijital Avro ile deneyler yapmaya başladı. 700'den fazla kurumdan oluşan ABI tarafından yapılan açıklamada, çalışmanın dijital Avro’nun teknik fizibilitesini inceleyeceği belirtildi. ABI, açıklamada ayrıca “Girişimin amacı proaktif olarak kamuoyu tartışmalarına katkıda bulunmak ve İtalya’da faaliyet gösteren bankaların geleceğe hazırlanmasını desteklemektir.” dedi.

Deneyler iki bölüme ayrılacak: biri teknik fizibiliteyi ölçmek için altyapı ve dağıtım modeline bakacak, diğeri ise bir merkez bankası dijital para birimini mevcut elektronik ödeme sistemlerinden ayıran kullanım durumlarının nasıl sağlanabileceğini değerlendirecek.

Kasım ayında, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, bölgenin para otoritesinin önümüzdeki iki ila dört yıl içinde Avro’nun dijital versiyonunu başlatmak için harekete geçeceğine inandığını söyledi. ECB, diğer merkez bankalarıyla birlikte, dijital Avro’nun nasıl tasarlanabileceği ve piyasaya sürüldüğünde nasıl işleyeceği üzerinde aktif olarak çalışıyor.

Kaynak: Coindesk

SWIFT Gereksiz Hale Gelebilir

SWIFT’e hala ihtiyaç olacak mı?

Russia Today’in bildirdiğine göre, dijital para birimleri, SWIFT küresel bankacılık ödeme sistemini gereksiz hale getirebilir. Rusya Merkez Bankası Birinci Başkan Yardımcısı Olga Skorobogatova’ya göre, merkez bankası para birimlerinin gelişme hızı göz önüne alındığında, birkaç ülkenin önümüzdeki beş ila yedi yıl içinde dijital para birimi başlatabileceğini söyledi. Skorobogatova geçen hafta bir toplantıda “O zaman doğrudan entegrasyon sorunları ile ilgilenebiliriz. Bu durumda SWIFT gerekli olmayabilir, çünkü farklı türde bir teknolojik etkileşim olacak.”dedi.

SWIFT, bankaların ve diğer finans kuruluşlarının bilgi ve talimatları kodlar aracılığıyla güvenli bir şekilde iletmek için kullandıkları bir mesajlaşma ağıdır. Dünyanın dört bir yanındaki ülkelerde 10.000'den fazla finans kurumu arasında diğer hizmetlerle birlikte sınır ötesi ödemelere olanak tanır.

Skorobogatova ayrıca, SWIFT’in yeni merkez bankası para birimlerinin kullandığı platformlardan biri olabileceğini söyledi. Rus bankaları, ülkeye yönelik daha geniş yaptırımların bir parçası olarak ağdan çıkarılma tehdidiyle karşı karşıya kaldığından ve merkez bankası kendi mesajlaşma sistemi üzerinde çalıştığından, Rusya muhtemelen SWIFT’in kaldırılmasından memnuniyet duyacaktır.

Kaynak: Coindesk

Bitcoin, Dolar ve Türk Lirası Karşısında Rekor Tazeledi

Bitcoin Yeniden Rekor Kırıyor

Bitcoin (BTC) 2020’nin bitmesine birkaç gün kala 27,850 dolara kadar çıkarak rekor kırdı. Bitcoin’in yerli borsalardaki fiyatının 215 bin lirayı aştığı kaydedildi.

Bu yıl 20,000 doları geçip Aralık 2017’deki fiyat rekorunu da aşan Bitcoin, 27 Aralık tarihinde 27,000 doları geçti. Bitcoin piyasa değeri 500 milyar doları geçmişken yine Bitcoin’in piyasa dominansı %70’e kadar dayandı. Bitcoin boğa koşusuna kalkmışken Ethereum fiyatı da Ocak 2018’den beri görülmüş en yüksek seviyelere, 735 dolara kadar yükseldi.

Kaynak: Koin Bülteni

Bazı şirketler XRP İşlemlerini Durdurmaya Başladı

XRP’nin Düşüşü

SEC’in Ripple aleyhine dava açacağını öğrenen kriptopara şirketleri XRP hizmetlerini durdurmaya başladı. Bu şirketlerin arasında borsaların yanı sıra ticaret masaları ve varlık yöneticileri yer aldı.

XRP’yi menkul kıymet olarak tanımlayan SEC, Ripple’I 1.3 milyar dolarlık kayıt dışı satış yapmakla suçladı. Bazı kriptopara şirketleri bu davanın sonucunu beklemeden pozisyon almaya başladı. Bitstamp, Beaxy, OSL, CrossTower, Bitwise, Simplex, B2C2, Jump, Galaxy ve 21Shares XRP hizmetlerini ya tamamen durdurdu ya da kısıtlama kararı aldı. Bu kararı Coinbase’in de değerlendirdiği, ancak; henüz kesin bir karar vermediği düşünülüyor.

Kaynak: Koin Bülteni

MicroStrategy Hisseleri Bitcoin Yatırımından Bu Yana Yaklaşık 3 Kat Arttı

MicroStrategy’nin Kârı

MicroStrategy Ağustos 2020’de yaptığı ilk Bitcoin yatırımından beri şirketin hisseleri neredeyse üç kat arttı. BTC satın alan ilk halka açık şirket olan MicroStrategy, Bitcoin’e olan kurumsal ilginin önemli isimlerinden biri oldu. Şirket elinde 2 milyar dolardan fazla değere sahip Bitcoin tutuyor.

Nasdaq’ta listelenen iş zekası şirketi MicroStrategy, 11 Ağustos 2020 tarihinde şirket rezervinin bir kısmını Bitcoin‘e ayırdığını açıkladı. Şirket hisseleri o zamandan bu güne geçen yaklaşık 6 aylık süreçte neredeyse 3 kat arttı.

MicroStrategy hissesi 134 dolardan 389 dolara kadar tırmandı. MicroStrategy Bitcoin satın alan ilk halka açık şirketti. Firma, yalnızca BTC satın almakla kalmayıp yönetim kurulu kararı ile onu birincil hazine rezerv varlığı haline getirdi.

Hisseleri 3 kat artan MicroStrategy elinde 70 binden fazla Bitcoin tutuyor

MicroStrategy, ağustos ayında yaptığı ilk yatırımdan sonra BTC rezervini kademeli olarak artırmayı sürdürdü. MicroStrategy elinde 70 bin 470 adet Bitcoin tutuyor. Bu Bitcoin’lerin değeri BTC fiyatı 29 bin dolar sularındayken yaklaşık 2 milyar dolar ediyor. 70 binden fazla Bitcoin’in ortalama 15 bin 964 dolarlık fiyattan alındığı açıklandı.

MicroStrategy, 4 seferde yaptığı BTC yatırımlarını Ağustos, Eylül ve Aralık aylarında gerçekleştirdi. Son olarak 21 Aralık günü ürettiği 650 milyon dolarlık dönüştürülebilir tahvil satışı ile 29 bin adet BTC aldı. Şirketin yüklü miktarda yaptığı BTC alımlarının Coinbase platformu aracılığı ile gerçekleştirildiği bildirildi.

Kaynak: Koin Bülteni

İstatistik: FinTech Yatırımı

FinTech Yatırımları

FinTech, Avrupa’da 2014 yılından bu yana €30 milyarı aşan yatırım ile en çok yatırım alan sektör oldu.

Not: 2020 yılının ilk yarısında 2019 seviyelerine göre yatırımlarda düşüş gözlense de tüm FinTech merkezlerinde 2018’den yüksek yatırım değerlerine ulaşıldı. Bu merkezlerden Londra, 2020’de tüm yatırımların %57'sinin yapıldığı yer oldu.

Kaynak: Dealroom

İstatistik: ETH Fiyatı 740$’a Ulaştı

ETH Fiyatı

ETH fiyatı 2018’den bu yana en yüksek seviye olan $740’a ulaştı. Kriptopara borsalarındaki ETH miktarı da düşüş gösteriyor.

Not: ETH fiyatı bu zamana kadar en yüksek seviyesi olan $1392’a 2018’de ulaşmıştı. ETH’nin şu anki piyasa değeri $84.54 milyar ve son 24 saat içerisinde işlem hacmi $25.91 milyar seviyelerinde.

Kaynak: Santiment & Nomics

Hazırlayanlar

  • Evrim Çalışkan
  • Furkan Can Baytemur
  • Canan Bulut Uyanık
  • Gözde Arasıl Ataç
  • Burak Işıktekin
  • Aybars Dorman
  • Ahmet Eren Tomurcuk
  • Uğurcan Alp

Bizi Takip Edin

Web Sitemiz

Twitter

LinkedIn

Instagram

YouTube

Telegram

--

--

--

Bahçeşehir Üniversitesi bünyesinde kurulmuş olan “BlockchainIST (Blockchain İstanbul) Center”, Blockchain teknolojisi alanında faaliyet gösteren, Türkiye’nin ilk üniversite araştırma ve geliştirme merkezidir.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
BlockchainIST Center

BlockchainIST Center

BlockchainIST Center is an R&D Center for Blockchain, DeFi and FinTech. We provide consultancy and training for private and public sector around the world.

More from Medium

NFT Metrics | 02.24.2022

BabyWoolf Coin: The Future of the Defi Space

2 simple investments to beat your bank using DeFi

Staff Special: Crypto Mining@Home — Level 1