This is an email from KriptoEkonomi, a newsletter by BlockchainIST Center.

KriptoEkonomi Bülteni — 51

26 Mayıs 2021

Son bültenlerimizden anında haberdar olmak için Telegram grubumuza katılmayı unutmayın

 1. Karbon Nötr Bitcoin Madenciliği
 2. Bitcoin Madenciliğinde Enerji Kullanımı Raporu
 3. Kriptoparalar Finansal Firmaların Risk Profillerini Etkileyebilir
 4. İran’da Ev Elektriğiyle Yapılan Kriptopara Madenciliğine Ceza
 5. China Securities Journal, Kriptopara Kullanıcılarını Uyardı
 6. Elon Musk’tan Bitcoin Açıklaması
 7. DeFi ile Kriptoparaların Küresel Arzı %2 Üzerine Çıktı
 8. Diem, Dolar Destekli Stabilkoin için Çalışıyor
 9. Digivault, FCA’dan Onay Aldı
 10. ABD Hazine Bakanlığı 10.000 Dolar ve Üstü Kripto İşlemlerinin Bildirilmesini İstiyor
 11. Wells Fargo Investment Institute Kriptopara Stratejisi Oluşturuyor
 12. İç Moğolistan, Vatandaşları Kripto Madencilerini Şikayet Etmeye Çağırıyor
 13. Hong Kong’da Kripto Borsalarını Profesyonel Yatırımcılara Kısıtlama Önerisi
 14. Haftanın İstatistikleri: KriptoFinans
 15. Haftanın İstatistikleri: Blockchain
ICRYPEX Sunar
KriptoEkonomi — Tufan Poyraz

Karbon Nötr Bitcoin Madenciliği

Geçen ay Bitcoin madencilik faaliyetlerini genişletme planlarını duyurduktan sonra, Greenidge bu yıl ve gelecekte tamamen karbon nötr hale gelmeyi düşünüyor. Şirket, amacına yönelik olarak ABD merkezli yenilenebilir enerji projelerine yatırım yapmayı planlıyor. Yakın tarihli bir basın açıklamasına göre şirket, Bölgesel Sera Gazı Girişimi’ne de katılacak. Konuyla ilgili konuşan şirketin CEO’su Jeffrey Kirt şunları söyledi: “Bitcoin madenciliği kabiliyetimiz halihazırda sınıfının en iyisi ve binlerce ev ve işletmeye güç sağlayan elektrik üretimimizle sorunsuz bir şekilde entegre edildi. Greenidge, gelecekteki bazı uzak tarihlerin aksine, derhal tamamen karbon nötr hale getirme veya kriptopara madenciliği yapma konusunda cesur ve benzersiz bir adım atarak, bir kez daha çevresel çabalara liderlik ediyor.”

Greenidge’in duyurusu, önde gelen elektrikli araç üreticisi Tesla’nın artık Bitcoin ödemelerini desteklemeyeceğini açıklamasından günler sonra geldi. Şirket, kararının bir nedeni olarak, Bitcoin madenciliği ile ilgili çevresel kaygıları gösterdi. Şirket ayrıca, kripto ödemelerini kabul etmeye devam edebilmesi için Bitcoin’e ‘daha yeşil’ alternatifler aradığını söyledi. Bu, hangi kripto para birimini seçeceği konusunda birçok spekülasyona yol açtı.

Kaynak: Crypto Potato

Bitcoin Madenciliğinde Enerji Kullanımı Raporu

Yapılan yeni bir araştırmanın sonuçları, bankacılık sisteminin Bitcoin’in tükettiği enerjinin iki katından daha fazla enerji tükettiğini gösteriyor. Araştımada, Bitcoin’in enerji kullanımı analiz edildikten sonra bankacılık ve altın endüstrileriyle karşılaştırıldı.

Galaxy Digital geçen hafta “Bitcoin’in Enerji Tüketimi Üzerine: Öznel Bir Soruya Nicel Bir Yaklaşım” başlıklı bir rapor yayınladı. Raporda bankacılık sistemi, altın ve Bitcoin arasında bir enerji tüketimi karşılaştırması yer alıyor. Rapora göre, Bitcoin ağı toplamda tahmini 113,89 TWh/ yıl enerji tüketiyor. Tahmin, madenci talebi, madenci elektrik tüketimi, havuz elektrik tüketimi ve blok elektrik tüketimini içeriyor.

Rapor, altın endüstrisinin yaklaşık 240,61 TWh/ yıl enerji kullandığını tahmin ederken, bankacılık sisteminin her yıl 263,72 TWh enerji kullandığına değiniyor. Bu tahminler, bankacılık veri merkezleri, banka şubeleri, ATM’ler ve kart ağının veri merkezleri baz alınarak yapılıyor.

Sonuç olarak rapor, Bitcoin’in dünya çapındaki insanlara finansal özgürlük sunabilen özelliklerini vurguluyor. Ayrıca, birçok enerji için mükemmel kullanım örnekleri oluşturarak enerji sektörüne fayda sağlayabileceği söyleniyor. Yazarlar, “Enerji kullanımının mutlaka kötü bir şey olmadığını” vurgulayarak insanların, daha fazla enerji gerektiren yeni teknolojiler bulmaya devam edeceklerini belirttiler.

Kaynak: Bitcoin.com

Kriptoparalar Finansal Firmaların Risk Profillerini Etkileyebilir

Sigorta devi Allianz’ın yeni bir raporuna göre, kriptopara birimine maruz kalmanın finansal kurumların risk profilleri üzerinde “derin” bir etkisi olabilir.

Allianz Global Corporate and Specialty’nin (AGCS) küresel finansal hatlar başkanı Ed Williams, ticaret veya saklama şeklinde kripto hizmetleri sunan firmalar “Potansiyel üçüncü taraf yükümlülükleriyle karşı karşıya kalacak” dedi. Williams’a göre dijital para birimleri ve geleneksel finansın birleştirilmesiyle, kurumlar “potansiyel varlık balonları ve düzenlemeleri ile ilgili sorular” ve “potansiyel kara para aklama endişeleri ve hırsızlık veya erişim kaybı riskleri” gibi kripto alanının belirsizliklerine maruz kalacaklar.

Allianz, yapay zekâ (AI), robotik ve biyometri ile firmalar için risk tehdidi araştırmaları yapıyor. AGCS’nin küresel siber yüklenim sorumlusu Marek Stanislawski, “Her yeni teknolojiyle, hedef direklerini hareket ettiriyoruz ve siber suçlular için saldırı yüzeyini potansiyel olarak artırıyoruz,” dedi. “Örneğin, dijital ve sanal para birimlerinin birçok potansiyel faydası vardır, ancak bunlar aynı zamanda siber suç, gasp ve fidye yazılımlarının beslenmesine de yardımcı olabilir.”

Kaynak: Coindesk

İran’da Ev Elektriğiyle Yapılan Kriptopara Madenciliğine Ceza

İran’ın Enerji Bakanlığı sözcüsü, ev elektriği kullanarak kripto madenciliği yapanların, tespit edilirse ağır bir para cezası ödeyeceklerini söyledi. İran Enerji Bakanlığı sözcüsü Mostafa Rajabi’ye göre, İran’da ev elektriğini kullanan kriptopara madencileri “ağır para cezası” ile karşı karşıya kalacak. Rajabi, kriptopara madenciliğinin bu yıl İran’ın elektrik arzına yönelik en büyük iki tehditten biri olduğunu ve bunun yanı sıra yağmur eksikliği nedeniyle hidroelektrik santrallerinden gelen enerjinin azaldığını da sözlerine ekledi. Bu endişelerin ortasında, İran hükümeti, ev elektriği kullanılarak gerçekleştirilen izinsiz madenciliği önlemeye çalışıyor.

Madencilik endüstrisi, büyük ölçüde İran’ın elektrik şebekesine bağımlı ve bu nedenle, ulusal enerji kaynağına ağır talepler yüklemekte. Ev elektriğini kullanan madencilere verilen “ağır para cezasına” ek olarak yakalananlar ülkenin elektrik arzına verdikleri zararları tazmin etmek zorunda kalacaklar. Hareket, İran’daki kriptopara birimi madenciliği endüstrisini kontrol etmek için alınan önlemlerin en sonuncusu.

İran 2019'da endüstriyel kriptopara madenciliğini yasallaştırdı. O sırada İran’lı bakanlar, endüstrinin yılda 8,5 milyar dolardan fazla para çekebileceğini söyledi. Bu hareket, birçok kişi tarafından sert ekonomik yaptırımların ortasında devlet gelirini artırmak olarak kabul gördü.

Geçen yılın Ekim ayına gelindiğinde, endüstri o kadar yükselmişti ki, İran Merkez Bankası bile İran’ın ithalatı finanse edebilmesi için, İran kaynaklı Bitcoin gelirlerini hükümet fonlarına yönlendiren yeni düzenlemeler ortaya koydu. Ancak İran hükümeti, ülkenin Bitcoin madenciliğini benimsemesine rağmen, endüstrinin ihtiyaçlarını ülkenin daha geniş elektrik talepleriyle dengelemek için sürekli mücadele etti. İran’ın ilk kripto madenciliği mevzuatı, madencilerin en yoğun elektrik saatlerinde çalışmasını yasakladı ve sübvansiyonlu enerji kullanarak madencilik yapılmasına hükümet tarafından hiçbir zaman izin verilmedi.

Kaynak: Decrypt

China Securities Journal, Kriptopara Kullanıcılarını Uyardı

Çinli yetkililer, daha sert kriptopara birimi düzenlemeleri için çağrıda bulundular ve toplumu bu alandaki potansiyel riskler konusunda uyardılar.

Çinli yetkililer, halkı dijital varlıklarla alım satımla ilgili riskler konusunda uyardı. Yetkililer, yatırımcılara zarar verebilecek üç ana hususa dikkat çekti: yanlış işlemler, güvenlik ihlalleri ve kriptopara birimlerini içeren yasa dışı ve cezai faaliyetler.

Çin Finansal İstikrar Raporuna göre, yatırımcılar bitcoin ve diğer kripto varlıkları ile çalışırken ekstra tetikte olmalıdır. China Securities Journal’dan yetkililer, daha iyi düzenleme çağrısında bulundu ve dijital varlıklarla ticaretin taşıyabileceği üç büyük riske dikkat çekti.

Birincisi, dijital varlıklar oldukça merkeziyetsizdir, bu da denetim ve yasal korumadan yoksun oldukları anlamına gelir. Dergiye göre bu çok büyük bir dezavantajdır ve fiyat manipülasyonuna ve yanlış işlemlere neden olabilir.

İkincisi, bitcoin dahil çoğu kriptopara biriminin fiyatı kolayca spekülasyon için bir araç haline gelebilir ve fiyatta keskin düşüşler yaşanabilir.

Üçüncüsü, fonların blockchain teknolojisi üzerindeki hareketini gözlemlemek zordur. Bu, kara para aklama için mükemmel bir ortam yaratabilir. Buna ek olarak, yasayı çiğneyenler kriptopara birimleri kullanarak uyuşturucu veya silah kaçakçılığı işlemleri yapabilir.

Çinli yetkililer, bu faktörler nedeniyle kripto topluluğunun bu tehlikeleri önlemek için tetikte kalması gerektiğini tavsiye etti. Ayrıca China Securities Journal, ülkede yasal bir kripto ticaret yeri bulunmadığını ve yasal korumaların olmadığını hatırlattı: “Risklerle karşılaştığınızda, ancak sonuçlarına katlanabilirsiniz. Spekülasyon riski var ve piyasaya girerken dikkatli olmanız gerekiyor.”

Kaynak: Crypto Potato

Elon Musk’tan Bitcoin Açıklaması

Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, Pazar günü Twitter’da Tesla’nın Bitcoinlerini sattığını veya satmayı planladığını ima etti.

Twitter kullanıcısı @CryptoWhale, “Bitcoin’ciler önümüzdeki çeyrekte Tesla’nın kalan #Bitcoin varlıklarını terk ettiğini öğrendiklerinde kendilerini tokatlayacaklar” şeklindeki varsayımsal senaryoyu tweetlediğinde, Musk tek bir kelime ile cevap verdi: “Gerçekten.”

Musk’ın tweet’in hangi kısmıyla aynı fikirde olduğu net olmasa da Tesla’nın Şubat ayında satın aldığı 43.200 Bitcoin’i 1.5 milyar dolara satabileceği iması, Bitcoin’in fiyatını hemen 5.000 dolar düşürerek 44.700 dolara kadar düşürdü.

Yılın çoğunu Bitcoin’i destekleyerek geçiren Musk, bu haftanın başlarında fosil yakıtla çalışan Bitcoin madenciliği operasyonlarının neden olduğu çevresel hasara dikkat çekti.

Hasarın geri kalanı Musk, Bitcoin’e yönelik eleştirisini genişlettiğinde, Crypto Twitter’daki en önde gelen Bitcoin maksimalistlerinden bazılarına saldırılar düzenlediğinde ve iş kanıtı madenciliğinin ağın merkeziyetsizleşmesine yardımcı olduğu iddialarını yırtıp attığında gerçekleşti.

“Hey kriptopara birimi “uzmanları”, PayPal’ı hiç duydunuz mu? Belki de paranın nasıl çalıştığı hakkında farkında olduğunuzdan daha fazlasını biliyorum” diye tweetledi, PayPal’ın kurucularından Musk.

Musk’ın, Bitcoin’in çevresel etkisine yönelik son eleştirisi kendisini “yetersiz bilgilendirilmiş” olarak nitelendiren kripto yayıncısı Peter McCormack’i hedef aldı.

Musk ayrıca, Bitcoin’in iş kanıtı fikir birliği mekanizmasının merkeziyetsiz kalmasına yardımcı olduğu iddiasına da karşı çıktı.

Pazar gecesi geç saatlerde, Musk’ın tweetlerinin fiyat etkisini vurgulayan popüler bir Bitcoin hesabından gelen bir tweet’e yanıt olarak Musk, Tesla’nın (henüz) Bitcoinlerini satmadığını açıkladı.

Kaynak: Decrypt

DeFi ile Kriptoparaların Küresel Arzı %2 Üzerine Çıktı

Kriptopara piyasası artık küresel para piyasalarının %2’sinden fazlasını oluşturuyor. Bu yükselişin arkasında DeFi ve stabilkoin sektörünün oldukça büyük bir payı var.

Merkeziyetsiz finans (DeFi) bu sene kriptopara ekosisteminin dönüştürücü bir sektör olduğunu kanıtladı. Kurumsal yatırımcılar altcoin ve Bitcoin’den yüksek getiri elde etme potansiyeli ile büyülendikçe küresel finans piyasaları arasında da dalgalanma yaratılıyor.

Geçtiğimiz haftalarda Dogecoin’in fiyatı manşetlerden ayrılmazken, Delphi Digital giderek güçlenen Ethereum ağındaki DeFi ekosisteminin büyümesini kayda aldı. Delphi Digital araştırmacılarına göre, büyümenin en büyük payı Ethereum tabanlı DeFi platformlarına ait. Ayrıca Binance Smart Chain, Solana, Avalanche, Polygon ve Terra’nın da içinde bulunduğu DeFi ekosistemleri arasındaki çekişme, DeFi’de kitlenen toplam değerin %34’ünü oluşturuyor.

Verilere göre Binance Smart Chain (BSC) ekosistemi, Ethereum’un arkasında yer alan ve en hızlı büyüyen ikinci DeFi ekosistemi. BSC’de bulunan Venus, PancakeSwap ve PancakeBunny ise en iyi üç DeFi protokolü ve ağda toplam 49,1 milyar dolar kitli. Bütün Layer-1 ekosistemlerinde kitlenen toplam değer ise 130 milyar doların üzerinde.

Delphi Digital’in verilerine göre, DeFi’ye bağlı stabilkoinler ekosistemin büyümesinde çok önemli bir rol oynamış ve şu anda toplam piyasa değeri 10 milyar dolar. En büyük örneği olan Dai’nin dolaşımdaki arzı 4 milyar doları aştı ve Terra ekosistemi stabilkoin’i UST ise hızla yükselen bir rakip konumunda. Pazara daha geniş bir pencereden baktığımızda, en iyi stabilkoinlerin (USDT ve USDC) artan arzı, yeni fonların pazara girmesine ve kripto sektörünün değerini arttırmasına yardımcı.

Kaynak: CoinTelegraph

Diem, Dolar Destekli Stabilkoin için Çalışıyor

12 Mayıs’ta Diem Derneği, İsviçreli mali gözlemci FINMA’ya kaydolma planlarından vazgeçtiğini ve ABD’ye geri döneceğini duyurdu.

Yer değiştirmeye ek olarak Diem, ABD Mali Suçları Uygulama Ağı’na (FinCEN) kaydolacağını ve uzun zamandır beklenen ABD doları destekli stabilkoin için bir ihraççı olarak Silvergate Bank ile ortaklık yapacağını söyledi.

Diem, ABD’nin neresinde olmayı düşündüğünü belirtmedi ve ulaşıldığında The Block’un yorum talebini reddetti. CNBC, yeni merkezinin Washington, D.C.’de olacağını bildirdi. Silvergate’in merkezi California’da bulunuyor.

Silvergate, Diem’den bir ortaklık duyurusuna rağmen, “taraflar kesin bir anlaşmanın şartlarını kesinleştirdikçe, her iki kuruluş da bir pilot için teknolojik ve operasyonel hazırlığa öncelik vermeye devam ediyor” diye yazdı.

Facebook ilk olarak Libra, daha sonra Diem olarak adlandırılan projesini 2019'un başlarında duyurduğunda, birliğin İsviçre’deki üssü, ABD düzenleyicilerin projenin niyetleriyle ilgili endişeler listesinden biriydi. Kongre, David Marcus’u ve ardından Mark Zuckerberg’I projeyle ilgili ifade vermeleri için çağırdı.

Diem Derneği daha sonra Hazine ve İç Güvenlik Bakanlığı yetkililerinden oluşan bir yönetim ekibini işe almak için harekete geçti, yeniden markalaştı ve küresel bir paradan, ABD doları destekli stabilkoin’e doğru hedefini küçülttü.

Daha yakın zamanlarda Diem, merkez bankası dijital para birimlerinin teknolojik omurgasını oluşturmak için ortaklık dahil olmak üzere düzenleyicilerle çalışma arzusunu vurguladı.

Kaynak: The Block

Digivault, FCA’dan Onay Aldı

Nasdaq’da listelenen Diginex Limited’in güvenli dijital varlık saklama şirketi olan Digivault, Birleşik Krallık Finansal Davranış Otoritesinden (FCA) onay alan ilk bağımsız dijital varlık saklama şirketi oldu.

Verilen onay, Digivault’un kripto varlıklarında kurumlara ve kurumsal yatırımcılara uyumlu güvenli saklama ve hizmet sağlanması stratejisinde önemli bir dönüm noktasını temsil ediyor.

Hem kurumsal yatırımcıların hem de kurumsal hazinelerin giderek artan kripto varlıklarını bir değer deposu olarak tutup enflasyona karşı saklaması ile Digivault bu tür yatırımcıların diğer varlık sınıflarında deneyimleyeceği düzenleyici gözetim ve korumayı sağlıyor.

Digivault CEO’su Rob Cooper şunları söyledi: “Bu onayı almak için FCA ile bu kadar yakın çalışmaktan mutluluk duyuyoruz. FCA’nın MLR sistemi dahilinde faaliyet göstermek, müşterilerimize varlıklarının mümkün olabilecek en yüksek yönetim standardı, kontrolü ve gözetimi dahilinde tutulduğuna dair güvence sağlıyor”.

Kaynak: PR Newswire

ABD Hazine Bakanlığı 10.000 Dolar ve Üstü Kripto İşlemlerinin Bildirilmesini İstiyor

ABD Hazine Bakanlığı, vergi kaçırma gibi illegal işlemlerin önüne geçmek amacıyla değeri 10.000 dolar ve üstü olan kriptopara işlemlerinin Vergi Dairesine (IRS) bildirilmesini talep ediyor.

ABD Hazine Bakanlığı, Joe Biden yönetiminin vergi uyumluluğuyla ilgili izlediği gündem doğrultusunda hazırlanmış bir öneri listesi yayınladı. Öneriler arasında, kriptopara işlemlerinin daha yakından takip edilmesini sağlayacak bir madde yer alıyor.

İşlemlerin IRS’e bildirilmesi isteniyor
Hazine Bakanlığı, “nakit işlemlerinde olduğu gibi, işletmelere gönderilen ve adil piyasa değeri 10.000 doları aşan işlemlerin” de Vergi Dairesine bildirilmesini istiyor. Yeni uygulamanın, alım-satım ve custody hizmeti veren kriptopara şirketlerini etkilemesi bekleniyor.

Bakanlık, piyasasının değeri 2 trilyon doları aşmış kriptoparalarla yapılan işlemlerin vergi kaçakçılığı dahil olmak üzere illegal işlemlerin tespiti açısından “ciddi problemler doğurduğunu” açıkladı.

Vergi Dairesi, 2020 yılı için hazırlanmış Form 1040 adlı vergi formunda, vatandaşlara kriptoparalara yatırım yapmadıklarına dair sorular yöneltti.

Hazine Bakanlığı, finansal kuruluşların vergi bildirimiyle ilgili yeni standartlara uyum sağlayabilmeleri için söz konusu prosedürlerin 2023’ten itibaren yürürlüğe gireceğini belirtti.

Kaynak: Koin Bülteni

Wells Fargo Investment Institute Kriptopara Stratejisi Oluşturuyor

Wells Fargo Investment Institute, varlıklı müşterilerine sunmak üzere bir kriptopara stratejisi oluşturuyor. Kriptopara odaklı hizmetin, yalnızca kısıtlı sayıda yatırımcıya sunulması planlanıyor.

Business Insider’ın haberine göre Wells Fargo Investment Institute Başkanı Darrel Cronk, araştırma ekibinin kriptopara stratejisi için değerlendirme aşamasında olduğunu açıkladı.

Wells Fargo Investment Institute, kurumsal yatırımcılara yatırım tavsiyeleri, araştırma raporları ve yatırım stratejileri sunuyor.

Haziran ortasında hazır olması bekleniyor
Kriptopara odaklı bir strateji için “aylardır” çalışmalar yürüten Wells Fargo Investment Institute, yatırımcıların haziran ayı ortasından itibaren bu hizmetten faydalanabilmelerini bekliyor.

Bu hizmetten yalnızca yıllık en az 200.000 dolar geliri olan ya da en az 1 milyon dolar serveti olan, yatırımcılar yararlanabilecek.

Wells Fargo’nun fikri neden değişti?
Wells Fargo Investment Institute’un Reel Varlık Stratejileri Müdürü John LaForge, Aralık 2020’de müşterilere kriptoparalara yönelik herhangi bir tavsiyede bulunmadıklarını açıklamıştı.

Wells Fargo Investment Institution, yine de kriptoparalara her portföyde standart şekilde yer vermeyi önermiyor. Analistler, onu hala “alternatif yatırım” çatısı altında inceleyecek ve analiz edecekler. Kriptoparaların, portföyünü çeşitlendirmek isteyen bazı yatırımcılar için iyi bir seçenek olabileceği belirtildi.

Kaynak: Koin Bülteni

İç Moğolistan, Vatandaşları Kripto Madencilerini Şikayet Etmeye Çağırıyor

Kriptopara madencilerini bölgeden uzaklaştırmaya çalışan İç Moğolistan yetkilileri, insanları madencilik yaptığını bildikleri şahısları şikayet etmeye çağırıyor.

İç Moğolistan Kalkınma ve Reform Komisyonu (KRK), yayınladığı bildiride vatandaşların kullanabileceği birer telefon numarasına, posta ile e-posta adresine yer verdi. Vatandaşlar, bölgede aktif olarak süren kriptopara madenciliği faaliyetlerini bu kanallar aracılığıyla şikayet edebilecekler.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, 2019’da Çin’deki karbon emisyonunun 2030’a kadar yarı yarıya azalmış olacağına dair bir taahhüt verdi. Çin’in 14. Beş Yıllık Kalkınma Planı döneminde üstünde durulan noktalardan biri, karbon nötr olma hedefi oldu.

İç Moğolistan’daki kriptopara madencileri, elektrik ihtiyaçlarını karşılarken hidroelektrikten ziyade kömür kaynaklarına dayanıyorlar. People’s Daily’nin haberine göre merkezi hükümet, İç Moğolistan’ı “enerji tasarrufuyla ilgili ciddi problemleri” olduğu gerekçesiyle eleştirmişti.

İç Moğolistan; 2019’un sonunda 13. Beş Yıllık Kalkınma Planı’nda yer alan enerji tüketimi hedefini tutturamamış tek bölgeydi. Hedef, enerji tüketiminin GSYİH’ye oranını bir önceki beş yıllık döneme kıyasla %15 azaltmaktı.

Bölgenin yerel Kalkınma ve Reform Komisyonu, bu yılki bildirisinde kriptopara madencilerinden bölgeyi en geç nisan ayına kadar terk etmelerini istedi. Bölgede yeni kriptopara madenciliği tesisi kurmak, yasaklandı.

İç Moğolistan’daki kripto para madencileri, bu bildiri yayınlandıktan sonra bölgeden ayrılmaya başladılar. Yetkililer, aktif olarak madencilik yapan kişi ve kuruluşları tespit etmek için vatandaşların yardımını istiyor. Madencilik faaliyetlerini bitirmek, karbon emisyonu hedeflerini tutturma çalışmalarının bir parçası.

Kaynak: Koin Bülteni

Hong Kong’da Kripto Borsalarını Profesyonel Yatırımcılara Kısıtlama Önerisi

Hong Kong hükümeti, yerel kriptopara borsalarının lisanslandırılması ve yalnızca profesyonel yatırımcılara hizmet sunması yönünde kanun teklifinde bulunacak.

Hong Kong’daki kriptopara borsaları, günümüzde tercih etmeleri halinde yerel regülatör Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonuna başvuruda bulunup, lisans alabiliyorlar. Bu uygulama, borsalar için zorunlu tutulmuyor.

Profesyonel yatırımcılarla kısıtlanabilir
Finansal Hizmetler ve Hazine Bürosu (FSTB), kriptopara piyasasından temsilciler ile sektördeki regülasyonların nasıl şekillendirilebileceği konusunda geçen yıldan beri görüşmeler düzenliyordu.

FSTB’nin, bu görüşmeler sonucunda aldığı kararları cuma günü açıkladığı ve Hong Kong’daki kriptopara borsalarına lisans koşulu getirilmesi yönünde bir kanun teklifi sunacağı aktarıldı. Yetkililer, “kriptopara borsalarının, en azından ilk aşamalarda, sadece profesyonel yatırımcılara hizmet vermesinin” uygun olacağını düşünüyorlar.

Borsaların lisanslandırılmasına yönelik öneri, ilk olarak Kasım 2020’de gündeme geldi. Reuters’ın haberine göre FSTB, teklifin önümüzdeki 2021–22 meclis oturumunda yasalaşmasını bekliyor.

Hong Kong’daki yasalar uyarınca, bir şahsın profesyonel yatırımcı olarak değerlendirilebilmesi için 8 milyon Hong Kong doları (1.03 milyon USD) değerinde portföye sahip olması gerekiyor.

8BTC’nin haberine göre önerilen yasalar arasında, Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonuna lisanssız şekilde hizmet verdiği tespit edilen kriptopara borsalarının (ve onlara bağlı kuruluşların) faaliyetlerini durdurma yetkisi vermek bulunuyor.

Lisansı olmadığı halde kriptopara hizmeti sunanlara 5 milyon Hong Kong dolarına ve 7 yıla kadar varan para ile hapis cezası verilebileceği aktarıldı.

Yerli kriptopara ve genel olarak finansal teknoloji kuruluşlarının, bireysel yatırımcıların bu uygulamalar yüzünden regüle edilmemiş platformlara yönelebileceği sebebiyle ilgili önerilere karşı çıktığı belirtildi.

Kaynak: Koin Bülteni

Haftanın İstatistikleri: KriptoFinans

Korku ve Açgözlülük Endeksi 19 Matıs tarihinde 21 noktasına ulaşarak Nisan 2020’den beri görülmeyen bir seviyeye gelmiştir. Bunun gibi son derece korkulu bir piyasa, tarihsel olarak boğa döngüleri sırasında güçlü satın alma fırsatları sunmuştur.

Kaynak: Arcane Research

Haftanın İstatistikleri: Blockchain

2021’de, sınır ötesi ödemeler ve anlaşmalar, küresel blockchain teknoloji piyasasının yaklaşık yüzde 16’sını oluşturarak en büyük blockchain kullanım alanı olarak kabul edildi. Ürün bilgilerinin takibi de yüzde 10,7 ile sınır ötesi anlamaları takip etti.

Kaynak: Statista

Tüm Bültenlerimize Ulaşın

Hazırlayanlar

 • Evrim Çalışkan
 • Furkan Can Baytemur
 • Canan Bulut Uyanık
 • Gözde Arasıl
 • Ahmet Eren Tomurcuk
 • Uğurcan Alp
 • Uzay Yıldız
 • Kerem Büker
 • Ömer Anıl Fıçı

Bize Ulaşın

--

--

--

Bahçeşehir Üniversitesi bünyesinde kurulmuş olan “BlockchainIST (Blockchain İstanbul) Center”, Blockchain teknolojisi alanında faaliyet gösteren, Türkiye’nin ilk üniversite araştırma ve geliştirme merkezidir.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
BlockchainIST Center

BlockchainIST Center

BlockchainIST Center is an R&D Center for Blockchain, DeFi and FinTech. We provide consultancy and training for private and public sector around the world.

More from Medium

CryptoFinance Metrics | 26.01.2022

FCF Pay — January 4th

2021 crypto-related crimes hit $14B-Why is crypto knowledge essential?

RADAR — 2021 Year in Review