This is an email from KriptoEkonomi, a newsletter by BlockchainIST Center.

Bitcoin Core Baş Koruyucusu Merkeziyetsizleşmeyi Teşvik Ediyor

Merkeziyetsizleşme Teşviği

Bitcoin Core, Bitcoin ağının temelini oluşturan anahtar yazılımdır. Bitcoin Core baş koruyucusu Wladimir van der Laan ise projenin kodunun sorunsuz ilerlemesini sağlarken, topluluktaki bazıları onu bir lider olarak görüyor. Van der Laan projeyi daha da merkezden uzaklaştırmak için bir arka plan rolünden daha fazlasını oynamaya karar verdi. Bunu “kendi görevlerimi devrederek ve katılımımı azaltarak başlayacağım. Bitcoin’e ve hatta Bitcoin Core projesine katkıda bulunmayı bırakmak niyetinde değilim, ancak kendimi kritik yoldan uzaklaştırmak ve (daha da fazlasını) bir arka plan rolü üstlenmek istiyorum ”diye belirtti.

2020’deki temel protokol üzerinde tam zamanlı çalışan geliştiricilere hibe dağıtan bir Bitcoin şirketleri dalgasından sonra bu kararı, projeyi daha fazla ademi merkeziyetçi hale getirme çabasının bir parçası olarak görülüyor. Van der Laan birkaç kişi daha saflara katıldığı için artık en aktif Bitcoin Core geliştiricisi olmadığını belirtti. Bunların yanında Bitcoin Core kodunun yeni sürümlerinin indirilebileceği başlıca web sitelerinden biri olan Bitcoincore.org özel mülkiyete aittir ve merkezileştirilmiştir. Onu bir organizasyona taşımak gibi projeyi merkezden uzaklaştırmak adına bazı fikirleri bulunuyor.

Van der Laan, diğer geliştiricilerden sonraki adımları tartıştığı bir haftalık Bitcoin Core geliştirme toplantısının liderleri olarak yerini almalarını istedi.

KAYNAK: CoinDesk

Kriptoparalar ve 2020 Yılı

2020 Yılı ve Ötesi

Kriptopara birimleri ile ilgiliyseniz 2020 yılı bir tüccar olmak için en iyi yıllardan biriydi. Mayıs ayında Bitcoin yarılanması küresel piyasaları kasıp kavuran coşkulu piyasa oynaklığı ile birleştiğinde 2020'yi kripto tüccarları için kazançlar ve fırsatlar yılı haline getirdi. Kasım ayına gelindiğinde, Bitcoin (BTC) ve diğer büyük kriptopara birimleri dünyadaki diğer tüm büyük varlık sınıflarını geride bırakarak hem perakende hem de kurumsal tüccarlar arasında tanınmış bir varlık sınıfı olarak statülerini pekiştirdi.

Bitcoin’in yenilenen boğa koşusu haklı bir şekilde ana akım finansın manşetlerini kaptı ve küresel perakende kripto tüccarını yatırım dünyasında 2020 şampiyonu yaptı.

Finansal Piyasalar

Ana akım finansal piyasalardaki kazançların aksine, kriptopara piyasasının boğa koşusu, öz sermaye ve tahvil değerlemelerinin desteklenmesine yardımcı olan hükümetler ve merkez bankaları tarafından serbest bırakılan devasa teşvik paketlerinden gelişmedi. Varlığın bir değer deposu olarak artan cazibesi nedeniyle büyüyen küresel perakende tabanı sayesinde Bitcoin organik olarak yükseldi.

Bu yılki küresel piyasa oynaklığı büyük ölçüde COVID-19 salgınının ardından ortaya çıkan makroekonomik ve politik kararlardan kaynaklandı. Belki de 2020’nin piyasa oynaklığı ABD başkanlık seçimleriyle doruğa ulaştı.

KAYNAK: CoinTelegraph

Blockchain Tabanlı Sağlık Pasaportları

Sağlık Pasaportları

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), yakında bir bireyin sağlık bilgilerini, özellikle COVID-19 testleri ve aşılama durumlarını, dijital olarak saklayan blockchain tabanlı pasaportları piyasaya sürecek. IATA’nın uluslararası seyahati yeniden açma ve mevcut küresel karantina kısıtlamalarını gevşetme potansiyeline sahip olduğunu söylediği bu sağlık pasaportu, bir uygulama biçiminde kullanıcıların akıllı telefonunda bulunacak. IATA Travel Pass olarak bilinen ve yolculara kendi verileri üzerinde tam kontrol sağlayan uygulamanın ilgili hükümetlere, aşı merkezlerine ve havayollarına bilgi gönderen iki yönlü bir iletişim aracı olarak da hareket edeceği bildirildi.

Şimdiye kadar programa dört büyük havayolu kaydoldu. Singapur Havayolları ve British Airways, testin ilk aşamasına Şubat ayında başlamayı planlarken, Etihad ve Emirates Nisan ayında başlayabilecek. Travel Pass, dört ana etkileşimli bileşene sahip olacak: dijital pasaport modülü; verilerin test laboratuvarları ve uygulamanın kendisi aracılığıyla güvenli bir şekilde gönderilmesine olanak tanıyan bir Lab uygulaması; aşılama merkezlerinin küresel bir kaydı; ve uluslararası gezginler tarafından herhangi bir zamanda talep edilen güncel sağlık gereksinimlerinin küresel bir kaydı.

KAYNAK: CoinTelegraph

GSB Blockchain En Etkili Gücünü Sunmaya Hazırlanıyor!

GSB Ekibinden Girişimler

Gold Standard Group CEO’su Josip Heit, 01 Şubat 2021 tarihinde dünyanın ilk saf altından üretilmiş kredi kartını piyasaya sunacak. Josip Heit, ödeme yapmak için muhtemelen dünyadaki en değerli kredi kartını sundu. Ancak kredi kartını değerli kılan sadece saf altın olması değil. Dünya çapında tanıtılacak olan GS SolidGold Card, G999 blockchain kullanıcılarının kriptoparalarını euro, yen, ABD doları, GBP (İngiliz sterlini), İsviçre frangı ve diğer fiat para birimlerine çok hızlı bir şekilde dönüştürmesine olanak tanıyacak.

G999, GSB blockchain ve yazılım bilgi teknolojileri merkezi tarafından Ekim 2020’de geliştirildi. GSB ekibi şu sıralar GS-Telecom adlı bir uygulamayı test ediyor. Josip Heit, GS Telecom’un artık “App Store’daki TestFlight”da görülebileceğini ve GS Telecom’un G999 Blockchain ekosistemindeki en önemli hizmetlerden biri olduğunu belirtti. Uygulama, “eşler arası” (şifreli bilgisayardan bilgisayara bağlantı) ve “cüzdandan cüzdana işlem” özellikleri ile gelecekte kullanıcı sayısı 500 milyon civarında olan “Telegram” ve “Signal” uygulamalarına rakip olmayı hedefliyor.

KAYNAK: Realwire

Dünya Ekonomik Forumu Davos Zirvesinde Kriptoparalar Konuşuldu

Davos 2020 Zirvesi

Dünya Ekonomik Forumu’nun Davos Zirvesi kriptoparalar üzerine iki ayrı oturum içerdi. Dijital para birimleri ile ilgili oturumlar Pazartesi ve Perşembe günleri gerçekleştirildi. İlk oturumda İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey ve Western Union Başkanı ve CEO’su Hikmet Ersek de dahil olmak üzere beş konuşmacı yer aldı. Perşembe günkü grupta, aralarında Singapur hükümeti kıdemli bakanlarından Tharman Shanmugaratnam ve Pekin merkezli Ulusal Finansal Araştırma Enstitüsü başkanı Zhu Min’in de bulunduğu dört konuşmacı yer aldı.

Davos Zirvesi, finans ve yönetim alanlarında dünyanın önde gelen isimlerinden bazılarının yer aldığı beş günlük bir zirvedir. Kriptopara birimi serisi, zirvenin “Daha Adil Ekonomiler” temasına giriyor. Diğer temalar arasında “İyilik için Teknoloji”, “Gezegen Nasıl Kurtarılır” ve “Sağlıklı Gelecekler” yer alıyor.

Dünya Ekonomik Forumu, blockchain teknolojisini ve kriptopara birimlerini anlamak için daha fazla kaynak ayırıyor. Cenevre merkezli kuruluş, dijital varlıklar için “fiyat ve spekülasyonun ötesinde” çeşitli kullanım durumlarına odaklanan incelemesini geçen ay yayınlayan bir kriptopara birimi çalışma grubu bile oluşturdu.

Dünya Ekonomik Forumu

Forum’un araştırması, blockchain teknolojisinin “sürdürülebilir dijital finansmanın” temel itici gücü olduğunu gösterdi. Araştırmacıları, blockchain ve akıllı sözleşme kabiliyetinin “eski dijital sistemlerin gizli değerlerini” ortaya çıkarabileceğini savunuyor.

Merkez bankası dijital para birimleri (MBDP), Forum’un son 18 aydır araştırdığı bir alandır. Ocak 2020'de kuruluş, bankaların “MBDP’yi değerlendirmesine, tasarlamasına ve potansiyel olarak dağıtmasına” yardımcı olacak bir çerçeve geliştirdiğini duyurdu. Çerçeve, 40'tan fazla merkez bankası, finans kurumu ve araştırmacı ile birlikte geliştirilmiştir.

KAYNAK: CoinTelegraph

Valkyrie Digital Assets’in Borsa Yatırım Fonu Başvurusu

Valkyrie Digital

Valkyrie Digital Assets bir bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) için son bir ay içinde ikinci başvurusunda bulundu. Valkyrie Digital Assets’in Dallas’a kayıtlı ana şirketi olan Valkyrie Investments’e (Valkyrie Yatırım) göre, Valkyrie Bitcoin Fonu, New York Borsası’nda listelenecek ve Coinbase Custody Trust Company, LLC önerilen borsa yatırım fonunun sorumlusu olarak görev yapacak.

Valkyrie Investments’in CEO’su Leah Wald, CoinDesk’e “Yönetim ekibimiz daha önce bitcoin fonları dahil olmak üzere birçok ETF, halka açık fon ve ETP (borsa yatırım ürünü) başlattı.” dedi.

Bir ETF, borsada popüler şirketlerin hisselerine çok benzer şekilde işlemler yaptığı için avantajlı olarak görünürken, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), endüstri manipülasyonu ve piyasa oynaklığı ile ilgili endişeleri nedeniyle bitcoin ETF tekliflerini reddetti.

Ağustos 2018’de bunun gibi dokuz teklif aynı günde reddedildi. Yine de SEC’in bu fikre ısındığına dair işaretler var. Ekim 2020’de dönemin başkanı Jay Clayton, çoğu kişi onu kriptoya ilgisiz olarak görürken, kurumun hala ETF tekliflerini değerlendirmeye açık olduğunu söyledi.

KAYNAK: Coindesk

Elon Musk Twitter’dan Bitcoin Mesajı Verdi

Elon Musk

Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, Twitter hesabının biyografisini yalnızca “Bitcoin” yazacak şekilde güncelledi. Bu değişiklik, GameStop ve DOGE fiyatlarında yaşanan rallinin ardından geldi.

20 kat değerlenen GameStop’a; altı kat değerlenen Dogecoin’e destek veren Elon Musk, Twitter hesabından kriptoparalara yönelik mesaj vermeyi sürdürüyor. Geçmişte bitcoin gibi kriptoparalar ile ilgili birkaç farklı açıklamada bulunan Musk, 43.7 milyon takipçili hesabını artık tek bir kelimeyle lanse ediyor: Bitcoin.

Arka arkaya gelen kripto paylaşımları

Hafta genelinde yaşanan GameStop rallisini takip eden ve konuyla ilgili demeçler veren Musk, Robinhood’un GME işlemlerini durdurma kararı almasından sonra Twitter hesabında bir değişikliğe gitti.

Wall Street’te yaşananların kriptoparalar için olumlu olabileceği düşünülürken, Musk biyografisini “Bitcoin” yazacak şekilde güncelledi. Musk, sabaha karşı yaptığı başka bir paylaşımla Dogecoin’e (DOGE) destek verdi.

KAYNAK: Koin Bülteni

MicroStrategy Daha Fazla Bitcoin Alabileceğini Açıkladı

Kurumsal Yatırımlar

MicroStrategy, 2020 yılında başladığı bitcoin yolculuğunu toplamda 70 bin 784 btc ile sürdürüyor. Kriptopara sektörüne kurumsal şirketlerin dahil olmasına katkıda bulunan ve bunun devamı için bitcoin konferansı düzenleyen şirket, btc’yi bir değer deposu olarak görmeye ve yeni stratejilerle varlıklarını büyütmeye devam edebilir.

Dördüncü çeyreğe kadar 48 bin 674 Bitcoin alan MicroStrategy, rapora göre şirket bünyesine 2020’nin dördüncü çeyreğinde ortalama 21 bin 726 dolardan 32 bin 220 Bitcoin kattı. 2021 yılında ise ortalama 31 bin 808 dolardan 384 Bitcoin daha aldı. Şirketin sahip olduğu toplam Bitcoin sayısı 70 bin 784’e ulaşırken bu BTC’lerin değeri güncel verilere göre 2.3 milyar dolar seviyesinde.

Aynı zamanda şirketin toplam geliri 131,3 milyon dolar olurken brüt karı 110.5 milyon dolar olarak gerçekleşti.

KAYNAK: Koin Bülteni

Harvard, Yale gibi Üniversiteler Kriptopara Alıyor

Üniversite Fonları

Harvard, Yale, Brown, Michigan gibi üniversitelerin kendi fonlarıyla kriptopara yatırımı yaptıkları açıklandı. Coindesk’in haberine göre üniversiteler bu uygulamayı 2020 yılında başlattı.

Harvard, Yale, Brown, Michigan gibi üniversitelerin, bağış yoluyla oluşturulan fonlarını kriptoparalara ayırmaya başladığı açıklandı. Yatırım amacıyla kullanılabildiği bilinen bu fonlarda kriptoparalara neden yer verildiği bilinmiyor. Coinbase tarafından yayınlanan bir rapor bu yeni yatırım trendini doğrularken, raporda hangi kurumların alım-satım yaptığı paylaşılmadı.

KAYNAK: Koin Bülteni

Deltec Bankası USDT Rezervlerini Doğruladı

Tether

Tether’in Bahamalar’daki bankası Deltec, şirketin dolar rezervlerini denetlediğini ve teyit ettiğini açıkladı.

Deltec CEO Vekili Gregory Pepin, USDT’nin üreticisi olan Tether ile ilgili konuştu. Bankanın Tether rezervlerine ilişkin ilk günden beri zaman zaman denetlemeler yürüttüğünü açıklayan Pepin, şirketin sirkülasyondaki USDT miktarından daha fazlasını desteklemeye yetecek kadar rezervi olduğunu söyledi. Pepin, bu rezervleri bağımsız bir şirketin denetimine sokup sokmama kararının tamamen Tether’a ait olduğunu dile getirdi.

KAYNAK: Koin Bülteni

Bitcoin Madencileri Ekipman Kıtlığı Yaşıyor

Madencilik için Ekran Kartları

Bitcoin fiyatının artması ve madenciliğe duyulan ilginin büyümesiyle birlikte ekipman kıtlığı yaşanmaya başladı.

Başta Asya’da olmak üzere Dünya genelindeki kriptopara madencileri, sektörde yaşanan çip kıtlığı nedeniyle ekipman bulmakta zorluk yaşıyorlar. Reuters’ın haberine göre madencilik ekipmanı üreten şirketler, Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., Samsung Electronics Co. gibi devlerden tedarik ettikleri çipleri tedarik edemez oldu.

Sektördeki bu kıtlığın madenci sayısındaki artıştan kaynaklandığı düşünülüyor. GMR’ın kurucusu Gordon Chen’e göre bitcoin fiyatının artması, daha fazla kişiyi madenciliğe yöneltti.

KAYNAK: Koin Bülteni

Rusya’nın Dev Bankası Dijital Para Başvurusunda Bulundu

Sberbank Dijital Para Girişimi

Rusya’nın en büyük bankası olan Sberbank, kendi dijital parasını çıkarabilmek için merkez bankasına başvuruda bulundu.

Sberbank dijital para çalışmalarına 2020’de başladı ve test sürecinde JPMorgan ile işbirliği yaptı. Banka, 1 Ocak’ta yürürlüğe giren yeni yasanın ardından bu dijital para projesini hayata geçirmek için harekete geçti. Bankanın başkan yardımcısı Anatoly Popov, merkez bankasına ocak ayının başında başvuruda bulunduklarını ve dijital para projesinin bahar aylarına dek tamamlanmış olabileceğini açıkladı.

KAYNAK: Koin Bülteni

Haftanın İstatistiği: FinTech

Küresel Risk Sermayesi Destekli Bankacılık Finansman Trendleri, 4. Çeyrek / 2019- 4. Çeyrek 2020

Dijital bankacılık şirketlerine sağlanan fonlar 2020’nin dördüncü çeyreğinde art arda arttı.

KAYNAK: The State Of Fintech Report: Investment & Sector Trends To Watch

Haftanın İstatistiği: DeFi

Dune Analytics

- Merkeziyetsiz borsaların (DEX) aylık hacmi bir yıl öncesine göre 1228 kat arttı.

- Merkeziyetsiz borsalardaki Ocak hacmi geçen yılın Eylül ayındaki en yüksek fiyat (ATH) seviyesini çoktan aştı.

- Ay sonunda hacmin 50 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

KAYNAK: Dune Analytics

Tüm Bültenlerimize Ulaşın

Hazırlayanlar

  • Evrim Çalışkan
  • Furkan Can Baytemur
  • Canan Bulut Uyanık
  • Gözde Arasıl
  • Burak Işıktekin
  • Aybars Dorman
  • Ahmet Eren Tomurcuk
  • Uğurcan Alp
  • Uzay Yıldız

Bize Ulaşın

--

--

--

Bahçeşehir Üniversitesi bünyesinde kurulmuş olan “BlockchainIST (Blockchain İstanbul) Center”, Blockchain teknolojisi alanında faaliyet gösteren, Türkiye’nin ilk üniversite araştırma ve geliştirme merkezidir.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
BlockchainIST Center

BlockchainIST Center

BlockchainIST Center is an R&D Center for Blockchain, DeFi and FinTech. We provide consultancy and training for private and public sector around the world.

More from Medium

DEFY the odds with Hype’s DEFI system

How Blockchain Technology Changes the Gaming Industry

How to make profits in cryptocurrency? (February 2022)

BTCUSD: technical BTCUSD forecast