This is an email from KriptoEkonomi, a newsletter by BlockchainIST Center.

Goldman Sachs Kripto Ticaret Masasını Yeniden Başlatıyor

Kriptopara Alım Satım Birimi

Yatırım bankası Goldman Sachs, üç yıllık bir aradan sonra kriptopara birimi alım satım masasını yeniden başlattı ve bitcoin vadeli işlem ticaretini bir kez daha desteklemeyi planlıyor.

Reuters haber ajansına göre Goldman Sachs ilerde bir bitcoin borsası yatırım fonu oluşturmaya çalışabilir. Alım satım masası, Goldman’ın ABD Küresel Piyasalar bölümünün bir parçası olacak.

Banka başlangıçta 2017'de bir kripto masası kurmayı planlamıştı, ancak bu planları 2018'de düzenlemelerden kaynaklanan endişeleri nedeniyle rafa kaldırdı.

CoinDesk Ocak ayında, Goldman’ın önümüzdeki aylarda bir saklama hizmet de dahil olmak üzere kriptopara birimi endüstrisine yeniden girmek istediğini bildirdi. Bu hamle geçen ay Fireblocks ile ortak olduğu bildirilen bir kripto saklama hizmetini duyuran diğer BNY Mellon’un ardından geldi.

Kaynak: Coindesk

Hex Trust, NFT’ler için Lisanslı Saklama Hizmetini Başlattı

NFT’ler için Lisanslı Depolama

Dijital varlık saklama kuruluşu Hex Trust, NFT’leri saklamanın güvenli bir yolunu başlattı. Hong Kong’da saklama şirketi olarak lisanslanan Hex Trust, Çarşamba günü yaptığı bir duyuruda, NFT Safe hizmetinin Hex Safe platformunda NFT toplayıcılarına ve yatırımcılarına gözetim desteği sağladığını belirtti.

NFT’ler nadir bulunan veya arzu edilen öğeler için son zamanlarda milyonlarca dolara ulaşan fiyatlar ile popülerlik kazanmaktadır.

Bu nedenle, NFT Safe’in “dünyada ilk” olduğunu söyleyen Hex, toplayıcılar ve kurumlar için değerli NFT varlıklarının güvenli bir şekilde muhafaza edilmesinin önemli hale geldiğine inanıyor.

Hex Safe platformu, Ethereum ve ERC-721 ve ERC-1155 token standartları dahil olmak üzere birden fazla blockchain platformundan NFT’leri desteklemektedir. Hex Trust CEO’su Alessio Quaglini, “[NFT’lerin] talebi ve pazar büyümesi göz önüne alındığında, Hex Trust tamamen bu sektöre odaklanmaya ve sektördeki gelişmelerin ön saflarında yer almaya kararlıdır.” dedi.

Kaynak: Coindesk

Norveçli Şirket Bitcoin’e Yatırım Yapacak

Norveç’den Bitcoin Yatırımı

Borsalarda işlem gören bir şirket daha Bitcoin’e yatırım yapacağını açıkladı. Aker ASA tüm likit varlıklarını Bitcoin’de tutacağı birimi SeeTee AS’yi kurdu. Milyarder yatırımcı Kjell Inge Rokke tarafından kontrol edilen Aker ASA yetkililerinin Pazartesi günü (08.03.2021) yaptığı açıklamada, Bitcoin ekosistemindeki proje ve yatırım şirketlerine de yatırım yapacakları duyuruldu.

Tüm likit yatırım varlıklarını Bitcoin’de tutmayı planlayan SeeTee AS şirketi 58,5 milyon dolar değerinde 1.170 Bitcoin satın alarak ilk yatırımını yaptı. Böylece Aker ASA da Bitcoin yatırımı yapan ve borsada işlem gören şirketler listesine katıldı.

Şirket kendi web sitesinde “Bitcoin hazine varlığımızdır. İlk satın alımımız 1.170 Bitcoin ve stratejimiz Hodl” dedi.

Yatırımlar devam ediyor!

Şirket Bitcoin sahibi olmanın yanı sıra geniş blockchain topluluğunun önde gelen oyuncuları ile de ortaklık kurmayı planladığını açıkladı. İlk ortaklık kuracakları şirketin Blockstream olacağını duyurdu.

1841 yılında Norveç’te kurulan Aker ASA, balıkçılık, inşaat ve mühendislik alanlarında faaliyet göstermektedir. Şirket ayrıca endüstriyel yazılım, yeşil enerji ve fintech çözümleri yatırımları da yapıyor. Aker ASA hisseleri 2004’ten beri Oslo Borsası’nda işlem görmektedir.

Kjell Inge Rokke 2019 yılında 3,6 milyar dolarlık serveti ile Norveç’in en zenginleri arasına girdi. Şirket yatırımcılarına yazdığı mektupta kripto yatırımı yapmalarının arka planında uzun ve temel bir ekonomik değer tartışması yattığını belirtti. Bu fikri ateşleyenin haber başlıkları, kitaplar, podcastler ve videoların yanı sıra yatırımcılar; MicroStrategy CEO’su Micheal Saylor, Saifedean Ammous, Andreas M.Antonopolous, Adam Back ve Chamath Palihapitiya’nın da olduğunu söyledi.

Kjell ayrıca “Bitcoin sıfıra da gidebilir, yeni bir parasal mimarinin çekirdeği de olabilir. Eğer parasal mimarinin çekirdeği olursa 1 Bircoin milyonlarca dolar değerinde olabilir.” dedi.

Kaynak: Decrypt

Blockchain Association ile ABD Hazine Bakanlığı’nın Görüşmesi

ABD Hazine Bakanlığı

Yaklaşan kriptopara yasal düzenlemelerinin ardından Blockchain kuruluşu ABD Hazine Bakanlığı yetkilileri ile görüşmeyi planlıyor. Departmanın kendilerinden yana pozitif izinler vermesini umuyorlar.

Blockchain teknolojisi ve kriptoparalar dünya ekonomisi ve yönetiminde değişikliklere sebep oluyor. Yaklaşan düzenlemeler ve politikalar bu değişimi hızlandırabilir veya ilerlemeyi engelleyebilir. Durumun farkında olan Amerika’nın önde gelen blockchain grubu elini taşın altına koyuyor. Biden yönetiminin kriptopara birimlerinin değerini anlamasını sağlamak istiyorlar.

Yeni Teknoloji için Geçiş Süreci

Yaklaşan düzenlemelerden endişelenen Blockchain Association (Derneği), Biden ve yönetimindeki kilit üyelerin dijital varlıklar ile ilgili olumlu bir bakış açısı benimsemeleri için ikna etmeye çalışıyor. Blockchain Association yaptığı açıklamada hazine bakanlığındaki görevliler ile daha önce de görüştüklerini; ancak, yeni kabinenin önde gelen üyeleri ile de görüşmeye çalıştıklarını söyledi.

Dijital para birimleri yaygınlaşmaya, dikkat çekmeye ve benimsenmeye devam ederken, hükümetler ve merkez bankaları da düzenleme çağrılarını arttırdı. Birincil neden olarak Bitcoin’in suçu kolaylaştırmadaki rolü öne sürüldü. Blockchain Association bu konuya karşı Biden yönetimini anlayışlı bir tutum benimsemeye teşvik ediyor. Grup, Hazine Bakanı Janet Yellen ve Bakan Yardımcısı Wally Adeyemo ile toplantılar yapmayı planlıyor.

Kaynak: Crypto Potato

PayPal CEO’su Kriptoparalar Hakkındaki Planlarını Açıkladı

PayPal’ın Gelecek Planları

PayPal CEO’su Dan Schulman kripto hedeflerini ve “süper uygulama” planları hakkındaki ayrıntıları anlattı. Schulman’a göre şirketin kripto dalgalanmaları “al, tut, sat”ın ötesine geçecek.

PayPal “süper uygulama” arayışında ve Ethreum ile deneyler yapıyor. Şirketin çekirdek uygulaması Venmo birimindeki olağanüstü büyüme ve şimdi satın al sonra öde hizmeti sayesinde geçtiğimiz ay 2020 yılının son çeyreğindeki mali sonuçlarını açıklamıştı. Salgın neticesinde tüketicilerin e-ticareti daha fazla benimsemesi ve nakitten vazgeçmeleri 2021 yılında daha fazla bir büyüme beklentisi yarattı.

Kriptoparaların Ötesinde Planlar

Schulman, misyonlarının bir kısmının dijital para birimlerinin kullanımını ilerletmek olduğunu belirtti. PayPal geçmişte kripto çevrelerinde bir efsane olan Bitcoin firması Xapo’nun kurucusu ve eski yönetim kurulu üyesi olan Wences Casares ile yakın bir şekilde çalışarak tavsiyeler aldı. Schulman, finansal sistemin dijitalleşirken tüketiciler için maliyetleri düşürmede başarısız olmasından duyduğu hayal kırıklığını belirtirken, işlemler için alım oranının inatla ortalama %2.8’de kaldığını söyledi. Bu açıdan çabalarının “al, tut, sat” eyleminin ötesine geçeceğini söyledi.

Schulman’a göre kriptopara birimleriyle ilgili bazı temel teknolojiler potansiyel olarak merkez bankalarının aradığı temel teknolojilerden ve eski sistemin altyapısının modernize edilmesi bir takım avantajlara sahip. Schulman PayPal’ın yakın zamanda kurumsal hazinelerine Bitcoin’i ekleyen halka açık şirketler arasına katılacağını öngörmüyor. Paypal’ın müşteri tabanında şu anda 377 milyon dijital cüzdan bulunuyor. Schulman yeni bir ödeme ve finansal hizmetler dönemi inşa etmek için şirketlerin hükümetlerle yakın çalışmasını savunuyor.

Kaynak: Decrypt

Meitu 40 Milyon Dolar Değerinde BTC ve ETH Satın Alıyor

Meitu’dan Yatırım

Çinli teknoloji şirketi Meitu yaklaşık 40 milyon dolarlık BTC ve ETH satın aldı. Firma, 380 BTC ve 15.000 ETH satın aldığını resmi olarak açıkladı. Meitu, bu satın alımın amacının blockchain teknolojisini geliştirmek olduğunu ve Ether’i holding tarafından desteklenecek uygulamalara entegre etmek olduğunu belirtti. Akıllı telefonlar için geliştirdiği ve dünya çapında 1 milyardan fazla kullanıcısı olan ‘Selfie’ mobil uygulamalarıyla ünlenen Meitu’nun tüm uygulamalarındaki aylık hesaplanan toplam aktif kullanıcısının Haziran 2020'de 295,4 milyon olduğu biliniyor.

Ethereum ve dApps

Ethereum, geliştiricilerin akıllı sözleşmelerle desteklenen merkeziyetsiz uygulamalar oluşturmaları için tercih edilen blockchain platformu haline geldi. Meitu 22 milyon dolarlık ETH yatırımının, blockchain teknolojisinin gelecekteki mobil uygulama geliştirmes entegrasyonunu güçlendireceğini de belirtti. Grup şu anda, Ethereum tabanlı dApp’leri başlatmayı, potansiyel yatırımlar için uygun blockchain tabanlı projeleri belirlemeyi ve blockchain teknolojisini çeşitli denizaşırı işletmelere entegre etmenin fizibilitesini değerlendiriyor.

Meitu’nun Ether yatırımı gelecekte kendi Ethereum tabanlı uygulamalarının günlük çalışması için kullanılmaya hazırlanırken, 18 milyon dolarlık BTC’nin firmanın hazine varlıkları için alternatif bir değer deposu görevi görmesi amaçlanıyor. Bitcoin, 10 yıldan daha uzun bir süre önce piyasaya sürülen bir kriptopara birimidir. Bitcoin, tedarikinin sınırlı olması; değerinin paraya, mala veya hizmete dönüştürülebilir olması; taşınabilirliği ve küresel olarak merkez bankalarının para arzındaki agresif artış nedeniyle itibari para birimlerinin değer kaybına karşı etkili bir korunma yolu olarak değerlendirilmektedir.

Kaynak: The Daily Chain

Hindistan’daki Muhtemel Kripto Yasağı ile İlgili Gelişmeler

Hindistan Kriptopara Yasağı

Hindistan’ın Maliye Bakanı Anurag Thakur, hükümetin yasallıkları konusunda herhangi bir karar vermeden önce sanal para birimlerinin oluşturduğu ulusal güvenlik risklerini incelemesi gerektiğini söyledi.

Thakur yaptığı bir konuşmada, “Bu sanal para birimlerine büyük bir ilgi olduğunu anlıyoruz, ancak aynı zamanda Hintlilerin ve bireylerin güvenlikleri ve ulusal güvenliğe de bakmamız gerekiyor,” dedi. Thakur, kriptopara birimlerinin değerlerinin değişkenliğine değindi ve koinlerin genellikle haftalar içinde 10 kat fiyat hareketi gösterdiğini söyledi. Thakur, Hindistan rupisi veya ABD doları gibi fiat para birimlerinde bu olmaz, dedi.

Hindistan’ın milyarder yatırımcısı Rakesh Jhunjhunwala, yakın zamanda benzer endişeleri dile getirerek bitcoin’i “en üst düzeyde spekülasyon” olarak betimledi.

Bilgi Güvenliği

Hindistan Yüksek Mahkemesi, Mart 2020'de Hindistan Merkez Bankası’nın kriptopara birimleri üzerindeki iki yıllık bankacılık yasağını geçersiz kılarak Hint kripto topluluğunu sevindirdi. Bununla birlikte, Hindistan hükümeti şimdi parlamentonun devam eden bütçe oturumuna özel kriptopara birimlerini yasaklayacak bir yasa tasarısı eklemeyi planlıyor. Hindistan hükümeti, kriptopara birimini incelemek için bir bakanlar arası komite oluşturdu ve komitenin tavsiyelerine dayanarak parlamentoya bir yasama teklifi sunabilir. Thakur, hükümetin blockchain gibi yeni teknolojileri memnuniyetle karşıladığını da sözlerine ekledi.

Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, hükümetin hala kriptopara birimleri hakkındaki görüşünü oluşturmaya çalıştığını ve ortak bir pozisyon alınacağını belirtti.

Kaynak: Nasdaq

Robinhood’un Halka Arz için Nasdaq’ı Seçtiği Bildirildi

Nasdaq

CNBC’nin haberine göre, Robinhood’un ilk halka arz (IPO) yeri olarak Nasdaq’ı seçtiği bildirildi.

CNBC’ye göre bazı kaynaklar Robinhood’un doğrudan bir listeleme mi yoksa geleneksel şekilde halka arza mı gideceğinin hala belirsiz olduğunu söylüyor. Her durumda firma Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile bir S-1 dosyalama işlemi gerçekleştirecek. Şirketler, bu dosyalama işleminden bir ila iki ay sonra halka arza başlayabilir.

Kripto, opsiyonlar ve hisse senedi ticareti sunan firma, benzeri görülmemiş perakende ticaret faaliyetlerinin ortasında GameStop ve AMC dahil olmak üzere çeşitli hisse senetlerinin alım satımını askıya aldığı için düzenleyici ve yasal tepkiyle karşılaştı. Yine de firma hızlı büyümeye devam ediyor. Örneğin, Robinhood geçtiğimiz günlerde 2021'in başından bu yana kripto platformuna altı milyon yeni müşteri eklediğini duyurdu.

Kaynak: The Block Crypto

ETC Group, Deutcshe Börse’de Ethereum ETP’yi başlatacak

Ethereum ETP

Kripto yatırım şirketi ETC Group, Deutsche Börse’nin Xetra’sında Ethereum borsasında işlem gören bir ürünü (ETP) piyasaya sürüyor. Bir basın açıklamasına göre, bu ürün Bitcoin ETP’sinden sonra ikinci kripto yatırım ürünü olacak.

Ethereum ETP böylelikle Ethereum fiyatına kadar takip edilecek ve yatırımcıların kendileri satın almaya gerek kalmadan değişken kriptopara biriminin fiyatından etkilenmelerine olanak tanıyacak.

Firma, Bitcoin ETP’sini Haziran 2020’de başlattı. O tarihten itibaren yönetim altındaki varlıkları bir milyon dolara yükseldi. Açıklamaya göre, ETC Group’un Bitcoin ETP’si 2020’nin ikinci yarısında Xetra’da listelenen borsada işlem gören tahviller arasında en çok işlem gören ürün oldu.

Xetra; Frankfurt, Almanya’da bulunan bir ticaret merkezidir ve Frankfurt borsası tarafından işletilmektedir.

Kaynak: Decrypt

HSBC, Müşterilerinin Dijitale Geçmesine Yardımcı Oluyor

HSBC, Dijital Müşteriler

HSBC’nin, HSBC@Home programı, müşterilerine; dijital araçlar ve hizmetler ve finansal uygunluktan dolandırıcılıklardan korunmaya kadar bir dizi konuda eğitim vermek için tasarlanmıştır. Eğitimler, canlı yayın oturumları, sanal web seminerleri aracılığıyla sunulmaktadır ve özel eğitimli şube personelleri tarafından gerçekleştirilir.

Geçtiğimiz ay banka, COVID-19 salgınının yüz yüze bankacılığı etkileyerek dijital kanallara yönelimi hızlandırması ile bu yıl İngiltere’de 82 şubeyi kapatacağını açıkladı.

Müşteri iletişimlerinin yaklaşık %90’ı şu anda telefon, internet veya akıllı telefonlar üzerinden gerçekleşirken banka, son 12 ay içinde mobil uygulamaya 750 binden fazla yeni kayıt gördü.

HSBC, yaşlılar ve dijital hizmetlerden rahatsız olanlar ile iletişime geçiyor ve onları HSBC@Home’a katılmaya davet ediyor. Birleşik Krallık HSBC şubelerindeki 350’den fazla uzman, programı uygulamak için eğitim aldı ve banka şu ana kadar müşterileri için yaklaşık 200 eğitim düzenledi.

Kaynak: Finextra

Goldman Sachs Başkanından Bitcoin Yorumu: “Talep Büyüyor”

Goldman Sachs

Goldman Sachs Başkanı ve COO’su John Waldron, banka müşterilerinin Bitcoin’e eskisine kıyasla daha fazla talep göstermeye başladığını açıkladı. Bankanın Bitcoin’e yönelik planlarından bahseden isim, “Değerlendirme” aşamasında olduklarını söyledi.

John Waldron, Goldman Sachs müşterilerinin Bitcoin’e “daha fazla talep göstermeye” başladığını açıkladı.

Goldman Sachs Başkanı, banka olarak müşterilere sunabilecekleri hizmetler konusunda regülasyonlara bağlı olduklarını açıkladı. Müşterileri adına dijital varlık saklayabilen Amerikan bankaları, bunu SEC’ye tabi olacak şekilde yapıyor.

Bankalar için alım-satım kısmında bazı belirsizlikler bulunurken, Goldman Sachs’in konuyu “değerlendirmeyi ve incelemeyi sürdürdüğü” açıklandı.

Dijital paraların yasal durumuna ilişkin ilgili regülatör ve merkez bankaları ile görüşme halinde olduklarını söyleyen Waldron, bu türdeki paraların pandemi sonrası daha yaygın kullanılmaya başladığını dile getirdi.

Özellikle online ticarete yönelimde bir artış gören isim, bu trendin devam etmesini ve dijital para kullanımında bir “patlama” yaşanmasını bekliyor.

Kaynak: Koin Bülteni

SEC Ripple Kurucularının Kişisel Harcamalarını Görmek İstiyor

SEC vs Ripple

ABD Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu (SEC), Ripple Labs’in kurucuları Brad Garlinghouse ve Chris Larsen’in kişisel harcamalarına dair bilgi toplamak istiyor. Garlinghouse ve Larsen ikilisinin avukatları, SEC’nin talebinin reddedilmesi için harekete geçti.

Kayıt dışı XRP satışı yapıldığını savunan SEC, Garlinghouse ve Larsen ikilisinin bu süreçte aktif rol oynadığını öne sürüyor. Regülatör, bu ikilinin geçmişe dönük mali işlemlerine erişebilmek için sekiz bankaya çağrı kağıdı gönderdi.

Bloomberg haberine göre Garlinghouse ve Larsen ikilisi, geçmişte yaptıkları XRP’yle ilgili işlemlere dair bilgileri paylaşmayı kabul etti. SEC’nin bu bilgiyi yeterli bulmadığı, bununla birlikte “neden” böyle bir ek bilgi istediğine ilişkin “tutarlı bir açıklama yapamadığı” ifade ediliyor.

SEC’nin iddiası Garlinghouse’un ve Larsen’in, XRP’nin menkul kıymet olduğunu görmezden geldiği yönünde. Ripple’ın kurucularının, kayıt dışı menkul kıymet satışıyla 600 milyon dolar kazanç sağladığı iddia ediliyor.

Kaynak: Koin Bülteni

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Dijital Para Açıklaması

Cumhurbaşkanı’ndan Açıklama

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Dijital paranın ekonomik, teknolojik ve hukuki altyapısını oluşturacak adımları atıyoruz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin bir dijital para altyapısı oluşturmak için harekete geçtiğini açıkladı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, dijital para çalışmalarını bu yıl itibarıyla hızlandırmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, birçok ekonomik düzenlemenin yer aldığı yeni reform paketini açıkladı. Erdoğan, Türkiye’nin dijital merkez bankası parası ile ilgili, “Dijital paranın ekonomik, teknolojik ve hukuki altyapısını oluşturacak adımları atıyoruz.” dedi.

Dijitalleşme çağrısında bulundu

Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezinde düzenlenen toplantıda dijital dönüşüm ile ilgili birkaç farklı konu başlığına değindi.

Dijital Ödemeler

Kısaca CBDC olarak bilinen dijital merkez bankası parasının yanı sıra, bazı kamu işlemlerinde dijitalleşmeye gidileceği duyuruldu. Buna göre; 7 gün 24 saat hizmet verecek Türkiye Dijital Vergi Dairesi uygulaması başlatılacak, kamu alım ihalelerinde yeni ve dijital bir sisteme geçilecek ve ürünlerini dijital pazar yeri platformlarında satışa sunan firmaların haklarını koruyacak düzenlemelere gidilecek.

“Finansal istikrarın sağlanmasının” ve “finans sektörünün geliştirilmesinin”, öncelikli konular olduğu açıklandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, finans sektörü için “Sektörün sahip olduğu gücü koruyup, bağışıklığını daha da kuvvetlendirmek istiyoruz.” dedi.

Dijital para çalışmaları bu yıl hızlandı

TCMB Başkanı Naci Ağbal, 25 Aralık 2020 tarihli açıklamasında bankanın dijital paralar için bir Ar-ge projesi hazırladığını ve bu yönde çalışmaların başladığını söyledi. Dijital para projesinin “kavramsal aşamasının tamamlandığı” açıklanırken; pilot testlerinin 2021’in ikinci yarısında başlayacağı duyuruldu.

Kaynak: Koin Bülteni

Haftanın İstatistikleri: FinTech

2020 yılında dünyanın dört bir yanındaki şirketler, uzaktan çalışma ve çevrim içi kanalların artan kullanımı ile oluşan siber güvenlik açıklarıyla savaşmak için bu alana yatırım yaptı. 2019’da 500 milyon dolar olan siber güvenlik yatırımı 2020 yılında 2 milyar doların üzerine çıktı.

Kaynak: Pulse of Fintech H1’20, Global Analysis of Investment in Fintech, KPMG International (data provided by PitchBook), as of 31 December 2020.

Haftanın İstatistikleri: KriptoFinans

Bitcoin’in fiyatı Cumartesi günü ilk kez 60.000 doları geçti. Coinbase verilerine göre, fiyat son 24 saatte yaklaşık yüzde 7,7 artarak 60,415,34 dolara ulaştı.

Kaynak: mmcsweeney

Tüm Bültenlerimize Ulaşın

Hazırlayanlar

  • Evrim Çalışkan
  • Furkan Can Baytemur
  • Canan Bulut Uyanık
  • Gözde Arasıl
  • Burak Işıktekin
  • Aybars Dorman
  • Ahmet Eren Tomurcuk
  • Uğurcan Alp
  • Uzay Yıldız
  • Kerem Büker

Bize Ulaşın

--

--

--

Bahçeşehir Üniversitesi bünyesinde kurulmuş olan “BlockchainIST (Blockchain İstanbul) Center”, Blockchain teknolojisi alanında faaliyet gösteren, Türkiye’nin ilk üniversite araştırma ve geliştirme merkezidir.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
BlockchainIST Center

BlockchainIST Center

BlockchainIST Center is an R&D Center for Blockchain, DeFi and FinTech. We provide consultancy and training for private and public sector around the world.

More from Medium

CryptoFinance Metrics | 12.01.2021

Humans Are ADDICTED! Can Nature Provide the Detox?

What are the advantages of decentralized apps in 2022?

CryptoFinance Metrics | 02.09.2022