This is an email from KriptoEkonomi, a newsletter by BlockchainIST Center.

CryptoPunk Digital Collectibles’da, Tek Alıcı 1 Milyon Dolarlık Ethereum Harcadı

Digital Collectibles

34 NFT’lik bir koleksiyon, 557.5 ETH veya kabaca 1 milyon dolar ödeyen bir balina tarafından satın alındı.

CryptoPunks olarak bilinen bir dizi dijital koleksiyon, birkaç dakika içinde kriptopara biriminde yaklaşık 1 milyon dolara satıldı.

Satış, NFT tabanlı sanata ilginin artmasıyla ve en iyi müzayede evi Christie’nin bile eyleme geçmesiyle gerçekleşti. NFT’ler, Mohawk Thin ve Frumpy Hair gibi CryptoPunks’ta görülebileceği gibi, değişken varlıkları veya sanat eseri özelliklerini temsil etmek için farklı nitelikler verilebilen token’lerdir.

Punk Koleksiyonları

Punk koleksiyonlarının arkasındaki şirket Larva Labs, Ethereum cüzdanı olan herkes tarafından ücretsiz olarak talep edilmek üzere 10.000 benzersiz karakterin yaratıldığını söylüyor. CryptoPunks, ERC-721 standardı kullanılarak Ethereum blockchain ağında oluşturulur. Larva Labs’ın web sitesine göre, gerçek görüntüler başlangıçta zincir üzerinde saklanamayacak kadar büyük olduğundan, bunlar akıllı bir sözleşmeye dahil edildi.

Piyasaya sürüldükten kısa bir süre sonra, 10.000 CryptoPunk’un tümü satıldı ve o zamandan beri bilinmeyen balinanın son 1 milyon dolarlık satın alımını gerçekleştirdiği Larva pazarında işlem görüyor.

Kaynak: Coindesk

NFT Kullanım Alanları: Sanat Eserleri & Koleksiyonlar

Portoin.io

Giriş

Cointelegraph tarafından aktarıldığına göre son 30 gün içerisinde 100 milyon dolardan fazla değerde NFT ürünü satıldı.

NFT’lerin yasal bir değer olarak algılanmasının, kısa bir süre önce Londra’da bir müzayede evi olan Christie’nin dijital eserleri açık artırmaya çıkardığını duyurmasıyla güçlendi diyebiliriz.

Portoin Nedir?

Portion.io, merkeziyetsiz ürünlerin satışa çıkartıldığı bir platform olarak 2016 yılında hayata geçirilmiştir. Platform, bir NFT blockchain projesidir.

Platforma sanat ürünlerinizi ekleyebilir ve koleksiyonlarınızı tek bir yerden yönetebilirsiniz. Ayrıca, blockchain ile sertifikalarınızın özgünlüğünü koruyup doğrulayabilir ve sahipliğini kanıtlayabilirsiniz.

Nasıl çalışır?

Akıllı sözleşmeler, teklif verenlerin yeterli fona sahip olup olmamasına göre ödemenin başarıyla tamamlanması sağlamaktadır.

Bunun için ‘Proof of Funds’ mutabakat mekanizmasını kullanan proje, aracısız bir şekilde açık arttırmaların tamamlanmasını akıllı sözleşmeler ile sağlıyor.

ConsenSys ile işbirliğinde olan projenin altyapısında ise Ethereum & IPFS kullanılıyor.

Güçlü ve Zayıf Yönler

Güçlü ve Zayıf Yanları Nelerdir?

Zayıf Yanlar

- Web sitesinin arayüzü kullanıcı dostu değil.

- Platformu bilmeyen kullanıcılar için detaylar anlaşılır şekilde belirtilmemiş.

- Platforma girişte yarı merkezi bir yapıda kayıt olma veya giriş yapma seçeneklerinin olması.

- Platform içi ürünlerin başka platformlarda dolandırıcılık amaçlı satışa çıkarılmasına karşı bir güvenlik mekanizmasının olmaması.

Güçlü Yanlar

- Satıcıların hakkını %100 korumayı vadetmesi.

- 12 kelimelik mnemonic ile yüksek güvenlik sağlaması (12 kelimelik tohum kelimeleri bilindiği üzere Etherem veya Bitcoin cüzdanı oluşturulurken cüzdanınıza yeniden erişiminizi sağlayan bir güvenlik yöntemidir.

- Portion ERC-20 token’I sayesinde platformun merkeziyetsiz bir şekilde yönetilmesi ve geliştirilmesi için topluluğuyla ve yerel token sahibi kişilerin oylaması ile birlikte karar alınması.

- Marvel gibi önemli çizgi romanların eserlerini içermesi.

Fiziksel olarak da sanat eserleninin sergilenmesi ve satışa koyulabilmesi.

Kaynak: Portion

Flow NFT’leri, OpenSea Platformuna Geliyor

OpenSea Platformu

OpenSea platformu Flow NFT’leri destekleyeceklerini açıkladı. Entegrasyon ile birlikte büyük bir açık ekosistem yaratılmasına olanak tanınacak.

Flow, kripto koleksiyonlar ve NFT’ler alanında pazarın büyümesine yönelik fırsatlar sunan bir blockchain ağıdır. . Flow’u geliştiren Dapper Labs’in projelerinden CryptoKitties ve NBA Top Shot şuan 150 milyon dolarlık satış hacmi ile kripto koleksiyon ekosistemindeki en değerli projelerdir. Şirketin NBA, Warner Music Group ve UFC gibi küresel markalar ile iş birliği içersinde olması Flow’un potansiyel bir yeni akım olabileceğini işaret etmektedir. Flow, merkeziyetsiz yapısı ve parçalanamaz ağı ile harika bir kullanıcı deneyimi ortaya çıkarmaktadır.

OpenSea bünyesinde bulundurduğu 12 milyondan fazla kripto varlık, 500’den fazla merkeziyetsiz uygulama ve aylık 10.000 Ethereum’luk hacmi ile uzun süredir NFT pazarının lideri konumundadır. OpenSea’nin yakında gerçekleşecek Flow desteği NFT kullanıcılarının ilgisini çekebilir.

Hızlı ve Merkeziyetsiz

Flow hızlı, merkeziyetsiz ve geliştirici dostu bir blockchain ağıdır. Yeni nesil uygulamalar, oyunlar ve bunlara olanak sağlayan dijital varlıkların temeli olarak tasarlanmıştır. Tek katmanlı yapısı ile tutarlı bir deneyim sunar. CryptoKitties, Dapper Wallet ve NBA Top Shot’ın temelini Flow oluşturur. En ünlü markaların, geliştirici stüdyoların ve girişimlerin içersinde bulunan Flow’un kullanım alanları oldukça geniştir. Ekosisteminde Warner Music, Ubisoft, NBA ve UFC gibi küresel firmalar olduğu gibi, Animaco Brands, Suma Digital ve nWay gibi oyun geliştiricileri de bulunuyor. Kripto alanında Circle ve Binance gibi birçok lider ile de işbirliği içerisindedir.

OpenSea ise en popüler ve en büyük kripto koleksiyon pazarıdır. 2017 senesinde New York’da kurulmuştur. NFT pazarındaki en geniş kategoriyi ve en iyi fiyatları sunmayı amaçlamışlardır. Şirket birçok oyun geliştiricisi firma ve sanatçı ile ortak çalışıyor.. Ayrıca platformları kripto koleksiyoncuların otomatik alım-satım yapabilecekleri şekilde tasarlanmıştır. .

Kaynak: Bitcoin.com

Hollywood Yapımcıları Filmlere Fon Sağlamak için Dijital Para Birimi Yaratıyor

Hollywood Yapımcıları

Blockchain teknolojisini kullanan bir içerik üretim şirketi olan Mogul Productions, tüketicilerinden kitle fonlaması sağlayacak. Şirket projeyi “merkeziyetsiz film finansmanı (DeFiFi)” olarak tanımlıyor ve geçtiğimiz günlerde piyasaya çıktığını duyurdu.

Proje STARS token’i kullanıyor ve hayranlar, finansman kazanmasını istedikleri filmlere oy vermek için bu token’leri kullanıyorlar. STARS açısından aşırı zengin kullanıcıların etkisini azaltmak amacıyla süreci katlanarak daha pahalı hale getiren Kuadratik Oylama Sistemi kullanılıyor.

Vee Kayıt!

Three Equity Capital’in yönetici ortağı CEO Gagan Grewal’e göre, filmlerin nasıl finanse edildiğine dair şeffaflık eksikliği bulunuyor. Filmlere yeşil ışık yakma şekli, hayranlardan bilgi alınmadan filmlerin kabul edilmesi veya tamamen göz ardı edilmesi konusunda içerik oluşturuculara çok az açıklama yapılıyor ve bu bir kara kutu içerisinde gerçekleşiyor.

Grewal, 2020’de küresel izleyici artışları yaşayan büyük yayın platformlarının, mevcut 50,11 milyar dolarlık piyasa ve her yıl %21 büyüme tahmini ile neredeyse doyumsuz bir talep yaşadığı belirtiliyor. Ayrıca, bağımsız yapımcıların finansman olmadan bu talebe yetişmelerinin inanılmaz derecede zor olduğunu vurguluyor.

Kaynak: Decrypt

Hindistan’da, IPO Destekçileri için Kripto Yasağı

Kripto Yasağı

Hindistan’ın menkul kıymet düzenleyicisinin, halka arz (IPO) girişimcilerinin şirketlerinin halka açık listelemelere başvurmayı düşünmeden önce, kriptoparalarını elden çıkarmalarını istediği bildiriliyor.

Economic Times’ın haberine göre, Hindistan Menkul Kıymetler ve Borsa Kurulu (SEBI), birkaç haftadır ticari bankacılar, avukatlar ve şirket yöneticilerine gayrı resmi bir şekilde bu mesajı iletiyor.

SEBI tarafından resmi olarak hiçbir yazılı iletişim sağlanmadı ancak konuya yakın olan birkaç kişi Economic Times’a mesajın Hindistan’ın devlet tarafından verilmeyen kriptopara birimlerinin üzerinde planlanan kısıtlamalarla ilgili olabileceğini söyledi.

Hindistan’da yeni bir yasa tasarısıyla “özel kriptopara birimlerinin” kullanımının yasaklanacağı söyleniyor. Ayrıca, tasarının Hindistan Merkez Bankası’na kendi dijital parasını çıkarması için bir çerçeve sağlaması beklenmekte.

Singhi Advisors yatırım bankacılığı şirketinin genel müdürü Mahesh Singhi, toplanan fonların spekülasyon için kullanılabileceğinden korktuğunu söyledi. Mahesh, kriptopara varlıklarına sahip olmanın halka arz prospektüsünde bahsedilmesi gereken bir “kırmızı bayrak” olduğunu ekledi.

Kaynak: Coindesk

Blockchain.com 120 Milyon Dolar Fon Topladı

Blockchain Kitle Fonlaması

Kriptopara cüzdan sağlayıcısı Blockchain.com, Google Ventures da dâhil olmak üzere bir dizi makro yatırımcıdan 120 milyon dolarlık fon topladı.

Bir blog yazısında, Blockchain.com CEO’su Peter Smith, firmanın şu anda 200'den fazla ülkede 65 milyondan fazla kripto cüzdanının yaratıldığını gördüğünü ve, “2012'den bu yana, işlem hacminde milyarlarca doları temsil eden, tüm Bitcoin işlemlerinin % 28'inin Blockchain.com üzerinden gerçekleştiğini” iddia etti.

Bitcoin’in bu hafta $50,000 direncini kırmasıyla Smith, şu anda kurumsal yatırımcılarda kriptopara birimleri konusunda muazzam bir iyimserlik olduğunu söylüyor.

Aynı zamanda, daha geniş kamu desteğinin geleneksel finansal kurumlarda benzeri görülmemiş bir güvensizliğe düştüğünü ve kripto finansın her zamankinden daha çok Robin Hood gibi görünmeye başladığını iddia ediyor.

Smith şu sonuca varıyor: “Milyarlarca insanı kriptoya ve dünya çapında milyonlarca kuruma getirmenin zamanı geldi. İnternet için bir finansal sistem kurmanın zamanı geldi.”

Kaynak: Finextra

Cape Cod’un En Büyük Hastanesi 800 Bin Dolarlık Bitcoin Bağışı Aldı

Hastaneye Büyük Bağış

Cuma günü, kıyı adası Cape Cod’da, Massachusetts’in önde gelen kâr amacı gütmeyen tıp merkezi Cape Cod Healthcare’deki çalışanlar e-postalarını kontrol ettiğinde, yeni kurulan kripto ile bütünleşmiş banka hesaplarına bakmalarını söyleyen bir mesaj gördüler.

Hesapta 400 bin dolar tutarında bir sürpriz Bitcoin bağışı vardı. Bu sürpriz, aynı hayırsever tarafından 28 Ocak’tan sonra gönderilen ilk bağıştan sonra aldıkları ikinci sürpriz oldu. Her iki işlem de kriptopara kabul etmeye başladıklarından bu yana bir aydan kısa bir süre içinde gerçekleşti.

Bağış tamamen durduk yere çıkmadı. Cape Cod Healthcare’in kıdemli başkan yardımcısı ve baş geliştirme sorumlusu Christopher Lawson’a göre; uzun süredir bağış yapan ve daha önce her yıl kendilerine nakit hediye eden bu kişi, Ocak ayının ortasında ilk kez Bitcoin bağışlarını kabul edip edemeyeceklerini soran bir e-posta göndermişti.

Toplu Fonlama

Cape Cod Healthcare, hesaplarını kripto almaya hazırladığından bu yana, işlem gerçekleştiği gibi Bitcoin’ini derhal ABD dolarına çevirme politikasını benimsedi. Bu şekilde, Bitcoin’in ani düşüşlere maruz kalması durumunda bağışta herhangi bir eksiklik olmasını önlüyorlar.

Cape Cod Healthcare’in kripto bazlı hesabının, bağışçıların para transferi yapması için kişiselleştirilmiş bir QR kodu bulunuyor. Herkes, bu QR kodunu kullanarak istediği zaman kripto fonlarını Cape Code Healthcare’e transfer edebiliyor.

Bu bize Bitcoin ve diğer kripto paraların gelecekte çoğu yerde nakit yerine bağış olarak kullanılabileceğini gösteriyor.

Kaynak: Decrypt

Square, 170 Milyon Dolar Değerinde Bitcoin Satın Aldı

Bitcoin Yatırımı

Square, Bitcoini’i her zaman destekledi ve bu Square adına iyi sonuçlandı. Bitcoin, Square ilk satın aldığından beri yaklaşık 5 kat değerlendi.

Elektronik ödeme şirketi Square 2020’den bu yana Bitcoin ile yoğun bir şekilde ilgileniyor ve sermayesini üçe katladı.

Jack Dorsey’in (aynı zamanda Twitter CEO’su) şirketi Square için toplamda 170 milyon dolar değerinde Bitcoin satın aldığı ortaya çıktı.

Açıklanan verilere göre, bu satın alım ile birlikte Square’in toplam değerinin yaklaşık %5'lik kısmını Bitcoin oluşturuyor.

Square şirketi, Bitcoin yatırımı konusunda kurumsal düzeyde öncü olmuştur. 2020 senesinde yaptıkları 50 milyon dolar değerinde Bitcoin alımı ile birlikte, Bitcoin’in yukarı yönlü hareketi tetiklenmiştir.

Yatırım Sonucu Yeni Hizmetler

Şirketin CashApp uygulaması kullanıcılarının Bitcoin ve hisse senetlerini alım satım işlemlerini çok hızlı bir şekilde gerçekleştirmesine olanak tanıyan bir uygulamadır. Aynı zamanda token transferlerinin bankacılık platformları gibi sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesini sağlar. 2013’ten beri uçtan uca (P2P) Bitcoin havalesi sistemi ile çalışan CashApp, 2018 yılı ile birlikte itibari para ile Bitcoin alım satımları için destek sundu.

Şirket yatırımcılarına satın alımlarının devam eden Bitcoin taahhütleri ile uyuştuğunu şöyledi ve kurumsal stratejilerinin bir parçası olarak, gelirleri arttıkça daha fazla Bitcoin alarak sermayelerini dengeleyeceklerini ekledi.

Kaynak: Crypto Potato

Fas Merkez Bankası, Dijital Para Birimi Başlatmayı Düşünüyor

Fas Merkez Bankası

Dört yıl önce Fas’ta Bitcoin kullanımı yasaklanmış olsa da, kriptopara birimi ülkede gelişmeye devam ediyor. Fas’ın merkez bankası Bank-Al-Maghrib (BAM), bir merkez bankası dijital para birimi (MBDP) başlatmanın faydalarını araştırıyor.

Morocco World News haberine göre, BAM, kriptopara birimlerini yasakladıktan dört yıl sonra bir MBDP’nin artılarını ve eksilerini araştırmak için bir keşif komitesi kurdu. Haberde, Fas merkez bankasının kriptopara birimlerinin “spekülatif doğası” nedeniyle temkinli bir yaklaşım sergilemeye devam ettiği belirtildi. BAM’ın yeni komitesi MBDP’nin Fas ekonomisi için avantaj ve dezavantajlarını belirleyip analiz etmeye çalışacak. Daha önce Fas, kriptopara birimleri ile ilgili düzenleme eksikliği konusundaki endişelerini dile getirdi.

Dört yıl önce Bitcoin, Fas’ta kullanım için yasaklanmış olsa da, kriptopara birimi ülkede daha fazla ticaret hacmine sahip Afrika ülkeleri olan Nijerya, Güney Afrika ve Kenya ile birlikte gelişmeye devam ediyor.

Kaynak: Coindesk

Asya’da, FinTech Firmaları için Yasal Düzenlemeler Artabilir

FinTech için Yeni Düzenlemeler

Asya’daki yetkililer, hızla büyüyen FinTech sektöründe hüküm sürmek için bölgede dijital kredi verenlere ve kişisel kredi sağlayıcılara baskı yapmaya başladı.

Yetkililer, “krediye aç” büyük ekonomileri nedeniyle özellikle Hindistan ve Endonezya’yı araştırıyorlar. Nüfusun büyük bir kısmının bankasız olması ve yetersiz hizmet alması nedeniyle resmi kredi sistemlerine erişemediğinden, kolay erişimli kredi sağlayıcıları bu bölgelerde patlama yaşadı. Yetkililer, finansal okuryazarlığı sınırlı olan tüketicileri avlayan, müşterilerden veri toplayan ve son derece yüksek faiz oranları talep eden birçok uygulamayla mücadele ediyor.

Endonezya’nın Finansal Hizmetler Kurumu mevcut kurallarını destekleyen düzenlemeler üzerinde çalışıyor ve bunların artması için çeşitli görüşmeler yapıyor. Google’da bu düzenleme çabalarına dahil oldu ve uyumlu olmayanları uygulamaları mağazasından kaldırma sözü verdi. Bununla birlikte, daha geniş bir kısıtlama ihtimalinden korkan FinTech şirketleri endişeli tepkiler verdi.

Dijital Bankacılık

Yetkililer ve yöneticiler, bu tür dijital kredi verenlerin kronik olarak yetersiz nüfusa sahip bölgeler için kredi sıkıntısının giderilmesine yardımcı olabileceği konusunda hemfikirler, ancak yetkililer tüketicileri korumak için kontrol altında tutulmaları gerektiğini savunuyor.

Start-up EarlySalary ​​şirketinin CEO’su Akshay Mehrotra, “Dikkatsiz ve düzensiz bir ekosistemin etkisi korkunç olabilir. Hem Çin hem de Endonezya’da öğrenilenler birbirine oldukça yakın. Borç verme sürecinin yönetim kurulunca dikkatle takip edilmesi gerekiyor.” dedi.

Kaynak: The Fintech Times

Berlin Hard-Fork’u için Nisan Ayı Seçildi

Hard Fork — Berlin

Hard fork, Ethereum’un İş Kanıtı Mutabakat (PoW) modelinden Hisse Kanıtı Mutabakat (PoS) modeline geçişini sağlayacak. Ethereum geliştiricileri, Berlin Hard fork’u için 14 Nisan tarihini planladı.

Hard fork, gaz verimliliği, kodun Ethereum Sanal Makinesi (EVM) tarafından nasıl okunduğuna dair güncellemeler ve dağıtık hizmet engelleme (DDOS) saldırılarına karşı korumak için diğer değişiklikler de dahil olmak üzere sözleşmeler için çeşitli optimizasyonlar içeriyor.

Berlin hard fork’u başlangıçta Haziran veya Temmuz 2020 için planlanmıştı, ancak; esas olarak çoğu Ethereum düğümünün üzerinde çalıştığı Geth client etrafındaki merkezileşme endişeleri nedeniyle geri çekildi. Dahası, genellikle Eth 1.x olarak adlandırılan mevcut temel katman blockchain ağı üzerinde çalışan geliştiriciler, client’ı sürdürmenin getirdiği gerginliği dile getirdiler.

En az beş Ethereum İyileştirme Önerisi (EIP) içeren güncelleme, uygulanmadan önce dört test ağında denenecek.

Kaynak: Coindesk

Bitfinex ve Tether Davasında Uzlaşma Sağlandı

Dava Sonuca Ulaştı!

Bitfinex, Crypto Capital ile yaşadığı mali problemleri aşabilmek için Tether’dan yüz milyonlarca dolarlık borç para aldı. New York Başsavcılığı, Nisan 2019’da gerçekleşen işlemde bir usulsüzlük olup olmadığını öğrenmek için bir soruşturma başlatmıştı.

İki yılı aşkın süredir soruşturma altında olan Bitfinex ve Tether, 18.5 milyon dolar tazminat ödeme karşılığında savcılıkla uzlaşmaya vardılar. The Block’un haberine göre Bitfinex ve Tether arasında gerçekleşen işlemde bir usulsüzlük tespit edilmedi.

Tether’ın 2017’den önceki bazı tarihlerde USDT’yi desteklemeye yetecek kadar rezervi olmadığı vurgulandı. Bitfinex ve Tether ikilisi, USDT rezervleri için çeyreklik bir rapor hazırlayıp bunu hem savcılık hem kamu ile paylaşacak. New York Başsavcılığı, 18.5 milyon dolarlık para cezasına ek olarak ikilinin New York’ta ikamet eden vatandaşlara mali hizmet sunmasını yasakladı.

Kaynak: Koin Bülteni

Avrupa Merkez Bankası Stablecoin için Veto Yetkisi İstiyor

Diem için Veto

Avrupa’daki politikacılar ve bankacılar, Facebook gibi şirketlerce üretilecek stablecoin projelerinin mali istikrarı bozmasından endişeleniyorlar. Avrupa Merkez Bankası, para sistemini olumsuz yönde etkileyeceğini düşündüğü stablecoin projelerini veto edebilmek istiyor.

“AMB’nin görüşü esas alınmalı”

Facebook, kendi stablecoin projesi olan Diem’i hayata geçirebilmek için Avrupa’daki politikacılar ile bir yılı aşkın süredir görüşme halinde. Avrupa Birliği, Eylül 2020’de bu gibi projelere ilişkin kapsamlı bir tasarı hazırlayıp, uyulması gereken bazı standartlar belirlemişti.

Euro bölgesi içerisinde kendi stablecoin’ini üretmek isteyen şirketler, yürürlüğe girmesi halinde bu standartlara uyum sağlayacak. Bu şirketler, gerekli onayları almadan önce hem ulusal bazda hem Avrupa Birliği bazında bir başvuruda bulunacak.

Kaynak: Koin Bülteni

Haftanın İstatistikleri: FinTech

Crypto Loan İstatistikleri

Kripto borç verme piyasalarındaki toplam aktif teminat son beş çeyrekte % 1170 arttı. 2019'un 3. çeyreğinde 1,9 milyar dolar iken 2020'nin dördüncü çeyreğinde 24,3 milyar dolara ulaştı.

Kaynak: Credmark

Haftanın İstatistikleri: KriptoFinans

Piyasa Sonucu Likidasyon

Şu anda sürekli dolaşımda olan yalnızca 4,2 milyon BTC (% 22) mevcut.

2020 yılının başından itibaren her bir kategorideki arz değişikliğine baktığımızda, Bitcoin likiditesinde açık bir düşüş eğilimi görebiliriz. Bu, mevcut boğa piyasasının şaşırtıcı miktarda likidite azlığı tarafından yönlendirildiğini gösterir.

1 milyondan fazla BTC, 2020 boyunca likiditesini kaybetti.

Kaynak: Glassnode

Tüm Bültenlerimize Ulaşın

Hazırlayanlar

  • Evrim Çalışkan
  • Furkan Can Baytemur
  • Canan Bulut Uyanık
  • Gözde Arasıl
  • Burak Işıktekin
  • Aybars Dorman
  • Ahmet Eren Tomurcuk
  • Uğurcan Alp
  • Uzay Yıldız
  • Kerem Büker

Bize Ulaşın

--

--

--

Bahçeşehir Üniversitesi bünyesinde kurulmuş olan “BlockchainIST (Blockchain İstanbul) Center”, Blockchain teknolojisi alanında faaliyet gösteren, Türkiye’nin ilk üniversite araştırma ve geliştirme merkezidir.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
BlockchainIST Center

BlockchainIST Center

BlockchainIST Center is an R&D Center for Blockchain, DeFi and FinTech. We provide consultancy and training for private and public sector around the world.

More from Medium

NFT Metrics | 02.10.2022

Southeast Asia Becoming Hub For GameFi

The Ponzi-Go-Round Of Incentive Programs

DeFi Hapennings — Week of 3/