This is an email from KriptoEkonomi, a newsletter by BlockchainIST Center.

Blockchain Hong Kong’un FinTech Sahnesine İndi

Hong Kong

Blockchain teknolojisi Hong Kong’da büyüyen Fintech sektörü de dahil olmak üzere çeşitli sektörlerde kullanılarak kendini ispat etmeye başladı. Gelişen teknoloji tüm dünyada finans sektörünü değiştirmeye devam ederken, blockchain teknolojisi, önümüzdeki yıllarda Fintech iş modellerine önemli değişiklikler getirebilecektir. Küresel Fintech pazarındaki blockchain tabanlı uygulamaların değerinin 2017 yılında 231.63 milyon dolardan 2023 yılında 6700.63 milyon dolara yükselmesi, yani % 75.2 gibi muazzam bir hızda büyümesi bekleniyor. Teknik gelişmeler ve büyük oyuncuların varlığı sayesinde Kuzey Amerika’nın pazar lideri olması bekleniyor; ancak, Asya Pasifik blockchain teknolojisi çözümlerine yapılan toplam yatırımların artmasıyla bu sektörde en hızlı büyüyen bölge olmaya çalışıyor.

Blockchain firmaları, Hong Kong’un gelişen Fintech sahnesinde yer almaya başladılar. Ülkedeki yeni kurulmuş girişimlerin yaklaşık % 39'u, faaliyetlerinde dağıtık defter teknolojisi kullanıyor. Blockchain teknolojisi, bankaların çalışma şeklinden kaynaklanan verimsizlikleri gidermeyi vaat ediyor, ancak bu teknolojinin muhtemelen en önemli etkisi finans dünyasındaki sahtekârlık ve siber saldırıyı önemli ölçüde azaltmak olacaktır. Hong Kong’un blockchain girişimlerine baktığımızda işletmeler için kurumsal dağıtık defter çözümleri sunan firmalar girişimlerin % 45'ini oluşturmaktadır. Kriptopara borsaları ise blockchain firmalarının % 27'sini oluşturmaktadır.

Kaynak: TechWire

Gayrimenkul Sertifikalarından Blockchain Kullanımı

Gayrimenkul

Gayrimenkuller bir yatırım aracı olarak düşünüldüğünde, getirisi için oldukça yüksek bir başlangıç maliyeti gerektirmektedir. Bu durum herkesin gayrimenkule yatırım yapmasının önüne geçmektedir. Hem inşaat sektörünü canlandırma hem de herkesin gayrimenkullere yatırım yapabilmesini sağlamak amacıyla gayrimenkulleri metrekare bazında sertifikalandırarak satma fikri ortaya çıkmıştır. Bu sayede inşaat projeleri finansmanı bir bakıma halk tabanına yayılabilecektir. Gayrimenkul sertifikalarının kullanımı için yasalarda bazı düzenlemeler yapılmıştır. Bu sürece göre; bir inşaat projesi başlamadan önce belirlenen miktarda gayrimenkul sertifikası arz edilmektedir. Bu gayrimenkul sertifikaları hangi daireye ait oldukları bilgisini de içermektedir. Eğer bir yatırımcı bir dairenin tüm sertifikalarına sahip olursa asli edim olarak tapuya sahip olabilmektedir. Sertifikalarının bir kısmına sahip olunması ise tali edim olarak adlandırılmakta ve dairenin satışından elde edilen kâra ortak olmayı ifade etmektedir. Projelerin tamamlanamaması riskine karşı devlet tarafından yatırımcıları koruyacak bir takım önlemler alınmıştır.

Gayrimenkul Sertifikaları

Bu önlemlere göre arz ile elde edilen fon projenin ilerlemesine göre inşaat firmasına aktarılmaktadır. Tüm bu süreçler blockchain teknolojisi ile daha güvenli ve otomatik ilerleye-bilme potansiyeline sahiptir. Öncelikle arz işlemleri ve alım satımlar borsa üzer-inden yapılmaktadır. Bu durum sertifikaların sahipliğinin takibini zorlaştırmaktadır. Sertifikaların blockchain sistemi ile entegre edilmesi durumunda, inşaat projesinin hangi dairesinin ne kadarlık kısmının kime ait olduğu kolaylıkla takip edilebilmektedir. Tapu dairesine ait bir blockchain tabanlı klasör oluşturularak tapu işlemlerinin yapılması da otomatik hale gelebilmektedir. Bunların yanında arzlar ile toplanan fonun inşaatın dijital ortamda yapılan ilerleme raporları ile blockchain sayesinde entegrasyonu akıllı sözleşme kullanımını mümkün kılmaktadır. Akıllı sözleşmeler sayesinde fondan projeye para aktarımı otomatik olarak gerçekleşebilmektedir. Kısacası gayrimenkul sertifikaları ile blockchain teknolojisinin entegre edilmesi hem yatırımcıları koruyabilmekte hem de devlet denetimini güçlendirebilmektedir.

Burak Işıktekin

Salgın Döneminde Küresel Tedarik Zincirleri

Lojistik

Yaklaşık otuz yıldır, küresel tedarik zincirleri ekonomik küreselleşmenin sessiz motorlarıydı. 1990'dan 2008'e kadar, büyümenin % 60–70'ini oluşturan ticaretin hızla genişlemesini sağladılar. Bununla birlikte, on yıldan fazla bir süre sonra durdular ve bazı bölgelerde tersine dönebilirler. Küresel tedarik zincirlerindeki baskı kısmen 2011 yılında dünya ekonomisinin açıklığının zirveye çıkması ile birçok hükümetin korumacı politikalara yönelişini yansıtmaktadır. Korona virüs salgını arz durgunluğuna neden olmuştur. Bu belirsizlik, küresel değer zincirlerinin genişlemesini en az %35 yavaşlatabilir. Dünya ticareti de artık dünya gayri safi hasılasından daha hızlı genişlemiyor. Bu devam ederse, şirketler Asya’dan ve başka yerlerden imalat yapacak. Dünya çapında firmalarda üretimi daraltmanın, gördüğümüz gibi bir durgunluk yaratacağı açıktır.

Gelecek yıl için tahminlerinde, Uluslararası Para Fonu (IMF), Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) ve diğer uluslararası kuruluşlar V şeklinde bir toparlanma gördüler. Ancak, bu öngörü muhtemelen, dünya çapında reel ekonomiden değil, 2008–10 büyük durgunluğundan sonra küresel değer zincirlerinin hızla toparlanmasından etkilenmiştir. Mevcut gerilemede arz yönlü ilişkilerin kırılmasının önemi göz önüne alındığında, bu durgunluğun benzersiz olması muhtemeldir.

Tedarik Zinciri

Firmalar başka şekillerde savunmasızdır. Örneğin; karantina sürecinden etkilenen tedarikçiler, ürettikleri girdi müşteriye özel olduğunda ve yüksek düzeyde araştırma ve geliştirme ve fikri mülkiyet içerdiğinde müşterilerini ürün kaybına uğratırlar. Bu gibi durumlarda, başka bir tedarikçiye geçmek maliyetli ve yavaştır. Salgın ekonomi politikası yapıcıları için büyük bir zorluk oluştur-maktadır. V şeklindeki bir iyileşmeden daha az herhangi bir iyileşmenin mühendisliği, hükümetlerin sıradan zamanlarda çok önemli olabilecek sorunları bir kenara koymasını gerektirecektir.

Kaynak: Project Syndicate

Blockchain Sektörü’ne Vanguard’dan Büyük Yatırım

Vanguard

Amerika Birleşik Devletleri’nde 1929'da kurulan, en eski dengeli fon Vanguard Wellington Fund gibi yatırımlarıyla önce çıkan yatırım şirketi Vanguard, varlığa dayalı menkul kıymetler piyasalarını dijital hale getirmek için blockchain teknolojilerine yatırım yapacağını açıkladı.
2015'de kurulan blockchain geliştirme şirketi Symbiont ve Vanguard ortaklıkları sonucu varlığa dayalı menkul kıymetlerini Dağıtık Defter Teknolojisi ‘ne geçirmeyi başardılar. Bu hamle ile Vanguard’ın finans sektörüne olan yenilikçi yaklaşımı daha da öne çıktı. Kendi programlama dili ile yazılan, Symbiont’un en büyük projesi olan Assembly platformunda finansal servisler çeşitli blockchain ile destekleniyor. Vanguard platformdaki akıllı sözleşmeler üzerine yatırım yaparak platformun akışını ve piyasa likiditesini geliştirmeyi umuyor.

Yeni Proje

Citi, Nasdaq, Citigroup gibi finans şirketleri tarafından kullanılan Assembly, bu yatırımlar sayesinde kullanıcılarına otomatikleştirilmiş bir altyapı sunabilir. Altyapının sorunlarından olan değer belirsizliği ve likidite azlığı blockchain teknolojisinin şu ana kadar birçok örnekle kanıtlanan özellikleri ile çözülebilir. Symbiont CEO’su Mark Smith, 2020 yılını ilk kez büyük kapasitede merkeziyetsiz bir finans şirketleri ağının kurulacağı yıl olarak görüyor. Geçtiğimiz yıl 1,3 trilyon dolarlık veriyi Assembly platformuna başarıyla aktarması bu öngörünün yılsonuna doğru gerçekleşeceğini işaret eden bir başarıdır.

Kaynak: Finance Magnates

JPMorgan’dan Bitcoin’e Övgü

JPMorgan

Dünyanın en büyük bankalarından biri olan JPMorgan Chase, Bitcoin’in geleceğiyle ilgili yeni bir rapor yayınladı. Bitcoin 12 Mart tarihinde 7 bin dolardan 4 bin dolara kadar düşmüş ve birçok yatırımcıyı endişelendirmişti. JPMorgan analistleri Joshua Younger ve Nikolaos Panigirtzoglou öncülüğünde hazırlanan raporda özellikle bu olaya odaklandılar ve bunun piyasayı nasıl etkilediğini yorumladılar. JPMorgan uzmanlarına göre önemli olan şey Bitcoin’in bir günde 3 bin dolar değer kaybetmiş olması değil, buna rağmen ayakta kalmayı başarmış olması.

JPMorgan, Bitcoin’in 12 Mart tarihinde yaşanan bu düşüşe rağmen yeniden yükselişe geçmesinin takdire şayan bir gelişme olduğuna değiniyor ve Bitcoin’in temellerinin aslında zannedilenden çok daha sağlam olduğunu vurguluyor. JPMorgan analistlerine göre 12 Mart ve sonrasında yaşanan bu gelişmeler kripto para piyasasının sanıldığı kadar zayıf olmadığını ve piyasanın ilerleyen zamanlarda büyümeye devam edeceğini gösteriyor olabilir.

Koinbülteni

Brezilya’da Whatsapp Rüzgarı

WhatsApp Uygulaması

Dünya genelinde milyarlarca kullanıcısı bulunan WhatsApp, uzun süredir beklenen adımı Brezilya’da atmaya karar verdi.

Brezilya’daki WhatsApp kullanıcıları uygulamayı artık yalnızca mesajlaşmak için değil ödeme yapmak için de kullanabilecekler. WhatsApp tarafından yapılan açıklamalara göre kullanıcılar Visa veya MasterCard kartlarını WhatsApp hesaplarına bağlayarak kolayca işlem yapabilecekler. Brezilya’daki insanlar birbirlerine artık Mark Zuckerberg’ün deyimiyle, sanki WhatsApp üzerinden “fotoğraf gönderiyormuş” gibi para gönderebilecekler.

Koinbülteni

Mt. Gox Hackerı Bulundu mu?

Mt Gox Hackerı

Kendisinin Satoshi Nakamoto olduğunu iddia eden Craig Wright bu hafta oldukça büyük bir iddiada daha bulundu. Dünyanın en meşhur kripto para borsalarından biri olan Mt. Gox bundan yıllar önce, 2013 tarihinde büyük bir hack saldırısına uğradı. Bu saldırıda yüz binlerce adet Bitcoin’in çalınması ve Mt. Gox’un kısa süre sonra iflas etmesi kripto para dünyasına ağır bir darbe vurdu. Sosyal medyada Mt. Gox saldırısıyla ilgili birbirinden farklı tahminler, spekülasyonlar var. Fakat bu saldırıya kimlerin, ne amaçla dahil olduğu hala kesin olarak bilinmiyor. Sektörün ünlü isimlerinden Craig Wright kısa süre önce kriptopara camiasının gündemine oturdu.

Çünkü Wright’ın avukatları, Mt. Gox saldırısında kullanılan adreslerden birinin Craig Wright’a ait olduğunu iddia ettiler. Başka bir deyişle, Mt. Gox saldırısını düzenleyenin ya da en azından bu saldırıda yer alan isimlerden birinin Craig Wright olduğunu ima ettiler. Wright’ın avukatlarının bu iddiası sosyal medyada büyük yankı uyandırdı. Bazı isimler Craig Wright’ın Mt. Gox saldırısıyla herhangi bir bağlantısının olmadığını söyleseler de bazı isimler bu iddiaların doğru olabileceğini düşünüyorlar. Fakat Mt. Gox gizemi şu an için hala tam anlamıyla çözülmüş değil.

Koinbülteni

ABD Hava Kuvvetleri’nin Blockchain Yatırımı

Hava Kuvvetleri

Savunma Bakanlığı ile yakın ilişkileri olan ve blockchain teknolojisi hizmetini sunmak amacı ile kurulan SIMBA Chain firması ABD Hava Kuvvetleri için blockchain tabanlı bir tedarik zinciri kurulması üzerine araştırma yapmak ve tedarik zincirini geliştirmek için iki yıllığına 1,5 milyon dolar aldı. SIMBA Chain, 2017 yılında Savunma Gelişmiş Araştırma Projeleri Ajansı’ndan bir kripto sohbet uygulaması için finansman aldığından beri ABD ordusu adına blockchain üzerine araştırmalar ve çalışmalar yapan bir firma. SIMBA CEO’su Joel Neidig, firmasının ABD Hava Kuvvetleri’nin tedarik zincirinin lojistik merkezi olarak kullanılan Oklahoma’daki Tinker Hava Kuvvetleri Üssü’nde Hyperledger Fabric node’u kuracaklarını, amaçlarının risk yönetimi üzerine odaklanmak olduğunu ve ana hedeflerinin bir gün ABD Hava Kuvvetleri’nin tedarik zincirinde bulunan 62 milyar dolarlık tüm malzemelerin her biri için “ne, nerede, kim ve hangi parçalardan oluşuyor” sorularını cevaplayabilecek kapasiteye gelmek istediklerini söyledi.

Neidig, Çin kaynaklı bilgisayar çiplerini ABD Hava Kuvvetleri’nin projede kullanabileceği bir örnek olarak verdi. Güvenlik riskini azaltmak için kullanılan parçaların nereden tedarik edildiği ve nerelerde kullanıldığını takip edebilmenin önemini vurguladı. Tedarik zincirlerini sivillerin “dikkate bile almadıkları” bir şekilde düşündüklerini ve tasarlayabilecekleri bilgisini paylaştı.

ABD Hava Kuvvetleri’nin milyar dolarlık parça ağını güvenli bir şekilde takip etme ihtiyacı, ilave üretimin devreye girmesiyle daha da karmaşık hale geldi. Genelde “3D baskı” olarak bilinen süreç, askerlerin konuşlandırıldıkları bölgelerde ihtiyaç duydukları her şeyi 3D yazıcılarda basmasına izin veriyor. SIMBA Chain, bu projeyi yapay zekaya veri aktarmaya başlamadan önce yerinin güvenilirliğini ve bütünlüğünü sağlamak için bir dayanak noktası olarak görüyor.

Kaynak: Coindesk

Blockchain, Oyun Sektöründe Yükselebilir mi?

Atari Token Kasım Ayında Çıkacak

1970'lerde video oyun konsollarının hayatımıza girmesiyle şu an eğlence sektöründeki en büyük pazar olan video oyun sektörü yıllar içinde gelişti. Bu sektörün kurucularından Atari birçok klasik oyunu ile sektöre damgasını vurmayı başardı. Son zamanlarda ismi çok anılmasa da birçok video oyun severinin beynine kazınmış olan şirket, son aylarda blockchain dünyasına girdiğini açıkladı. M Mayıs ayında Arkane şirketi ile ortaklık kurarak Cebelitarık merkezli Atari Chain Ltd firması üzerinden Atari ve Pong koinlerini çıkarttı. Son olarak ise Atari, 2014 yılında kurulmuş olan e-spor bahis ve medya şirketi Unikrn ile ortaklık kurduğunu açıkladı. Bu ortaklık sayesinde Unikrn, Atari’nin Space Invaders, PONG ve Centipede gibi klasik oyunlarına erişim hakkı kazanacak.

Unikrn

Atari ise Unikrn’in şu anda patent başvurusunda bekleyen UMode platformu ile kripto teknolojisine erişim sağlayacak. Ayrıca Unikrn ekosiste-minde Atari ve Pong koinlerinin bahis ve alışveriş için kullanılmasına olanak sağlanacak. Bu ortaklık ile şirketler, Unikrn’in ekosistemi sayesinde Atari koinlerine değer katmayı ve kullanımını arttırmayı ve Unikrn topluluğuna klasik başarılı oyunları tanıtarak ekosistemi daha da büyütmeyi amaçlıyor. Atari gibi bir video oyun devinin blockchain sektörüne girmesi ile blockchain video oyun sektöründe daha da yükselebilir. Milyonlarca kullanıcıya erişme potansiyeli bulunan video oyun sektörü sayesinde blockchain teknolojisi ilerleme kaydedebilir.

Kaynak: European Gaming

Hazırlayanlar

  • Benay Kurtiş
  • Evrim Çalışkan
  • Furkan Can Baytemur
  • Gözde Arasıl Ataç
  • Burak Işıktekin

Bizi Takip Edin

Web Sitemiz

Twitter

LinkedIn

Instagram

YouTube

Telegram

--

--

--

Bahçeşehir Üniversitesi bünyesinde kurulmuş olan “BlockchainIST (Blockchain İstanbul) Center”, Blockchain teknolojisi alanında faaliyet gösteren, Türkiye’nin ilk üniversite araştırma ve geliştirme merkezidir.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
BlockchainIST Center

BlockchainIST Center

BlockchainIST Center is an R&D Center for Blockchain, DeFi and FinTech. We provide consultancy and training for private and public sector around the world.

More from Medium

Business administration made easy: Bizbot

Prospects for blockchain ecosystem and the role of Bot Planet in them.

Ethereum Token Development!!!

The CrowdPoint Journey: Creating D-Commerce (Part 2)