This is an email from KriptoEkonomi, a newsletter by BlockchainIST Center.

Binance Yeni Hisse Senedi Tokenları Listeleyecek

Tesla ve Coinbase hisse senedi tokenlarının piyasaya sürülmesinin ardından Binance, diğer büyük şirketlerle teklifini genişletiyor.

Binance, Apple (AAPL), MicroStrategy (MSTR) ve Microsoft (MSFT) hisse senedi tokenlarının önümüzdeki günlerde borsada listeleneceğini duyurdu. MSTR, AAPL ve MSFT sırasıyla 26 Nisan, 28 Nisan ve 30 Nisan’da kullanıma sunulacak. Bu duyuru, borsanın 12 Nisan’da bir Tesla hisse senedi tokenı ve 14 Nisan’da bir Coinbase hisse tokenı listelemesinden hemen sonra geldi.

Binance’in Hisse Tokenleri, düzenleyicilerden ilgi topladı ve Avrupalı ​​düzenleyiciler, Binance’in Hisse Senedi tokenlarını sunmadan önce menkul kıymetler mevzuatına uyup uymadığını belirlemeye çalışıyorlar.

Birleşik Krallık Finansal Davranış Otoritesi (FCA), Binance hisse senedi tokenlarının mevcut menkul kıymet kurallarını karşılayıp karşılamadığını anlamak isteyen düzenleyicilerden biridir. Ancak FCA yalnız değil. Almanya’nın Federal Mali Denetleme Kurumu (BaFin) Financial Times’a, Binance hisse senedi tokenlerinin devredilebilir, takas edilebilir olması ve temettü sağlaması ve nakit olarak ödenmesi durumunda menkul kıymetleri temsil ettiğini söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri’nde kripto borsası, şirketin ABD’li traderların platformunu kullanmasına izin verdiği iddiaları üzerine bir Emtia Ticareti Vadeli İşlem Komisyonu (CTFC) soruşturmasına konu oldu. Decrypt, Binance CEO’su Changpeng Zhao’ya bu ayın başlarında CTFC soruşturması hakkında soru sorduğunda, Zhao yorum yapmayı reddetti.

Kaynak: Decrypt

Eminem, Animasyonlu NFT’lerini Satışa Sundu

Eminem olarak bilinen rap fenomeni Marshall Mathers, NFT dünyasına katıldığını açıkladı. Eminem, Nifty Gateway üzerinden üç tür NFT’yi açık artırmaya çıkardı ve her tasarım hip-hop efsanesi tarafından yaratıldı.

Her hafta, NFT evreni büyümeye devam ediyor ve çok sayıda ünlü NFT kervanına katılıyor. Ve bu evren, sayısız farklı NFT projesi, konsepti ve pazar yeri ile büyümeye devam ediyor.

Bitcoin.com, aktris Lindsay Lohan, Kansas City Chiefs oyun kurucusu Patrick Mahomes, Tampa Bay Buccaneers Rob “Gronk” Gronkowski’nin NFT’leri, Tom Brady’nin İmza projesi, Topps Çöp Kovası, Kenyalı film yapımcısı Rich Allela’dan Çocuk ve Beyzbol kartları, Annoying Orange NFT’leri gibi bir dizi popüler proje hakkında haber yapmıştı.

Eminem’in NFT satışı NFT pazarında Nifty Gateway’de gerçekleşiyor ve NFT’lerin “TOOLS OF THE TRADE” ve “STILL D.G.A.F.” adlı 50 baskısı var. Son NFT, “STAN’S REVENGE” adı verilen sınırlı sayıda tek bir kopyadır ve açık artırma tarzında satılacaktır.

Eminem’in ilk iki NFT’si için 5 bin dolarlık sabit bir oran olacak. NFT sanatı ve animasyonları “D.O.M.” adlı bir sanatçı tarafından oluşturuldu. Ayrıca henüz piyasaya sürülmemiş 888 kalan parça ile sınırlı bir NFT paketi de bulunmaktadır.

Kaynak: Bitcoin News

Wyoming’de ‘DAO Yasası’ Oluşturuldu

Bu yılın başlarında Wyoming’de, merkeziyetsiz otonom organizasyonlar (DAO) ile eyalet hükümeti arasında yasal bir bağlantı kurmak için yürürlüğe giren mevzuat şu anda kanun hükmünde. Halka açık kayıtlara göre, ilk olarak Şubat ayında oluşturulan yasa bu ayın başlarında meclisten nihai onayı aldı.

Yasa, DAO’ların eyalette sınırlı sorumlu şirketler veya LLC’ler olarak kayıtlı olmasına izin veriyor ve Temmuz ayında yürürlüğe girecek. Genel olarak yasa, blockchain tabanlı akıllı sözleşmeler yoluyla yönetilen geleneksel iş yapıları ve DAO’lar arasında yeni bir köprü görevi görüyor. DAO’ların geçmişi inişli çıkışlı olmasına rağmen, yasanın savunucuları, bu tür kuruluşlar için yeni bir yasal açıklık derecesi sağladığını söylüyor.

Wyoming Senatörü Chris Rothfuss CoinDesk’e bu haftanın başlarında, “Dijital varlık paydaşları, iyi tanımlanmış bir kurumsal yapının yokluğunda genel ortaklık yükümlülüğü ile karşılaşmaktan endişe duyduklarını bize açıkça belirtti. DAO LLC mevzuatımız bu endişeyi ortadan kaldırmalı,” dedi.

Kaynak: The Block

eToro’dan BitcoinWorldWide Portföyü

BitcoinWorldWide portföyü, eToro müşterileri için Bitcoin değer zincirine bağlı şirketlere açıklık sunacak. Bir ticaret ve çok varlıklı aracılık şirketi olan eToro, müşterilere Bitcoin çevresinde “değer zincirini oluşturan” şirketlerle işlem yapabilmek için yeni bir hisse senedi portföyü başlatıyor.

EToro BitcoinWorldWide portföyü şu ya da bu şekilde şu anda Bitcoin’e ve daha geniş kriptopara piyasasına bağlı olan bir dizi şirketi içerir: PayPal, Nvidia, Canaan ve Coinbase. eToro kullanıcıları, BitcoinWorldWide’a 1.000 $ ‘lık bir başlangıç ​​fiyatından, yönetim ücreti ödemeden yatırım yapabilirler.

MicroStrategy gibi diğer şirketler listeden çıkarıldı. Bunun nedeni, eToro’nun, Bitcoin’de yükselişe geçmesine rağmen, “faaliyetleriyle ilgili iş birimlerinden yoksun” olan herhangi bir şirketi dışlama konusunda bilinçli bir karar vermesidir. Ek olarak, bir eToro sözcüsü Decrypt’e, “Kriptoya yatırım yapan veya bilançosunda tutan bir şirket, portföye dahil edilme kriterlerini karşılamayacaktır” dedi.

Kaynak: Decrypt

Hollandalı Yetkililer 360 Milyon Dolar Değerinde Nakit ve Kriptopara Ele Geçirdi

Geçtiğimiz sene Hollanda kanunu yaptırımları sonucu 300 milyon avrodan fazla nakit ve kripto ele geçirildi. Bunun 8 milyon avroluk kısmı sadece bitcoin ve diğer kriptopara birimlerinden geldi.

Geçtiğimiz hafta Hollanda Kamu Savcıları Servisi (OM) tarafından yapılan açıklamada, geçen sene ceza davalarından yaklaşık 303 milyon avro değerinde nakit ve kripto ele geçirildi söylendi. 2019 yılında ise bu rakam 258.1 milyon avro nakit ve kriptoparaydı.

Kara para aklama savcısı Anita vas Dis’in açıklamalarına göre Hollanda hükümetinin bu denli yüksek hacimli kripto ele geçirmesinin arkasında kripto balinalarına ait bir dizi cüzdan yer alıyor.

Ekim 2020’de OM tarafından yapılan açıklamada, 19 milyon dolar aklamakla suçlanan ve mahkum olan Hilversum’dan bir çiftin yer aldığı ceza davasında 2.500 bitcoin ele geçirildiği de duyuruldu. Açıklamalarda kriptoparaların kötüye kullanılmasını içeren belirli suç türlerinde bir artış gözlemlendiği belirtildi.

Her ne kadar bitcoin gibi kriptopara birimleri genellikle yasadışı faaliyet ve kara para aklama ile ilişkilendirilmiş olsa bile, tercih edilen ve ele geçirilen paranın en büyük hacmi nakit parada.

Diğer ülkelerde olanın aksine, Hollanda’da ele geçirilen kriptoparalar fiat para birimlerinde olduğu gibi Savcılar Servisi tarafından derhal avroya çevriliyor. OM kriptopara politika danışmanı Reiner Bredenood’un NYTimes a yaptığı açıklamadan da anlaşıldığı üzere bu tutum ile suç varlıkları ile spekülasyon yapıldığı izlenimi verilmek istenmiyor.

Kaynak: Decrypt

Ödemeler için Bitcoin’i Kabul Eden Büyük Şirketler

Bitcoin’in fiyat ve popülaritesindeki sürekli artışla birlikte, BTC’yi bir değer deposu olarak satın alan önemli isimlerin yanı sıra, çok sayıda büyük ve küçük şirket, ürünleri için bitcoin ödemesi almaya başladı.

Bu büyüyen listedeki tartışmasız en büyük isim Elon Musk’ın Tesla’sıdır. Elektrikli araç devi, bu yıl Ocak ayında 1,5 milyar dolarlık bitcoin satın aldı. Sadece birkaç ay sonra Tesla, arabaları için BTC ödemelerini kabul etmeye başlayacağını ve daha da önemlisi, fonları nakite dönüştürmek yerine bitcoin’de saklayacağını duyurdu.

Tesla bu yolda öncülük yaparken turizm ve teknoloji sektörleri de hızlıca yeni ödeme sistemine hazırlanıyor. Dünyanın önde gelen çevrimiçi seyahat acentelerinden biri olan Expedia, uzun bir süre önce BTC kervanına katıldı. Şirket, bitcoin ödemelerine izin vermeye başladığını ve Coinbase ile bir ortaklık yaptığını duyurdu.

Teknoloji devi Apple ise, kullanıcıların Apple Pay aracılığıyla bitcoin harcayabileceklerini bildirdi. Şirkete göre BitPay kartları artık Apple Wallet’a eklenebilecek. BitPay CEO’su Stephen Pair yeniliği şöyle açıkladı: “BitPay Kartını BitPay Wallet uygulaması üzerinden kullanan binlerce müşterimiz var. BitPay Kartını, Apple Pay’e ve yakında Google ve Samsung Pay’e eklemek, daha fazla yerde kullanmayı kolay ve rahat hale getirecek. “

Bu listedeki dünyaca ünlü bir başka şirket de PayPal. Amerikan şirketi, ülkedeki kullanıcıların bu yılın başlarından itibaren hesapları üzerinden doğrudan birkaç kripto para birimi satın alabileceğini, satabileceğini ve tutabileceğini belirtti.

Coca-Cola, bitcoin’in bir ödeme seçeneği olarak kullanılmasına izin vermek için dijital varlık platformu Centrapay ile bir ortaklık yaptığını duyurdu. Popüler içecek markasının BTC’yi kabul eden yaklaşık 2.000 satış makinesi var.

Eletronik ticaret siteleri Amerikan merkezli Etsy ve Japonya merkezli Rakuten ‘de bitcoin ile ödeme alan şirketlerden oldular. Son olarak NBA ve Premier Lig’de de bonuslar BTC ile alınmaya başlandı.

Kaynak: Crypto Potato

Avrupa Yatırım Bankası’nın Dijital Tahvil Kararı

Avrupa Yatırım Bankası (EIB), Ethereum teknolojisini ilk kez 100 milyon € (121 milyon $) değerinde 2 yıllık dijital tahvil çıkarmak için kullandı.

Goldman Sachs, Banco Santander SA ve Societe Generale AG, 28 Nisan’da çıkan tahvillerin ortak yöneticisi olarak görev yaptı.

EIB, işlemin, yatırımcıların geleneksel fiat kullanarak menkul kıymet tokenları satın aldığı ve ödediği blockchain ağındaki bir dizi tahvil tokenı olduğunu söyledi.

Devlet destekli blockchain tahvil ihracı için kulübe katılan bankaların sayısı artıyor. Raporlara göre, Eylül ayında Tayland Bankası, devlet tasarruf bonolarının ihracı için blockchain tabanlı bir platform başlattı.

Kasım ayında, Çin İnşaat Bankası (CCB), bir blockchain platformu ile 3 milyar dolarlık tahvil bonosu çıkarmak için Labuan merkezli dijital varlık borsası Fusang’a başvurdu.

Kaynak: Coindesk

Çin bankaları, Alışveriş Festivali için Dijital Yuan’ı Destekliyor

Önde gelen Çin bankaları, Çin’de yaklaşan bir alışveriş festivali için Alipay ve WeChat Pay üzerinden dijital yuan’ı tanıtıyor. Çin’in en büyük devlet bankalarından bazıları, dijital yuan’ı ülkenin önde gelen iki ödeme sağlayıcısı olan Alipay ve WeChat Pay’e üstün bir ödeme aracı olarak aktif bir şekilde tanıtıyor.

Reuters, Çin’in en büyük altı bankasının, 5 Mayıs’taki çevrimiçi alışveriş festivali öncesinde Şangay’da Çin’in merkez bankası tarafından çıkarılan dijital para birimini tanıttığını açıkladı.

Bankalar, perakende satış mağazalarını ve tüketicileri dijital cüzdanı indirmeye ve e-CNY olarak da bilinen dijital parayı kullanarak alışveriş yapmaya çağırıyor. Bu, milyonlarca müşteri için tercih edilen mevcut ödeme yöntemlerinin geride kalmasına sebep olacaktır.

Haberde, dijital para denemesinin Şangay’daki Çin Halk Bankası’nın rehberliğinde kullanıma sunulmasına atanan bir banka yetkilisinin, dijital para birimini Alipay ve WeChat Pay’den özellikle üstün olarak tanımladığını belirtti.

Mart ayı sonlarında çevrimiçi bir panel tartışmasında konuşan Çin’in dijital para araştırma enstitüsü başkanı Mu Changchun, Alipay ve WeChat Pay’in Çin’deki mobil ödeme pazarının % 98'ini oluşturduğunu ve herhangi bir sorun yaşanırsa yerel finans sistemi için risk oluşturduğunu belirtti.

Changchun, merkez bankasının Alipay ve WeChat Pay ile doğrudan rekabet etme niyetinde olmadığını, ancak kendilerine bir şey olması durumunda “finansal istikrarı sağlamak” için bir destek görevi göreceğini belirtti.

Bununla birlikte, devlet aynı zamanda teknoloji devi hakimiyetini azaltma ve internet sektöründeki rekabete aykırı davranışları kısıtlama çabalarını da artırıyor. CNN’e göre, Nisan ayı başlarında hükümet Alibaba’ya tekelci uygulamaları sebebiyle 2.8 milyar dolarlık rekor bir para cezası verdi.

Çin’in dijital yuanının kullanıma sunulması, merkezi hükümetin ülkenin en iyi ödeme sağlayıcıları tarafından istiflenen devasa mali veri hazinesinin bir kısmını kontrol etmesine olanak tanıyacak.

Kaynak: Coin Telegraph

Tinkoff, Şimdi Al Sonra Öde Dijital Platformunu Başlattı

Moskova merkezli dijital bankacılık hizmeti Tinkoff, Rusya’nın ilk şimdi al sonra öde platformu olan Dolymare’i tanıttı.

Bölgede internet üzerinden alışveriş yapanlar artık platform ile ayakkabı, kıyafet ve kozmetik gibi ürünleri satın alabilecekler. Dolymare ile satıcılar paralarını güvence altına alabilecek ve kullanıcılar alımlarını faizsiz bir şekilde dört aya bölebilecekler. İlk taksitin %25’i satın alım sırasında ödenecek ve kalan ödemeler kullanıcıların kartlarından iki haftada bir çekilecek.

Şimdi al sonra öde imkanı sunan platformda Puma, Tom Tailor, Rive Gauche, Sneakerhead, Authentica Love and Respect gibi markalar şuan mevcut ve başka markaların da yakında tanıtılması bekleniyor.

Tinkoff yönetim kurulu başkanı Stanislav Bliznyuk’a göre, platform sayesinde kullanıcılar daha fazla alım gücüne sahip olacak ve çevirmiçi mağazaların satışlarını arttırma potansiyeli yükselecek böylece her iki taraf için de “kazan-kazan” durumu oluşacak.

Stanislav önde gelen bir fintech şirketi olarak bu yeni ödeme yöntemini Rusya pazarına sunan ilk şirket olmanın gururunu duyduklarını belirtti. Ayrıca platformun, bir araya gelen başarılı birkaç sektörün sonucu olduğunu belirtti.

Stanislav bunlara ek olarak “İlk olarak ödemelerin hızlı ve sorunsuz bir şekilde işlenebilmesi için veri analizinde güçlü yetkiler gerekti. İkinci olarak da hizmeti geliştirmek ve entegre etmek için benzersiz teknolojilere ihtiyaç vardı. Tinkoff bunları sağlayan ideal bir eşleşme.” dedi.

Kaynak: Fintech Global

Nexus Mutual Genişliyor

DeFi hack’lerinden kaynaklanan kayıpları karşılamak için, Ethereum tabanlı Nexus Mutual diğer zincirlere doğru genişliyor.

Geleneksel sigortaya topluluk destekli bir alternatif olan Nexus Mutual, kapsamını merkeziyetsiz finansın (DeFi) orijinal yeri olan Ethereum’un ötesine genişletiyor. Nexus, DeFi’nin artan talebini “Protocol Cover” ile karşılayacak yani artık Polkadot, Cosmos ve Binance Smart Chain (BSC) gibi diğer popüler akıllı sözleşme ağlarındaki sorunları da çözecek. Şirket ayrıca, Nexus’un sigortalanabilir olay listesini akıllı sözleşme hacklerinin ötesinde, oracle’lara yönelik saldırıları, sözleşmeleri tetikleyen hayati veri akışlarını ve yönetişim başarısızlıkları gibi şeyleri içerecek şekilde genişlettiğini söyledi.

Sonuç olarak, Nexus genişlemesi, DeFi’nin hem Ethereum’da hem de rakip ağlarda büyümesinin ilginç bir işaretidir. Nexus genişletme planı, kendi blockchain ağından bağımsızdır, ancak belirli projeleri listeler.

Nexus CEO’su Hugh Karp bir röportajda, “Ortaya çıkan belirli protokolleri ekleyeceğiz” dedi. “Bazıları halihazırda birden fazla zincir üzerinde çalışacak ve bu nedenle, bir proje Polkadot veya Cosmos veya Binance Smart Chain üzerinde çalışıyorsa, o zaman bunu ele almaya başlayabilmemiz için yükseltme yapacağız.”

Nexus’taki büyüme, son 12 ayda DeFi alanındaki patlamayı izledi. Karşılıklı sağlanan aktif teminat şu anda yaklaşık 700 milyon dolar, stake havuzunun boyutu ise yaklaşık 1 milyar dolar.

Kaynak: Coindesk

DenizBank Blockchain Çalışmalarının Sürdüğünü Açıkladı

DenizBank, yılın ilk çeyreğine ilişkin yayımladığı finansal raporda blockchain mesajı verdi. DenizBank Genel Müdürü, banka olarak “blockchain projelerini” desteklemeyi sürdürdüklerini açıkladı.

Türkiye’de blockchain ile ilgili geçen yıldan beri çalışmalar yürüten DenizBank, dün paylaştığı finansal raporda blockchaini geleceğin teknolojileri çerçevesinde yorumladı.

İnovasyon çalışmaları devam ediyor
DenizBank Genel Müdürü, çeyreğe ilişkin yaptığı yorumlarda banka olarak altyapılarını ve iş modellerini “dijital dönüşüme hazır” hale getirdiklerini belirtti. Geçen yıl kurulan Deniz Akvaryum hakkında şunlar söylendi:

“Deniz Akvaryum’da kurumumuz içinden ya da dışından girişimcileri desteklemek, ülkemizde start-up ekosisteminin gelişimine katkı sunmak ve blockchain projelerini hayata geçirmek üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”
DenizBank, geçen yıl blockchain çalışmalarını yürütmek için Deniz Akvaryum bünyesinde özel bir laboratuvar kurduğunu açıkladı. Bu proje kapsamında Bahçeşehir Üniversitesi bünyesinde bulunan Merkezimiz ile iş birliği yapılmıştı.

Banka geçen yıl yapay zeka, robotik uygulamalar, blockchain teknolojisi gibi alanların bankacılık sektörünü “şekillendirebileceği” ifade etti.

Bu yıl 25 milyon dolarlık fon kuruldu
DenizBank, Avrupa ve MENA bölgelerinde global büyüme potansiyeli bulunan teknoloji girişimlerine platform sağlamak için bu yıl Deniz Ventures Girişim Sermayesi Yatırım Fonu’nu kurdu.

25 milyon dolarlık fonun 7 yıl aktif olması ve blockchain, yapay zeka, tarım teknolojileri, ticaret, turizm, sağlık ve biyoteknoloji sektörüne yatırım yapması bekleniyor.

Kaynak: Koin Bülteni

Pekin’in Veri Merkezlerinde Kripto Madenciliği Yapılıp Yapılmadığı Denetleniyor

Pekin Belediyesi Ekonomi ve Bilgi Teknolojileri Bürosu, şehir genelindeki veri merkezlerinde kriptopara madenciliği yapılıp yapılmadığını denetlemeye başladı.

South China Morning Post’un aktardıklarına göre Çin’in önde gelen üç telekom operatörü, incelemeye alınmış durumda.

Enerji tüketimi ölçülmeye çalışılıyor
Veri merkezi operatörlerine gönderilen belgede, kriptopara madenciliği yapıp yapmadıkları, geçen yıl içerisinde ne kadar enerji tükettikleri, bu miktarın şimdiye dek tükettikleri toplam enerji miktarının yüzde kaçına denk geldiği soruluyor.

BlocksBridge CEO’su Nishant Sharma Pekin’deki bu adımın, ülke genelinde karbon emisyonunu azaltmak için yürütülen çalışmalar kapsamında atılmış olabileceğini söyledi.

Bazı madencileri paniğe soktu
Dünyanın en büyük kriptopara madenciliği tesislerinin bir kısmı, Çin’in İç Moğolistan, Sichuan, Xinjiang gibi bölgelerinde konumlanıyor.

Bu hafta Nature Communications dergisinde yayımlanan bir makaleye göre Çin’de kriptopara madenciliği için harcanan enerjinin, 2024’te 297TW/h düzeyine çıkıp pik yapması bekleniyor.

Hükümet, karbon emisyonundaki artışı 2030’dan önce durdurmayı ve 2060’a kadar karbon nötr olmayı hedefliyor.

Kaynak: Koin Bülteni

TCMB Başkanından Kripto Para Yorumu: “Yasak Söz Konusu Değil”

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, “Enflasyon Raporu 2021-II” başlıklı online bilgilendirme toplantısında yaptığı konuşmada, “Kripto varlık ekosistemine getirdiğimiz bir yasak söz konusu değil.” dedi.

Kripto varlıklar, TCMB’nin 30 Nisan’da yönetmeliğe girecek “Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmamasına Dair Yönetmelik”i kapsamında ödeme amaçlı kullanılamayacak.

Şahap Kavcıoğlu, kendisine yöneltilen, “Kripto paraların yatırım aracı olarak kullanılmasına ilişkin bir düzenleme düşünüyor musunuz?” sorusunu yanıtladı.

TCMB Başkanı, kriptoparaların ödeme amaçlı kullanılamayacak olmasıyla ilgili yaptığı açıklamalarda bunların herhangi bir denetim ve gözetim mekanizmasına sahip olmadığını ve bir merkezi muhatap bulunmadığını söyleyip, fiyatlardaki yüksek oynaklığın üstünde durdu.

Kriptoparaların, bu sebeplerden ötürü elektronik ortam başta olmak üzere ödeme alanında kullanılan yöntem ve araçlara duyulan “güvene zarar verebileceği” belirtildi.

Kendi dijital merkez bankası parasını geliştiren TCMB, bunun için yaptığı altyapı çalışmalarını yıl sonuna dek tamamlamış olacak.

Ödeme aracı olmasının yanında, genel olarak kripto varlıklar hakkında konuşan Kavcıoğlu, “Kripto varlık ekosistemine getirdiğimiz bir yasak söz konusu değil.” açıklamasında bulundu. İlgili kurumların, kripto varlıklara yönelik çalışmaları sürdürdüğü belirtildi.

Kaynak: Koin Bülteni

BSC Protokolü Uranium Hacklendi: Zarar 50 Milyon Dolar

Binance Smart Chain altyapısını kullanan Uranium Finance, bugün bir hack saldırısına uğradığını açıkladı. Hackerların, saldırı sırasında 50 milyon dolar çaldığı aktarıldı.

Uniswap v2 forku olan Uranium protokolüne yapılan hack saldırısı, protokolün likidite havuzunun v2.1’e geçişi sırasında meydana geldi. Uranium Finance, yaşanan hack saldırısının ardından Twitter üzerinden açıklama yaptı ve paraların BSC’de tutulması gerektiğini söyleyerek transfer işlemlerinin durdurulması için çağrı yaptı.

Uranium, Binance güvenlik ekibiyle iş birliği yaparak sorunu çözmeye çalışıyor.

Hackerlar çalınan paralara ne yaptı?
The Block araştırmacısı Igor Igamberdiev, hackerların önce DOT ve ADA tokenlarını PancakeSwap aracılığıyla ETH’ye dönüştürdüğünü belirtti. Bu işlemden sonra, dönüştürülen ETH’ler Ethereum ağına aktarıldı ve Tornado Cash’e gönderildi.
Çalınan kripto paralar arasında; BTC, ETH, BUSD, USDT, ADA, DOT, wrapped BNB ve Uranium’un native tokenı U92 bulunuyor.

Saldırıyla ilgili soru işaretleri var
Hack saldırısına ilişkin bZx kurucu ortağı Kyle Kistner’dan açıklama geldi. Kistner, Uranium geliştiricilerinin kısa süre önce v2 sözleşmesini yayınladıklarını ancak 11 gün geçtikten sonra herkesin v2.1’e geçmelerini istediklerini söyledi. Kistner, “Bir güncelleme için oldukça ilginç bir zamanlama, değil mi?” diye sordu.

Kistner’ın açıklamasına göre, Uranium geliştiricileri kodlama sırasında hata yaptı ve bug oluştu. Bu da protokolü saldırıları açık hale getirdi.

Igor Igamberdiev, yaşanan saldırının rug pull veya içerden birisi tarafından gerçekleştirilmiş olabileceğini ifade ediyor. Araştırmacı, Uranium v2 güncellemesinde bug olduğunu ve ekibin v2.1’e geçmeden önce beyaz şapkalı hackerlara başvurmadığını söyledi.

Kaynak: Koin Bülteni

Haftanın İstatistikleri: KriptoFinans

Yeni verilere göre, Bitcoin madencileri Nisan ayı boyunca 1,7 milyar dolar gelir elde etti. Mevcut verilere göre, Nisan ayı gelirinin % 14.51’i işlem ücretlerinden — yaklaşık 247 milyon $ — sağlandı. Bu rakam, 2018’in başından bu yana en yüksek ücret-gelir oranını temsil ediyor.

Kaynak: The Block

Haftanın İstatistikleri: FinTech

2020 itibariyle gelişiminde en ileride olan Merkez Bankası Dijital Para Birimleri (MBDP) ile ilgili bankalar arası veya toptan satış projeleri: Inthanon-Lionrock Projesi, finans kurumları için dünyanın en gelişmiş Merkez Bankası Dijital Para Birimleri (MBDP) projesi olarak sıralandı. Buradaki örnekler e-krona, dijital yuan gibi MBDP ile karıştırılmamalıdır. Kanada’nın Jasper Projesi veya Güney Afrika’nın Khokha’sı perakende değil, bankalar arası projelerdir. Grafik, blockchain teknolojisini tüketiciler için olmak yerine bankacılık süreçlerinde bir uygulamayı hedefleyerek kullanan merkez bankalarını içerir. Bu, bankalar arasında sınır ötesi ödemeler veya takas ve finansal ödemelerin optimize edilmesi gibi konuları içerir.

Kaynak: Statista

Tüm Bültenlerimize Ulaşın

Hazırlayanlar

  • Evrim Çalışkan
  • Furkan Can Baytemur
  • Canan Bulut Uyanık
  • Gözde Arasıl
  • Ahmet Eren Tomurcuk
  • Uğurcan Alp
  • Uzay Yıldız
  • Kerem Büker
  • Ömer Anıl Fıçı

Bize Ulaşın

--

--

--

Bahçeşehir Üniversitesi bünyesinde kurulmuş olan “BlockchainIST (Blockchain İstanbul) Center”, Blockchain teknolojisi alanında faaliyet gösteren, Türkiye’nin ilk üniversite araştırma ve geliştirme merkezidir.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
BlockchainIST Center

BlockchainIST Center

BlockchainIST Center is an R&D Center for Blockchain, DeFi and FinTech. We provide consultancy and training for private and public sector around the world.

More from Medium

DAO Golden Cross — An optimal return regardless of market conditions

Why Gamified Dapps Are The Future For DeFi

What are Flash Loans? Understanding the New DeFi Lending Phenomenon

KobanCoins Integrates Chainlink VRF to Select Random Winners in On-Chain Gaming on Binance Smart…