This is an email from KriptoEkonomi, a newsletter by BlockchainIST Center.

Elon Musk’a Göre Bitcoin Geniş Kabulün Eşiğinde

Bitcoin Geniş Kabulü

Geçtiğimiz ay bitcoin ile ödeme almaya açık olduğunu ifade eden Elon Musk, bitcoin’in geleneksel finansa girmenin eşiğinde olduğunu düşündüğünü söyledi.

Bitcoin destekçisi oluğunu belirten Musk, diğer kriptopara birimleri ile ilgili güçlü fikirlerinin olmadığını söyledi. Geçtiğimiz hafta dogecoin ile ilgili tweetlerinin piyasayı harekete geçirmesi üzerine 45 milyon takipçili twitter hesabı için “Söylediklerime dikkat etmeliyim, piyasayı etkileyebilir. Bazen dogecoin hakkında şakalar yapıyorum. Ancak kader ironiyi sever” dedi.

Bitcoin fiyatı 30.000 $’ın altına düştükten sonra Elon Musk’ın Twitter biyografisini #bitcoin olarak değiştirmesi üzerine değeri aniden %20 yükseldi. Elon Musk’ın bitcoin yorumları bitcoin fiyatını hareket ettirmede başarısız olmuştu.

Kaynak: Forbes.com

Binance Smart Chain (BSC) Nedir?

Binance Smart Chain

Binance Smart Chain (BSC), Binance’in Nisan 2019 yılında piyasaya sürdüğü, hızlı ve merkeziyetsiz alım ve satım işlemlerini destekleyen Binance Chain (BC) ile paralel çalışan bir blockchain’dir.

BC’nin aksine Binance Smart Chain (BSC) Ethereum sanal makinesi (EVM) ile uyumlu şekilde çalışır. Bu uyumluluk özelliğinin amacı, zincir içerisine akıllı sözleşmeleri dahil etmek ve BC’nin yüksek verimli bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır.

BSC, doğrudan ikinci katman ya da zincir dışı bir ölçeklenebilirlik çözümü değildir. Bu sebeple bu iki zincir birbirlerine paralel çalışabilir. Dolayısıyla BSC, Binance Chain herhangi bir sebepten dolayı çevrim dışı kalsa bile çalışmaya devam edebilecek şekilde bağımsız bir zincir olarak tasarlanmıştır.

BSC, Ethereum virtual machine (EVM) özelliği sayesinde birçok Ethereum destekli merkeziyetsiz uygulamanın (DApp) finansal hizmetlerinden yararlanırken, yeni ürünler geliştirmek için tasarlanmıştır.

BSC kullanmak isteyenler popüler olan MetaMask uygulaması ile veya Trust Wallet üzerinden gerekli ayarlamaları yaparak, yaklaşık 1 dakika içerisinde, BSC kullanmaya başlayabilir.

Binance Smart Chain Çalışma Mimarisi

BSC, ortalama 3 saniye gibi bir blok oluşturma süresine sahiptir. Proof of Stake (POS) algoritması sayesinde, blockchain ağının içerisinde doğrulayıcı olmak için BNB Token’larının stake edildiği Proof of Staked Authority (POSA) algoritması tercih ediliyor.

BSC Mimarısı

BSC’nin bir başka özelliği ise Binance Chain’i tamamlayacak bir sistem olarak tasarlanmış olmasıdır. Yani kullanıcıların varlıklarını her iki zincir üzerinde sorunsuz ve yüksek hızlarda transfer edebilmesi için ikili zincir mimarisi söz konusudur.

Bu sayede kullanıcılar hem Binance Chain üzerinde işlem yapabilir hem de BSC aracılığıyla merkeziyetsiz uygulamalar geliştirebilirler.

Kaynak: Binance Academy

İran’ın Bitcoin Madenciliğine Yönelik Tavrı

İran’ın Madencilik Görüşü

İran, madencileri baskı altına alırken kripto madenciliğini devlet için bir gelir kaynağı haline getirmeye çalışıyor. Geçen yıldan beri İran, yabancı madencilik firmaları için de yeni fırsatlar açtı.

İran, Bitcoin madenciliği pazarında kayda değer bir oyuncu ve Cambridge Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre, 2020 boyunca küresel bitcoin’in (BTC, +% 0,53) hash gücünün neredeyse% 4'üne katkıda bulundu. Ancak İran’ın madencilerle ilişkisi en iyi şekilde karmaşık olarak tanımlanabilir.

İran, madencilerin ülkenin Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanlığı’na kaydolmasını ve geçen yıl elektrikte perakende veya endüstriyel kullanıcılara göre daha yüksek bir tarife ödemesini zorunlu tutmaya başladı.

İran, son elektrik kesintilerinden bitcoin madencilerini de suçladı. Sadece bu ay, İranlı yetkililerin 1.620 kayıtsız madencilik çiftliğini kapattığı ve 45.000 madencilik cihazına el koyduğu bildirildi.

Geçen yıl İran hükümeti, İran’daki tüm madencilik tesislerinin hükümete kaydolması gerektiği yönünde bir direktif yayınladı. Hükümet ayrıca, elektrik tarifesini saatte kilovat için 482 riyalden 1.930'a yükseltti.

Enerji Bakanlığı’na göre, şu anda İran’da 310 Megawatt güç tüketen 24 resmi tescilli madencilik çiftliği bulunuyor. Madencilerin ayrıca madencilik ekipmanlarını da kaydettirmeleri gerekiyor.

Kaynak: Coindesk

Hindistan’ın Önerilen Kripto Yasağı Yatırımcıları Tedirgin Etti

Hindistan Kripto Yasağı

Hindistan’ın kriptopara birimi yatırımcıları, Parlamentonun “özel” kriptopara birimlerini yasaklayacak bir yasa tasarısını değerlendireceği haberinin ardından tedirgin oldu. İktidar partisinin Parlamento’nun her iki meclisini de kontrol ettiği göz önüne alındığında, tasarının yasalaşma ihtimali yüksek.

Kriptopara Birimi ve Resmi Dijital Para Birimi Yasası 2021 Yönetmeliği, Hindistan’daki kriptopara birimlerini yasaklayacak ve Hindistan Merkez Bankası (RBI) tarafından çıkarılacak resmi bir dijital para birimi oluşturmak için bir çerçeve sağlayacaktır.

RBI, Mart 2020'de Yüksek Mahkeme tarafından bu yasağın kaldırılmasından önce neredeyse iki yıl boyunca kripto ticaretini yasaklamıştı.

Hareket, ülke dışındaki potansiyel ve mevcut kripto yatırımcılarını da endişelendirecek.

Kripto Yasağı Tasarısı

Dünya’nın en büyük hedge fonu Bridgewater Associates’in kurucusu ve eş başkanı Ray Dalio, Bitcoin’e yönelik hükümetin yasaklamasını, Bitcoin ile ilgili kalan endişelerinden biri olarak listeledi. Dünyanın en büyük ekonomilerinden birinin bunu yapmaya hazır görünmesi bitcoin karşıtı anlatıyı besleyecektir.

Muhtemel yasak haberi, Elon Musk’ın Twitter-bio gönderisine yanıt olarak bitcoin fiyatının yükselmesinden sonra Cuma günü fiyatındaki düşüşe katkıda bulunan faktörlerden biri olabilir.

Tasarı yasalaşırsa, Hindistan, özel kriptopara birimlerini kurumsal hisse senetleri gibi düzenlemek yerine yasaklayan tek büyük Asya ekonomisi olacak.

Kaynak: Coindesk

İsviçre’de Kripto Firması AG Menkul Kıymetler Lisansı Kazandı

Crypto Broker — İsviçre

Zürih’de Crypto Broker AG’ye, İsviçre Finans Piyasası Denetleme Kurumu (FINMA) tarafından bir menkul kıymet evi lisansı verildi. Crypto Broker AG, varlık yönetimi ve depolama altyapısı hizmetlerini içeren bir dijital varlık grubunun parçasıdır.

Crypto Broker CEO’su Rothenhaeuser bir röportajda “Bazı müşteri bankalarımızın yalnızca düzenlenmiş ortaklarla ticaret yapmak gibi katı kuralları var. Şimdi sadece bir kutuyu işaretlemeleri yeterli olacak.” dedi.

İsviçre, muhtemelen düzenlemelerin aslında kripto altyapısına ayak uydurduğu gezegendeki tek yerdir. Bununla birlikte, yalnızca birkaç kripto firmasına FINMA’dan onay verildi.

Menkul kıymetler lisansı, Crypto Broker AG’yi, SEBA ve Sygnum gibi diğer düzenlenmiş İsviçre kripto oyuncularına katılmaya davet ediyor.

Menkul Kıymetler Lisansı

“Bir yandan, biz çok modern, hızlı, DLT tabanlı bir şirketiz. Ancak öte yandan, kriptopara birimi işlemleri için ödeme döngüsü bana bazen 1980'lere geri döndüğümü hatırlatıyor, “dedi Rothenhaeuser. “Menkul kıymetler lisansı sahibi olmak, bakiyeyi her zaman sıfır tutmak yerine hesapta para tutmamızı sağlıyor, böylece doğrudan işlem yoluyla çok daha iyisini yapabilir ve kar marjımızı maksimize edebiliriz.”

Crypto Broker AG ile ticarete başlamak için hangi büyük oyuncuların sırada beklediği sorulan Rothenhaeuser kibarca isim vermeyi reddetti, ancak bazı büyük oyuncuların kısa bir süre sonra haberlerde görüneceğini söyledi.

Kaynak: Coindesk

Ripple Destekçileri Birlikte Hareket Etti

Ripple Desteğinin Sonuçları

Kriptopara birimi XRP’nin fiyatı Ripple’a karşı açılan SEC (ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu) davası sebebiyle Aralık ayı sonunda düşmüştü. Ancak, XRP’nin fiyatı geçtiğimiz Pazartesi günü son iki ayın üzerine çıktı.

SEC, 22 Aralık’ta Ripple Labs aleyhine dava açtıktan sonra XRP fiyatları 0,55 dolardan 0,20 dolara düştü ve kriptopara biriminin bir dizi borsadan çıkarılmasını tetikledi. Düzenleyici, XRP satışları yoluyla perakende yatırımcılardan yedi yılda 1,3 milyar dolar toplayarak şirketi menkul kıymet yasalarını ihlal etmekle suçladı.

Ripple Labs, XRP’nin işlevselliğinin ve likiditesinin menkul kıymetler düzenlemesiyle tamamen uyumsuz olduğunu ve bir menkul kıymet olarak tescilinin ana hizmetini- küresel ödemelerde daha hızlı, daha ucuz ve daha şeffaf olma- bozacağını iddia ederek SEC’in iddialarına karşı çıktı.

İki günlük Telegram grubu “Buy and Hold XRP” ve r/ SatoshiStreetBets grubu tarafından yapılan XRP satın alma çağrıları kriptopara birimini ayların en yüksek seviyelerine çıkarmaya yardımcı oldu.

Kaynak: Coindesk

Visa, Kullanıcılarının Kriptoparaya Erişimini Sağlamak İçin Çalışıyor

Visa Kriptopara Desteği Yakında…

Global ödeme firması Visa, kullanıcılarına bu alanlara doğrudan erişim sağlayabilmeleri için kriptopara cüzdanları ve borsaları ile çalışmayı planlıyor. Visa CEO’su, Bitcoin gibi merkeziyetsiz kriptopara birimlerini Tether (USDT) gibi itibari para birimleri tarafından desteklenen stablecoinlerden açıkça ayırdı ve bunların faydasını, firmanın kendi ağları aracılığıyla kriptopara birimi alanına erişim sağlamaya çalışmasının temel nedeni olarak vurguladı.

Kelly, “Birinci segmentteki bütün para birimlerini dijital altın olarak görüyoruz. Bunlar bu noktada ağırlıklı olarak bir ödeme şekli olarak kullanılmayan varlıklar olarak tutulurlar. Buradaki stratejimiz, kullanıcıların Visa kimlik bilgilerini kullanarak bu para birimlerini satın almalarını sağlamak için cüzdanlar ve borsalar ile çalışmak veya Visa’nın küresel olarak kabul edildiği 70 milyon satıcıdan herhangi birinde fiat satın almak için Visa kimlik bilgilerinize para yatırmaktır.” diye açıkladı.

Kelly, söylevinde de vurguladığı gibi en büyük kriptopara birimi platformlarından ve cüzdanlarından 35’i, kullanıcılarına kripto banka ve kredi kartları sağlamak için Visa ile çalışıyor. Dahası, Kelly, kriptopara birimi kullanıcılarının daha büyük bir kısmına erişim kazanırsa, potansiyel olarak yararlanabileceği ağa işaret etti.

Kaynak: The Daily Chain

E-Trade, Hisse Senetleri İşlemlerine Kısıtlama Getirdi

Hisse Senetleri Kısıtlaması

Finansal hizmetler şirketi E-Trade, GameStop ve AMC hisselerinin alımını kısıtladı. İki hisse senedi, r/WallStreetBets subreddit gibi forumlarda popüler hale geldi ve fiyatları geçen hafta eşi benzeri görülmemiş şekilde yükseldi.

Bloomberg, anonim bir kaynağa atıfta bulunarak 28 Ocak tarihinde erken saatlerde satın alımların durdurulduğunu bildirdi ve bu haberi, Twitter’da kullanıcıların hisse senetlerini satın alamadıklarını bildirdiklerini gördükten sonra yayınladı.

E-Trade, hisse senetlerine kısıtlama getirme konusunda diğer hisse senedi işlem platformlarını takip etti. Robinhood, GameStop, AMC ve Perşembe sabahı r/WallStreetBets’te popüler olan diğer hisse senetlerinin alımını veya ticaretini kısıtlamak için uygulamasına yeni limitler ekledi. Kızgın olan Robinhood kullanıcıları toplu dava açmak istiyorlar. Robinhood’un rakipleri Public ve WeBull da Perşembe günü bir süre için bazı işlemleri kısıtladı.

Kaynak: The Verge

Elon Musk Bitcoin’i Desteklediğini Açıkladı

Tesla CEO — Elon Musk

Dünyanın en zengin iki insanından biri olan Elon Musk, katıldığı Clubhouse yayınında bitcoini desteklediğini açıkladı.

Ocak ayının sonunda Twitter biyografisini “Bitcoin” olarak güncelleyen ve böylece bir akım başlatan Musk, bitcoin’I yıllar sonra desteklemeye başladığını açıkladı. Onunla 2013 yılında tanıştığını söyleyen Tesla CEO’su, “Partiye geç kaldım ama sonunda katıldım. Ben Bitcoin’in iyi bir şey olduğuna inanıyorum.” ifadelerini kullandı. Onun geleceğine yönelik bir tahminde bulunan Musk, geleneksel finans camiasının bitcoin’i kabullenmeye başlayabileceğini dile getirdi.

Kaynak: Koin Bülteni

Miami Belediyesi Çalışanlara Bitcoin ile Maaş Verebilir

Miami Belediyesi

Miami Belediye Başkanı Francis Suarez, belediye çalışanlarına bitcoin ile maaş vermeyi düşündüklerini duyurdu.

Kriptoparalar için özel bir araştırma ekibi kuran Belediye Başkanı, Miami’nin bitcoin’i benimsemek için birkaç farklı adım atabileceğini söyledi. Forbes’a konuşan Suarez, bitcoin ile maaş vermeyi, bitcoin’i belediye içerisinde bir ödeme aracı olarak kabul etmeyi ve belediye bütçesinin bir kısmıyla bitcoin yatırımı yapmayı düşündüklerini açıkladı. Bu planın hayata geçirilmesi halinde Miami Belediyesi, bir belediye olarak bitcoin konusunda dünyada bir ilke imza atmış olacak.

Kaynak: Koin Bülteni

Türkiye-Kuveyt Arasında RippleNet Kullanılıyor

Türkiye Kuveyt — RippleNet

Kuveyt-Türk Katılım Bankasının ana ortağı Kuwait Finance House, Ripple’ın teknolojisini kullanmaya başladı.

Kuveyt’teki banka kullanıcıları, RippleNet teknolojisiyle Türkiye’ye para transferi gerçekleştirebilecekler. Banka bunun site üzerinden yapılabileceği gibi mobil uygulama aracılığıyla da tamamlanabileceğini açıkladı. Kuveyt’te RippleNet’i kullanan ilk bankalardan biri olan KFH, bu hamlesiyle müşterilerine 7 gün 24 saat boyunca aralıksız şekilde, hızlı ve düşük maliyetle işlem yapma imkanı tanıyor.

Kaynak: Koin Bülteni

Nijerya Bitcoin ve Altcoin İşlemlerini Yasakladı

Nijerya

Nijerya Merkez Bankası, ülkedeki vatandaşların bitcoin ve kriptopara işlemi yapmasını yasakladı. Başta bankalar olmak üzere tüm finans kuruluşları, kriptopara işlemi yaptığı tespit edilen kullanıcıların hesabını kapatacak.

Kapamayana yaptırım uygulanacak

Merkez Bankasının 5 Şubat 2021 tarihli kararnamesinde, bu hesapların hemen kapatılması gerektiği belirtildi. Karara uymayan şirketlerin, “katı yaptırımlara uğrayacağı” açıklandı. Nijerya’daki bankalar, bu karar sonrasında müşterilerinin bitcoin gibi kripto paralar ile işlem yapmasına izin vermeyecek.

Nijerya’daki kriptopara kullanımı son beş sene içerisinde hızla yaygınlaştı. Paxful’un araştırmasına göre Nijerya vatandaşları, bu zaman diliminde toplamda 60 bin 215 bitcoinlik işlem gerçekleştirdi.

Kriptopara Yasağı

Geçmiş yıllarda uyarmıştı

Merkez Bankası, kriptopara işlemleriyle ilgili uyarılarına 2017 yılında başladı. O tarihte yapılan bir açıklamada, “Bitcoin, XRP, Monero, Litecoin, Dogecoin” gibi kriptoparaların yasal birer ödeme aracı olarak kabul edilmediği ifade edildi.

2018’de, yine Merkez Bankası tarafından yayınlanan bildiride kriptoparaların yasal bir tanınırlığı olmadığı açıklandı. Kriptopara yatırımı yapıp parasını kaybeden kişilere, “herhangi bir yasal güvence sağlanmadığı” vurgulandı.

Kaynak: Koin Bülteni

Haftanın İstatistiği: FinTech

Blockchain Çözümlerine Küresel Harcama

Blockchain çözümlerine yapılan küresel harcamanın 2023'te %235 oranında artarak 14,4 milyar doları bulması bekleniyor.

Kaynak: BuyShares

Haftanın İstatistiği: KriptoFinans

Aktif Bitcoin Adres Sayısı

Aktif Bitcoin adres sayısı 2017/2018 yılındaki yükseliş döneminin tepe noktasını geçerek 22.3 milyon ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Kaynak: GlassNode

Tüm Bültenlerimize Ulaşın

Hazırlayanlar

  • Evrim Çalışkan
  • Furkan Can Baytemur
  • Canan Bulut Uyanık
  • Gözde Arasıl
  • Burak Işıktekin
  • Aybars Dorman
  • Ahmet Eren Tomurcuk
  • Uğurcan Alp
  • Uzay Yıldız

Bize Ulaşın

--

--

--

Bahçeşehir Üniversitesi bünyesinde kurulmuş olan “BlockchainIST (Blockchain İstanbul) Center”, Blockchain teknolojisi alanında faaliyet gösteren, Türkiye’nin ilk üniversite araştırma ve geliştirme merkezidir.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
BlockchainIST Center

BlockchainIST Center

BlockchainIST Center is an R&D Center for Blockchain, DeFi and FinTech. We provide consultancy and training for private and public sector around the world.

More from Medium

Paycer and the amazing promise of decentralized finance (DeFi)

This Is Precog Finance

Top 10 DeFi Protocols by TVL Growth this Week