This is an email from KriptoEkonomi, a newsletter by BlockchainIST Center.

PwC’nin Yeni Raporu Yayınlandı

PricewaterhouseCoopers (PwC) tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre, kripto sektöründeki birleşme ve satın almaların (M&A) değeri 2020'de iki katından fazla artarak 1,1 milyar dolara yükseldi.

PwC’ye göre, ortalama anlaşma boyutu 2019'da 19,2 milyon dolardan 2020'de 52,7 milyon dolara çıktı ve Avrupa ve Asya’da daha büyük bir faaliyet payı gerçekleşti.

Dahası, PwC’nin küresel kripto lideri Henri Arslanian, 2021'in “her bir metrikte onu önemli ölçüde aşma yolunda olduğunu” söyledi. Bunun kurumsal oyuncular, büyük yatırımcılar ve nakit zengini kripto platformları tarafından yönlendirileceğini de söyledi.

PwC’nin raporu, kripto endüstrisindeki kurumsal yatırımın, değiştirilemeyen tokenlere (NFT’ler), merkeziyetsiz finansa (DeFi), merkez bankası dijital para birimlerine (CBDC’ler) ve stabilkoinlere olan ilgi sayesinde artmaya devam edeceğini öngörüyor.

KAYNAK: Coindesk

Blockchain.com’un Sermayesi 300 Milyon Dolar Arttı

Kriptopara cüzdan sağlayıcısı Blockchain.com 300 Milyon dolarlık ihaleyi garantiledi. C serisi finansman turunda Londra merkezli Blockchain.com’a 5,2 milyar dolar değer verildi.

DST Global, Lightspeed Venture Partners ve VY Capital ortakları liderliğinde sermaye akışı gerçekleştirildi. Bu, firmanın Google Ventures dahil olmak üzere bir dizi makro yatırımcıdan 120 milyon dolarlık finansman toplamasından sadece bir ay sonra gerçekleşti.

2011 yılında kurulan Blockchain.com bugüne kadar 200’den fazla ülkede oluşturulan toplam 65 milyondan fazla kripto cüzdanı kaydetti. Şirket 3 milyondan fazla doğrulanmış kullanıcı ve tüm Bitcoin işlemlerinin %28’inin gerçekleştiği bir pazar payı olduğunu iddia ediyor.

Boğa döneminde yükselen Bitcoin’e duyulan ilgi ile Blockchain.com, son 12 ayda aktif kullanıcılarında %300 artış gözlemledi.

Şirket kurucusu ve CEO Peter Smith, bir blog gönderisinde “İş kollarımızın her birinde yüksek karlılık oranına sahibiz. Sektördeki en önemli bilanço tablolarından biriyle, müşterilerimize sunduğumuz ürünleri hızlı bir şekilde genişletmeyi, küresel ekibimizi büyütmeyi ve şirkete heyecan verici yeni ürünler ve fikirler getirebilmek adına M&A fırsatlarını takip ediyoruz.” dedi.

KAYNAK: Finextra

Mark Cuban, NFT’ler için Bir Dijital Sanat Galerisi Hayata Geçiriyor

Mark Cuban’ın, dijital sanat ve koleksiyon ürünleri için yeni bir galeri inşa ettiğini doğrulandı. Cuban’ın belirttiğine göre web sitesi yayında ve var olduğu ilk günlerde on binlerce kişi tarafından ziyaret edildi. Cuban, Lazy.com adlı yeni projenin, sanat eserleri için etkili bir çevrimiçi galeri olduğunu söyledi.

Platforma katılma süreci oldukça basit. Kullanıcılar bir e-posta adresiyle kaydolabilir ve MetaMask cüzdanlarını ekleyebilirler. Bir URL oluşturduktan sonra, NFT koleksiyonlarını farklı sosyal medya ağlarının yanı sıra e-posta ve metin yoluyla paylaşabilirler. Cuban, “İnsanlar NFT’leri satın aldı, onları yarattılar, onları göstermenin tembel bir yoluna ihtiyaçları var. Lazy.com’dan önce bunu yapmanın gerçekten kolay bir yolu yoktu.” dedi.

Son zamanlarda, dijital sanatçı Beeple 5000 günlük koleksiyonunu 69,4 milyon dolara şaşırtıcı bir fiyata sattı. Cuban, The Block’a bir mesajında “NFT pazarı yanıyor. Fikir paylaşımı ve dolar için rekabet açısından bundan sonra ne olacağını görmek ilginç olacak” dedi.

Sanat eserlerini NFT’ler şeklinde basabilmek ve satabilmek, kripto sanat alanında sayısız kişiye fayda sağlamıştır. NFT ekosisteminin durumu, The Scoop podcast’inin yakın tarihli bir bölümünde incelendi. The Block’a konuşan sanatçı Cory Van Lew konunun ekonomik ve sosyal yönlerinden bahsetti. “Dünyadaki en güçlü enerji, aynı fikirde birden fazla insanın bir araya gelmesidir. Aynı frekansta olmak çok kolay ve şu anda onun çekiciliğini görüyoruz ”dedi.

KAYNAK: The Block

New York’ta Blockchain Tabanlı Aşı Pasaportu Uygulaması

New York’da, IBM tarafından oluşturulan blockchain tabanlı aşı pasaportu piyasaya sürüldü. “Excelsior Pass” aşı pasaportu 26 Mart tarihinde duyuruldu.

Covid-19 aşılarının ve test sonuçlarının bilgilerini bulunduran platform, sonuçları akıllı telefon taraması veya QR kod aracılığıyla ücretsiz ve gönüllü olarak sunuyor. Bu platform, New York’da işletmelerin ve halka açık mekanların yeniden açılmasına yardımcı olmayı amaçlıyor.

IBM’in blockchain destekli Digital Health Pass uygulaması üzerine kurulan aşı pasaportu, kullanıcı kimlik bilgileri, aşı geçmişi ve test sonuçları gibi kişisel bilgilerin ifşa edilmeden doğrulanmasına olanak tanıyor.

Vali Andrew yaptığı açıklamada hem halk sağlığına hem de ekonomiye hitaben yeniden açılma süreci için teknolojiden yararlanmanın önemini vurguladı ve “Her gün daha fazla New York’lu aşılanırken ve halk sağlığı ölçütleri düzenli oranda düşerken, ülkedeki ilk ‘Excelsior Pass’ uygulaması düşünceli, bilime dayalı bir yeniden açılışı müjdeliyor” dedi.,

IBM yetkilisi Steve Lafleche, New York’un yeniden açılma planına yardımcı olmaktan gurur duyduklarını açıkladı ve “IBM olarak vatandaşların Covid-19 mücadelesine yardımcı olmak için yenilikçi teknolojileri uygulama çabalarıyla New York eyaletini desteklemekten gurur duyuyoruz.” dedi.

İlk planları 2 Mart tarihinde açıklanan blockchain destekli aşı pasaportu, geçtiğimiz hafta Brooklyn Nets NBA maçında başarılı bir şekilde denendi.

KAYNAK: Coin Telegraph

FTX, Miami Heat Arenasına Adını Verecek

Florida’nın Miami-Dade Bölgesi komisyon üyeleri, kriptopara borsası FTX’in Miami Heat profesyonel basketbol takımı tarafından kullanılan spor arenasının isim haklarını güvence altına almasını sağlayacak olan anlaşmayı onayladı.

Miami-Dade’in COO’su Jimmy Morales, 135 milyon dolarlık anlaşmadan, bölgenin 19 yıllık dönemde yaklaşık 90 milyon dolar net, yani yılda yaklaşık 4,7 milyon dolar gelir elde edeceğini söyledi. Fonların büyük bir kısmı belediye başkanlığı tarafından tahsis edilirken, % 30'u, kendi bölgelerinde benzer çabaları ödüllendirmek için 13 komisyon üyesi arasında paylaştırılacak.

Silahlı şiddet konusu, görüşme boyunca defalarca gündeme getirildi. Anlaşmayı en çok destekleyenler, komisyon üyelerinin temsil ettiği her bölgede Miami-Dade’deki günlük silah şiddetini gerekçe göstererek, fonları bu konulara yönlendirmek için hayatta bir kez karşılaşılabilecek bir fırsat olarak gösterdi.

FTX’in faaliyet gösterdiği kripto endüstrisi, kripto düzenlemesinin geleceği ve FTX’in 19 yıl boyunca ödeme yükümlülüklerini yerine getirip getiremeyeceği konusunda da endişeler dile getirildi.

FTX’in baş hukuk müşaviri Dan Friedberg görüşmede hazır bulundu ve anlaşmayı savundu. Anlaşmanın şartlarının ötesinde Miami-Dade bölgesi de dahil olmak üzere firmanın hayırsever amaçlara olan bağlılığından bahsetti ve kurucusu Sam Bankman-Fried’in geçmişte hayır işlerine odaklanmasından söz etti.

KAYNAK: The Block

Visa, Ethereum’daki İlk Kripto İşlemini Tamamladı

Visa, stabilkoin USDC kullanılarak işlemlerin yapılmasına izin vereceğini duyurdu. Bu ayın başlarında yapılan bir denemede Crypto.com, Visa’nın kripto saklama hizmeti Anchorage’daki Ethereum adresine bir USDC işlemi gönderdi.

Bugün yapılan duyuruya göre, Visa’nın Ethereum blockchain ağını kullanması, işlem gerçekleşmeden önce dijital paraları geleneksel paraya dönüştürme ihtiyacını ve işletmeler için önceden var olan karmaşıklıkları ortadan kaldırıyor.

Hareket, BNY Mellon, MicroStrategy ve PayPal gibi büyük kurumların kripto endüstrisini benimsediği bir zamanda geliyor. Bu ayın başlarında Tesla, Bitcoin’e 1.5 milyar dolarlık bir yatırım yaparak kripto endüstrisinin büyük yatırımcılar için ne kadar çekici olduğunu kanıtladı.

Visa kripto bölümü müdürü Cuy Sheffield, “Dünyanın dört bir yanındaki tüketicilerin dijital para birimlerine erişme, bunları tutma ve kullanma talebinin arttığını görüyoruz ve müşterilerimizden bu erişimi sağlayan ürünler oluşturabilmek için talep görüyoruz” dedi.

Bu artan talebin bir kısmı, tüketicilerin kriptopara birimlerine sadece ulusal para birimlerine karşı bir önlem olarak değil, aynı zamanda bir harcama aracı olarak erişmek istedikleri Latin Amerika’da gerçekleşiyor. Geçen ay yapılan bir Visa anketine göre, Latin Amerika’daki tüm kredi kartı kullanıcılarının % 25'i ödeme işlemcileri onlara bu fırsatı verirse kriptopara birimleri ile deneme yapmak istiyor.

Ancak Visa’nın kripto endüstrisindeki eylemleri burada bitmiyor. CEO Al Kelly’ye göre, Visa ayrıca “Visa kimlik bilgileriyle Bitcoin satın alınmasını sağlamak” istiyor.

KAYNAK: Decrypt

Güney Kore Merkez Bankası Başkanı Dijital Para Birimlerini Değerlendirdi

Kore Bankası Başkanı Lee Ju-yeol, merkez bankası dijital para birimleri (MBDP) piyasaya sürüldüğünde Bitcoin gibi kriptopara birimlerine olan talebin düşeceğini söyledi.

Lee, “Merkez bankası tarafından çıkarılan dijital para birimi tanıtıldığında, ödeme aracı olarak bitcoin ve diğer kriptopara birimlerine olan talep azalacak” dedi. Ayrıca, bitcoin ve diğer kripto varlıklarının yüksek fiyat oynaklığına sahip olduğunu ve bu nedenle bir ödeme aracı veya bir değer deposu olarak ne kadar iyi işleyebileceklerine dair sınırlamalar olduğunu söyledi.

Lee’nin yorumları, Kore Bankası bu yılın sonlarında kendi MBDP’sinin pilot uygulamasına hazırlanırken geldi. Çin, Rusya, Türkiye ve Jamaika dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki birçok ülke, 2021'de potansiyel MBDP pilotlarını açıkladı.

CoinDesk Kore’ye göre banka, Güney Kore’nin pilot uygulamasında CBDC’yi fon transferleri, ödemeler, ihraç, dağıtım ve itfa için test etmeyi planlıyor. Kore Bankası ayrıca Şubat ayında ulusal bir dijital para birimi üzerine araştırma yayınladı ve MBDP’lerin fiat para birimi gibi olduğu ve özel olarak çıkarılan kriptopara birimlerinin aksine yasal ihale gereksinimlerini karşılayacağı sonucuna vardı.

Geçen hafta, ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, Uluslararası Ödemeler Bankası’ndan (BIS) bir rapora atıfta bulunarak benzer bir yorum yaptı. Sanal ödemelerle ilgili konuşan Powell, bir MBDP’nin “yenilikçi ve esnek bir ödeme sisteminde nakit ve diğer para türleriyle bir arada yaşaması” gerekeceğini söyledi.

Geçen ay Ulusal Meclis’e konuşan Lee, bitcoin gibi kriptopara birimlerinin “gerçek bir değeri olmadığını” söyledi. Daha sonraki bir etkinlikte Lee, MBDP söz konusu olduğunda, ABD yolunu takip etmenin ve bunu hızlı yapmaktan ziyade doğru yapmanın daha iyi olduğunu söyledi.

KAYNAK: Coindesk

Dijital Dolar Prototipleri Üzerine Yürütülen Araştırmalar

ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, geçen hafta Uluslararası Ödemeler Bankası/BIS tarafından merkez bankası yenilikleri üzerine düzenlenen bir etkinliğin parçası olarak ABD Merkez Bankası’nın etkin bir şekilde dijital doların piyasaya sürülmesi için araştırma yaptığını söyledi.

En az iki dijital dolar prototipi Boston Federal Rezerv Bankası ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü görevlileri tarafından geliştiriliyor ve tamamlanmak üzereler. Boston Fed’de projeyi yöneten James Cunha, araştırmalarını

Temmuz ayında açıklamayı planladıklarını söyledi.

Cunha, Bloomberg’e şunları da söyledi: “Boston Fed ve MIT, çalışmalarının bir kısmını bu yılın üçüncü çeyreğinde ortaya çıkarmak istiyor ve buna dijital dolarla yapılan işlemleri depolayabilen, taşıyabilen ve kapatabilen en az iki prototip yazılım platformu da dahil.”

Cunha, prototipler piyasaya sürüldüğünde başkalarının da kodu görebilecek olduğunu ve üzerinde derleme yapılabileceğini de açıkladı.

Bunlara ek olarak merkez bankası, Hazine ve Kongre’nin dijital dolar konusunda ele alması gereken önemli sorunların olduğunu açıklayan Cunha, bu sorunların Fed’in müşteri hesaplarının saklanması, anonimliğe izin verilmesi durumu ve bir hatalı işlem veya siber saldırı durumunda tüketicinin hakları konularını içerdiğini belirtti.

KAYNAK: Bitcoin.com

Citigroup Çalışanları için Önlemler Alıyor

Citigroup, salgın sırasında sanal olarak çalışmanın baskısı, çalışanların refahına zarar verdiği için ‘Zoom toplantılarının olmadığı Cumaları’ başlatacak.

Politika, ilk olarak Financial News tarafından görülen ve Mayıs ayı sonunda şirket çapında bir tatil planlayan yeni patron Jane Fraser tarafından personele gönderilen ve “sıfırlama ihtiyacından” bahseden bir bilgilendirme yazısında açıklandı.

Yazıya göre: “Geri bildirimlerinizden ve kendi deneyimlerimden, ev ile iş arasındaki çizgilerin bulanıklaşması ve salgın sırasında iş gününün acımasızlığının refahımızı olumsuz etkilediğini biliyorum. Bu, sürdürülebilir bir şey değil.”

Ön bilgilendirmede, personeli geleneksel çalışma saatleri dışında ve hafta sonları çağrı almaktan kaçınmaya çağırıyor.

“Elbette farklı saat dilimlerinde faaliyet gösteren küresel bir şirketiz, ancak işimiz düzenli olarak gecelere, sabahın erken saatlerine ve hafta sonlarına yayıldığında, yeniden enerji toplamamızı engelleyebiliyor ve bu bizim için iyi değil, özellikle de Citi için.”

Benzer eylemler, rakip yatırım bankası Goldman Sachs’ta tartışılıyor, burada CEO David Solomon, küçük bankacılara haftada 100 saatlik zorlu programlarıyla ilgili kamuoyuna sızdırılan bir PowerPoint sunumuna gelen şikâyetler sonucunda Cumartesi günleri izin vermeye çalışacağını söyledi.

KAYNAK: Finextra

PayPal ile ABD’de Kriptopara Kullanılabilecek

PayPal, ABD’deki kullanıcılarının Bitcoin, Ether, Bitcoin Cash ve Litecoin ile ödeme yapmasına olanak tanıyacak. PayPal’ın altyapısı, Dünya genelinde milyonlarca işletmede kullanılıyor.

Reuters’ın haberine göre PayPal kullanıcıları, Pay-Pal’ın geçerli olduğu ödeme noktalarında kriptoparalarını kullanarak alışveriş yapabilecekler. Ödemeler, Visa’nın sunacağı yeni hizmetin aksine itibari paraya dönüştürülecek.

PayPal kullanıcıları, Ekim 2020’den beri kriptopara alıp/satabiliyorlar. Uygulamadan alınan kriptoparalar, artık ABD’deki ödeme noktalarında kullanılabilecek.

PayPal’in kriptopara hizmetini önümüzdeki aylarda büyütmesi ve Dünya genelinde 29 milyon farklı noktada kriptoparayla işlem yapılabilmesi bekleniyor.

Kriptoparayla yapılan ödemeler, volatilite riskinin önüne geçebilmek adına işletme sahibine kripto değil itibari para olarak transfer edilecek.

KAYNAK: Koin Bülteni

İngiliz Bakandan Regülasyon Açıklaması: Öncelik Stabilkoinler

Birleşik Krallık Mali Hizmetler Bakanı, ülkedeki kriptopara regülasyonlarında önceliğin stabilkoinler olacağını açıkladı. Bu kararın, özel sektördeki rekabeti korumak adına alındığı ifade edildi. Mali Hizmetler Bakanı John Glen, katıldığı bir konferansta kriptopara regülasyonları hakkında konuştu. “Rekabet açısından risk teşkil edebilecek unsurları yönetmeliyiz.” diyen Glen, özel şirketler tarafından geliştirilen ve genelde bir veya birden fazla itibari paraya sabitlenen stabilkoinlerin üstünde durdu.

John Glen, kendi dijital parasını geliştiren bazı büyük firmaların, küçük firmaları “domine edebileceğini” söyledi. Önceliklerinin, rekabeti korumak adına stabilkoinleri regüle etmek olacağını belirten Glen, kripto para piyasasının bütününü kapsayacak mevzuatın daha ileri bir tarihte hazırlanabileceğini açıkladı. Facebook ve ortakları tarafından geliştirilen Diem (eski adıyla Libra) gibi projeler, Avrupa genelindeki birçok kurumu harekete geçirdi. Avrupa Merkez Bankası bu yıl, özel şirketlerce geliştirilen dijital paralara karşı veto yetkisi alabilmek için adım attı.

KAYNAK: Koin Bülteni

Çin Merkez Bankası Bitcoin ve Dijital Yuan İlişkisini Yorumladı

Çin Merkez Bankası Araştırma Bürosu Direktörü Wang Xin, dijital yuan projesine gösterilen ilginin büyüdüğünü söyledi. Merkez Bankası yetkilisi, bunu tetikleyen şeylerden birinin Bitcoin fiyatındaki yükseliş olabileceğini açıkladı.

Çin, 2014 yılında geliştirmeye başladığı dijital merkez bankası parasıyla (CBDC) bu alanda harekete geçmiş ilk isimlerden birisi. Şubat ayında Pekin’de test amacıyla 1.5 milyon dolarlık dijital yuan dağıtan Merkez Bankası, bu testlerin devamının geleceğini açıkladı.

Merkez Bankası yetkililerinden Wang Xin, “Dijital yuanı herkes yakından takip ediyor.” diyerek projeye gösterilen ilginin büyüdüğünü söyledi. Bunun sebeplerinden birinin, kendi dijital parasını çıkarmaya çalışan ülkelerin sayıca çoğalması olabileceği ifade edildi.

Son aylarda Türkiye, ABD, Japonya, Birleşik Krallık gibi ülkeler CBDC için çeşitli çalışmalara başladı.

Wang’e göre insanların dijital yuan ile ilgilenmeye başlamalarının bir diğer sebebi, Bitcoin fiyatındaki yükseliş olabilir. Dijital yuan; merkeziyetsiz ve blockchain tabanlı olmaması gibi yönleriyle Bitcoin’den ayrılıyor.

Çin, ülkedeki Bitcoin borsalarını 2017’de kapatma kararı almıştı.

Şu ana dek Pekin’in yanı sıra Shenzhen ve Chengdu gibi şehirlerde testler düzenleyen Çin, bu çalışmaların süreceğini açıkladı. Wang, kamuya açık şekilde yapılan testlerin “ölçeğinin büyüyeceğini” söyledi.

Çin Merkez Bankası, vatandaşları ne zaman tamamlanacağı henüz belli olmayan dijital yuanı kullanmaya alıştırmayı hedefliyor.

KAYNAK: Koin Bülteni

NFT Şirketine Michael Jordan’dan Yatırım

NBA Top Shot’ın geliştiricisi Dapper Labs, 305 milyon dolar değerinde fon topladı.Yatırım yapanlar arasında Michael Jordan gibi ünlü isimler bulunuyor.

Kanada merkezli blockchain şirketi Dapper Labs, Insider haberine göre NBA Top Shot platformunu büyütmek için topladığı fonlarla birlikte toplam varlığını 2.6 milyar dolara çıkardı. Yapılan son yatırım turuyla birlikte şirketin topladığı sermaye 357 milyon dolara ulaştı.

Dapper, blockchain ve NFT tabanlı ürünlerle yeni iş alanlarına genişlemek istediğini belirtiyor. Bunun için aldıkları yatırımın onlara yardımcı olabileceğine inanıyor.

Dapper Labs CEO’su Roham Gharegozlou, NBA Top Shot’ta yakaladıkları ivmeyi diğer spor liglerine, eğlence alanlarına taşımayı ve bağımsız içerik yaratan platformlara kendilerini keşfetmeleri konusunda yardımcı olmak istediklerini dile getirdi.

NBA Top Shot büyümeye devam ediyor

Dapper, NBA Top Shot’ın Ekim 2020’de başlayan beta testinden bu yana 500 milyon dolar değerinde satış gerçekleştiğini, 800.000’den fazla kullanıcı kaydının yapıldığını açıkladı. NBA’in yanı sıra, Dapper’ın ortakları arasında Warner Music Group, Ubisoft, UFC gibi şirketler bulunuyor.

10 dolardan düşük veya yüz binlerce dolara NFT bulunabilen NBA Top Shot, en büyük NFT platformları arasında bulunuyor.

KAYNAK: Koin Bülteni

Haftanın İstatistikleri: KriptoFinans

Kriptopara borsası hacmi, Mart ayında üst üste ikinci kere 1 trilyon doları aştı. The Block tarafından derlenen verilere göre, Mart ayı spot ticaret hacmi 1,17 trilyon $ olarak gerçekleşti. Bu, Şubat ayında tüm zamanların en yüksek hacmi olan 1,23 trilyon ABD dolarına göre % 5 düşüş anlamına geliyor.

KAYNAK: The Block

Haftanın İstatistikleri: KriptoFinans

Aylık Bitcoin madenciliği geliri, Mart ayında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Mart ayının 1,75 milyar dolarlık toplam bitcoin madenciliği gelirinin 167,21 milyon doları (% 9,55) işlem ücretlerinden geldi. Mart ayında, Şubat ayına göre toplam gelirde % 28,7 artış ve işlem ücretlerinde % 10,7 azalma oldu.

KAYNAK: The Block

Tüm Bültenlerimize Ulaşın

Hazırlayanlar

  • Evrim Çalışkan
  • Furkan Can Baytemur
  • Canan Bulut Uyanık
  • Gözde Arasıl
  • Ahmet Eren Tomurcuk
  • Uğurcan Alp
  • Uzay Yıldız
  • Kerem Büker
  • Anıl Fıçı

Bize Ulaşın

--

--

--

Bahçeşehir Üniversitesi bünyesinde kurulmuş olan “BlockchainIST (Blockchain İstanbul) Center”, Blockchain teknolojisi alanında faaliyet gösteren, Türkiye’nin ilk üniversite araştırma ve geliştirme merkezidir.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
BlockchainIST Center

BlockchainIST Center

BlockchainIST Center is an R&D Center for Blockchain, DeFi and FinTech. We provide consultancy and training for private and public sector around the world.

More from Medium

Crypto Society founders join Point Labs executive team

NFT Metrics | 02.03.2022

Our investment in JellyFi

ACCESS NEXT BLOCKCHAIN: A blockchain with a heart for the community.