This is an email from KriptoEkonomi, a newsletter by BlockchainIST Center.

Bitcoin Madenciliği ve Sürdürülebilirlik

Yatırımcı Kevin O’Leary, Çin’de yapılan Bitcoin madenciliğine “kan parası” terimiyle karşı çıkıyor. Yatırımcı, bundan sonra sadece yenilenebilir enerjiyle kazılan “temiz para” ile ilgileneceğini açıkladı ve diğer kurumlarında aynısını yapmaya başladığını söyledi.

O’Leary, dünyadaki ürünlerin büyük bir kısmının yasalara uygun ve kurumsal standartlarda üretiminin gerçekleştiğini belirterek Bitcoin üretiminin serbestliğini ele aldı. CNBC ile yaptığı röportajda şunları söyledi:

“Büyük kurumlar ile varlık üretiminde uzlaşmamız var; insan haklarının ilgisi, karbon yakılıp yakılmaması, Çin’de üretilip üretilmediği gibi konularda anlaşmalarımız var.”

O’Leary tarafından listelenmiş örnekler dünyanın en büyük Bitcoin madenciliği bölgesi olan Çin için geçerli. Çin’de ucuz kömür ile Bitcoin hash oranının tahmini %50–65’i oluşuyor. O’Leary, firmaların Çin’de oluşan Bitcoin’i satın almak istemediğini ve kaynağı çevresel olarak etik bir şekilde bulunabilen kripto paranın peşinde olduklarını söylüyor.

En sonunda, genel görüş iki farklı Bitcoin türüne gelecek: “kan parası” ve “temiz para”. O’Leary: “Bu gerçekten ilginç bir problem. Önümüzdeki bir ya da iki yıl içinde iki tür kripto para görüyorum. Çin’den gelen kan parası ve hidroelektrik santralleri kullanan ülkelerden sürdürülebilir bir şekilde çıkan temiz para”.

Endişeli yatırımcıların kendisine sürekli Bitcoin’in üretiminin ve kaynağının çağdaş batı standartlarını karşılayabiliyor olmasını sorduklarını söyleyen O’Leary, kendisinin bundan sonra sadece temiz Bitcoin ile ilgileneceğini açıkladı.

KAYNAK: Coin Telegraph

Brezilya’da Blokchain Kullanımı

Brezilya’da son dört ayda blockchain teknolojisi aracılığıyla yaklaşık 156.000 belge doğrulandı. Brezilya Noterler ve Kayıt Memurları Birliği (ANOREG) tarafından yayınlanan açıklamaya göre, doğrulanmış belgeler e-Noter sistemi üzerinde bulunuyor. Kimlik doğrulama süreci, vatandaşların belgeleri imzalayıp WhatsApp gibi elektronik platformlar veya devlet kurumları da dahil olmak üzere ilgili taraflara e-posta aracılığıyla göndermesine olanak tanır. Brezilya’nın blockchain sistemi, ülkenin blockchain noterler ağı ‘Notrachain’ üzerinde çalışıyor. Sistem, belgelerin sanal formatta doğrulanmasını sağlıyor.

Notrachain, satış, boşanma, bağışlar, envanterler, hisse senetleri, vasiyetnameler, noterlik belgeleri, vekaletname gibi hizmetleri destekliyor. Ayrıca, sistem ülke genelinde vatandaşlar için seyahat süresini en aza indiriyor. Kullanıcılar, desteklenen herhangi bir elektronik cihazda video konferans yoluyla seyahat etmelerini gerektirecek rutin görevleri gerçekleştirebiliyorlar.

Ülkede Covid 19 salgını sebebiyle, 2020'de kimlik doğrulama ayda en az %24 arttı.

ANOREG, e-Noter sisteminin başarısının teknolojinin daha fazla benimsenmesini teşvik edeceğini ekliyor. Ek olarak, operasyonları düzene koymanın yanı sıra, blockchain teknolojisinin maliyetleri düşürdüğünü ve bürokratik süreçleri en aza indirdiğini belirtiyor.

KAYNAK: Finbold

Çin’in Hidroelektrik Merkezi ‘Blockchain Hesaplama’ Planını Açıkladı

Çin’in Yunnan eyaletinin hükümeti, bölgedeki kripto madenciliği altyapısını destekleyebilecek bir hareket de dahil olmak üzere yerel blockchain gelişimini desteklemek için yeni bir plana sahip.

Eyalet hükümetinin planı, blockchain teknolojisini geliştirmekle ilgili desteklemeyi amaçladığı 10 alanın ana hatlarını çiziyor. Planın dikkate değer bir bileşeni, blockchain yeni altyapı inşasını desteklemektir, bu da temel katman blockchain hizmet platformlarının yanı sıra blockchain hesaplama platformlarının geliştirilmesini hızlandırmak anlamına gelir.

Yunnan, komşu Sichuan eyaleti gibi, şu anda Bitcoin’in hash oranının önemli bir bölümünü güçlendiren bol miktarda hidroelektrik kaynağına sahip.

Cambridge Alternatif Finans Merkezi’nden alınan veriler, Yunnan’daki madencilik tesislerinin Nisan 2020 itibariyle küresel bitcoin hesaplama gücünün % 5,4'ünü oluşturduğunu gösteriyor.

Plan, Yunnan hükümetinin Sichuan’da yakın zamanda geliştirilenlere benzer devlet onaylı kripto madenciliği parklarına benzer bir şey inşa etmeye yönelik ilk adımı olabilir.

Sichuan’daki bitcoin madencilik çiftliği operatörleri artık güvenilir bir elektrik kaynağına erişebilecekleri, hükümet onaylı bir sanayi parkında yasal olarak ikamet etme seçeneğine sahipler. Buna karşılık, The State Grid ve yerel yönetim, elektriği kullanmak için ücret alarak madencilik çiftliklerinden gelir elde edebiliyor.

KAYNAK: The Block

Yenilikçi Trendler Blockchain Teknolojisinin Gelişimini Etkiliyor

Geçtiğimiz yıl içinde merkeziyetsiz finans alanı, çok sayıda bankacılık hizmetinin merkeziyetsiz olması için blockchain teknolojisini temel alarak finans sektöründe dalgalar yarattı. DeFi hizmetlerinin benimsenmesi istikrarlı bir şekilde artarken, her türlü varlık blockchain’e doğru yol almaktadır.

2020 boyunca DeFi, finansal ürünler için pazar yerleri, topluluk temelli sosyal ve yönetişim tokenleri ve benzersiz sanat eserleri ile likidite üretilebilecek türlerde bir patlama olarak görüldü. DeFi sistemlerine geliştirme kaynağı olarak tahsis edilen blockchain, dünya çapındaki herhangi bir finansal hizmet şirketi için bir sonraki sınırdır.

İnternet, dünya çapında veri ve bilgi akışını değiştirdi ve iletişim kanallarının bu evrimi bankacılık sistemi üzerinde derin bir etkiye sahip oldu. Dünya daha hızlı kayıt, daha hızlı hizmet ve daha güvenilir ürünler sunan platformlara kaymaya başlarken, merkezi bankacılığın yolları tam tersine göze batıyor. Akıllı sözleşme platformları ise, insanların tek bir finansal kimlik kullanarak birkaç merkeziyetsiz uygulamayla etkileşim kurmasına olanak sağlıyor.

Zamanla, ağlar farklı ihtiyaçlara cevap verecek şekilde gelişti. Web 3.0 ile blockchain sadece finansal sistemlerdeki gücü merkezden uzaklaştırmakla kalmıyor, değeri yeniden tanımlıyor. Yakın gelecekte, bu sistemler muhtemelen daha da güçlenecek ve sonunda her tür işletme için değerli bir teklif olarak görülecektir.

Uniswap gibi merkeziyetsiz borsalar zaman zaman Coinbase Pro’dan daha yüksek hacimler bildirirken, merkezi borsaların uzun vadede sürdürülebilir olup olmadığı konuşuluyor.

DeFi uygulamalarının çoğu şu anda Ethereum üzerinde çalışırken, birlikte çalışabilirlik yavaş yavaş uygulanabilir hale geliyor. Bu, geliştiricilere, bireysel ve merkeziyetsiz uygulamalarına en uygun platformları seçme özgürlüğü verecektir.

KAYNAK: Coin Telegraph

Facebook Kullanıcılarının Verileri Sızdırıldı

Siber güvenlik uzmanları, telefon numaraları da dahil olmak üzere yaklaşık yarım milyar Facebook kullanıcısının kişisel bilgilerinin bilgisayar korsanları tarafından kullanılan bir web sitesinde yayınlandığını söylüyor.

Siber istihbarat firması Hudson Rock’ın CTO’su Alon Gal’a göre, Amerika Birleşik Devletleri’nde 32 milyon, Birleşik Krallık‘ta 11 milyon ve Hindistan’da 6 milyondan fazla hesabın kaydı var.

Bazı durumlarda ayrıntıların tam ad, yer, doğum günü, e-posta adresleri, telefon numarası ve ilişki durumunu içerdiğini söyledi.

Facebook sözcüsü Andy Stone “Bu veriler, daha önce 2019'da bildirilen eski veriler. Bu sorunu Ağustos 2019'da bulduk ve düzelttik” dedi.

Facebook o sırada etkilenen kullanıcıları bilgilendirip bildirmediğini söylemedi.

Stone şunları ekledi: “2019'da, insanların hem Facebook hem de Instagram’da telefon numaralarını kullanarak başkalarını doğrudan bulma olanağını kaldırdık. Bu, Facebook’u taklit etmek ve hangi kullanıcılara ait olduğunu bulmak için bir telefon numarası sağlamak için karmaşık yazılım kodu kullanılarak yararlanılabilecek bir işlev.”

Bu veriler 2019 yılına ait olsa da, kimlik hırsızlığına karışanlar gibi hackerlar ve siber suçlular için hala değerli olabilir.

Hudson Rock’tan Alon Gal, Twitter’da, verilerin bu hafta bilgisayar korsanlığı sitesinde sıralanma ve yayınlanma şeklinin, suçluların istismar hamlesini çok daha kolay hale getirdiğini belirtti.

Etik bir bilgisayar korsanı ve SocialProof Security CEO’su Rachel Tobac, CNN’e şunları söyledi: “Bunlar, siber suçluların sosyal mühendislik saldırıları (bir tür bilgisayar korsanlığı) gerçekleştirmek için aramak için zaman harcadıkları veri parçalarıdır — ancak şimdi hepsi tek bir yerde ve bu sızıntıda kolayca erişilebilir, bu da sosyal mühendisliği daha hızlı ve daha kolay hale getiriyor.”

KAYNAK: CNN Business

GitHub Sunucularında Kripto Madenciliği Yapıldı

The Record’un raporuna göre hackerlar GitHub sunucularının bulut altyapısını gizlice kullanarak birden fazla kriptopara çıkarıyorlar. Saldırılar ilk olarak kasım ayında bir Fransız yazılım mühendisi tarafından tespit edildi. Saldırı, geçen hafta The Record’a geliştirme platformunun ekibi tarafından gönderilen e- mail ile doğrulandı.

Bu saldırıda kullanıcıların veri havuzlarında (repositories) belirli bir olay sonucunda otomatik olarak görev ve iş akışı çalıştırabilen GitHub Actions adlı GitHub özelliğinin bir açığını kullandı.

The Record’a göre kriptopara madenciliği uygulamasını çalıştırmak için saldırganlar, mevcut bir veri havuzunu fork’layıp orijinal koda kötü niyetli yazılımı ekledikten sonra bir pull request ile orijinal veri havuzundaki kod ile birleştiriyorlardı.

Hollandalı güvenlik mühendisi Justin Perdok’un The Record’a söylediklerine göre; orijinal projenin sahibinin pull request’i doğrulamasına gerek yoktu çünkü veri dosyalandığı gibi GitHub sistemleri kodu bir sanal makinenin içinde çalıştırıyordu. Böylece, kriptopara madenciliği yazılımı indirilip çalıştırılıyordu. Perdok, saldırganların tek saldırı ile 100’e kadar kripto madenciliği uygulamasını çalıştırıp GitHub sunucularına muhteşem bir hesaplama yükü yarattıklarını da ekledi.

The Record’un yayınladığı ekran görüntülerine göre bu madencilik yazılımı satın alması kolay olan tüketici CPU ve GPU’larını kullanan ve birden fazla kriptoparayı çıkarabilen SRBMiner yazılımını içeriyordu.

Raporda yazılana göre veri havuzlarına bir zarar verilmemiş gibi görünmekte. Saldırganlar GitHub sunucularından sadece ücretsiz bir şekilde kriptopara çıkarmaya çalışmışlar.

KAYNAK: CoinDesk

Tayland’da Kriptopara Kullanımı Kasım’dan Günümüze %588 Arttı

Tayland borsalarında kriptopara hacmi artarken, P2P platformlarının kullanımı azalıyor gibi gözüküyor. Tayland borsalarında kriptopara kullanımı arttı. Yerel Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonuna göre, Tayland kriptopara borsalarının hacmi yaklaşık %600 yükselmiş. Komisyon tarafından düzenlenen ve Bloomberg tarafından yayınlanan verilere göre kripto borsalarının hacmi 574,5 milyar dolar seviyesinden 3,96 milyon dolar seviyesine yükseldi.

Bitkub (Tayland Borsası) kurucu ortağı Atichanan Pulges, Bloomberg’e yaptığı açıklamada, borsalarındaki hacmin Ocak- Şubat ayları arasında %40 arttığını belirtti. Atichanan, Tayland yerel borsasının %90 ını kapsadıklarını ve toplam 300.000 kullanıcıya ulaştıklarını vurguladı.

Kriptopara borsalarındaki hacim artışına rağmen, eşler arası ticaret (P2P) nispeten sessiz kaldı. Yerel P2P borsalarından Localbitcoins ve Paxful, haftalık 650.000 dolar değerinde işlem görürken, Şubat ayında bu rakam yaklaşık %10 ila %50 artış ile 700.000 dolar ve 1 milyon dolar değerine yükseldi. Mart ayında ise bu hacim 900.000 dolar seviyelerinden 600.000 dolar seviyesine düştü.

The Defiant’ın Mart ayı raporuna göre, geçtiğimiz 12 ay içerisinde “DeFi” (Merkeziyetsiz Finans) google arama sonuçlarına göre Tayland dünya ikincisi konumunda. Merkeziyetsiz finans adına Tayland’da bir patlama yaşanıyor. Rapor ayrıca, Tayland’ın DeFi protokollerindeki trafik açısından en çok yükselen ekonomiler arasında yer aldığını da belirtti. Taylandlı kullanıcılar müşteri hacmi açısından Badger Finance’de ikinci, MakerDAO’da üçüncü ve Curve’de beşinci sırada yer alıyor.

KAYNAK: Coin Telegraph

Dijital Paraların Asya’da Geleceği

Dijital para birimleri ve kriptopara birimleri hayat bulduğunda, Bitcoin, merkez bankalarının para birimi kontrolüne doğrudan bir meydan okuma olarak görülüyordu. Kriptopara birimlerine karşı erken bir isteksizlik ve düşmanlığın ardından, merkez bankaları, Bitcoin’in arkasındaki son derece yenilikçi bir teknoloji olan blockchain’i tanımaya ve benimsemeye başlıyor.

Çoğu merkez bankası, tüketicilerin ve işletmelerin dijital ödemeler yapmak için cep telefonlarını kullanabilecekleri anında ödeme sistemlerini zaten düzenlemiştir. Hem mobil ağ operatörleri hem de bankacılık sistemi bu büyük işi yürütüyor.

Dijital teknolojiler gelişip geliştikçe, Asya’daki merkez bankaları fırsatları değerlendiriyor. Tayland, bireyler arasında ve satış noktasında QR kodlarını, cep telefonlarını ve hesap numaralarını kullanarak anında bankalar arası transferlere odaklanan dijital ödemelerde liderlerden biri olmuştur. Tayland Bankası, 2017'de “PromptPay” girişimini destekledi ve Tayland bankalarını nakit kullanımının azaltılmasıyla büyük maliyet tasarrufları elde etmeye teşvik etti.

Singapur, anlık ödemelerde uzun zamandır liderdir ve Singapur Para Otoritesi (MAS), yerel kriptopara birimleri hakkında ayrıntılı teknik çalışmalar yürüten, ilk Asya merkez bankalarından biridir. Singapur’un merkez bankası dijital para birimi başlatma niyetini henüz resmi olarak açıklamadı.

Kamboçya Ulusal Bankası, Ekim 2020'de Bakong’u başlattı. Perakende müşterilere sunulan bu eşler arası fon transferi hizmeti, Kamboçya rieli veya ABD doları cinsinden işlemleri destekler vaziyette. Bu arada, 2014 yılında projeye başladığından beri, Çin Halk Bankası, dünyanın ilk büyük bağımsız dijital para birimi olan dijital yuan’ı piyasaya sürme yolunda hızla ilerledi.

Hindistan parlamentosunun yakında kriptopara birimi düzenlemesine oy vermesi, belki de tüm özel kriptopara birimlerini yasaklaması ve Hindistan Rezerv Bankası dijital para birimi için meşru bir çerçeve oluşturması bekleniyor.

KAYNAK: Eastasia Forum

Japonya Merkez Bankası Dijital Para Birimi Çıkarmak için Denemelere Başladı

Japonya Merkez Bankası (BOJ), kendi dijital para birimini çıkarmaya karar verdi. Reuters’ın yakın tarihli bir haberine göre, deneme iki aşamadan oluşacak. İlk adımlar Mart 2022'ye kadar devam edecek. Bir merkez bankası dijital para biriminin (MBDP) nasıl çıkarılacağına, dağıtılacağına ve kullanılacağına ilişkin teknik fizibilitenin test edilmesine odaklanacaklar. BOJ, bu alandaki yeniliği eşleştirmek için diğer merkez bankalarıyla işbirliği yapacağını kaydetti. Ardından banka deneylerin ikinci aşamasına geçecek. Bu aşamada, her bir kuruluşun kontrol edebileceği MBDP miktarına sınır koyma seçeneği gibi daha spesifik yetenekleri analiz edecekler. BOJ genel müdürü Shinichi Uchida, geçen ay kurumun planını desteklediğini söyledi. Gerekirse, merkez bankasının ödeme hizmeti sağlayıcılarını ve son kullanıcıları içeren bir pilot program başlatacağını kaydetti.

Kağıt para kullanımının azaltılması, dünyadaki birçok merkez bankasının ana hedeflerinden biridir. Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca, birçok ülke kendi merkez bankası dijital para birimini başlatmayı düşünüyordu.

Geçen yıl, Uluslararası Ödemeler Bankası’ndan bir rapor, tüm merkez bankalarının yaklaşık %80'inin kendi MBDP geliştirme ve başlatma planları olduğunu gösterdi. Çin, yuan’ın dijital bir biçimini tanıtma girişimlerinde liderler arasında yer alıyor. Dünyanın en kalabalık ülkesi, son birkaç yıldır yoğun araştırma ve testlerden sonra bir MBDP başlatmaya çok yakın. Bu alanda çalışmalar yapan diğer ülkelerden bazıları İsveç, Avustralya ve İspanya’yı içeriyor.

KAYNAK: Crypto Potato

Robinhood’da 3 Ayda 9.5 Milyon Kişi Kripto Kullandı

Mobil trading uygulaması Robinhood, bu yılın ilk üç ayında toplamda neredeyse 10 milyon kullanıcısının kriptopara işlemi yaptığını açıkladı. Şirket, bir önceki çeyreğe kıyasla %450’den fazla büyüme gördü.

Robinhood Operasyon Müdürü Christine Brown, paylaşımında 2021’in ilk çeyreğinde 9.5 milyon insanın Robinhood’u kullanarak kriptopara işlemi yaptığını duyurdu. Bu sayı, 2020’nin son çeyreğinde 1.7 milyondu.

Uygulamada mevcut haliyle alım-satım ve HODL yapılabiliyor. Şirket, yılın ilerleyen dönemlerinde para yatırma/çekme işlemlerini açmayı planlıyor. Brown, Robinhood’un kriptopara ekibini yılbaşından beri üç kat büyüttüğünü söyledi.

Ağustos 2020’de 200 milyon dolar yatırım alan Robinhood, 11.2 milyar dolardan değerlendiriliyor. Şirket, ocak ayında GameStop ve Dogecoin işlemlerine getirdiği kısıtlama nedeniyle eleştirilmişti.

KAYNAK: Koin Bülteni

Kripto Borsaları Martta Yaklaşık 3 Trilyon Dolar Hacim Gördü

Kriptopara borsalarında geçen ay yapılan spot işlemlerin toplam hacmi yaklaşık 3 trilyon dolar olarak açıklandı. Ay boyunca yapılan türev işlemlerinin hacmi, bir önceki aya kıyasla düşüşle 2.74 trilyon dolara karşılık geldi.

CryptoCompare, mart boyunca yaptığı ölçümlerin sonucunu yayımladı. “Yüksek segmentte” yer alan borsaların ay boyu toplamda 2.5 trilyon dolarlık hacim aldığı açıklandı. Bu sayı, düşük segmentteki borsalar için 493 milyar dolar oldu.

Bir günde 118 milyar dolar hacim görüldü
Mart ayındaki ortalama günlük ticaret hacmi, Şubat ayındakine benzer düzeyde seyretti. 118.33 milyar dolarlık hacmin görüldüğü 31 Mart, ayın en büyük hacimli günü oldu.

Türev hacimlerinde küçülme var
Spot hacimleri %9,1’lik artışla 3 trilyon dolara dayanmışken; türev hacmi %5,3’lük düşüşle 2.74 trilyon dolara geriledi. Şubat ayında kriptopara piyasasının %51,3’ünü oluşturan türev piyasası, geçen ay %47,8’lik pay aldı.

KAYNAK: Koin Bülteni

PayPal Kurucusu: Bitcoin, Çin’in Finansal Silahı mı ?

PayPal’ın kurucusu olan milyarder yatırımcı Peter Thiel, Çin’in Amerikan dolarını zayıflatmak için Bitcoin’i kullanabileceğini dile getirdi. Bir kriptopara yatırımcısı olan Thiel, kendisini “Bitcoin maksimalisti” olarak tanımlıyor.

Peter Thiel, ABD’nin eski dışişleri bakanı Mike Pompeo ile birlikte Richard Nixon Foundation tarafından düzenlenen bir etkinliğe katıldı. ABD ve Çin ilişkilerini yorumlayan Thiel, Çin’in Bitcoin’i “finansal bir silah” olarak kullanabileceğini söyledi.

“Çin, doları zayıflatmak istiyor”
“Rezerv para birimine sahip olmak, bize İran petrolünün tedariği gibi pek çok alanda avantaj sağlıyor” diyen isim, “Çin’in, bu avantajın ABD’de olmasından memnun olmadığını” söyledi. PayPal’ın kurucu isimlerinden olan Thiel, Bitcoin ile ilgili şu soruyu gündeme getirdi:

“Ben bir kriptopara destekçisi, bir Bitcoin maksimalisti olsam da Bitcoin’i, Çin’in ABD’ye karşı kullandığı finansal bir silah olarak görmek gerekir mi diye merak ediyorum. (Bitcoin) itibari paraya ama onun da ötesinde, özellikle dolara karşı tehdit oluşturuyor. … Çin, doları zayıflatacak şeyler yapmak istiyor.”

Thiel, Google ve Apple gibi Amerikan şirketlerini Çin’deki çalışmaları nedeniyle eleştiriyor. Çin’deki yapay zeka araştırmalarına değinen isim, “Kriptoparalar liberteryen; yapay zeka ise komünist bir yapıya sahip.” dedi.

KAYNAK: Koin Bülteni

Haftanın İstatistikleri: KriptoFinans

Kriptopara borsalarına yönelik web trafiği birkaç aylık büyümenin ardından Mart ayında yaklaşık %9 düştü.

KAYNAK: The Block

Haftanın İstatistikleri: FinTech

Çin, dijital merkez bankası para birimi çıkaracak ilk en büyük ekonomilerden biri olmaya aday.

KAYNAK: Statista

Tüm Bültenlerimize Ulaşın

Hazırlayanlar

  • Evrim Çalışkan
  • Furkan Can Baytemur
  • Canan Bulut Uyanık
  • Gözde Arasıl
  • Ahmet Eren Tomurcuk
  • Uğurcan Alp
  • Uzay Yıldız
  • Kerem Büker
  • Anıl Fıçı

Bize Ulaşın

--

--

--

Bahçeşehir Üniversitesi bünyesinde kurulmuş olan “BlockchainIST (Blockchain İstanbul) Center”, Blockchain teknolojisi alanında faaliyet gösteren, Türkiye’nin ilk üniversite araştırma ve geliştirme merkezidir.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
BlockchainIST Center

BlockchainIST Center

BlockchainIST Center is an R&D Center for Blockchain, DeFi and FinTech. We provide consultancy and training for private and public sector around the world.

More from Medium

KEMONOs is building NFTGameFi

1. What’s ETF?

Enterprise Syndicate Trading

BEST DEFI YIELD FARMS INTO 2022

DeFi Instruments