This is an email from KriptoEkonomi, a newsletter by BlockchainIST Center.

Bitcoin Taproot Güncellemesi Nedir?

Taproot’ un Türkçe karşılığı ‘Kazık Kök’ demektir. Kazık kök ise ana kökün iyi gelişmesiyle beraber kalınlaşmış olması, toprağın içine doğru uzanması ve bununla beraber yan köklerin ana köke bağlı ve fazla gelişmemiş olmasıdır. Bitcoin Taproot’u ise bir ‘soft fork’ olmanın yanında Bitcoin için güvenlik, ölçeklenebilirlik ve gizlilik iyileştirmeleri içeren Bitcoin’in komut dizilerini değiştiren bir güncellemedir.

Segwit’ten sonra en büyük olacak bu güncelleme üzerinde yıllardır çalışılıyor ve madenciler tarafından bunun aktivasyon sinyali verilmeye başlandı. Bu güncellemenin gerçekleşebilmesi için madencilerin %90’ının onayı gerekiyor. Onaylanma sürecini https://taproot.watch adresinden takip edebiliyoruz.

Taproot güncellemesi ile gelmesi beklenen ‘Schnorr İmzaları’ sayesinde yapılan farklı işlemler için birden fazla imza yerine tek bir imza yeterli olacaktır ve bu özellik Bitcoin için gizliliği arttıracaktır. ‘Schnorr İmzaları’ bir kriptografi imza şemasıdır. İşlemlerdeki anahtarları alır ve eşsiz tek bir imza haline getirir.

Taproot Güncellemesinin Faydaları

- Bitcoin üzerinden yapılan çoklu imza girişlerini daha verimli hale getirecektir.

- Daha düşük işlem ücretleri sağlayacaktır. .

- Gizliliği önemli ölçüde arttıracaktır.

Özetlersek, Taproot Bitcoin için uzun süredir üstünde çalışılan ve hayata geçmesi beklenen bir güncellemedir. Bu güncelleme ile Bitcoin Blockchain’i üzerindeki yük hafifleyecek ve kendisiyle beraber gelmesi beklenen ‘Schnorr İmzaları’ sayesinde de gizlilik artacaktır. Hatta güvenlik konusunda bile ağ üzerinde iyileştirmeler görebileceğiz.

Uğurcan Alp

Cardano, Afrika’da Öğrencilere Blockchain Tabanlı Kimlik Sunuyor

Etiyopya hükümeti ve Cardano geliştiricisi IOHK arasında ülkenin eğitim sektörünü dijital platforma taşımayı amaçlayan bir ortaklık duyuruldu.

IOHK’nın Afrika operasyonları direktörü John O’Connor bir blog gönderisinde merkeziyetsiz kimlik çözümü Atala Prism’i, Afrikada binlerce okulda hayata geçireceklerini açıkladı. John ayrıca proje ile ilgili “Öğrencilere hileli üniversite ve iş başvurularını azaltmak için blockchain tarafından doğrulanmış dijital nitelikler sağlayacak. İşverenlerin üçüncü taraflar olmadan tüm başvuru sahiplerinin notlarını ve bilgilerini doğrulamasına izin verecek.” dedi.

Cardano üzerinde inşa edilen kimlik sistemi Etiyopya’da başlangıçta 3.500 okul, 5.000.000 öğrenci ve 750.000 öğretmen tarafından kullanılacak. Daha sonra öğretmenler ve öğrenciler için geliştirilen bu kimlik sistemi yükseköğretim kurumlarında da kullanılabilecek.

Geçtiğimiz ay IOHK kurucusu Charles Hoskinson kıtada genişlemeyi planladıklarını, ticari taraftan gerçekten büyüdüklerini ve özellikle Afrika’da kaynakları sekiz rakamlı yatırımlara çıkaracağını belirtmişti.

Kaynak: Daily HODL

Norveç Merkez Bankası, MBDP için Bitcoin SV’yi Değerlendiriyor

Norveç Merkez Bankası, Bitcoin SV’nin (BSV) merkez bankası dijital para birimi için uygun bir çözüm olup olmayacağını düşünüyor ve BSV, bankanın kullanabileceği teknik seçeneklere ilişkin bir raporda geçiyor. Norveç Merkez Bankası, BSV’yi, DLT destekli bir teknoloji için tercih edilen çözüm olarak gördüğünü söyledi.

Raporda banka, Bitcoin SV’nin incelenen blockchain ağlarından biri olduğu ve platformun sektör uzmanları tarafından önerildiği belirtiliyor. Uzmanların çoğu DLT teknolojisine dayanan çözümleri savunuyor.

Rapor, bir dijital para çözümünün iyi BT (bilgi teknolojisi) mimarisi ilkelerinin uygunluğuna sahip olması gerektiğini savunuyor. Yani, kullanılan teknolojinin “güvenlik, kapasite, kullanılabilirlik, birlikte çalışabilirlik” özelliklerine sahip olması gerekiyor. Tüm bunlar Bitcoin SV’nin ayırt edici özelliklerindendir.

Haberler büyük olasılıkla diğer merkez bankalarını dağıtık defter teknolojisini güçlendirecek bir çözüm olarak Bitcoin SV’nin yararlarını değerlendirmeye teşvik edecektir. Bankanın seçeneklerini gözden geçirmeye devam etmesi beklenirken, Bitcoin SV’nin gündemin üst sıralarında yer alma olasılığı yüksek olacak.

Kaynak: Coin Geek

Özbekistan Kriptopara Yasağını Kaldırmayı Planlıyor

Özbekistan’ın Cumhurbaşkanlığı Ulusal Proje Yönetim Ajansı veya NAFT, ülkedeki bazı kripto kısıtlamalarının kaldırılmasına yönelik planlar yayınladı. Hükümet kurumu, vatandaşların eski Sovyet Cumhuriyeti içinde hem yerel hem de yabancı para birimi için dijital varlıklar satın almalarına izin vermeyi önerdi.

Ancak yetkililer, kriptopara birimleriyle alım satım sürecinin risklerini gizlediğini ve her bireyin bunlarla daha fazla ilgilenmesi gerektiğini belirtti.

NAFT’ın amacı, dijital varlıkları yayınlamak, kaydetmek ve dolaşıma sokmak için süreçler oluşturmak ve böylece Özbekistan’da sertifikalı kripto kuruluşlarının kendi tokenlerini geliştirmelerine izin vermektir. Raporda, önerilen değişikliklerin 14 Mayıs’a kadar iki haftalık bir tartışma dönemine sahip olduğu bildirildi.

Özbekistan’da kripto ticareti son yıllarda açılıp kapandı. 2019'un sonunda ülkede kriptopara kullanımı yasallaştırıldı. O zamana kadar, eski Sovyet Cumhuriyeti dijital varlıklara sempati gösteriyordu ve hatta onlarla ilgilenen yatırımcılar için bazı vergi avantajları sağlıyordu.

Ancak bir yıl sonra Özbekistan Cumhurbaşkanı ülkenin kripto kabulüne yönelik tutumunu değiştirdi ve Bitcoin ve diğer dijital varlıkları satın almayı yasadışı hale getirdi. Ayrıca, Ocak 2020'de Asya ülkesi ilk düzenlenmiş kripto borsası olan Uznex’i başlattı. Bununla birlikte, platform henüz Özbekistan sakinlerine açık değil, ancak hükümet yasağı gerçekten kaldırırsa, yerel halkın bundan yararlanmasına izin verilebilir.

Kaynak: Crypto Potato

Messari, DeFi Saldırı Rakamlarını Açıkladı

Kripto veri platformu Messari, 2019’dan bugüne kadar 284 milyon dolardan fazla miktarda paranın DeFi saldırılarında tamamen kaybedildiğini açıkladı.

Bütün hesaplamalarını tweet’leyip bireysel saldırılar ile ilgili ayrıntıları sağlayan Messari, DeFi sigorta pazarının büyümesinin ihtiyacını vurgulayarak zararların sadece bir kısmının karşılandığını belirtti.

Sistem açıklarından ele geçirilen miktar, kilitlenen mevcut toplam değerin (Total Value Locked) %0,3’ü kadar. DeFi’nin TVL’si şu an 117,6 milyar dolarda fakat bu rakam çok daha yüksek olabilir.

DeFi sektörü ivmelendikçe birkaç saldırı gerçekleşti. Saldırıların büyük bir kısmı akıllı sözleşmelerin kodlarındaki kusurlardan kaynaklanıyordu.

Son zamanlarda meydana gelen en dikkat çekici saldırı 50 milyon doların ele geçirildiği Binance Smart Chain tabanlı Uranium’a olan saldırı oldu. Bu saldırı Uranium yeni bir sürüme yükseltilirken gerçekleşti. Saldıran kişi ise çoğu paketlenmiş bir şekilde olan BNB ve BUSD fonlarını nakde çevirmekte sorun yaşıyor.

Bu tür olaylar insanların piyasaya karşı şüphelenmesine yol açtı ama şüpheler ivmeyi yok etmedi. Saldırıların artışı protokollerin denetlenmesi vurgusuna yol açtı. Bununla beraber merkeziyetsiz sigorta kapsamı yatırımcılar için ek bir güvenlik katmanı olarak ortaya çıkmış oldu.

Ölçeklenebilir ağlar ve eşler arası ödünç verme protokolleri de dahil olmak üzere çeşitli protokoller yeni bir DeFi dApp dalgasını desteklemektedir. Böyle bir ortamda, merkeziyetsiz sigorta çok değerli olabilir.

Kaynak: Bein Crypto

Fidelity, Analiz Platformu Sherlock’u Başlattı

Varlık yönetimi devi Fidelity, Sherlock adlı analitik platformunun duyurusu ile dijital varlık alanında daha da derinleşiyor. Yönetimi altında 10 trilyon dolarlık varlığa sahip olan Fidelity Investments, kurumsal yatırımcılara ve fon yöneticilerine yardımcı olmak için bir dijital varlık veri ve analitik çözümü açıkladı.

Sherlock olarak adlandırılan platform, temel ve teknik analiz, blockchain verileri, piyasa verileri, sosyal duyarlılık analizi ve endüstri haberleri hakkındaki verileri tek bir platformda harmanlayacak. Platformda, yatırımcıların piyasayı değerlendirmelerine yardımcı olmak için benzersiz analizlere ek olarak, önde gelen kurumsal veri sağlayıcılarından bazılarının kripto varlıklar üzerine araştırmaları da yer alacak.

Fidelity Uygulamalı Teknoloji Merkezi’nde Ürün Yönetimi Başkan Yardımcısı Kevin Vora, kripto alanına artan kurumsal ilgiyi kabul etti: “Son birkaç yılda dijital varlık veri alanındaki muazzam büyümeyi görmek heyecan vericiydi ve pazar hızla olgunlaşırken, kurumsal yatırımcılardan hala kapsamlı ve erişilebilir bir veri çözümüne ihtiyaç olduğunu duyduk.”

Kaynak: Coin Telegraph

Dijital Dolar Projesi için Testler Başlatılacak

ABD merkezli dijital dolar projesi, ABD Merkez Bankası tarafından çıkarılacak bir merkez bankası dijital para biriminin (MBDP) nasıl çalışabileceğini test etmek için pilot projeyi başlatıyor.

Danışmanlık firması Accenture ve eski ABD düzenleyicileri ve yöneticileri tarafından yönetilen organizasyon, önümüzdeki yıl içinde dijital bir doların farklı yönlerini değerlendirmek için ilk beş pilot projesini başlatma niyetini açıkladı.

Savunucuları, dijital bir dolar banka dışı finansal erişimi iyileştirmeye yardımcı olabilir ve devlet yardımını dağıtmayı kolaylaştırabilir diyorlar. Rakipler, mevcut teknolojilerin bu görevler için daha uygun olabileceğini söylüyor.

Digital Dollar Foundation, geçen yıl Accenture, eski ABD emtia Vadeli İşlem Komisyonu (CFTC) Başkanı J. Christopher Giancarlo, eski LabCFTC Direktörü Daniel Gorfine ve yatırımcı Charles Giancarlo tarafından dijital doları tasarlamak ve savunmak için kuruldu. Projenin direktörlerinden biri olan David Treat, iki grubun temas halinde olmasına rağmen, Merkez Bankası’nın bir MBDP yönelik kendi araştırmasından ayrı bir özel çaba olduğunu söyledi.

Beş pilot proje, dijital doların banka kullanmayan bireylere ve bankacılık Hizmetlerine ve küçük işletmelere erişimi olan bireylere fayda sağlayıp sağlayamayacağını değerlendirecektir.

Treat,” duyurduğumuz şey, bir finansman yapısı, bir süreç yapısı ve dijital dolar projesinin bu çabalar için nasıl bir test alanı oluşturacağına dair bir çerçeve.” dedi.

Accenture’da kıdemli bir genel müdür olan Treat, projelerin Accenture’dan destek alacağını, ancak aynı zamanda kendi kendini finanse edeceğini söyledi. Projelerle ilgili herhangi bir ayrıntıyı paylaşmayı reddetti.

Treat,“Bir MBDP’nin nasıl performans göstereceğini doğrudan göstermek için bir stabilkoin yapısı kullanabiliriz ve tek fark parayı çıkaranın kim olduğu” dedi ve sonuçların oldukça hızlı bir şekilde gelmesini beklediğini söyledi.

Kaynak: Coindesk

Çin’den, FinTech Devlerine Uyarı

Çin merkez bankasının, ülkenin en büyük fintech devlerinden bazılarını, tekliflerini ödemelerle sınırlandırmaya zorladığı bildiriliyor.

Wall Street Journal’ın 30 Nisan tarihli bir haberine göre, Çin Halk Bankası, ülkedeki en büyük teknoloji şirketlerinden bazılarının temsilcileriyle bir araya gelerek onlara uygulamalarından daha kapsamlı finansal hizmetler almamalarını söyledi.

Sıralamaları arasında Tencent, Meituan ve Bytedance bulunan bu firmaların çoğu, Alibaba üyesi Ant Group’un öncülük ettiği ve ödeme uygulamalarını krediler ve mevduatları içeren daha geniş uygulamalara dönüştüren bir gelir modelini takip ediyor.

Ancak ilk giren ilk çıkar ilkesinin ardından, Ant Group aynı zamanda büyük teknoloji şirketlerine yönelik yoğun incelemelerin de ilk kurbanı oldu. Finansal hizmetler firmasının rekor kırmaya hazır olan halka arzı Ekim ayının son dakikasında Çin hükümeti tarafından alt üst edildi. Daha sonra, Ant Group da aynı şekilde iş modelini yeniden yapılandırmak zorunda kaldı.

Teknoloji üstünlüğü konusundaki bu savaşın arka planında, Çin Halk Bankası kendi dijital para birimiyle ileriye doğru ilerliyor. Aynı zamanda, Alipay ve WeChat Pay, dijital yuanın ilk kılavuzlarının çoğunun merkezinde yer alıyor.

Kaynak: The Block

Diem Projesi’nden Gelişmeler

Diem, stabilkoin projesini nasıl yeniden tasarladığı ve ondan para kazanma planları hakkında bazı bilgiler verdi. Eski adı Libra olan Diem projesi hem eyalet hem de küresel olarak düzenleyicilerden önemli ölçüde tepki aldı. Çoğu kurum projeyi başlatan derneğin Facebook ile olan bağlantılarından endişelenirken diğer kurumlar projenin tasarımında stabilkoin olarak sabitlendiği varlıklar konusunda endişeli. Endişelerin başında bazı politika yapıcıların çok fiyatlı bir paranın ve politikasının doların üstünlüğünü tehdit edeceği konusu yer alıyor.

Geçtiğimiz dönemde eski adı Libra olan proje tasarımı elden geçirildi ve Diem olarak yeniden markalaştırıldı. Diem baş ekonomisti Christian Catalini’ye göre eski projedeki bir takım boşluklar giderilirken arkasındaki değerler ve temeller aynı kaldı. Diem’in ana hedefi, etrafında kurulacak güvenli bir pazar ile sınırlar arası bir ödeme yapısı oluşturmak.

Merkez bankası dijital para birimleri (MBDP) çıkana kadar Diem’in ödeme aracı kullanılması hedefleniyor. Projenin yeni hali ile G7’nin sabit paralar ve piyasa durumları hakkındaki endişelerini gidermeye yönelik düzeltmeler yapılmış gibi görünüyor. Düşük kredi riski ve yüksek likiditeye sahip olacak ve 2000’lerin sonundaki mali kriz gibi büyük olayların tekrarından etkilenmeyeceği öngörülüyor. Ayrıca stabilkoin tasarımı ile birlikte kriptonun tüm yeteneklerinden yararlanmak yerine ödeme sistemlerindeki zorlu geçiş aşamasını azaltmayı da amaçlıyor.

Yine de birçok kişinin aklındaki soru Diem’in iş modelinin bu revizyon ile nasıl işleyeceği hakkında. Sunuma göre dernek eşit oy hakkına sahip üyeler tarafından yönetilecek ve tek bir kişinin kontrolü altında olmayacak. Şu aşamada proje ilk adım olarak İsviçre Finans Piyasası Denetleme Kurumu’ndan bir lisans bekliyor.

Kaynak: The Block

İran, Yerli Üretim Olmayan Kriptoparaların Ticaretini Yasakladı

İran Merkez Bankası, yurt dışındaki madencilerce üretilmiş kriptoparaların kullanımına kısıtlama getirdi. Ülkede yalnızca İran sınırları içerisinde kazılmış olan kriptoparalar ile işlem yapılabileceği aktarıldı.

İsviçre’de kayıtlı bir avukat olan Fatemeh Fannizadeh, Merkez Bankası’nın kararını sermaye kontrolü bağlamında yorumladı. Fannizadeh, sermaye kaçışını önlemek için getirildiği düşünülen kısıtlama hakkında şunları söyledi:

“İran, kriptoparaları zaten regüle etti. Anladığım kadarıyla madencilik yasal bir sektörken, alım-satım yapmak yasak. (Alınan karar), İran’ın ülkede üretilmiş coinler için daha agresif bir ihraç politikası izleyeceğini, madencilik için teşvikte bulunacağını ve riyalin değer kaybettiği atmosferde, sermaye kaçışı ile mücadele edeceğini gösteriyor.

İran’ın, kriptopara birimlerinin menşeini nasıl tespit edeceği, bilinmiyor.

Merkez Bankası, nisanın sonunda banka ve döviz bürosu gibi finans kuruluşlarının, İran’da lisanslı şekilde çalışan madencilerce üretilen kripto paraları ithal malların ödemesinde kullanabileceğini açıklamıştı.

Kaynak: Koin Bülteni

Citi Kriptopara Piyasasına Girmeyi Düşünüyor

Dünyanın en büyük bankalarından biri olan Citigroup, müşterilerden gelen yoğun talep doğrultusunda kriptopara piyasasına giriş yapmayı düşünüyor.

Financial Times’ın haberine göre Citigroup, kriptoparalara yönelik custody ve finansman hizmeti vermeyi değerlendiriyor.

Bankanın global döviz müdürü Itay Tuchman, konuyla ilgili henüz nihai bir karara varılmadığını açıkladı.

Müşterilerden büyük bir talep var
Tuchman, aralarında varlık yöneticilerinin de bulunduğu büyük bir müşteri grubunun Bitcoin gibi kriptoparalara Ağustos ayından beri ilgi gösterdiğini söyledi.

Müşterilere “en iyi hizmeti nasıl sunabileceklerini” değerlendirdiklerini söyleyen banka yetkilisi, “Güvenilir olmayan bir şey yapmamalıyız. Hem müşterilerin yararına olacak hem de regülatörlerce desteklenecek bir ürün geliştirdiğimizde (piyasaya) gireceğiz.” diye ekledi.

Citi yetkilisi, bankanın kriptopara piyasasına giriş yapma konusunda acele etmeyeceğini şu sözlerle açıkladı:

“Bu konuda bir FOMO (kaçırma korkusu) yaşamıyorum çünkü kriptonun kalıcı olduğuna ve piyasanın daha başında olduğumuza inanıyorum. Bu bir uzay yarışı değil. Birden fazla bayrak dikilebilir.”

Citi, Mart ayında kriptoparalarla ilgili bir rapor yayımlayıp, Bitcoin’in global ticaretin standart para birimi haline gelebileceğini açıklamıştı.

Kaynak: Koin Bülteni

Güney Kore, Kriptopara Borsalarının Banka Bilgilerini İstiyor

Güney Kore’deki finans regülatörleri, ülkedeki kriptopara sektörünün boyutunu ölçebilmek adına borsaların bankalarda açtıkları hesapları görmek istiyor.

Günümüzde bazı ülkelerdeki yasal belirsizlikler nedeniyle, o ülkelerde devletten izin almadan kriptopara borsası açmak ve işletmek mümkün.

Bu belirsizliklerin giderilmeye başladığı Güney Kore’de, kriptopara borsalarına dair daha kapsamlı bilgiler toplanmaya başlıyor. Regülatörler, ülkede kriptopara borsalarına hizmet sağlayan bankaların bu hizmete ilişkin bildiride bulunmasını istedi.

Korea Herald’a konuşan bir borsa yetkilisine göre amaç, “Müşterilerin para yatırdığı kurumsal banka hesaplarını takip ederek” ülkedeki borsaların miktarına dair tam bir sayı elde etmek.

Güney Kore’de kriptopara alım-satımı için kullanılabilen online platform sayısının, 100 ile 200 arasında değişiklik gösterdiği düşünülüyor.

Ülkenin önde gelen 4 borsası, kriptoparalarla ilgili yürürlüğe girecek yasalar kapsamında her bir müşteri için o müşterinin kendi isminin kullanıldığı bir hesap açıyor. Bunun haricinde halan küçük çaplı borsaların, tüm paraları tek bir ortak hesapta sakladığı varsayılıyor.

Borsaların, ilgili yasalara uyum sağlamak için Eylül 2021’e kadar süreleri bulunuyor.

Kaynak: Koin Bülteni

Nokia Veri Ticareti İçin Blockchain Tabanlı Bir Pazar Kurdu

Nokia, kurumsal şirketlerin veri ve yapay zeka modelleri üstünden ticaret yapabileceği, blockchain tabanlı bir pazar yeri kurduğunu açıkladı.

Finlandiya merkezli şirket, açıklamasında pazaryerinin ismini Nokia Data Marketplace olarak duyurdu.

Platform, dijital dönüşüm ilkesiyle hareket eden ve gelir modelini bunun üstüne kuran şirketlerce kullanılabilecek.

Kurumsal şirketler ve komünikasyon hizmeti sağlayıcıları, Nokia Data Marketplace aracılığıyla büyük ölçekli dataset’lere gerçek zamanlı olarak erişim sağlayabilecek.

Nokia Data Marketplace bünyesinde veri ticareti yapılabilecek ve bu verilerin kullanımına ilişkin otorizasyon mekanizmaları kurulabilecek.

Platformda yer alacak veriler elektrikli araçların şarj edilmesi, çevresel verilerin ticarileştirilmesi, tedarik zinciri otomatikleştirilmesi gibi farklı amaçlarca kullanılabilecek.

Bunların ulaşım, limancılık, enerji, akıllı şehir ve sağlık gibi alanlarda fayda sağlaması bekleniyor.

Kaynak: Koin Bülteni

Haftanın İstatistikleri: KriptoFinans

Bitcoin (BTC) sadece 12 yılda 1 trilyon dolarlık bir piyasa değerine ulaştı. Yatırımcıların BTC’ye yönelik duyarlılığı ile 2021’de piyasaya yaklaşık 500 milyar dolar eklendi.

Kaynak: Visual Capitalist

Haftanın İstatistikleri: FinTech

Dünya çapında dijital ödemelerin yükselişi buna paralel bir nakit artışı ile birlikte gerçekleşiyor. Sektör oyuncuları, 2022’de 139 milyara ulaşması beklenen işlemlerle, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’nın, Kuzey Amerika’dan sonra, dijital ödemeler için en hızlı büyüyen ikinci bölge olduğunu biliyor.

Kaynak: Meed

Tüm Bültenlerimize Ulaşın

Hazırlayanlar

  • Evrim Çalışkan
  • Furkan Can Baytemur
  • Canan Bulut Uyanık
  • Gözde Arasıl
  • Ahmet Eren Tomurcuk
  • Uğurcan Alp
  • Uzay Yıldız
  • Kerem Büker
  • Ömer Anıl Fıçı

Bize Ulaşın

--

--

--

Bahçeşehir Üniversitesi bünyesinde kurulmuş olan “BlockchainIST (Blockchain İstanbul) Center”, Blockchain teknolojisi alanında faaliyet gösteren, Türkiye’nin ilk üniversite araştırma ve geliştirme merkezidir.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
BlockchainIST Center

BlockchainIST Center

BlockchainIST Center is an R&D Center for Blockchain, DeFi and FinTech. We provide consultancy and training for private and public sector around the world.

More from Medium

FinTech Metrics | 01.10.2022

BEST DEFI YIELD FARMS INTO 2022

DeFi Instruments

Open DeFi: A Simple Guide to DAO Operations

Crypto Society founders join Point Labs executive team