This is an email from KriptoEkonomi, a newsletter by BlockchainIST Center.

Blockchain Tabanlı VR Dünyası

Bir blockchain projesi, sanal gerçeklikte fotogerçekçi grafiklere sahip ilk ‘devasa çok oyunculu online açık Dünya’yı’ sunduğunu söylüyor — kullanıcılar tarafından inşa edilen ve sahip olunan bir dünya.

Victoria VR, oyunları ve merkeziyetsiz uygulamaları kapsayan evrensel bir platform olacak şekilde tasarlanmıştır. Sonuçta ortaya çıkan metaverse (büyük çoklu evren), insanların oyun oynamaktan mal ticaretine kadar “kesinlikle her şeyi” yapmakta özgür oldukları paylaşılan bir sanal alandır.

Yaratıcılık, bu ekosistemin kalbidir ve oyuncular, son derece ayrıntılı özelleştirme seviyeleri ile kendi gerçekçi avatarlarını tasarlama özgürlüğüne sahiptir. Victoria VR’a göre, milyarlarca özelleştirme kullanıcılarının parmaklarının ucunda ve tüm avatarlar, ruh hallerini ve tepkilerini aktarabilen çeşitli animasyonlarla duyguları ifade edebilir.

Victoria VR ayrıca NFT’leri de destekliyor. Proje, yalnızca nadir süslemeler olarak hizmet etmek yerine, platformundaki NFT’lerin zorlayıcı kullanım durumlarına sahip olduğunu ve oyunculara son derece imrenilen avantajlar sağladığını söylüyor. Proje’nin bir başka ilginç özelliği, NFT’lerin nasıl değiştirilebileceği, birleştirilebileceği ve hatta sanal gerçeklik arayüzü aracılığıyla sıfırdan nasıl oluşturulabileceği ile ilgili.

Victoria VR için kullanım senaryoları burada bitmiyor, çünkü kullanıcılar kendi VR arazilerini satın alabilir ve “kelimenin tam anlamıyla her şeyi” yaratabilir — fizik ve uzay yasalarıyla sınırlandırılmadan ondan para kazanabilir.

VR ekibi, önceden herhangi bir programlama becerisine ihtiyaç duymadan herkesin VR içeriği oluşturabileceğine söz vererek şunları ekledi: “Oyun endüstrisi hızla büyüyor, işletmeler, iletişim, eğitim ve süreçler çevrimiçi olarak aktarılıyor ve bir sonraki mantıksal adım sanal gerçeklik ve 3B internet. VR’ye olan ilgi, devam eden Covid-19 salgını, sosyal izolasyon ve kapanma önlemleri nedeniyle de artıyor. Hiç şüphe yok ki sanal gerçeklik her alanda ve her sektörde her şeyi değiştirecek.”

Kaynak: Coin Telegraph

Blockchain Teknolojisi, Çin-Avrupa Demiryolu Ticaretini Güçlendirmek İçin Kullanıldı

Blockchain, lojistik maliyetlerinin düşürülmesine önemli ölçüde katkıda bulunan ve salgın sırasında küresel ticareti dengeleyen Çin-Avrupa tren yolları üzerinde ticareti arttırmak için kullanılıyor.

1 Nisan’da, Çin-Avrupa kargo trenleri için Çin’in Sichuan Eyaleti’nin güneybatısındaki önemli bir liman olan Chengdu Uluslararası Demiryolu Limanı’nda, Çin Sanayi ve Ticaret Bankası (ICBC) tarafından blockchain destekli platform Sino-Europe Trade Link 2.0'ın yeni bir sürümü devreye alındı. İşletmelerin doğrudan bankadan fon toplamasına olanak sağlayan güncellenmiş platform, maliyetleri düşürecek ve ilgili dış ticaret şirketlerinin nakit akışlarını hızlandıracak.

Çin’in 2013 yılında önerdiği Kuşak ve Yol Girişimi’ne dayanan Çin-Avrupa yük treni hizmeti, 60'ın üzerinde yerel şehri büyük Avrupa ülkeleriyle birbirine bağladı.

Geleneksel olarak, malların demiryolu ile teslimi birden fazla taraf içerir ve irsaliye standartları ülkeler arasında tek tip değildir. Dolayısıyla bir yolculuk birkaç irsaliye gerektirebilir ve hiçbiri malları almak için kullanılamaz, bu da teslimatı zaman alıcı ve maliyetli hale getirir.

Bununla birlikte, intermodal taşıma belgesi, bu yol boyunca prosedürleri basitleştirmek ve tüm konşimentoların yerini alması amacıyla kullanılmaktadır. Ayrıca, işletmelerin bankadan fon elde etmeleri için bir sertifika olarak da kullanılıyor. 2017 yılında yürürlüğe giren belge, dış ticaret işletmeleri için büyük kolaylık sağladı ve yaygın olarak kabul gördü. Intermodal taşıma belgesi, sınır ötesi ticarette blockchain uygulamasının da temelini attı.

ICBC’nin Sichuan şubesi personeli Chen, “Güvenilir ticaret verileri oluşturmak için blockchain teknolojisinin saldırılara karşı dayanıklı yapısı ve zaman damgası gibi avantajlarından yararlanıyoruz. Bu, küçük ve orta ölçekli dış ticaret işletmelerinin finansman yeteneklerini büyük ölçüde arttırabilir” dedi.

Kaynak: China Daily

Almanya’da Bir Ev NFT Olarak Satılıyor

Kransberg’deki ev, NFT platformu Opensea üzerinde 74.000 $’lık bir başlangıç fiyatı ile açık arttırmaya çıktı. Satıcı, “Bu muhtemelen kripto dünyasında bir başka ilk — gerçek evimi bir NFT olarak satıyorum” diye yazdı.

NFT’ler, görüntüler ve videolar gibi dijital içerik yaratmak için kullanılan, kriptografik olarak benzersiz tokenlerdir. Son aylarda, markalar ve ünlülerin kendi NFT’lerini piyasaya sürmesiyle NFT’lerin popülerliği arttı. Şimdi, insanlar bu dijital tokenleri kullanarak gerçek dünyada satabilecekleri ile sınırları test ediyor.

Söz konusu ev, küçük bir Alman köyünde, bir kalenin yakınında ve Frankfurt’a arabayla kısa bir mesafede yer almaktadır. Birisi bir NFT satın alırsa, onunla birlikte gelen kilitlenebilir içeriğe erişebilir. Bu şekilde alıcı satıcıyla iletişime geçebilir ve evin transferini karşılıklı kabul edebilirler. Bu açık arttırma, dijital bir evin 512.000 dolara satılmasından sadece birkaç hafta sonra geldi.

Kaynak: Decrypt

MicroStrategy Yönetim Kurulu Maaşlarını Bitcoin ile Alıyor

Şirketin CEO’su Michael Saylor’a göre, analitik yazılım şirketi olan MicroStrategy’nin yönetim kurulunun maaşları artık Bitcoin ile ödeniyor.

Şirket tarafından yapılan bir duyuruya göre; Yönetim Kurulu, personel dışı olarak sınıflandırılmış yöneticiler için “ücret düzenlemelerinde değişiklik” yaptı. Bu yöneticiler, ileriye dönük hizmetleri için ücretleri nakit yerine Bitcoin olarak alacaklar.

Kurul bu değişikliği onaylarken Bitcoin’e olan bağlılığını da “kamusal ve dirençli bir açık kaynaklı mimari ile desteklenen, bağımsız para politikasına bağlı olmayan bir değer saklama aracı olarak hizmet verebilmesi” şeklinde gösterdi.

Yapılan yeni düzenlemeye göre, bu yöneticilere ödenecek Yönetim Kurulu ücretlerinin miktarı değişmeyecek ve nominal olarak ABD doları cinsinden gösterilecek. Ödeme anında, ücretler ABD dolarından Bitcoin’e dönüştürülecek ve ardından ilgili yöneticinin dijital cüzdanına yatırılacak.

Kaynak: Decrypt

Kriptoya Artan Risk Sermayesi Yatırımları

The Block Research’e göre, 2021'in ilk çeyreğinde 50 milyon dolardan daha büyük kripto risk sermayesi anlaşmaları 2020'nin tamamında olduğundan iki kat fazla.

Geçen yıl 100 milyon dolardan fazla değere sahip dört kripto risk sermayesi anlaşması ve 50 milyon ila 100 milyon dolar arasında değişen üç anlaşma vardı.

Bu yılın ilk çeyreğinde, 100 milyon $ yani yedi daha fazla anlaşma yapıldı: BlockFi, NYDIG, Dapper Labs, FireBlocks, Blockchain.com (iki kez). Bu yedi anlaşmada 50 ila 100 milyon dolar değerindeydi.

Bu büyük ölçekli anlaşmalar, ortalama anlaşma boyutunu 2020'de 5,7 milyon dolardan 2021'in ilk birkaç ayında 12,7 milyon dolara çıkarmak için yeterli oldu.

Kaynak: The Block

HSBC’nin Değişen Kripto Politikası

HSBC’nin kriptopara birimleri ile ilgili politikasını değiştirdiği bildirildi. Banka artık müşterilerinin Microstrategy gibi Bitcoin tutan halka açık şirketlerin hisselerini satın almasını yasaklıyor.

Microstrategy herhangi bir kripto hizmeti sunmasa da, geçen yılın Ekim ayından bu yana yoğun bir şekilde BTC satın alıyor. Şirket neredeyse 100 bin BTC biriktirdi ve kriptopara birimini edinmeyi hedeflerinden biri haline getirdi.

İngiliz bankası, bir şirketin hisselerinin bankadan yasaklanması için ne kadar Bitcoin tutması gerektiğini belirtmedi. Microstrategy, hazine rezervlerinin %100’ ünü BTC’ de tutmayı bir politika haline getirdi.

Hızla büyüyen bir şirketler listesi, Bitcoin’e yatırım yaptıklarını ancak, genellikle Microstrategy’den daha küçük oranlarda yatırım yaptıklarını söyledi. Buna, Ocak ayında 1,5 milyar dolar yatırım yapan Elon Musk’ın Tesla’sı da dahil. Jack Dorsey’in Square firması toplam nakit rezervlerinin %5’ ini Bitcoin’e yatırıyor. Bitcointreasuries.org web sitesi, hazinelerinde Bitcoin bulunan ve büyüyen şirketlerin bir listesini oluşturdu.

Kaynak: Bitcoin.com

Sri Lanka Merkez Bankası Kriptoparalar Hakkında Halkı Uyardı

Sri Lanka Merkez Bankası, Bitcoin’e ve kriptoparalara olan ilginin ve işlem hacimlerinin yerel ve küresel artışı sonucu, kriptoparaların riskleri hakkında bir duyuru yayınladı.

Duyuruda “Sri lanka Merkez Bankası olarak, uluslararası ve yerel piyasalarda sanal para kullanımına ilişkin araştırmalar göz önüne alındığında, sanal para birimlerine yatırım yapmanın riskleri hakkında kamuyu bilgilendirmek istiyoruz.” ifadeleri yer aldı.

Açıklamada ayrıca sanal para birimlerinin “Kriptoparalar” olarak da anıldıklarına ve Bitcoin, Ethereum ve Litecoin örneklerine yer verildi.

Duyuruda Sri Lanka’da kriptoparaların kullanımı, yatırımı ve satışı hakkında herhangi bir koruma regülasyonu olmadığından, bu nedenle de riskler bulunduğundan bahsedildi. Yatırımcıların bir kullanıcı veya işlem ile ilgili sorun yaşadıklarında herhangi bir koruyucu düzenleme, özel yasa olmadığını hatırlattı.

Merkez Bankası, kriptopara birimlerinin spekülasyona açık olduklarını ve oldukça değişken olduklarını bu yüzden de büyük kayıplara yol açabilecekleri hakkında uyardı. Banka, ayrıca sanal paraların terörist faaliyetleri finanse etme olasılığından ve para aklamak için kullanılabileceğinden bahsetti.

Merkez Bankası ek olarak potansiyel bir “Döviz Regülasyon İhlali” konusuna dikkat çekti. Kriptopara birimlerinin borsalarda varlık olarak alınıp satılabildiği için, kriptoparaları yurtdışından almanın döviz yönetmeliklerinin ihlaline yol açtığını detaylandırdı. Banka ve kredi kartlarının da ülkedeki sanal para işlemleri ile ilgili döviz cinsinden ödemelerde kullanılmasına izin verilmeyeceğini ekledi. Halkı dijital paralara yapılan yatırımların oluşturduğu finansal, operasyonel, yasal, müşteri koruma ve güvenlikleri ile ilgili riskler konusunda uyardı.

Merkez Bankası benzeri uyarıları Nisan 2018’de de yapmıştı. Merkez Bankası resmi herhangi bir kuruluş veya şirkete dijital varlıklar üzerinde bir lisans veya yetki vermediğini, herhangi bir halka arz (ICO), madencilik veya borsa platformuna izin vermediklerini vurguladı.

Kaynak: Bitcoin.com

Binance, Tokenize Edilmiş Hisse Senedi Alım Satımını Başlatıyor

Kripto borsası Binance, FTX ve Bittrex Global’in ardından tokenize hisse senedi ticareti alanına girdi. Öncelikle Binance, Tesla hisse senedi tokenlerini listeledi, bu da borsa kullanıcılarının artık hisselerini temsil eden Tesla tokenlerini satın alabileceği anlamına geliyor.

Binance CEO’su Changpeng Zhao, ilk olarak bu yılın başlarında tokenize edilmiş hisse senedi alım satım hizmetinin başlatılacağını belirtmişti. FTX’in benzer hizmetine atıfta bulunan Zhao, “İnovasyon iyi olduğunda yeniliği kopyalamaya çalışıyoruz,” dedi. FTX ve Bittrex Global gibi Binance, hizmet için Alman finans şirketi CM Equity AG ve İsviçre merkezli tokenleştirme şirketi Digital Assets AG ile ortaklık kurdu.

Binance, hisse senedi token ticareti için herhangi bir komisyon talep etmiyor. Binance sözcüsü, The Block’a yaptığı açıklamada, Tesla’nın hisse senedi tokeninin Nasdaq piyasa saatlerini takip edeceğini söyledi. FTX ve Bittrex Global ise 7/24 tokenize hisse senedi ticareti sunuyor.

Geleneksel piyasa saatlerini neden takip etmeleri gerektiği sorulduğunda Binance sözcüsü The Block’a şunları söyledi: “Hisse senedi tokenleri tam olarak destekleniyor ve işlemler gerçek zamanlı olarak gerçekleştiriliyor. Bu nedenle, hisse senedi tokenlerinin ticareti, temel hisse senetlerinin geleneksel işlem saatlerini takip ediyor.”

Binance, gelecekte piyasa talebine göre daha fazla hisse senedi tokeni listeleyeceğini söyledi. Hisse senedi token hizmetine başlamak için Binance kullanıcılarının, kimlik belgelerini göndermek ve yüz tanıma doğrulamasını tamamlamak dahil olmak üzere ‘Müşterini Tanı’ (KYC) önlemlerinden geçmesi gerekecek.

Kaynak: The Block

Mike Novogratz, ABD’yi Dijital Dolar Konusunda Uyardı

Galaxy Digital ve Bitcoin Bull’un CEO’su Mike Novogratz, Amerika Birleşik Devletleri’nin kendi dijital para birimine sahip olamamasının “varoluşsal bir kriz” olabileceği konusunda uyardı. Ancak CEO, ülkenin kaderinin hala elinde olduğunu söylüyor. Novogratz, bu yorumları eski ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun ABD’nin yakın zamanda dijital bir dolara sahip olmayacağını söylemesinden birkaç gün sonra yaptı.

Novogratz, verdiği bir röportajda ABD’nin bu cephedeki başarısının, ülkenin mali ve para politikalarını yönetme biçimine bağlı olduğunu söylüyor.

Raporlar, ABD ekonomisine trilyonlarca dolar enjekte edildiğini ve daha fazla harcama planlandığını gösteriyor. Ancak, bazı yatırımcılar artık bu büyük harcamaların ülkenin enflasyon oranının yükselmesine neden olacağından korkuyor.

Bu arada Novogratz, Peter Thiel’in Bitcoin’in Çin tarafından finansal bir silah olarak kullanıldığına dair son iddialarına karşı çıkmak için de zaman ayırdı. Novogratz’a göre, “Çin hükümetinin Bitcoin satın aldığına dair sıfır kanıt var.” Dahası, Novogratz, CEO Thiel’i “kışkırtıcı şeyler söylemeyi seven” biri olarak görmezden geliyor.

Bitcoin.com News tarafından bildirildiği üzere Thiel, yakın tarihli bir seminerde Çin’in ABD’yi zayıflatmak için Bitcoin’in rezerv para birimi statüsünü kullandığını öne sürdü. Diğer eleştirmenler, Asya ülkesinin “ABD ve diğer gelişmiş ekonomilerle rekabet etmeyi” planladığı başka bir yol olarak Çin’in dijital yuan’ı kullanıma sunduğuna işaret ediyor.

Kaynak: Bitcoin.com

Nijeryalı FinTech Şirketlerinin Kimlik Doğrulamaları Durduruldu

Nijerya devlet yönetimi FinTech ve kripto şirketlerinin işini zorlaştırdı. Şirketlerin müşteriler üzerinde kimlik doğrulamaları (Müşterini Tanı/KYC) yapmak için ihtiyaç duydukları hizmet devlet tarafından kesildi.

Devlet yönetiminin yeni bir kimlik sistemi kurması beklenirken, FinTech şirketleri yasal olarak yeni müşteri alamaz oldular ve kimlik doğrulaması gerektirmeyen hizmetlere geçmek zorunda kaldılar.

Diğer ülkeler gibi, Nijerya’da da yasalar gereği FinTech şirketlerinin müşterilerin kimlik bilgilerini doğrulaması gerekiyor. Bunun için Nijerya’daki işletmeler, hükümetin yedi yıllık doğrulama veritabanı olan banka doğrulama numaralarına güveniyor. Geçtiğimiz Cuma günü FinTech şirketlerinin bu numaralara erişimi yasal bir uyarı yapılmadan askıya alındı.

Henüz hükümet, erişim yasağının nedenini açıklamadı, ancak bunun nedeni muhtemelen devlet yönetiminin karmaşık kimlik sistemi ağı yerine blockchain teknolojisi ile çalışan ulusal kimlik numaraları (NIN) sistemine geçmek.

NIN, Amerika’daki sosyal güvenlik numaraları(SSN) gibi çalışacak ve tüm kimlik bilgilerini tek bir numara ile birleştirecek. Ancak, hükümet bu süreçte FinTech şirketlerini askıya almış bulundu.

Dan Holdings ve Coins App’in CEO’su Danny Oyekan, bu durumun FinTech şirketlerini zor durumda bıraktığı, ve kimlik doğrulaması yapmadan işlemlere nasıl onay verebilecekleri konusundaki kaygılarını dile getirdi.

Yatırım analisti Oluwaseun Esq, geçiş sürecinde uyum sağlamak adına FinTech şirketlerinin eski ve pahalı kimlik doğrulama yöntemlerine başvurabileceğini söyledi.

Kaynak: Decrypt

Google Cloud, Band Protocol ile Entegrasyon Sağladı

Google Cloud, veri oracle platformu Band Protocol ile entegrasyon sağladı. Entegrasyonla birlikte kripto para fiyat analizlerinin gerçek zamanlı ve doğru şekilde gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

Google Cloud, makine öğrenimi ile gerçek zamanlı finansal veri sağlamak için Band Protocol oracle’larını kullanacak. Bu oracle’lar, Google BigQuery ile halihazırda entegre ve faaliyet gösteriyor. Google Cloud ekibi bu sayede geleneksel, hibrit blockchain ağı ve bulut uygulamalar oluşturabilecek.

Bununla birlikte, kriptopara fiyatlarında oluşabilecek olası anomalilerin tespiti için de protokolün merkeziyetsiz oracle’ları kullanılacak.

Entegrasyonla neler bekleniyor?
Yapılan bu iş birliğinin geliştirici ve araştırmacıları merkeziyetsiz oracle kullanımına teşvik etmesi bekleniyor. Bunun yanı sıra, Band Protocol’ün herhangi bir blockchain ağında desteklediği on-chain akıllı sözleşmeler, finansal veri ve fiyat anomali tespiti gibi hizmetlere erişim sağlayabilecek.

Kaynak: Koin Bülteni

Fransız Bankası Société Générale, Yeni Bir Token Üretti

Dünyanın en büyük 17. bankası olan Société Générale, yeni bir dijital token ürettiğini duyurdu. Banka, tokenı üretmek için geçen yılın eylül ayında kullanmaya başladığı Tezos blockchainini tercih etti.

Fransa’nın en büyük 3. yatırım bankası olan Société Générale, euro orta vadeli notunu Tezos ağını kullanarak dijital ortama taşıdı. Euro orta vadeli notu (EMTN) ABD ve Kanada haricinde alınıp satılabilen, orta vadeli bir borçlanma aracıdır.

Blockchainin potansiyelini gösteriyor
Ürettiği tokenın duyurusunu yapan banka, projenin “piyasadaki en iyi uygulamalara” uygun şekilde tamamlandığını açıkladı.

Société Générale’in ürettiği menkul kıymet tokenı, “blockchaini kullanarak karmaşık finans enstrümanları üretmenin yasal ve operasyonel” sonuçları için bir fizibilite çalışması niteliği taşıyor.

Banka, bu gibi enstrümanlarda blockchain kullanımının “maliyeti ve (işlem sırasındaki) aracı sayısını azaltabileceğini” açıkladı.

Société Générale, Eylül 2020’de Fransa’da yürütülen dijital merkez bankası parası (CBDC) çalışması için Tezos teknolojisini tercih etmişti.

Kaynak: Koin Bülteni

AXA İsviçre’nin Sigorta Primi Bitcoin’le Ödenebilecek

Sigorta şirketi AXA’nın İsviçre’deki müşterileri, prim ödemelerini Bitcoin ile yapabilecekler. Şirket, İsviçre’deki vatandaşların Bitcoin’e gösterdiği talebe bu şekilde karşılık verecek.

AXA İsviçre’nin perşembe günkü duyurusuna göre artık neredeyse tüm sigorta primleri, Bitcoin ile ödenebilecek. Mobil uygulamayla yapılacak ödemeler, AXA Insurance’a İsviçre frangı olarak aktarılacak.

Bitcoin’den itibari paraya dönüşüm süreci, Bitcoin Suisse tarafından yönetilecek. AXA Insurance, müşterilerden gelen Bitcoinleri bilançosunda tutmayacak.

“Regülasyon sebebiyle” yapılamıyor
Dönüşüm süreci otomatik olarak yürütüleceği için ödeme anında kur farkı yaşanması beklenmiyor. AXA Insurance, işlemlerden ekstra herhangi bir ücret kesmezken, Bitcoin Suisse’e %1,75 oranında komisyon ödenecek.

Şirket, “Önce Bitcoin’le tecrübe kazanmak istiyoruz.” diyerek başlangıç aşamasında BTC’den başka bir kripto paranın kabul edilmeyeceğini belirtti. AXA İsviçre’nin yöneticilerinden Claudia Bienentreu, şirketin bu adımı “büyüyen talebi karşılayabilmek” adına attığını söyledi.

Müşteriler, hayat sigortası haricindeki tüm sigortaların primini bu şekilde ödeyebilecek. AXA Insurance’ın sunduğu yeni hizmet, “regülasyon sebebiyle” hayat sigortasını kapsamıyor.

Kaynak: Koin Bülteni

AMB Anketi: Avrupalıların Dijital Eurodan Beklentisi “Gizlilik”

Avrupa Merkez Bankası, kamuoyunun dijital euro hakkındaki görüşlerine yönelik anket sonuçlarını paylaştı. Sonuçlara göre, katılımcıların CBDC’den en büyük beklentisi gizlilik oldu.

Avrupa Merkez Bankası (AMB), üretmeyi düşündüğü dijital euro projesi için 12 Ekim 2020–12 Ocak 2021 tarihleri arasında bir kamuoyu araştırması yaptı. Dijital euronun tasarımında, 8.221 kişinin katıldığı bu anketin sonuçlarına göre hareket edilecek.

İnsanların dijital eurodan beklentisi “gizlilik”
Ankete katılan Avrupa vatandaşları, dijital eurodan beklentilerini açıkladılar. Katılımcıların %43’ü, öncelikle “gizliliğe” önem verirken, %18’i “güvenliğin” üstünde durdu. İnsanların %11’inin en büyük beklentisi, dijital euronun euro bölgesi genelinde geçerli olması.

AMB Yönetim Kurulu Üyesi Fabio Panetta, “Dijital euro, Avrupalıların ihtiyaçlarını karşılarsa başarılı olabilir. Bu paranın, vatandaşların ankette vurguladığı beklentileri karşılaması için elimizden geleni yapacağız.” dedi.

Bunların haricinde, katılımcıların %9’u dijital euroyu kullanırken ek bir ücret ödemek istemediğini bildirdi.

Mevcut sistemle uyumlu olması bekleniyor
Anketteki 18 soruyu yanıtlayan insanların üçte ikisi, dijital euronun mevcut bankacılık ve ödeme sistemine entegre edilmesini istiyor. Oy verenlerin dörtte biri ise CBDC’nin uluslararası ödemelerde kullanılmasını ve bu ödemelerin daha düşük maliyetli olmasını istediğini söyledi.

Bankanın anketine katılımcılardan bazı öneriler geldi. Katılımcıların dörtte biri, CBDC kullanımının akıllı kart veya mobil uygulama gibi araçlarla kolaylık sağlayabileceğini söyledi.

Katılımcıların neredeyse %75’i, Almanya, İtalya ve Fransa’daki vatandaşlardan oluşuyor. Anket, AB’nin bütününü yansıtmıyor.

Kaynak: Koin Bülteni

Haftanın İstatistikleri: KriptoFinans

Coinbase, halka arz edildi ve haftayı ABD Apple App Store’daki en popüler 2 numaralı uygulama olarak bitirdi. Kriptopara borsası uygulaması, Robinhood’un bir numara olduğu 29 Ocak’tan bu yana ilk 10 uygulama arasında yer almıyordu.

Kaynak: The Block

Haftanın İstatistikleri: FinTech

2018’deki küresel Fintech gelirleri yaklaşık 92 milyar € idi ve 2024’te 188 milyar Euro’nun üzerine çıkması bekleniyor. Asya-Pasifik ve Amerika bölgelerindeki Fintech pazarları şu anda en büyükleri. Her ikisi de küresel pazar payının yaklaşık % 40’ına sahip.

Avrupa-Ortadoğu ve Afrika bölgesi toplam pazar payının yaklaşık % 20’si ile daha küçük bir paya sahip.

Tüm Bültenlerimize Ulaşın

Hazırlayanlar

  • Evrim Çalışkan
  • Furkan Can Baytemur
  • Canan Bulut Uyanık
  • Gözde Arasıl
  • Ahmet Eren Tomurcuk
  • Uğurcan Alp
  • Uzay Yıldız
  • Kerem Büker
  • Anıl Fıçı

Bize Ulaşın

--

--

--

Bahçeşehir Üniversitesi bünyesinde kurulmuş olan “BlockchainIST (Blockchain İstanbul) Center”, Blockchain teknolojisi alanında faaliyet gösteren, Türkiye’nin ilk üniversite araştırma ve geliştirme merkezidir.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
BlockchainIST Center

BlockchainIST Center

BlockchainIST Center is an R&D Center for Blockchain, DeFi and FinTech. We provide consultancy and training for private and public sector around the world.

More from Medium

Why we choose the Ethereum network to begin with?

How Un-collateralized lending platforms work with Real World DeFi

MCDEX Is Using Chainlink Price Feeds on BSC to Help Secure Its Decentralized Perpetual Contracts

Weekly Market Wrap — December 10, 2021