This is an email from KriptoEkonomi, a newsletter by BlockchainIST Center.

KriptoEkonomi Bülteni — 55

24 Haziran 2021

Son bültenlerimizden anında haberdar olmak için Telegram grubumuza katılmayı unutmayın

 1. CNBC Anketi: Y Jenerasyonu Kriptoparalara Yatırım Yapıyor
 2. Hollanda Maliye Bakanı, Kriptoparaları Yasaklama Çağrısını Reddetti
 3. Güney Kore’den Kriptopara Borsalarını Denetlemeye Yönelik Adım
 4. JPMorgan, El Salvador’un Bitcoin’e Geçişini Değerlendirdi
 5. Kongre Üyelerinden IRS’ye Çağrı
 6. Yunnan’da, Bitcoin Madenciliği ile İlgili Gelişmeler
 7. Güney Kore, E-Ticaret Protokolü Paycoin ile Ortaklık Kuruyor
 8. Davos Topluluğu, DeFi için Politika Oluşturucu Bilgilendirici Belge Yayınladı
 9. Fransa ve İsviçre Merkez Bankaları, sınır ötesi ödemeler için MBDP deneyecek
 10. Birleşik Krallık’ta 2.3 Milyon Yetişkinin Kriptoparası Var
 11. Güney Kore’de Kriptopara Borsalarına Yeni Kısıtlama Geliyor
 12. Kriptopara Madencisi HIVE, Nasdaq’ta Listelenecek
 13. BBVA, İsviçre’deki Müşterilerine Bitcoin Hizmeti Sunuyor
 14. Haftanın İstatistikleri: KriptoFinans
 15. Haftanın İstatistikleri: Blockchain
ICRYPEX Sunar
KriptoEkonomi — Ethem Barış Öztürk

CNBC Anketi: Y Jenerasyonu Kriptoparalara Yatırım Yapıyor

Portföylerinde en az bir milyon doları olan genç yatırımcıların yaklaşık olarak yarısı fonlarının kriptopara birimlerinde bulunduklarını söylediler. Yeni nesle karşın, eski nesiller hala fiat para tercih ediyorlar.

Yedi yüz elli katılımcı ile yapılan bir CNBC anketine göre Y kuşağındaki milyonerlerin %50’si servetlerinin en az dörtte birini kriptopara birimlerine yatırdı. Buna karşılık, %30’dan fazlası varlıklarının en az yarısını kriptoda tutuyor. Analizi yapan şirket Spectrum Group’un başkanı George Walper, genç nesillerin piyasayı neden bu kadar çekici bulduğunu şu şekilde açıkladı:

“Genç yatırımcılar, kriptoparalar çok bilinmediği zaman erkenden atıldılar. Yeni olmasına rağmen bu fikirle daha entelektüel bir şekilde ilerlediler.”

En az bir milyonu olan daha yaşlı yatırımcıların %83’ü kripto piyasasına güvenmedikleri için dijital varlıklara çok bayılmıyorlar.

Buna ek olarak, Y kuşağı milyonerlerinin neredeyse yarısı NFT’ye sahip olduğunu açıklarken %40’ı bunu gelecekte bir seçenek olarak görmekte. İlginç olan şey ise çoğu anket katılımcısının “değiştirilemez tokenlerin” ne olduğuna çok aşina değilken yine de NFT’leri “bir sonraki büyük şey” olarak tanımlamasıydı.

Aynı CNBC anketi gibi; Gemini, yaptığı bir ankette kriptopara yatırımcılarının 25–44 yaşları arasında genç insanların olduğunu ortaya çıkardı.

Kaynak: Crypto Potato

Hollanda Maliye Bakanı, Kriptoparaları Yasaklama Çağrısını Reddetti

Hollanda Maliye Bakanı Wopke Hoekstra, üst düzey ekonomik danışmanların kriptopara birimlerini yasaklama önerisinin ve engellemenin bir çözüm olmadığını belirtti.

Makalesinde, hükümete bağlı Ekonomik Politika Analizi Bürosu Direktörü Pieter Hasekamp, Hollanda’da kriptopara üretiminin ve ticaretinin tamamen yasaklanması çağrısında bulundu ve kriptoparaların kötü bir paranın tüm özelliklerini gösterdiğini belirtti. Pieter, kriptoparaların kökeninin ve değerinin belirsiz olduğunu ve gölgeli ticaret alanlarında kullanıldığını iddia etti. Anonim yapıları gereği kriptoparaların suçlulara fayda sağladığını, hesap birimi, ödeme ve değer saklama aracı olarak da başarısız olduğunu savundu.

Bakan Wopke Cuma günü yaptığı açıklamada Pieter’in kriptoparalar ile ilgili endişelerini anladığını belirtti. Ancak Pieter’in önerdiği üzere tamamen yasaklanması yerine düzenleyici denetimi tercih edeceğini, gözlemlerinin Hollanda’da düzenlemenin daha etkili olacağı yönünde olduğunu söyledi.

Pieter yayınladığı makalede temkinli düzenlemelerin kriptoyu gerçek bir finansal ürün olarak meşrulaştıracağından dolayı bunun geri tepebileceğini yazmıştı. Ayrıca Pieter güncel olayların harekete geçme zamanının geldiğini gösterdiğini belirtti ve ne kadar zaman kaybedilirse nihai çöküşün olumsuz sonuçlarından o kadar çok etkilenebileceklerini ekledi. Pieter’ın Hollanda siyasetinde kara verme yetkisi bulunmuyor ancak bürosu Ekonomik İşler ve İklim Politikası Bakanlığı’nın bir parçası.

Hollandalı Kripto lobi şirketi Association of Bitcoin Companies Başkanı Patrick van der Meijde, Cuma günü Hollanda gazetesi NOS’a yaptığı açıklamada “Bitcoin açık kaynaklıdır, insanların çalıştırabileceği bir yazılımdır, doğal olarak işgal edilebilecek bir ofis değildir.” dedi. Ancak hükümet gerekli görürse kripto borsalarına ev sahipliği yapan ofisleri kapatma gücüne sahip.

Kaynak: Decrypt

Güney Kore’den Kriptopara Borsalarını Denetlemeye Yönelik Adım

Bankalar, kimlik doğrulama gerekliliklerine uymayan veya şüpheli faaliyetleri Finansal Hizmetler Komisyonu’nun (FSC) kara para aklamayla mücadele birimine bildirmeyen müşterilere verilen hizmetleri reddetmek zorunda kalacaklar.

Korea Times’ın Pazar günkü haberine göre FSC kripto borsalarının güçlendirilmiş işlem izleme ve kimlik doğrulamasına tabi olması gerektiğini belirtti. Bankaların, kimlik doğrulama gerekliliklerine uymayan veya şüpheli faaliyetleri FSC’nin kara para aklamayla mücadele birimi olan Kore Mali İstihbarat Birimi’ne bildirmeyen müşterilere verilen hizmetleri reddetmesi gerekecek.

Borsalar, gerçek isme dayanmayan veya gerekli kimlik kontrolleri ile doğrulanmayan hesaplar tarafından yapılan işlemleri sonlandırmak zorunda kalacak. Korea Times’a göre, ülkedeki 60 borsadan sadece dördü bu standardı karşılayan gerçek isimli hesapları kullanıyor.

FSC’nin kripto endüstrisinin daha sıkı bir şekilde düzenlenmesine ilişkin bu son niyet beyanı, borsaların bu yıl 24 Eylül’e kadar sanal varlık servis sağlayıcıları (VASP’ler) olarak kayıt yaptırması ve ardından düzenleyicinin işlemlerinin yasallığını değerlendirmesi için yapıldı.

Kaynak: Coindesk

JPMorgan, El Salvador’un Bitcoin’e Geçişini Değerlendirdi

Çarşamba gecesi El Salvador, Bitcoin’i yasal para birimi olarak ilan etti. Yatırım bankası JPMorgan için Bitcoin’e geçiş kutlama için bir neden değil. Analistler bugün bir notta “Bu ülke için açıkça önemli sonuçlar var” diye yazdılar, ancak ABD dolarının yanı sıra Bitcoin’i ikinci para olarak benimsemekle ilgili herhangi bir somut ekonomik fayda görmek zor.

Ülkenin Cumhurbaşkanı Bukele, Bitcoin’e geçmenin yabancı yatırımları çekeceği konusunda ısrar etse de — Justin Sun’ın TRON’u orada bir ofis kurma planlarını çoktan açıkladı- “hükümetin kısa vadeli istihdam kazançları ve yatırım sağlayacağına dair adım uzak görünüyor” dedi analistler.

IMF, El Salvador’un Bitcoin’e geçişini onaylamadı ve daha önce Marshall Adaları’nın ekonomisini devlet destekli bir kriptopara biriminde yönetme kararını eleştirdi. Dün, IMF sözcüsü El Salvador’un hareketinin “çok dikkatli analiz gerektiren bir dizi makroekonomik, finansal ve yasal sorunu gündeme getirdiğini” söyledi.

Aynı zamanda, IMF’nin en büyük hissedarı olan JPMorgan, ABD’nin Bukele’nin tatsız otoriter eğiliminden memnun olmadığını kaydetti. Bukele son zamanlarda merkez bankası üzerinde kontrolü zorladı ve Çin’in yanında yer alıyor. Biden bu arada Orta Amerika’ya yatırım yapıyor.

Kaynak: Decrypt

Kongre Üyelerinden IRS’ye Çağrı

Blockchain Caucus kongre üyeleri, İç Gelir Servisi Komisyon Üyesi Charles P.Rettig’e yazdıkları bir mektupla kripto bağışları için daha net vergi politikaları istediler.

Kongre üyeleri kısa zaman önce de IRS’yi forklanmış varlıklar, stake etme ve temel raporlama gereksinimleri hakkında rehberlik ve kripto netliği için çağrıda bulunmuşlardı. Ayrıca geçtiğimiz Perşembe günkü mektubun içeriği, özellikle kongre üyelerinin hissettikleri ve bağışların değerlendirilmesindeki belirsizlik oldu.

Kongre üyeleri, vergi mükelleflerinin hayırsever bağışları kriptopara birimi şeklinde olduğunda, dolar cinsindeki bağışlardan farklı standartlar ve raporlar uygulanması nedeni ile gereksiz yere karmaşık bir durum oluştuğunu dile getiriyor.

Kongre üyelerinin, 5 bin doları aşan bağışlar için vergi mükellef değeri belirlenmesinde normalin aksine nitelikli bir uzman tarafından yazılı nitelikli değerlendirme gerektiren ayrı bir bölüm daha doldurmaları gerekiyor. Temsilcilerden Tom Emmer, David Schweikert, Ted Budd, Josh Gottheimer, Darren Soto, Bill Foster ve Ro Khanna IRS’ye çağrıda bulunan, kripto bağışları için extra gereksinimler konulu mektubu imzaladılar.

Mektupta ortak bir dil ile “IRS’yi kriptopara bağışları için gereksiz ve potansiyel olarak istenmeyen, karmaşık raporlama gereksinimlerini ortadan kaldırmak adına Form 8283’ü değiştirerek basitleştirmeye çağırıyorum.” dediler. Ayrıca alternatif çözümler de sundular. IRS formu değiştirme gereksinimine ihtiyaç olmadığını tespit ederse komite, nitelikli değerlendirme adına özel bir tanım benimsenmesini önerdi. IRS yakın gelecekte kripto ile ilgili bir rehber yayınlamayı planladığını söyledi.

Kaynak: The Block

Yunnan’da, Bitcoin Madenciliği ile İlgili Gelişmeler

Geçen Cuma, Çin hükümetine ait olduğu varsayılan bir belgenin ekran görüntüsü, Yunnan eyaletinde sözde bitcoin madenciliği yasağı konusunda kafa karışıklığına yol açtı. Kripto haber kaynağı Forkast ilk olarak, Yunnan Enerji Bürosu’ndan geldiği anlaşılan bu belgenin ekran görüntüsüne atıfta bulunarak, Yunnan’ın Xinjiang ve İç Moğolistan’daki meslektaşlarının hareketlerini takiben yerel bitcoin madencilerini yasaklamaya hazırlandığını bildirdi. CoinDesk de Forkast makalesini kaynak olarak göstererek haberi bildirdi. Her iki medya kuruluşu da daha sonra belgenin ekran görüntüsünün sahte olduğu inancı nedeniyle ilk haberlerini düzeltti. Çünkü formatı Çin hükümetinden gelen gerçek belgeler ile uyumlu değil. CoinDesk ayrıca Yunnan’ın bitcoin madenciliğini yasaklamadığını netleştirmek için bir takip yazısı yaptı.

Varsayılan belgenin formatı yanlış görünse de, ekran görüntüsünün özünün Yunnan’da olup bitenleri yansıtması imkansız değil. Devlete ait Şanghay Birleşik Medya Grubu’na bağlı olan China Star Market, Cumartesi günü yaptığı bir haberde Yunnan Enerji Bürosu’nun eyaletteki alt enerji birimlerinin bitcoin madencilik çiftliklerini tam olarak denetlemesi gerektirğini doğruladığını söyledi.

Ne China Star Market ne de dolaşımdaki ekran görüntüsü, Yunnan eyaletinin bitcoin madenciliğine genel bir yasak getirmeye hazırlandığından tam olarak bahsetmedi.

Basında çıkan haberlere göre, Yunnan Enerji Bürosu, yetkisiz hidroelektrik kullanan bitcoin madenciliği çiftliklerini denetlemek ve ardından kapatmak veya düzeltmek için alt birimler talep ediyor. Bu, Yunnan ve Sichuan’da oldukça yaygın ancak gri alan uygulamasıdır; burada elektrik santralleri, enerji şebekesinden geçmeden madencilik çiftliklerine doğrudan hidroelektrik sağlar. Devlet Şebekesi ve yerel yönetimle karı paylaşma ihtiyacını ortadan kaldırarak madencilik çiftliklerinin işletme maliyetlerini düşürür. Enerji Bürosu, bitcoin madenciliği çiftlikleri tarafından yetkisiz enerji kullanımına ilişkin denetimini tamamladığında bir sonraki adımın ne olacağı henüz belli değil.

Kaynak: The Block

Güney Kore, E-Ticaret Protokolü Paycoin ile Ortaklık Kuruyor

Stacks, para birimi STX ile işlemleri desteklemek için Güney Kore e-ticaret protokolü Paycoin ile ortaklık kuruyor.

Bu entegrasyon, Paycoin’i barındıran tüccarların yakında STX ve bitcoin’i ödeme yöntemleri olarak kabul edeceği anlamına geliyor. Domino’s Pizza, KFC ve 7-Eleven gibi Paycoin kabul eden işletmeler, müşterilerin bu kriptopara birimleri ile işlem yapmasına izin verecek.

Paycoin uygulamasının 1 milyon kullanıcısı ve bu kriptopara birimini kabul eden 70.000 işletme var.

Stacks, yaptığı açıklamada, kullanıcıların STX’i elinde tutabileceğini ve uygulama içinde bitcoin cinsinden iade alabileceğini söyledi. Bu, kullanıcıları dijital para biriminde ödüller kazanmak için STX’te işlem yapmaya teşvik edecektir.

Paycoin Blog’a göre, Paycoin ve STX ortaklığı, işletmelerin ve tüketicilerin kriptopara birimini her gün kullanmalarına izin verecek. Tüm işlemler Paycoin uygulaması içerisinde gerçekleşecektir.

Paycoin, işletmeler ve tüketiciler için yüksek verimli işlemler hedefleyen bir blockchain ödeme projesidir. Mobil ticaret çözümlerinde uzmanlaşmış Güney Koreli bir şirket olan Danal Fintech’in bir yan kuruluşudur.

Stacks Foundation yöneticisi Mitchell Cuevas’a göre, entegrasyon işletme sahiplerini Paycoin’i kabul etmeye ikna edecek çünkü “önceden yüklenmiş cüzdan ile çakışmayı” azaltacak. STX varlıklarındaki bitcoin getirileri gibi “varlıkların yükselişine katılacak bir yerde para tutmaya yönelik bir çekim” olduğunu iddia ediyor.

Ülkede başarılı olduğu kanıtlanan Güney Koreli stablecoin terra ile karşılaştırıldığında, STX ve Paycoin çok daha değişken. Cuevas’a göre, ilgili kullanımları “kullanıcının riskten kaçınma düzeyine” bağlı.

Kaynak: Coindesk

Davos Topluluğu, DeFi için Politika Oluşturucu Bilgilendirici Belge Yayınladı

Merkeziyetsiz finansın etkili düşünce kuruluşlarında ciddi çalışmaları teşvik ettiğinin bir başka işareti olarak, Cenevre merkezli WEF (Dünya Ekonomik Forumu) bir “Politika Yapıcı Bilgilendirici Belge” yayınladı. 38 sayfalık tanıtım belgesi, DeFi’nin avantajlarını ve risklerini araştırıyor. Merkeziyetsiz finans protokolleri benimsendikçe devletlerin alabileceği potansiyel politika ve düzenleyici yanıtlar da ortaya çıkacaktır. WEF’in nüfuzu göz önüne alındığında — organizasyon her Ocak ayında prestijli Davos konferansına ev sahipliği yapıyor — DeFi ile uğraşan milletvekillerinin ve düzenleyicilerin düşüncelerini etkilemesi bekleniyor.

Raporun en önemli bölümlerinden biri beş risk kategorisini analiz ediyor: finansal, teknik, operasyonel, yasal uyumluluk ve acil riskler. Örneğin, yazarlar, 2020'deki dijital varlık hack’lerinin yarısının DeFi hizmetlerini hedeflediğini tespit eden bir Ciphertrace çalışmasının altını çiziyor; 2019'da sayı “ihmal edilebilir” idi. Rapor, Compound’un Kasım 2020'deki kehanet istismarı, MakerDAO’da yaşanan flash loan gibi tartışmalı dinamikler de dahil olmak üzere DeFi yelpazesindeki büyük hackler konusunda çok bilgili.

Gerçekten de yazarlar, “korumalı alanlar ve güvenli limanlar da dahil olmak üzere erken aşamalarda eylemi zorunlu kılmak yerine teşvik eden araçlar” kullanmanın bilgeliğini vurguladılar. Bu, yetkililerin dijital bankalar ve ödeme uygulamaları gibi diğer fintech yenilikleri ile benimsediği yaklaşımla tutarlıdır. Örneğin, Birleşik Krallık Mali Davranış Otoritesi, birkaç yıl önce yeni başlayanlar ve düzenleyiciler arasında daha iyi iletişimi teşvik etmek için Londra’da bir sanal alan kurdu. Bu yaklaşım, diğer düzenleyici rejimler için bir şablon haline geldi.

WEF’in teknik incelemesi, DeFi topluluğunda bu sürecin açık finansmanı boğan katı kurallarla sonuçlanacağına dair korkuları teşvik edebilir. Yine de WEF bu tür endişeleri yatıştırmaya çalıştı.

Kaynak: The Defiant

Fransa ve İsviçre Merkez Bankaları, sınır ötesi ödemeler için MBDP deneyecek

Fransa ve İsviçre merkez bankaları, Uluslararası Ödemeler Bankası İnovasyon Merkezi ile birlikte Perşembe günü, uluslararası ödemeler için merkez bankası dijital para birimi (MBDP) denemesinin başladığını duyurdu.

“Eurosystem, inovasyonla uğraşıyor ve eylemlerini ödemelerin dijitalleşmesine yönelik güçlü eğilime uyarlıyor.” Fransa merkez bankası, Banque de France Başkan Yardımcısı Sylvie Goulard yaptığı açıklamada, Banque de France, finansal işlemlerde maksimum güvenlik ve verimlilik sağlamak için toptan merkez bankası dijital para biriminin potansiyel faydalarına ikna oldu.

Spesifik olarak, sınır ötesi ödemeler Fransa ve İsviçre bankaları arasında gerçekleşecek. MBDP test süreci başlarken, açıklama, deneyin ne Fransız ne de İsviçre Merkez bankalarının yakın zamanda bir MBDP yayınlayacaklarını öne sürmediğini açıkça ortaya koyuyor.

Bu haber, Banque de France’ın kendi MBDP’si ile işlem yapmasından aylar sonra geldi ve bu baharda gerçekleşmesi beklenen MBDP’si ile ilgili kullanım senaryosu testleri gerçekleştirmeye yönelik planlarıyla çakıştı.

Kaynak: The Block

Birleşik Krallık’ta 2.3 Milyon Yetişkinin Kriptoparası Var

Birleşik Krallık’ın finans regülatörü Finansal Yürütme Kurumu (FCA), ülke genelinde geçen yıl 1.9 milyon olan kriptopara sahibi yetişkinlerin sayısının, bu yıl itibarıyla 2.3 milyona yükseldiğini tahmin ediyor.

Finansal Yürütme Kurumu, kriptoparalar ile ilgili Ocak 2021’de toplamda 3.562 kişinin katıldığı bir tüketici anketi düzenledi. Ankette nüfusu 52 milyon olarak kabul edilen ülkedeki kriptopara farkındalığı ve sahiplik oranı ölçüldü.

Kriptoparaları duymuş olanların oranı %73’ten %78’e çıktı ama kriptoparalar hakkında bilgi sahibi olanların oranının düştüğü gözlemlendi.
Birleşik Krallık’taki kriptopara sahiplik oranının geçen yıla kıyasla %3,9’dan %4,4’e çıktığı ve yatırımcı sayısının 2.3 milyona yükseldiği tahmin ediliyor.

Çoğu 35 yaşını geçmiş erkeklerden oluşan bu yatırımcıların sahip olduğu kriptoparaların medyan değeri, 260 sterlinden 300 sterline yükseldi.

Kriptopara yatırımını kumar olarak görenlerin oranı 9 baz puan azaldı. İnsanların kriptoparaları artık ana akım yatırım seçeneklerine bir alternatif olarak görmesi, daha muhtemel.

Bu yatırımcıların %29’u, portföyünü her gün kontrol ettiğini söylüyor. Bu oran geçen yıl %13’tü.

Kriptopara kullanıcılarının neredeyse yarısı, daha fazla yatırım yapmayı planlıyor.

Finansal Yürütme Kurumu, kriptoparalarla ilgili ilk tüketici anketini Mart 2019’da düzenledi. Ardından Haziran 2020’de ve bu yılın ocak ayında düzenlenen ankette benzer sorular soruldu. FCA, “kriptoparalarla ilgili yapacağı çalışmalarda” bu anketin sonuçlarından faydalanacak.

Kaynak: Koin Bülteni

Güney Kore’de Kriptopara Borsalarına Yeni Kısıtlama Geliyor

Güney Kore’nin regülatörü Finansal Hizmetler Komisyonu, kriptopara borsalarını kapsayan yasada bir güncellemeye giderek kriptopara borsalarının kendi ürettikleri kripto paraları listelemesini yasaklama kararı aldı.

Güney Kore’deki borsalar, geçtiğimiz haftadan beri bazı kriptoparaları toplu şekilde borsadan çıkarmaya başlamıştı. Regülasyonların sıkılaşmasıyla birlikte, borsalardan çıkmaya başlayacak kriptoparaların sayısı da artmaya başlayacak.

*Finansal Hizmetler Komisyonu, dijital varlık hizmet sağlayıcılarını (VASP) kapsayan yasada değişikliğe gidileceğini 17 Haziran’da açıkladı.
Yetkililer, söz konusu değişikliğin revizyonunu ilgili bakanlıklar ile birlikte gelecek ayın 27’sine kadar tamamlamış olmayı planlıyor.

*Değişiklikler uygulamaya konduğunda, bir kriptopara borsası yöneten veya o borsada çalışan kişiler, çalıştıkları borsada işlem yapamayacaklar.

*Borsalar, kendi çıkardıkları kriptoparaları yine kendi borsalarında listelemeyecekler.

*Borsalar; borsa sahibinin eşi, akrabası ve borsada %30’dan fazla hisse sahibi olan şirket ve kuruluşlar tarafından üretilmiş kriptoparaları da listeleyemeyecek.

*Finansal Hizmetler Komisyonu bu yasakların, geçmişte bazı borsalarda fiyat manipülasyonu yapıldığı için getirildiğini açıkladı.

*İlgili yasakların, borsanın kendi içinde yaşayacağı çıkar çatışmalarını da önlemesi bekleniyor.

*Halihazırda kendi kriptoparasını listelemiş olan borsalara, bunu borsadan çıkarmak (delist) için birkaç ay zaman tanınacak.

*Yeni uygulamalara uymayanlara, 100 milyon wona (yaklaşık 765.000 Türk lirası) kadar para cezası verilebilecek.

Güney Kore’deki kriptopara borsaları, geçen aydan beri Finansal Hizmetler Komisyonunun denetiminde hareket ediyorlar.

Ülkedeki borsaların yasal şekilde faaliyet gösterebilmesi için sistem güvenliğiyle ilgili bazı sertifikalar almaları ve yerel bankalar ile iş birliği yaparak her kullanıcının kimliğini teyit etmeleri gerekiyor. Bu uygulamaları Eylül 2021 tarihine kadar yerine getirmeyen kriptopara borsaları, kapatılacak.

Kaynak: Koin Bülteni

Kriptopara Madencisi HIVE, Nasdaq’ta Listelenecek

Kanada merkezli kriptopara madencisi HIVE Blockchain Technologies, adi hisselerini Nasdaq’da listelemek için gerekli izni aldığını duyurdu.

2017’de halka açılan HIVE Blockchain Technologies, halihazırda TSX Girişim Borsası’nda HIVE kodu ile işlem görüyor. Şirket, ne zaman olacağını belirtmemekle birlikte Nasdaq’ta da listeleneceğini duyurdu.

Kanada, İsveç, İzlanda gibi ülkelerde veri merkezleri işleten HIVE Blockchain, aktif olarak Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) madenciliği yapıyor ve 2021’in başından beri kazdığı coinleri büyük ölçüde şirket rezervinde tutuyor.

HIVE hissesi, yılbaşından beri %22,40 değer kazandı.

Kaynak: Koin Bülteni

BBVA, İsviçre’deki Müşterilerine Bitcoin Hizmeti Sunuyor

Avrupa’nın en büyük bankalarından BBVA, İsviçre’deki kullanıcılarının 21 Haziran tarihinden itibaren BBVA altyapısını kullanarak Bitcoin’e yatırım yapabileceklerini duyurdu. Bitcoin’e birkaç farklı itibari para biriminden geçiş yapılabilecek.

Bankacılık devi BBVA, cuma günkü duyurusunda özel bankacılık müşterilerine kriptopara hizmeti sunmaya başlayacağını açıkladı. İsviçre’deki müşteriler pazartesiden itibaren İsveç frangı, euro ve dolar gibi paraları Bitcoin’e dönüştürebilecekler.

Geleneksel yatırım araçlarından farkı olmayacak
Müşteriler, Bitcoin’e yatırım yaparken kişisel portföylerine entegre edilmiş bir dijital cüzdanı kullanabilecekler. BBVA “kripto varlıklar ile diğer geleneksel finans varlıkları” için aynı standartların geçerli olduğunu ve her ikisini de aynı platform üzerinden yatırım yapılabileceğini açıkladı.

BBVA; kriptoparaların güvende tutulması konusunda herhangi bir üçüncü partiyle anlaşma sağlamadı ve müşterilerin kriptoparalarını kendi custody hizmetlerine dahil edecek. Banka müşterilerinin, kriptopara borsalarındakine benzer şekilde haftanın her günü, 24 saat boyunca işlem yapabileceği aktarıldı.

Kriptoparaların “harika bir geleceğe sahip olduğunu” belirten BBVA, ilerleyen aylarda kriptopara hizmetini genişleteceğini duyurdu.

BBVA; Bitcoin için bir trading ve custody hizmeti üstünde çalıştığını Aralık 2020’de duyurmuştu. Blockchain teknolojisini 5 yılı aşkın süredir araştıran BBVA, bu hizmetin nasıl sunulabileceği ile ilgili Ocak 2021’den beri deneyler yürütüyordu.

Kaynak: Koin Bülteni

Haftanın İstatistikleri: KriptoFinans

The Block’s Data Dashboard’a göre Bitcoin Lightning ağının kapasitesi, güncel fiyatlar- la 61.3 milyon dolar değerinde olan 1.500 bitcoin’in üzerine çıktı. Lightning ağı, Bitcoin’in küçük miktarlarda bitcoin göndermeyi daha ucuz ve daha hızlı hale getirmek için tasar- lanmış ana ölçeklendirme çözümüdür. Lightning explorer 1ML’ye göre, ağdaki ödemeler genellikle sadece birkaç saniye sürüyor ve ücretler yalnızca 1 satoshi’den veya yaklaşık 0,0038 ABD dolarından başlıyor.

Kaynak: The Block

Haftanın İstatistikleri: Blockchain

2013’ten bu yana kriptopara birimleri ve blockchain piyasasında toplam 478 M&A iş- lemi gerçekleşti. Salgının neden olduğu bir yavaşlamanın endişelerine rağmen, 2020, 2019’dan itibaren anlaşma aktivitesinde ılımlı (%10) bir artış gördü. Yükseliş piyasası hissi ve özel sektör piyasasında fon yaratma dinamiklerinin 2021’de artan anlaşma et- kinliğine ve rekabet gücüne yol açması muhtemeldir.

Kaynak: Token Data

Hazırlayanlar

 • Evrim Çalışkan
 • Furkan Can Baytemur
 • Gözde Arasıl
 • Ahmet Eren Tomurcuk
 • Uğurcan Alp
 • Uzay Yıldız
 • Kerem Büker
 • Ömer Anıl Fıçı

Bize Ulaşın

--

--

--

Bahçeşehir Üniversitesi bünyesinde kurulmuş olan “BlockchainIST (Blockchain İstanbul) Center”, Blockchain teknolojisi alanında faaliyet gösteren, Türkiye’nin ilk üniversite araştırma ve geliştirme merkezidir.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
BlockchainIST Center

BlockchainIST Center

BlockchainIST Center is an R&D Center for Blockchain, DeFi and FinTech. We provide consultancy and training for private and public sector around the world.

More from Medium

Xeggex Trading Platform.

1. What’s ETF?

Dexta Mini-Series: Part 2

Trading options on Zeta Markets