This is an email from KriptoEkonomi, a newsletter by BlockchainIST Center.

ICRYPEX Sunar
KriptoEkonomi — Tansel Kaya

Binance’in Malezya’daki Operasyonu Durduruldu

Malezya Menkul Kıymetler Komisyonu, dijital varlık borsası Binance’in yasadışı bir şekilde kripto borsası işlettiği için önümüzdeki 14 gün içinde operasyonunu durduracak.

Ayrıca komisyon, Binance’in 26 Temmuz’dan 14 gün sonra hem web sitesini hem de mobil uygulamalarını devre dışı bırakması gerektiğini söyledi. Tüm medya ve pazarlama faaliyetlerini derhal durdurdu ve Malezyalı yatırımcıların bir mesajlaşma uygulaması olan Telegram’daki Binance grubuna erişimi kısıtlandı.

Kısıtlama, komisyonun Binance’i Temmuz 2020'de ülkenin yetkisiz kuruluşlara ilişkin uyarı listesine eklemesinden sonra geldi. Komisyona göre tüm kripto varlık borsalarının kayıt altında olması gerekiyor. Buna ek olarak, Binance Holdings Limited, CEO’su Zhao Changpeng ve diğer üç Binance kuruluşuna karşı halka açık bir kınama teklif edildi. Bunlar: Litvanya’da kayıtlı Binance UAB; Birleşik Krallık’ta kayıtlı Binance Digital Limited; ve Singapur’da kayıtlı Binance Asia Services Pte Ltd.

Dahası, Avrupa’daki ilk düzenlenmiş dijital varlık türev borsalarından biri olan Crypto Tesisleri CEO’su Gary Worrall, firmasının doğru lisansı almak için çok çalıştığını söyledi. Geçtiğimiz aylarda Binance birçok kez uyarıldı ve bazı yargı bölgelerinde yerel düzenleyicilere kayıt olmaması nedeniyle faaliyet göstermesi yasaklandı. Ayrıca, Malezya’nın kısıtlaması, Tayland, Hong Kong, İtalya, Almanya, Japonya ve ABD’deki diğer düzenlemeleri takip ediyor.

Binance, Almanya, İtalya ve Hollanda’daki vadeli işlem ve türev ürün tekliflerini durduracağını açıkladı. Ülkelerin açık pozisyonlarını sona erdirmek için 90 günleri olacak. 2017 yılında kurulan Binance uzun süredir merkeziyetsiz operasyonlarıyla övünüyor ve resmi bir genel merkezi yok.

Kaynak:Coin Quora

Alman Kurumsal Fonları, Portföylerine Kriptopara Ekleyebilecek

Almanya merkezli kurumsal fonlar, toplam portföylerinin %20'si kadarını Bitcoin ve diğer kriptopara birimlerine tahsis edebilecek.

Önümüzdeki hafta yürürlüğe girecek yeni bir yasaya göre, bazı Alman yatırım fonları dijital varlıkları %20'ye varan oranlarda ellerinde bulundurabilecekler. Bu yasa, çeşitli kurumlardan sektöre yönelik artan taleplerinin sonucu olarak karşımıza çıkıyor.

Almanya’nın fon endüstrisi kuruluşu BVI’da kriptopara birimleri konusunda uzman olan Tim Kreutzmann, fonların çoğunluğunun büyük olasılıkla ilk başta küçük rakamlarla başlamayı tercih edeceğine dikkat çekti.

Girişim, çok sayıda Alman kurumundan kripto para birimi ürünlerine yönelik artan talebin ardından gelse de yönetim danışmanlığı firması Oliver Wyman LLC’nin yöneticilerinden biri olan Kamil Kaczmarski, birçok yerel yatırımcının, özellikle kötü volatilite nedeniyle hala şüpheci olduğunu belirtti. Bu eğilimin önümüzdeki beş yıl boyunca devam edeceğini savundu.

Bir sözcüye göre, Deutsche Bank AG’nin varlık yöneticisi DWS Group ve Almanya’nın önde gelen finans kuruluşlarından biri olan DekaBank, kriptopara birimlerine yatırım yapmaya ilgi gösterdi ancak şu ana kadar herhangi bir karar vermedi.

CryptoPotato’nun Mayıs ayında bildirdiği gibi, Alman çok uluslu finans kurumu — Deutsche Bank — sanal para birimlerine desteğini gösterdi. O zamanlar, CIO’su Christian Nolting, son birkaç yılda ve özellikle COVID-19 pandemisinin ardından yaşanan varlık sınıfının büyümesini vurguladı.

Kaynak:Crypto Potato

Bitcoin Madencileri Çin’den Sonra Paraguay’a Taşınıyor

Çin bağlantılı sekiz Bitcoin madenciliği şirketi, Çin’in yerel endüstrisi üzerindeki baskılarının ardından operasyonlarını Paraguay’a taşımayı planlıyor.

Üstelik tahminler bu göçün yıllarca sürebileceğini gösteriyor. Bununla birlikte, yenilenebilir kaynak bolluğuyla lanse edilen ülkede 500 binden fazla makine kademeli olarak kurulabilir.

Paraguay merkezli madencilik firması Digital Assets S.A.’nın CEO’su Juanjo Benítez Rickmann, 90.000 bitcoin madencilik teçhizatı kurma sürecinde tek bir madencilik operasyonuyla çalışıldığını belirtti.

Paraguay’ın BTC madenciliği yoluyla sabit paraya dönüştürülebilecek 5.500 MW fazladan yenilenebilir enerjiye sahip olduğu tahmin ediliyor.

Hidroelektrik enerji, Paraguay’ın elektrik üretiminin neredeyse %100'ünü oluşturuyor. Enerji fazlası başta Arjantin ve Brezilya olmak üzere komşu ülkelere satılıyor. Paraguay, hidroelektrik barajlar aracılığıyla dünyada kişi başına en fazla yenilenebilir elektriği geliştiriyor.

Rickmann, Paraguay’ın Çinli BTC madencilerinin birçok kalıcı operasyon bulmasına yardımcı olabileceğinden emin. El Salvador’daki yasal ortamın BTC endüstrisini destekleme girişimlerinde daha ilerici olduğuna inanan azınlıkla birlikte Paraguay’ın düzenleyici çabalarının yurt dışından eleştirilere de maruz kaldığını belirtmekte fayda var.

Kaynak:Coin Quora

11 Güney Koreli Kriptopara Borsası Kapatılabilir

Güney Kore’deki birkaç kriptopara birimi platformunun, işlerini gerekli lisans olmadan yürüttükleri için kapatılacakları bildiriliyor.

The Korea Held tarafından yakın zamanda yayınlanan bir habere göre, 11 orta ölçekli kriptopara birimi platformu, Finansal Hizmetler Komisyonu’nun (FSC) gerekli izni olmadan faaliyet yürüttükleri için yakında kapatılacak. Ayrıca, FSC yerel makamları yasadışı faaliyetler hakkında bilgilendirecek.

Yılın başlarında, birçok uzman, yerel devler Bithumb, UPbit, Coinone ve Korbit dışında birçok platformun zincirleme şekilde kapanmasının oldukça olası olduğunu tahmin etmişti.

FSC, bu 11 platformun adını açıklamadı. Ancak, diğer birçok orta ölçekli platform son zamanlarda hizmetlerini kapattı. Örneğin, Temmuz ortasında Darlbit faaliyetlerini durdurdu. Geçen hafta CPDAX, platformunu 1 Eylül’den itibaren durduracağını duyurdu:

Bitsonic ise konuyu Telegram’a taşıdı ve hizmet sistemlerini yenileyebilmek için faaliyetlerini geçici olarak durduracağını açıkladı.

Ülkede yasal olarak faaliyet gösterebilmek için Kore borsalarının 24 Eylül’e kadar FSC’den onay alması gerekiyor.

Haziran ayının sonunda, Güney Kore’deki küçük platformların, adil düzenlemeler getirmediği için hükümete dava açmayı planladığı bildiriliyor.

Kaynak:Crypto Potato

ABD Hükümeti’nden Altyapı Paketi ve Kriptoparalar

ABD’deki milletvekilleri ve Başkan Joe Biden, altyapı için gerekli 1 Trilyon dolarlık iki kısımlı paketin ayrıntılarını tamamladı. Bu paket aynı zamanda vergi uyumunu iyileştirmeye yönelik önlemleri de içeriyor ve özellikle kriptopara birimleri ve kripto varlıklar etrafında vergi uyumunu iyileştirmeye yönelik önlemleri de beraberinde getiriyor.

ABD altyapısına “nesilde bir kez” yatırım olarak tanımlanan bu tasarı, Amerika’nın altyapısına yapılacak yeni federal yatırımdaki 550 milyar doları da içeriyor. Bu kaynak, köprüler, yollar, yüksek hızlı internet, elektrikli araçlar, nakliye limanları, kamu altyapısının iyileştirilmesi ve diğer alanların inşasına harcanacak. Ayrıca bu tasarı, hükümetin kriptopara birimi işlemlerinden 28 milyar dolar toplamasını sağlayacak hükümleri de özetliyor.

Tasarıda, borsalar ve kripto komisyoncuları ile ilgili raporlama gereklilikleri gibi vergi yaptırımını artırmaya yönelik yükümlülükler yer alıyor. Borsalar ve kripto aracı kurumlarının, IRS’ye (milli gelirler idaresi) 10.000 ABD dolarına eşit veya daha fazla kriptopara birimi işlemleriyle ilgili tüm ayrıntıları sağlaması gerekecek. Bu tasarıya ilk tepki Compound Finance’in avukatı Jake Chervinsky’den geldi. Chervinsky, Twitter’da önerilen bu tasarının kripto endüstrisini etkileyebilecek muhtemel sonuçları vurgulayarak eleştirdi. Çünkü Chervinsky’e göre bu tasarı kripto endüstrisinde yer alan bütün ekonomik aktörleri ve DeFi piyasalarını olumsuz etkileyecek. Bu işlemler için gerekli olan formlarda aracıların telefon numarası, ad ve adresi gibi kişisel verilerin toplanması gerekecek. Bu da sözde anonim olan kriptonun tüm amacını ortadan kaldıracak. Bu nedenlerden ötürü Chervinsky tasarıyı yanlış yönlendirilmiş olarak niteledi ve yaradan çok zarar getireceğine inandığını söyledi.

Kaynak:Coin Market Cap

IMF, Dijital Para Birimlerinin İzlenmesini Hızlandırmayı Planlıyor

Reuters tarafından hazırlanan bir rapora göre IMF, dijital para birimlerinin izlenmesini hızlandırmayı planlıyor. Perşembe günü yayınlanan IMF raporunda bu plan, IMF’nin dijital ekonomiye doğru geniş kapsamlı ve karmaşık geçişi nasıl yönetmeyi planladığını detaylandırılıyor. Dijital varlıkların faydalarının vurgulandığı bu raporda, hızlı bir teknolojik yenilik, yeni bir kamu ve özel dijital para çağını başlatıyor denildi. Bu raporda ödemelerin daha kolay, daha hızlı, daha ucuz ve daha erişilebilir hale geleceğine ve sınırları hızla aşacağına değiniliyor. Bu iyileştirmeler, herkes için büyük faydalarla birlikte verimliliği ve kapsayıcılığı da artırabilir.

Bununla birlikte, bu tür uygulamalar ancak IMF’nin politika zorluklarına ayak uydurabilmesi durumunda gerçekleşebilir. Çünkü IMF, kendi dijital para araştırmasını genişletirken merkez bankaları, düzenleyiciler ve Dünya Bankası gibi kurumlarla çalışmayı planlıyor. IMF, merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC), sabit paraları, kripto varlıkları ve daha fazlasını hedefleyecektir. Bu varlıkların finansal bağımsızlığı nasıl temsil ettiğini, nasıl rezerv para birimi olarak hareket edebileceklerini ve mevcut ödeme sistemlerinin yerini nasıl alabileceklerini inceleyecektir.

Kaynak:Coin Telegraph

Çin, Kripto Ticareti Üzerindeki Yüksek Baskıyı Sürdürecek

Çin merkez bankası, kripto ticareti üzerinde yüksek düzenleyici baskı uygulamaya devam edeceğini söyledi.

Cumartesi günü, Çin Halk Bankası, düzenleyicilerin bu yılın ilk yarısında gerçekleşen para politikasındaki ilerlemeyi ve 2021'in geri kalanı için sonraki adımları tartıştığı bir toplantının sonuçlarını yayınladı.

PBoC ayrıca “yeşil” finansmanı destekleyeceğini, finansal piyasaları açacağını, risk azaltma kampanyasına devam edeceğini, yuanın uluslararasılaştırılmasını ve dijital yuanın piyasaya sürülmesi yönündeki çabalarını sürdüreceğini söyledi.

Mayıs ayında, üç finans sektörü kurumu, üyelerinin banka hesabı açma gibi sanal para hizmetleri sağlayamayacaklarını açıkladı. Merkez bankası duyuruyu resmi kanallarında yayınlayarak alınan tedbirlere destek gösterdi.

Haziran ayında, PBoC, kripto ile ilgili hizmetler sunmamaları gerektiğini yinelediği büyük bankalar ve ödeme şirketleriyle bir oturum düzenledi.

Çin kabinesinin Finansal İstikrar Komitesi Mayıs ayında, finansal risk getirdiği için kripto madenciliği konusunda sert önlemler alacağını söyledi.

Kaynak:Coin Desk

Ukrayna Merkez Bankası’nın Dijital Para Çıkarmasına İzin Verildi

Ukrayna’nın yeni imzalanan Ödeme Hizmetleri Yasası, Ukrayna Ulusal Bankası ile ödeme piyasasındaki özel girişimler arasında yakın iş birliğini gerektiriyor.

Ukrayna Ulusal Bankası (NBU) artık resmi olarak dijital para birimi çıkarmaya yetkili olduğu için Ukrayna hükümeti merkez bankası dijital para birimi (CBDC) planlarıyla ilerliyor.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy, perşembe günü yapılan açıklamaya göre, ülkenin merkez bankasının bir MBDP (dijital Grivnası) yayınlamasını resmen sağlayan Ödeme Hizmetleri Üzerine başlıklı bir yasayı imzaladı.

Yeni yasa, NBU’ya, gelişmekte olan teknolojilere dayalı ödeme hizmetlerini ve araçlarını test etmek için düzenleyici sanal alanlar oluşturma yetkisi veriyor. Duyuruda ayrıca, yeni mevzuatın özel sektörün talebini de dikkate alarak, Ukrayna merkez bankası ile yerel girişimler arasında yakın iş birliğini gerektirdiği de belirtildi.

İlk olarak Haziran ayı sonlarında Ukrayna parlamentosu tarafından onaylanan On Payment Services, açık bankacılığın uygulanmasını, üçüncü taraf uygulamalar aracılığıyla tüketici finansal bilgilerine erişim ve kontrol paylaşımı uygulamasını sağlamayı amaçlıyor. Yasanın ülkede finansal teknolojilerin gelişimini teşvik etmesi ve özel fintech şirketlerinin bankalarla işbirliği yapmasına izin vermesi bekleniyor.

Duyuruda, diğer amaçların yanı sıra, yeni imzalanan yasanın aynı zamanda Ukrayna mevzuatını Avrupa Birliği’nin yasal çerçevesine uyarlamak için tasarlandığını ve bunun da nihayetinde ülkenin ödeme sistemini AB ülkelerinden herhangi biriyle entegre etmesine olanak sağlayacağı belirtildi.

Kaynak: Coin Telegraph

ABD’den, MBDP Açıklaması

Reuters’in bildirdiğine göre, Fed yönetim kurulu üyesi Lael Brainard, ABD’nin dijital bir dolara ihtiyaç duyma nedenlerinin başında diğer ülkelerin kendi merkez bankası dijital para birimlerini (MBDP) çıkarmak için yarışması olduğunu söyledi. Brainard, dijital dolar olmadan stabilkoinlerin çoğalmasının ödeme sistemini parçalayabileceğini söyledi.

Bu ayın başlarında, Fed Başkanı Jerome Powell bir Meclis komitesine MBDP ile ilgili bir Fed raporunun, merkez bankasının dijital dolar ihraç etmenin esasına karar vermesiyle Eylül ayı başlarında işlemlerin başlayacağını belirtti. Bu arada Çin, kendi MBDP’nin test aşamasında.

Brainard, stabilkoinlerin çoğalmasının ödeme sistemini dijital bir dolar olmadan parçalayabileceğini söyledi. Reuters, Brainard’ın aktardığına göre, dijital bir doların banka hesabı olmayan insanlara koronavirüs pandemisi yardım ödemeleri gibi devlet yardımları almalarına da yardımcı olabileceğini söyledi.

Ayrıca Brainard, şu anda yüksek enflasyon okumalarının merkez bankasının %2 hedefinin üzerine ittiğine dair herhangi bir işaret görmediğini söyledi.

Kaynak: Coindesk

İrlanda Merkez Bankası Başkanı’nın MBDP Açıklaması

İrlanda Merkez Bankası (CBI) Başkanı Gabriel Makhlouf, kriptopara birimlerinin Avrup’nın finansal istikrarını olumsuz etkileyebileceğine inanıyor. Ayrıca Euro Bölgesi’nin kendi MBDP’ni (merkez bankası dijital para birimini) başlatmaya çok yakın olduğunu belirterek, meselenin “olup olmayacağı değil, nasıl ve ne zaman olacağı sorusu” olduğunu belirtti.

Yakın tarihli bir blog yazısında, CBI başkanı Gabriel Makhlouf, sanal para birimleri ve işlevleri hakkında oldukça çelişkili konuştu. Üst düzey bankacı, finansal istikrar için risk oluşturabilecekleri konusunda uyardı. Dahası, “dijital varlıklar şeffaflıktan yoksundur, yüksek düzeyde enerji tüketimine sahiptir ve suçlular bunları yasa dışı operasyonlarda kullanabilir. Bugün olduğu gibi, kriptoyu çevreleyen olumsuzluklar, herhangi bir faydadan çok daha ağır basıyor.” dedi. Öte yandan Makhlouf, Bitcoin, Ethereum ve diğer sanal para birimlerinin arkasındaki teknolojiyi övdü. Parasal sistemdeki aktarım maliyetlerini düşürme ve bazı işlemlerde aracılık ihtiyacını ortadan kaldırma potansiyeline sahip olduklarını hatırlattı.

Gabriel Makhlouf, Avrupa Birliği’nin bir e-euro başlatması durumunda önemli ölçüde fayda sağlayacağını belirtti. Ayrıca, bunun “finansal mimaride temel bir değişimi temsil edeceğini” söyledi. Makhlouf, dağıtım için kesin bir zaman çizelgesi belirleyemedi, ancak yakında ortaya çıkma şansının olduğunu iddia etti. Nakit paranın yok olmayacağına ve e-euro ile yan yana çalışacağına dair güvence verdi.

Kaynak: Crypto Potato

Nexus İçin Bir Plan Yayınlandı

Nexus için planı merkez bankası olarak da bilinen BIS (Uluslararası Ödemeler Bankası) değil, Singapur Para Otoritesi (MAS) ve Hindistan Ulusal Ödeme Kurumu’nun (NPCI) yardımını alan BIS’in inovasyon merkezi yayınladı.

Sınır ötesi ödemeler, devlet parasındaki en büyük sorun. Egemen terimi, gelişmiş ekonomilerde çoğu kredi yoluyla yaratıldığı için gevşek bir şekilde kullanılıyor. Bu anlamda egemen para, herhangi bir ülke için endojendir. Aynı zamanda çeşitli biçimlere dönüştürülebilir ve ülke içinde yasal ihaledir. Endojen terimi, ülkede merkez bankası ve ticari bankalar gibi kurumlar aracılığıyla işletmelere ve hanelere kredi yoluyla üretilen para anlamında kullanılmakta. Endojen para, altın standardına veya başka herhangi bir emtia standardına (Bitcoin standardı bile değil) bağlı değildir ve sistemde dahili olarak üretilen para anlamına gelir. Buradaki sistem ülke veya para birliğidir. Bu sistem içinde endojen para üretilir. Bir ülkeden gelen endojen para, başka bir ülkeye geçerken genellikle yasal ödeme aracı değildir. Başka bir ülkede mal ve hizmet satın almak veya aile ve arkadaşlara göndermek, sistemin sınırlarının aşılmasını gerektirir.

Nexus, dağıtılmış sistemler teorisinden aşina olduğumuz basit bir ilkeye dayanmaktadır. Farklı sistemler ısmarlama bir bağlantı kullanılarak bağlandığında, bu tür ısmarlama bağlantıların sayısı, dahil olan sistemlerin sayısı ile ikinci dereceden büyür, herhangi bir yeni sistemin, mevcut olanların tümüne ısmarlama bağlantılara ihtiyacı vardır. Üç sistem için üç bağlantı gereklidir; yirmi sistem için yüz doksan bağlantı gereklidir. Bunu çözmek için, tüm bağlantılar kanonik bir forma uyar, her sistem bu kanonik forma dönüşür ve çabayı sistem sayısıyla ölçeklendirir. Her yeni sistem bu dönüşümlerden ikisine ihtiyaç duyar. Nexus bu kurallı formu tanımlar. Nexus iki ana öğe içerir: Yerel IPS şemalarını tamamlayan bir yönetişim şeması ve bir yazılım ağ geçidi. Bu Nexus Scheme ve Nexus Gateway’dir. Nexus gerçek bir eşler arası sistem değildir. Sınırların geçişi, Bitcoin’e benzer bir para birimi veya bu tür sınırsız dışsal bir para birimi kullanılmadığı sürece, aracılara ihtiyaç olacaktır.

Kaynak: Forbes

Matrixport, Kripto Unicorn Listesine Katıldı

Bitmain’in eski CEO’su Jihan Wu tarafından ortaklaşa kurulan dijital varlık finansal hizmetler platformu Matrixport, C Serisi finansman turunda 100 milyon dolar topladı ve değerlemesini 1 milyar doların üzerine çıkardı.

1 milyar doların üzerinde bir değerlemeyi güvence altına alan firma, FTX, Fireblocks, Paxos, Amber Group ve Ledger gibi son eklemelerle büyüyen kripto unicorn listesine katılıyor.

Kaynak toplama, DST Global, C Ventures ve K3 Ventures’ın ortakları tarafından yönetildi ve Tiger Capital, Lightspeed, Polychain ve Dragonfly Capital gibi hem yeni hem de mevcut yatırımcılar dahil olmak üzere diğer katılımcılarla birlikte şirket bugüne kadar 129 milyon dolar topladı.

Matrixport, yeni ürünlerin araştırma ve geliştirilmesine daha fazla yatırım yapmak için taze sermayeyi kullanmayı planlıyor. Para, aynı zamanda, dünya çapında daha fazla ülkede faaliyet göstermesi amacıyla firmanın coğrafi genişlemesine de harcanacak.

Matrixport, Jihan Wu’nun kurucu ortağı ve CEO’su olduğu, dünyanın en büyük Bitcoin madencilik ekipmanı üreticisi Bitmain Technologies’in bir yan ürünü olarak 2019 yılında kuruldu.

Firmaya göre, bu yıl Mart ayı itibariyle yönetim ve gözetim altında 10 milyar dolardan fazla varlığa sahipti ve tüm ürün gruplarında aylık 5 milyar dolarlık işlemler kaydetti.

Singapur’a ek olarak, firma şu anda Hong Kong ve İsviçre’de lisanslara sahiptir.

Matrixport CEO’su Ge Yuesheng, Bloomberg ile yaptığı röportajda, şirketin önümüzdeki üç ila beş yıl içinde halka açılmayı hedeflediğini söyledi.

Firma ayrıca 2026 yılına kadar, müşterilerinin yönetim ve saklama altındaki varlıklarında tutulan “yüz milyarlarca doları” da hedefliyor.

Kaynak: Decrypt

Square Cash App Uygulaması’nın 2. Çeyrekte Geliri %200 Arttı

Square ikinci çeyrek yatırımcı raporunda Cash App’in bitcoin brüt karının 55 milyon dolara yükseldiğini söyledi.

Jack Dorsey tarafından yönetilen Square şirketi Cash App hizmetinin ikinci çeyrekteki bitcoin gelirinin bir yıl önceki 875 milyon dolardan 2.72 milyar dolara çıktığını ve bitcoin brüt karının ise 17 milyon dolardan 55 milyon dolara yükseldiğini söyledi.

Yayınlanan ikinci çeyrek raporunda bitcoin geliri ve brüt karın, bitcoin faaliyeti fiyatlarının yıldan yıla artışı ve müşteri talebindeki büyümeden yararlanıldığı söylendi. Bitcoin geliri ve brüt kar esas olarak önceki çeyreklere kıyasla alım satım faaliyetini etkileyen fiyat değişikliği yüzünden ilk çeyrekte düştü. Açıklamalarda gelecek çeyreklerde müşteri talebindeki veya piyasa fiyatındaki değişikliklerin sonucu bitcoin geliri ve brüt karda dalgalanmalar görülebileceği belirtiliyor.

Square’in ikinci çeyrekte elinde tuttuğu bitcoin üzerinde toplamda 45 milyon dolarlık bir değer kaybı tespit edildi. Süresiz durağan varlık olarak muhasebeleştirilen bitcoinin değeri defter değerinden daha düşük olursa değer düşüklüğü bildirimi gerekir. Haziran sonu itibari ile şirketin bitcoin yatırımının gerçeğe uygun defter değeri olan değerden 127 milyon dolar daha yüksekte olan 281 milyon dolardı. Şirket geçen yılın dördüncü çeyreğinde 50 milyon dolar, bu senenin ilk çeyreğinde ise 170 milyon dolar yatırım yaptı.

Genel olarak şirket ikinci çeyrek raporunda hisse senedi başına 66 sent düzeltilmiş kazanç ve toplam 4,68 milyar dolarlık gelir bildirdi. FactSet’e göre hisse başına kazanç analistlerin 31 sentlik tahminini de ikiye katlamış oldu. Ayrıca Square Pazar günü yaptığı açıklamada Cuma günü kapanış fiyatına göre 29 milyar dolarlık bir hisse senedi anlaşmasıyla Avustralya taksit ödeme şirketi AfterPay’i satın almayı kabul ettiğini de duyurdu.

Kaynak: Coindesk

Ethereum Londra’ya Resmen Ayak Bastı

Bitcoin’in ardından gelerek dünyanın en büyük ikinci kriptoparası olan Ethereum (ETH), yıllardır beklenen hard fork’unu (sert çatallanma) bugün 12.965.000 numaralı blokta hayata geçirerek Londra adlı yeni döneme geçiş yaptı.

Ethereum’un on birinci hard fork’u olan Londra, içerisinde EIP-1559, EIP-3198, EIP-3529, EIP-3541 ve EIP-3554 olmak üzere beş tane Ethereum Improvement Proposal barındırıyor.

Üstünde yıllardır çalışılan bu güncellemeye damgasını vuran, gerek bu yılın başından beri madencilerden gördüğü tepkiyle, gerek yol açtığı tartışmalarla, gerekse doğurabileceği sonuçlarla EIP-1559 oldu.

Bugün 15:34’te uygulamaya konan güncellemeye dek Ethereum ağında işlem yapmak isteyen biri, ne kadar yüksek bir işlem ücreti ödemeye razıysa işlemini o kadar hızlı şekilde gerçekleştirebiliyordu ama ağdaki blokların kapasitesi sınırlı olduğu için bu mekanizma, blockchainin yoğun olduğu dönemlerde sorunlara yol açıyordu.

2019’daki İstanbul, 2020’deki Muir Glacier, 2021’deki Berlin gibi güncellemelerin ardılı olan Londra, Ethereum’daki işlem ücreti mekanizmasını ıslah etmek için tasarlandı.

EIP-1559 ile birlikte ağdaki blok boyutunun, blockchaindeki trafik düzeyine bağlı olacak şekilde geçici olarak artış göstermesi sağlanacak ve yine bu trafik düzeyine göre değişiklik gösterecek ve bir base fee kullanılmaya başlayacak.

Londra güncellemesi, Ethereum bloklarının belli bir limite ve hedefe göre hareket etmesini sağlayacak. Bu doğrultuda, blokların %50’lik kısmının dolması hedeflenecek.

Ethereum blockchaini, bu hedefi tutturabilmek için blokların boyutu bu hedefin altında kalmaya başlarsa base fee’de indirime; bu hedefi aşmaya başlamışsa base fee’de zama gidecek.

Bunun işlem ücretlerinde doğrudan bir azalmaya yol açması beklenmiyor. Fakat bu mekanizma gas ücretlerini tahmin etmeyi kolaylaştıracağı için kullanıcı deneyiminin iyileşmesini sağlayabilir.

En büyük ikinci kripto para olan Ethereum’un, Bitcoin’in aksine bir maksimum arzı bulunmuyor. EIP-1559 da bu durumu değiştirmeyecek. Fakat onun getireceği yeni mekanizma, Ethereum ağında ne zaman işlem yapılsa sirkülasyondan bir miktarda ETH’in çıkmasıyla sonuçlanacak.

Kaynak: Koin Bülteni

Parisli Şirket Bitcoin’in Fiyatını Yansıtacak Bir ETF Kuruyor

Paris merkezli portföy yönetim şirketi Melanion Capital, hem Bitcoin’in (BTC) fiyatını büyük ölçüde yansıtan hem de Avrupa Birliği kurallarıyla uyumlu olan bir borsa yatırım fonu kurmak için gerekli izni aldı.

Transfer Edilebilir Menkul Kıymetlere Kolektif Yatırım Yapan Kuruluşlar (UCITS) standartlarına uygun şekilde tasarlanmış olan fon, Bitcoin’in spot piyasadaki değerini olabildiğince yüksek oranda yansıtabilecek şirketlerin hisselerinden oluşuyor.

Melanion Bitcoin Exposure endeksindeki 30 hisse senedini takip edecek fonun, Bitcoin’in fiyatını %90 oranında yansıttığı ve önümüzdeki ay Euronext Paris’te listeleneceği açıklandı.

Melanion’un Bitcoin Exposure endeksi Argo Blockchain, Marathon Patent, Bitfarms, Galaxy Digital gibi varlık yönetimi/trading, bankacılık ya da madencilik gibi alanlarda faaliyet gösteren kriptopara şirketlerinden ve bilançosunda kriptopara bulunduran şirketlerden oluşuyor.

Melanion Capital’ın ETF müdürü Cyril Sabbagh, kriptopara piyasasındaki hack, hırsızlık, suç gibi faaliyetlerin ve güvenlik ile depolama gibi süreçlerin kurumsal yatırımcıları kaygılandırdığını, kurulan yeni ETF’in ise yatırımcılara portföylerini çeşitlendirme imkanı sunabileceğini söyledi.

Kaynak: Koin Bülteni

Haftanın İstatistikleri: FinTech

Kaynak: Forbes

Amerika’nın en büyük 8 FinTech şirketi yaklaşık 200 milyar dolarlık piyasa değerine sahip.

Daha ayrıntılı bilgi için kaynak: The 11 Biggest FinTech FinTech Companies

Haftanın İstatistikleri: KriptoFinans

Kaynak: The Block Crypto

Aylık madenci geliri, Haziran ayındaki 839.09 milyon dolardan 970 milyon doların biraz üzerine yükseldi ancak yine de Mart ayında görülen tüm zamanların en yüksek aylık seviyesi olan 1.75 milyar doların altında kaldı.

Daha ayrıntılı bilgi için kaynak: Bitcoin Miners Earned $971 Million in Revenue during July

Hazırlayanlar

 • Evrim Çalışkan
 • Furkan Can Baytemur
 • Gözde Arasıl
 • Ahmet Eren Tomurcuk
 • Uğurcan Alp
 • Kerem Büker
 • Ömer Anıl Fıçı
 • Eylül Erdinç
 • Mustafa Nasır
 • Göksel Ediz Yiğit
 • Simge Ceylan Oral

--

--

--

Bahçeşehir Üniversitesi bünyesinde kurulmuş olan “BlockchainIST (Blockchain İstanbul) Center”, Blockchain teknolojisi alanında faaliyet gösteren, Türkiye’nin ilk üniversite araştırma ve geliştirme merkezidir.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
BlockchainIST Center

BlockchainIST Center

BlockchainIST Center is an R&D Center for Blockchain, DeFi and FinTech. We provide consultancy and training for private and public sector around the world.

More from Medium

December Summary of UniLend Events

EOS: a competitive dApp building tool

The Dahu Finance Project