This is an email from KriptoEkonomi, a newsletter by BlockchainIST Center.

Rakuten Kullanıcıları Kriptopara ile Ödeme Yapabilecek

Rakuten ile Kriptopara Ödemesi

Rakuten Pay ve Rakuten Point Card’ı kabul eden Japonya’daki binlerce tüccar kriptopara ile ödeme yapabilecekler. Japon e-ticaret devi Rakuten, kullanıcıların Japonya’da Bitcoin ve diğer kriptopara birimlerini harcamasına izin veriyor.

Yakın zamanda yapılan bir duyuruya göre, Rakuten’in kriptopara cüzdanının kullanıcıları artık Pay app uygulaması ve Point kredi kartının ödemesi için firmanın e-parası Rakuten Cash ile Bitcoin ve Ether takas edebilecekler.

Bu bahar Rakuten, kripto cüzdanını Pay app uygulamasına da entegre ediyor.

JPMorgan analiz raporuna göre Rakuten’in e-ticaret hizmetinin 95 milyondan fazla kayıtlı kullanıcısı var.

KAYNAK: Coindesk

Mazzanti, Bitcoin Ödemeleri ile Kripto Dünyasına Giriyor

Mazanti Bitcoin Ödemelerine Adım Atıyor

İtalyan süper otomobil üreticisi Mazzanti, Bitcoin ödemelerinin kabulü ve bir menkul kıymet token teklifinin (Security Token Offering/STO) piyasaya sürülmesiyle kripto alanına giriyor. CoinDesk ile paylaşılan açıklamaya göre, Mazzanti, Evantra Millecavalli R “hiper otomobilinin” özel bir sürümünü geliştirmek için 1 milyon € toplamayı hedefliyor. Açıklamaya göre, toplamda en az 50 Euro satın alma gerektiren Mazzanti token’leri (MZZ), özel sürüm Evantra Millecavalli R’nin satışında %50 gelir payı sağlayacak. STOKR’ın kurucu ortağı Arnab Naskar, MZZ token’lerinin “hem özel hem de profesyonel yatırımcıların firmanın gelecekteki gelirinden bir pay alarak büyümesinde aktif olarak yer almaları için tasarlandığını” söyledi.

Token’ler şu anda, Bitcoin’in Liquid yan zincirinin üzerine inşa edilen bir platform olan Blockstream AMP aracılığıyla verilmektedir. Bununla birlikte, token’leri potansiyel yatırımcılara pazarlamak için kullanılan platform olan dijital pazar STOKR’dan gelen veriler, teklifin 25 Şubat’ta piyasaya sürüldüğünden bu yana 100€ artırılarak hattın yavaşladığını gösteriyor. Mazzanti, müşterilerin Evantra modelinin tüm sürümlerini Bitcoin ile satın almalarına olanak tanıyan yeni bir hizmeti de etkinleştirdi.

KAYNAK: Coindesk

NBA Top Shot, 230 Milyon Dolarlık NFT Satışı Gerçekleştirdi

NFT Top Shot

CryptoKitties oyununun yapımcısı Dapper Labs, Ulusal Basketbol Birliği’nin (NBA) dijital koleksiyonlar için bir mıknatıs olmasına yardımcı oluyor.

Dapper Labs’e göre, değiştirilemeyen token’lar veya NFT’ler için bir pazar olan NBA Top Shot, satışlar ile 230 milyon doların üzerinde para elde etti. NBA Top Shot, Dapper’s Flow blockchain ağı üzerine inşa edildi ve kullanıcıların oyun içi anları içeren “paketleri” satın almasına olanak tanıyor. Neredeyse her zaman tükenen paketlerden dolayı kullanıcıların belirli anlara erişebilmesinin tek yolu ikincil bir pazar bulmakta.

Son zamanlarda, LeBron James’in öne çıkanlar özeti iki yüz bin dolara satıldı. Bir Zion Williamson spotlight’ı (öne çıkanları) da ona yakın bir fiyata satıldı.

Dapper Labs, NFT pazarının liderlerinden biri olarak ortaya çıktı. Flow blockchain hala beta aşamasında; ancak, şirket öngörülebilir gelecekte tam ana ağ (full mainnet) lansmanına işaret eden güncellemeler yayınladı.

Blockchain ağlarındaki sanat ve spor hatıratları ana akımın dikkatini çektiği için NFT pazarı geçen yıl dört katına çıktı. Crypto Slam verilerine göre; NBA Top Shot, son bir saatte bildirilen veriye göre on binlerce dolar değerinde satış yapıyor.

KAYNAK: Coin Telegraph

Siber Güvenlik’te Blockchain Devrimi

Siber Güvenlik

Blockchain teknolojisinin dağıtık ve şifrelenmiş yapısı güvenlikte önemli bir yer edinmesini sağlıyor. Teknoloji, şirketlerin siber güvenliğine de katkıda bulunmaktadır.

1- Blockchain ile birlikte kritik ve hassas verilerin korunması: Hassas bilgilerin çoğu çevrimiçi olarak saklanır ve aktarılırken sıkı güvenlik ve gizlilik gerektirir. İşverenler, blockchain aracılığıyla önemli iş verilerini bilgisayar korsanlarının, dolandırıcıların ve diğer siber saldırganların meraklı gözlerinden herhangi bir üçüncü tarafa güvenmek zorunda kalmadan kapsamlı bir şekilde koruyabilir.

2- Müşterileri daha iyi tanımak: Blockchain teknolojisi şirketlerin kiminle iş yaptıklarını bilmelerine yardımcı olur. Blockchain, işverenlere daha güvenilir kimlik yönetimi çözümleri sunar. Çalışanların ve müşterilerin bilgileri bir blockchain ağında tutulabilir. Ayrıca, çalışanların ve müşterilerin kimliklerini gerektiği zaman doğrulamaya yardımcı olacak dijital kimlikler atanabilir.

3- Gerçek zamanlı siber saldırıları tanımlanması ve durdurulması: İşletmeler blockchain teknolojisinden yararlanarak olası siber saldırıları zamanında tespit edebilir.. İşletmeler blockchain teknolojisini uygulayarak, içeriğin diğer birçok düğüme dağıtılmasını sağlayacak olan Alan Adı Sistemi’ni (DNS) tamamen merkeziyetsizleştirebilir ve bu da siber saldırganlar için bilgisayar korsanlığını neredeyse imkansız hale getirir.

4- Akıllı sözleşmeler: Akıllı sözleşmeler, çeşitli işletmelerin siber güvenliğini uygun şekilde geliştirmenin başka bir yoludur. Bunlar, işlemler sırasında takip edilmesi gereken önceden yazılmış koşullardır. Akıllı sözleşmeler sayesinde, siber güvenlik uzmanları bu tür işlemleri risksiz olarak kendileri doğrulayabilir.

5- Karmaşık şekilde kullanılan parolalara gereksinimin kaldırılması: Şifreler, kurumsal bilgilerinizi internet üzerinden güvence altına almak için en eski siber güvenlik tekniklerinden biridir. Bununla birlikte bu teknik, bilgisayar korsanları ve diğer siber saldırganlar için kolayca çözülebildiği için zaman geçtikçe modası geçmiş hale geldi. İşletmeler, ağlarındaki şifre ihtiyacını tamamen ortadan kaldırmak için blockchain ilkelerini kullanabilir.

KAYNAK: Tech Bullion

Yatırım Bankası Citi: Bitcoin ‘Kırılma Noktasında’

Bitcoin Rallisi

Küresel yatırım bankası Citi, Bitcoin’in mevcut ve gelecekteki potansiyel durumu hakkında bir rapor yayınladı. Rapor, Bitcoin’in potansiyeli hakkında birkaç iddiada bulunuyor. Rapordaki en önemli gözlemlerden biri -artan sayıda işletme Bitcoin’i kabul ettiği için- kriptoparaların halihazırda ana akıma girdiği. Rapor ayrıca, Bitcoin’in temelinin, neredeyse yalnızca bir perakende varlık olarak ticaretinin yapıldığı 2017'den beri önemli ölçüde farklılaştığını belirtiyor.

Rapor ayrıca, Bitcoin’in gelecekte uluslararası ticaret için tercih edilen para birimi olabileceğini öne sürüyor. Rapor, bu fenomeni tetikleyebilecek temel özellikler olarak kriptopara biriminin küresel erişimini, sınırsız tasarımını ve döviz maruziyetinin olmamasını işaret ediyor.

Raporda ayrıca, “Bitcoin, yörüngesi daha geniş ekosistemin evrimi için bir pusula olarak görüldüğü için dijital varlık alanının ‘Kuzey Yıldızı’ haline geliyor” deniliyor.

Ek olarak, rapor Bitcoin’in ve diğer kriptopara birimlerinin geleneksel fiat para birimi sistemiyle daha bağlantılı hale geldiğini öne sürüyor. Bitcoin ilk icat edildiğinde, geleneksel finansın dışında çalışıyordu. Fiat para birimleri kripto piyasasına girip çıkıyordu, ancak şimdi bu da değişiyor.

Bununla birlikte, Bitcoin’in geleceğine ilişkin iyimser değerlendirmelere rağmen, Citi raporu, Bitcoin’in karşılaşabileceği engelleri de ele alıyor. Bu engellerden biri, diğer kriptopara birimlerinin Bitcoin’i geçip yerini almasıdır.

Bitcoin ayrıca gelişen makroekonomik çevrenin kurbanı olabilir. Rapor, kurumsal yatırımcıların Bitcoin’i satın almalarının nedenlerinden birinin, bunun enflasyona ve para biriminin devalüasyonuna karşı bir önlem olduğuna ikna olmaları olduğunu gösteriyor.

COVID-19 salgını sırasında enflasyonla ilgili endişeler arttı, ancak dünyanın en büyük ekonomisi iyileşme belirtileri gösteriyor. Çin, COVID-19 merkez üssü olmasına rağmen 2020'de pozitif ekonomik büyüme gösterdi. Rapor, yatırımcılar sermayeyi geleneksel pazarlara yeniden tahsis ederken, bu büyümenin Bitcoin’e olan ilgiyi çekebileceğini belirtiyor.

KAYNAK: Decrypt

Ethereum’un, Chicago Ticaret Borsası’ndaki İlk Ayı

Ethereum Chicago’da

Vadeli işlem sözleşmeleri; kurumsal yatırımcıların, bir varlığın gelecekteki fiyat hareketlerine karşı kısa pozisyon sözleşmeleri ile korunmalarına izin verir. Tıpkı Bitcoin’de olduğu gibi, Chicago Ticaret Borsası; (Chicago Mercantile Exchange, CME) ürünlerini, Ethereum tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkarken piyasaya sürdü.

CME, Ether vadeli işlemlerini 8 Şubat’ta başlattı ve o sırada varlık yaklaşık 1.600 dolardan işlem görüyordu. O sırada, CryptoPotato tarafından bildirildiği üzere bir düşüş tepkisi bekleniyordu.

Ethereum fiyatları 21 Şubat’ta 2.050 dolara, tüm zamanların en yüksek seviyesine, ulaştı; ancak, o zamandan beri 1.450 dolar olan bugünün fiyatlarına göre %30 kadar düzeltildi.

ETH, CME vadeli işlemlerinin başlamasından bu yana BTC’nin altında performans gösterdi fakat vadeli işlemlerin piyasaya sürülmesinden sonra ETH’nin altında performans gösteren BTC ile de benzer bir durum meydana geldi.

Hacimler açısından, CME, 23 Şubat’ta 2.092 sözleşme ile bugüne kadarki en yüksek gününü bildirdi. Bu hacim 26 Şubat’ta 749 sözleşmeye düştü.

ETH 2.0’ın kullanıma sunulması ve stake etme fırsatlarının artması, bu yüksek işlem maliyeti sorunlarını hafifletirken ETH fiyatlarını yeni zirvelere çekmesi muhtemel olacağından, daha uzun vadeli sözleşmeler yükseliş eğilimi gösterebilir.

KAYNAK: Crypto Potato

Avrupa Bankaları Visa ve Mastercard’a Rakip Arıyor

Visa ve Mastercard Rakibi

Avrupa Ödeme Girişimi (European Payments Initiative) Visa ve Mastercard’a rakip oluşturmak amacıyla kuracakları merkezi altyapı için teknik destek talebinde bulundu.

Wordline ve Nets tarafından desteklenen European Payments Initiative (EPI), Avrupalı tüketiciler ve tüccarlar için kart, dijital cüzdan ve eşler arası ödeme imkanı sunan (P2P) bir sistem oluşturmaya çalışıyor.

Teknik ve operasyonel yol haritasını tamamlamak için EPI, geçtiğimiz Temmuz ayında Brüksel’de geçici şirketini kurdu. Şirketin 2022’de operasyona geçmesi bekleniyor.

EPI bu süreçte, gerekli merkezi altyapının en iyi nasıl kurulacağı ve işletileceği konusunda teknik çalışmalar gerçekleştiriyor.

EPI “Doğru kararlara ve seçimlere izin vermek adına en kritik nokta, kurulum için farklı finansal yönlerin belirlenmesi ve merkezi altyapının çalıştırılmasıdır.” dedi.

EPI tüm potansiyel ortaklarını 1 Mart’a kadar bilgi talebi kapsamında teklif sunmaya çağırdı.

Başvuranlar daha sonra resmi teklif sunmaya davet edilecek ve bu başvurular potansiyel ortakların listesini oluşturmak amacı ile kullanılacak.

KAYNAK: Finextra

Hindistan Merkez Bankası Ulusal Dijital Para Birimi’nin Avantaj ve Dezavantajlarını Görüyor

Hindistan Merkez Bankası

Hindistan Merkez Bankası, MBDP’lerin (Merkez Bankası Dijital Para Birimi) finansal katılımı teşvik edebileceğini, fakat ticari bankaların ekonomideki rolünü baltalayabileceğini düşünüyor. Cuma günü yayınlanan bir rapora göre MBDP, bireysel düzeyde anonim olmamayı teşvik etmek, işlemleri izlemek, mali transfer yoluyla finansal katılımı teşvik etmek ve doğrudan kamu tüketimi için tasarlanabilir. Gözlemciler, geçtiğimiz yıl CoinDesk’e, MBDP’lerin tüketicilere para transferini hızlandırabileceğini fakat aynı zamanda enflasyonu da arttırabileceğini söylemişti.

RBI’ya (Hindistan Merkez Bankası) göre faiz getiren bir MBDP, bir ekonominin politika faiz oranındaki değişikliklere yanıt verme ve para politikası aktarımını arttırma yeteneğini geliştirecektir. Özellikle büyük ölçekli sermaye girişlerinin bulunduğu gelişmekte olan piyasalarda, merkez bankası bilançosunda yer alan sınırlı devlet tahvil stokunun yarattığı kısıtlamayı hafifletebilir.

Avantaj ve Dezavantajlar

MBDP ile bankalar para politikasının uygulanmasında birincil kanal olarak önemini yitirebilir. Eğer kamu faiz getiren bir MBDP’den büyük miktarlarda tutarsa, ticari bankalar müşterilerini elde tutmak için mevduata ödenen faizleri arttırmak zorunda kalabilir. Uluslararası Para Fonu tarafından da belirtildiğine göre, bankalar ya marjlarda daralma yaşayabilir ya da kredilerden daha yüksek faiz oranları talep edebilirler.

RBI, potansiyel olarak kara para aklama ve terörizmin finansmanına yardımcı olabilecek MBDP tasarımlarına yönelik endişelerini dile getirirken, Hindistan hükümeti bir MBDP’nin geliştirilmesini kolaylaştıracak ve özel kriptopara birimlerini yasaklayacak bir tasarıyı düşünüyor.

KAYNAK: Coindesk

Google Finans’a ‘Kripto’ sekmesi eklendi

Google Finans

Kriptoparalar yaygınlaşmaya devam ediyor. Google Finans kullanıcıları artık tek bir tıklama ile Bitcoin, Ether ve Litecoin fiyatlarına erişebiliyor.

Google Finans, finans.google.com’a kripto fiyatlarını ekledi. ‘Kripto’ başlıklı bölüm ‘Piyasaları Karşılaştır’ kategorisinde yerini aldı. Bu bölüm sayesinde kulanıcılar Bitcoin (BTC), Ether (ETH), Litecoin (LTC) ve Bitcoin Cash’in (BCH) de içinde bulunduğu çeşitli kriptopara birimlerinin fiyatlarına ve haberlerine erişebilecekler.

Alphabet (Google’ın ana şirketi) geçmişte kripto eğitim ve haber içeriklerine erişimi kısıtlayarak kripto kullanıcılarını rahatsız etmişti. Kripto haber ve içerik devlerinden Cointelegraph ve CoinDesk, YouTube hizmet şartlarını ihlal etmediklerinin onaylanmasının ardından tekrar hizmete dönmüşlerdi.

Kriptopara piyasası geçtiğimiz seneden bu yana kurumsal yatırımcılar ve şirketlerin yatırımları sonucu yaygınlaştı. Geçtiğimiz Ocak ayında dijital varlık piyasası 1 trilyon dolar seviyesine ulaştı ve şuan 1,4 trilyon dolar üzerinde bir değere sahip.

Parakende ve kurumsal ilgi geçtiğimiz 3 ay boyunca hızla arttı. Tesla ve Mastercard gibi büyük firmaların kriptoparayı benimsemelerinin ardından ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) üyesi Hester Peirce “Daha net regülasyonlara olan ihtiyaç artıyor. Yeni Biden yönetimi yasal düzenlemelere yeni bir bakış açısı getirebilir.” dedi.

KAYNAK: Coin Telegraph

Twitter CEO’su İlk Tweeti Satışa Çıkardı

Jack Dorsey’in İlk Tweet’i Satılık

Jack Dorsey, Ethereum tabanlı bir hizmet olan Cent üzerinde satış işlemini başlattı. Cent platformu, kullanıcıların tweetlerini NFT’ye dönüştürerek satış yapmalarına izin veriyor.

Reuters haberinde, Jack Dorsey’nin 15 yıllık tweetinin platformun en ünlü tweetleri arasında gösterildiği ve buna bağlı olarak NFT’nin yüksek fiyat teklifleri almasının olası olduğu belirtiliyor.

En yüksek teklif Dorsey’e geldi

Cent platformunda satışa çıkan tweetler içinde en yüksek fiyat teklifini alan Jack Dorsey’nin tweeti oldu. 267 bin dolarlık teklifle zirvede bulunan Dorsey’i Elon Musk izliyor.

Elon Musk’ın tweetine gelen teklif 42 bin 69 dolar olurken, üçüncü sırada bulunan Hal Finney’in tweeti 21 bin dolardan alıcı buldu.

Dördüncü sırada bulunan Elon Musk’a ait “DOGE” tweeti ise 7 bin 777 dolarlık teklif aldı.

KAYNAK: Koin Bülteni

MicroStrategy 10 Milyon Dolarlık Bitcoin Aldı

MicroStartegy’nin Yatırımları Devam Ediyor

MicroStrategy, tanesi 48.888 dolardan olacak şekilde 205 adet Bitcoin satın aldığını açıkladı. Şirket, işlem için toplamda 10 milyon dolar ödedi.

MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, 5 Mart günü yaptığı açıklamayla şirket bilançosuna 10 milyon dolarlık daha Bitcoin eklendiğini duyurdu. Kriptopara piyasasına Ağustos 2020’de giriş yapan MicroStrategy, yönetimi altında 91.064 adet Bitcoin barındırıyor.

Yatırımını ikiye katladı

Michael Saylor, yapılan işlemin ortalama maliyetinin 48.888 dolar olduğunu açıkladı. Şirket, sahip olduğu toplam 91.064 Bitcoin’i alabilmek ortalama 24.119 dolar masraf yaptı ve toplamda 2.1 milyar dolar para harcadı.

BTC, Coinbase’te 47.816 dolardan işlem görüyor. Şirket bu haliyle yaptığı 2.1 milyar dolarlık yatırımı, 4.3 milyar dolara çıkarmış durumda.

KAYNAK: Koin Bülteni

Dijital Homer Simpson Kartı 326 Bin Dolara Satıldı

Homer Simpson

Homer Simpson’ın bulunduğu bir NFT, 205 ETH’ye satıldı. Yazım sırasında yaklaşık 326 bin dolar eden dijital kart, Türk lirası ile 2 milyon 388 bin lirayı aşıyor.

Peter Kell, 2018 yılında yapılan bir dijital sanat festivalinden Homer Pepe isimli dijital kartı 39 bin dolara aldı. Homer Pepe, Vice’ın haberine göre müzayedenin en pahalı Pepe kartı olarak nitelendiriliyor.

Kell, satın aldığı NFT’yi 205 ETH‘ye sattığını açıkladı. Instagram hesabında NFT’yi paylaşan Kell, “Homer Pepe’i aldığımda herkes gülmüştü.” dedi ve şimdi gülenin kendisi olduğunu ima etti. Homer Pepe’i 38 bin 500 dolara alan Kell’in yaptığı satışla elde ettiği kar 2 milyon TL’den fazla.

Peter Kell, sahip olduğu NFT’nin en nadir parça olduğunu söylüyor. Verdiği 38 bin 500 dolar konusunda ise “Sadece Pepe konusunda çok heyecanlıyım.” yorumunu yapıyor.

Homer Pepe satışının yanında binlerce dolardan alıcı bulan birçok NFT bulunuyor. Nyan Cat animasyonunun yaratıcısı Chris Torres’in animasyonun 10. yılı şerefine yaptığı NFT, 300 ETH’ye alıcı buldu.

KAYNAK: Koin Bülteni

Haftanın İstatistikleri: FinTech

Küresel toplam fon 2,8 milyar dolara düşmesine rağmen 2020, blockchain için pozitif gelişmelerin yaşandığı bir yıldı. Blockchain tabanlı şirketler büyümeye devam etti. Sanal varlık alanı, hizmet sağlayıcıların ortaya, çıkmaya devam ettiği ve bankaların ve diğer tanınmış varlık sağlayıcıların giderek artan şekilde yatırım portföyleri, ETF’ler ve diğer ürünler sunmasıyla özellikle aktifti.

Kaynak: Pulse of FinTech H1'20

Haftanın İstatistikleri: KriptoFinans

Yeni kripto yazılım geliştirici sayısının 3 aydan fazla bir süre yükseliş gösterdiği en son dönem Bitcoin’in 􀃶yatının en yüksek olduğu 2017 Aralık ayıydı. Yeni aylık yazılım geliştirici sayıları 2020'nin başından bu yana %15 büyüdü.

Kaynak: Electrical Capital Developer Report 2020

Tüm Bültenlerimize Ulaşın

Hazırlayanlar

  • Evrim Çalışkan
  • Furkan Can Baytemur
  • Canan Bulut Uyanık
  • Gözde Arasıl
  • Burak Işıktekin
  • Aybars Dorman
  • Ahmet Eren Tomurcuk
  • Uğurcan Alp
  • Uzay Yıldız
  • Kerem Büker

Bize Ulaşın

--

--

--

Bahçeşehir Üniversitesi bünyesinde kurulmuş olan “BlockchainIST (Blockchain İstanbul) Center”, Blockchain teknolojisi alanında faaliyet gösteren, Türkiye’nin ilk üniversite araştırma ve geliştirme merkezidir.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
BlockchainIST Center

BlockchainIST Center

BlockchainIST Center is an R&D Center for Blockchain, DeFi and FinTech. We provide consultancy and training for private and public sector around the world.

More from Medium

NFT Metrics | 04.21.2022

What are the advantages of decentralized apps in 2022?

NFT Metrics | 02.24.2022

NFT Metrics | 03.03.2022