This is an email from KriptoEkonomi, a newsletter by BlockchainIST Center.

NFT Piyasası 2021'de Büyümek İçin Hazır

Non-Fungible Tokens

NonFungible ve L’Atelier tarafından hazırlanan yeni bir rapora göre NFT pazarının toplam değeri şu anda 250 milyon dolar. NFT’ler olarak bilinen benzersiz dijital varlıklar, Dr. Who ticaret kartları ve Ubisoft Raving Rabbids tokenlerinden lüks sanat eserlerine kadar her şey olabilir.

Bugüne kadarki en büyük satış, geçen hafta blockchain oyunu Axie Infinity’de 1.5 milyon dolara satılan bir dizi sanal arazi oldu. Önde gelen NFT analiz firması NonFungible.com ve L’Atelier tarafından yayınlanan rapora göre, pazar geçen yıl şaşırtıcı bir büyüme kaydetti, kullanım senaryoları genişledi, alıcılar satıcıları büyük ölçüde aştı ve birçok trader yüksek miktarlarda kar elde etti.

Raporun verilerine göre, tüm NFT işlemlerinin toplam değeri 2019'da 62 milyon dolardan 2020 yılında 250 milyon doları aştı. Rapora göre 2020'de tek başına NFT sanat satışları % 2,800 arttı ve Turner Sports ve Breitling gibi büyük markalar gemiye sıçrayarak varlık sınıfını ana akım haline getirdi.

NFT İşlem Değerleri

L’Atelier’in baş işletme sorumlusu Nadya Ivanova, Decrypt’e “Nike, Louis Vuitton ve Formula 1 gibi geleneksel markalar, NFT’lerin ilk nesil ticari kullanımlarına şimdiden öncülük ediyor” dedi.

Rapora göre, NFT’lerle işlem yapan toplam aktif cüzdan sayısı 2019 ile 2020 arasında % 97 arttı (112.731'den 222.179'a). Buna ek olarak, rapora göre, 2020 boyunca NFT’lerin hızlanan büyümesi, 2021'de güçlü bir yükseliş eğilimine işaret ediyor.

KAYNAK: Decrypt

Rusya’da Muhalefet Kriptoparalardan Faydalanıyor

Bitcoin Bağışları ile Demokrasi Aktivistleri

Navalny’nin hareketi, Vladimir Putin’e karşı bir kampanya düzenlemek için 2016’dan bu yana 658 BTC bağış aldı ve bu bugünün fiyatına göre bu miktar 32 milyon dolar değerindedir. Navalny, sadece bu yıl düzenlenen bağışlardan 304.000 $ değerinde olan 6.242 BTC aldı. Siyasi analistler, Bitcoin bağışlarının Rusya’daki demokrasi aktivistleri için bir yaşam çizgisi sağladığını ve otoriter hükümetleri yıkmak için yararlı bir araç olduğunu söyledi. İnsan Hakları Vakfı Strateji Direktörü Alex Gladstein, “Rusya gibi otoriter rejimlerde, devletin bankacılık sistemi üzerinde tam kontrolü var, ancak Bitcoin’i kontrol etmiyor” dedi.

Navalny, geçen Ağustos ayında Sibirya’da zehirlendi ve bundan Putin’i sorumlu tutuyor. Almanya’daki tedavisinden sonra Navalny, Rusya’ya döndü ve tutuklandı. Tutuklanmasından bu yana kriptopara birimi web sitesi Protos üzerinden ilk kriptopara biriminin alındığı belirtiliyor. Bir destekçi, Navalny’nin dönüşünden bir gün sonra tam bir BTC bağışladı.

Ethereum Topluluğuna Çağrı

Bitcoin bağış artışı, Rusya’da yakın zamanda bir kripto liberalizasyonunu da beraberinde getirdi ve 1 Ocak itibariyle kriptonun yasal olarak satılabileceği ancak günlük para birimi olarak kullanılamayacağı kararına varıldı.

Son liberalleşmeye rağmen, Rus hükümeti Binance gibi kripto ile ilgili web sitelerinde kriptopara işlemlerinin yasaklanması için hapis cezaları içeren sert bir politika izledi.

Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin’in babası Dmitry Buterin, Ethereum topluluğuna Navalny’nin hareketine bağışta bulunmaları için çağrı yaptı. Putin, Vitalik Buterin ile 2017'de tanıştı ve Buterin, Rusya’nın kriptoda büyük olabileceğine dair fikirlerini dile getirdi. Ancak Putin’in bunları dikkate almadığı belirtildi.

KAYNAK: Decrypt

Amerika’nın En Eski Bankası BNY Mellon’dan Bitcoin’e Destek

Bitcoin’e BNY Mellon’dan Destek

BNY Mellon varlık yönetimi işine, müşterileri adına Bitcoin’i saklama ve yönetme planlarını açıklayarak, kriptoparaları getireceğini duyurdu. Kripto endüstrisi liderleri bu haberi memnuniyetle karşıladı. Sektör liderleri Decrypt’e bu duyurunun oyunun kurallarını değiştirdiğini belirtti. Ancak sektörün her fırsattan yararlanabilmesi için birlikte çalışması gerekiyor. eToro’nun ABD Genel Müdürü Guy Hirsch, dünyanın en büyük saklama sorumlusunun dijital varlıklar için saklama hizmeti sunmasının piyasada bir devrim noktası olduğunu söyledi. Yaklaşık 2 trilyon doları kontrol eden BNY Mellon bitcoin’in yanında diğer dijital para birimlerini de depolayacak ve geleneksel para birimleri ve hisse senetleri için sunduğu varlık yönetimi hizmetlerinin aynısını sunacak.

Yatırım Aracı Olarak Bitcoin

Guggenheim CIO’su Scott Minerd, bitcoin’in fiyatının 600.000 dolara kadar ve JPMorgan yıl sonuna kadar 146.000 dolar’a ulaşabileceğini tahmin ediyor. Two Prime’ın Baş Yatırım Sorumlusu Nathan Cox, Decrypt’e Bitcoin ve diğer dijital varlıkların çok değişken ve yatırım yapılamayacak kadar riskli görüldüğünü fakat Amerika’daki en eski bankanın bitcoin’e olan desteğinden sonra dijital varlıklara yatırım yapmamanın daha büyük bir risk haline geldiğini belirtti.

KAYNAK: Decrypt

Hong Kong’un Yeni Kripto Kurallarının Olası Sonuçları

Hong Kong Kripto Düzenlemeleri

Kasım ayında, Hong Kong Finansal Hizmetler ve Hazine Bürosu (FSTB), yeni düzenleme ile tüm dijital varlık borsalarını Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu’nun gözetimi altına alacağını ve kriptopara birimlerinde ticareti yalnızca profesyonel yatırımcılarla sınırlandıracağını söyledi.

Global Digital Finance (GDF), Hong Kong’un kriptopara birimi yatırımını profesyonellerle sınırlama planının, perakende yatırımcıların lisanssız yerlere taşınabileceği anlamına geldiğini söyledi.

Kriptopara savunucusu bir grup, Hong Kong’un dijital varlık yatırımı ile ilgili önerilen kurallarının, traderları düzenlenmemiş platformlara yönlendirebileceği konusunda uyardı.

OKCoin, BitMEX ve Coinbase gibi kriptopara birimi şirketlerini temsil eden bir endüstri kuruluşu olan Global Digital Finance’e (GDF) göre, yeni rejim uygulandığında perakende yatırımcılar lisanssız ve eşler arası platformlar aramaya başlayabilir.

GDF, bunun bu tür alternatif ticaret mekanları arayan perakende yatırımcılar için finansal riski arttıracağını da sözlerine ekledi.

KAYNAK: Coindesk

Çin, Dijital Yuan’ı Test Etmeye Devam Ediyor

Dijital Yuan

Pekin, Çin Yeni Yılı tatili öncesinde Çarşamba günü bir çekilişle her biri 200 yuan (31 ABD Doları) değerinde dijital kırmızı paketler dağıtacak. Suzhou ayrıca, e-yuan için ikinci denemenin bir parçası olarak Çarşamba gününden itibaren 30 milyon yuan dağıtacak. Pekin ve Suzhou, yaklaşan tatilde tüketimi artırmak amacıyla bu hafta ülkenin dijital para biriminin son denemelerinde toplam 40 milyon yuan (6,2 milyon ABD $) dağıtıyor. Pekin’li kullanıcılar, parayı 17 Şubat’a kadar belirli çevrimiçi ve fiziksel mağazalarda, giyim ve ayakkabı, sinemalar, oteller ve diğer alanlarda harcayabilecekler. Suzhou’da, kırmızı paketi kazananlar ise parayı 26 Şubat’a kadar hem çevrimdışı hem de fiziksel mağazalarda harcayabilecekler ve 10.000'den fazla işletme dijital para birimini ödemelerde destekleyecek.

Aralık ayında Suzhou, dijital para biriminin ilk denemesi sırasında 20 milyon yuan dağıttı. Shenzhen, Ekim 2020'den bu yana üç parti halinde 50 milyon yuan değerinde dijital para dağıttı. Bu da dijital para biriminin denemelerinin şu anda yaklaşık 110 milyon yuan tutarında olduğu anlamına geliyor.

Pekin’de Denemeler Devam Ediyor

Ocak ayının sonunda, Çin’in en zengin yerleşim birimleri olan Pekin, Şangay ve Guangdong, dijital yuan’ı test etmek için yeni taahhütlerde bulundular.

Xiongan, Chengdu ve Pekin’deki 2022 Kış Olimpiyatları mekânlarında dijital yuan için bir dizi başka pilot proje düzenlendi, ancak merkez bankası dijital yuan’ın piyasaya sürülmesi için resmi bir zaman çizelgesi olmadığını söyledi. Çin kayda değer ilerleme kaydederken ve yeni ortaya çıkan dijital para birimini yuanı uluslararasılaştırmaya yardımcı olmak için kullanmayı umuyor.

KAYNAK: scmp.com

Kanada Merkez Bankası, Dijital Para Birimi Çalışmalarını Hızlandırıyor

Dijital Para Çalışmaları Hızla Devam Ediyor

Bir yıl önce, Kanada Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Timothy Lane, Merkez Bankası’nın o sırada kendi dijital para birimini çıkarmayı planlamadığını, ancak nakit kullanımının önemli ölçüde düşmesi ve bitcoin veya Facebook destekli Diem gibi özel seçeneklerin yaygın olarak benimsenmesi durumunda bunun değişebileceğini söylemişti.

Lane, bu hafta yaptığı bir konuşmada, bankanın görüşünün değişmediğini söyledi. Bununla birlikte, salgının nakit kullanımı üzerinde etkisi olduğunu ve vatandaşların nakit para kullanmakta daha tereddütlü olduğunu belirtti. Lane, Covid-19'un dijital ekonomiye geçişi hızlandırmasıyla, “Kanada’nın, banka tarafından desteklenen dijital bir çılgınlık başlatmak isteyebileceği güne hazırlık çalışmalarımız da hızlandı” dedi.

Henüz Kullanıma Uygun Değil — Kanada Bankası

Başkan yardımcısı, özel kriptopara birimleriyle ilgili “Bunlar [kriptopara birimleri], ödeme yöntemleri olarak derinden kusurludur — anonimliğin diğer tüm özelliklerin önüne geçtiği kara para aklama gibi yasadışı işlemler hariç — çünkü maliyetli doğrulama yöntemlerine güveniyorlar ve satın alma güçleri son derece istikrarsız. Buna karşılık, stabil koinler ödemeler için yaygın bir şekilde benimsenebilir ancak, hiçbiri henüz o noktaya yakın değil” dedi.

KAYNAK: Finextra

Amsterdam, Avrupa’nın En Büyük Hisse Senedi Ticaret Merkezi Oldu

Hisse Senedi Merkezi: Amsterdam

Hollanda, Brexit’ten bu yana Birleşik Krallık tarafından kaybedilen iş hacmini artırırken; Amsterdam, geçen ay Avrupa’nın en büyük hisse senedi ticaret merkezi olarak Londra’yı geride bıraktı. Amsterdam’daki işlem hacmi, İngiltere’nin AB’den çıkışına ilişkin geçiş sürecinin sona erdiği Aralık ayını takip eden bir aylık süreçte yaklaşık 4 kat arttı.

Bu değişikliğe, Londra’da ticaret yapan AB merkezi finans kuruluşlarının yasaklanması sebep oldu çünkü Brüksel, İngiltere’deki borsaları ve ticaret merkezlerini kendisiyle aynı denetim statüsüne sahip olarak tanımadı.

İngiltere’nin Ayrılması ile AB’nin Geleceği

Analistler, İngiltere ile blok arasında finansal hizmetler tartışmalarının bir parçası olarak AB hisse ticaretinin Londra’ya dönebileceğini söyledi. İki taraf, Mart ayında bir mutabakat anlaşmasını sonuçlandırmaya istekli olsa da Londra anlaşmanın denklik ile ilgili herhangi bir hüküm içereceğine dair umutlarını yitirdi.

İngiltere Merkez Bankası yöneticisi Andrew Bailey, AB’nin Birleşik Krallık’a mali hizmetlerine çoğu alanda denklik statüsü vermemesiyle bir hata yaptığını ve böylece Birleşik Krallığı, AB’nin finansal işlerinden ayırarak “pazarların parçalanmasına” yol açacağını söyledi.

KAYNAK: Financial Times

JP Morgan’ın Bitcoin Yorumu

JPMorgan Chase

JP Morgan Chase & Co, Bitcoin ile ilgilenecek kurul uşların arasında olabilir. Bankanın eş başkanı Daniel Pinto, geçtiğimiz günlerde, bitcoin’e olan talebin henüz tam olarak istenilen noktada olmasa da kurumun hazırlıklı olması gerektiğini söyledi.

Tesla’nın Büyük Yatırımı

Bitcoin, yeni yıla bir patlama ile girdi. CNBC’den bir habere göre, bu gelişmeler Wall Street devlerini BTC’nin büyüyen trendine dahil olmaya zorladı. Bunlar arasında Elon Musk’ın elektrikli araç devi Tesla’dan 1,5 milyar dolarlık satın alma, en eski ABD bankası BNY Mellon’un açıkladığı BTC saklama hizmetleri ve bitcoin’e nasıl geçebileceğini araştıran Kenya Merkez Bankası vardı. Sıradaki dev JP Morgan olabilir.

Dev banka, BTC’ye dahil olma planlarını resmi olarak açıklamamış olsa da yukarıda belirtilen onay bile büyük bir değişim olarak görülmeli. Çünkü, bankanın CEO’su Jamie Dimon birkaç yıl önce bitcoin’in bir “dolandırıcılık” olduğunu söyledi ve varlığın er ya da geç patlayacağını öne sürdü. Bu nedenle, JP Morgan gerçekten de bitcoin ile ilgili herhangi bir hizmet başlatırsa, bu kuruluş için yüz seksen derecelik bir dönüş olacak.

KAYNAK: Crypto Potato

Dijital Dünyalar: Decentraland NFT Platformları Serisi

Decentraland

Bölüm 1: Sanal Dünya

Giriş

Son dönemde oldukça popular hale gelen NFT’ler (Eşsiz/Benzersiz Tokenlar) gün geçtikçe artan kullanım alanlarıyla dikkatleri üzerine çekmektedir. Birçok uzmanın görüşüne göre NFT akımı 2021 yılına damga vuracak. Tabi bunun tam tersini düşünenlerde yok değil. Litecoine hayat veren Charlie Lee ‘ye göre, NFT sektörü talebi karşılayamayacak ve sektör epey sorunla mücadele edecek.

Kullanım alanlarıyla dikkat çeken eşsiz token’lerin en zayıf yanı ise yeterince bilinmiyor olması.

Decentraland Nedir?

Decentraland Nedir?

Basit bir tanım ile Decentraland, Ethereum blockchain ağında geliştirilmiş bir Daap yani merkeziyetsiz bir uygulamadır. Diğer bir deyişle, merkeziyetsiz sanal gerçeklik platformudur. Bu uygulama sayesinde kullanıcılar kendi içeriklerini ve uygulamalarını oluşturabiliyor, gerçek hayattaki bir çok eylemi sanal dünyada deneyimleyebiliyor ve çeşitli ödüller kazanabiliyorlar.

MANA token’ı ERC-20 protokolünde kodlanmış ve Decentraland dünyasından arazi, hizmet veya çeşitli oyun içi ögeleri almanıza olanak tanır.

Platformda göze çarpan en önemli kavramlardan bir diğeri ise; LAND’tir. LAND kavramını kayıtları akıllı sözleşmelerde tutulan gerçek hayattaki araziler olarak tanımlayabiliriz. Tabi tek fark, bu arazilerin koordinat bilgileri ve meta verilerinin sanal dünyaya ait olması.

Nasıl çalışır?

Tıpkı CryptoKitties veya CryptoPunks gibi benzersiz/eşsiz kripto varlıklara sahip olabildiğiniz şekilde LAND sahibi olabiliyorsunuz. 3 boyutlu arazi alanları ve uygulamalar oluşturmak için LAND isimli ERC721 standartlarına sahip token sayesinde, dijital varlıklarınızı takas edebilir ve çeşitli 3D modelleme programları sayesinde, ürettiğiniz 3D modellerinizi Decentraland platformuna yükleyip paylaşabilirsiniz.

Güçlü ve Zayıf yanları nelerdir?

Zayıf Yanları

Zayıf Yanlar

- Uygulamanın karmaşıklığı ve çoklu dil desteğinin olmaması

- Mobil desteğinin olmaması

  • Bilgisayarınızda dijital cüzdanınız olmadan platforma girilemiyor oluşu.

Güçlü Yanlar

Güçlü Yanları

- Yüksek çözünürlük, çoklu oyuncu dünyası ve keşif, varlık oluşturma, trade gibi özelliklerin sanal dünyada tokenlaştırma aracılığıyla yapılabilir olması. Bu özellikler hem oyun dünyası hem de kripto ekonomi sektörü için yeni bir devrim niteliği taşıyor.

- Farklı web tarayıcıları üzerinden platforma giriş yapılabilmesi. (Chrome, Firefox gibi)

- Platform içerisinde arsa sahipliği ve emlakçılık yapılabiliyor olması ki; bu sayede gelir ve ödüller kazanmak mümkün.

KAYNAK: Decentraland

Turkcell Kriptopara Ödemeleri İçin Başvuru Yaptı

Paycell Kriptopara Patenti

Turkcell Teknoloji Araştırma ve Geliştirme Şirketi, Türk Patent ve Marka Kurumuna yeni bir kriptopara sistemi için başvuruda bulundu. Bu sistem; “banka, doğalgaz, elektrik, telekomünikasyon bilgilerinin ortak bir faturada toplanmasını” sağlıyor. Faturanın ödemesi, müşterinin dijital cüzdanındaki kriptoparanın yerel para birimine dönüştürülmesiyle otomatik bir şekilde sağlanıyor.

2020/22125 numaralı başvuru, en son 21 Ocak 2021 tarihinde güncellendi.

Kurum ve kuruluşlar, abonelerine sundukları hizmet karşılığında ayrı ayrı fatura kesiyor. Turkcell’in patent başvurusunda, bu farklı faturaların dijital bir ortamda bir araya getirilmesi ve bunun ödemesinin kriptopara ile yapılabilmesi öneriliyor.

Paycell Cüzdan

Bu faturaların, ortak bir sistemde derlenmesi öngörülüyor. Burada derlenen bilgilerin bir fatura sunucusu aracılığıyla faturalandırılması, ardından bir ödeme sunucuna aktarılması planlanıyor. Bu sunucu, müşterinin dijital cüzdanına erişim sağlanabilmesi adına bir kriptopara sunucusuna bağlanacak. Ödeme esnasında kullanılan kriptoparanın yerel paraya dönüştürülmesi gerektiğinde, bir para takas sunucusu devreye girecek.

Değerlendirme aşamasında olan patentte, kriptoparanın para takas sunucusuna blockchain yardımıyla transfer edilmesi öngörülüyor.

KAYNAK: Koin Bülteni

Kriptopara Madencileri 2 Milyon Dolarlık Elektrik Çaldı

Madencilik Sonucu Kaçak Elektrik

Malezya polisi, Johor eyaletinde gerçekleştirdiği operasyonda kriptopara madencilerinin 2 milyon dolar değerinde elektrik çaldığını ortaya koydu. Operasyonda yedi kişi tutuklandı.

Johor eyaletindeki operasyon iki gün sürdü ve yaşları 24 ile 64 arasında değişen şüpheliler tutuklandı. Malezya elektrik şirketi Tenaga Nasional Berhad (TNB) ve polisin birlikte yürüttüğü operasyonda bin 746 madencilik ekipmanı ele geçirildi.

Polisin aktardıklarına göre, suçlular fark edilmemek için bir mağazanın en üst katında faaliyet göstererek dikkat çekmemeye çalıştı. Ayrıca, suçluların 2020 yılının başından beri aktif olarak madencilik yaptıkları ifade ediliyor. Elektrik şirketi TNB ise 2020 yılında kriptopara madencilik faaliyetleri nedeniyle 22 milyon dolar değerinde zarar gördü.

KAYNAK: Koin Bülteni

Bill Gates Bitcoin Hakkında Konuştu

Bill Gates’in Görüşleri

Microsoft’un kurucusu Bill Gates, katıldığı programda kişisel olarak Bitcoin’e yatırım yapmadığını açıkladı. Onun geleceğine dair konuşan Gates, “Bitcoin konusunda tarafsızım.” ifadesini kullandı.

Cambridge Üniversitesi tarafından yapılan araştırma, Bitcoin’in Arjantin gibi ülkelerden daha fazla elektrik tükettiğini ortaya koydu. Bill Gates’e, katıldığı programda “devasa boyutlarda elektrik tüketen” bitcoin hakkındaki görüşleri soruldu.

Microsoft’un kurucusu, Gates Foundation’ın halihazırda Bitcoin’e benzer bir projesinin olduğunu ve onların da parasal işlemleri “dijital ortama taşıyıp; maliyetleri düşürmeye” çalıştıklarını açıkladı. Bill Gates, vakfın yürüttüğü projeyle Bitcoin arasında bir çizgi çizip, şu ifadeleri kullandı:

“Gates Foundation da gelişmekte olan ülkelerde parasal işlemleri dijitale aktarıyor. Ama bizim projemizde, yapılan işlemler geri alınabiliyor, bu işlemlerde kimin, ne yaptığı görülebiliyor. Dolayısıyla bu işlemler vergi kaçırmak veya yasa dışı eylemler için yapılmıyor.”

Bill Gates, 2018 yılında Bitcoin ile ilgili konuşurken “Elimde olsa açığa satış yapardım.” cümlesini kullandı. Gates, aradan geçen üç sene içerisinde Bitcoin’e karşı daha nötr bir tavır izliyor.

KAYNAK: Koin Bülteni

Haftanın İstatistikleri: DeFi

DeFi’daki Toplam Değer

DeFi platformlarındaki ekonomik değer, yılın başından bu yana neredeyse üçe katlanarak 41.9 milyar dolara çıktı.

KAYNAK: DeFi Pulse

Haftanın İstatistikleri: KriptoFinans

Bitcoin ile İlgili Toplam Tweet Oranı

Haftalık ‘Bitcoin’ tweet oranı bu ay yeni bir zirveye ulaştı. İlgili ölçümler, Twitter’daki kripto değişim hesapları için yeni takipçi sayısı da dahil olmak üzere kriptofinans alanına ilgide önemli artışlar olduğunu gösterdi. 15 Şubat haftasında bu kategoride yaklaşık 150.000 yeni takipçi görüldü.

KAYNAK: Socialblade

Tüm Bültenlerimize Ulaşın

Hazırlayanlar

  • Evrim Çalışkan
  • Furkan Can Baytemur
  • Canan Bulut Uyanık
  • Gözde Arasıl
  • Burak Işıktekin
  • Aybars Dorman
  • Ahmet Eren Tomurcuk
  • Uğurcan Alp
  • Uzay Yıldız

Bize Ulaşın

--

--

--

Bahçeşehir Üniversitesi bünyesinde kurulmuş olan “BlockchainIST (Blockchain İstanbul) Center”, Blockchain teknolojisi alanında faaliyet gösteren, Türkiye’nin ilk üniversite araştırma ve geliştirme merkezidir.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
BlockchainIST Center

BlockchainIST Center

BlockchainIST Center is an R&D Center for Blockchain, DeFi and FinTech. We provide consultancy and training for private and public sector around the world.

More from Medium

What are the advantages of decentralized apps in 2022?

CryptoFinance Metrics | 12.15.2021

How OMNIA is Taking Blockchain Privacy to the Next Level

Proof of Work (POW)