This is an email from KriptoEkonomi, a newsletter by BlockchainIST Center.

NFT Sanat Eserlerinin Satışı Aralık Ayında Rekor Kırdı

NFT Sanatı

CryptoArt.io verilerine göre koronavirüs salgını nedeniyle müzeler ve galerilerde ışıkların sönmesiyle 2020'de sanat ürünlerinin satışları düşerken, NFT tabanlı sanat eserlerinin satışları artarak Aralık ayında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Token tabanlı sanat eserlerinin satışları, Kasım 2020'deki 2.6 milyon dolara kıyasla Aralık ayında 8.2 milyon dolara ulaştı.

CryptoArt.io, 2019'da Tyler ve Cameron Winklevoss tarafından satın alınan Async Art, KnownOrigin, MakersPlace, SuperRare ve Nifty Gateway gibi çok sayıda dijital pazarını takip ediyor.

CryptoArt.io’nun kurucusu Richard Chen çoğu NFT satın alımının Ether (ETH, +% 8.75) veya Ethereum tabanlı sabit paralar kullanılarak yapıldığını, ancak; Nifty Gateway ve MakersPlace gibi bazı platformların kredi kartı ödemelerini de kabul ettiğini söyledi. Gittikçe daha fazla sanatçı çalışmalarını çevrimiçi galerilerde sunuyor ve NFT tabanlı sanat sahnesi artan bir ilgi görüyor.

Kaynak: Coindesk

Medyanın Bütünlüğünü Sağlamak için Blockchain Teknolojisi

Medya Bütünlüğü

Overline Media Partners (OMP), medyaya bütünlük sağlamak için “Doğrulanmış İzleyici/ Verified Viewer” adlı bir teknoloji yarattı ve eşzamanlı olarak blockchain teknolojisinin kitlesel olarak benimsenmesini sağladı. Doğrulanmış İzleyici’yi kullanarak medya şirketleri, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 121 milyon televizyon setini blockchain teknolojisinin dünyasına açılan mini geçitlere dönüştürebilecek.

İzleyiciler bir TV programını veya muhabiri izlediklerini kanıtlamak ve dijital ödülleri otomatik olarak kazanmak için ekranın köşesinde çıkan QR kodu tarayabilirler. Overline Teknoloji Direktörü Craig Weisman, “Kriptoparanın kendisi, bir şeyi izlediğinizi kanıtlamaktan başka bir şey değil, ancak bu sadece bir başlangıç” diyor. “Yalnızca bir politikacı veya influencer’ın kanıtlanabilir izleyicileriyle anket yaptığınızda anketin ne kadar etkili olabileceğini bir düşünün.” Doğrulanmış İzleyici teknolojisiyle kullanıcıların birden çok kez kod taraması yapmasının önlendiği iddia ediliyor.

Kaynak: Disruptive Asia

Hindistan’ın Karnataka Eyaletinde Mülk Kaydı İçin Blockchain Kullanılacak

Karnakata Eyaleti

Karnataka eyalet hükümeti mülk dokümantasyonu için blockchain tabanlı bir mülk kayıt sistemi geliştiriyor. Yeni sistem ITT-Kanpur iş birliği ile geliştiriliyor ve mülk verilerinin değiştirilemez bir şekilde elektronik ortamda depolanmasını sağlıyor. Depolanan verilere, yetki verilmediği sürece hiç kimse müdahale edemiyor. Genel Sekreter Rajeec Chawla, yeni sistemin gelir departmanı tarafından onaylandığını ve dört ay içerisinde pilot uygulamaya hazır olacağını ifade etti.

Sistem, mülk sahiplerine PIN ile erişilebilen bir mülk kartını içeriyor. Blockchain teknolojisi ile saklanan veriler bu kart aracılığı ile kilitlenecek. Mülk işlem detaylarına ise kullanıcının dijital anahtarı ve PIN numarasının doğrulanması ile erişilebilecek. Basılı kopyaların saklanması zahmetini ortadan kaldıran sistemde kartlar vatandaş hizmet merkezlerinde indirilebilecek ve yazdırılabilecek.

Geçtiğimiz yıl Kaveri portalında yer alan yaklaşık 300 mülkün veri güvenliğinin ihlal edildiği iddia edilmişti. Yeni sistem ile kartlar, kimlik doğrulamasını kanıtlayabilecek, mülk veri tabanının tanımlanmasını kolaylaştıracak ve güvenliği artıracaktır.

Kaynak: Deccan Herald

Shenzhen’de Üçüncü Dijital Yuan Testi

Shenzhen

Çin’in Shenzhen şehri, Çin’in merkez bankası dijital para biriminin devam eden testinin bir parçası olarak 3 milyon dolar değerinde 20 milyon dijital yuan daha dağıtıyor. Shenzhen yönetimi, yılbaşı gecesi, her paketin 200 dijital yuan (30 dolar) değerinde olduğu 100.000 kırmızı paket dağıtacağını duyurdu. Duyuruya göre, çekiliş kazananlar dijital yuan’ı 7 Ocak — 17 Ocak tarihleri ​​arasında Shenzhen’deki 10.000'den fazla mağaza, restoran ve süpermarkette harcayabilecekler.

Geçen Ekim ayında, Shenzhen de ilk defa 50.000 sakin için yaklaşık 3.000 yerel mağazada harcanabilen toplam 1.5 milyon dolar değerinde dijital yuan dağıtılmıştı.

Aralık ayında Suzhou şehrinde dijital yuan test edildi. Suzhou testi 27 Aralık’ta sona erdi. Suzhou yönetimi bir hafta önce bir WeChat gönderisinde 96.614 piyango kazananının dijital yuan’larını topladığını ve 3 milyon dolarlık bedava paranın neredeyse tamamının harcandığını belirtti. Gönderiye göre, dijital yuan tüketiminin % 55'i çevrimdışı mağazalardan gelirken geri kalanı Çin e-ticaret platformu JD.com üzerinden gerçekleştirildi. Ek olarak, 536 kişi çevrimdışı dokun-öde özelliğini test etti.

Kaynak: The Block

ABD Gelirler İdaresi’nin (IRS) Kriptoparalara Yönelik Tedbirleri Artıyor

Kriptoparalara Gelen Tedbirler

Eski IRS (ABD Gelirler İdaresi) Ceza Soruşturma Bölümü (CID) Başkanı Don Fort, kriptopara birimlerini kullanarak ABD yasalarını ihlal eden vergi mükellefleri için potansiyel cezaların uygulanmasına yönelik temel bir değişikliğe gidildiğini dile getirdi.

Law360’da yayınlanan rapora göre IRS, kripto birimlerini kullanmanın vergisel boyutunu dile getirmiş ve yaptırım eylemine geçmeden önce halkı birçok kez uyarmıştı. Bu uyarı, 2014'ten başlayarak son altı yılda vergi mükelleflerine çeşitli bildirimler yoluyla yapıldı. Ayrıca 2019'da IRS, kriptopara birimi işlemleri yaptığına inandığı bazı vergi mükelleflerine 10.000'den fazla eğitici nitelikte mektup gönderdi.

Öte yandan ABD Hazine Bakanlığı tarafından açıklanan vergi miktarı ile gerçekte ödenen arasında özellikle kriptopara birimi alanında önemli bir boşluk olduğu da raporda yerini aldı. Kriptopara birimi kullanımıyla ilgili vergi yasalarında ciddi anlamda tarihsel uyumsuzluğun olduğuna dikkat çekiliyor. Aralık 2015'te, kriptopara birimi piyasasının toplamı, dünya çapında 5,8 milyon, aktif cüzdan için yaklaşık 7 milyar dolardı. ABD merkezli kullanıcılara yaklaşık 2 milyon cüzdan sunuldu. Ayrıca, o yıl düzenlenen 128 milyon vergi iadesinden yalnızca 802 iadenin kripto para kazancı olduğu açıklandı ki bu da verginin eksik ödendiğini gösteriyor. Ek olarak, son rakamlara bakıldığında ABD’de 2011–2013 yılları için ortalama net vergi açığı yaklaşık 381 milyar dolar olarak tahmin ediliyor.

Kriptopara İncelemesi

Rapor, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kriptopara birimi kullanıcılarını, vergi yasalarına uymaları ve geçmişte bunu yapmamışlarsa vergi uzmanlarının yardımlarını almaları yönünde uyararak sona eriyor.

Kaynak: The Daily Chain

Bittrex, “Gizlilik Özellikli” Kriptoparaları Borsa İşlem Listesinden Çıkaracak

Bittrex Global

Bittrex, Monero (XMR), Zcash (ZEC) ve Dash (DASH)’i işlem listesinde çıkaracağını duyurdu. Bittrex çıkarma işlemi için hiçbir neden sunmasa da dünyanın dört bir yanındaki borsalar, müşterinizi tanıyın (KYC) ve kara para aklamayı önleme (AML) ilkeleri ile uyumlu olmanın bir yolu olarak kullanıcılarının gizliliğini korumayı amaçlayan kriptoparaları listelerinden çıkarıyor.

Örneğin, ABD Gizli Servisi, Kongre’yi gizlilik odaklı kriptopara birimlerinin kullanımını sınırlamanın yollarını oluşturmaya çağırdı.

Dash, Tweeter aracılığıyla yanıt verdi. Tweet’te “gizlilik” etiketinin yanlış olduğu, teknik açıdan bakıldığında, Dash’in gizlilik işlevselliğinin Bitcoin’den farklı olmadığı yazıldı. Dash, eski durumuna getirilmek amacıyla Bittrex ekibiyle bir toplantı talep ettiğini söyledi.

Kaynak: Coindesk

Bitcoin Ağı 12. Yaşını Kutladı

Bitcoin Doğumgünü

Satoshi Nakamoto’nun 3 Ocak 2009 tarihinde hayata geçirdiği bitcoin ağı bu yıl 12. yaşını kutladı. Nakamoto’nun ilk bitcoini ürettiği 2009 tarihinden bu yana 18 milyondan fazla bitcoin üretildi.

Bitcoin ağında ortaya çıktığı günden bu yana 600 milyondan fazla işlem yapılırken günde ortalama 300 binden fazla yeni işlem gerçekleşiyor. İlk zamanlarında fiyatı 1 dolar dahi olmayan bitcoin, 2021’in ilk günlerinde 34,000 doları aştı. 400 milyondan fazla adrese ev sahipliği yapan bitcoin ağındaki aktif adres sayısının 200 milyona yaklaştığı düşünülüyor.

Kaynak: Koin Bülteni

Ethereum’dan 2018’den Bu Yana Bir İlk

Ethereum Rekoru

Ethereum fiyatı Ocak 2018’den sonra ilk kez bin doların üstüne çıktı. Piyasa değeri 100 milyar doları aşan Ethereum, bir yıl içerisinde sekiz kat büyümeyi başardı.

2020’nin sonunda proof-of-stake algoritmasına geçmeye başlayan Ethereum, bitcoin’in ardından boğa koşusuna başladı. Bir haftada %50’den fazla yükselen Ether fiyatı 2 yıl aradan sonra bin doların üstüne çıktı. Ether fiyatındaki bu hareketlilik network verilerine yansıdı ve ortalama bir ETH işleminin ücreti 10 dolar üstüne çıktı.

Kaynak: Koin Bülteni

Ticaret Bakanlığı’ndan Blockchain Yarışması

Ticaret Bakanlığı

Ticaret Bakanlığı blockchain ve yapay zekâ teknolojilerinin “yıldızlarını” bulmak için DigiKamp adlı yeni bir yarışma düzenliyor. Yarışmanın birincisine 100 bin TL para ödülü verilecek.

Bakanlık ticari işlemlerin hız ve maliyet konusunda iyileştirilmesi; kamu kuruluşlarındaki prosedürlerin geliştirilebilmesi için blockchain ve yapay zekâ teknolojilerinden faydalanmayı hedefliyor. Yarışmaya katılacak isimlerden bu beklentileri yerine getirmeleri ve tedarik zinciri yönetiminde geliştirmeler yapmaları beklenecek. Yarışmanın galibine 100 bin; ikincisine 50 bin, üçüncüsüne ise 30 bin TL para ödülü verilecek. Galipler bunun yanı sıra Google’ın girişimcilik programına katılma hakkı kazanacaklar.

Kaynak: Koin Bülteni

Grayscale Toplam Bitcoin Arzının Yüzde 3’ünü Elinde Tutuyor

Grayscale

Kriptopara sektöründe öncü şirketlerden Grayscale, yeni CEO’sunu açıkladı. Digital Currency Group’un kurucusu ve CEO’su olan Barry Silbert’ın ardından göreve Michael Sonnenshein geldi. Kriptopara yatırım yönetimi şirketi Grayscale yönetimi altındaki varlıkları da arttırmaya devam ediyor. Şirketin BTC yatırım ürünü toplam arzın %3’den fazlasını elinde tutuyor.

2020 yılının başında yönetimi altında 2 milyar dolar olan Grayscale, toplam 10 ürün ile bugün 27 milyar dolardan fazla kripto para fonu bulunduruyor.

Grayscale AUM değeri 27 milyar doları aştı

Grayscale yayınladığı tablo ile yönetimi altındaki varlıkların (AUM) toplam değerini 27.4 milyar dolar olarak açıkladı. 7 Ocak günü verilerine göre şirket BTC yatırım ürünü Grayscale Bitcon Trust’ta ise 23 milyar dolar tutuyor. Şirket, yönetimi altındaki 605 binden fazla Bitcoin ile toplam BTC arzının %3’ünden fazlasını elinde tutuyor.

Şirketin yönetimi altında 3.5 milyar dolarlık Ethereum (ETH), 197 milyon dolarlık Litecoin (LTC), 108 milyon dolarlık Bitcoin Cash (BCH) bulunuyor.

Kaynak: Koin Bülteni

Coinbase’e XRP Satışı Yüzünden Dava Açıldı

Coinbase

ABD’deki bir vatandaş yasa dışı şekilde XRP sattığı gerekçesiyle Coinbase’e dava açtı. Coinbase’in bu işlemleri kasıtlı bir şekilde organize ettiği öne sürüldü.

Finans regülatörü SEC, XRP’yi menkul kıymet ilan etti ve Ripple’a kayıt dışı XRP satışı yaptığı gerekçesiyle dava açmaya hazırlanıyor. Bu davanın gidişatı henüz belli değilken kriptopara borsası Coinbase’e yasa dışı şekilde menkul kıymet (XRP) sattığı iddiasıyla dava açıldı. İddiaya göre Coinbase, XRP’nin menkul kıymet sınıfına girdiğini biliyordu ve buna ragmen kayıt dışı satış yapmayı sürdürdü. Coinbase, SEC davası sonrasında XRP’yi işlem listesinden çıkarma kararı aldı

Kaynak: Koin Bülteni

İstatistik: Bankaların Gelecek Yatırımları

Bankaların %37’si önümüzdeki yıl içerisinde Blockchain ve merkeziyetsiz teknolojiler üzerine yatırımlarını artırmayı planlıyor.

Not: Global görünüm anketine göre CFO’ların %60’ı bulut teknolojileri, %51’i de veri analitiği yatırım ve harcamaların artırılmasını öngörüyor.

Kaynak: Deloitte Center of Financial Services

İstatistik: FinTech Sahtekarlıkları

FinTech sektöründe en çok sahtekarlık kimlik belgeleri üzerinden yapılıyor. 2020 ikinci yarısında ilk altı aya oranla kimlik belgeleri üzerinden sahtekarlık oranı %7 arttı.

Not: FinTech alanında sahtekarlığa en çok Avrupa’da rastlanıyor. Avrupa’da en yüksek oran %5 ile Romanya’da görülürken, İngiltere ve İspanya sıralamayı takip ediyor.

Kaynak: veriff.com

Tüm bültenlere ulaşmak için: KriptoEkonomi Bültenleri

Hazırlayanlar

  • Evrim Çalışkan
  • Furkan Can Baytemur
  • Canan Bulut Uyanık
  • Gözde Arasıl Ataç
  • Burak Işıktekin
  • Aybars Dorman
  • Ahmet Eren Tomurcuk
  • Uğurcan Alp

Bizi Takip Edin

Web Sitemiz

Twitter

LinkedIn

Instagram

YouTube

Telegram

--

--

--

Bahçeşehir Üniversitesi bünyesinde kurulmuş olan “BlockchainIST (Blockchain İstanbul) Center”, Blockchain teknolojisi alanında faaliyet gösteren, Türkiye’nin ilk üniversite araştırma ve geliştirme merkezidir.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
BlockchainIST Center

BlockchainIST Center

BlockchainIST Center is an R&D Center for Blockchain, DeFi and FinTech. We provide consultancy and training for private and public sector around the world.

More from Medium

Top 3 Optimism DeFi Platforms

CoinLore Review: An all in one asset tracking platform.

Promising Projects: Filecoin

Crypto News stream resources 4–27–22