This is an email from KriptoEkonomi, a newsletter by BlockchainIST Center.

KriptoEkonomi Bülteni — 53

9 Haziran 2021

Son bültenlerimizden anında haberdar olmak için Telegram grubumuza katılmayı unutmayın

 1. Kripto Borsa Hacmi Mayıs’ta 2 Trilyon Doları Aştı
 2. JPMorgan CEO’su Jamie Dimon, Bitcoin Konusunda Temkinli
 3. Trump Döneminin Tartışmalı Kripto Teklifi Beklemede
 4. İsveç, E-krona Çalışmasının İkinci Aşamasında
 5. Japonya, Bybit’i Uyardı
 6. Çinli Kripto Kullanıcıları ‘Tezgahüstü Platformlara’ Yöneliyor
 7. DBS’in 11.3 Milyon Dolarlık Dijital Tahvili
 8. Ripple Davası’ndan Gelişmeler
 9. Saxo Bank ve ODKA Bölgesindeki Kripto Yatırımcılar
 10. Hindistan Merkez Bankası Başkanı’ndan Kripto Para Açıklaması
 11. Biden Hükümeti Gözünü Yasa Dışı Kriptopara İşlemlerine Çevirdi
 12. Wozniak, YouTube ve Bitcoin Dolandırıcılıkları
 13. Haftanın İstatistikleri: KriptoFinans
 14. Haftanın İstatistikleri: DeFi
ICRYPEX Sunar
KriptoEkonomi — Ussal Şahbaz

Kripto Borsa Hacmi Mayıs’ta 2 Trilyon Doları Aştı

The Block’un veri tablosuna göre, kripto borsaları bu ay 2 trilyon dolardan fazla hacim gördü ve yeni bir rekor kırdı.

The Block’un yasal hacim endeksine göre Mayıs, bu tür borsaların 1 trilyon dolardan fazla hacim gördüğü üst üste dördüncü ay. Endeks, ticaret verilerini daha doğru raporladığı bilinen en büyük borsalardan veri alarak hazırlanmıştır.

Binance, kriptodan kriptoya değiş tokuşlar için bir numara olmaya devam ediyor. Borsa bu ay şimdiye kadar yaklaşık 1,5 trilyon dolar değerinde işlem hacmi gördü.

Öte yandan Coinbase, fiattan kriptoya en iyi borsa olmaya devam ediyor. Verilere göre Coinbase, 198 milyar dolardan fazla işlem hacmi gördü.

Kaynak: The Block

JPMorgan CEO’su Jamie Dimon, Bitcoin Konusunda Temkinli

JPMorgan CEO’su Jamie Dimon’un bitcoin hakkındaki görüşleri son birkaç yılda pek değişmedi. Dimon, Bitcoin’e yatırım yapılmaması gerektiğini düşünüyor. Perşembe günü ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi tarafından düzenlenen bir görüşmede Dimon, bitcoin’in herhangi bir varlık tarafından desteklenmediğini söyledi. Dimon, “İnsanlara kişisel tavsiyem ondan uzak durmalarıdır” dedi. Dimon, kripto dostu bir kongre üyesi olan Ohio Temsilcisi Warren Davidson’ın bir sorusuna yanıt veriyordu.

Dimon, görüşünün JPMorgan müşterilerinin bitcoin’e maruz kalmak istemediği anlamına gelmediğini söyledi. “İnsanların paralarıyla satın alabilecekleri bazı ürünler hakkında kişisel olarak nasıl hissettiğime bakılmaksızın, insanlara paralarını nasıl harcayacaklarını söylemiyorum.”

Dimon, bu amaçla, JPMorgan’ın bitcoin’i “güvenli” bir şekilde kullanılabilir hale getirmesi gerekip gerekmediğini “tartışıyor” dedi.

Dimon, düzenleyicilerin kripto gibi endüstrilere müdahale etmesi ve düzenlemesi gerektiğini düşünüyor.

Goldman Sachs CEO’su David Solomon da görüşmede müşterilerden kripto talebi olduğunu söyledi. Solomon, bu nedenle Goldman Sachs’ın müşterilere bu “potansiyel varlık sınıfı” hakkında bilgi sağlamaya çalıştığını belirtti. JPMorgan’ın CEO’suna benzer şekilde, Solomon da bitcoin konusunda “son derece temkinli”. Birçok insan bir şeye inanırsa, bir süre için değerini koruyabileceğini, ancak Bitcoin’in kullanım durumları ve düzenleyici gözetimin belirsiz olduğunu söyledi.

Kaynak: The Block

Trump Döneminin Tartışmalı Kripto Teklifi Beklemede

Mali Suçları Uygulama Ağı’nın (FinCEN) Başkanı Mosier, sahipsiz cüzdanlara yapılan işlemler için karşı taraf verilerini toplama ve 10.000 $ ‘ın üzerindeki işlemler için para birimi işlem raporları (CTR) talep etme kuralında “Hiçbir şeye karar verilmedi” dedi.

Öneri, eski Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in desteğiyle 2020'nin sonunda geldi. Teklifle ilgili başlangıçta kısa olan kamu yorumu süresi Ocak ayında uzatıldı.

Mosier Perşembe günü yaptığı açıklamada, “Son yönetimdeki siyasi liderlik arasında zamanlama ve bunu ele almak için risklerin ve endişelerin neler olduğu konusunda çeşitli faktörler konusunda gerçekten güçlü bir aciliyet duygusunun olduğu bir nokta vardı” dedi. “Sanırım gördüğünüz şey, yaptığımız yorum süresini uzatma yeteneğimizin verildiği ve bu konuda endüstri ile olan ilişkimizi sürdürdüğümüz andı.”

Mosier, son başkanlık yönetiminin eylemlerini gözden geçiren bir dizi düzenleyiciden biridir. Para Birimi Denetleme Ofisi geçen hafta, 2020'de eski başkanı — Vekili Denetçi Brian Brooks tarafından gerçekleştirilen eylemleri de gözden geçirdiğini duyurdu.

Mosier, aniden istifa eden Kenneth Blanco’nun yerini alarak bu yıl yerel mali kolluk kuvvetlerinin başkan vekili oldu. FinCEN’deki görevlerinden önce eyalet ve federal savcı olarak çalışan Mosier, uzun süre kamu görevlisiydi.

Mosier, birçok kişinin mali olarak istismar edildiğini ve bu nedenle mahremiyet ve kişisel egemenliğin, bireylerin korunmasına yardımcı olacak iki araç olabileceğini söyledi.

Kaynak: Coindesk

İsveç Merkez Bankası, E-krona Pilot Çalışmasının İkinci Aşaması İçin Finansal Piyasa Aktörlerini Davet Etti

İsveç’in merkez bankası Sveriges Riksbank, e-krona projesinin bir sonraki aşamasını finans sektöründen iki kuruluşun yardımıyla gerçekleştirecek. Hareket, simüle edilmiş katılımcılarla yapılan ilk kurum içi testten gerçek, harici ortaklarla işbirliğine geçişe işaret ediyor.

Pilot uygulamanın yeni aşamasında ana görev, gerçek piyasa varlıklarının katılımıyla “e-krona için teknik çözümü” denemek olacak. Bunu başarmak için Riksbank, ülkenin en büyük bankacılık kurumlarından biri olan Handelsbanken’i ve dijital hizmetler ve yazılım şirketi Tietoevry’yi davet etti.

Riksbank, test edilecek unsurlardan birinin, pilot uygulamanın ilk yılında geliştirilen ödeme akışlarının yeni katılımcıların iç sistemleriyle entegrasyonu olduğunu açıkladı. Ortaklar, bankaların e-krona altyapısı ile nasıl etkileşime girebileceğini simüle edecek.

Finlandiya merkezli şirket Tietoevry, bankalar ve ödeme sağlayıcılarından oluşan geniş bir müşteri tabanına sahip. Tüm İskandinav banka havalelerinin %70'inden fazlası ödeme sistemlerinden geçiyor ve fintech İsveç, Norveç ve Finlandiya’daki önde gelen mobil ödeme sağlayıcılarına olanak tanıyor.

Finansal hizmetler çözümleri ve yazılım geliştirme başkanı Christian Segersven, “İsveç ödeme altyapısındaki rolümüz iyi kurulmuş ve Tietoevry, dijital para birimini mevcut bankacılık altyapısıyla nasıl entegre edeceğimizi keşfederken doğal bir ortak” dedi. Yenilikçi ve güvenli hizmetlere kapı açacak kapsayıcı bir dijital para birimine yönelik bu yolculuğu desteklemeyi dört gözle bekliyoruz” dedi.

E-krona pilotunun ikinci aşamasına dahil olan diğer ortak Svenska Handelsbanken, ülke çapında 400'den fazla şubesi ile İsveç’in en büyük bankalarından biridir. 1871 yılında kurulan şirket, aynı zamanda İsveç borsasında işlem gören en eski şirkettir. Handelsbanken, 200'den fazla şubesi bulunan Hollanda ve Birleşik Krallık’ın yanı sıra diğer ülkelerdeki faaliyetlerini genişletiyor.

Kaynak: Bitcoin.com

Japonya, Bybit’i Uyardı

Japonya’nın mali gözlemcisi, Cuma günü kripto türev borsası Bybit’e kayıt olmadan faaliyet gösterdiği için bir uyarı yayınladı.

Japonya Finansal Hizmetler Ajansı (FSA), Bybit’in izni olmamasına rağmen Japon sakinlerinin borsayı kullanmasına izin verdiğini söyledi.

FSA, üç yıldan fazla bir süredir bir kripto borsasına böyle bir uyarı vermedi. Mart 2018'de düzenleyici, Binance’i kayıt dışı işlemler konusunda uyardı. Geçen yıl Binance, Japon sakinleri için “daha sonraki bir tarihte”, “ticaret işlevlerinin kademeli olarak kısıtlanmasını” uygulayacağını söyledi. Ancak borsa hala ülkede faaliyet gösteriyor.

Singapur merkezli Bybit’e gelince, son aylarda borsa için bu ikinci uyarı oldu. Bu yılın başlarında, İngiltere’nin Mali Davranış Otoritesi (FCA) Bybit’e karşı bir uyarı yayınladı ve borsa ülkedeki faaliyetlerini durdurmak zorunda kaldı. The Block’s Data Dashboard’a göre, Bybit şu anda hem işlem hacimleri hem de açık faiz açısından dördüncü en büyük bitcoin vadeli işlem borsasıdır.

Kaynak: The Block

Çinli Kripto Kullanıcıları ‘Tezgahüstü Platformlara’ Yöneliyor

Çin’in kripto madencileri ve traderlar üzerindeki son baskısı, yerel kripto şirketlerini operasyonlarını kısmen geri çekmeye zorladı. Wu Blockchain’in haberine göre değişiklikler sebebiyle BitMart tüm kullanıcıları için sözleşmeli ticaret hizmetlerini askıya almaya karar verdi. Önceki tüm işlemler kapatılabilir, ancak yeni bir işlem açılamaz. Bu nedenle, yeni kullanıcılar varlıklarını sözleşme cüzdanlarına aktaramayacakları için sözleşme hizmetleri açmaları mümkün değildir.

Çin’deki baskının ardından, devlet destekli medya, yüksek kaldıraçlı vadeli işlem ticaretini ciddi şekilde eleştirdi. En büyük dört küresel vadeli işlem borsası, Huobi, Bybit, OKEx ve Binance Çin dışında faaliyet gösteriyor. Bildirildiğine göre, Huobi Çin’in politikasından en çok etkilenen oldu ve yeni kullanıcıların vadeli işlem özelliğini seçmesini tamamen yasakladı.

27 Mayıs Perşembe günü yayınlanan bir blog yazısında OKEx, son baskıların yalnızca zorlu politikalar getirmeyi amaçladığını belirtti. Bununla birlikte, Çinli ulusal kullanıcılar kriptopara birimlerini tutmaya ve kullanmaya devam edebiliyor. Bloomberg’in haberine göre, çok sayıda Çinli trader ‘tezgahüstü platformlara’ akın etti.

Kaynak: CoinGape

DBS’in 11.3 Milyon Dolarlık Dijital Tahvili

DDex aracılığı ile çıkarılan DBS dijital tahvilinin altıncı ayında yıllık %0.6 faiz oranı ile satışı sona eriyor.

Çok uluslu, Singapur merkezli bir banka olan DBS, ilk tahvil token teklifinde (STO) 11.3 milyon dolar aldı. CoinDesk ile paylaşılan basın açıklamasına göre dijital tahvil senelik %0.6 faiz oranına sahip. Geleneksel toptan tahvillerden farklı olarak dijital tahvil 7.600 dolar tutarında işlem görecek. DBS bu satım ile sermaye piyasalarına erişim sağlayacak. DDEx’in altyapısının önünün açıldığı ve daha fazla STO ihraçları ve listelemeleri için de bir emsal oluşturduğu söylendi.

Ayrıca DBS, dijital tahvillerin mevcut tahvillerin yasal çerçevesine uygun olduğunu ve yatırımcıların aynı yasal kesinlik ile yatırımlarının korunduğunu belirtti. DBS Sermaye Piyasaları Grup Başkanı Eng-Kwok “DDEx de listelenen STO, yatırımcılar için değerin kilidini açmanın yeni yollarını kolaylaştırmada dijital varlık ekosistemimizin gücünü vurgulamak adına önemli bir kilometre taşıdır.” dedi. Eng-Kwok bu listelemenin bankanın dijital varlık değer zinciri genelinde, entegre çözümler sağlama yeteneğini gösterdiğini vurguladı. Müşterilerin sermaye fonu arttırmak adına STO ihracını benimsedikçe, tokenizasyonun da yaygınlaşacağını belirtti. Dijital tahviller şuan, bankanın dijital borsası üyeleri tarafından ticaret için kullanılabiliyor.

Kaynak: Coindesk

Ripple Davası’ndan Gelişmeler

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ripple’ın XRP hakkında endişelerini öğrenmelerinin davayı destekleyebileceğini düşündü.

Ripple, SEC’in, XRP’nin menkul kıymet statüsü hakkında aldığı yasal tavsiye kayıtlarına erişimini durdurdu. 7 Mayıs tarihinde SEC, Yargıç Netburn’den XRP satışlarının federal menkul kıymetler yasalarına uygunluğu konusunda tavsiye kayıtlarını Ripple’dan alınmasını talep etti.

Yaptığı açıklamada Netburn “Ripple, SEC’in talep ettiği belgelerin feragat edilmeyen avukat-müvekkil ayrıcalığı tarafından korunduğunu iddia ediyor.” dedi. SEC bu konuda XRP’nin yasal statüsüne ilişkin anlayışının devam eden mücadeleyi, Ripple’ı destekleyeceğini belirtti. Devam eden kayıt dışı menkul kıymet tekliflerinde 1,3 milyar dolar değerinde XRP satışı tanzim edilmişti. Ripple, SEC’in şikayetini Aralık ayından bu yana reddetti.

Davayı yakından takip eden hukuk firması Hogan & Hogan ortağı Jeremy Hogan attığı tweette “Yargıç, Ripple’ın XRP’ye ilişkin öznel inançlarının Adil Bildirim Savunması ile ilgili olmadığını ve SEC’in savunma ile savaşmak adına kullanmak istediği yolu kapattı.” dedi. Yargıç Netburn sonucun yalnızca bu konuya özel olduğunu ve Ripple’ın savunması karşısında mahkemenin olumlu veya olumsuz herhangi bir değerlendirme yapmadığını bildirdi. Karşılığında Ripple yargıçtan, SEC’in kriptopara birimleri hakkında dahili notlarını açıklamasını istedi. Avukatlar SEC’in XRP’ye karşı önyargılı olup olmadığını öğrenmenin avantajlı olabileceğine inanıyor. Yargıç Netburn’ün bu talebi büyük ölçüde kabul ettiği anlaşılıyor.

Kaynak: Decrypt

Saxo Bank ve ODKA Bölgesindeki Kripto Yatırımcılar

Çevrim içi ticaret ve yatırım uzmanı olan Saxo Bank, Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesindeki müşterilerin tek bir marj hesabından USD, EUR ve JPY kullanarak Bitcoin, Ethereum ve Litecoin alışverişi yapmalarını sağlayan yeni bir teklif sunuyor.

Bu yeni Crypto FX teklifi, Saxo Bank’ın -bu yıl geçen yıla göre tüm ciroyu aştığını gören ve hacimlerin %130 kadar arttığı- mevcut 40’tan fazla kriptopara takipçisi ve ETN’lerini tamamlıyor.

Bu marketteki müşteriler, Pazar akşamından Cuma akşamına kadar olağan FX işlem saatlerinde Crypto FX çiftlerinde işlem yapabilecekler. Müşteriler, fiziksel paralar yerine onların türevleri şeklinde olacak olan üç ana kriptopara biriminde hem uzun hem de kısa vadeli risk kısıtlama ve işlem yapabilecekler.

Saxo Bank Global Makro Stratejisti Kay Van-Petersen: “Saxo Bank, müşterilerine büyüyen kripto alanında esnek, güvenli ve sorunsuz bir şekilde cüzdan ihtiyacı olmayan tek bir tamamen lisanslı hesaptan erişim sağlayan benzersiz bir teklif geliştirdi.” dedi. Van-Petersen, teklifin geleneksel finans ve kriptonun kesişim noktasında yer aldığını da ekleyerek perakende tüccarların ve finansal kurumların bu teklife karşı dikkatlerinin çekildiğini belirtti.

Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan ve Bahreyn’de dahil olmak üzere ODKA bölgesindeki hükümetler, blockchain teknolojisini ve kriptopara birimlerini yönlendirmek ve düzenlemek amacıyla düzenleyici çerçeveler geliştirdiler, stratejiler ortaya koydular ve kripto ile ilgili girişimlere yatırım yaptılar.

Kaynak: The FinTech Times

Hindistan Merkez Bankası Başkanı’ndan Kripto Para Açıklaması

Hindistan Merkez Bankası Başkanı Shaktikanta Das, ülkedeki bankaların kriptopara yatırımcılarını uyarmak için Merkez Bankasının 2018’de yayımladığı fakat daha sonra uygulamadan kalkmış olan genelgeye atıfta bulunmuş olmasına “şaşırdığını” açıkladı.

Hindistan Merkez Bankası, bazı bankaların 6 Nisan 2018 tarihli kriptopara genelgesini esas alarak hareket ettiğinin öğrenilmesinin ardından 31 Mayıs’ta bir bildiri yayımlayarak ilgili genelgenin, Mart 2020’deki Yüksek Mahkeme kararı ile geçersiz kılındığını ve bankaların bu genelgeye atıfta bulunamayacağını duyurdu.

Söz konusu genelge, ülkedeki bankaların kriptoparayla işlem yapmasına veya kripto para kullanan müşterilere bankacılık hizmeti sunmasına yasak getirmişti.

Merkez Bankası Başkanı’nı şaşırttı
Shaktikanta Das, bugün gerçekleşen para politikası toplantısından sonra düzenlediği basın konferansında kriptoparalara ilişkin açıklamalarda bulundu. Bankaların 2018’deki genelgeyi hala kullanıyor olmasına şaşırdığını belirten isim, yayımladıkları yeni bildiri ile ilgili şunları söyledi:

“Bildiğiniz üzere, Yüksek Mahkeme, Merkez Bankasının 2018’de yayınladığı genelgeyi iptal etti ama bazı bankaların, müşterilerle yaptıkları görüşmelerde hala o genelgeye atıfta bulunuyor olması beni şaşırttı. Dolayısıyla bu genelgenin iptal edildiğine ve buna atıfta bulunmanın doğru olmayacağına dair bir açıklık getirmek zorunda kaldık.”

Müşterilerini bu genelgeye dayanarak kriptopara işlemleri konusunda uyaran bankalardan biri olan HDFC Bank, Merkez Bankasının bildirisi sonrasında, bu açıklamasını geri aldı.

Kriptoparalarla ilgili kaygılar sürüyor
Das, Merkez Bankasının kriptopara konusundaki tutumunda “herhangi bir değişiklik olmadığını” ve konuyla ilgili “büyük kaygılarının” olduğunu söyledi. Merkez Bankası Başkanı, hükümeti bu kaygılardan haberdar ettiklerini açıkladı.

Merkez Bankası yetkilileri, geçmişte kriptoparalarla ilgili yaptıkları açıklamalarda suç gelirlerinin aklanması, terörizm finansmanı gibi yasa dışı işlemlere vurgu yapmışlardı.

Merkez Bankası Başkanı, kriptopara piyasasında işlem yapan yatırımcılar için, “Her yatırımcı, dikkatli ve ihtiyatlı kararlar almalı.” dedi.

Kaynak: Koin Bülteni

Biden Hükümeti Gözünü Yasa Dışı Kriptopara İşlemlerine Çevirdi

ABD Başkanı Joe Biden’ın federal kurumlara dış politikayla ilgili vereceği direktiflerde yolsuzluk ve yasa dışı kriptopara işlemleri ile yapılan mücadeleye ağırlık verileceği aktarıldı.

Joe Biden, bugün başkanlık dönemindeki ilk Ulusal Güvenlik Çalışması Memorandumunu yayınladığını açıkladı. Yolsuzlukla mücadeleyi, ulusal güvenliğin kilit meselelerinden biri haline getireceği vurgulanan direktiflerde, kriptoparalara da yer verilmesi bekleniyor.

Yasa dışı kripto para kullanımıyla mücadele edilecek
CNBC’nin, memorandum hakkında konuşan bir hükümet sözcüsüne dayandırdığı habere göre direktiflerin büyük bir kısmı, mali suçlar ile mücadele konusuna yoğunlaşıyor olacak. Aynı yetkilinin, şu açıklamalarda bulunduğu aktarıldı:

“Kriptoparaların yasa dışı finans işlemlerinde araç olarak kullanılıyor olmasını inceliyoruz. Fakat bu yeni adımlar, kesinlikle sadece kriptopara gibi yeni teknolojiler ile kısıtlı değil.”

Yasa dışı finans işlemleri ile mücadele edebilmek için Banka Gizliliği Yasası’nda bazı güncellemelere gidilebileceği belirtildi. İlgili yasa, finansal kuruluşlar aracılığıyla yapılan işlemlerin şeffaflık düzeyini belirleyen unsurlardan sayılıyor.

Hükümet yetkilisinin açıklamalarına göre Biden yönetimi, mevcut sistemleri “yeni teknolojilere uyumlu olacak şekilde modernize etmenin yollarını aradıklarını” söyledi.

Bugün Beyaz Saray tarafından yayınlanan resmi açıklamaya göre federal kurumlar, Amerikan hükümetinin yozlaşmayla mücadelesine katkıda bulunmak için “önerilerde bulunmaya” başlayacak.

Kaynak: Koin Bülteni

Apple’ın Kurucusu Wozniak, YouTube’a Bitcoin Dolandırıcılıkları Yüzünden Dava Açamayacak

Apple’ın kurucusu Steve Wozniak, YouTube’da Bitcoin dolandırıcılığı yapmak için kendisinin ismi ve görseli kullanılarak paylaşılmış içerikler yüzünden YouTube’a dava açamayacak.

Bloomberg’in haberine göre ABD’nin Santa Clara ilçesindeki genel yetkili mahkemeler arasında en yüksek dereceli olan ‘superior court’ hakimi Sunil R. Kulkarnia, YouTube’un ve onun bağlı olduğu Google’ın, YouTube kullanıcıları tarafından paylaşılmış içeriklerden sorumlu tutulamayacağı kararını aldı.

Videolarda insanlara Bitcoin gönderileceği vadedildi
Steve Wozniak, platformdaki bazı videoların, kendi ismini ve görselini insanları kandırmaya yönelik olacak şekilde kullandığı gerekçesiyle geçen yıl YouTube’a karşı dava açtı.

Apple’ın kurucularından Wozniak’ın isminin kullanıldığı videoların bir kısmı, bedava Bitcoin dağıtıldığını vadeden videolardan oluşuyordu. Giveaway scam olarak bilinen bu videolar, genelde insanlara belli bir adrese Bitcoin göndermeleri halinde, kendilerine 2 katı miktarda Bitcoin iletileceği iddiası ile kurgulanıyor.

Tesla CEO’su Elon Musk, Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin gibi isimlerin de sık sık kullanıldığı bu gibi videolarla, şu ana dek milyonlarca dolarlık kripto para çalındığı düşünülüyor. TRM Labs’in araştırmasına göre Elon Musk’ı taklit eden bir grup dolandırıcı, en az 5 milyon dolarlık DOGE çaldı.

Şirketin kendisi sorumlu tutulamayacak
Wozniak’ın geçen yıl açtığı davada, YouTube’un platformdaki bu sahte videoları aylar boyunca kaldırmadığı, bu videoları yayınlayan kanalların reklam vererek daha geniş kitlelere ulaştığı ve YouTube’un bu reklamlara müsaade ettiği ifade ediliyordu.

Wozniak da dahil olmak üzere 18 davacı, İletişim Uygunluk Yasası’nın sosyal medya şirketlerine hukuki koruma sağlayan 230. maddesine karşı çıkmaya çalışmışsa da, Hakim Kulkarnia platformdaki söz konusu içeriklerden YouTube’un sorumlu tutulamayacağını açıkladı.

Kaynak: Koin Bülteni

Haftanın İstatistikleri: KriptoFinans

Veriler, aktif BTC adreslerinin sayısının Mayıs ayında keskin bir şekilde düştüğünü ve şu anda geçen yıl Kasım ayından bu yana en düşük seviyede olduğunu gösteriyor.

Kaynak: Statista

Haftanın İstatistikleri: DeFi

The Block tarafından derlenen verilere göre, Ethereum ağındaki merkeziyetsiz finans (DeFi) protokolleri Mayıs ayında tüm zamanların en yüksek gelirlerini üretti.

Kaynak: The Block

Tüm Bültenlerimize Ulaşın

Hazırlayanlar

 • Evrim Çalışkan
 • Furkan Can Baytemur
 • Gözde Arasıl
 • Ahmet Eren Tomurcuk
 • Uğurcan Alp
 • Uzay Yıldız
 • Kerem Büker
 • Ömer Anıl Fıçı

Bize Ulaşın

--

--

--

Bahçeşehir Üniversitesi bünyesinde kurulmuş olan “BlockchainIST (Blockchain İstanbul) Center”, Blockchain teknolojisi alanında faaliyet gösteren, Türkiye’nin ilk üniversite araştırma ve geliştirme merkezidir.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
BlockchainIST Center

BlockchainIST Center

BlockchainIST Center is an R&D Center for Blockchain, DeFi and FinTech. We provide consultancy and training for private and public sector around the world.

More from Medium

AMA Summary DopeWarz

How Theos Token is affecting the defi industry and leading towards a better future?

Orachain Analysis — Oracle’s Artificial Intelligence Powered System

Metaverse and Crypto — Part 2