This is an email from KriptoEkonomi, a newsletter by BlockchainIST Center.

ICRYPEX Sunar
KriptoEkonomi — Tansel Kaya

Binance, Bitcoin ödemelerini Shopify’a Getirecek

Ticaret hacmine göre dünyanın en büyük kriptopara borsası olan Binance, yeni bir kripto-fiat entegrasyonu aracılığıyla kripto ödemeleri sektöründe aktif olarak genişlemeye devam ediyor. Şirket Salı günü, ödeme uygulaması Binance Pay aracılığıyla 2 milyondan fazla küresel trader’ın eşler arası (P2P) kripto ödemelerini etkinleştirmek için kripto-fiat hibrit ödeme platformu Alchemy Pay ile bir ortaklık yaptığını duyurdu. Daha önce bildirildiği gibi Binance Pay, Binance’te kullanıcıların dünya çapında kripto ödemeleri göndermesine ve almasına olanak tanıyan temassız bir P2P kripto ödeme özelliğine sahip. Uygulama, bu Mart ayında halka açık alfa sürümünde piyasaya sürüldü ve tüm uygun Binance kullanıcıları tarafından kullanılabilir olduğuna değinildi. Bu yeni entegrasyon, kullanıcıların ve traderların Alchemy Pay’in faaliyet gösterdiği 18 ülkede Bitcoin (BTC) ve Ether (ETH) gibi 40 kriptopara birimini kullanarak ödeme yapmasına ve ödeme kabul etmesine olanak tanıyacak.

Alchemy Pay, şirketin web sitesine göre 65 ülkede 300 itibari para ve kripto ödeme kanalı üzerinden küresel bir kripto-fiat ödeme ağ geçidi işletiyor. Şirketin ticaret ağları arasında Hong Kong’un en büyük mobilya şirketi Pricerite, Singapur’dan Cé La Vi, Kanadalı ayakkabı markası Aldo ve Midwest Global Asia taksi hizmetleri de yer alıyor. Firma ayrıca ekosistemin ve ağın tüketimine ve yönetimine erişimi teşvik etmek için kullanılan Ethereum tabanlı bir token olan Alchemy Pay (ACH)’i çalıştırıyor. ACH tokeni, fiyatı son 14 gün içinde %1.680'den fazla yükseldi. Alchemy Pay CEO’su John Tan, Alchemy Pay’in Binance ile ortaklığının “kripto ve fiat dünyaları arasında oluşturduğumuz pratik omurga uygulamalarını önemli ölçüde genişlettiğini” söyledi. Ayrıca, Alchemy Pay piyasaya sürüldüğünde kripto piyasasının toplam değerinin “bugünkü değerinin onda birinden daha az” olduğunu kaydetti.

Kaynak: Coin Telegraph

Christie’s Art+Tech Zirvesi 2021

Christie’s dördüncü yıllık Art+Tech Zirvesi, sanatın geleceği, koleksiyon ürünleri ve NFT dünyası hakkındaki tartışmalara adandı.

Christie’nin lüks binası New York City’deki Rockefeller Center, Midtown Manhattan’da bulunuyor. Organizatörler, kişinin kendi hologramının uzaktan başka bir yere yansıtılmasına olanak tanıyan bir 3D çerçeve sergiliyor ve etkileşimli koleksiyon kartlarının, görüntülenen sporcuların gerçek yaşam performanslarına dayalı olarak zaman içinde nasıl değişeceğini tartışıyorlardı. Galaxy Digital CEO’su Mike Novogratz, Kanadalı sanatçı Mad Dog Jones, TikTok’ta küresel pazarlama başkanı Nick Tran, CryptoPunks’ın ortak yaratıcısı Matt Hall, Tezos’un kurucu ortağı Kathleen Breitman ve TIME başkanı Keith Grossman — sanat ve teknoloji alanındaki tüm isimler Christie’nin dördüncü yıllık Art+Tech Zirvesi’nde NFT’lerin geleceğini tartışmak üzere bir araya geldi.

NFT’lere olan ilgi Christie’s için o kadar yeni değil. Aslında, müzayede evinin 2018'de Londra’da düzenlenen ilk Art+Tech Zirvesi blokzinciri teknolojisine adanmıştı ve organizatörler Robbie Barrat tarafından oluşturulan 300 NFT’yi dağıttı. Şaşırtıcı bir şekilde, sadece 12 kişi ücretsiz NFT’lerini talep etti. Kalan tüm tokenler muhtemelen sonsuza kadar kaybolur, bu nedenle SuperRare ekibi onlara “Kayıp Robbieler” diyor. Bu sefer zirvede hiçbir NFT verilmemiş olsa da, 2021'deki izleyiciler çok daha hazırlıklı görünüyordu — muhtemelen Christie’nin bu yıl NFT alanındaki cesur hamlelerini kaçırmak zordu. Müzayede evinin NFT satışlarından Mart ayında 69 milyon dolar, CryptoPunks ile 17 milyon dolar ve Mayıs ayında Andy Warhol ile 3,3 milyon dolar ve Haziran ayında FEWOCiOUS ile 2,16 milyon dolar olmak üzere toplam 93,2 milyon dolar kazandığı bildiriliyor. Ayrıca, Christie’nin küratörlüğünde, yalnızca çevrimiçi “İzinsiz Giriş” müzayedesi, mali rakamlarını açıkladıktan sonra Temmuz ayında 2,5 milyon dolar kazandı. Rapordaki rakamlara göre, NFT satışları Christie’s’deki toplam çevrimiçi satışların yaklaşık %42'sini temsil ediyor.

Kaynak:Coin Telegraph

Fransız Varlık Yöneticisi, AB’de Bitcoin ETF’si Başlatmak İçin Onay Aldı

Fonun takip edeceği hisseler arasında Argo Blockchain, Riot Blockchain, Galaxy Digital ve Voyager Digital yer alıyor.

Fransız varlık yöneticisi Melanion Capital, Avrupa Birliği (AB) genelindeki yatırımcılar için bitcoin ETF’si başlatmak için düzenleyici onay aldı. Paris merkezli firmanın açıklamasına göre, Fransız düzenleyicilerden, 30'a kadar hisse senedi sepetini bitcoin fiyatıyla %90 korelasyonla takip edecek bir fon başlatmak için onay aldı. Melanion BTC Equities Universe Ucits ETF, düzenleyiciler tarafından “devrilebilir menkul kıymetlere toplu yatırım taahhütleri” (UCITS) olarak bilinen AB standartlarını karşılayacak şekilde belirlendi.

Fon, madencilik firmaları Argo Blockchain, Riot Blockchain ve Hive Blockchain ile kripto yatırım firması Arcane Crypto gibi hisse senetlerini takip edecek. Fonun ağırlığı, finansal endekslerin hesaplanması ve nicel yatırım stratejileri için yazılım sağlayan Alman fintech Bita tarafından belirlenecek. Fon, Paris’teki Euronext’te %0,75'lik bir ücretle listelenecektir.

Kaynak:Coin Desk

Brezilya İlk Çevre Dostu Bitcoin ETF’sini (BITH11) Başlattı

Brezilya, ilk Yeşil Bitcoin ETF’si olan BITH11'i başlattı. Şimdi borsada kripto ile ilgili 4 ETF var. Fakat Hashdex’in sundukları, QR Assets tarafından yönetilen rakibinden farklı. Hashdex bitcoin yatırımlarından kaynaklanan karbon emisyonlarını nötralize etmeyi amaçlıyor.

Brezilya’daki ilk yeşil bitcoin ETF’si, BITH11 yatırımlarının çevresel etkisini belirlemek için Almanya’nın Kripto Karbon Derecelendirme Enstitüsü’nün (CCRI) denetimlerini kullanacak ve her yıl likit varlıklarının %0,15'inin karbon kredilerine ve çevre dostu teknolojilere yatırılmasına izin verecek.

B3 (Brezilya’nın ana borsası) direktörü Rogerio Santana, bu girişimin önemini vurguladı ve ülkenin yasal düzenlemelerine uymanın yanı sıra BITH11'in sadece endüstri üzerinde değil, aynı zamanda tüm ekosistem üzerinde olumlu bir etki yarattığını belirtti.

Bu, Hashdex tarafından yönetilen ikinci ETF olacak. İlki, HASH11 veya Hashdex Nasdaq Kripto Endeksi, Bitcoin, Ethereum, Chainlink, Bitcoin Cash ve Stellar Lumens gibi çeşitli kriptopara birimlerinin teorik bir sepetini izleyen Nasdaq Kripto Endeksinin (NCI) performansını kopyalıyor.

Bu girişime ek olarak, birkaç gün önce ilk %100 Ethereum ETF’si de onaylandı. QR CME CF Ether Referans Oranı veya QETH11, QR Assets tarafından yönetiliyor ve ETH’nin fiyat davranışını CME CF Ether Referans Oranı aracılığıyla izliyor. Dolayısıyla Hashdex ve QR Assets, Brezilya kripto ETF pazarını kontrol ediyor diyebiliriz.

Kaynak:Crypto Potato

BM, Unique Network ile Birlikte Çalışacak

Birleşmiş Milletler daha önce iklim değişikliğine karşı mücadele ve daha sürdürülebilir bir küresel ekonomiye ulaşmaya yardımcı olmak için blok zincir teknolojisinin kullanımlarını araştırdığını söylemişti.

Birleşmiş Milletler, iklim değişikliğine karşı harekete geçmek için ilham verme amacıyla, blokzincir platformu Unique Network’ü seçti.

Salı günü yapılan duyuruya göre Unique, BM’nin İnsan Yerleşimleri Programı ve Uluslararası Küresel Zorluklara Yenilikçi Yaklaşımların Geliştirilmesi Derneği’nden (IAAI), genç sanatçıların çalışmalarını NFT olarak basacak bir programın lider teknoloji ortağı olacak. Digital Art for Climate Action Empowerment veya DigitalArt4Climate adlı program, sanatçıları çevre için daha iyi çözümler bulmaya yönelik sanat eserlerini sergilemeye teşvik ediyor.

Kusama ve Polkadot ekosistemindeki bir “parachain” projesi olan Unique, girişim için bir NFT pazarı oluşturacak ve ev sahipliği yapacak. Proje, 12 Ağustos’tan itibaren katılıma açılacak.

İklim değişikliğinin etkileri arttıkça, şirketlerin çevre konusundaki konumları, yatırımcılar ve kullanıcılar için endişe kaynağı haline geliyor. BM, sürdürülebilir kalkınma konusunda 2030 yılına kadar elde etmeyi umduğu 17 hedef sıraladı.

Kaynak:Coin Telegraph

Point72 Ventures İlk Kripto Girişimi Yatırımını Yaptı

Point72 Ventures ilk kripto girişimi yatırımını yaptı. Şirket, kripto araştırma firması Messari’nin 21 milyon dolarlık finansman turuna liderlik ediyor. 22.1 milyar dolarlık yönetim altında hedge fonunun girişim kolu olan Point72 Ventures, kripto verisi girişimi Messari’nin A Serisi fonlama turuna yatırım yaparak kripto piyasasına en büyük adımlarından birini atıyor. DCG ve CoinDesk mezunu Ryan Selkis tarafından yönetilen Messari, kripto verileri ve araştırması alanında faaliyet gösteriyor. Anlaşmaya aşina bir kaynağa göre firma, 100 milyon dolara yakın bir para sonrası değerleme ile 21 milyon dolar topladı. Diğer yatırımcılar arasında Alameda Capital, Nascent ve CMS Holdings yer alıyor.

Point72'ye gelince, anlaşma, firma için önemli bir anı işaret ediyor. The Block’un ilk olarak Mayıs ayında bildirdiği gibi, Point72 bir süredir kripto piyasasına girişini planlıyor, risk fonu ve riskten korunma fonu genelindeki fırsatları araştırıyor. Firmanın bir sözcüsü, Point72'nin hala kesin kripto yatırım stratejisini belirlemenin ilk aşamalarında olduğunu söyledi.

Point72 Ventures’ın işletme ortağı Adam Carson, Messari’ye yatırım yapmanın arkasındaki mantığa gelince, Messari’nin “daha gelişmiş yatırımcıların ihtiyaç duyduğu” “kripto araştırma ve analiz araçları” sunduğunu söyledi. Carson, Messari’nin 2019'daki tohum turuna katılan eski bir Thomson Reuters yöneticisi Jeff Clavier ile birlikte Messari’nin yönetim kuruluna katılıyor.

Selkis,The Block’a bir mesajında, serbest katkıda bulunanların araştırma pazarına atıfta bulunarak, “Analyst Hub’ımızı agresif bir şekilde genişleteceğiz (hedefimiz hala 1000 analisti dahil etmek) ve DAO’lar için yönetişim ve topluluk yönetimi araçları oluşturacağız” dedi. Böylece Selkis, 1000'den fazla analist getirme iddialı hedefiyle yeni sermayeyi hızla işe koymayı planladığını belirtmiş oldu.

Kaynak:The Block

Ukrayna’dan Kriptopara Birimleri ile İlgili Yeni Yasa

Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakan Yardımcısı, Ukrayna’da kripto ödemelerine izin verileceğine inanıyor. Hükümet yetkilisi, kriptoparaları yasal para birimi olarak tanımasa da, Ukrayna’da kripto para birimleriyle ilgili yeni bir yasa tasarısının Bitcoin (BTC) gibi kripto para birimlerinde ödemelere izin vereceğini iddia etti.

Bakan Yardımcısı Oleksandr Bornyakov, kriptodan fiat dönüşümlerine izin veren ödeme aracıları ile Ukrayna’da “kriptopara birimleriyle ödeme yapmanın oldukça yasal” olacağından emin gözüküyor. Yetkili, yerel finans yayını Minfin ile Cuma günü yaptığı röportajda, Ukrayna’nın sanal varlıklarla ilgili yasa tasarısının, kriptopara birimlerinin ülkede yasal para birimi olmadığını, yalnızca kripto alımlarına izin verdiğini “açıkça belirttiğini” söyledi.

Bornyakov ayrıca yaklaşmakta olan tasarının kriptopara birimi ticareti ve raporlama sürecini resmi olarak meşrulaştıracağını da kaydetti. “Kriptopara birimleri ile malların ödenmesi, depolanması ve takası için bütün bir aracı hizmetler pazarının olmasını bekliyoruz. Bu, kullanım olanaklarını genişletecek” diye ekledi.

Haber, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky’nin Ödeme Hizmetleri Yasası olarak adlandırılan dijital para birimiyle ilgili başka bir yasayı imzalamasından kısa bir süre sonra geldi. Yasa, resmi olarak Ukrayna Merkez Bankası’nın bir merkez bankası dijital para birimi olan dijital Grivnası çıkarmasına izin veriyor.

Kaynak:Coin Telegraph

Hong Kong’da Türev Ürünlere Kısıtlama

Hollanda, Almanya ve İtalya’nın ardından Hong Kong kullanıcıları da artık Binance’de türev ürünleri kullanamayacak.

Dünyanın önde gelen kriptopara borsalarından Binance, müşteri koruma düzenlemelerine hitaben değişiklikler yapmaya devam ediyor.

Yakın tarihli duyurularda borsa, Hong Kong’lu kullanıcıların yeni türev ürün hesapları açamayacaklarını açıklamıştı. Ayrıca mevcut Hong Kong kullanıcılarının hâlihazırda açılmış pozisyonlarını etkin bir şekilde kapatmak için 90 günlük bir ödemesiz süresi olacak ve bu süre içerisinde yeni pozisyon açılmasına izin verilmeyecek.

Duyuruda Binance, pazar lideri olarak ürün ve hizmet tekliflerini sürekli olarak değerlendirdiğini belirtti. Uyum taahhütleri doğrultusunda Hong Kong kullanıcılarına türev ürünleri kısıtlayacağını açıkladı.

Borsa dünyaca uygulanan düzenlemelere uymak adına reaktif olmak yerine proaktif olarak çalışmaya devam edeceklerini açıkça belirtti. Bu açıklamalar Binance’in İtalya, Almanya ve Hollanda kullanıcıları için türev ürünleri durdurmasından 1 hafta sonra geldi.

Kaynak:Crypto Potato

ABD Senatosu Kripto Endüstrisi Aleyhinde Oy Verdi

ABD Senatosu, Başkan Biden’ın altyapı tasarısında kripto endüstrisi için kötü haber anlamına gelen bir değişikliği kabul etti. Amerika Birleşik Devletleri Senatosu, Pazar akşamı geç saatlerde Başkan Biden’ın altyapı tasarısındaki Warner-Sinema-Portman değişikliği lehinde oy kullandı. Warner-Sinema-Portman değişikliği, müşteri bilgilerini kaydetmeyen madenciler ve yazılım geliştiriciler gibi aktörlere vergi raporlama gereklilikleri getirdiği için kripto topluluğu tarafından geniş çapta eleştirildi. Senatör Cynthia Lummis, yaşadığı hayal kırıklığını “Meslektaşlarımın pozisyonlarını anlıyorum. Ama bu tasarıdaki dili değiştirmezsek insanlar zarar görecek” tweetiyle gösterdi. Fakat bu tasarının oylamayla kabul edilmesi her şeyin bitmesi anlamına gelmiyor. Çünkü Senato, bir oylamanın ardından 30 saatlik tartışmaya izin veriyor. Yani Senato, altyapı yasasını değiştirmek için hala oy kullanabilir. Bu 30 saatlik dilim Senatör Luumis ve kripto endüstrisi için köprüden önceki son çıkış. Kripto endüstrisi, uymakta zorlanacağı bu tasarı yüzünden Sinema-Portman değişikliğine geniş ölçüde karşı çıkıyor. Senato bu değişiklikle ilgili tutumunu Salı gününe kadar değiştirmezse, kripto endüstrisindeki madenciler veya geliştiriciler gibi kuruluşlar, şu ana kadar kaydetmedikleri vergi bilgilerini nasıl rapor edeceklerini bulmak zorunda kalacaklar.

Ted Cruz, tasarı hakkındaki tartışmalar sırasında kripto endüstrisini savunan en yüksek profilli senatörlerden biri olarak; Cumartesi günü, Senato’nun “kripto parabirimi için korkunç olacak bir yasayı geçirmenin eşiğinde” olduğunu söyledi. Öte yandan bu tasarının yasalaşması gerektiğini düşünen senatörler ise kripto endüstrisine olağanüstü bir yük binmeyeceğini belirtiyor. Tasarıyı savunan senatörlerden biri olan Senatör Elizabeth Warren, bu tasarının “kripto üzerinden doğrudan bir vergi olmadığını, sadece başka her yerde geçerli olan bir raporlama zorunluluğu olduğunu” söyledi.

Kaynak:Decrypt

JPMorgan: MBDP’ler Finansal Sistemleri Parçalamamalı

Bir JPMorgan analistine göre, merkez bankası dijital para birimleri (MBDP) ülkelerin ticari finansal sistemlerini yok etmemelidir.

JPMorgan stratejisti Josh Younger Cuma günü Bloomberg tarafından alıntılanan bir notta, bu risk, bankacılık müşterilerinin çek hesaplarından MBDP hesabına fon taşımasında yatmaktadır, bu da ticari bankaların fonlama tabanının %30'una kadar çıkışa yol açabilir.

Younger notta, “Perakende bir MBDP’nin bir değer deposu olarak faydasını azaltmak için holdingler üzerinde nispeten ağır üst limitler gerekli olacaktır.” dedi.

Younger 2.500 dolarlık bir limit önerdi. Bu, düşük gelirli hanelerin ihtiyaçlarını, ticari bankaların finansman karışımı üzerinde büyük bir etki yaratmadan karşılayacaktır, çünkü bu tür hanelerin çoğunun çek hesaplarında 1.000 doların altında parası vardır.

Merkez bankaları ve ticari bankalar arasında tüketici mevduatları için varsayımsal bir çatışma, genellikle MBDP’lerin geliştirilmesinde bir risk olarak ortaya çıkar. Tüketicilerin tüm fonlarını merkez bankasında bir hesaba yatırması, ticari bankaların kredi ve ipotek sunma kabiliyetini engelleyecek ve daha geniş ekonomi üzerinde zincirleme bir etki yaratacaktır.

Kaynak:Coin Desk

Kripto Oyun Şirketleri 2021'in İlk Yarısında 476 Milyon Dolar Topladı

Oyun risk sermayesi veri toplayıcısı InvestGame tarafından 30 Temmuz’da yayınlanan bir oyun endüstrisi raporuna göre, yirmi dört blockchain oyun şirketi bu yılın ilk yarısında 476 milyon dolar topladı.

Blockchain oyun şirketleri, bu yılın ilk yarısında açıklanan ve kapatılan anlaşmaların %5'ini ve aynı dönemde sektör tarafından toplanan 50,2 milyar doların %9'unu oluşturdu. 476 milyon doların %75'i sadece üç şirket tarafından toplandı.

San Francisco merkezli blockchain altyapı şirketi Forte, Griffin Gaming Partners liderliğindeki bir yatırım turunda kripto oyun platformu için 185 milyon dolar topladı. Sandbox geliştiricisi ve yayıncısı Animoca, Kingsway Capital liderliğindeki bir turda 88.888.888 dolar topladı.

Los Angeles merkezli başlangıç Mythical Games-sandbox -Çok oyunculu oyun Blankos Block Party ile sektörde tanınan-, büyük bir kısmı Westcap’tan gelen 75 milyon dolar kazandı.

Blockchain oyunları hala pahalı bir alandır. Sıradan oyuncular için girişte genellikle yüksek ekonomik ve teknolojik engeller vardır.

Katılımcılar, viral Pokémon’dan ilham alan Axie Infinity oynamaya başlamak için pahalı NFT’ler satın almalı veya nadir NFT’ler oluşturmak için Aavegotchi’de para yatırmalıdır.

Henüz erken, ancak blockchain oyunlarının yılın ilk altı ayında oyun yatırımlarının toplam değerinin % 9'unu ele geçirdiğini düşünürsek, çok fazla büyüme olabilir.

Kaynak:Decrypt

Venezuela, Ekim’de Dijital Bolivar’ı Dolaşıma Sokacak

Venezuela Merkez Bankası, enflasyonla mücadele etmek için aynı anda para biriminden altı sıfır atacak. Hükümet aynı anda enflasyonu ehlileştirmeye ve parasal egemenliği tesis etmeye çalışırken, Venezuela’nın para birimi birden fazla şekilde yeni bir görünüme kavuşacak.

Venezuela Merkez Bankası, ilk olarak Şubat ayında duyurulan dijital bolivar’ı 1 Ekim’de dolaşıma sokacağını duyurdu. Dijital bolivar, bir ülkenin merkez bankası tarafından çıkarılan geleneksel itibari para biriminin ve Bitcoin gibi merkeziyetsiz kripto varlıklarının aksine dijital bir temsili olan merkez bankası dijital para birimine (CBDC) bir örnektir. MBDP’ye, para biriminden altı sıfırı ortadan kaldıran parasal bir yeniden değerleme eşlik edecek. Referans olarak, Bloomberg’in Cafe con Leche Endeksi bir fincan kahvenin maliyetini 7,662,898 bolivar, yani 2 dolardan biraz daha düşük olarak belirliyor. Dijital para birimi duyurusunun da katıldığı bu yeniden adlandırmanın çok fazla etkisi olması muhtemel değildir. Zimbabve de, ödemeler için yabancı para birimlerine dönmeden önce hiperenflasyonla mücadele etmek için 2000'lerde para birimini üç kez yeniden adlandırdı. Venezuela’nın para politikaları hiperenflasyon döngüsünden çıkmayı amaçlıyor ve yeni MBDP’nin getirilmesi bu misyonun güçlendirilmesine yardımcı olabilir.

Ülkenin finansal sistemi ABD’nin önderlik ettiği ekonomik yaptırımların ağırlığı altında çökerken, Şubat 2018'de piyasaya sürülen Petro’nun da amacı buydu; PTR, küresel finansal sistem etrafında bir yol olması gerekiyordu. Bugünkü duyuru bundan hiç bahsetmiyor. MBDP’nin mekaniği hakkında çok az şey biliniyor, ancak fiziksel bolivar ile birlikte dolaşıma girecek. Döviz kuru dalgalanmaya devam ediyor ve serbest döviz piyasası tarafından belirleniyor. Ülkenin asgari ücreti aynı kalacak. Diğer ülkeler ise özellikle Çin ve Bahamalar, MBDP’leri denemenin ortasında.

Kaynak:Decrypt

Haftanın İstatistikleri: KriptoFinans

Kaynak: Etherscan

Hard Fork güncellemesinden sonra Ethereum işlem ücreti yaklaşık olarak %27 oranında azaldı.

Daha ayrıntılı bilgi için kaynak: What is EIP-1559?

Haftanın İstatistikleri: NFT

Kaynak: Messari & Coin Quora

NFT pazarında, OpenSea brüt pazar hacminde 1 milyar doları aştı

Daha ayrıntılı bilgi için kaynak: OpenSea About

Hazırlayanlar

 • Evrim Çalışkan
 • Furkan Can Baytemur
 • Gözde Arasıl
 • Ahmet Eren Tomurcuk
 • Uğurcan Alp
 • Kerem Büker
 • Ömer Anıl Fıçı
 • Eylül Erdinç
 • Mustafa Nasır
 • Göksel Ediz Yiğit
 • Simge Ceylan Oral

--

--

--

Bahçeşehir Üniversitesi bünyesinde kurulmuş olan “BlockchainIST (Blockchain İstanbul) Center”, Blockchain teknolojisi alanında faaliyet gösteren, Türkiye’nin ilk üniversite araştırma ve geliştirme merkezidir.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
BlockchainIST Center

BlockchainIST Center

BlockchainIST Center is an R&D Center for Blockchain, DeFi and FinTech. We provide consultancy and training for private and public sector around the world.

More from Medium

Atossa — Next-generation of crypto trading platform

A Step Closer to Crypto Forensics

[Source] Crypto Asset

1. What’s ETF?