This is an email from KriptoEkonomi, a newsletter by BlockchainIST Center.

Blockchain, Çin’in 5 Yıllık Politika Planı’na Girdi

Çin’in 5 Yıllık Politika Planı

Çin’in 14. beş yıllık planı, ülkenin ekonomik önceliklerinin ana hatlarını çiziyor ve teknolojinin giderek daha önemli bir rol oynayacağını vurguluyor.

Blockchain teknolojisinden ilk kez Çin’in beş yıllık ulusal politika planının bir taslağında bahsedildi ve son hali, Pekin’de düzenlenen yıllık siyasi toplantının sonunda milletvekilleri ve danışmanlar tarafından onaylandı.

South China Morning Post (SCMP)’un haberine göre, Bitcoin ve diğer kriptopara birimlerinin temelini oluşturan teknolojiden, Çin’in politika planında ilk kez bahsedildi. Habere göre Çin, kriptopara alım satımını yasaklamış olsa da blockchain, ülkenin dijital ekonomisinde Başkan Xi Jinping yönetiminde kilit bir rol oynayacak.

Taslağa göre, dijital ekonominin ülkenin gayri safi yurt içi hasılasına katkıda bulunması ve yapay zekâ, büyük veri ve blockchain kullanımıyla “Çin’i küresel bir lider haline getirmesi” bekleniyor.

Planın son hali henüz kamuoyuna açıklanmadı.

KAYNAK: Coindesk

2021’ de Kripto Cüzdan Güvenliği

Kripto Cüzdanlar

Günümüzde kripto cüzdanlarla ilgili en önemli şey kullanıcıların güvenliği ve sorumluluğudur. 2020’nin sonunda büyük kriptopara birimlerinin fiyatındaki daha önce görülmemiş artış kriptopara meraklılarını harekete geçirdi. Yeni para birimleri piyasaya çıkmaya, satılmaya ve satın alınmaya başlandı. Ancak geçmişteki yükselişlerin aksine, bu sefer birçok kullanıcı varlıklarını nasıl koruyacakları konusunda endişeye kapıldı.

Blockchain endüstrisi gelişiyor ve traderlar da bu gelişmeden olumlu yönde payını alıyor. Ancak dolandırıcılar ve hırsızlar da bu gelişmeyi fırsat görerek daha çevik hale geldi. Tanınmış projeler bile dolandırıcılardan kaçamıyor. Kriptopara birimleri satın almanın yanı sıra, çeşitli blockchain tabanlı finansal hizmetler sunan merkeziyetsiz finans protokolleri gibi para kazanmanın yeni yolları da ortaya çıktı. Merkeziyetsiz borsaların yükselişi, kriptopara birimlerine sahip olma ve takas etme sürecini daha da basitleştirdi.

Cüzdan Güvenliği

Uniswap gibi borsalar, kullanıcıların doğrudan cüzdanlar arasında işlem yapmasına izin verir. Bu yöntem, kullanıcıların kriptoparalarını düzgün bir şekilde nasıl saklayacaklarını ve üçüncü bir taraf aracılığıyla nasıl işlem yapacaklarını bilmeleri gerektiği anlamına gelir. Alternatif olarak, kullanıcıların ellerinde merkezi borsalar vardır; ancak, fonların depolanmasıyla ilgili bazı riskleri vardır. Merkezi borsalar için bu, platformun hesaplarındaki kriptoparanın otomatik olarak borsanın gözetimine düştüğü anlamına gelir, bu da kullanıcıların varlıkları üzerinde tam kontrole sahip olmamasına sebep olur. Bu nedenle, çoğu kripto yorumcusu kriptoyu harici cüzdanlarda saklamayı önerir.

Her kullanıcı bazı temel güvenlik kurallarını hatırlamalıdır. En önemlisi kullanıcı şifresidir ve eğer kullanıcı şifresi unutulursa düzenli olarak büyük miktarda para kaybedilebilir. Blockchain ağlarının parola sıfırlama işlevi ve yardım alınabileceği çağrı hizmeti yoktur. Kendileri için neyin daha önemli olduğuna ve kullandıkları kripto şirketlerine güvenip güvenmemek kullanıcıya kalmıştır. Kullanıcı sermayesinden kendisini sorumlu tutmalıdır, çünkü unutkanlık veya dikkatsizlikten hiçbir kripto cüzdanı veya blockchain sorumlu değildir.

KAYNAK: Coin Telegraph

Kriptopara Saklamanın Çeşitli Yolları: Kripto Cüzdan Türleri

Çeşitli Kripto Cüzdanlar

Donanım Cüzdanları: Donanım cüzdanları, para birimlerini harici çevrim dışı cihazlarda saklayarak cüzdan sahibi olmanın daha karmaşık bir yolunu temsil eder. En popüler çözümlerden bazıları Trezor, Ledger Nano X ve KeepKey’dir. Bu cüzdanlar genellikle küçük flash sürücüler şeklinde gelir ve binlerce kriptopara birimini destekleyebilir.

Cihaz, bir kablo kullanılarak kullanıcının bilgisayarına bağlanır. Güvenlik, gizli anahtarı depolayan ve cihazın içindeki işlemleri çevrimdışı olarak imzalayan cihaz aracılığıyla sağlanır. Kullanıcının bilgisayarında virüs varsa, bu onların cüzdanına erişimleri olduğu anlamına gelmez.

Yerel (Local) Cüzdanlar: Yerel cüzdanlar en popüler türdür çünkü cihazlara indirilebilir veya kurulabilir. Kullanıcılar bu tür cüzdanlara yalnızca yükledikleri cihazdan girebilirler. Yerel bir cüzdan kullanırken, özel anahtarlar üçüncü tarafların bu bilgilere erişimi olmadan cihazda yerel olarak depolandığından, cihaz sahibi varlıkları üzerinde tam kontrole sahiptir. Bugün, en popüler yerel cüzdanlardan bazıları, büyük bir kriptopara listesini destekleyen ücretsiz çok yönlü cüzdan örnekleri olan Jaxx, Exodus ve Edge’dir. Masaüstü sürümüne ek olarak, bu cüzdanlar genellikle mobil sürüme de sahiptir. Bu tür platformların çoğu, para birimi dönüştürmenin bir kriptopara borsasına geçmeden doğrudan uygulama içinde gerçekleştirildiği ShapeShift ve Changelly gibi platformlarla entegre edilmiştir.

Özel anahtarlar yalnızca cihaz sahibinin cihazında saklanır ve çevrimdışı depolama için özel anahtarları kopyalama seçeneğiyle birlikte bir PIN kodu kullanılarak koruma sağlanır.

Web Cüzdanları: Web cüzdanları bulut depolama ile çalışır ve kullanıcılar bunlara herhangi bir cihazdan erişebilir. Bu tür cüzdanlara cep telefonlarındaki uygulamalardan veya web sitelerinden erişilebilir. Örnek olarak Matbea, Coinbase ve BitGo verilebilir.

Bu hizmetlerin çoğu iki faktörlü kimlik doğrulamasını kullanır: SMS veya e-posta yoluyla gönderilen bir kod ve ayrı bir parola. Kullanıcıların bilgisayarına veya cep telefonuna virüs bulaşmış olsa bile şifreye, e-posta ve mobildeki koda ulaşılamaz.

Kağıt Cüzdanlar (Paper Wallet): Kağıt cüzdanlar oldukça güvenilirdir, ancak çok sık kullanılmamaktadır. Kağıt kripto cüzdanı, kriptopara fonlarını depolamak için şifreli bir adres içeren basılı QR koduna sahip bir kağıt sayfasıdır. Kriptopara birimi işlemlerini gerçekleştirmek için öncelikle QR kodlarının taranmış olması gerekir. Kriptopara birimleri depolamanın bu yöntemi oldukça güvenlidir, çünkü kriptopara birimi dolandırıcılarının saldırılarından tamamen korunmaktadır. Kağıt kriptopara cüzdanı oluşturmak için, kullanıcıların açık kaynak kodlu Bitaddress.org, WalletGenerator gibi özel bir yazılıma ihtiyaçları vardır.

KAYNAK: Coin Telegraph

Ant Group, 2020 Blockchain Patent Sahipleri Listesinde Lider

Ant Group

Sıralamada Çinli olmayan tek firma olan IBM, patent sayısı bakımından dördüncü oldu. Ant Group, Çinli şirketlerin hakim olduğu Clarivate’s Derwent World Patent Index’e (DWPI) göre blockchain patentlerinde başı çekiyor.

International Asset Management (IAM) tarafından Cuma günü DWPI verilerini kullanarak yayınlanan araştırmaya göre Alibaba’ya bağlı şirket, hem miktar hem de kalite için başvurulan patentleri bir araya getiren endeksin en üstündeki yerini korudu.

Ant Group, 2.298 blockchain patentine sahip. 586 tanesi 2020 yılında eklenmiş olmasına rağmen bir önceki yıl dosyalanan 880 patente göre bu rakam % 33 daha düşük.

DWPI, şirketlerin patentlerinin “ortalama güç endeksini” oluşturmak için patentleri teknik genişlik, coğrafi kapsam ve ortalama yıllık atıflar gibi çeşitli ölçütlere göre puanlıyor. Bu puan ölçümleri, ilk 10'da Çinli olmayan tek şirket olan IBM’i Ant Group’un ardından ikinci sıraya itiyor. IBM, 647 başvuru ile blockchain patenti sayısı bakımından dördüncü oldu.

KAYNAK: Coindesk

Ethereum Madencileri ve Geliştiricileri Arasındaki Gerilim

Ethereum Madencileri

Yeni Ethereum iyileştirme önerisi EIP 1559, madenciler ve geliştiriciler arasında uzlaşma yolu sunabilir. Ancak bu öneriyi desteklemeyen topluluk üyeleri de mevcut.

Madencilerin şikâyetçi olduğu işlem ücretlerindeki değişiklik planının, EIP 1559 ile çözülmesi planlanıyor. Ancak EIP 1559 ile gelmesi beklenen değişiklikler topluluktan az destek almış gibi görünüyor.

Geçtiğimiz haftalarda açıklanan EIP 1559 ile Temmuz ayında gelmesi planlanan entegrasyon ve işlem ücretlerindeki değişiklik, Ethereum madencilerinin gelirlerini önemli ölçüde değiştirecek.

Madencilerin yeni teklifi EIP 3368, Ethereum’un POS (Proof of Stake)’e geçişinin kendileri üzerindeki etkisini hafifletmek adına blok ödülünü 3 ETH’e yükseltilmesini ve EIP 1559 un uygulamasını izleyen iki yıl içinde 1 ETH’a kadar düşürülmesini içeriyor. Geçtiğimiz Cumartesi günü (13 Mart 2021) Ethereum geliştiricisi Tim Beiko, Twitter üzerinden konu ile alakalı paylaşımlar yaptı ve topluluk ile ciddi tartışmalar içerisine girdi.

Ethereum

Çoğu madencilik havuzu da EIP 1559’a karşı negatif bir duruş sergiledi. Temmuz ayında yapılması beklenen değişikliğe karşı önde gelen madencilerin de tepkisi oldu. Madenciler kazım güçlerini bir havuzda toplamayı planladıklarını ve bir çeşit güç gösterisi yapacaklarını duyurdular. Ağın güvenliğini sağlayan madencilerin bu tepkisi 51 saat sürecek şekilde planlanmıştı. Ancak EIP 3368’e cevaben influencer ve popüler bir madenci olan Red Panda Mining hesabı yeni tekliğe destek sözü verdi ve güç gösterisinden şimdilik vazgeçtiklerini açıkladı.

Red Panda Mining ve Beiko’nun sözleri madenciler ve geliştiriciler arasında bir çeşit uzlaşmaya gidilebileceğini kanıtlar nitelikte. Ancak EIP 3368 ile ilgili forumda süren tartışma, topluluğun çok bölünmüş olduğunu gösteriyor. Forumda ‘Green’ adlı bir kullanıcı değişikleri geciktirmek için madencilerin yeni bir öneride bulundukları ve madencilerin kararlarının Ethereum kullanıcılarının endişesi ile örtüşmediğini söyledi.

KAYNAK: Coin Telegraph

Fransız Milletvekili Kriptoparalar için Dilekçe Yazdı

Fransa

Parlamento’nun alt meclisi olan Fransız Ulusal Meclisi üyesi Jean-Michel Mis, cuma günü attığı bir tweet’inde ülkenin merkez bankası Banque de France’ın Bitcoin ve diğer kriptopara birimlerinin satın almasını ve tutmasını sağlamak için yasaları değiştirmek üzere bir dilekçe imzaladığını duyurdu.

Fransız Senato’sunun e-dilekçe platformunda yer alan dilekçe, 5 Mart’ta François-Xavier Marie Jean Elder Thoorens tarafından başlatıldı ve 5 Eylül tarihine kadar imzalanabilir durumda. Bu dilekçelere altı ay içinde en az yüz bin imza atılması ile dilekçeler konunun takip edilip edilmeyeceğine karar verilecek olan Devlet Başkanları Konferansı’na iletilir. Bu haberin yazılması esnasında 583 imza atılmış durumda.

Dilekçe, Microstrategy ve Tesla’yı göstererek “Şu anda birçok şirket büyük meblağlarda Bitcoin satın aldı” ifadesinde bulunuyor. Ayrıca, “Miami Belediye Başkanlığı gibi bazı kamu kuruluşları kendilerini Bitcoin satın alabilecek şekilde konumlandırıyorlar.” diye belirtiyor.

Fransa’da Düzenlemeler

Ek olarak, “Belirtilen neden, önümüzdeki 5 yıl içinde doların zayıflayıp orta vadeli finansman kapasitelerini tahrip edebilir” diye eklerken şu şekilde devam ediyor: “Fransa zaten başlamış olan bir yarışın gözlemcisi olarak kalamaz. Bitcoin sahibi olmamak Fransa’yı beş ila on yıl içerisinde finansal olarak zayıf bir konuma getirecektir. Konunun acil bir şekilde ele alınması gerekmektedir.”

Dilekçe ayrıca, milletvekillerinin “riskleri doğru bir şekilde değerlendirecek ve bu stratejinin uygulanması sırasında makul kripto varlık tutma oranları önerecek bir strateji benimsemek zorunda kalacaklarına” işaret ediyor.

KAYNAK: Bitcoin.com

Güney Kore’nin Kripto Ticaret Hacmi Ulusal Borsayı Geçti

Güney Kore

Güney Kore kripto traderları kripto işlem oranlarını ulusal borsadan daha yükseğe çıkardı. Yerel haber kaynağı Hankyung’a göre, Güney Kore’deki kriptopara işlem oranları ulusal borsadaki işlemlerin üzerine çıktı. Hankyung tarafından yapılan haberde, Kore’deki dört büyük borsa olan Upbit, Bithumb, Coinone ve Kobit için dün (14 Mart 2021 Pazar) toplam işlem miktarı 14,6 milyar dolardı.

Bu rakam KOSPI endeksinin (Kore Borsası Hisse Senedi Endeksi ve KOSDAQ) ortalama günlük işlem miktarını aştı. KOSDAQ ve KOSPI sırasıyla yaklaşık 14.5 ve 10 milyar dolar işlem miktarına sahip.

Kripto borsasının Kore’nin ulusal borsasından neden daha yüksek düzeyde işlemler gördüğüne dair birkaç açıklama yapıldı. En bariz açıklama, Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 61.683 dolar seviyesine ulaşmış olması. Ayrıca Covid19 salgınının başlangıcından, Ekim 2020 tarihine kadar ABD dolaşımdaki tüm ABD dolarının yaklaşık %20‘sini bastı ve diğer para birimleri üzerinde enflasyonist bir baskı oluşturmuş oldu. Bunun sonucu birçok kişi enflasyondan etkilenmemek adına Bitcoin’e başvurdu. Bitcoin fiyatını bilinmeyen bir bölgeye itti ve borsalarda yüksek seviyede işlem oluştu. Ayrıca, Hankyung’a göre Grayscale gibi kurumsal yatırım yapan şirketler, Bitcoin yatırımı talebini arttırıyor.

Ancak Kuzey Amerika’da yaşananlar bir yana, bu dalgalanma tamamen Güney Kore kaynaklı. Geçen yıl açıklanan hükümet teşvik paketi, hükümetin blockchain teknolojilerinden yaralanacağı ‘Dijital Yeni Anlaşma’ yaptığı anlaşılıyor. Kore borsasında yüksek fiyatları tanımlayan Kimchi Premium’a göre Bitcoin için yatırımcı hassasiyeti Ocak ayından beri yükselişte.

KAYNAK: Decrypt

Artık Robotlar Dijital Sanat NFT’leri Yapıyor

Dijital Sanatçılar

Hong Kong merkezli Hanson Robotics, Sophia adlı robotu tarafından yapılan NFT tabanlı dijital sanat eseri koleksiyonunun lansmanını pazartesi günü duyurdu.

Sanatçı Andrea Bonaceto ile iş birliği içinde oluşturulan ve Los Angeles merkezli IV Gallery tarafından küratörlüğü yapılan her parça, 23 Mart tarihinde Nifty Gateway pazarında yer alacak.

Yaratıcısı Dr. David Hanson’a göre; aynı zamanda müzik de yapan Sophia, Bonaceto’nun sanat eserlerine ilişkin “algısına” yanıt vermek için, sinir ağlarını, sembolik yapay zekayı ve “hayatındaki” verileri kullanan, yapay zekâ tarafından desteklenen “insan benzeri bir robot” olarak tanımlanıyor.

KAYNAK: Decrypt

Hiper Bağlantılı Dünyada Merkeziyetsiz Ağların Rolü

Hiper Bağlantılı Dünya

İnsanlık şaşırtıcı miktarda veri üretiyor, ancak çiplerin işleme gücü buna ayak uyduramıyor-çözümü merkeziyetsizlik. IBM, 2012 yılında, dünya verilerinin% 90'ının önceki iki yıl içinde oluşturulduğunu hesapladı. O zamandan beri, küresel veri hacmindeki büyüme hızla devam etti ve trend devam edecek gibi görünüyor.

Nesnelerin interneti ve bağlı cihazların yükselişi, küresel veri ayak izimizi daha da genişletiyor. Yıllık bazda en hızlı büyüme, gömülü ve üretkenlik verileri olarak bilinen bir bilgi kategorisinde gerçekleşiyor. Bu, son kullanıcıların görünürlüğünün ötesinde, sahnelerin arkasında bulunan sensörlerden, bağlı makinelerden ve otomatik olarak oluşturulan meta verilerden elde edilen bilgilerdir. McKinsey&Company’ye göre, IoT teknolojisini kullanan işletmelerin yüzdesi 2014 ile 2019 arasında% 13'ten% 25'e yükseldi.

Merkezi işlem çok yavaşsa ve bol miktarda veri tasarrufu için güvensizse, alternatif nedir? Bazı uzmanlar, verileri izlemek ve yanıtlamak için aşağıdan yukarıya doğru hareket etmemiz gerektiğini savunarak doğal dünyada ilham arıyorlardı. Bir blockchain ağında, mütevazı işlem gücüne sahip birçok düğüm, parçalarının toplamından daha büyük bir küresel sonuç üretmek için birleşebilir. Düğümlerin nasıl etkileşime girdiğini düzenleyen kurallar, bir ağın makro düzeyde hedeflere ulaşmada ne kadar başarılı olacağını belirlemede kritik öneme sahiptir.

Ürettiğimiz veri hacmi hızla artıyor ve merkezi bilgisayar ağlarını kullanarak onu izleme ve yanıtlama yeteneğimiz sınırlarına yaklaşıyor. Bu nedenle, merkeziyetsiz ağlar önümüzdeki zorluklar için benzersiz çözümler sunabilir. Daha yapılacak çok sayıda araştırma, test ve deney var; ancak, temelde yatan teknolojinin sağlamlığı ve faydasıdır. Veri bolluğu içeren hiper bağlantılı bir dünyaya doğru ilerlerken, merkeziyetsiz ağlar nesnelerin İnternetinden maksimum ekonomik ve toplumsal faydayı elde etmede önemli bir rol oynayabilir.

KAYNAK: Coin Telegraph

Bitcoin Fiyatını Yüzde 1 Oynatmak İçin Ne Kadar Para Lazım?

Bitcoin Fiyat İstatistiği

Bitcoin’e yapılan büyük çaplı yatırımlar, fiyatın %1 ve çok daha yüksek oranlarda oynamasına yol açabilir. Bank of America tarafından yapılan analize göre elinde 93 milyon dolar olan bir yatırımcı, BTC fiyatını %1 oranında yukarı taşıyabilir.

Bank of America analistleri, yayınladıkları raporda Bitcoin’i “ekstrem volatilitesi” sebebiyle eleştirmişlerdi. Toplam BTC arzının %95’inin, Bitcoin kullanıcılarının %2,4’si tarafından kontrol edildiğini belirten analistler, onun bir yatırım/ödeme aracı olarak kullanışsız olduğunu öne sürdüler.

Bank of America, Bitcoin piyasalarındaki likiditeye dair bir tablo çizebilmek adına altın piyasası üstünden örnek verdi. Bitcoin’in, dolar tarafında görülen talep değişimlerine karşı “çok duyarlı” olduğu belirtildi.

Bitcoin’in eleştirildiği bir diğer nokta, kullanılan proof-of-work mekanizması oldu. Bitcoin piyasasına girecek 1 milyar dolarlık sermayenin karbon emisyonunda bırakacağı etkinin, 1.2 milyon tane içten yanmalı motorlu arabanın emisyonuna denk olduğu ifade edildi.

Hash oranının büyük kısmının Çin merkezli olduğu belirtilirken, ülkedeki birçok Bitcoin madencisinin kömüre dayalı elektrik tükettiği vurgulandı.

Bank of America, Bitcoin’i pek çok yönüyle eleştirirken Morgan Stanley ve BNY Mellon büyük yatırımcılarına dijital varlık hizmeti sunmaya hazırlanıyor.

KAYNAK: Koin Bülteni

ABD’nin En Köklü Bankasından Kripto Şirketine Yatırım

Bank of New York Mellon

ABD’nin en köklü bankası olan Bank of New York Mellon, kriptopara şirketi Fireblocks’a yatırım yaptı. Fireblocks’un, BNY Mellon’dan gelen bu yatırım ile birlikte toplamda 900 milyon dolarlık değere ulaştığı düşünülüyor.

Koruması altında toplamda 41.1 trilyon dolarlık varlık bulunduran BNY Mellon, kriptopara dünyasına adım atmadan önce Fireblocks adlı bir kriptopara startupına yatırım yaptı. Fireblocks, Bitcoin gibi kripto paraların güvenli bir şekilde saklanıp transfer edilmesi için ürünler geliştiriyor.

Kuruluş tarihini 1784’e dayandıran BNY Mellon, bu yıl kurumsal müşterilerine kripto para hizmeti vermeye hazırlanıyor. Forbes’un haberine göre bir BNY Mellon sözcüsü, “Dijital varlıkları ana akıma dahil etme hareketinin bir parçası olmaktan gurur duyduklarını” açıkladı.

Kanada’daki bir Bitcoin ETF’i için muhasebecilik hizmeti sunan banka, ABD’deki müşterilerine “yılın ilerleyen dönemlerinde” hizmet vermeye başlayacak. Tarihe ilişkin detay paylaşılmazken, Fireblocks’un süreç içerisinde “önemli bir rol” oynayacağı belirtildi.

KAYNAK: Koin Bülteni

Pakistan’da Yerel Hükümetten Kriptopara Madenciliği Hamlesi

Kriptopara Madenciliği

Pakistan’ın Khyber Pakhtunkhwa eyaleti, kriptopara madenciliği için hamle yaptı. Eyalet, hidroelektrikle çalışan iki pilot madencilik çiftliği kurmayı planlıyor.

KP Bilim ve Teknoloji Danışmanı Zia Ullah Bangash kriptopara madenciliğinin yapılabileceği bir ortam yaratılması için uzmanlarla görüştü. Reuters‘e göre, pilot projenin maliyeti paylaşılmadı.
Danışman Bangash, kriptopara madenciliğinin devlet kontrolünde gerçekleştirileceğini söyledi. “İnsanlar bundan gelir elde ediyor. Her şeyin kontrol edilebilmesi ve çeşitli dolandırıcılıkların önlenebilmesi için bu işlemleri yasalara uygun, devlet düzeyinde yapmayı istiyoruz.” dedi.

Ülkedeki birçok kişinin bu alanda çalışmalar yaptığını vurgulayan Bangash, ülkenin diğer eyaletlerinde kriptopara madenciliği ve ticaretinin halihazırda yapıldığından söz etti. Hedeflerinin kriptoparaları ve madenciliği Khyber Pakhtunkhwa’ya taşıyarak eyaleti büyütmek ve geliştirmek olduğunu belirtti.

KAYNAK: Koin Bülteni

Çinli Şirketten Bitcoin Madenciliği İçin 155 Milyon Dolarlık Bütçe

Çinli şirket Zhongjia Bochuang (ZJBC), Bitcoin madenciliği için 155 milyon dolarlık bütçe ayırdığını açıkladı. Şirket, ilk etapta mayıs ayına kadar 2.000 adet ekipman temin edecek.

BTC Times’a göre 900 milyon dolarlık piyasa değeri bulunan Zhongjia Bochuang, Çin’de görülen çevre kirliliği ve yasal zorluklara rağmen binlerce Bitcoin madencilik ekipmanı için bütçe ayırdı.

Modern Consensus haberine göre, şirket yerel ASIC üreticisi MicroBT’nin ürettiği WhatsMiner serisi ürünlerden alacak. Açıklanan plana göre, iki yıl içerisinde alımlar gerçekleşecek. Tarafların konuyla ilgili anlaşma imzaladığı belirtildi.

Zhongjia Bochuang, Mayıs 2021’e kadar en az 2.000 adet ekipman alacak. Anlaşma çerçevesinde, ekipman sayısının iki yıl içerisinde 20.000’e tamamlanması bekleniyor.

KAYNAK: Koin Bülteni

Haftanın İstatistikleri: Blockchain

NFT Arama Oranları

Google’daki ‘NFT’ arama hacmi, platformların kullanıcı sayısı 400 bine yaklaştıkça tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

KAYNAK: The Block

Haftanın İstatistikleri: KriptoFinans

USDC Arzı

USDC’nin toplam arzı 10 milyar doları aştı. USDC şu anda USDT’nin ardından arz açısından en büyük ikinci stablecoin. Ethereum’a ek olarak USDC, Algorand, Solana ve Stellar blockchain ağlarında çalışır.

KAYNAK: Coin Metrics

Tüm Bültenlerimize Ulaşın

Hazırlayanlar

  • Evrim Çalışkan
  • Furkan Can Baytemur
  • Canan Bulut Uyanık
  • Gözde Arasıl
  • Burak Işıktekin
  • Aybars Dorman
  • Ahmet Eren Tomurcuk
  • Uğurcan Alp
  • Uzay Yıldız
  • Kerem Büker

Bize Ulaşın

--

--

--

Bahçeşehir Üniversitesi bünyesinde kurulmuş olan “BlockchainIST (Blockchain İstanbul) Center”, Blockchain teknolojisi alanında faaliyet gösteren, Türkiye’nin ilk üniversite araştırma ve geliştirme merkezidir.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
BlockchainIST Center

BlockchainIST Center

BlockchainIST Center is an R&D Center for Blockchain, DeFi and FinTech. We provide consultancy and training for private and public sector around the world.

More from Medium

Introducing Treasury Pools for Moola!

Become Rangers Protocol Ecological Nodes, Build World’s Leading Blockchain Infrastructure

On-Chain Metrics | 03.04.2022

Layer 1 vs. Layer 2