This is an email from KriptoEkonomi, a newsletter by BlockchainIST Center.

KriptoEkonomi Bülteni — 52

2 Haziran 2021

Son bültenlerimizden anında haberdar olmak için Telegram grubumuza katılmayı unutmayın

 1. UEFA Euro 2020'de En İyi Futbolcu Gazprom’dan NFT Kupasını Alacak
 2. Deutsche Bank, Singapur’da ESG Merkezi Kurdu
 3. Çinli Bitcoin Madencileri Yasal Belirsizliğin Ortasında
 4. Greenpeace, Bitcoin Bağışlarını Kabul Etmeyi Durdurdu
 5. Rus Meclis Üyeleri, Kriptoparalar ile Ödeme için Harekete Geçti
 6. Kanada’daki Bitcoin Borsa Yatırım Fonlarının Durumu
 7. Güney Kore Merkez Bankası, MBDP için Çalışıyor
 8. Blockchain Tabanlı Fintech Firması Figure, 200 milyon Dolar Yatırım Aldı
 9. Apple, ‘Alternatif Ödemeler’ İçin Verdiği İş İlanında Kriptopara Tecrübesi Arıyor
 10. İran 22 Eylül’e Kadar Kriptopara Madenciliği Yapmayı Yasakladı,
 11. Japonya Merkez Bankası Başkanı’ndan Kriptoparalar İçin ‘Spekülatif’ Yorumu
ICRYPEX Sunar
KriptoEkonomi — Ussal Şahbaz

UEFA Euro 2020'de En İyi Futbolcu Gazprom’dan NFT Kupasını Alacak

Eşsiz ödül, UEFA ve Gazprom’un geçtiğimiz günlerde üç yıl daha uzattığı Rus enerji deviyle yapılan sponsorluk anlaşmasının bir parçası olarak verilecek. Anlaşma, iki Avrupa milli futbol takımı finalinin yanı sıra Avrupa’nın en prestijli profesyonel futbol kulübü turnuvası olan Şampiyonlar Ligi’ni kapsıyor.

NFT, ünlü bir Rus sanatçının orijinal bir eserini temsil edecek. Rusya’nın en büyük ikinci şehri, Avrupa’daki bir düzine farklı şehirde oynanacak olan UEFA Euro 2020'de toplam 51 maçın yedisine ev sahipliği yapacak. Turnuva geçtiğimiz yıl Covid-19 krizi nedeniyle ertelenmişti.

Organizatörler fiziksel sanat eserini yok etmeyi planlıyorlar ancak bir parça saklanacak ve “en iyi hedef” ödülünü kazanan kişiye verilecek. Associated Press’in aktardığına göre Gazprom, “Sanat eseri, bir NFT oluşturmanın temeli haline gelen 3D animasyonlu videoya taranacak” dedi. Turnuvanın adı, oyuncuların isimleri ve Futbol için Dostluk programının anahtar değerleri, şirketin detaylandırdığı NFT’ye kodlanacaktır.

Euro 2020'nin bu yıl 11 Haziran — 11 Temmuz tarihleri arasında 24 milli futbol takımının katılımıyla gerçekleşmesi planlanıyor. Oyunlar, pan-Avrupa futbol yarışmasının 60. doğum gününü kutlamak için 11 UEFA ülkesinde 11 şehirde ev sahipliği yapacak. Turnuva, Roma’daki Stadio Olimpico’da İtalya’nın Türkiye ile karşı karşıya gelmesiyle başlayacak ve final Londra’daki efsanevi Wembley Stadyumu’nda gerçekleşecek.

NFT kupasının galibi, turnuvanın ardından İsviçre’deki UEFA genel merkezinde dijital ödülü almaya davet edilecek. UEFA, yarışmacıları değerlendirmek için uygulayacağı kesin kriterler üzerinde kafa yoruyor.

Kaynak: Bitcoin.com

Deutsche Bank, Singapur’da ESG Merkezi Kurdu

Deutsche Bank, Singapur’da bir çevresel, sosyal ve yönetişim (ESG) mükemmellik merkezi kuruyor.

Alman bankası, merkezin tüm iş bölümlerinde çalışacağını ve küresel en iyi uygulamaların Asyalı düzenleyiciler ve bölgesel organlarla paylaşılması da dahil olmak üzere ESG işlemlerinin yürütülmesi, yeni ürün geliştirme ve danışmanlık hizmetlerine odaklanacağını söyledi. Buna ek olarak, etki izleme, veri yönetimi ve banka dışı topluluklara yapılan ödemeler de dahil olmak üzere pazardaki boşlukları ele alan yeni ürünler geliştirmek için banka ESG ve finansal teknolojilerin bağlantı noktasında yer alacaktır.

Deutsche Bank ESB Asya Pasifik Başkanı Kamran Khan şunları söylüyor: “Singapur’da bu ESG Merkezini kurarak, ESG etkisini kanıtlayabilecek ve sürdürülebilir büyümeyi destekleyebilecek, veriye dayalı işlemler için standartlar belirlemeyi amaçlıyoruz. “

Singapur Para Otoritesi (Monetary Authority of Singapore- MAS)’nin Genel Müdürü Gillian Tan şunları ekliyor: “Mükemmellik Merkezi, Asya’nın sürdürülebilir bir geleceğe geçişini hızlandırmak için inovasyondan yararlanacak. Bu merkezin endüstri bilgi transferini kolaylaştırma hedefi, Singapur’daki uzmanlaşmış yetenek havuzunu derinleştirmeye yardımcı olacaktır.”

Kaynak: Finextra

Çinli Bitcoin Madencileri Yasal Belirsizliğin Ortasında

Çin’in Devlet Konseyi toplantısında, bitcoin ticareti ve madencilik faaliyetlerinin durdurulmasıyla ilgili yapılan bir yorum, hafta sonu yerel bitcoin madencileri üzerinde şok etkisi yarattı.

Henüz resmi olarak yayınlanmamış olsa da, askıya alma hali bazı bitcoin madencilerini panik moduna soktu. Bazıları ellerindekileri satmaya başlarken, diğerleri denizaşırı madencilik tesislerine yöneliyor. Çin’de uzun süredir bitcoin madencilik firması Bixin’de görevli Mustafa Yilham, “Geçtiğimiz 48 saat içinde Çinli madenciler diğer ülkelere göç sürecini hızlandırmaya başladılar” dedi. “Ayrıca satışa sunulan büyük miktarlarda Bitcoin madencilik makinesi olacak.

Bitcoin’in hash oranını düşürebilecek olan Çin’deki bitcoin madenciliğinin potansiyel olarak azaltılmasına ilişkin endişeler, hash rate destekli tokenleri de etkiledi. Bu tokenler madenciler tarafından verilir ve belirli bir miktar hash gücü ile desteklenir. Token sahipleri, tokenlerinin temsil ettiği hash gücü miktarıyla ilişkili madencilik ödülleri alır. 13 Mayıs’taki son madencilik zorluk ayarlamasından bu yana Bitcoin ağının ortalama blok üretim aralığı, blok başına 10 dakika planlanan süreden yaklaşık % 20 daha uzun şekilde 11,8 dakika oldu.

Çin’in uzun süredir bitcoin hash rate hakimiyeti, Avrupa ve Kuzey Amerika’dan kurumsal alıcıların yükselişinin ortasında zaten azalmıştı. Ayrıca, Nisan ayı ortasında meydana gelen Sincan kazası, bölgedeki madencilik çiftliklerinin çoğunu bir hafta süreyle faaliyetlerini durdurmaya zorladı ve muhtemelen yerel çevrenin istikrarsızlığını gösterdi. Madencilik topluluğunun yanı sıra, Devlet Konseyi toplantısının da genel kriptopara piyasası üzerinde anında bir etkisi oldu. Bu, özellikle Huobi, OKEx ve Binance tarafından yönetilenlerin hafta sonu % 30'dan fazla düşüş göstermesiyle borsa tokenlerini etkiledi.

Kaynak: The Block

Greenpeace, Bitcoin Bağışlarını Kabul Etmeyi Durdurdu

Ekolojik STK Greenpeace, kriptopara birimi ağının çevre üzerindeki büyük etkisi nedeniyle bitcoin bağışlarını kabul etmeyi bıraktı. Bağışlarda bitcoin kabul eden ilk STK’lardan biri olan kuruluş, varlığa güç veren temel ağın artan enerji tüketimi nedeniyle şimdi geri adım attı.

STK, bu haftanın başlarında yayınlanan bir makalede, kriptopara birimi biçiminde çok fazla bağış almamalarına rağmen, bu ödeme işlevini bırakacaklarını açıkladı. Greenpeace şunları vurguladı: “Bitcoin’i çalıştırmak için gereken enerji miktarı netleştikçe, bu politika artık savunulamaz hale geldi”

Greenpeace, yeşil bayrağının ardında daha fazla destek almanın bir yolu olarak bitcoin’i benimseyen ilk çevre odaklı STK’larından biriydi. 2014 yılında, bu eylem için ödeme sağlayıcısı olarak Bitpay’i kullandığını ve o sırada enerji tüketimiyle ilgili herhangi bir endişeleri olmadığını duyurdu.

Digiconomist’in son raporu, bitcoinin dünyadaki tüm veri merkezleri kadar enerji tüketebileceğini ve Londra’dakine benzer bir karbon ayak izine sahip olduğunu iddia ediyor. Yine de bitcoin savunucuları, iş kanıtı mutabakatına sahip para birimlerinin enerji açısından verimli olabileceğine yürekten inanıyor.

Kaynak: Bitcoin.com

Rus Meclis Üyeleri, Kriptoparalar ile Ödeme için Harekete Geçti

Rus Federasyon Konseyi üyeleri kriptoparaların sözleşmeye dayalı bir ödeme aracı olarak kullanılmasına izin verecek değişiklikler üzerinde çalışmaya başladı. Dijital varlıklar Rus yasalarına göre mülk kabul ediliyor ve üzerinde çalışılan değişiklikler ile sözleşmelere taraf olanlar arasında kripto ödemeler yasallaştırılacak.

Konsey üyeleri, ödemelerde kriptopara birimleri kullanımına ilişkin engelleri kaldırmaya hazırlanıyor. Sunulan öneriler inceleniyor ve Yasama Komitesi Başkanı Pavel Krasheninnikov da bu konuda fikir birliği içerisinde. Pavel geçtiğimiz hafta açıklamasında “Medeni Kanun’da değişiklik yapılması gerektiğine inanıyoruz. Şimdilik onay sürecindeyiz, ancak dijital para birimlerinin sözleşmeye dayalı bir ödeme aracı olabileceği konusunda bir anlayış var.” dedi.

Rusya 1 Ocak’ta yürürlüğe giren “Dijital Finansal Varlıklar ve Dijital Para Birimleri Kanunu” ile kriptopara birimlerini düzenlemişti. Kanuna göre bitcoin gibi kriptoparalar mülk olarak sınıflandırılmakta ve hizmet, mal ödemelerinde kullanımı yasaklanmaktadır. Şimdilik ruble Rusya Federasyonu’ndaki tek yasal ödeme yöntemi olmaya devam ediyor. Şubat ayında Devlet Duma’sı mülk durumlarını teyit eden başka bir yasa tasarısı sundu. Yasa tasarısına göre ruble ülkedeki tüm kuruluşların almak zorunda olduğu tek yasal ödeme aracı olmaya devam edecek, ancak bir sözleşme tarafları arasında farklı ödeme yöntemleri de kabul edilecek.

Rusya’da her ne kadar Rus şirketlerinin ve vatandaşlarının kriptopara birimini kabul etmelerine izin verilmemiş olsa da, İdari Suçlar Yasası’nda bu tür ihlaller için yasal sorumluluk getirecek değişiklikler henüz yapılmadı. Finansal Piyasa Komitesi Başkanı Anatoly Aksakov, dijital para, stabil paralar ve dijital ruble için yasal olarak tanımların netleştirilmesi gerektiğine inanıyor.

Kaynak: Bitcoin.com

Kanada’daki Bitcoin Borsa Yatırım Fonlarının Durumu

Piyasa değerine göre en büyük kriptopara birimi olan Bitcoin, bu hafta %27,5 kadar düştü. Haberlere göre, Kanada’daki kriptopara borsasında işlem gören fonlar (ETF’ler) yüksek alarm vermekte.

22 Mayıs’ta Financial Times, Bitcoin ETF’lerinin yatırımcılarını uyarmak için “pazarın çöktüğü” uyarıları yayınladığını bildirirken Horizons ETF Canada tarafından yönetilmekte olan iki fonun yatırımcılara; piyasa koşulları iyileşmezse alım satım emirlerini yerine getiremeyeceklerini söylediğini de ekledi.

Bitcoin vadeli işlem fiyatları düşük seviyelerde kalmaya devam ederse yatırımcıların gelecekte bahislere girip yatırım yapma olasılığı düşüktür. Bu hafta da Bitcoin’in fiyatı düşerken yatırımcılar uzak duruyorlardı. “Piyasanın bozulması” endişe edici görünse de Kanada’da sorun bildiren tek kripto ETF düzenleyicisi Horizon oldu. Horizon’un ETF sorunları, Kanada Merkez Bankası’nın Bitcoin ve diğer dijital varlıkların “yüksek riskli” olduğu konusunda yaptığı uyarıdan hemen sonra ortaya çıktı.

Kaynak: Decrypt

Güney Kore Merkez Bankası, MBDP için Çalışıyor

Kore Bankası, dijital para birimi geliştirmek için bir teknoloji tedarikçisi arıyor. Bir habere göre, Güney Kore’nin merkez bankası, kılavuz platform oluşturma planlarıyla merkez bankası dijital para birimi (MBDP) geliştirmeye yönelik bir adım daha attı.

Reuters’in Pazartesi günü bildirdiğine göre Kore Bankası (KB), MBDP’nin pratikliklerini araştırmak için açık ihale süreciyle bir teknoloji tedarikçisi seçmeyi planladığını söyledi, Test, Ağustos’tan Aralık’a kadar sürecek ve banka ve perakendecilerin simülasyonları ile cep telefonu ödemelerini, para transferlerini ve mevduatları içerecek.

KB’nin bir MBDP ihracı ile ilgili araştırması Şubat ayında yayınlandı ve raporda bunun bir kripto varlık değil fiat para birimi olarak değerlendirilebileceği ve bu nedenle nakit ile serbestçe takas edilebileceği belirtildi.

Çok sayıda büyük ekonominin merkez bankaları, son aylarda MBDP’leri araştırma ve geliştirme niyetlerini açıkladılar. Çin, 2020’nin sonlarında yapılan denemelerin ardından tüketicilere dijital yuan sunmak için başı çekiyor.

Kaynak: Coindesk

Blockchain Tabanlı Fintech Firması Figure, 200 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Blockchain destekli fintech girişimi Figure Technologies, Provenance blockchain ile finansal hizmetler endüstrisini geliştirme misyonu için büyük fon topladı. Figure Perşembe günü, şirketin Morgan Creek’in kripto risk sermayesi kolu Morgan Creek Digital Funding ve dijital varlık odaklı hisse senedi fonu 10T Holdings liderliğindeki Series D turunda 200 milyon dolar topladığını duyurdu. Digital Currency Group gibi diğer mevcut yatırımcıları da içeren yeni fon, Figure’in değerini 3,2 milyar dolara çıkarıyor.

Figure kurucu ortağı Mike Cagney, yeni finansmanın şirketin borç verme işlemleri için yeni anlaşmalar yapmasına ve ödeme aracı Figure Pay’i oluşturmasına yardımcı olacağını söyledi. En son finansman turuyla bağlantılı olarak Figure, Morgan Creek genel ortağı Sachin Jaitly ve 10T’nin kurucu ortağı Stan Mironshik dahil olmak üzere lider yatırımcıların yöneticileriyle yönetim kurulunu genişletiyor.

10T genel ortağı Dan Tapiero, “Rakam, Dijital Varlık Ekosistemi için yeni nesil borç verme, ticaret ve ödeme altyapısı oluşturuyor” dedi. 2018 yılında kurulan Figure, tümü Provenance blockchain ağına dayanan kredi verme, varlık yönetimi, bankacılık ve ödemeler için ürünler geliştiren, girişim destekli özel bir blockchain şirketidir. Figure’nin kurucu ortağı Cagney aynı zamanda Amerikan çevrimiçi finans şirketi SoFi’nin de kurucusudur.

Kaynak: Coin Telegraph

Apple, ‘Alternatif Ödemeler’ İçin Verdiği İş İlanında Kriptopara Tecrübesi Arıyor

Apple, pazarlama departmanına bağlı şekilde çalışacak yeni bir iş geliştirme müdürü arıyor. Alternatif ödeme çalışmalarından sorumlu olacak ismin, kriptopara gibi alanlarda tecrübe sahibi olması isteniyor.

Apple’ın çarşamba günü yayınladığı iş ilanına göre işe alınacak kişi, şirketin Alternatif Ödemeler ekosistemindeki ortaklık programını yönetmekten, buradaki ortaklık anlaşmalarından ve iş geliştirme çalışmalarından sorumlu olacak.

Dijital cüzdan, kriptopara gibi konularda tecrübe sahibi
Apple’ın aradığı nitelikler arasında dijital cüzdan, BNPL, hızlı ödeme sistemleri, kriptopara gibi alanlarda 5 yıldan fazla tecrübeye sahip olmak bulunuyor.

Cupertino, Californiya’daki ofis için verilen ilana göre işe alınacak kişi, şirket bünyesindeki Apple Wallets, Payments and Commerce (WPC) ekibiyle birlikte çalışıyor olacak. Apple, kriptopara sektörüne yönelik doğrudan veya dolaylı bir planı olup olmadığı konusunda henüz bir açıklama yapmadı.

MacRumors haberine göre Apple Pay’in, kriptopara şirketi Coinbase’in çıkardığı Coinbase Card’ı destekleyebileceğine dair bazı bulgular bulunuyor. Mart 2020’de tanıtılan ve Google Pay tarafından desteklenen ürün, henüz Apple Pay’den destek almadı.

Kaynak: Koin Bülteni

İran 22 Eylül’e Kadar Kriptopara Madenciliği Yapmayı Yasakladı

İran Başkanı Hasan Ruhani, devlet televizyonuna yaptığı açıklamada ülke genelinde kriptopara madenciliği yapmanın 22 Eylül tarihine kadar yasaklandığını söyledi.

Kriptopara madencilerinin lisanslı olarak çalışabildiği İran, Cambridge Alternatif Finans Merkezinin hesaplamalarına göre Bitcoin blockchainindeki toplam hash oranının %3,82’sine ev sahipliği yapıyor. Ne var ki bu oran, en azından 22 Eylül tarihine kadar ciddi bir değişiklik gösterebilir.

Çin’in Bitcoin madenciliğine karşı “sıkı önlemler alınacağını” açıklamasının ardından, İran’dan kriptopara madenciliğine bir kısıtlama geldi. Fakat bu karar, madenciliğe karşı büsbütün bir yasak getirmek için değil, ülkedeki elektrik tüketimini birkaç aylığına da olsa azaltmak için alınmış olabilir.

Enerji tüketiminde büyük artış
Iranian Labour News Agency’nin haberine göre İran Enerji Bakanı Rıza Erdekaniyan, ülke genelindeki abone sayısının sadece geçen yıldan bu yana 1 milyon arttığını ve günlük elektrik tüketiminin çoğalmaya başladığını açıkladı.

Elektrik tüketimindeki artışın %16’lık kısmının, ülkedeki lisanslı kriptopara madencilerinden kaynaklandığı düşünülüyor.

Ülkedeki bazı yetkililer, Ocak ayında bazı şehirlerde yaşanan elektrik kesintilerinden kriptopara madencilerini sorumlu tutmuşlardı. İran Elektrik Üretim ve Dağıtım (Tavanir) Elektrik Endüstrisi Sözcüsü Mustafa Recebi, o tarihte yaptığı açıklamada kripto madencilerinin günlük yaklaşık 300 megavat enerji harcadığını söyledi.

Iranian Students’ News Agency’nin geçen haftaki haberine göre Tavanir, aynı hafta içerisinde ülkenin başkenti Tahran’da daha önce hiç olmadığı kadar fazla enerji harcandığını belirledi.

Kaynak: Koin Bülteni

Japonya Merkez Bankası Başkanı’ndan Kriptoparalar İçin ‘Spekülatif’ Yorumu

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, kriptopara piyasasında yapılan trading işlemlerinin “çoğunun spekülatif” ve kriptopara fiyatlarındaki volatilite seviyesinin “aşırı derecede yüksek” olduğunu söyledi.

Fed, Avrupa Merkez Bankası gibi merkez bankalarının kriptoparalara ilişkin yaptığı yorumların bir benzeri, Japonya Merkez Bankası Başkanı’ndan geldi. CoinGecko verilerine göre Bitcoin fiyatı, 24 saat içerisinde neredeyse %3 oranında düştü.

Kriptopara ile stablecoin arasında ayrım yaptı
Bitcoin gibi kriptoparaların “nadiren mutabakat amacıyla” kullanıldığını söyleyen Japonya Merkez Bankası Başkanı, piyasa genelinde yapılan işlemlerin büyük ölçüde spekülatif olduğunu dile getirdi.

Bunlar ile stablecoin olarak bilinen dijital varlıklar arasında bir ayrım yapan MB Başkanı, stablecoinlerin gelecekte kullanışlı ödeme araçları olabileceğini açıkladı.

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, bu haftaki komite oturumu sırasında kriptoparalara “şüpheyle yaklaştığını” ve kriptopara işlemlerinin “tehlikeli” olduğunu söyledi. Fed Başkanı Jerome Powell, nisan ayında yaptığı açıklamalarda kriptoparaların “spekülatif araçlar” olduğunu belirtmişti.

Kaynak: Koin Bülteni

Haftanın İstatistikleri: KriptoFinans

Türkiye’de, geçen yıl ödemeler veya ticaret için kriptopara kullanımı söz konusu olduğunda büyük bir cinsiyet farkı gözlemlendi. Kullanıcıların büyük bir çoğunluğu erkekti.

Kaynak: Statista

Haftanın İstatistikleri: FinTech

Nakit parayla ilgili alışkanlıklar, teknolojiden yeterince anlamama ve veri gizliliği en- dişeleri, tüketicilerin ülkelerinin nakitsiz hale gelmesinin önündeki en önemli engeller olmaya devam ediyor.

Kaynak: The Economist Digimentality 2021

Tüm Bültenlerimize Ulaşın

Hazırlayanlar

 • Evrim Çalışkan
 • Furkan Can Baytemur
 • Canan Bulut Uyanık
 • Gözde Arasıl
 • Ahmet Eren Tomurcuk
 • Uğurcan Alp
 • Uzay Yıldız
 • Kerem Büker
 • Ömer Anıl Fıçı

Bize Ulaşın

--

--

--

Bahçeşehir Üniversitesi bünyesinde kurulmuş olan “BlockchainIST (Blockchain İstanbul) Center”, Blockchain teknolojisi alanında faaliyet gösteren, Türkiye’nin ilk üniversite araştırma ve geliştirme merkezidir.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
BlockchainIST Center

BlockchainIST Center

BlockchainIST Center is an R&D Center for Blockchain, DeFi and FinTech. We provide consultancy and training for private and public sector around the world.

More from Medium

FIBONACCI 2022

Leonardo Fibonacci

All eyes on Asia — Crypto’s new chapter post-China

Swiss and Ukraine Adoption, Twitter’s Top Tokens, and $300k Digital Buildings | Dec 14 2021

The Newsletter by Tokenize Xchange (Vol.169| Dec 2021)