This is an email from KriptoEkonomi, a newsletter by BlockchainIST Center.

KriptoEkonomi Bülteni — 56

3 Temmuz 2021

Son bültenlerimizden anında haberdar olmak için Telegram grubumuza katılmayı unutmayın

 1. Sichuan Yetkilileri de Bitcoin Madenlerinin Kapanmasını İstedi
 2. Avrupa Merkez Bankası’ndan Dijital Avro Yorumu
 3. Fransa Merkez Bankası, MBDP Testlerine Devam Ediyor
 4. Kanada’nın Hive Blockchain Teknolojileri, Nasdaq Listelemesi için Onaylandı
 5. Galaxy Digital ve Goldman Sachs’in İşbirliği
 6. Eski PayPal Yöneticileri, Merkeziyetsiz Sınır Ötesi Ödeme Ağı Başlattı
 7. Portekiz, Kripto Borsalarına İşletme Lisansı Verdi
 8. İngiltere Bankası TSB, Müşterilerinin Kripto Alımını Yasaklayacak
 9. Çin’den Gelen Yasak Haberi Kriptopara Piyasasını Etkiledi
 10. Çinli Maden Şirketi Bitmain, Farklı Ülkeleri Değerlendirmeye Başladı
 11. El Salvador Bitcoin’i Eylül’de Kullanmaya Başlayıp Bedava Bitcoin Dağıtacak
 12. a16z 2.2 Milyar Dolarlık “En Büyük Kripto Fonunu” Kurdu
 13. Haftanın İstatistikleri: KriptoFinans
 14. Haftanın İstatistikleri: Blockchain
ICRYPEX Sunar
KriptoEkonomi — Ethem Barış Öztürk

Sichuan Yetkilileri de Bitcoin Madenlerinin Kapanmasını İstedi

Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu’nun (NDRC) Sichuan şubesi ve Sichuan Enerji Bürosu, CoinDesk tarafından alınan ve doğrulanan bir habere göre Cuma günü eyaletteki kripto madenciliği operasyonlarını durdurmak için bir bildiri yayınladı.

Muhtemelen Çin’deki en büyük hidro-tabanlı kripto madenciliği merkezi olan Sichuan, bitcoin madenciliğini bitiren Çin eyaletlerinin saflarına katılıyor. Son zamanlarda bir dizi eyalet sınırları içindeki madencilik operasyonlarını bitiriyor. İç Moğolistan, Qinghai ve Yunnan, sektöre yönelik baskıları veya kısmi yasakları duyurdular.

Sichuan’daki yerel yetkililer, State Grid tarafından potansiyel kripto madenciliği işletmeleri olarak tanımlanan 26 şirketi kapatmayı planlıyor. Bu arada belediye ve il yönetimleri de derhal bir denetim yapacak. İnceleme sırasında kripto madenciliği projesi olduğu tespit edilen herhangi bir şirket kapatılacaktır. Yerel yönetimlerin süreçle ilgili güncellemeleri 25 Haziran’a kadar NDRC’ye bildirmeleri gerekiyor.

Eyalet ve eyalet düzeyindeki enerji sağlayıcılarının kendi kendini denetlemesi ve herhangi bir kripto madenciliği projesini derhal askıya alması gerekiyor. Bildirimde ayrıca yerel yönetimlerin baskıdaki sorumlulukları da vurgulanıyor. Bildiride, “Yerel yönetimler, siyasi duruşlarını göstermeli ve daha bilinçli olmalı, baskıların niteliğini ve niceliğini garanti etmeli ve sosyal istikrarı sağlamalıdır” dendi.

Kaynak: Coindesk

Avrupa Merkez Bankası’ndan Dijital Avro Yorumu

Avrupa Merkez Bankası (AMB) yönetim kurulu üyesi Fabio Panetta, özel şirketlerin aksine, AMB’nin kullanıcıların verilerinden para kazanma konusunda “ticari bir çıkarı” olmadığını savundu.

Panetta, dijital avronun özel olarak çıkarılan stabilkoinlerden daha üstün gizlilik koruması sunduğunu savundu.

Ayrıca Panetta, özel firmaların kar amacını eleştirdi ve kullanıcıları hakkında büyük miktarda veri toplamanın ticari çıkarlarına olduğunu vurguladı.

Yönetim kurulu üyesi Financial Times’a “Biz özel şirketler gibi değiliz” dedi. “Kullanıcıların verilerini depolamak, yönetmek veya bunlardan para kazanmak konusunda ticari bir çıkarımız yok.”

AMB yetkilisi ayrıca, Avrupa Merkez Bankası’nın “ödeyen ve alacaklının cüzdanlarının dışında hiçbir verinin kaydedilmediği küçük miktarlar için çevrimdışı ödemeleri” test eden pilot uygulamalar gerçekleştirdiğini doğruladı.

Panetta’nın yorumları, merkez bankası tarafından verilen dijital para birimleri (MBDP) kullanılırken verilerin nasıl toplanacağı ve işleneceği ile ilgili popüler endişeleri gidermeyi amaçlıyor gibi görünüyor ve AMB’nin MBDP ile ilgili en son 8.000'den fazla katılımcılı kamu istişaresinde, ödemelerin gizliliğinin en üst sıradaki endişe olduğu ortaya çıktı.

İstişareden elde edilen bulguların Ocak ayında yayınlanmasının ardından Panetta, Ekonomik ve Parasal İşler Komitesi (ECON) başkanına, “gizliliğin korunmasını” ileriye doğru “önemli bir öncelik” olarak vurgulayan bir mektup kaleme aldı.

Kaynak: Coin Telegraph

Fransa Merkez Bankası, MBDP Testlerine Devam Ediyor

Fransa Merkez Bankası, İsviçre kripto bankası SEBA ile işbirliği içinde menkul kıymet işlemleri için bir merkez bankası dijital para birimi (MBDP) kılavuz uygulamasını tamamladı.

Fransa merkez bankası bir Avrupa Merkez Bankası MBDP geliştirme çalışmalarına devam ediyor.

Pazartesi günü banka, İsviçre merkezli büyük kriptopara bankası SEBA ile bir MBDP deneyinin başarıyla tamamlandığını resmen duyurdu.

SEBA, Banque Internationale à Luxembourg ve Lüksemburg merkezi LuxCSD ile işbirliği içinde yürütülen deneyde, bir Avrupa menkul kıymet mutabakat motoru olan TARGET2-Securities (T25) üzerinde borsada işlem gören menkul kıymetlerin takasını ve teslimini simüle etmek için MBDP kullandı.

SEBA, LuxCSD tarafından yönetilen ticaret sonrası uzlaşma ile Banque Internationale à Luxembourg’dan menkul kıymetler satın aldı. Fransa Merkez Bankası’nın finansal istikrar ve operasyonlar genel müdürü Nathalie Aufauvre, en son MBDP testinin geleneksel finans sistemleri ve dağıtılmış sistemlerin etkileşime girme olanaklarını gösterdiğini söyledi.

Banka, yeni MBDP testinin, Mart 2020'de başlatılan ve MBDP entegrasyonunu test etmeyi amaçlayan deneysel bir MBDP programının parçası olduğunu belirtti. Programın diğer deneyleri, Avrupa’daki diğer merkez bankalarına ek olarak Fransa Merkez Bankası MBDP’lerin uygulanabilirliğini test ettiği için 2021 ortasına kadar devam edecek.

Kaynak: Coin Telegraph

Kanada’nın Hive Blockchain Teknolojileri, Nasdaq Listelemesi için Onaylandı

Yeşil enerjiye odaklanan Kanadalı madenci önümüzdeki haftalarda ticarete hazır olacak.

Kanadalı Hive Blockchain Technologies Cuma günü yaptığı bir duyuruda, Nasdaq borsasında hisseleri listelemek için onay aldığını açıkladı. Hive şu anda HIVE.V kodu altında TSX Venture Exchange’de işlem görüyor ve hem Bitcoin hem de Ethereum madenciliğine odaklanıyor.

Hive’ın web sitesine göre, şirket özellikle yeşil enerjiye odaklanıyor ki bu kriptonun önemli enerji tüketimini eleştirenler için giderek daha önemli bir konu haline geliyor. Bu ay, Michael Saylor diğer görevlerinin yanı sıra kriptopara madenciliğinin ekolojik etkisine ışık tutmaya yardımcı olacak olan Bitcoin Madencilik Konseyi’nin ayrıntılarını açıkladı.

Hive’ın duyurusu, “Hive, Kanada, İsveç ve İzlanda’da Bitcoin ve Ethereum gibi dijital para birimleri üreten son teknoloji yeşil enerjiyle çalışan veri merkezi tesislerine sahiptir” diyor.

Fiyat artışıyla birlikte birçok madenci, küresel siyasi sahnede giderek daha güçlü sesler haline geliyor. Bu ay, Nasdaq listesinde yer alan Canaan Inc’in CEO’su, Çin’i Bitcoin madencilik yasağını hafifletmeye çağırdı.

Kaynak: Coin Telegraph

Galaxy Digital ve Goldman Sachs’in İşbirliği

Galaxy Digital, Goldman Sachs’ın bitcoin vadeli işlem blok alım satımları için bir likidite sağlayıcısı olarak hizmet vermeye başladı. Bu, Wall Street yatırım devi kripto ile ilgili hizmetlerini hızlandırırken gelen bir hareket oldu. Kripto şirketi Cuma günü yaptığı açıklamada, bu işlemlerin CME’nin bitcoin vadeli işlemleri teklifine bağlı olduğunu söyledi. Galaxy Eş Başkanı Damien Vanderwilt, “Goldman’ın stratejik bir ortağı olmaktan gurur duyuyoruz ve kurumlardan gelen artan talebi karşılamak ve kriptopara birimlerinin bir varlık sınıfı olarak daha geniş bir şekilde benimsenmesinin yolunu açmak için Max ve ekibiyle birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz” dedi.

Daha önce bildirildiği gibi, Goldman Sachs son aylarda kriptopara birimi hizmetlerini artırıyor. Goldman’ın kripto teklifi 2018'e kadar uzanıyor, ancak piyasaya kurumsal ilginin ardından yılın başından bu yana hız kazandı. Bloomberg, bu haftanın başlarında Goldman’ın müşterilerine Ethereum vadeli işlemleri için hizmet teklif etmeyi planladığını bildirdi.

Kaynak: The Block

Eski PayPal Yöneticileri, Merkeziyetsiz Sınır Ötesi Ödeme Ağı Başlattı

PayPal’in eski yöneticileri, bankaları, traderları ve ödeme sağlayıcıları da içine alan merkeziyetsiz küresel bir ödeme ağı olan Rapid’i başlattı.

Eski PayPal iş ve teknoloji liderlerinden Jim Nguyen ve Nas Kavian tarafından kurulan Six Clover, Borderless Capital, BCW Group ve Grupo Supervielle’nin yatırımları ile destekleniyor. Girişim yeni bir finans çağında olduğumuzu ve günümüzdeki işletmelerin para hareketi süreçlerindeki verimsizliklerini azaltmayı hedefleyen modern bir ödeme altyapısına ihtiyaç olduğunu savunarak rakibi Swift’i hedef alıyor.

Algorand blockchain üzerine kurulan merkeziyetsiz hızlı ödeme ağı, kuruluşların dijital para birimlerinin verimliliğini ve ölçeğini kullanarak gerçek zamanlı ödemeleri entegre etmesine ve etkinleştirmesine olanak sağlayacak, diyor Six Clover.

Proje ile entegre çalışan işletmeler, daha hızlı, ucuz ve güvenli sınır ötesi ödemeler sağlamak için merkeziyetsiz finans ekosistemine bağlanacaklar. Rapid, blockchain üzerinde dolaşımdaki parayı temsilen düzenlenmiş stabilkoinleri kullanıyor ve gönderici ile alıcı arasında anında değer aktarımı sağlıyor.

Six Clover CEO’su Jim Nguyen yaptığı açıklamada, “Six Clovers yerel ve sınırlar ötesi ödemelerle günümüzün birçok sorununu çözen ve dijital finans fırsatları dünyasının kapısını açan yeni nesil bir ödeme altyapısıdır” dedi.

Kaynak: Finextra

Portekiz, Kripto Borsalarına İşletme Lisansı Verdi

Merkez bankası, Criptoloja ve Mind the Coin’in ülkede faaliyet gösterebileceğini duyurdu.

Portekiz Merkez Bankası (Banco de Portugal) ilk kez iki kriptopara borsasına lisans verdi. Resmi açıklamada, Criptoloja ve Mind The Coin’i “sanal varlık hizmet sağlayıcıları” olarak tanıdığını duyurdu. Kripto ticaret platformlarıyla ilgili yeni bir yasanın bu yılın başlarında yürürlüğe girmesinden bu yana borsaların faaliyet göstermesi için ilk kez lisans verildi. Onay yaklaşık dokuz ay sonra geldi. Criptoloja’nın CEO’su Pedro Borges CoinDesk’e şirketin ilk olarak 29 Eylül 2020'de onay başvurusunda bulunduğunu söyledi.

Borges, “Uzun bir yoldu. Portekiz’deki ilk düzenlenmiş borsa olmak çok şey ifade ediyor” dedi.

Yerel medya kuruluşu Dinheiro Vivo’ya göre, Nisan ayında bir banka yöneticisi, o sırada Banco de Portugal’ın beş resmi kayıt talebi ve toplam 60 gayri resmi temas aldığını doğruladı.

Borges, Criptoloja’nın “önümüzdeki birkaç hafta içinde” operasyonları başlatmayı planladığını belirterek, şirketin müşterilerin çevrimiçi hesap açmasına izin verdiğini ancak henüz çevrimiçi ticareti etkinleştirmediğini de sözlerine ekledi. Borges’e göre, Criptoloja, kriptopara birimlerine yatırım yapmak isteyen ve yabancı borsalarda hesap açacak kadar kendine güvenmeyen Portekizlileri bir araya getirmeye çalışacak. Ayrıca, Portekiz’de kriptonun en büyük benimsenmesinin yeni nesil traderlar arasında olduğunu, ancak şirketin farklı profillerden insanlar arasında kripto ekosistemini tanıtmaya çalışacağını da sözlerine ekledi.

Kaynak: Coindesk

İngiltere Bankası TSB, Müşterilerinin Kripto Alımını Yasaklayacak

The Times’da yer alan bir rapora göre, Birleşik Krallık bankası TSB, ticaret platformlarında “aşırı yüksek” dolandırıcılık oranlarına ilişkin endişeler nedeniyle 5 milyondan fazla müşterisinin kriptopara satın almasını yasaklamaya hazırlanıyor.

Rapora göre, TSB, yetersiz güvenlik kontrolleri nedeniyle dolandırıcıların e-cüzdan kurmasına ve insanların parasını çalmasına izin verildiği endişesiyle 5.4 milyon müşterisinin Binance ve Kraken gibi ticaret platformlarına para göndermesini engellemeyi planlıyor. Raporda, kriptopara ile ilgili tüm dolandırıcılıkların yaklaşık üçte ikisinin Binance platformuna bağlı olduğu için Binance’in banka için özel bir endişe kaynağı olduğu bildiriliyor. Times’ın bildirdiğine göre, 30 günlük bir dönemde 849 TSB tasarruf sahibi Binance hesaplarından para kaybettiğini bildirdi. Raporda ayrıca, bankanın Binance’in müşteri dolandırıcılığı iddialarına “neredeyse hiç” yanıt vermediğini iddia ettiği ve hem Binance hem de Kraken’in bu iddiayı reddettiği de yer aldı. Binance sözcüsü Times’a, kullanıcıları dolandırıcılıktan “çok ciddi şekilde” koruma sorumluluğunu üstlendiklerini söyledi.

Kaynak: Coindesk

Çin’den Gelen Yasak Haberi Kriptopara Piyasasını Etkiledi

Çin’in en büyük üçüncü bankasının müşterilerinin bitcoin ve diğer kriptopara birimleri ile etkileşime girmesini yasaklaması büyük fiyat düşüşlerine sebebiyet verdi.

Çin’in devlet bankalarının birinin müşterilerinin bitcoin veya herhangi bir dijital varlıkla uğraşmasını yasaklama haberi ile birlikte bitcoin fiyatı iki haftalık en düşük seviyesine geriledi.

21 Haziran tarihli bir habere göre Çin’in Zirai Bankası müşterilerinin kriptopara birimleri ile herhangi bir iş yapmasını yasaklayacak yasağı özetleyen bir bildiri yayınladı. Banka, müşterilerinin bitcoin ve diğer dijital varlıklarla herhangi bir şekilde etkileşimde olduğunu keşfederse, hesaplarını feshedeceklerini açıkladı. Ayrıca banka şüpheli işlemleri ilgili makamlara bildirmeyi planlıyor. Bu haberlerle dünyanın en kalabalık ulusu kriptopara birimleri üzerindeki baskısını sürdürüyor. Daha önce çokça bildirildiği gibi ülke yaklaşık on yıl önce de bitcoini resmen yasaklamıştı ve tutumunu sık sık yinelemekten hoşlanıyor. Bu kez Çin’in eylemleri daha da agresif gözüküyor, çünkü madenciliği hedef alarak birçok bölgesinde bu tür operasyonları yasaklamıştı.

Kripto toplulukları, bitcoin’in merkeziyetsiz doğasından tamamen farklı çalışacak dijital yuan nedeniyle Çin’in hamlelerini yaptığını düşünüyor. Çin Zirai Bankası’nın aslında Merkez Bankası Dijital Para Birimi üzerinde çalıştığını ve önceki testlerde de yer aldığını hatırlamakta fayda var. Yine de bankanın bugün yaptığı açıklama piyasayı hemen etkiledi. Sadece birkaç saat içinde bitcoin fiyatı 2.000 dolardan fazla düşerek iki haftanın en düşük seviyesi olan 32.300 dolara geriledi. Twitter kullanıcılarına göre bankanın sözde bildirimini yayınladıktan kısa bir süre sonra sildiğini de belirtmekte fayda var.

Kaynak: CryptoPotato

Çinli Maden Şirketi Bitmain, Farklı Ülkeleri Değerlendirmeye Başladı

Bitcoin (BTC) üretmek için kullanılan ASIC cihazlarının en büyük üreticilerinden biri olan Bitmain, Çin’de uygulanan madencilik kısıtlamalarının ardından birkaç farklı ülkeyi değerlendirmeye başladığını açıkladı.

Çin’in Sincan, İç Moğolistan, Qinghai, Sichuan gibi bölgelerindeki Bitcoin madencilerine son birkaç hafta içerisinde çeşitli ölçeklerde kısıtlama uygulanmaya başladı.

Bitcoin ağındaki hash oranının düşmesine yol açan kısıtlamalar, bazı madencileri başka ülkelere göç etmeye, bazı madencileri ise ellerindeki cihazları ikinci el olarak satışa çıkarmaya zorladı.

Maden cihazı satışlarını askıya aldı
İkinci el ASIC miktarındaki artış, madencilik sektöründeki dengenin bozulmasına ve fiyatların dalgalanmasına yol açtı. Jiemian News tarafından aktarılanlara göre Bitmain’in ürettiği Antminer S19 model cihazların ikinci eli 15 Haziran’da 40.000 yuandan; 23 Haziran’da 30.000 yuanın altından satılıyordu.

2013’te kurulan Pekin merkezli Bitmain, duyurusunda Antminer cihazının spot satışını geçici olarak durdurduğunu açıkladı. Spot satışları durdurma kararının Haziran-Ağustos aylarını kapsayacağını belirten şirket, Eylül’den sonra teslimatları sürdürecek.

Şirketin açıklamasına göre halihazırda Antminer siparişi vermiş müşterilere sorunsuz bir şekilde teslimat yapılacak.

Bitmain, bu kararı ikinci el pazarının üstündeki baskıyı hafifletmek ve madencilerin sektördeki yeni şartlara “kolay bir şekilde geçiş yapabilmesini sağlamak” için aldığını açıkladı.

En büyük maden havuzlarından Antpool’un da işletmecisi olan Bitmain, sektördeki şirketlerle başka şekillerde de iş birliği yapıyor.

Forkast.news tarafından aktarılanlara göre Bitmain, 19 Haziran’da Sichuan’ın başkenti Chengdu’da madencilik sektöründen bazı temsilcilerin katıldığı bir toplantı düzenledi. Bitmain’in bu şirketlere yurt dışında nasıl şirket kurulacağı, maden tesisi inşa edileceği, ekip oluşturulacağı gibi konularda yardımcı olduğu belirtildi.

Kendi çalışanlarının bir kısmını da yurt dışına göndermeye başlayan şirket, şu ana dek ABD, Kanada, Avustralya, Rusya, Belarus, İsveç, Norveç, Kazakistan, Angola, Kongo, Endonezya gibi ülkelere ziyaret düzenlendi.

Kaynak: Koin Bülteni

El Salvador Bitcoin’i Eylülde Kullanmaya Başlayıp, Bedava Bitcoin Dağıtacak

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, yaptığı konuşmada Bitcoin’in (BTC) ülkenin yasal ödeme aracı olarak tanınmasını sağlayan yasanın 7 Eylül itibarıyla yürürlüğe gireceğini açıkladı.

El Salvador, 9 Haziran’da onaylanan yasayla Amerikan dolarının yanı sıra Bitcoin’i de yasal ödeme aracı olarak kabul etti.

Devlet, Bitcoin yasasının yürürlüğe girmesiyle Chivo adı verilen dijital bir cüzdanı kullanmaya başlayacak.

El Salvador’da bu cüzdanı indiren vatandaşlara 30 dolar değerinde, bedava Bitcoin verilecek.

BTC’nin yasal ödeme aracı olması, vatandaşlara alışveriş sırasında Amerikan doları yerine Bitcoin ile ödeme yapma imkanı sunacak.

Kaynak: Koin Bülteni

a16z 2.2 Milyar Dolarlık “En Büyük Kripto Fonunu” Kurdu

Andreessen Horowitz (a16z), perşembe günkü duyurusunda kriptopara sektörüne yoğunlaşacak 2.2 milyar dolar değerinde bir girişim fonu kurduğunu açıkladı. Şirket, bunun kendi klasmanında şu ana kadar kurulmuş en büyük fon olduğunu belirtti.

Andreessen Horowitz, dedikodusu nisan ayından beri yapılan dev kriptopara fonunu resmen tanıttı. Chris Dixon ile Katie Haun tarafından yönetilecek olan 2.2 milyar dolarlık fon, “kripto ağlarına ve bu sektörde çalışan (proje) kurucularına ve ekiplerine” yatırım yapacak.

Şirket, Crypto Fund III adı altında kurduğu fonun “şu ana kadar kurulmuş en büyük kripto fonu” olduğunu açıkladı. Bu fonun, “kriptonun, finans altyapısının gitgide daha ana akım bir unsuru haline geldiğinin göstergesi” olduğu belirtildi.

2013’ten beri sektörün birçok farklı alanına yatırım yapan a16z’nin portföyünde Ava Labs, Coinbase, Compound, Dapper Labs, Robinhood, Uniswap gibi pek çok isim yer alıyor. CoinDesk’in haberine göre a16z, Coinbase Nasdaq’ta arz edilince 449.2 milyon dolarlık Coinbase hissesi sattı.

Crypto Fund III, “kriptonun en heyecanlı alanlarına” yatırım yapacak. 2.2 milyar dolarlık fon; erken aşamadaki projelere tohum yatırımı yapmanın ötesinde, daha ileri aşamalara ulaşmış projelere de yatırım yapacak.

Andreessen Horowitz kadrosuna geçen yıl New York Borsasından katılan Anthony Albanese, şirketin kriptopara bölümünün COO’luğuna atandı.

Bunun haricinde ABD Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu Kurumsal Finans Dairesi eski direktörü Bill Hinman, geçmişte ABD’nin şimdiki başkanı Joe Biden’a danışmanlık yapmış Tomicah Tillemann, Coinbase’in ilk iletişim başkan yardımcısı Rachael Horwitz gibi isimlerin de Andreessen Horowitz bünyesinde çalışacağı duyuruldu.

Kaynak: Koin Bülteni

Haftanın İstatistikleri: KriptoFinans

Bitcoin madencilik havuzlarının dağılımının değerlendirilmesine göre hash oranı hala coğrafi olarak Çin merkezli, ancak Çin yetkilileri tarafından gerçekleştirilen son düzenleyici eylemler göz önüne alındığında bu muhtemelen değişecektir. Amerika merkezli bir madencilik havuzu olan Foundry, diğer Kuzey Amerika merkezli havuzlar arasında yavaş yavaş pazar payını almaya başladı.

Kaynak: The Block

Haftanın İstatistikleri: Blockchain

Mayıs 2021, blockchain ile bağlantılı 1.000.000’dan fazla benzersiz aktif cüzdan ile blockchain endüstrisi için yoğun bir aydı. Ay boyunca 480’den fazla yeni uygulama başlatılırken, DeFi sektörü ayı Ethereum, BSC ve Polygon olmak üzere 3 ana protokolde kilitlenen 81 milyar dolardan fazla değerle kapattı.

Kaynak: DappRadar

Hazırlayanlar

 • Evrim Çalışkan
 • Furkan Can Baytemur
 • Gözde Arasıl
 • Ahmet Eren Tomurcuk
 • Uğurcan Alp
 • Uzay Yıldız
 • Kerem Büker
 • Ömer Anıl Fıçı

Bize Ulaşın

--

--

--

Bahçeşehir Üniversitesi bünyesinde kurulmuş olan “BlockchainIST (Blockchain İstanbul) Center”, Blockchain teknolojisi alanında faaliyet gösteren, Türkiye’nin ilk üniversite araştırma ve geliştirme merkezidir.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
BlockchainIST Center

BlockchainIST Center

BlockchainIST Center is an R&D Center for Blockchain, DeFi and FinTech. We provide consultancy and training for private and public sector around the world.

More from Medium

Fetch AI

1. What’s ETF?

Xeggex Trading Platform.

DAO Golden Cross — An optimal return regardless of market conditions