This is an email from KriptoEkonomi, a newsletter by BlockchainIST Center.

ICRYPEX Sunar
KriptoEkonomi — Tansel Kaya

AB Düzenleyicileri Kripto Kısıtlaması Önerdi

Avrupa Komisyonu 20 Temmuz’da yaptığı açıklamada AB Kara Para Aklama ve Terörle Mücadele Finansmanı’nın kurallarını güçlendirmeye yönelik tekliflerden bahsetti. Açıklamalardaki yasa teklifi AB’nin tüm Kara Para Aklama ve Terörle Mücadele Finansmanı kuralları kripto sektörüne uygulamak için hareket ediyor. Bu da AB’de faaliyet gösteren tüm kriptopara hizmet sağlayıcılarının KYC (Müşterini Tanı) politikalarına uymasına ve gerekli görüldüğü takdirde Kara Para Aklama ve Terörle Mücadele kapsamında kripto varlık transferlerini tam olarak görüntüleyebilmesi anlamına geliyor. Şu anda bu kurallar belirli kriptopara hizmeti sağlayıcıları için geçerli.

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis yaptığı bir basın toplantısında, “Yasalarımız zamana ve teknolojik gelişmeye ayak uydurmak zorundadırlar.” dedi.

Yasa teklifi aynı zamanda anonim kripto varlık cüzdanlarını da yasaklamayı hedefliyor. Temmuz ayında Avrupa Komisyonundaki bir sözcünün Cryptonews’e yaptığı açıklamada bu kuralların yalnızca sanal varlık hizmeti sağlayıcıları tarafından verilen hesaplar için geçerli olduğunu ve bireysel sanal cüzdan sahiplerinin bu kurallardan etkilenmeyeceğini belirtti.

Bu yasa tekliflerinin hükümetin düzenleyici kurumları tarafından kripto incelemeleri artarken ortaya çıkması da dikkat çekici. Geçtiğimiz Mayıs ayında Çin, finansal kurumlarin ve ödeme şirketlerinin kriptopara işlemlerine gitmesini yasakladı. Haziran ayında Birleşik Krallık, mali düzenleyici olan FCA (Mali Davranış Otoritesi) kripto yatırımları hakkında tüketicileri uyaran bir bildiri yayınladı. ABD hazinesi de vergi kaçakçılığının önüne geçmek için kriptopara birimi raporlamaları için yönergelerinde değişiklik yapıyor.

Kaynak:The Defiant

Binance US Halka Arz Edilebilir

Binance CEO’su Changpeng Zhao, kripto borsası Binance US’in halka açılabileceğini söyledi.

Zhao “Yarını Yeniden Tanımla” etkinliğinde, “ABD’deki ortağımız potansiyel halka arz rotasını düşünüyor.” dedi. “Ancak halka arz rotası henüz %100 kesin değil.”

Bu, Zhao’nun bu yılın başlarında The Block’a söylediklerinden son derece farklı. O zaman, Binance’in geleneksel bir halka arz yerine daha kriptoya uygun bir yol izlemek, yani “utility token” BNB’yi geliştirmek istediğini söylemişti.

Zhao, Binance’in halka arza gitmeden önce şirket yapısını değiştirmesi gerekeceğini çünkü çoğu düzenleyicinin bir genel merkez, bir ofis veya bir tüzel kişilik görmek istediğini söyledi.

“Bu yapıları kuruyoruz” dedi. “Bu yapılar bir kez yerleştikten sonra, halka arzın gerçekleşmesi kolaylaşabilir. Ancak şu anda hala erken aşamalardayız.”

Zhao’ya göre kripto alanı artık “nispeten yoğun bir şekilde düzenleniyor”. Zhao, bu sebeple Binance’in “bir teknoloji girişiminden bir finansal hizmetler şirketine büyük bir dönüş yapması” gerektiğini söyledi.

Zhao, düzenlemelerin artmasıyla Binance’in uyum çabalarını da hızlandırdığını söyledi. Binance’in düzenleyici iletişimini geliştirmek için “Birçok geleneksel uyum çalışanını ve ayrıca eski düzenleyicileri işe alıyoruz” dedi. Düzenleyicilerle iletişim kurmanın şu anda Binance’in temel güçlü yönlerinden biri olmadığını kabul etti.

Kaynak:The Block

Binance, Kripto Marj Ticaretini Sınırlıyor

Duyuru, CEO Changpeng Zhao’nun Binance’in kullanıcıların vadeli işlem sözleşmeleri ticareti yapmak için kullanabilecekleri maksimum kaldıracı azalttığını tweet atmasından saatler sonra geldi.

Dünyanın büyük kriptopara borsası Binance, bazı hizmetlerine karşı yaygın bir düzenleyici tepkiyi önlemeye çalışırken, Sterlin, Euro ve Avustralya doları içeren kripto marj ticaretini durdurmaya hazırlanıyor.

10 Ağustos’tan itibaren Binance Margin, GBP, EUR ve AUD çiftleri ve bitcoin dahil olmak üzere büyük kriptopara birimleri için borçlanmayı askıya alacak.

Binance, 12 Ağustos’a kadar otomatik ödeme yapacak, bekleyen siparişleri iptal edecek ve etkilenen tüm çiftleri listeden çıkaracak.

Duyuru, CEO Changpeng Zhao’nun Binance’in kullanıcılarının vadeli işlem sözleşmeleri ticaretinde kullanabilecekleri maksimum kaldıracı FTX’in öncülüğünü takiben 100x’ten 20x’e düşürdüğünü tweetlemesinden sadece birkaç saat sonra geldi.

Binance, son haftalarda İngiltere, Japonya, İtalya ve Tayland da dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki finansal düzenleyicilerden bir dizi uyarı ve ihbarın hedefi oldu.

Kaynak:CoinDesk

Kolombiya Merkez Bankası Bond Projesini Başlattı

Kolombiya Merkez Bankası (Banco de la República), IDB Group ve Banco Davivienda, Kolombiya’nın ilk blockchain tahvilinin pilot uygulamasını başlattı. Banco de la República tarafından yapılan resmi açıklamaya göre, tahvil, Kolombiya Menkul Kıymetler Piyasası için akıllı sözleşmelerin kullanılması yoluyla çıkarılacak, yerleştirilecek, işlem görecek ve ödenecek. Banco de la República, pilot programın “bir menkul kıymetin ihraçtan vadeye kadar olan yaşam döngüsünde bu yeni teknolojinin faydalarını doğrulamayı amaçladığını” ve altı ay sürmesinin beklendiğini de sözlerine ekledi. Bogota merkezli bir Kolombiya bankası olan Banco Davivienda tahvil ihraç edecek ve IDB Invest tüm ihracı üstlenecek. Ayrıca yapılan bi̇r açıklamada ise, i̇şlemleri̇n BID Lab tarafından başlatılan bir platform olan LACChain’e kaydedileceği ve “bağın tam izlenebilirliğini blockchain teknolojisinde bırakacağı” belirtildi. Bu pilot program kapsamındaki para, blockchain ağında bir gözlemci düğüm görevi görecek olan Banco de la República’nın ödeme sistemi tarafından işlenecek. Açıklamada, IDB Group’un kavram kanıtının uygulanması için teknik desteğe katkıda bulunacağı ve yapılan i̇şlemleri̇n hem düzenleyici hem de teknik yönleri hakkında tavsiyelerde bulunacağı belirtildi.

Kaynak:CoinDesk

Blockchain Australia, Yasal Düzenlemeler için Hükümete Çağrı Yaptı

Yerel kriptopara birimi endüstrisini temsil eden büyük bir birlik olan Blockchain Australia, kripto düzenleme önerilerini resmi olarak federal hükümete sundu. Kuruluş, Avustralya Senatosu Seçim Komitesine Teknoloji ve Finans Merkezi olarak bir başvuru sunarak hükümeti yerel kripto hizmet sağlayıcıları için güvenli bir liman sağlamaya çağırdı. Bir dizi düzenleyici tavsiyeye işaret eden Blockchain Australia, tüketici sonuçlarını geliştirirken ülkede inovasyon ve rekabeti sağlayan “amaca uygun bir düzenleyici çerçeve” benimsemek için koordineli ve kademeli bir yaklaşıma duyulan ihtiyacı vurguladı.

Kripto savunucuları, yerel endüstrinin “düzenleme netliği için yıllarca beklemeyi göze alamayacağını” vurguladı ve yerel tüketiciler, ülkedeki düzenlenmiş kripto hizmetlerine erişmek için güvene ihtiyaç duyduklarını belirterek şunları söyledi: “Hükümet ve ilgili düzenleyiciler, kripto varlık sağlayıcılarına rehberlik veya mevzuat getirene kadar güvenli bir liman sağlamalıdır. Herhangi bir mevzuat, uygun bir geçiş dönemi içermeli ve geriye dönük olarak uygulanmamalıdır.”

Önerilerin bir parçası olarak Blockchain Australia, kripto endüstrisi ile finansal otoriteler arasında iletişimi kolaylaştırmak için bir düzenleyici çalışma grubu kurulmasını tavsiye etti. Örgüt, Avustralya Menkul Kıymetler ve Yatırımlar Komisyonu (ASIC), Avustralya İhtiyati Düzenleme Kurumu, Avustralya Rezerv Bankası, Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu ve Avustralya Vergi Dairesi dahil olmak üzere birçok Avustralya makamıyla işbirliğine dikkat çekti. Blockchain Australia, ASIC’den, lisanslı saklama hizmeti sağlayıcılarının kripto varlık saklama hizmetleri sağlayabileceğini açıkça belirtmek için RG133 olarak bilinen yerel saklama hizmeti düzenlemesini güncellemesini özellikle istedi.

Blockhain Australia’nın yaptığı öneriler üç aşamadan oluşuyor: 1. Güvenli Bir Limanın Sağlanması, 2. Daha Fazla Rehberlik ve Katılım İçin Öneriler, 3. Mevzuat Değişikliği Önerileri. Haber, yerel finansal oyuncularının Avustralya’daki kriptopara birimi endüstrisi hakkındaki endişelerini daha fazla dile getirmesinin ardından geldi.

Kaynak:Coin Telegraph

New York’da Bitcoin Madenciliği

New York eyaletinin kuzeyindeki bir sınır kasabası, kripto madenciliği tesislerine 90 günlük bir moratoryum uygulamayı planlarken, onları nasıl düzenleyeceğini araştırıyor.

Ancak bunun nedeni madencilerin Massena’nın ucuz elektriğini emmesi veya çevreyi kirletmesi değil. Kanada sınırına yakın 12.000 kişilik kasabanın sakinleri, kasaba yakınlarına yerleşen artan sayıda kripto madencisinin göze batan bir durum olduğundan endişe ediyor.

Kasabanın kamu hizmeti şirketi Massena Electric, üç maden işletmesi ile pazarlık yapıyor ve diğer madencilere moratoryum uyguladı.

Madencilik operasyonlarından biri olan Petawatt Group, iki yıl önce 140 dönüm arazi satın aldı. Kurucu ortak Jason Rappaport, madenciliğin yanı sıra, Massena’nın bir kısmını et ikameleri için bitki proteinleri yetiştirmek için kullanmayı planlıyor, bu da daha fazla iş yaratacak.

ABD’deki madenciler, Çin’in kripto baskısının bıraktığı boşluğun bir kısmını doldurdu.

Ülkenin devam eden baskılarının son dönemi Mayıs ayında başladı, ancak Cambridge Alternatif Finans Merkezi’nden gelen veriler, Çin’in Bitcoin ağının hash oranındaki payının Eylül 2019'daki %75'ten bu yıl Nisan ayına kadar %46'ya düştüğünü gösteriyor.

Aynı dönemde, ABD madenciler arasında popülaritesini arttırdı. Amerika’nın Bitcoin hash oranındaki payı, dünyadaki Bitcoin madenciliği için ikinci en büyük merkez haline gelerek %4,1'den %16,8'e ulaşarak dört kattan fazla arttı.

Kaynak:Decrypt

Rusya Merkez Bankası’ndan Borsalara Bildirim

Rusya Merkez Bankası, ülkedeki borsalardan kriptopara birimine dahil olan yabancı ve yerel şirketlerin listelenmesinden kaçınmalarını isteyen bir bildiri yayınladı. Bu bi̇ldi̇ri̇de Merkez Bankası, kriptopara birimine dayanan şi̇rketleri̇n borsalardan diskalifiye edi̇lmesi̇ gerektiğini savunuyor. Buna Rusya dışındaki dijital finansal varlıklar, kripto endeksleri ve türevleri dahildir. Bu uyarının arkasındaki mantık, dijital varlıkların doğal değişkenliğine odaklanılması ve aynı zamanda teknoloji ve düzenlemeyle ilgili risklerden de bahsedili̇yor olmasıdır. Bu bildirim, merkez bankası dijital para birimleri (CBDC’ler) veya Rusya’da yayınlanan herhangi bir yetkili dijital varlık için geçerli değildir. Rusya Merkez Bankası’nın gösterdi̇ği̇ bu tavır, Mayıs ayında Çi̇n’de gerçekleşen ve bi̇tcoi̇n fiyatlarını düşüren ulusal yasaklarla benzerli̇k i̇çeri̇yor. Ni̇teki̇m Çin, firmaların müşterilere kayıt, ticaret, takas ve uzlaşma gibi kriptopara içeren herhangi bir hizmet veya ürün sunmasını yasaklamıştı.

Kaynak:Fintech Futures

JP Morgan‘dan Kripto Ticaret Hamlesi

Business Insider’ın bir raporuna göre, JP Morgan danışmanlarıyla iletişime geçti ve müşterilerinin kripto ticareti yapmaları için onay verdi. Bu adım, JP Morgan’ı Amerika Birleşik Devletleri’nde kripto ticaretine yeşil ışık yakan ilk büyük banka yapacaktır.

Danışmanlara gönderilen not, onlara artık beş kripto ürünü için sipariş alabileceklerini belirtiyor. Ürünlerin dördü, Bitcoin Trust, Bitcoin Cash Trust, Ethereum Trust ve Ethereum Classic dahil olmak üzere Grayscale Investments’tan. Beşinci fon ise Osprey Funds’ın Bitcoin Trust’ı. Raporda, hareketin yatırım tavsiyesi için piyasada bulunan tüm JPMorgan müşterileri için geçerli olacağını bildiriyor. Buna JPMorgan’ın bankanın komisyonsuz Chase ticaret uygulamalarını kullanan kendi kendini yöneten müşterileri, en iyi danışmanlar tarafından yönetilen varlıklı müşteriler ve özel banka tarafından hizmet verilen varlıklı müşteriler dahildir.

JPMorgan daha önce kripto ticareti teklif etmiş olsa da, hangi müşterilerin katılmasına izin verileceğini şart koşuyordu. Şimdiye kadar, yalnızca özel varlık müşterilerinin NYDIG’in yardımıyla yönetilen bir bitcoin fonuna yatırım yapmasına izin verildi. Bu genişleme, bankanın dijital para birimiyle ilgili çeşitli pozisyonlar için işe alımlar yaptığı haberi üzerine geldi.

Kaynak:BeInCrypto

Vitalik Buterin, Stoner Cats’in Kadrosuna Katıldı

Aktris Mila Kunis’in yapımcılığını üstlendiği animasyonlu web dizisi “Stoner Cats” şimdiden Jane Fonda, Chris Rock ve Ashton Kutcher’ın da aralarında bulunduğu birinci sınıf bir Hollywood kadrosuna sahip. Ancak blockchain bağlantılı TV şovu bir kripto yıldızı olan Ethereum yaratıcısı Vitalik Buterin’i de kadrosuna ekleyerek gücünü arttırdı. Ethereum belgeselinde de yer alan Buterin, Bayan Stoner’a ait beş canlı kediye tavsiyelerde bulunan, kürklü, tek gözlüklü kedi Catsington’ı seslendirecek. İlk beş dakikalık bölümü izlemek için izleyicilerin, hem şovdan rastgele seçilen bir karakterin dijital bir çizimi olan, hem de tüm “Stoner Cats” bölümlerinin kilidini açmak için bir NFT satın almaları gerekiyor. NFT’ler yayın sırasında yaklaşık 750 dolar olan 0,35 ETH’ye satılacak.

Buterin de dahil olmak üzere tüm oyuncu kadrosuna Ethereum ile ödeme yapılacak. Buterin, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, maaşının %100'ünün, yaşlanmaya bağlı hastalıklara tedavi bulmaya odaklanan, kar amacı gütmeyen bir araştırma kuruluşu olan SENS Vakfı’na bağışlanacağını söyledi. Her oyuncu üyesine, projenin ilk NFT lansmanında aldığı finansman düzeyine bağlı olarak eşit bir miktar ödenecek. Sezonu bitirmek için “Stoner Cats” ekibinin 10.420 NFT finansman hedefinin en az %50'sine ulaşması gerekiyor. Ancak Beller’e göre, proje tamamen yaklaşık 7,5 milyon dolar olarak finanse edilse bile, oyuncu kadrosu, eş değer, geleneksel olarak finanse edilen bir projede kazanacaklarının sadece yarısını alacaktı. Beller, “Bunu insanları kripto hakkında eğitmek ve onları saflara katmak için bir fırsat olarak görüyoruz. Şahsen birçok kripto kaynağının göz korkutucu olduğunu düşünüyorum. Bu kavramları açıklamaya başlamak için kriptonun dışında insanların tanıdığı ve güvendiği insanlara, yüzlere ve seslere ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Bu proje başarısız olsa bile, bunu gerçekleştirebiliriz.” dedi.

Kaynak: Coindesk

Blockchain Girişimleri İkinci Çeyrekte Finansman Rekoru Kırdı

Kriptopara fiyatlarındaki keskin düşüşe rağmen, blokzinciri girişimleri için finansman, ikinci çeyrekte ilk kez 4 milyar doları aştı.

Analitik firması CB Insights’ın verilerine göre, gelişmekte olan sektördeki şirketler, bir önceki çeyreğe göre %50′den fazla ve bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık dokuz kat artışla 4,38 milyar dolarlık rekor bir artış sağladı.

İkinci çeyrekte bir blokzinciri şirketi için en büyük finansman turu, ödeme ve dijital para birimi şirketi Circle’a 440 milyon dolarlık bir yatırımdı. Circle kısa süre önce halka açılma planlarını duyurdu.

İnsanların dijital para birimlerini saklamaları için donanım cüzdanları geliştiren Ledger, 380 milyon dolar toplayarak çeyrekte en büyük ikinci turu çekti. Aralık ayındaki bir röportajda Ledger CEO’su Pascal Gauthier, CNBC’ye kripto piyasasının olgunlaştığını ve büyük kurumsal oyuncuların dahil olduğunu söyledi.

“2018′de, son turumuzu yükselttiğimizde, finansal kurumlar oyunda değildi” dedi ve şimdi, “dünyadaki her büyük finans kurumunun kriptoya yatırım yapmak için bir planı var ya da bir plan üzerinde çalışıyor” diye ekledi.

Rekor finansman, yatırımcıların dijital para birimleri için teknoloji geliştiren özel girişimlerde ve onları destekleyen dağıtık ağlarda hisse satın alarak kripto endüstrisine girmenin alternatif yollarını nasıl bulduklarını vurguluyor.

Girişim yatırımcıları, düşen kriptopara birimi fiyatlarından etkilenmemiş görünüyor. ABD kripto borsası Coinbase’in halka açıldığı Nisan ayında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan yaklaşık 65.000 $’a ulaştığından bu yana Bitcoin yarıdan fazla değer kaybetti.

Dünyanın en büyük ikinci dijital parası olan Ether, Mayıs ayında 4.000 $ ‘ dan fazla rekor kırdığından bu yana %50’nin üzerine düştü.

CB Insights’ın kıdemli analisti Chris Bendtsen CNBC’YE verdiği demeçte,” Mevcut oranda, blockchain finansmanı bir önceki yıl sonu rekorunu kıracak (2018'de toplanan toplamın üç katından fazla) “ dedi. “Blockchain’in rekor finansman yılı, artan tüketici ve kriptopara birimleri için kurumsal talep tarafından yönlendiriliyor” diye ekledi. “Kısa vadeli fiyat oynaklığına rağmen, VC firmaları kriptonun ana varlık sınıfı olarak geleceği ve blockchain’in finansal piyasaları daha verimli, erişilebilir ve güvenli hale getirme potansiyeli konusunda hala yükseliş gösteriyor.”

Geçen ay, Andreessen Horowitz 2.2 milyar dolarlık kriptopara odaklı bir fon başlattı. Silikon Vadisi risk sermayesi şirketi bir blog yazısında, “Bir sonraki bilgisayar inovasyon dalgasının kripto tarafından yönlendirileceğine inanıyoruz” dedi.

Kaynak: CNBC

Asya’da Geleneksel Bankalar ve FinTech Şirketleri

Dijital ödemeler sunan Fintech şirketleri, son yıllarda Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) bölgesindeki müşteri tabanlarını hızla büyütüyor. ASEAN’ın Büyük Beşi — Endonezya, Tayland, Filipinler, Singapur ve Malezya, bölgesel elektronik e-cüzdan platformları oluşturan banka dışı kuruluşlar için bir yuvadır. Fintech uygulamaları geçen yıldan beri bölgede büyük talep gördü.

Ek olarak, dijital challenger bankalar (DCB), müşterilere finans ve bankacılık hizmetleri üzerinde daha iyi kontrol ve daha kolay erişim vaat ederek, bankacılıkta yepyeni bir bakış açısıyla finansal alana giriyor. 2020'nin sonu itibariyle, Asya Pasifik bölgesinde küresel DCB’lerin %20'si bulunmaktadır. Çoğu, teknoloji devleri ve finansal olmayan kurumlar (örneğin teknoloji ve telekom şirketleri) gibi konsorsiyum oyuncuları tarafından desteklenmektedir.

Ayrıca, bankacılık ve finans otoriteleri düzenlemeleriyle çok daha liberal oldular ve bu da yeni fintech ve DCB oyuncuları için kuruluşu çekici bir olasılık haline getirdi.

ASEAN genelinde, genellikle e-cüzdanlar biçiminde saklanan değer veya ön ödemeli araçlar, yaygın olarak küçük değerli işlemler yapmak için kullanılır. Elektronik para veya e-para olarak bilinen bu ürünler, bölgedeki en az 256 banka dışı kuruluş tarafından ihraç edilebilir. Bankalar ve yetkili banka dışı kuruluşlar, eşdeğer fonların alınması karşılığında müşterilere e-para verir. Müşteriler, çeşitli ürün veya hizmetler için ödeme yapmak için kullanılabilecek e-para içeren hesaplara sahiptir. Bununla birlikte, e-para hesapları, bir bankadaki gibi mevduat hesapları değildir — tasarruf veya faiz toplamak için değil, ödemeyi kolaylaştırmak için kullanılırlar. Daha da önemlisi, banka hesabı olmayanlar tarafından kullanılabilirler. Bu hesaplara, doğrudan banka hesaplarından, kredi kartlarından veya fiziksel mağazalardan satın alınabilen kontör kartlarıyla borçlandırılan fonlar yüklenebilir. Bu e-cüzdan uygulamalarının popülerliğini sağlayan şey, çevrimiçi ve çevrimdışı tüccarlar ve e-ticaret platformları tarafından kabul edilmeleridir. Ek olarak, örneğin belediye hizmetleri için ödemeleri merkezileştirebilen mevcut çok amaçlı uygulamalara entegre edilebilirler.

Kaynak: Techwire Asia

Hindistan ve Nijerya, MBDP planlarını ilerletiyor

Dünyanın gelişmekte olan ekonomilerinden en büyük ikisi olan Hindistan ve Nijerya, merkez bankası dijital para birimlerini piyasaya sürme planlarını hızlandırıyor.

Hindistan Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Shri T Rabi Sanker yaptığı konuşmada, “MBDP’lerin zamanının yaklaştığını” ve bankanın “aşamalı bir uygulama stratejisi için çalıştığını” söyledi.

Hindistan, son on yılda elektronik ödemelere büyük yatırım yaptı, vatandaşları nakit kullanımından uzaklaştırmak için Unified Payments Interface (UPI) ve RuPay ağı gibi teknolojileri kullanıma sundu.

Sanker bir web semineri sırasında “Banka hesap bakiyeleri yerine MBDP’nin işlem gördüğü bir UPI sistemi hayal edin, bankalar arası uzlaşma ihtiyacı ortadan kalkar. Ayrıca MBDP’ler ödeme sistemlerinin daha gerçek zamanlı ve uygun maliyetli şekilde küreselleşmesini sağlayabilir” dedi.

Başkan Yardımcısı, Hindistan’da elektronik ödemelerin artmasına rağmen, nakit paranın küçük işlemler için hala popüler olduğunu belirtiyor. Bir MBDP, özellikle anonimlik korunuyorsa, bu durumu değiştirmeye yardımcı olabilir.

Sanker, bankanın MBDP için perakende veya toptan satış kullanımı konusunu hala araştırdığını söylüyor.

Nijerya Merkez Bankası formasyon teknolojisi direktörü Rakiya Muhammed ise bir web seminerinde Nijerya’nın MBDP pilotunu 1 Ekim’de başlatacağını açıkladı.

Yerel basında çıkan haberlere göre Giant adlı pilot MBDP, Hyperledger blokzincirini kullanacak.

Kaynak: Finextra

Uniswap Labs, Bazı Tokenlere Erişimi Kısıtlıyor

Yazılım geliştirme stüdyosu bir blog yayınında, Uniswap Labs’in desteklediği protokol arayüzündeki tokenize edilmiş hisse senetleri ve türevleri de dahil olmak üzere bazı tokenlere erişimi kısıtladığını söyledi.

Haber, ABD düzenleyicilerinin bu tür ürünleri giderek daha fazla inceleyeceklerini açıklamasından günler sonra geldi. Uniswap, kararını açıklarken sebep olarak “gelişen düzenleyici manzara” dedi.

Blog yazısında, “Diğer DeFi arayüzleri tarafından gerçekleştirilen eylemlerle tutarlı olarak, app.uniswap.org aracılığıyla belirli tokenlere erişimi kısıtlama kararı aldık” denildi.

Diğer kripto şirketleri de, Binance dahil olmak üzere, son haftalarda tokenize edilmiş hisse senedi ürünlerini benzer şekilde iptal etti. Ancak, merkezi bir borsa olan Binance’in aksine, Uniswap yalnızca kendi arayüzü üzerinden erişimi kısıtlıyor. Kullanıcılar, bu tokenlere, onları destekleyen merkeziyetsiz finans (DeFi) platformundaki diğer portallar aracılığıyla erişmeye devam edebilir.

Daha geniş kripto endüstrisi, önde gelen ABD yetkilileri de dahil olmak üzere düzenleyicilerin giderek artan bir şekilde dikkatini çekiyor. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, hem merkezi hem de merkeziyetsiz platformlardaki hisse senetlerinin düzenleyicilerce kaydedilmesi gerektiğini söyledi.

Kaynak: Coindesk

Standard Chartered’ın Desteklediği Kriptopara Şirketi Birleşik Krallık’ta Kayıt Yaptırdı

Standard Chartered’ın girişim sermayesi kolu SC Ventures ile varlık yönetimi gibi hizmetler sağlayan Northern Trust tarafından desteklenen Zodia Custody, Birleşik Krallık’ın regülatörü olan Finansal Yürütme Kurumuna bir kriptopara şirketi olarak kayıt yaptırdı.

Londra merkezli olup global çapta faaliyet gösteren Zodia Custody, kurumsal yatırımcıların güvenli bir şekilde kriptopara yatırımı yapabilmeleri için gerekli saklama hizmetlerini sağlıyor.

SC Ventures ve Northern Trust tarafından kurulan Zodia Custody, bir yandan geleneksel saklama sürecine hakim olup yatırımcıların “yüksek standartlarını ve beklentilerini” karşılayabilecek, öbür yandan da kriptopara piyasasının değişken yapısına uyum sağlayabilecek kadar “esnek” olacak şekilde tasarlandı.

Birleşik Krallık’taki kriptopara şirketleri, 10 Ocak 2020’de 2017 Kara Para Aklama, Terör Finansmanı ve Fon Nakli Regülasyonu (MLR 2017) kapsamına alındı ve bu şirketlere Finansal Yürütme Kurumuna kayıt yapma yükümlülüğü getirildi. Şu ana dek sadece dokuz kayıt yaptırılmışsa da, şirketlerin kayıt yaptırmak için 31 Mart 2022’ye kadar zamanları var.

Ticari faaliyetlerini bu düzenlemeye tabi olarak başlatan Zodia, başlangıç aşamasında Bitcoin ve Ethereum için saklama hizmeti sunacak. Şirketin ürün yelpazesi, müşterilerden gelecek talebe bağlı şekilde genişleyebilecek.

SC Ventures’ın yöneticisi Alex Manson, “Kriptoparaların bir varlık türü olarak kalıcı olduğuna inanıyoruz.” derken, Zodia Custody CEO’su Maxime De Guillebon şu açıklamada bulundu:

“Standard Chartered’ın ve Northern Trust’ın sunduğu en iyi uygulamalardan faydalanıp, kurumsal müşterilerimize ve onların yatırımcılarına, sahip oldukları (kripto) varlıkların, geleneksel piyasalardakine benzer bir şekilde saklanıyor olmasının rahatlığını sunuyoruz.”

Standard Chartered, kriptopara altyapısından bağımsız olarak dağıtık defter teknolojisinin (DLT) uluslararası para transferi amaçlı kullanımını test etmek için Tayland’ın ve Hong Kong’un merkez bankaları ile iş birliği yapıyor. Northern Trust ise blockchain tabanlı bir tahvil ihracı için Singapur’un merkez bankası ile birlikte çalıştı.

Kaynak: Koin Bülteni

Euro Bölgesindeki Merkez Bankalarından Ortak Dijital Para Deneyi

Estonya Merkez Bankası, Avrupa Merkez Bankası ve avro bölgesinden yedi farklı banka ile birlikte yaptıkları dijital avro deneyi sırasında bunun saniyede 300.000 işlemi kaldırabileceğini gözlemlediklerini açıkladı.

Estonya Merkez Bankası tarafından Pazartesi günü yapılan açıklamaya göre teste tabi tutulan yeni blockchain sistemi, kartlı ödeme sistemlerininkinden daha az karbon ayak izine sahip ve teorik olarak “aynı anda neredeyse sonsuz sayıda işlemi kaldırabiliyor”.

Deneye Avrupa Merkez Bankasının yanı sıra Almanya, Hollanda, İrlanda, İspanya, İtalya, Letonya ve Yunanistan merkez bankaları katıldı.

Estonya, İspanya, Letonya ve Litvanya kökenli dijital kimlikleri olan şahıslarca yapılan deneysel işlemler, blockchain teknolojisinin kolayca ölçeklenebildiğini ve sistemin, dolaşımdaki avro miktarından daha fazlasını kaldıracak kapasitede olduğunu gösterdi.

Dijital avro sistemine elektronik kimlikle bağlanılabildiği, sistemdeki güvenlik ve gizlilik düzeyinin hem kullanıcılara ait hassas bilgilerin karşı tarafa yansıtılmamasını hem de suç gelirlerinin aklanması ile mücadele kapsamındaki gerekli kontrollerin yapılabilmesini sağlayacak şekilde ayarlanabildiği açıklandı.

Estonya Merkez Bankası, test sırasında “blockchain teknolojisiyle ilgili geçmişte karşılaşılmış düşük performans ve yüksek enerji maliyeti gibi sorunların çözüldüğünü” açıkladı.

Avrupa Merkez Bankası, 14 Temmuz’da yaptığı açıklamada dijital avro konusunda “vites artırma” kararı aldığını duyurdu. Avro bölgesindeki merkez bankalarınca yapılmış bu deneyden elde edilen bulgular gelecek çalışmalara referans olacak.

Kaynak: Koin Bülteni

Hazırlayanlar

 • Evrim Çalışkan
 • Furkan Can Baytemur
 • Gözde Arasıl
 • Ahmet Eren Tomurcuk
 • Uğurcan Alp
 • Kerem Büker
 • Ömer Anıl Fıçı
 • Eylül Erdinç
 • Mustafa Nasır
 • Göksel Ediz Yiğit
 • Simge Ceylan Oral

--

--

--

Bahçeşehir Üniversitesi bünyesinde kurulmuş olan “BlockchainIST (Blockchain İstanbul) Center”, Blockchain teknolojisi alanında faaliyet gösteren, Türkiye’nin ilk üniversite araştırma ve geliştirme merkezidir.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
BlockchainIST Center

BlockchainIST Center

BlockchainIST Center is an R&D Center for Blockchain, DeFi and FinTech. We provide consultancy and training for private and public sector around the world.

More from Medium

Decentralized Finance — a protocol-based financial system

SilverLineSwap — Decentralized Exchange Platform

Knit Finance is Thrilled to Announce Partnership with Umbrella Network

DECEMBER IN A FLASH — SEASCAPE MONTHLY HIGHLIGHT