This is an email from KriptoEkonomi, a newsletter by BlockchainIST Center.

Chicago Borsası CME, Ethereum Vadeli İşlemlerini Başlattı

Chicago Borsası

Chicago borsası, Pazar günü canlı yayına girdikten sonra 77 ETH sözleşmesiyle işlem yaptı. Chicago Mercantile Exchange (CME), Ethereum blockchain ağının yerel kriptopara birimi olan ether (ETH) için çok beklenen vadeli işlem sözleşmelerini başlattı.

Aralık ayı ortasında açıklanan ether vadeli işlemlerinin ticareti Pazar günü geç saatlerde başladı ve Şubat kontratı 1.669.75 $ açılış fiyatı kaydetti. Chicago merkezli borsa, şimdiye kadar 77 kontratta işlem yaptı ve çoğu faaliyet Şubat vade sonunda yoğunlaştı.

Vadeli işlem sözleşmeleri, kripto varlığını daha sonraki bir tarihte önceden belirlenmiş bir fiyattan satın almak veya satmak için yapılan yasal sözleşmelerdir. CME’nin ether vadeli işlemleri nakit olarak ödenir ve büyük kriptopara birimi borsaları Bitstamp, Coinbase, Gemini, itBit ve Kraken’den alınan verileri içeren borsa referans oranına dayanır.

Dünyanın ilk düzenlenmiş Ether vadeli işlem ürünü, piyasa değerine göre ikinci en büyük kriptopara birimi için daha fazla kurumsal talep çekebilir ve son fiyat rallisini artırabilir.

Analist Alex Kruger geçen hafta bir tweet atarak, ether’de önemli bir çöküş olasılığını dışlayarak, “Piyasa artık daha olgun, makro olarak farklı ve işin içinde farklı oyuncular var,” dedi.

KAYNAK : Coindesk

Çin’in Blockchain Hizmet Ağı, Ernst & Young ile İş Birliği Yapacak

Blockchain Hizmet Ağı

Çin hükümeti tarafından desteklenen blockchain altyapı sağlayıcısı Blockchain Hizmet Ağı (Blockchain Service Network), Ernst&Young (EY) ile yeni bir ortaklık kurdu. Böylece, ağındaki Ethereum geliştiricileri için blockchain analitiği ve finansal denetim sunmayı planlıyor.

Coindesk ile paylaşılan bir açıklamaya göre, Londra merkezli muhasebe firması, BSN’nin Çin’deki Ethereum kullanıcılarına iki uyum ürünü olan EY Opschain ve EY Blockchain Analyzer’i sağlayacak.

EY Opschain, satın alma ve izlenebilirlik işlevlerini, Ethereum’daki kullanıcıların token’ler ve akıllı sözleşmeler kullanarak tedarik faaliyetlerini yürütebileceği BSN ile bütünleştirecek. EY Blockchain Analyzer ise kullanıcılara blockchain analitiği ve mali tablo denetimleri sunacak.

Çin vs ABD

Yeni uyum hizmetleri, Çin’in ABD’ye karşı blockchain yarışındaki çabalarını daha da arttırabilir. Daha fazla BSN kullanıcısı uyumluluk sorunu yaşamadan ağda blockchain projeleri oluşturabilecek ve çalıştırabilecek.

EY, ayrıca, finansal uygulamalar için blockchain kullanımını teşvik etmek amacıyla çalışan ve kâr amacı gütmeyen bir Çin’li kuruluş olan Financial Blockchain Shenzen Consortium’a (FISCO) katıldı. Açıklamaya göre firma, uyum hizmetlerini Çin ve diğer Asya-Pasifik bölgelerinde daha fazla kullanıcıya sunmak için FISCO’nun platformunu kullanacak.

KAYNAK : Coindesk

Bitfarms, Kurumsal Firmalara Hisse Satışına Hazırlanıyor

Hisse Alış-Satış

Firma, hisse satışından elde edeceği ek finansman ile altyapısını genişletme ve işletme sermayesini arttırmaya yönelecek. Kanadalı bitcoin madencilik firması Bitfarms (BITF), kurumsal yatırımcılarla, hisselerin özel olarak devredilmesi için bir anlaşma imzaladı ve bu, firmanın bir aydaki üçüncü finansman satışı oldu. Pazartesi günü yapılan basın açıklamasına göre, firma ABD’de, 11.560.695 ortak hissenin satışından yaklaşık 40 milyon CAD (31.3 milyon ABD Doları) brüt gelir bekliyor.

Bitfarms CEO’su Emiliano Grodzki, “Bu ek finansman, daha da büyümemizi sağlayacak. ABD’deki kurumsal varlığımızı genişletmeye devam etmekten mutluluk duyuyoruz” dedi. Devir işlemlerinin Calgary merkezli TSX Venture Exchange tarafından onaylanmasıyla Çarşamba günü sona ermesi bekleniyor.

KAYNAK : Coindesk

2021’de FinTech Sektörünün Büyümesini Sağlayacak Üç Trend

FinTech Sektörü

Salgından önce, Küresel Fintech Benimseme Endeksi 2019’a (Global Fintech Adoption Index 2019) göre FinTech’in benimsenmesi iki yılda bir iki katına çıkıyordu. 2015- 2019 arasında %16’dan %64’e yükseldi. Bu artışın en büyük sebeplerinden biri FinTech’in, geleneksel finansal kurumlarının aksine daha hızlı olmasıdır. FinTech’ler, 2020’de salgın sırasında daha gerekli hale geldi. Geçen yıl FinTech’in büyümesi hayatta kalmak ile ilgiliydi, ancak; bu yıl ve sonrasında kolaylık, kapsayıcılık ve sürdürülebilirlik ile ilgili olacaktır. Temassız ödeme Kuzey Amerika’da yaygın bir şekilde kabul gördü. Ulusal Perakende Federasyonu’nun (National Retail Federation) anketine göre insanların %19’unun ilk temassız ödemelerini Mayıs ayında yaptığı, %57’sinin ise salgından sonra temassız ödemeleri kullanmaya devam edeceğini tahmin ettiği ortaya koyuldu. FinTech büyümesini yönlendiren başka bir trend ise banka hesabı olmayanların (“unbanked”) -şu anda finansal hizmetlere erişimi sınırlı olan veya hiç olmayanlar- dahil edilmesi olacak.

Dünya Bankası Grubu’nun Global Findex veri tabanına göre, yaklaşık 1,7 milyar yetişkinin bir finans kurumundan veya mobil para sağlayıcısından geleneksel bir banka hesabına sahip olmadığı görülüyor.

Dünya Çapında FinTech

Son olarak; sürdürülebilirlik konusu finans dünyasında önemli bir duruma geldi. En son yapılan Dentsu Aegis Network araştırmasında, dünya çapındaki müşterilerin %92’si bankalarının çevrenin korunmasına aktif olarak katkıda bulunması gerektiğini düşündüklerini, %87’sinin de çevre dostu malzemelerden yapılmış banka ve kredi kartları istedikleri ortaya çıktı.

Bu trendler müşterilerin ve toplumlarımızın ihtiyaç ve endişeleri tarafından yönlendiriliyor. Bunlar, FinTech’i zamanımızın en acil sorunlarından bazılarının ele alınmasına yardımcı olmak için benzersiz bir şekilde konumlandırıyor.

KAYNAK : Fintech Magazine

Güney Kore, FinTech için Sanal Sandbox Geliştiriyor

Güney Kore Finansal Hizmetler Komisyonu

Güney Kore Finansal Hizmetler Komisyonu (FSC), geliştirilmekte olan yeni FinTech ürünlerini ve hizmetlerini test etmek için dijital korumalı bir alan başlatılacağını duyurdu. Bu çalışma, bölgedeki FinTech pazarını geliştirme stratejisinin bir parçasıdır. Dijital bir Sandbox kullanımı FinTech hizmet sağlayıcılarının yeni ürünlerini piyasada denemelerine olanak sağlarken, tüketicilerinde yeni hizmetler bulabilmesine yardımcı olacaktır. FSC ayrıca, 2021 boyunca FinTech’leri beslemeye odaklanacak mevzuat aracılığıyla daha kapsamlı bir destek sistemi kurmaya da isteklidir.

Güney Kore, gelişen bir FinTech endüstrisine sahiptir. Ülkenin açık bankacılık sistemi Aralık 2019'da başlatılmıştır. FinTech firmaları, bankaların ödeme ağına erişebilir ve birkaç açık API girişimi aracılığıyla daha düşük işlem ücretleri öder. FinTech, 2020'de Güney Kore için önceliklerden alanlardan biri olarak seçildi. Hükümet, sektöre tam destek sözü verdi ve sektörü büyütmek için 16 milyon ABD doları tutarında bir bütçe ayırdı.

Sandbox Ekosistemi ile FinTech Hizmetleri

Sandbox ekosistemi ile sektörlerde FinTech hizmetlerinin daha fazla kullanılması amaçlanmaktadır. Sistem ayrıca, büyük veri analitiğinin kullanımını teşvik etmek ve finansal hizmetler için kimlik doğrulama sistemleri geliştiren girişimler üzerinde çalışıyor. Verilere ilişkin tüketici haklarını iyileştirmek ve veri aktarımı risklerinden tam olarak haberdar olmalarını sağlamak için veri gizliliği kuralları da incelemeye alınacaktır.

FinTech’lerin yeni iş fikirlerini sanal olarak test etmelerini sağlayacak dijital Sandbox için son bir tarih henüz teyit edilmemiş olsa da Haziran ayında piyasaya sürüleceği öngörülüyor.

KAYNAK : Fintech Magazine

Bitcoin, Altın ve Borsa Yatırım Fonlarından Daha Cazip

Altın Fonları

ABD ve Japonya vatandaşlarını karşılaştıran bir anket, Amerikalıların altın ve borsa yatırım fonlarından (BYF) çok kriptopara birimlerine ilgi duyduğunu ortaya koydu. Rus anket katılımcıları cazip yatırım varlıkları açısından bitcoin’i altının üstüne koyduktan aylar sonra, ABD’den yatırımcılar da bunu yaptı. BitFlyer’in son zamanlarda insanların kripto endüstrisi algıları üzerine yaptığı araştırma, Japonya merkezli yatırımcıların ABD vatandaşlarına kıyasla önemli ölçüde daha olumsuz görüşlere sahip olduğunu da gösterdi.

2014 yılında kurulan BitFlyer, Japonya merkezli en büyük kriptopara borsaları arasındadır. Özel sektöre ait şirket, dijital varlık endüstrisine ve yatırım yaklaşımlarına yönelik duyarlılıklarını gözden geçirmek için ABD ve Japonya’da 3.000'den fazla kişiye ulaştı.

Borsa Yatırım Fonları

CryptoPotato ile paylaşılan nihai sonuçlar, ABD merkezli katılımcıların en çok tercih ettikleri yatırım varlıklarının hisse senedi olduğunu gösterdi (% 54). Aynı zamanda, daha güvenli seçenekler olarak kabul edilen 401k ve mevduat sertifikası %35 ile ikinci oldu. Gayrimenkul %31 ile üçüncü sırada yer aldı. İlginç bir şekilde, bitcoin ve diğer kriptopara birimleri % 30 ile gayrimenkulün hemen arkasına geldi. Bu, BYF’ler ve endeks fonları gibi yatırım fonlarından (%29) ve tahvillerden (%22) daha yüksek bir noktadır. Dijital varlıkların altın ve gümüş gibi emtialara göre neredeyse iki kat daha fazla ilgi çektiğini belirtmekte de fayda var.

KAYNAK : Crypto Potato

Bitcoin, Blockchain Startup’larını Etkiliyor

Start-up Fikirleri

Blockchain startup ​​anlaşmaları, bitcoin rallilerinden sonra ivme kazanıyor. Coinbase Ventures, bir aydan biraz daha uzun bir süre içinde değerinin yarısını kaybetmeden önce yaklaşık 20.000 $ ‘lık fiyat zirvesini gören bitcoin için benzeri görülmemiş bir patlama-düşüş döngüsünün ardından 2018’de başlatıldı.

Bitcoin satın alma çılgınlığının 2018'in başlarında yatışmasından çok sonra, risk sermayesi yatırımcıları kriptopara birimine ve blockchain girişimlerine yatırım yapmaya devam etti. Andreessen Horowitz’den Chris Dixon, bunu “kripto fiyatı-inovasyon döngüsü” olarak adlandırdı ve şöyle çalıştığını şöyledi: “Bitcoin ve diğer dijital paraların değeri yükselir, sansasyonel haber raporları takip eder, girişimciler ve geliştiriciler ilgilenir ve risk kapitalistleri bunlara yatırım yapar.”

Bitcoin’deki son artış, kurumsal yatırımcılar arasında artan ilgiyi ve genel olarak kripto pazarına daha geniş erişimi takip ediyor. Bireysel yatırımcılar artık Robinhood ve PayPal gibi platformlarda dijital para birimleri satın alabilir. Bu da insanların özel kriptopara birimi borsaları aracılığıyla hesap oluşturma ihtiyacını ortadan kaldırıyor.

Tesla’nın Bitcoin Yatırımı

Tesla’nın 1,5 milyar dolarlık kriptopara satın aldığını açıklamasının ardından, Bitcoin’in fiyatı Pazartesi günü yeni bir rekor kırarak 44.000 doların üzerine çıktı. Otomobil üreticisi, geçtiğimiz günlerde Harvard ve Yale’nin yanı sıra Square’in de dahil olduğu gruba katıldı.

İleriye baktığımızda, bazı kripto yatırımcıları, yeni girişimlerin son teknolojik gelişmelerden ve yeni ortaya çıkan uygulamalardan yararlanacağını öngörüyor.

KAYNAK : Yahoo Finance

Kriptopara Dünyasının Beklediği G7 Zirvesi Bitti

G7 Zirvesi Sonuçları

G7 ülkeleri Koronavirüsün ekonomik etkilerini, dijital vergilendirme konusunu ve dijital merkez bankası paralarını (CBDC) görüşmek için bir araya geldi.

G7 temsilcileri, Aralık 2020’de yapılan görüşme sonucunda kriptopara regülasyonunun önemini vurgulamışlardı. Japonya Maliye Bakanı, G7 zirvesinde dijital paraların ele alınmasını önermişti.

Zirvede konuşulan ana konu başlıkları global ekonominin toparlanması, dijital teknoloji şirketlerinin vergilendirilmesi, ekonomik açıdan zayıf durumda olan ülkelerin desteklenmesi oldu.

Birleşik Krallık Maliye Bakanı Rishi Sunak, dijitalleşen dünya ekonomisinin vergi bazında bazı zorluklara yol açtığını açıkladı. Maliye Bakanı, bu zorluklar için küresel bir çözüm bulmaya çalıştıklarını söyledi.

Japonya Maliye Bakanı Taro Aso, vergi kaçıran büyük teknoloji şirketlerinin önüne geçmek için adımlar atılacağını söyledi. Bu şirketlere, bahar aylarından itibaren yeni bir vergi politikasının uygulanabileceği ifade edildi.

İncelemelerin Sonucu

“Büyük adımlar atma vakti”

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ABD’nin Joe Biden yönetimiyle birlikte uluslararası arenada daha aktif bir rol oynayacağını açıkladı. Yellen, ekonomik iyileşme ve teşvik paketleri konusunda “Büyük adımlar atma vakti geldi.” ifadesini kullandı.

IMF Başkanı Kristalina Georgieva global aşı çalışmalarına destek olunacağını, Covid-19’a karşı hazırlanmış politikaların destekleneceğini, iklim değişikliğine karşı harekete geçileceğini ve ekonomik açıdan zayıf durumda olan ülkelere “kapsamlı destek” sağlanacağını duyurdu.

KAYNAK : Koin Bülteni

JPMorgan Gelecekte Bitcoin Piyasasına Girebileceğini Açıkladı

JPMorgan Chase

Dünyanın en büyük bankalarından JPMorgan Chase’in eş başkanı Daniel Pinto, banka müşterilerinin Bitcoin’e henüz büyük bir talep göstermediğini açıkladı. Pinto, bitcoin’e duyulan talebin gelecekte artış gösterebileceğini söyledi.

Bitcoin’e duyulan kurumsal ilginin artması, Wall Street şirketlerini harekete geçirdi. CNBC’nin özel haberine göre JPMorgan yönetimi, Bitcoin pazarına girme fikrini değerlendirmeye başladı.

JPMorgan global piyasalar müdürü Troy Rorhbaugh, 18 Ocak tarihinde bankanın eş başkanı Daniel Pinto ile görüştü. İkili, JPMorgan’ın gelecek planların değerlendirirken bankanın bitcoin pazarına girip girmeyeceği konusunu tartıştı.

Bloomberg’ün haberine göre Daniel Pinto, bitcoin konusunda “açık fikirli” olduğunu söyledi. Bununla ilgili CNBC’ye konuşan Pinto, şu ifadeleri kullandı:

“Eğer zaman içerisinde ortaya farklı yatırımcılar tarafından kullanılan, yeni bir varlık sınıfı çıkarsa, biz de bu sınıfa dahil olmak zorunda kalırız. (Bitcoin için) henüz bu kadar büyük bir talep yok. Ama bunun bir noktada değişeceğinden eminim.”

Kurumsal Yatırımlar

İki farklı dev isim olan BlackRock ve Tesla, Bitcoin pazarına adım attı. JPMorgan Eş Başkanı, bu iki şirket üstünden örnek vererek bitcoin’e duyulan talebin büyümeye başladığını söyledi.

Pinto, kriptopara kullanımının yaygınlaşması halinde sektördeki yasal belirsizliklerin giderilebileceğini açıkladı. JPMorgan yöneticisi, böyle bir durumda kriptopara işlemlerinin ancak Coinbase gibi güvenilir borsalar aracılığıyla yürütüleceğini söyledi.

KAYNAK : Koin Bülteni

BM: Kuzey Kore 300 Milyon Dolarlık Kripto Para Çaldı

Birleşmiş Milletler Raporu

Birleşmiş Milletler’in hazırladığı bir rapora göre, Kuzey Kore 2019–2020 yıllarında 316 milyon dolar değerinde kriptopara çaldı. Çalınan paraların Kuzey Kore nükleer ve balistik füze programlarında kullanıldığı öğrenildi.

BM’in son raporunda, Kuzey Kore’nin düzenlediği iki hack saldırısından söz ediliyor. Birincisi, 281 milyon dolarlık bir saldırı olurken ikincisi de 23 milyon dolar şeklinde gerçekleşti. Bu saldırıların birbirleriyle bağlantılı olduğunu ifade eden BM raporu, yapılan analizlerin Kuzey Kore ile bağlantısı olduğunu ortaya koydu.

Raporda, Kuzey Koreli hackerların saldırdıkları kurumda bulunan insan kaynakları yetkililerinin kimliklerini çalarak daha üst düzey yetkililerle iletişim kurdukları öne sürülüyor. Sürecin telefon görüşmeleri ve mesajlaşma yoluyla güven kazanarak ilerlediği, ardından saldırganların bu kişilere kötü amaçlı yazılım barındıran e-postalar yolladıkları ifade ediliyor.

Kripto Hırsızlığı

Kriptopara borsası KuCoin, 25 Eylül’de hack saldırısına uğradı ve 280 milyon dolar değerinde kripto para çalındı. Çalınan kripto paralar arasında bitcoin, ethereum, litecoin, XRP, USDT, Stellar tokenları ve ERC-20 tokenları bulunuyor.

Kuzey Kore’nin Güney Kore’ye ve diğer bölgelerdeki şirket, kurum ve kuruluşlara saldırmak için hacker yetiştirdiği ve finansal kazanç elde etmek için bu hackerları kullandığı biliniyor. Ağustos 2020’ye ait bir diğer BM raporunda, Kuzey Kore’nin kriptopara saldırılarından elde ettiği yasa dışı gelirlerin finansal kurumlara düzenlediği siber saldırılara kıyasla daha yüksek olduğu ifade ediliyor.

KAYNAK : Koin Bülteni

Haftanın İstatistikleri: KriptoFinans

Borsalardaki BTC Sayısı

Bitcoin’in fiyatı artarken borsalardaki BTC sayısı düşmeye devam ediyor.

KAYNAK : Arcane Research

Haftanın İstatistikleri: KriptoFinans

Kurumsal Yatırımlarda Tesla Yüksek Sıralarda

Tesla, MicroStrategy’den sonra Bitcoin’e en yüksek oranda kurumsal yatırım yapan şirket oldu.

KAYNAK : Bitcoin Treasuries

Tüm Bültenlerimize Ulaşın

Hazırlayanlar

  • Evrim Çalışkan
  • Furkan Can Baytemur
  • Canan Bulut Uyanık
  • Gözde Arasıl
  • Burak Işıktekin
  • Aybars Dorman
  • Ahmet Eren Tomurcuk
  • Uğurcan Alp
  • Uzay Yıldız

Bize Ulaşın

--

--

--

Bahçeşehir Üniversitesi bünyesinde kurulmuş olan “BlockchainIST (Blockchain İstanbul) Center”, Blockchain teknolojisi alanında faaliyet gösteren, Türkiye’nin ilk üniversite araştırma ve geliştirme merkezidir.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
BlockchainIST Center

BlockchainIST Center

BlockchainIST Center is an R&D Center for Blockchain, DeFi and FinTech. We provide consultancy and training for private and public sector around the world.

More from Medium

CryptoFinance Metrics | 03.23.2022

2 simple investments to beat your bank using DeFi

Trading Weekly Altcoin Breakouts with Low Leverage

DeltaHub Capital Invests in Outlanders