This is an email from KriptoEkonomi, a newsletter by BlockchainIST Center.

Blockchain Ağları için Gelişim Teşvik Programları

EOS kriptopara biriminin arkasındaki organizasyon olan Block.one, blockchain ağı EOSIO için uygulamalar üzerinde çalışan iki topluluk liderliğindeki grup için 631.000 $ dolarlık bir hibe duyurdu. Gruplar, EOS Nation ve EOS Asia, aynı zamanda blok üreticileri veya ağın korunmasına ve güvenliğinin sağlanmasına yardımcı olan özel ekiplerdir.

Bitcoin’in fiyatı yükseldikçe birçok şirket Bitcoin’de ve ötesinde yatırımlarının gerçek getirisini görmeye başladı. Geçtiğimiz Ağustos ayında, küresel kripto piyasasının değeri 320 milyar dolar civarındaydı; şimdi neredeyse 2 trilyon dolar.

Dijital ödeme şirketi Square, geçtiğimiz yıl hazinesine Bitcoin’i ekledi ve Tesla, Şubat ayında aynı şeyi yaptı. Deutsche Bank dün Bitcoin’in “kalmak için burada” olduğunu söyledi. Kurumsal benimsenme ile desteklenen boğa piyasası sektör genelinde talep yarattı.

Block.one’un Baş Strateji Sorumlusu Andrew Bliss, Decrypt’e gönderdiği bir e-postada, “Geliştiriciler blockchain teknolojisi için yeni kullanımlar bulmaya devam ettikçe, stratejik olarak yatırılan sermayeye olan ihtiyaç da artıyor ve Block.one bu yeniliği desteklemeye kararlı” dedi.

Coin98 Ventures adlı Vietnamlı bir yatırım şirketi, Ocak ayında Solana blockchain üzerinde çalışan geliştiriciler için benzer bir girişimde bulunduğunu duyurdu. EOSIO gibi Solana, Ethereum’a rakip olması amaçlanan bir kripto ağıdır; FTX’in merkeziyetsiz borsası Serum ve blockchain tabanlı müzik hizmeti Audius’un parçaları Solana üzerine inşa edildi. Önümüzdeki üç yıl boyunca Coin98 Solana Ekosistem Fonu, Güneydoğu Asya’daki erken aşama Solana girişimlerine 100.000 dolar verecek.

ZIL token’in arkasındaki şirket olan Zilliqa, bu hafta bir girişim programı oluşturdu ve mevcut bir hibe ve hızlandırıcı programa ek olarak 5 milyon dolara kadar yıllık yatırım vaat eden bir kuluçka programı başlattı.

KAYNAK: Decrypt

MoonCats Kullanıcılarının Bot Sorunu

Uzun süredir kullanımda olmayan ve bu ayın başlarında yeniden keşfedilmiş olan tokenize edilmiş koleksiyon platformu olan MoonCats’in ticaret botları problemi var.

MoonCats’ın koleksiyonları Ay’da yaşayan ve kullanıcıları tarafından “sahiplenilebilen” veya takas edilebilen 8 bitlik kediler ile betimlenmektedir. Bu proje 9 Ağustos 2017 tarihinde sabit bir 25.500 MoonCats limiti ile başlatıldı ve Ethereum madenciliğine benzer bir süreç ile işliyordu.

MoonCats komünitesi şu anda son 160 Genesis kedisinin piyasaya sürülmesi durumunda kedilerin botlar tarafından ele geçirilmesinden korkuyor. Kullanıcılar, MoonCats’de kedilerin satın alınabilir duruma girdiği anda onları toplayan botlar ile istila edilmesinden şikâyetçiler.

MoonCats, NFT endüstrisinin yükselişi ile yeniden keşfedilmiş durumda ve MoonCats’te ortalama 1 ETH’lik işlem yapılıyor. En çok rağbet gören “Genesis MoonCats’ın” tanesi ise bu ay başlarında 100 ETH’ye (yaklaşık 180.000 ABD doları) satıldı.

MoonCats topluluğu, son 160 Genesis kedisinin piyasaya sürülmesi anında hepsinin botlar taraıfından satın alınmasından korktuğu için Ponderware, MoonCats komünitesine bundan sonra nasıl devam edeceğine karar vermek için 17 Mart’ta bir akıllı sözleşme anketi başlattı ve ankette şu soruyu sordu: “MoonCatRescue geliştiricileri, gelecekte bırakılacak olan Genesis MoonCats’in hiç bırakılamaması için özel anahtarlarını yok etmeli mi?”.

Cevabın “evet” olması ile kedileri tutan cüzdanın özel anahtarı yok edileceğinden Genesis Mooncats’in piyasaya çıkması engellenecek. “Hayır” sonucunun gelmesi ile de özel anahtar korunacak ve son Genesis kedilerinin “adil bir şekilde” paylaşımı için Ponderware ve topluluk ile daha ayrıntılı bir tartışma yapılacak.

22 Mart itibariyle ankete göre kullanıcıların %72’si özel anahtarın yok edilmesini istiyorlar.

Botların NFT alanında büyük bir problem oluşturduğu görülmekte. MoonCats olayı dışında NBA Top Shot’ta ve Axie Infinity oyununda da botlar yüzünden sorun yaşanmıştı.

KAYNAK: Coin Telegraph

Deutsche Bank’ın Bitcoin Yorumları

Deutsche Bank, Bitcoin’in görmezden gelinemeyecek kadar önemli olduğunu belirten bir rapor yayınladı. Raporda dolaşımdaki toplam değer açısından üçüncü en büyük para birimi olduğuna dikkat çekti. Buna ek olarak banka, hükümetlerin ve merkez bankalarının kriptoparaların kalıcı olduğunu bildiğini ve bu yıl içinde yasal düzenlemeleri beklediğini söyledi.

Deutsche Bank geçtiğimiz hafta “Bitcoin: ‘Tinkerbell Etkisi’ kendini doğrulayan bir kehanet olabilir mi?” başlıklı bir rapor yayınladı. Rapor yazarı Marion Laboure şunları kaleme aldı: “ Bitcoin’in 1 trilyon dolarlık piyasa değeri onu görmezden gelinemeyecek kadar önemli hale getiriyor. Varlık yöneticileri ve şirketler piyasaya girmeye devam ettiği sürece Bitcoin fiyatları yükselmeye devam edebilir.”

Rapor ayrıca Bitcoin’in bir emtia, para birimi ve hisse senedi olmasını tartışıyor ve Bitcoin işlemlerinin ve ticaretinin hala sınırlı olduğunu belirtiyor. Kriptopara biriminin piyasa değerinin hem para birimi olarak hem de hisse senedi olarak ilk on arasında yer aldığını belirtiyor. Bitcoin ile itibari para birimlerinin karşılaştırıldığı raporda, “ Dolaşımdaki toplam para birimi açısından Bitcoin, ABD doları ve Euro’dan sonra dünyanın üçüncü en büyük para birimi.” ifadesi de yer alıyor. Rapor şöyle devam ediyor: “Bu durum esas olarak Bitcoin’in değerindeki büyük artıştan kaynaklanıyor.”

Marion raporda Bitcoin’in geleceği hakkında da yorum yapıyor. Bitcoin’in kalıcı olduğunu ve kısa vadede değerinin değişkenlik göstereceğini belirtiyor. Orta vadede ise güçlü ağlar nedeni ile kriptopara birimlerinin yaygın bir ödeme aracı olarak kullanılmayacağına inanıyor. Uzun vadede Bitcoin’in değerini sürdürmek için potansiyelini elde tutulur sonuçlara dönüştürmek zorunda kalacağı konusunda uyaran Marion şunları ekledi: “Uzun vadede merkez bankalarının tekellerinden vazgeçmeleri pek olası değil. Hükümetler ve merkez bankaları var oldukları ve parayı düzenleme yetkisine sahip oldukları sürece, geleneksel para birimlerinin yerini alması beklenen Bitcoin için çok az yer kalacak.”

KAYNAK: Bitcoin.com

Coinbase 6.5 Milyon Dolar Para Cezası Aldı

Emtia Vadeli İşlem Ticaret Komisyonu’nun (CFTC) cuma günü yaptığı açıklamada (19 Mart 2021) Coinbase’in GDAX ticaret platformunda kaydettiği işlemler ile ilgili bir dizi iddiayı çözmek için 6,5 milyon dolar ödemeyi kabul ettiği duyuruldu. (GDAX şimdiki adı ile Coinbase Pro, profesyonel yatırımcılara hitap eden bir platform.)

CFTC’ye göre GDAX platformu, yatırımcılara Bitcoin ile ilgili yanlış ve yanıltıcı raporlar verdi. Ayrıca CFTC Hedger ve Replicator olarak bilinen ve Coinbase tarafından kullanılan iki şirket içi yazılım programı ile ilgili faaliyetlere de dikkat çekiyor. Yapılan açıklamada geçmiş işlemlerin ve kullanılan programların birbirleri ile etkin bir şekilde alım satım yaptığı ve hacmin yapay olarak şişirilmiş olabileceği iddia ediliyor.

Coinbase 2018'de Asiff Hirji’nin bu tür tescilli alım satım platformlarının sistemik bir risk oluşturduğu konusunda uyarısı üzerine kullanmayı bırakmıştı. Şirket daha sonra alım satımların dışarıdan başka bir üçüncü şahısla yürütülen sözde ajans ticaret modeline geçti.

CFTC ayrıca eski Coinbase çalışanlarından birisinin de ‘wash trading’ gerçekleştirdiğini öne sürdü. GDAX üzerinden birbiri ile eşleşen Litecoin/Bitcoin alım satım çiftine kasıtlı olarak verilen emirler üzerine dikkat çekildi. CFTC bir isim vermezken, söz konusu faaliyet 2016 sonbaharında meydana geldi.

Yasal uzlaşma şartları altında Coinbase, CFTC iddialarını kabul etmediği gibi reddetmedi de. Şirket, Ethereum’un ani düşüşü ve Bitcoin Cash’in listeme şekli gibi başka soruşturmalar ile de karşı karşıya. Yapılan açıklamada Coinbase, “CFTC ile yıllar önce gerçekleşen faaliyetlerle ilgili bir anlaşmaya varıldı. Bugünkü uzlaşma emri herhangi bir Coinbase müşterisine zarar bulgusu içermiyor.” dedi.

KAYNAK: Decrypt

Mali Eylem Görev Gücü’nün Yeni Sanal Varlık Kılavuzu

Küresel kara para aklamayı önleme (AML) kuruluşu olan Financial Action Task Force (FATF/Mali Eylem Görev Gücü) tarafından Cuma günü yayınlanan taslak kılavuza göre, merkeziyetsiz finans (DeFi) gibi kriptopara birimi içindeki yenilikçi alanlar küresel düzenleyicilerin radarına sıkı sıkıya bağlılar.

FATF, DeFi platformlarını ve uygulamalarını güçlendiren merkeziyetsiz borsalar (DEX’ler) hakkındaki ifadelerini netleştirirken, popülerliği artan ve değiştirilemez token’lere (NFT’ler) atıfta bulundu. NFT’ler ve DeFi, gelişen kriptopara birimi endüstrisinde kara para aklamayla mücadele kurallarını aşılamak için zaten mücadelen eden FATF’ye ek zorluklar sunuyor.

DeFi platformları söz konusu olduğunda, FATF, standartlarının temeldeki yazılım veya teknoloji için geçerli olmayabileceğini, ancak sahipler veya operatörler gibi “DApp” ile ilgili kuruluşların artık sanal varlık hizmet sağlayıcıları (VASP’ler) olarak kabul edilebileceğini söyledi.

XReg Consulting’in kıdemli ortağı Sian Jones, mevcut NFT çılgınlığı ışığında önemli etkileri olan “değiştirilebilir olan varlıklara” özel atfın yerini “dönüştürülebilir ve değiştirilebilir varlıklara” bıraktığını ifade etti. Bunun yanında itibari para birimi veya diğer sanal varlıklar ile dönüştürülebilen veya takas edilebilen NFT’lerin her zaman sanal varlık kapsamı içinde olduğunu ve öyle kaldığını belirtti.

Yeni kılavuzun temel noktalarını özetleyen bir blog yazısında, CipherTrace “Başlangıçta sanal varlık oluşturuyor gibi görünmeyen bazı değişmeyen tokenler (NFT’ler), değer transferini veya değişimini mümkün kılan veya kara para aklamayı, terörün finansmanını ve yayılma finansmanını kolaylaştıran ikincil piyasalar nedeniyle aslında sanal varlık olabilir” dedi.

KAYNAK: CoinDesk

Nijerya Merkez Bankası Kriptoyu Kabul Etti

Geçen ay Nijerya Merkez Bankası, kripto kullanımının yasak olduğunu söyledi. Ancak, bu ifade yalnızca finans kurumlarına uygulandı.

Today Ng adlı yerel gazete tarafından yayınlanan bir habere göre, merkez bankası kripto ile ilgili bankacılık faaliyetleri ile nüfus tarafından kriptopara kullanımı arasında bir çizgi çekmekten başka bir şey yapmadı. Başka bir deyişle, Nijerya’da traderlar, açıkça yasadışı amaçlarla kullanılmadıkları sürece kripto ile işlem yapma özgürlüğüne sahiptir.

Nijerya, Sahra Altı Afrika’da en yüksek Bitcoin ticaret hacmine sahip ülkedir ve en yakın rakibinin hacmini neredeyse üç katına çıkarmıştır.

Metrikler sitesi Useful Tulips’in verilerine göre Nijerya, geçen hafta Bitcoin’de yaklaşık 8,8 milyon dolarlık bir hareket yaptı. Rakamı bir bağlama oturtmak gerekirse, bu miktar tüm kıtanın toplam ticaret hacminden daha fazladır.

Kripto benimsemedeki bu patlama, Afrika’nın kripto sahnesinde Matt Ahlborg gibi Bitcoin araştırmacılarından Charles Hoskinson gibi altcoin geliştiricilerine kadar farklı oyuncular arasında çekiciliğini artırdı. Her gün bölgedeki kriptopara birimlerine olan ilgi artıyor.

KAYNAK: Crypto Potato

Tayland Merkez Bankası’nın Dijital Baht Planları

Tayland Merkez Bankası (BOT) Cuma günü stabilkoinler hakkında bir kılavuz yayınladı ve ayrıca yasal düzenlemelere katkı sunulması için çağrıda bulundu. BOT, stabilkoinleri ikiye ayırarak ülkenin para birimi olan baht tarafından desteklenen stabilkoinleri diğerlerinden ayırdı.

BOT, ülkenin 2017 Ödeme Sistemleri Yasası’nın terminolojisine uygun olarak, günlük kullanıma yönelik stabilkoinleri “e-Para” olarak adlandırdı. Baht destekli bir stabilkoin çıkarmak isteyen herkesin BOT’tan izin istemesi gerektiğini söyledi. BOT, Birleşik Krallık, Singapur ve Japonya’ya atıfta bulunarak bu politikanın uluslararası standartlarla uyumlu olduğunu vurguladı.

Ancak BOT, “diğer stabilkoin formları” olan ikinci tür hakkında çok daha az şey söyledi.

Bu kategori varlığa dayalı stabilkoinler, algoritmik stabilkoinler ve döviz destekli stabilkoinleri içeren geniş bir kategoridir.

Banka ayrıca, “genel halkın ihtiyaçlarını karşılamak, iş sektöründe hizmet verimliliğini artırmak ve finansal hizmetlere erişimi artırmak için” şu anda bir Perakende Merkez Bankası Dijital Para Birimi geliştirmekte olduğunu da belirtti. Bir merkez bankası dijital para birimi oluşturmak banka tarafından uzun süredir isteniyor.

Bankanın hali hazırda tüm hızıyla devam eden bir blockchain projesi var. Geçtiğimiz Haziran ayında BOT, Hong Kong Para Otoritesi ile ortaklık yaparak Project Inthanon-LionRock adlı sınır ötesi bir blockchain ödeme sistemi için bir prototip oluşturduğunu duyurdu. Proje, Hong Kong ve Tayland’daki bankaların akıllı sözleşmeler yoluyla birbirlerine para göndermesine izin veriyor.

KAYNAK: Decrypt

Fransa’dan Avro Destekli Stabilkoin

Lugh Company ile kripto ticaret platformu Coinhouse arasında, Fransa’da Avro destekli yeni bir stabilkoin geliştirildi. Yapılan duyuruya göre, Lugh (EUR-L) stabilkoin, Societe Generale’nin hesabında tutulan Avro rezervlerine bağlanacak.

Lugh Company, EUR-L’nin Avro’ya sabitlenmiş ilk Fransa menşeli dijital varlık olduğunu iddia ediyor. Stabilkoin, “Fransız düzenleyici makamlara sunuldu” ve Lugh, mevcut düzenleyici çerçeveye uymayı planladığını söyledi.

Firma, EUR-L stabilkoini dalgalanmaya karşı korunmak isteyen yatırımcılar için başlangıçta Coinhouse platformu aracılığıyla satışa sunulacak. Token, Nomadic Labs’in teknik desteği ile Tezos blockchain ağındadır.

KAYNAK: CoinDesk

Uluslararası Ödemeler Bankası’ndan (BIS) Birlikte Çalışabilir MBDP Önerisi

Uluslararası Ödemeler Bankası’ndaki araştırmacılar Mart ayında yayınladıkları bir araştırma notunda dönüştürülebilir merkez bankası dijital para birimlerinin (MBDP) ülkelerin sınırlar arası ödeme yollarını iyileştirmek için bir şans sunduğunu belirttiler.

Raphael Auer, Philipp Haene ve Henry Holden araştırma notunda sınırlar arası MBDP finansı için bir yol belirledi. Çoklu MBDP’ler için olası bir mekanizma önerirken kamu sektörünün rakibine de eleştiride bulundular.

BIS araştırmacılarına göre, üzerinde birlikte çalışabilecekleri para biçimleri için ülkelerin hep beraber geleneksel bankacılık uyuşmazlıklarını ortadan kaldırması gerekiyor.

Araştırmanın yazarları dönüştürülebilir ulusal kriptoparaların “dijital çağda parasal egemenliği güçlendirdiğini”, özel kriptoların ise sınırlar arası riskler taşıyabileceğini savunarak, birlikte çalışabilir MBDP’lerin, Facebook liderliğindeki Diem projesi yerine “tercih edilebileceğini” belirttiler. Böyle bir sistemin kurulabilmesi için merkez bankalarının MBDP ile uluslararası iş birliğinin zahmete değeceği konusunda ikna olmaları gerekmekte.

Merkez bankaları, uygulanabilir ve bağlanabilir bir sistem kurmak için düzenlemeler, teknik standartlar, veri gereksinimleri ve politika konusunda koordinasyon sağlamalıdır. Yazarlar, bunları söylemenin yapmaktan daha kolay olduğunu da belirtti. Ne de olsa, euro ödemeleri sisteminin kurulması yıllar aldı.

KAYNAK: CoinDesk

Hintli FinTech Girişimleri, Fon Toplama Konusunda Çinli Firmaları Geride Bırakıyor

Finans teknolojisi (FinTech) sektöründeki Hintli girişimler, fon toplama konusunda Çinli meslektaşlarını geride bıraktı. 2021 Şubat ayında, Hint FinTech sektörünün kaynak yaratması, bir önceki yıl elde edilen 137 milyon dolara kıyasla yüzde 46 artışla 200 milyon dolara ulaştı. Bu durumun salgın kaynaklı dijital ödemelerin yaygınlaşmasıyla sağlandığı söyleniyor. Hintli FinTech firmaları 2019–20'de yaklaşık 3,2 milyar dolar öz kaynak fonu topladı.

Dijital kredi gibi bazı alt sektörler geçici bir gerileme dönemi ile karşı karşıya kalırken, dijital ödemeler ve sigorta teknolojileri gibi sektörler salgının ortasında dijitale hızlı bir geçiş yapan Hintli müşterilerin desteğini aldı.

Merkez bankasından yapılan açıklamada, kart veren bankalar ve FinTech şirketleri arasındaki son işbirliklerinin, yetkisiz yurtdışı tabanlı mobil uygulamalara yönelimini azaltmak hedefiyle yerli FinTech işletmelerinin gelişmesine destek sağlanması olduğu dile getirildi.

Hindistan, Haziran 2020 itibariyle yaklaşık 2.174 FinTech girişimine sahiptir. Teknik olarak yetenekli işgücünün mevcudiyeti ve finansal hizmetler ile teknoloji ekosisteminin büyük bölümünün varlığı, Bengaluru ve Mumbai’yi FinTech şirketleri için en önemli iki merkezi şehir haline getiriyor.

Hindistan’da dijital kredi, dijital ödemeler ve varlık yönetimi gibi çeşitli alanlara yayılmış yaklaşık 1.000'den fazla FinTech şirketi teknoloji tabanlı çözümler sunuyor. PayTM, PhonePe, Groww ve Zerodha gibi büyük oyuncular, insanların bankacılık, ödeme ve yatırım ihtiyaçları için dijital çözümlere geçmesiyle kullanıcı faaliyetlerinde önemli rollere sahip oldular.

KAYNAK: Deccan Herald

Malezya, 2 Milyon Dolarlık Kaçak Elektrik Kullanan Bitcoin Madencisini Arıyor

Malezya polisi, yaklaşık 2.2 milyon dolarlık kaçak elektrik kullanan Tan Joe Pheng isimli Bitcoin madencisini arıyor. Aktarılanlara göre, kaçak Bitcoin madencisinin kardeşleri göz altına alındı.

Malezya’nın Melaka eyalet polisi Datuk Abdul Majid Mohd Ali, 26 yaşındaki Bitcoin madencisi Tan Joe Pheng’in eyaletin 18 yerinde faaliyet gösterdiğini söyledi. Malay Mail haberine göre polis, şüphelinin Şubat 2019’dan beri Malezya’nın elektrik şirketi Tenaga Nasional Berhad’ı (TNB) 9 milyon Malezya ringgiti (yaklaşık 2.2 milyon dolar) zarara uğrattığını iddia ediyor.

Altı kişi göz altına alındı

Polis, şüpheliyle kardeş ve yakın temasta olduğuna inanılan 6 kişiyi göz altına aldı. İçlerinden birisi Endonezyalı olmak üzere, yaşları 29 ile 39 arasında değişen bu 6 kişinin Bitcoin madencilik faaliyetlerinde aranan kişiyle birlikte iş yaptıkları düşünülüyor.

18 tesise baskın düzenlendi

Malezya polisi, şüphelinin madencilik yaptığı 18 tesise baskın yaptı. Aktarılanlara göre, Melaka bölgesine yapılan baskında 317 adet Bitcoin madencilik ekipmanı ve farklı ekipmanlar ele geçirildi. Ayrıca, baskında ele geçirilen 38 adet anahtarın çevre binalara ait olabileceği ifade edildi.

Polis Mohd Ali, şüpheli hakkında herhangi bir bilgisi olanın yetkililere haber vermesini ve şüpheliye seslenerek teslim olmasını istedi. Şüpheli, suçlu bulunması halinde 10 yıla kadar hapis cezası alabilir ya da 1 milyon Malezya ringgitine (yaklaşık 250.000 dolar) kadar ödeme yapmak zorunda kalabilir.

KAYNAK: Koin Bülteni

Instagram Takipçilerini 2.5 Milyon Dolarlık Bitcoin ile Dolandırdı

Instagram fenomeni Jay Mazini’nin takipçilerini dolandırarak 2.5 milyon dolar değerinde Bitcoin çaldığı iddia ediliyor. Yaklaşık 1 milyon takipçisi olduğu ifade edilen Mazini, suçlu bulunması halinde 20 yıl hapis cezası alabilir.

Gerçek adı Jebera Igbara olan 25 yaşındaki Jay Mazini, ABD Adalet Bakanlığından gelen açıklamaya göre Bitcoin çaldığı gerekçesiyle ABD’nin New Jersey eyaletinde tutuluyor. ABD Başsavcısı Lesko, Igbara’nın sosyal medyadaki popülaritesini kullanarak takipçilerinin kendisine Bitcoin göndermesini sağladığını söylüyor.

Savcı, sosyal medya dolandırıcılıklarının önüne geçmek için polisle iş birliği yapılacağını belirtti.

Igbara nasıl Bitcoin çaldı?

İddialara göre Igbara, Bitcoin’i daha yüksek fiyattan nakde çevirmek isteyen kişileri hedefledi. Bu kişilerin parasını aldı ancak geri vermedi. Yapılan şikayetlere göre Igbara, Instagram hesabında Mart 2021’e kadar bazı kişilere büyük meblağlarda nakit para verdiğini gösteren videolar yayınladı.

Ocak 2021’de, diğer Instagram kullanıcılarının Bitcoin almalarını istedi ve bunun karşılığında Bitcoin’in değerinin %3 veya %5 üzerinde nakit para vereceğine dair insanlara çeşitli teklifler vermeye başladı. Kripto para borsalarında işlem yaparken en üst seviyeden Bitcoin alamadığını söyleyerek insanları verdiği teklifler karşısında ikna etmeye çalıştı.

İşlem yapmayı kabul edenler takipçiler, Igbara’dan üzerinde oynanmış ve sahte belgeler aldı. Bunun karşılığında mağdurlar Igbara’ya Bitcoin gönderdiler ancak karşılığını hiçbir zaman alamadılar. Igbara’ya ait bir banka hesap bilgisine göre, mağdurlara vadedilen miktarda para bulunmadığı görüldü.

Soruşturma sürüyor

Jebera Igbara’nın Bitcoin çaldığına dair iddiaların soruşturma aşamasında olduğu ve bu şekilde dolandırılmış olabileceklerin yetkililere başvurması gerektiği belirtildi. Eğer sanık suçlu bulunursa 20 yıla kadar hapis cezası ile karşı karşıya kalabilir.

KAYNAK: Koin Bülteni

Robot Sophia’nın Yaptığı NFT Yaklaşık 700.000 Dolara Satıldı

Robot Sophia, yaptığı otoportresini NFT olarak satışa çıkardı ve 688 bin dolardan alıcı buldu. Açıklamalara göre eser, insan müdahalesi olmadan Sophia’nın tercihleriyle ortaya çıktı.

CNN haberine göre robot Sophia, otoportresini yaparken sanatçı ve aynı zamanda blockchain yatırım şirketi Eterna Capital’ın ortağı olan Andrea Bonaceto ile çalıştı. Bonaceto, ilk etapta Sophia’nın renkli bir portesini oluşturdu. Ardından Sophia, bu portreye kendi yorumunu kattı. Otoportrenin adı, “Sophia Instantiation” olarak belirlendi.

NFT, bir video olarak satışa çıkarıldı

Sophia Instantiation, Bonaceto’nun başta yapmış olduğu portrenin Sophia tarafından nasıl yorumlandığını gösteren 12 saniyelik bir videodan oluşuyor. Yapılan resmin fiziksel hali de açık artırmaya eklendi.

888 isimli kullanıcı, 688 bin dolarlık teklifi vererek Sophia’nın NFT’sine sahip oldu. Kullanıcı, aldığı eser karşısında Twitter’da “Tüylerim diken diken oldu.” dedi ve Sophia ile yaşadığı bu olay karşısındaki şaşkınlığını gizleyemedi.

Sophia ise Twitter’da 888’e cevap verdi ve “Aramızda gerçekten bir bağ var, yaptığın işler gerçekten beni çok etkiledi.” dedi.

KAYNAK: Koin Bülteni

Haftanın İstatistiği: DeFi

V3 yükseltmesini duyuran Uniswap, Google arama hacminde yeni bir zirveye ulaştı. Uniswap, hacim olarak en büyük merkeziyetsiz borsadır. Şubat ayında 36 milyar dolardan fazla işlem hacmine sahip olmuştur ve merkeziyetsiz borsalar için düzenli olarak toplam hacmin yarısından fazlasına katkıda bulunur.

Haftanın İstatistiği: KriptoFinans

Ocak 2020'den bu yana, Ethereum’daki yıllık ücretler 20 milyon dolardan 8 milyar doların üzerine çıktı ve bu da 400 kat artış anlamına geliyor. Aynı zamanda, Ether 130 $ ‘dan 1.600 $’ a kadar yükseldi.

Tüm Bültenlerimize Ulaşın

Hazırlayanlar

  • Evrim Çalışkan
  • Furkan Can Baytemur
  • Canan Bulut Uyanık
  • Gözde Arasıl
  • Ahmet Eren Tomurcuk
  • Uğurcan Alp
  • Uzay Yıldız
  • Kerem Büker

Bize Ulaşın

--

--

--

Bahçeşehir Üniversitesi bünyesinde kurulmuş olan “BlockchainIST (Blockchain İstanbul) Center”, Blockchain teknolojisi alanında faaliyet gösteren, Türkiye’nin ilk üniversite araştırma ve geliştirme merkezidir.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
BlockchainIST Center

BlockchainIST Center

BlockchainIST Center is an R&D Center for Blockchain, DeFi and FinTech. We provide consultancy and training for private and public sector around the world.

More from Medium

Xeggex Trading Platform.

Crypto Society founders join Point Labs executive team

An Eye On Rollups

FinTech Metrics | 11.29.2021