This is an email from KriptoEkonomi, a newsletter by BlockchainIST Center.

IBM, İklim Değişikliğiyle Mücadele için Blockchain’e Yatırım Yapıyor

İklim Değişikliği

IBM, iklim değişikliğiyle mücadelede küresel iş birliğini artırmak için blockchain teknolojisine büyük önem veriyor. Moda markası Covalent, yakın zamanda yaptığı açıklamada müşterilerinin artık IBM LinuxONE üzerinde IBM blockchain teknolojisini kullanarak ürünlerinin tedarik zincirini ve karbon ayak izini izleyebileceğini belirtti. IBM, 1990’da Kurumsal Çevre Raporunu yayınladıktan iki yıl sonra Energy Star programını başlatmak için ABD Çevre Koruma Ajansı ile ortaklık kurarak daha yeşil ve daha temiz bir ekonomiyi desteklemiştir.

IBM’in blockchain teknolojisine yönelik yeşil vizyonu, 2016 yılında Walmart tarafından gerçekleştirilen geri dönüşüm ve IBM Food Trust ağı için gereken gıda ürünlerinin belirlenmesine kadar uzanıyor. Bugün, Dole, Nestlé ve Walmart gibi en büyük tüketici markalarından bazıları gıda verilerini paylaşmanın ve başkalarının katkılarından değer elde etmenin bir yolu olarak bulut tabanlı blockchain hizmetini kullanan şirketler arasında yer alıyor.

IBM Blockchain, Linux Foundation’ın Hyperledger Fabric temeline dayanmaktadır. IBM, işletmelerin karbon varlıklarını daha verimli bir şekilde oluşturmalarına yardımcı olmak için Pekin merkezli Energy-Blockchain Labs ile ortaklık kurarak blockchain tabanlı bir karbon varlık yönetimi platformu oluşturdu.

Küresel Isınma

IBM daha sonra, Stellar blok zincirini kullanarak karbon kredilerini (sera gazı emisyonlarını azaltmayı amaçlayan ticari araçlar) dijital tokenlere dönüştürmek için çevreyle ilgili kriptopara birimleri oluşturan Veridium Labs ile ortaklık kurdu.

Blockchain teknolojisi, iklim değişikliğini çözmek için teknolojik sihirli bir değnek olmasa da, iklimin değişikliğinin hafifletilmesinde, adaptasyon sonuçlarının nasıl ölçülmesi gerektiğinde, raporlanmasında ve en büyük varlığı olan şeffaflıkla nasıl doğrulanacağını (MRV) temelden değiştirmede kritik bir rol oynama potansiyeline sahiptir.

KAYNAK: SDX Central

Nornickel Mineral Tedariği İçin Blockchain Teknolojisini Kullanacak

Mineral Sanayi

Dünyanın en büyük paladyum, yüksek kaliteli nikel, büyük platin ve bakır üreticisi olan Nornickel, madenden pazara kaynak bulma ve üretim uygulamalarını desteklemek için blockchain teknolojisini kullanan endüstri işbirliği Responsible Sourcing Blockchain Network’e (RSBN) katıldı.

Bu katılım fiziksel varlıkları dijital biçimde temsil eden dijital token’leştirme platformu Atomyze’ın metal destekli token’leri içeren müşteri merkezli tedarik zinciri oluşturmak için dijital teknolojileri kullanma stratejisini açıklamasından sonra oldu. Atomyze ve RSBN, IBM’in katılımıyla Hyperledger teknolojisi ile geliştirildi.

Mineral Tedariği

Nornickel’ın, RSBN’e katılımı ile RCS Global tarafından sorumlu kaynak kullanımı gerekliliklerine göre yıllık olarak denetleneceği ve bu denetimlerin Rus madenlerinden, Finlandiya ve Rusya rafinerilerine kadar dikey olarak entegre operasyonların her aşamasında yapılacağı belirtildi. Gerekli denetimlerden sonra her tedarik zinciri RSBN’e getirilecek, platformda sabit bir denetim veri izi kaydedilerek, sorumlu nikel ve kobalt üretimi, bakımı ve kaynağı kanıtlanabilecek.

IBM Blockchain teknolojisi üzerine kurulan ve Linux Foundation Hyperledger Fabric ile desteklenen RSBN platformu ile üyeler güvenli, değişmez bir kayıt sağlayarak maden tedarik zincirinde şeffaflığı sağlayacak. Bunların yanında RSBN, otomotiv, elektronik, madencilik, akü imalatı, havacılık ve savunma sektörlerinde de benimsenecek şekilde tasarlandı.

KAYNAK: Mining.com

Brave, IPFS Desteğini Masaüstü Sürümüne Entegre Ediyor

Brave Masaüstü Uygulaması

Brave Browser, IPFS’yi Windows, macOS ve Linux için masaüstü web tarayıcısına entegre etti. Blockchain tabanlı web tarayıcısı Brave Browser, merkeziyetsiz web’e erişimi güçlendirmek için InterPlanetary File System veya IPFS’nin yerleşik yerel desteğine sahiptir.

19 Ocak’ta yapılan bir duyuruya göre Brave, IPFS’yi Windows, macOS ve Linux için masaüstü web tarayıcısına entegre ederek kullanıcıların protokolü birkaç tıklamayla yüklemesini sağladı.

IPFS, web’i daha hızlı, daha güvenli ve daha açık hale getirmek için tasarlanmış eşler arası bir hiper ortam protokolüdür. Protokol, web sayfalarını bir ağ üzerinden aktarmak için kullanılan önemli bir istemci tabanlı protokol olan Köprü Metni Aktarım Protokolü’nü veya HTTP’yi tamamlamayı veya muhtemelen değiştirmeyi amaçlamaktadır. Duyuruda Brave, HTTP ile ilgili bazı önemli sorunları tespit etti:

InterPlanetary File System

“Bugün web’in temel protokolü gücün nerede olduğunu belirleyen HTTP’dir. HTTP, yayıncılara hizmet kullanılabilirliği ve veri erişimi üzerinde tam denetim sağlayarak, son kullanıcıları ilişkide aktör yerine pasif alıcılar haline getiriyor.”

Brave, bu nedenle, Brave tarayıcı ile IPFS entegrasyonunun, mevcut internet mimarisini yeniden tanımlamaya yönelik büyük bir adım olduğunu ve kontrolün yayıncılar yerine bireylere verildiğini söyledi. Firma, “IPFS, ortak bir genel ağ üzerinden kullanıcılar arasında doğrudan iletişimi ve paylaşımı sağlayarak bu dinamiği değiştiriyor” dedi.

KAYNAK: Coin Telegraph

Mitsubishi ve Tokyo Tech, P2P Enerji Ticareti için Blockchain Sistemi Kullanıyor

Rüzgar Enerjisi

Mitsubishi Electric, daha esnek, eşler arası enerji ticaretini destekleyebilen blockchain tabanlı bir ticaret sistemini ortaklaşa tasarlamak için bir Japon üniversitesi olan Tokyo Tech’ten araştırmacılarla birlikte çalıştı. 18 Ocak’ta duyurulan yeni sistemin, yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen fazla elektriğin verimli kullanımı desteklemesi amaçlanıyor.

Eşler arası enerji ticareti kurulumları, tüketicilerin alıcı ve satıcı olarak doğrudan ticaret yapmasına olanak tanıyor. Mitsubishi Electric ve Tokyo Tech, yeni sistemlerini donanım yoğun, yüksek hacimli hesaplamalara daha az bağımlı hale getirmek, eşleşmeleri optimize etmek ve alım satım siparişlerini daha verimli hale getirmek için blockchain sistemlerini özelleştirdi.

Enerji Sistemleri

Çoğu blockchain teknolojisinden farklı olan dağıtık optimizasyon algoritması, müşteri bilgisayarlarının ticaret hedeflerini ve verilerini paylaşmasına ve ardından “minimum hesaplama kullanarak alım ve satım siparişlerini en uygun şekilde eşleştirmesine” olanak tanıyor. Daha az hesaplama gerektirmesinin yanı sıra, Mitsubishi ve Tokyo Tech’in “yeni madencilik yöntemi” dedikleri yöntem, bir mikro hesaplama sunucusunda yürütülebiliyor. Yöntemde yer alan dört adım ise şöyle özetleniyor: “İlk adımda, ortak bir ticaret hedefine sahip alış ve satış emirlerine ilişkin bilgiler, önceden belirlenmiş bir zaman dilimi boyunca bilgi işlem sunucuları tarafından paylaşılır. İkinci olarak, her sunucu ortakla eşleşen alış ve satış emirlerini arar. Üçüncü olarak, her sunucu arama sonuçlarını paylaşır. Son adımda, her sunucu arama sonuçlarını alır ve her blockchain’e eklediği paylaşılan hedefi en iyi karşılayan işlemleri seçerek yeni bir blok oluşturur.”

Mitsubishi ve Tokyo Tech, piyasada ticaret için maksimum miktarda fazla elektriğin mevcut olmasını sağlayarak, elektrikli araçlar gibi sürdürülebilir tüketim mallarının maliyetinin düşeceğini tahmin ediyor.

KAYNAK: CoinTelegraph

Kurumsal Düzeydeki Ürünleri Kripto’ya Getiren 5 Proje

Kurumsal Projeler

2020’nin ardından kripto saklama, dijital varlık yönetimi ve ticaret yürütme aracılığı için kurumsal düzeyde çözümler oluşturuldu.

Grayscale

Grayscale Investments, bu alanda uzun süredir yer alıyor. GBTC Bitcoin Trust arzı, 2013 yılında piyasaya sürülen tek kurumsal ürünlerden biriydi. Grayscale’in bu alanda, belki de bu yıl Bitcoin ETF onayı şeklinde daha büyük bir rekabetle karşılaşana kadar, büyümesini devam etmesi muhtemeldir.

Finxflo

Finxflo, Tagomi’nin çözümünden bir adım öteye giden ilk hibrit likidite toplayıcısıdır. Birden fazla hesap açmaya gerek kalmadan Cefi ve DeFi platformlarını tek bir çatı altında, bir KYC süreci ve bir cüzdan aracılığıyla bir araya getirir. Kurumsal düzeydeki araçları, kullanıcıları azaltılmış risk ve sıfır para çekme ücreti ile 25'ten fazla borsa ve likidite sağlayıcıları aracılığıyla alım satım gerçekleştirmeleri için sunar. Likidite arzında sınırlama olmaksızın, gerekli kurumsal korumayı ve en uygun fiyatı sağlar.

Tagomi

Tagomi, tek bir hesapta ticaret, saklama, marj, borç verme, stake etme ve finansman sağlayan bir kripto birincil aracılık platformudur. Tagomi, 14'ten fazla borsa ve likidite platformunu bir araya getirerek, kullanıcıların en iyi fiyat uygulamasına erişirken farklı hesaplardaki bakiyeleri sorunsuz bir şekilde birleştirmesine ve kurumsal yatırımcıların ticaret stratejilerini ayırması için gelişmiş ticaret araçlarına olanak tanır.

Fidelity Dijital Varlıklar

3.3 trilyon dolarlık yönetim altında varlığa sahip dünyanın en büyük finansal hizmet organizasyonlarından biri olan Fidelity Investments, eski finans ile kripto piyasası arasındaki boşluğu kapatmaya yardımcı olan Fidelity Digital Assets’i başlattı. Yeni kripto bölümü, güvenli saklama, ticaret yürütme ve yatırım hizmetleri için eksiksiz hizmet ve kurumsal düzeyde bir platform sağlar.

Bakkt

New York Menkul Kıymetler Borsası’nı (NYSE) işleten Intercontinental Exchange (ICE), Microsoft ile ortaklaşa yeni bir şirket olan Baakt’ı kurdu ve tüketicilerin küresel ölçekte kriptopara satın almasını, satmasını, depolamasını ve harcamasını sağlar.

KAYNAK: NewsBTC

Çin’in Blockchain Tabanlı Hizmet Ağı Merkez Bankası Dijital Para Birimlerini Entegre Edecek

Çin Merkeziyetsiz Projeleri

Merkeziyetsiz uygulama ve token oluşturmak için kullanılan Çin’in blockchain tabanlı hizmet ağı (BSN) 2021’in ikinci yarısında merkez bankası dijital para biriminin (MBDP) beta versiyonunu yayınlamayı planlıyor.

Çin devleti onaylı BSN şu anda önümüzdeki beş yıl içinde evrensel bir dijital ödeme ağı (UDPN) tasarlıyor. Blogda yazılanlara göre bu ağın farklı ülkelerden gelen MBDP’leri destekleyeceği iddia ediliyor.

UDPN ağı, “standartlaştırılmış bir dijital para birimi transfer yönetimini ve ödeme prosedürünü etkinleştirmek için bankacılık, sigorta, ERP ve mobil uygulamalar gibi herhangi bir bilgi sistemi” için API bağlantısı aracılığı ile de mevcut olacak.

Coindesk’in bildirdiğine göre BSN, kısa süre önce Oasis, Polkadot ve Bityuan gibi birden fazla kamu projesi ile bağlantı kurdu.

Son olarak, blogda BSN’nin bu yıl toplamda 30 halka açık blockchain ile bütünleşmesinin beklendiği belirtiliyor.

KAYNAK: Coindesk

JP Morgan, JPM Coin’i Açık Blockchain Stablecoin’lerinden Uzaklaştırıyor

JPMorgan

JP Morgan Chase’in Cuma günkü toplantısı sırasında CFO Jennifer Piepszak, JPM Coin’in ödemeleri kolaylaştırmak için müşterilerinin mevduatlarını özel bir blockchain’de token haline getirdiğini belirtti. Piepszak, JPM Coin’i açık blockchain stablecoin’lerinden uzaklaştırdı. OCC kısa süre önce bankaların bu stabilcoin’ler için node’ları barındırabileceğini söyleyen bir rehber yayınladı. Piepszak, rehbere atıfta bulunarak, “Bu, JPM Coin’i etkilemez. Kullanım durumlarını ve müşteri talebini değerlendireceğiz. Ama bunun nereye gideceğiyle ilgili konuşmak için henüz çok erken ”dedi.

Bir analist şimdi Diem olarak adlandırılan Facebook’un Libra’sını sorduğunda CEO Jamie Dimon merkez bankalarının dijital para birimlerine sahip olmasını beklediğinden Diem’in dünyayı çok değiştirmeyeceğini düşündüğünü söyledi.

JP Morgan, daha önce üretimde JPM Coin kullanan büyük bir müşterisi olduğunu açıklamıştı. Kurum, Singapur’da DBS Bank ve Singapurlu yatırım şirketi Temasek ile toptan çoklu para birimi ödeme altyapısı üzerinde çalışıyor. Merkeziyetsiz finansal piyasa altyapısı (DFMI), merkez bankasının Ubin Projesi üzerindeki çalışmasının ticarileştirilmesidir ve Singapur Para Otoritesinin (MAS) onayına sahiptir.

KAYNAK: Ledger Insights

Kongre’yi Basan Sağcı Gruplara Bitcoin Gönderildi

2021 ABD Kongre Binası Baskını

Kriptopara araştırma firması Chainalysis, ABD’de Kongre’yi basan bazı sağcı gruplara Bitcoin bağışı yapıldığını açıkladı. Fransa’dan gelen bu bağışların değerinin 500 bin dolar olduğu tespit edildi.

İsmi açıklanmayan bir Fransız vatandaşının ABD’deki aşırı sağcı kuruluşlara 2016 yılından beri 500 bin dolarlık Bitcoin gönderdiği duyuruldu. Erken dönem bir Bitcoin yatırımcısı olduğu düşünülen bu şahsın ‘pankkake’ takma ismini kullandığı açıklandı.

Bu bağışların büyük bir kısmı, ABD’deki seçimler sonrasında Kongre’yi basan gruplara gönderildi. Bağışçının kişisel blogunu bulan araştırmacılar onun bir intihar mektubu hazırladığını keşfettiler. Fransa’daki haber kaynakları, bir bilgisayar programcısı olduğu bilinen bu kişinin 8 Aralık günü intihar ettiğini doğruladı.

NBC News haberine göre FBI, Fransa kaynaklı bu Bitcoin bağışlarını soruşturmaya başladı. Aşırı sağcı gruplarla ilişkili olduğu düşünülen bu işlemlerin ölçeği araştırılacak.

KAYNAK: Koin Bülteni

Tether Gerekli Belgeleri Savcılığa Sundu

Tether Davası

New York Başsavcılığı tarafından soruşturma altında olan Bitfinex ve Tether yönetimi, mahkemenin talep ettiği belgeleri zamanında teslim etti.

ABD’deki savcılık Bitfinex’in 2019 yılında Tether’dan usulsüz bir şekilde borç almış olabileceğinden şüpheleniyor. Yetkililer bunu ve iki şirket arasındaki finansal ilişkiyi açığa çıkarabilmek adına bir soruşturma başlattılar. Savcılık; soruşturma kapsamında Tether’dan en geç 15 Ocak tarihinde teslim edilecek şekilde bazı belgeler talep etti.

Tether bu son teslim tarihine uyarak kendisinden beklenen belgeleri savcılığa sundu. İçeriği açıklanmayan belgelerin incelenmesinin haftalar sürebileceği düşünülüyor.

KAYNAK: Koin Bülteni

Sberbank Dijital Para Çıkarmak İçin Başvuru Yaptı

Rusya Dijital Para

Sberbank kendi dijital para birimini üretebilmek için Rusya Merkez Bankasına başvuruda bulundu. Banka projenin gelişim sürecini bahar aylarında tamamlamayı hedefliyor.

Sberbank Başkan Yardımcısı Anatoly Popov, Dijital Dönüşüm ve Dijital Ekonomiyi Regüle Etmenin Faydalar adlı bir seminere katılıp Sbercoin ile ilgili yeni bilgiler paylaştı. Sberbank’ın kendi dijital parası olan Sbercoin’in test çalışmalarının tamamlandığı belirtildi.

Bahar aylarında hazır olabilir

Sberbank Başkanı German Gref, Kasım 2020’de yaptığı açıklamalarda Sbercoin adlı bir kripto para üstünde çalıştıklarını duyurdu. Dev Rus bankası o ve ondan önceki tarihlerde Sbercoin’i test etmeye başladı. Bu süreçte JPMorgan ile iş birliği yapıldı.

SberBank

Bankanın başkan yardımcısı Anatoly Popov, bu çalışmaların başarıyla tamamlandığını duyurdu. Sberbank, alınan başarılı sonucun ardından Merkez Bankası’na başvurdu.

Ocak ayının başında yapılan başvurunun 45 günlük bir değerlendirme süresi bulunuyor. Rusya’nın 1 Ocak 2021’de yürürlüğe giren yasa, dijital varlıklara kısmen netlik kazandırsa da bunların nasıl vergilendirileceği hala açık değil. Popov bu sorunu çözmeyi umduklarını, Sbercoin’in bahar aylarında hazır olabileceğini söyledi.

KAYNAK: Koin Bülteni

BlackRock, Bitcoin (BTC) Yatırımı Yapabilir

BlackRock

Dünyanın en büyük varlık yönetim şirketlerinden BlackRock, Bitcoin (BTC) yatırımı yapmaya başlayabilir. 7,81 trilyon doların üzerinde varlık yöneten dev şirket, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonuna teslim ettiği bildiride fonları aracılığıyla Bitcoin yatırımı yapabileceğini açıkladı.

İlgili bildiride her bir fonun “türev ürün” olarak ifade edilen yatırım araçlarını kullanabileceği belirtiliyor. Türev ürünlerine örnek verilirken ise altın ve petrol gibi emtialara ek olarak, “Bitcoin de dahil para birimleri” ifadesi kullanılmakta. BlackRock net bir şekilde Bitcoin türev ürünlerine yatırım yapacağını belirtmese de bunun ihtimalleri arttırdığı söylenebilir.

Bitcoin Yatırımı

Söz konusu evrakta bu yatırımı yapabilecek fonların BlackRock Global Allocation ve BlackRock Funds V olduğu belirtiliyor. BlackRock Global’ın çoğunlukla hisse senetleri, borç teminatları ve kısa vadeli menkul kıymetlere yatırım yaptığı biliniyor. Fonun büyüklüğü ise 16 milyon dolar seviyelerinde. Fonun geçen yıl %19,72’lik yıllık getiri elde ettiği biliniyor.

Aslında BlackRock sadece varlık yönetim alanında değil, aynı zamanda ETF konusunda da dünyanın liderlerinden birisi. Larry Fink 2018 yılında yaptığı açıklamada kripto paralar meşru olana kadar Bitcoin ETF’i çıkartmayı düşünmediklerini belirtti. Şimdi ise CEO’nun bizzat kripto paraların kalıcı olabileceğini belirtmesi, umutları arttırıyor.

KAYNAK: Koin Bülteni

Haftanın İstatistiği: KriptoFinans

En az 1000 BTC’li Adresler

En az 1000 BTC’ye sahip adres sayısı son zamanlarda arttı.

Geçen yıl Ocak’tan Aralık’a büyüme % 6.7 oranında artarken, Aralık ayından bugüne büyüme % 7,2 oranında arttı.

Kaynak: ArcaneResearch

Haftanın İstatistiği: FinTech

Yazılım — FinTech

Yazılım, 2020'de FinTech dünyasında önemli bir rol oynadı.

2020'nin en büyük 5 birleşme ve alımlar anlaşmaları arasında, sektörde fintech inovasyonunu mümkün kılan teknoloji şirketleri — Plaid, Finicity, Galileo yer alıyor.

Kaynak: WhiteSight

Hazırlayanlar

  • Evrim Çalışkan
  • Furkan Can Baytemur
  • Canan Bulut Uyanık
  • Gözde Arasıl Ataç
  • Burak Işıktekin
  • Aybars Dorman
  • Ahmet Eren Tomurcuk
  • Uğurcan Alp
  • Uzay Yıldız

Bizi Takip Edin

Web Sitemiz

Twitter

LinkedIn

Instagram

YouTube

Telegram

--

--

--

Bahçeşehir Üniversitesi bünyesinde kurulmuş olan “BlockchainIST (Blockchain İstanbul) Center”, Blockchain teknolojisi alanında faaliyet gösteren, Türkiye’nin ilk üniversite araştırma ve geliştirme merkezidir.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
BlockchainIST Center

BlockchainIST Center

BlockchainIST Center is an R&D Center for Blockchain, DeFi and FinTech. We provide consultancy and training for private and public sector around the world.

More from Medium

DeFi Metrics | 04.26.2022

What is Simpli Finance AI Based Portfolio Optimization?

RegTech Solves Cryptocurrency’s Vulnerability Issues

Hidden risks when using Web3 (Part 1)