This is an email from KriptoEkonomi, a newsletter by BlockchainIST Center.

Ünlü Markalar Sahte Ürünlerle Mücadele Etmek İçin Blockchain Teknolojisini Kullanacak

Blockchain tabanlı bir özgünlük mührü aracılığıyla sahte ürünlerle mücadele etmek için üç üst düzey lüks şirket bir araya geliyor. Louis Vuitton ana firması LVMH, Prada ve Richemont’a ait Cartier Salı günü Aura Blockchain Konsorsiyumunu açıkladı. Toplu çaba, alışveriş yapanlara, satın alınan pahalı ürünlerin orijinal olduğuna dair bir güvence sağlamayı amaçlamaktadır.

Firmalar Bloomberg’e, lüks ürünlerin gerçekliğini kanıtlamak için blockchain teknolojisi kullanılmasına rağmen, markaların kriptopara birimini bir ödeme şekli olarak kabul etme planları olmadığını söyledi.

LVMH basın bülteninde “LVMH Maisons arasında, Hublot, Bvlgari ve Louis Vuitton zaten platformda aktif durumda” dedi. Örneğin Hublot, Aura altyapısında saklanan ve müşterilerin cep telefonuyla çekilmiş basit bir fotoğrafla saatlerinin orijinalliğini doğrulamasına olanak tanıyan dijital bir e-garanti başlattı.”

Danışmanlık firması Bain & Company tarafından yayınlanan en son istatistiklere göre lüks pazar, 2019'da 39,7 milyar dolardan 2020'de 58,9 milyar dolara ulaşan çevrimiçi satışlarla kârlı olmaya devam ediyor.

Dolandırıcılıkla mücadele için blockchain kullanılarak zengin ürünlerin izlenmesi devam ediyor. Breitling saatlerinden İskoç viskisine kadar her şey dijital bir deftere taşındı.

Kaynak: Coindesk

Kömür Madeni Kazaları ve Bitcoin Hashrate Düşüş

Çin’deki kömür madeni kazalarının Bitcoin hashrate oranı üzerinde etkisi olduğu görülüyor. Xinhua’ya göre geçtiğimiz iki hafta içerisinde Çin’de bulunan kömür madenlerinde gaz patlamaları, sel ve güvenlik kazaları sonucu elektrik kesintileri meydana geldi.

Geçtiğimiz iki gün içinde Xinjiang ve Guizhou’da meydana gelen olaylarda 12 kişi hayatını kaybetti ve 21 kişi mahsur kaldı. Önlemler çerçevesinde kömüre dayalı elektrik üretimi santrallerinin denetimi kurumlarca da yapılmaya ve büyük veri merkezlerinin elektriğinin kesildiği belirtildi.

Bitcoin borsası AEX’in kurucusu sosyal medyada yaptığı açıklamada büyük merkezlerinin temelde güvenlik tatbikatlarını yapmak için 1 hafta süresince kapatıldığını belirtti. Ancak bölgede bitcoin madenciliği yapan bazı şirketler, güvenlik sorunları olmamasına rağmen kömür madeni olaylarından sonra güç sıkıntısı çektiklerini ve madenciliği askıya aldıklarını belirtti.

BTC.com’dan alınan verilere göre Çinli bitcoin madenciliği yapılan F2Pool, Poolin, BTC.com, Antpool ve Binance havuzları başta olmak üzere toplamda %10 ile %35 arasında hashrate düşüşü meydana geldi.

Kaynak: The Block

Wall Street Journal’ın, Ripple Davası Yorumu

Wall Street Journal’ın yayın kurulu, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nu (SEC) kriptopara birimlerine yaklaşımı konusunda “kafa karışıklığına” neden olduğu için eleştirdi. WSJ’ye göre, kriptopara birimi XRP’nin kayıtsız menkul kıymet olarak çıkarıldığı iddiasıyla SEC’in Ripple aleyhine açtığı davada görüldüğü gibi, düzenleyiciler perakende yatırımcılar için tehlike yaratıyor. Yayın kuruluşuna göre bu vakadaki bulgular, bitcoin ve ether’i menkul kıymet olarak ele almama gibi örneklerle SEC’in yaklaşımının tutarsızlığını vurguladı.

7 Nisan’da Ripple’a, bir kriptoparanın menkul kıymet olup olmadığını nasıl belirlediğine dair SEC’in iç iletişimine erişim izni verildiğinde, olayda bir dönüm noktası ortaya çıktı. Yazıya göre, eski Başkan Jay Clayton’ın “resmi bir kural koyma olmaksızın” ifadesiyle SEC tarafından daha önce bitcoin ve ether için muafiyetler duyurulmuştu. Bu, SEC’in hangi para birimlerini düzenlemesi gerektiğini düşündüğü ve hangilerini düzenlemediği konusunda net kurallar belirlemediğini gösteriyor.

Coinbase’in geçen hafta 86 milyar dolarlık halka arzının temsil ettiği kriptopara biriminin ana akım olarak benimsenmesini raydan çıkarmakla tehdit eden başyazı, “Bu kafa karışıklığı yatırımcılar için riskler oluşturuyor” diyor.

Kaynak: Coindesk

Çin, Kriptoparaları Yatırım Aracı Olarak Görüyor

Çin merkez bankasının başkan yardımcısı Li Bo, Boao Forumu’nda Bitcoin ve stabilkoinler dahil olmak üzere diğer kriptopara birimleri ile ilgili düzenlemeler hakkında konuştu. Başkan yardımcısı ayrıca Bitcoin’in kendi başına bir para birimi değil alternatif bir yatırım varlığı olduğunu belirtti.

Li şunları söyledi: “Bir yatırım aracı olarak kullanılan kriptoparalar için Çin dahil birçok ülke, bu yatırım yöntemine nasıl bir düzenleyici ortam uygulanması gerektiğini ve bu tür varlıklarda spekülasyonun ciddi finansal riskler yaratmamasını sağlamak için çalışıyor.”

Stabilkoin’lerin ödeme çözümleri olarak kullanılması hızla ilgi çekmektedir. Ancak Li, Bitcoin için hâlihazırda yürürlükte olan kurallardan daha katı düzenlemelerin bile gerekebileceğini vurguladı. Li, özel şirketler tarafından çıkarılan stabilkoinler için bankalar veya banka benzeri finans kurumlarının sıkı denetimine tabi olmaları gerektiğini söyledi.

Çin, kriptopara birimlerini yasal para olarak görmediği için kripto dostu olmayan bir ülke olarak biliniyor. Asya ülkesi, tüm ‘ilk dijital para arzı’ (ICO) tekliflerine genel bir yasak getirdi ve kripto borsalarını kapattı. Bununla birlikte, 2019'un ortalarında Bitcoin’i değerli sanal varlık olarak ilan etti.

Yakın zamanda merkez bankası olarak bilinen Çin Halk Bankası, ülkede Bitcoin sahibi olmanın yasal olduğunu açıkladı. Çin’de, küresel olarak tüm Bitcoin madenciliğinin yaklaşık % 65'i gerçekleştiği için madencilik faaliyetleri de yasaldır. Yeni düzenleyici tedbirler getirilmeden önce, mevcut tedbirler ve uygulamalar sürdürülecektir.

Kaynak: Forex Crunch

Reddit Topluluğunun Kripto ile Genişlemesi

Reddit alt grupları Dogecoin ve CryptoCurrency geçen hafta toplam 232.697 abone kazandı. Reddit’ten alınan en son istatistiklere göre, pazarın büyük bir kısmı hafta sonu Bitcoin’in ani fiyat düzeltmesine sabitlenmişken, dijital varlıklara olan ilginin arttığı görülüyor.

Subreddit Stats’e göre, r/dogecoin topluluğuna bir haftada 145.859 abone eklendi. Dogecoin’in (DOGE) geçtiğimiz hafta dramatik rallisi göz önüne alındığında bu rakam pek de şaşırtıcı değil. Kriptopara birimi, bu dönemde %400 artarak yıllık getirisini %5.000'e çıkardı.

Dijital varlıklarla ilgili r/CryptoCurrency topluluğu hafta boyunca 86.838 yeni abone kazandı. CoinMarketCap’e göre, DOGE’ye çok benzer şekilde, genel kriptopara birimi piyasası hafta sonu toplamda 386 milyar dolar düştü. Dijital varlık piyasası kapitalizasyonu, yaklaşık 2 trilyon $ ‘a yükselmeden önce kısa bir süre için 1.9 trilyon $’ ın altına düştü. Deneyimli kriptopara birimi yatırımcıları için büyük çaplı sarsıntılar yeni bir şey değildir. Boğa piyasalarında bile, özellikle büyük rallilerden sonra %20 veya daha fazla düşüş oldukça yaygındır. Bitcoin’in hash gücündeki ani düşüş ve Amerika Birleşik Devletleri’nin kripto dostu bankalara karşı düzenleyici eylem olasılığı hakkındaki spekülasyonlar Pazar günkü düşüşe katkıda bulunmuş olabilir. En son geri dönüşle bile, kriptopara piyasası, 1 trilyon dolarlık dönüm noktasını ilk geçtiği Ocak ayında olduğundan iki kat daha büyük durumda.

Kaynak: Coin Telegraph

Robinhood ve Coinbase En Populer Uygulamalar Oldu

Cep telefonlarındaki finans uygulamaları gün geçtikçe daha popüler bir hale gelmeye başladı. Alım satım platformlarından Robinhood ve Coinbase Amerikalılar’ın hisse senetleri ve kriptoparalara olan ilgisinin artması sonucu, bu hafta en populer iki uygulama oldu.

Sensor Tower’ın verilerine göre Robinhood, geçtiğimiz Cuma günü 1 numaraya yükseldi ve 2.sırada kripto ticaret platformu Coinbase geldi. Popülerliğin sebebi, Coinbase’in Çarşamba günü Nasdaq’da listelenmesi ve Bitcoin’in 64.000 dolar seviyesini aşması diyebiliriz. Ayrıca salgın sürecinde artan alım satım oranları ve Reddit grubundaki traderların GameStop olaylarındaki etkileri de göz ardı edilemez.

Sosyal medya uygulamalarından Reddit, Instagram ve Tiktok en popüler olanları. Ancak App Store sıralamaları toplam kümülatif indirmeleri değil, uygulamaların indirilmesindeki ivmeyi yansıtır. Robinhood daha önce de 1 numarada yerini almıştı. Ocak ayında GameStop olayı sırasında Robinhood, Apple ve Google uygulama pazarlarındaki en popüler uygulama olmuştu. Başka bir alım satım platformu olan Webull, Coinbase, Cash App, ve Fidelity de ilk 10’a girmişti.

GameStop olayları doruk noktasına ulaştığında hisse senedi alım kısmını kapatan Robinhood, sosyal medyadan tepki görmesine rağmen JMP Securities’e göre sadece Ocak ayında platformuna yaklaşık 3 milyon yeni müşteri ekledi. Risk sermayesi yatırımcıları indirme ve etkileşim sayılarını yakından takip ederler ve artık benzer bir yöntemi Robinhood yatırımcıları da kullanıyor. CNBC’ye yapılan açıklamada krizle uğraşırken Ocak ayında 3 milyar dolar sermaye toplandığı belirtildi. Charles Schwab, Perşembe günü yaptığı açıklamada ilk çeyrekte 3.2 milyon yeni müşteri eklediklerini söyledi. Ceo Walt Bettinger sosyal medya aracılığı ile belirli isimlere olan ilginin ticaret faaliyetlerini arttıran çok önemli bir unsur olduğunu belirtti.

Kaynak: CNBC

İsveç, Dijital Merkez Bankası Para Birimi için 5 Yıl Öngördü

İsveç Merkez Bankası, Riksbank’ın yöneticisi Stefan Ingves, ülkenin beş yıl içinde merkez bankası dijital para birimine (MBDP) sahip olabileceğini söyledi. Bloomberg’de yayınlanan habere göre Ingves Perşembe günü, e-krona’nın benimsenmesi için bir zaman çizelgesi açıkladı ve ülkenin nakit sonrası döneme girdiğini açıkladı. Ingves, beş yıllık tahminin “makul bir hedef” olduğunu söyledi ve e-krona üzerinde çalışma hızını İsveç için bir “başarı” olarak nitelendirdi. Banka, mevcut e-krona pilot projesinin önümüzdeki yılın başlarında tamamlanmasının beklendiğini ve testlere devam etmek için 2026'nın sonunu işaret ettiğini söyledi. Avrupa’da dijital ödemeleri benimseme konusunda İsveç ön planda kalıyor ve ülke tamamen nakitsiz bir toplum olma seçeneğini düşünüyor.

Riksbank, 2020'de İsveç’in nakit kullanımının şimdiye kadarki en düşük seviyesine ulaştığını ve COVID-19 salgınının geleneksel paradan uzaklaşmayı hızlandırdığını bildirdi. Riksbank, Kasım 2022'de e-krona ile ilgili bir araştırma yayınlayacak.

Kaynak: Coindesk

İngiltere’de MBDP Çalışmaları

İngiltere Merkez Bankası ve Hazinesi, potansiyel bir İngiltere merkez bankası dijital para birimini (MBDP) keşfetmek için bir görev gücünün başlatıldığını duyurdu.

İngiltere merkez bankası ve hükümeti, bir MBDP başlatıp başlatmayacağına henüz karar vermedi, bu nedenle Pazartesi günü yapılan bir habere göre, görev gücünü bunu yapmanın pratikliklerini keşfetmek için kullanacak.

İngiltere Bankası, MBDP’nin nakit ve banka mevduatlarının yerini almayacağını, ancak bunların yanında var olduğunu belirtti.

Görev gücünün bir parçası olarak, biri üst düzey paydaşları dahil etmeye, diğeri teknoloji sektöründen girdi toplamaya odaklanan iki forum kurulacak.

Şimdiye kadar, İngiltere Merkez Bankası’nın MBDP ile ilgili çalışması, Mart 2020’de yayınlanan bir makale ile sınırlı kaldı. Dolayısıyla, bu gelişme herhangi bir pratik araştırmanın ilk işaretidir.

Hazine ayrıca, blockchain’in finansal piyasa altyapısının yeni bir “sandbox” ortamında (belirli teknolojilerin güvenli bir şekilde uygulanmasını keşfetmek için kullanılan bir test ortamı) nasıl iyileştirebileceğini keşfedeceğini duyurdu. Bu, İngiltere Merkez Bankası ve Mali Davranış Otoritesi (FCA) ile birlikte gerçekleştirilecek.

Kaynak: Coindesk

METACO, Bankalara DeFi Hizmeti Sunmaya Hazırlanıyor

İsviçre merkezli bir kriptopara saklama şirketi, müşterilerin merkeziyetsiz finans (DeFi) ve hisse kanıtı (PoS) madenciliği gibi halka açık blockchain’in daha farklı alanlarını tecrübe edebilmeleri için çalışma alanlarını genişletiyor.

Salı günü açıklanan METACO Harmonize, şirketin kurumsal düzeydeki kasa çözümünü ticaret, varlık akışı ve tokenleştirme teknolojisiyle bir araya getirerek eşler arası ticarete ve DeFi endüstrisine erişime izin veriyor.

METACO, İsviçre’nin gelişen dijital varlık hareketinin ortasında yer almaktadır. Müşterileri arasında Standard Chartered Bank, BBVA ve Gazprom Bank’ın İsviçre bölümü gibi birkaç büyük banka bulunmaktadır.

METACO’nun CEO’su ve kurucusu Adrien Treccani, DeFi’ye yönelik ilk talep dalgası, stake etme ve benzeri şeylerin kurumsal müşterilere hizmet veren büyük bankaların aksine yüksek net değerli tüketicilere hizmet veren İsviçre özel bankalarından geldiğini söyledi.

Treccani bir röportajda “DeFi teknik yeteneklerle değil, kullanıcı deneyimiyle ilgilidir,” dedi ve ekledi:

“Bu karmaşık akıllı sözleşme etkileşimlerini, bir bankanın (ve nihayetinde bankanın son müşterisinin) günlük olarak kullanabileceği bir şeye dönüştürmekle ilgilidir — getiri üretebilir, borç verebilir veya ödünç alabilir — bu ancak iç detayları anlamak zorunda kalmadan, birden çok akıllı sözleşme yöntemi çağrısı ile gerçek olabilir. “

Kısa bir süre önce METACO, IBM ile ortak bir duyuru yaparak ABD yazılım devinin kurumsal blockchain’in ötesindeki hedeflerini önceden haber verdi ve kriptopara birimlerine gözetim altyapısı merceğinden baktı. Treccani, IBM’in hedeflerinin ileriye dönük genel merkeziyetsiz protokollerin tamamını kapsadığını açıkça belirtti.

Kaynak: Coindesk

Çin, Dijital Para Birimini Kış Olimpiyatları’nda Test Edebilir

Çin’de, üst düzey bir merkez bankası yetkilisi Pazar günü yaptığı açıklamada, Çin’in 2022 Pekin Kış Olimpiyatları sırasında yabancı sporcuların ve ziyaretçilerin dijital para birimini kullanmalarını mümkün kılmaya çalıştığını söyledi. Bu, uluslararası kullanıcılarla Çin’in dijital para birimi için ilk test olabilir.

Çin Halk Bankası (PBOC) başkan yardımcısı Li Bo, dijital yuan veya E-CNY’nin (elektronik Çin Yuanı) amacının ABD dolarının uluslararası sahnedeki hakimiyetinin yerini almak olmadığını söyledi.

PBOC, dijital Yuan’ı 2014 yılında araştırmaya başladı ve yakın zamanda, Shenzhen ve Pekin gibi şehir sakinlerinin para birimini perakendecilerle test etmesine izin veren bir dizi pilot proje başlattı. E-CNY, dolaşımdaki nakit ve madeni paraları değiştirmeyi ve Çin’de nakitsiz ödemeleri arttırmayı hedefliyor.

Li, bir panelde, “Yaklaşan Pekin Kış Olimpiyatları için, E-CNY’yi yalnızca yerli kullanıcılar için değil, aynı zamanda uluslararası sporcular ve ziyaretçiler ziyaretçiler için de kullanılabilir hale getirmeye çalışıyoruz” dedi. Li, Çin merkez bankasının dijital Yuan’ı test etmek için “daha fazla senaryo ve daha fazla şehir” içereceğini söyledi.

Çeşitli yorumcular, Çin’in dijital Yuan’ının, Renminbi’yi uluslararasılaştırmanın ve aynı zamanda dünyanın rezerv para birimi olarak ABD dolarına meydan okumanın bir yolu olabileceğini öne sürdüler. Ancak Li, PBOC’nin dijital para biriminin yerel kullanımına odaklandığını yineledi.

Kaynak: CNBC

Seul’da Vergisini Geciktirenlerin Kriptoparalarına El Kondu

Seul Büyükşehir Belediyesi, cuma günkü açıklamasında vergisini geciktirmiş yüzlerce vatandaşın kriptoparalarına el konduğunu açıkladı. Seul, Güney Kore’de böyle bir adım atan ilk yerel yönetim oldu.

Korea Times’ın haberine göre yetkililer vergisini ödemediği gerekçesiyle 1.566 vatandaşın toplamda üç farklı borsada tuttuğu 22 milyon dolarlık kriptoparasına el koydu.

El konan kriptoparaların dağılımı, %19 Bitcoin, %16 XRP, %16 DragonVein, %10 Ethereum, %9 Stellar (XLM) ve %30 diğer, şeklinde oldu.

Listeye giren isimlerin 676 tanesinin devlete toplamda 25.4 milyon dolar değerinde vergi borcu olduğu açıklandı. Borçluların 118’i, kripto parasına el konduktan sonra borcunu kapadı.

Yarım milyon doları hemen kapadı
Sahip olduğu kripto parayı kaybetme korkusu, birçok vatandaşı harekete geçirdi.

11 milyon dolarlık kripto parası olan bir hastane müdürü, parasına el konunca yaklaşık 900.000 dolarlık vergi borcunun yaklaşık 520.000 dolarlık kısmını ödedi. Kalan parayı da ödeyeceğini söyleyip, borcu karşılığında kripto parasının satılmamasını istedi.

Yaklaşık 20.000 dolarlık borcu olan bir diğer vatandaşsa el konan yaklaşık 2.700 dolarlık kripto parasının 2 yıl boyunca satılmamasını istiyor.

Kaynak: Koin Bülteni

PayPal’e Bağlı Venmo’yla Kriptopara Alınıp Satılabiliyor

PayPal’e bağlı olan Venmo, kullanıcılarına kriptopara alma/satma ve cüzdanda tutma hizmeti sunmaya başladı. Venmo’nun hizmeti, PayPal’e benzer şekilde Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash ve Litecoin için geçerli.

Venmo’ya kripto ara hizmeti getireceğini geçen yıl duyuran PayPal, geçen hafta yapmış olduğu basın duyurusunda işlemlerin başladığını açıkladı. Kriptoparalarla işlem yapmak için gereken minimum işlem tutarı 1 dolar olacak.

Uygulama içinde işlem yapılabilecek
Venmo kullanıcıları, kriptopara almak için uygulamadaki bakiyelerini veya doğrudan banka kartlarını kullanabilecekler. Alım/satım işlemlerinin uygulama içerisinde gerçekleşeceği aktarıldı.

Uygulamadaki kriptopara özellikleri, şimdilik kısıtlı bir kullanıcı kitlesinin erişimine açılmış durumda. Venmo, bu hizmeti “gelecek birkaç hafta içerisinde” tüm müşterilerine sunmayı planlıyor. Venmo’nun 70 milyondan fazla kullanıcısı bulunuyor.

PayPal’in açıklamasına göre şirket, kriptopara hizmeti sunarken Paxos Trust Company’nin altyapısını kullanıyor. PayPal, kripto para sektörüne adım atabilmek için New York Finansal Hizmetler Departmanından Bitlicense almıştı.

Kaynak: Koin Bülteni

İngiliz Bankası Kriptopara Kabul Eden İşletmelere Hizmet Vermeyecek

Birleşik Krallık’taki NatWest, barındırdığı “yüksek risk” sebebiyle Bitcoin gibi kriptoparalarla işlem yapan işletmelere bankacılık hizmeti vermeyeceğini açıkladı.

NatWest’in yönetim kurulunda yer alan ve risk komitesini yöneten Morten Friis, kriptoparalara “temkinli bir şekilde yaklaştıklarını” söyledi. Banka, kriptopara konusunda ülkenin regülatörü olan Finansal Davranış Kurumunun (FCA) açıklamalarını takip edecek.

FCA, kripto para yatırımı yapanların paralarının “tamamını kaybetmeyi göze alması gerektiğini” belirtmişti.

Bitcoin gibi kriptoparalar için “yüksek risk” yorumu
The Guardian haberine göre Friis, çarşamba günkü açıklamalarında “Büyük ölçüde kripto para odaklı işletmelerin sahipleriyle işlem yapmak, onlara hizmet sunmak gibi bir niyetimiz yok.” dedi.

Birleşik Krallık’ın en büyük bankalarından biri olan NatWest, bünyesinde İskoçya Kraliyet Bankasını da barındıran NatWest Group çatısında faaliyet gösteriyor.

Yönetim kurulu üyesi, “Kriptoparaların yüksek düzeyde riskli olduğunu düşünüyor ve bu nedenle temkinli yaklaşıyoruz. Kripto para regülasyonları, gelişim aşamasında ve elbette bu gelişmelere göre hareket edeceğiz.” dedi.

Ülkedeki bir diğer banka olan HSBC, yakın zamanda Bitcoin’e yatırım yaptığı gerekçesiyle bazı müşterilerinin MicroStrategy’ye yatırım yapmasını durdurdu.

Kaynak: Koin Bülteni

Türkiye’de Kriptopara Düzenlemeleri

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem, Türkiye’nin kriptopara regülasyonlarını en kısa zamanda tamamlayacağını açıkladı. Bu alanda atılacak adımların hem küresel standartlara hem Türkiye’nin ekonomi sistemine uygun olacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Ertem, Bloomberg’ün kriptopara regülasyonları ile ilgili sorusunu yanıtladı. Merkez Bankası tarafından alınan kararı ve devam eden çalışmaları yorumlayan Ertem, “Burada saadet zincirleri oluşuyor.” dedi.

“En kısa zamanda yapılacak”
Kripto varlıkların ödeme amaçlı kullanılması, TCMB yönetmeliğince 30 Nisan’dan itibaren yasak olacak. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı, regülasyon konusunda merkez bankası dışında farklı kurumların da çalışma yaptığını söyledi:

“Bu konudaki düzenlemeler reform programımızda da var. Burada esasında saadet zincirleri oluşuyor. Bu konuda hem vatandaşlarımızın tasarruflarını doğru değerlendirmesi açısından hem de haksız kazanç elde eden yapıların oluşmaması açısından çok hızlı düzenlemeler yapılması gerektiği kanaatindeyim ve bu da en kısa zamanda yapılacak.”

Türkiye’de yürürlüğe girecek yönetmeliğin, “çok sayıda merkez bankası tarafından da yapılan, yapılmakta olan” bir uygulama olduğu söylendi. Ertem, “Türkiye küresel tarafı da takip ederek kendi ekonomi sistemine de uygun, onunla barışık piyasa düzenlemesi yapacaktır.” dedi.

Kaynak: Koin Bülteni

Haftanın İstatistikleri: KriptoFinans

Nisan ayının kriptopara borsası hacimleri şimdiden tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Cboe Global Markets ve CryptoCompare’den gelen verilere göre, New York Borsası’na ait borsaların hacimlerinin bir payı olarak kripto borsası hacimleri Eylül 2020’de % 8’den Şubat 2021’de % 49’a yükseldi. En büyük borsa olan NYSE, güne bağlı olarak ABD hisse senedi borsası işlemlerinin yaklaşık % 20–25’ini oluşturuyor.

Kaynak: The Block

Haftanın İstatistikleri: FinTech

CB Insights’ın verilerine göre, dünya çapında toplamda tahmini 404 milyar ABD doları değerinde 96 FinTech unicorn şirketi var.

Kaynak: Fintechnews Switzerland

Tüm Bültenlerimize Ulaşın

Hazırlayanlar

  • Evrim Çalışkan
  • Furkan Can Baytemur
  • Canan Bulut Uyanık
  • Gözde Arasıl
  • Ahmet Eren Tomurcuk
  • Uğurcan Alp
  • Uzay Yıldız
  • Kerem Büker
  • Anıl Fıçı

Bize Ulaşın

--

--

--

Bahçeşehir Üniversitesi bünyesinde kurulmuş olan “BlockchainIST (Blockchain İstanbul) Center”, Blockchain teknolojisi alanında faaliyet gösteren, Türkiye’nin ilk üniversite araştırma ve geliştirme merkezidir.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
BlockchainIST Center

BlockchainIST Center

BlockchainIST Center is an R&D Center for Blockchain, DeFi and FinTech. We provide consultancy and training for private and public sector around the world.

More from Medium

Fetch AI

BEST DEFI YIELD FARMS INTO 2022

DeFi Instruments

AMA RECAP : CRYPTO SQUADX x ELVES CONTINENT Venue : Crypto SquadX Date : 20 DEC 2021 Time : 01:00…

Xeggex Trading Platform.