This is an email from KriptoEkonomi, a newsletter by BlockchainIST Center.

Finlandiya 75 Milyon Dolarlık BTC’yi Satmaya Karar Verdi

Finlandiya

Finlandiya Gümrük İdaresi, 75 milyon dolar değerinde bitcoin satmaya karar verdi. Yaklaşık 2.000 bitcoin’i dört yıllık sakladıktan sonra Finlandiya Gümrük İdaresi bunları şimdi satmaya karar verdi. Yerel yetkililer, 2016'daki Darknet uyuşturucu kaçakçılığı soruşturmalarından sonra bu bitcoin’leri ele geçirdi ve o zamandan beri değerleri yaklaşık 100 kat arttı. Bitcoinlerin hatırı sayılır bir kısmını ele geçirdikten sonra, Fin yetkililere onları yok etmek mi yoksa satmak mı sorusu kaldı. 2016 yılında el konulduklarında değerleri 700.000 Euro’dan daha azdı. Bitcoin’in son fiyatı göz önüne alındığında, ele geçirilen kripto varlıkların değeri 75 milyon doların üzerinde.

Bitcoin Yatırımları

2018'de gümrük başlangıçta toplanan kripto fonlarıyla ne yapacağını düşünüyordu ve bu paraları müzayedeye çıkarmayı planlıyordu. Şubat 2020'de, kurumun finans direktörü Pekka Pylkkanen, satılırsa BTC’nin başka yasadışı faaliyetlerde kullanılabileceğinden korktuğu için hala belirsizlik vardı. Bu risk hala geçerli olsa da, yetkililer varlıkları gümrük mevzuatına göre satmaktan başka çareleri olmadığına karar verdiler. Bunun ana nedeni, yasada daha önce el konulan herhangi bir mülkün satılması gerektiğinin belirtilmiş olmasıdır. Bitcoin satışından sonra, Fin gümrüğü parayı ülkenin Maliye Bakanlığı’na transfer edecek.

KAYNAK : CryptoPotato

New York’ta İki Bar Bitcoin ile Satılacak

New York Barları

New York’ta iki bitişik bara sahip olan Patrick Hughes, barlarını toplam 25 Bitcoin karşılığında satışa çıkardı. Ayrıca yaklaşık 875.000 $ değerinde 800 Ether de kabul edecek. Bu, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kriptopara ile yapılan ilk restoran satışı olacak.

Hughes, ABD ekonomisinin zayıflamasını izleyen ve merkez bankasının doları tutma eylemlerinden hayal kırıklığına uğrayan pek çok yatırımcıdan sadece biri. İş bakımından zor zamanlar yaşıyordu. Salgının başlamasından önce 50'den fazla kişiyi istihdam ediyorken bu rakam beş veya altıya düştü. 2020'nin büyük bölümünde barları kapalıydı. Merkez bankasının daha fazla baskı yapmasıyla doların zayıflayacağı görüşünü benimseyenler kriptoparaları güvenli bir liman olarak görüyor.

Bazı ünlü isimler de son zamanlarda kriptopara birimlerine sığınmaktadır. Elon Musk, belki de gönülsüzce, Bitcoin ile ödeme almasının uygun olacağını söyledi. Bu gelişme BTC’nin patlayan fiyatı, para birimine gelen kurumsal destek ve Paypal gibi ödeme ortaklarına daha geniş erişimin hemen ardından geldi.

KAYNAK: BeIn Crypto

Hyundai Blockchain Teknolojisini Kullanacak

Otomobil Teknolojisi

Hyundai Motors, dağıtık defter teknolojisini (DLT) aktif olarak kullanarak büyüyen otomobil üreticileri ligine katıldı. LedgerInsights’ın 8 Ocak 2020’de yayınladığı bir rapora göre firma, araba parçalarının gerçekliğini doğrulamak ve sahteciliği engellemek için devrim niteliğindeki teknolojiyi kullanmak istiyor.

Amerika Birleşik Devletleri Federal Ticaret Komisyonu tarafından yayınlanan istatistiklere göre, sahte araç parçaları endüstrisi yılda 12 milyar dolarlık bir gelir elde ediyor ve bu sahte ürünlerin yaklaşık yüzde 80'i Asya bölgesinde üretiliyor.

Elektrikli Araçlar

Sahte otomotiv yedek parçaları tehdidini azaltmak amacıyla, Hyundai Motors’un ikinci el araçları için yedek parça üretmeye odaklanan bir yan kuruluşu olan Hyundai Mobis, MAPS (Gelişmiş Parça Sistemi) adında blockchain ve yapay zeka (AI) ile çalışan sistemi piyasaya sürdü. Firma, 300'ün üzerinde Hyundai ve Kia otomobil modelinin satış sonrası parçalarının şeffaf dağıtımı için MAPS’ın kullanılacağını belirtti. Hyundai, MAPS sistemine ek olarak araba yedek parçalarının ambalajına bir QR kod yerleştirmeyi planlıyor. Böylece araç sahipleri, satın alınan parçaların orijinalliğini doğrulayabilecek. Ekip, araç sahiplerinin ve diğer paydaşların otomotiv yedek parçalarının orijinalliğini doğrulamasının yanında blockchain teknolojisini araçlarının bakım süreçlerinde de kullanmayı planladıklarını dile getirdi.

Mercedes Benz üreticileri gibi çok sayıda otomobil üreticisi, DLT’yi süreçlerine entegre etti. Geçen Aralık ayında BTCManager tarafından yayınlanan habere göre, otomobil devi Ford, üç yıl süren kapsamlı araştırmalarla, plug-in hibrit elektrikli araçlarda blockchain teknolojisi kullanmanın şehirlerdeki kirliliği azaltabileceğini buldu.

KAYNAK : BTC Manager

Kıbrıs’ta Koronavirüs Aşı Kayıtları Blockchain Teknolojisi ile Saklanıyor

Koronavirüs Aşısı

Kıbrıs’ta, The Mediterranean Hospital of Cyprus hastanesi blockchain tabanlı bir mobil uygulama kullanarak 100 doktor ve hemşirenin COVID-19 aşı kayıtlarını tuttu.

Salı günü yapılan bir duyuruda hastane, sertifikaların VeChainThor blockchain’i tarafından desteklenen E-HCert uygulaması aracılığıyla yapıldığını söyledi. İlk aşı 4 Ocak’ta yapıldı. Hastane, bu atılımını sağlık sektörünün dijital dönüşümüne doğru bir başka adımı olarak tanımladı.

Hastane, E-HCert’in ilk olarak Haziran 2020'de Kıbrıs’a gelen 8.000'den fazla kişinin COVID-19 test sonuçlarını kaydetmek için kullanıldığını söyledi. Ekosistem yöneticisi Dimitris Neocleous, “Her ülke kendi uygulamasını oluşturmaya çalışırken, VeChainThor’un (E-HCert Uygulaması aracılığıyla) tek ve değişmez bir gerçek kaynağı olarak kullanılması, normalliğe dönüş için değer, çok yönlülük ve kolaylık getiriyor” şeklinde bir tweet attı.

Uygulama, geçtiğimiz Mayıs ayında özellikle hastane için VeChain ve I-Dante tarafından geliştirildi. Cyprus Mail’e göre, bu teknolojinin Lefkoşa’daki Aretaeio Hastanesi tarafından da kullanılması bekleniyor.

KAYNAK: CoinDesk

Strike Global Uygulaması Piyasaya Sürülüyor

Strike Global

Fintech fast track programı ile Visa tarafından desteklenen Lightning Ağı ödeme startup’ı Zap, Bitcoin layer-two (katman iki) teknolojisini kullanan bir ödeme ve havale uygulamasını kullanan Strike Global’in kullanıma sunulduğunu duyurdu.

CEO Jack Mallers’in duyurusunda standart fiat transfer mekanizmaları ile Strike Global’deki Lightning destekli mekanizma arasındaki farklar derinlemesine inceleniyor. Strike Global, geleneksel fintech uygulamalarından pek farklı değil, fakat, yerleşim için Lightning Ağı’nı kullanıyor. Bu da ödemelerin anlık ve çok daha düşük maliyetli olabileceği anlamına geliyor.

Strike Global, alıcının konumuna göre iki farklı aktarım türüne sahip. Gelişmiş bir bankacılık sistemine sahip ülkelerdeki kullanıcıların direkt Bitcoin almalarına gerek kalmadan ödeme göndermelerine olanak tanır. Strike otomatik olarak kullanıcının banka hesabından parayı çekecek, BTC’ye dönüştürecek ve alıcının fiat para birimi ve bankacılık sistemine geri dönüş yapacaktır.

Sistem çok daha ucuz ve basit havale işlemlerinin manuel olarak yapılmasına da izin veren Bitcoin takas altyapısı üzerinden çalışıyor. Ulusal borsalar genellikle yerel bankacılık sistemiyle bütünleşmiş olduğu için kriptopara birimlerinin kullanılması sınır ötesi bankacılığa kıyasla çok daha ucuz dönüştürme oranlarına izin verir.

Bankacılık Sistemleri

Gelişmiş bankacılık sistemine sahip olmayan ülkeler için ise, kullanıcıların paralarını Bitcoin veya Tether (USDT) olarak tutmalarına izin veriyor. Kriptoparalar daha sonra geçici çözümler aracılığı ile yerel paraya dönüştürülebiliyor.

Startup, Bittrex ile ortaklık kurdu. 2021’in ilk çeyreğinde özel ve genel beta testlerini tamamlamanın yanında ABD’de Strike Visa kartlarını çıkarmayı, yılın ikinci çeyreğinde ise AB ve Birleşik Krallık’ta kartların piyasaya sürülmesi bekleniyor.

KAYNAK : Coin Telegraph

İngiltere’nin Kripto Türevleri Yasağı Yürürlüğe Girdi

İngiltere Kripto Türevleri

Finansal Yürütme Kurumu’nun (Financial Conduct Authority/FCA) kripto türevleri ve borsada işlem gören tahvillerin (ETN’ler) satışına yönelik yasağı Ekim ayında kabul edilmişti ve geçtiğimiz hafta yürürlüğe girdi. Kurum, ürünlerin oluşturdukları potansiyel zarar nedeniyle bireysel tüketiciler için uygun olmadığını düşündüğünü belirtmişti. Yeni düzenleme, bireysel yatırımcılarla kurumların aynı fırsatlara erişiminin olması gerektiğini düşünenler tarafından eleştiriliyor.

Bir Avrupa risk sermayesi şirketi olan Eden Block’un ortağı Dermot O’Riordan yasağın, kullanıcıları Deribit ve BitMEX gibi tam olarak denetlenemeyen platformlara yönlendireceğinden endişe ettiğini belirtti.

İngiltere merkezli yatırım şirketi Hargreaves Lansdown hızlı davranarak XBT bitcoin (BTC, +% 7,13) izleyici gibi ürünleri platformundan kaldırdı. Hargreaves Lansdown dış ilişkiler müdürü Danny Cox, “Yatırımcılar artık bu ürünleri HL aracılığıyla satın alamıyorlar, ancak zaten sahip oldukları yatırımları tutmaya devam edebilirler ve istediklerinde satabilirler” dedi.

KAYNAK: Coindesk

Avrupalı eToro Tüccarları, Kaldıraçlı Kripto Sözleşmelerinin Kapatılmasına Tepki Gösterdi

Avrupa Birliği

Avrupa ülkelerindeki eToro müşterilerinin marj ticaretine izin veren finansal sözleşmeler dahil, kripto türevlerini satın almalarını yasakladı ve bu tür ticarete izin veren müşterilerine 8 Ocak Cuma akşamı marjlarını %100’e yükseltmemeleri durumunda pozisyonlarının kapatılacağını belirten bir e-posta gönderdi. Avrupalı eToro kullanıcıları “aşırı piyasa oynaklığı” olarak ifade edilen durum karşısında kaldıraçlı pozisyonlarının aniden kapatılmasını haklarının ihlali olarak gördüler.

Müşterilerin fon ekleyerek mevcut pozisyonlarını açık tutabileceği açıklansa da dört saat sonra eToro’nun kullanıcıların açık tutmaya çalıştıkları da dahil tüm kaldıraçlı pozisyonları kapattığı ifade edildi. Slovenyalı avukat Slavko Veenjak, eToro’nun müşterileriyle yaptığı sözleşmeleri ihlal ettiğini belirtti.

Kripto Sözleşmeleri

EToro’nun halkla ilişkiler başkanı Amy Butler müşterilerinin büyük çoğunluğunun değişikliklerden etkilenmediğini ve durumun “dahili risk yönetimi perspektifinden” ele alındığını söyledi.

Slovenya’daki Alma Mater Europaea’da hukuk profesörü ve New York Fordham Yasası’nda yardımcı olan Jurij Toplak eToro müşterilerinin fonlarını alacağını, eğer eToro ödemezse Kıbrıs devletinin ödeyeceğini ifade etti. Bunun yanında eToro’nun lisansının iptali konusunda Kıbrıs Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na başvuracakları söyledi.

KAYNAK: CoinDesk

Piyasada Mart 2020 Sonrası Bir Düşüş Daha

Piyasadaki Düşüş

42 bin dolara kadar çıkarak kendi rekorunu kıran Bitcoin hafta içerisinde 31 bin dolara geriledi. Piyasanın toplam değeri %20 oranında küçülürken vadeli işlem piyasasında milyarlarca dolarlık pozisyon tasfiye edildi.

10–11 Ocak tarihleri arasında gerçekleşen bu düşüşün Mart 2020’den bu yana görülmüş en sert düşüş olduğu düşünülüyor. Bu düşüşün analizini yapan isimler, bunun türev yatırımcıları tarafından değil yüklü miktarlarda satış yapmaya başlayan spot yatırımcılarınca tetiklenmiş olabileceğini açıkladılar.

KAYNAK: Koin Bülteni

Yerli Yatırımcı Borsalara Karşı Tepkili

Yerli Yatırımcılar

Piyasalarda bir gün içerisinde yüzde 20’ye kadar varan oranda oynaklık görülürken bu volatiliteden faydalanmak isteyen insanların sayısı artıyor. Ancak kullanıcı sayısındaki artış ve hacimdeki büyüme, kripto para borsalarının üstünde normalin çok üstünde yük oluşturuyor.

Fiyatlardaki ani düşüş/çıkışlardan faydalanmak isteyen yatırımcılar hafta boyunca gerek global gerek yerel düzeydeki birçok alım-satım platformunda teknik sorunla karşılaştı. Bazı borsa yöneticileri tarafından yapılan “Rekor miktarda hacim görüyoruz.” açıklamaları bu sorunların kapasite yetersizliğinden kaynaklandığını gösterdi. Bu platformların kullanıcıları borsa yetkililerini altyapıya yeteri kadar yatırım yapmamak ve yetersiz hizmet sunmakla suçladılar.

KAYNAK: Koin Bülteni

Çin Tüm CBDC’leri Tek Platformda Toplamak İstiyor

CBDC

Birbirinden farklı blockchain ağlarını tek bir çatı altında birleştiren Blockchain-based Service Network (BSN), gelecekte CBDC’leri de tek bir platformda bir araya getirmeyi hedefliyor.

Blockchain-based Service Network (BSN); China UnionPay, China Mobile, China Merchants Bank gibi şirketlerin desteği ile kurulmuş bir blockchain projesidir. BSN özel şirketlerin yanı sıra devlet desteği almaktadır.

CBDC’leri bir araya getirecek

TCMB, Avrupa Merkez Bankası, Fed, Rusya Merkez Bankası, Çin Merkez Bankası ve daha birçok farklı banka kendi dijital parasını geliştirmeyi hedefliyor. Çin’deki BSN ekibinin hedefi, üretileceği düşünülen bu farklı CBDC’leri tek çatıda birleştirmek.

BSN bu yıl itibarıyla uluslararası bankalarla ve teknoloji firmalarıyla iş birliği yapıp, farklı devletler tarafından üretilmiş dijital paraların aynı anda yer alabileceği evrensel bir dijital ödeme ağı geliştirmeyi deneyecek. Bu ödeme ağının bankacılıktan sigortacılığa kadar birçok farklı amaçla kullanılabileceği açıklandı.

Çin merkezli ekip bunun henüz tasarım aşamasında olduğunu, beta çalışmalarının 2021’in ikinci yarısında başlayacağını açıkladı. Ancak çalışmaların 2026 yılına kadar devam etmesi bekleniyor.

Yeni Teknolojiler

BSN yalnızca blockchain’i değil 5G, yapay zeka, nesnelerin interneti gibi teknolojileri de kullanıyor. Proje ‘akıllı şehir’ çatısı altında küçük-orta ölçekli işletmelerin maliyetlerini azaltmayı; ticari blockchain kullanımını geniş ölçeklere yaymayı hedefliyor.

Çinli ekibin global ölçekte Tezos, NEO, Nervos, EOS, IRISnet ve Ethereum ağlarını BSN’e entegre ettiği biliniyor. Bu ağlarda çalışan geliştiriciler, burada yaptıkları çalışmaları BSN’e aktarıp orada dApp (merkeziyetsiz uygulama) geliştirebiliyorlar.

KAYNAK: Koin Bülteni

Türkiye’de Bitcoin ve Ethereum’a Rekor İlgi

Türkiye’den Bitcoin ve Ethereum

Bitcoin ve ether gibi kripto paralara ilgi gösteren insanların sayısı Dünya genelinde artış gösteriyor. Google Trends verilerine göre Türkiye’de ‘bitcoin’ ve ‘ethereum’ kelimeleri için yapılan aramaların toplam hacmi, tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Bu iki kripto para bir yıllık zaman dilimi içerisinde %300’erden fazla değer kazandı. Kriptopara piyasasında görülen bu boğa rallisi, Bitcoin ve ether hakkında bilgi almak isteyen insanların sayısını çoğalttı. Dünya genelinde ‘bitcoin’ için yapılan aramaların hacmi hala Aralık 2017-Ocak 2018 döneminde olduğu kadar büyük olmasa da Türkiye’de hem ‘bitcoin’ hem ‘ethereum’ kelimeleri için rekor kırıldı. Bitcoin için yapılan aramalar Almanya, Fransa, İspanya, İsviçre gibi ülkelerde de rekor düzeyde.

KAYNAK: Koin Bülteni

Rick and Morty Yaratıcısı NFT Koleksiyonu Çıkarıyor

Rick and Morty — NFT

Sanat ve NFT pazarı 2020 yılı boyunca istikrarlı olarak büyüyüp kriptopara piyasasında kendine belli bir kitle yarattı. 2021’in ilk haftalarında kripto sanat camiasına yıldız bir transfer gerçekleşti. Ünlü Rick and Morty dizisinin yaratıcısı Justin Roiland’ın önümüzdeki hafta bir NFT koleksiyonu çıkaracağı duyuruldu. Koleksiyondan ilk parça Twitter’da yayınlanırken, eserlerin satışı için başlangıç fiyatı henüz bilinmiyor.

Kriptopara borsası Gemini’ye ait olan ve sektördeki en büyük firmalardan olan Nifty Gateway tarafından bugün paylaşılan bir tweet, animasyon sanatçısı ve video yapımcısı Justin Roiland’ın yakında bir dizi NFT yayınlayacağını duyurdu. Justin Roiland efsane çizgi dizi Rick and Morty’nin yaratıcısı olarak tanınıyor.

Yüz binlerce dolarlık NFT eser satışı yapan Nifty Gateway’in duyurusuna göre Roiland bir dizi orijinal NFT sanat eserinden oluşan koleksiyonunu 19 Ocak Salı günü yayınlayacak. Rick and Morty ile ünlenen sanatçının ilk NFT sanat eseri olacak.

KAYNAK: Koin Bülteni

Haftanın İstatistikleri: FinTech

Fintech Finans aktiviteleri 2020 verilerine göre, Kuzey Amerika ve Avrupa geçtiğimiz yıl gerçekleşen anlaşmanın %75'ine, 24.2 milyar USD’lik değerle ev sahipliği yaptı.

- 2020 yılında Bankacılık ve Krediler Sektörü en aktif Fintech alanı olmaya devam etti.
- Bu alan içerisinde çoğunlukla online bankacılık, uyum ve güvenlik çözümleri, kredi verileri sağlama araçları ve emlak sektörü finansman hizmetleri yer aldı.
- Öte yandan, en yüksek yatırım, Servet Yönetimi Teknolojilerine sağlandı: Robinhood 660 milyon USD değerinde fon topladı.

KAYNAK: FT Partners & Fintech Weekly

Haftanın İstatistikleri: KriptoFinans

THORChain ($RUNE, +%1,700) farklı blockchain networkleri arasında kriptovarlık transfer ve takas işlemlerinin yapılmasına olanak sağlayan blockchainler arası bir likidite protokolüdür. Şu anda testnet (Chaosnet) aşamasında olan Thorchain’in 2021 1. çeyrek sonu mainnete geçmesi planlanmaktadır.

- 2020 yılında, en büyük 9 kriptopara borsasının (merkezi ve merkeziyetsiz borsalar) toplam ticaret hacmi 403 milyar USD artarak (+%307) 534 milyar USD’ye ulaştı.
- Merkezi borsalar, bu yükselişin %93'lük payına sahip oldu.

KAYNAK: Messari & CoinGecko

Hazırlayanlar

  • Evrim Çalışkan
  • Furkan Can Baytemur
  • Canan Bulut Uyanık
  • Gözde Arasıl Ataç
  • Burak Işıktekin
  • Aybars Dorman
  • Ahmet Eren Tomurcuk
  • Uğurcan Alp
  • Uzay Yıldız

Bizi Takip Edin

Web Sitemiz

Twitter

LinkedIn

Instagram

YouTube

Telegram

--

--

--

Bahçeşehir Üniversitesi bünyesinde kurulmuş olan “BlockchainIST (Blockchain İstanbul) Center”, Blockchain teknolojisi alanında faaliyet gösteren, Türkiye’nin ilk üniversite araştırma ve geliştirme merkezidir.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
BlockchainIST Center

BlockchainIST Center

BlockchainIST Center is an R&D Center for Blockchain, DeFi and FinTech. We provide consultancy and training for private and public sector around the world.

More from Medium

CryptoFinance Metrics | 03.23.2022

What is Simpli Finance AI Based Portfolio Optimization?

DeFi Metrics | 04.10.2022

CryptoFinance Metrics | 05.18.2022