This is an email from KriptoEkonomi, a newsletter by BlockchainIST Center.

ICRYPEX Sunar
KriptoEkonomi — Fidelitas Lex

OpenSea’nin Ticaret Hacminde Patlama Yaşandı

NFT piyasasında yalnızca son 30 gün içinde 1,06 milyar dolar değerinde 1,18 milyon işlem gerçekleştirildi. OpenSea’deki işlem hacimleri, 2021'de %12.000'den fazla arttı.

DappRadar verileri, OpenSea’nin akıllı sözleşmelerine toplam gelen değerin, 1 Ocak’taki 73.556$’a kıyasla Çarşamba günü 56.07 milyon dolara yükseldiğini gösteriyor. Bu arada, platformun kullanıcı sayısı aynı dönemde 315'ten 14.520'ye yükseldi — %4.423'lük bir artış.

OpenSea’nin işlem hacmi artışının büyük bir kısmı Haziran’dan sonra gerçekleşti. Ayın başında, platformun akıllı sözleşmelerine giren sermaye sadece 3,6 milyon dolardı. Pazar gününe kadar bu oran 71.238 milyon doların üzerine çıktı.

Dahası, yalnızca önceki 30 günlük ortalamada OpenSea, 1,06 milyar dolar değerinde 1,18 milyon işlem gerçekleştirdi. Messari’ye göre, platformun bugüne kadarki kümülatif hacmi 2 Ağustos itibariyle 1,02 milyar dolardı.

Araştırma platformu Dune Analytics, NFT’lerin toplam satış hacminin, 2020'nin ilk yarısındaki 13,7 milyon dolara kıyasla 2021'in ilk yarısında 2,5 milyar dolara yükseldiğini kaydetti.

OpenSea’nin 2021'deki ortalama günlük ücret geliri, merkeziyetsiz değişim hizmeti Uniswap’tan yaklaşık %7 daha yüksek olan 4,2 milyon dolardı.

NunFungible.com’daki verilere göre, 2021'in ilk ve ikinci çeyreğinde tanık olunan NFT patlaması, NFT’lerle etkileşime giren yaklaşık 60.000 yeni cüzdan gördü.

Kaynak:Coin Telegraph

CyberKongz’un Toplu Maymun Basımı

Hayvan temalı NFT’lerdeki son çılgınlık o kadar büyüdü ki, son 24 saat içinde Ethereum işlem ücretlerinin en büyük yakıcısı haline geldi.

Mart 2021'in başlarında 1.000 benzersiz NFT’den oluşan bir koleksiyon olarak başlayan CyberKongz, son zamanlarda popülaritesini artırdı. Öyle ki, bugün OpenSea’yi ve dünyanın en popüler merkeziyetsiz borsası Uniswap’ı Ethereum ücret yakma açısından gasp etti.

Toplu maymun madenciliği, ortalama işlemlerin Mayıs sonundan bu yana en yüksek seviyesine ulaşmasıyla gaz fiyatlarının fırlamasına neden oldu. Etherscan’ın gaz takipçisi, akıllı sözleşme etkileşimleri gibi daha karmaşık işlemler için 40 doların üzerinde daha yüksek fiyatlar bildiriyor.

OpenSea’ye göre, şu anda maymun temalı koleksiyonda 600'den fazla sahipli ve taban fiyatı 1.27 ETH — yaklaşık 4.150 dolar olan 3.000 NFT var. Koleksiyonda en pahalı olan, 10.000 ETH veya 33 milyon dolar tutarında.

NFT koleksiyonunun resmi web sitesine göre, 34x34 piksel CyberKongz görüntüleri, Discord ve sosyal medyada profil fotoğrafı olarak uygunlukları nedeniyle büyük popülerlik kazandı. Genesis CyberKongz’a önümüzdeki 10 yıl boyunca pasif olarak günde 10 token üretme kapasitesi veren bir muz tokeni de oluşturuldu.

Basım etkinliği Pazar günü saat 19:00 UTC’de canlı yayınlandı. Bir meta veri deposunda kullanılabilen 3D olanlar da dahil olmak üzere 10.000'e kadar CyberKong NFT’si basılabilir.

Yeni çıkarılan CyberKongz’un şu anda satıldığı OpenSea, ağda kullanılan tüm gazın yaklaşık %16'sından sorumludur. Son 24 saat içinde 2,7 milyon dolarlık ücret üretti.

Kaynak:Coin Telegraph

Dune Analytics, A Serisi Finansmanında 8 Milyon Dolar Topladı

Kripto veri şirketi Dune Analytics, şirkete 8 milyon dolar kazandıran başarılı bir Seri A yatırım turu bildirdi. A Serisi turu, Redpoint Ventures’ın ek katılımıyla New York risk sermayesi devi Union Square Ventures tarafından yönetildi. VC firmaları mevcut yatırımcılar Dragonfly Capital ve Multicoin Capital’e katılıyor. Şirket, daha fazla personel istihdam etmek ve analiz ettiği blockchain sayısını artırmak için 8 milyon dolarlık yeni finansmandan yararlanma planlarını detaylandırdı. Geçen Eylül ayında Dune Analytics, tohum finansmanında 2 milyon dolar topladı. Dune Analytics, kullanıcılarına araçlar, çok sayıda çizelge ve grafik sunuyor, ancak aynı zamanda kullanıcıların kendi veri kümelerini ve çizelgelerini oluşturmalarına da olanak tanıyor.

Dune, kripto risk sermayedarlarından büyük paralar toplayan son blockchain analitik firmasıdır. Bu ayın başlarında, kripto analitiği ve piyasa istihbarat şirketi Messari, Point72 girişimlerinin liderliğindeki A Serisi finansman turunda 21 milyon dolar topladığını duyurdu. Nisan ayı sonlarında, Skew analytics Coinbase tarafından satın alındı ​​ve ertesi hafta Coin Metrics, şirketin Goldman Sachs liderliğindeki B Serisi finansman turunda 15 milyon dolar topladığını açıkladı. DappRadar geçen Mayıs ayında 5 milyon dolar topladı ve Haziran sonunda kripto veri şirketi Nansen yatırımcılardan 10 milyon dolar topladı.

Platformda DEX işlem hacimleri, toplam DeFi kullanıcıları, NFT işlemleri vb. gibi metrikler dahil olmak üzere 40.000'den fazla analiz bulunduğunu ekledi. Norveç merkezli şirket için çalışan sadece 8 kişi var, ancak şimdi nakit akışı sayesinde genişleyebilir. Şirketin şu anda veri uzmanları, yazılım mühendisleri, pazarlama ve ürün tasarımcıları için açık pozisyonları bulunuyor.

Kaynak:Crypto Potato

Uniswap’ten, Likidite Sağlayıcılarına Artan Ücret Geliri

Kasım 2018'deki lansmanından bu yana Uniswap’ın likidite sağlayıcıları için 1 milyar dolardan fazla ücret üretildi.

Önde gelen merkeziyetsiz borsa Uniswap, likidite sağlayıcıları için 1 milyar dolardan fazla platform ücret geliri sağlayan ilk merkeziyetsiz finans (DeFi) protokolü oldu.

Salı günü, kripto veri toplayıcı IntoTheBlock’un araştırma başkanı Lucas Outumuro, Twitter’da Uniswap’ın v2 ve v3 Ethereum ana ağ dağıtımlarının birleşik ücret gelirlerinin 1 milyar doları aştığını gösteren bir grafik paylaştı.

Outumuro, hem Uniswap v1 hem de Optimism’deki v3 dağıtımı tarafından oluşturulan ücretler dahil olmak üzere, protokolün Kasım 2018'de oluşturulmasından bu yana Uniswap likidite sağlayıcılarına yaklaşık 1,02 milyar dolar dağıtıldığını kaydetti.

Buna karşılık, IntoTheBlock’un verileri, Bitcoin ağının 2009 lansmanından bu yana 2,24 milyar dolar ücret sağlandığını, Ethereum’daki DeFi kaynaklı aktivitenin ise toplam ücret gelirini altı yılda 4,74 milyar dolara çıkardığını gösteriyor.

Bununla birlikte, yükselen Ethereum destekli oyun Axie Infinity, son haftalarda ücret geliri açısından önde gelen merkeziyetsiz uygulama (DApp) olarak ortaya çıktı. Token Terminal’e göre, Axie son 30 günde 308,5 milyon dolarlık platform ücreti aldı ve bu günlük ortalama yaklaşık 10,3 milyon dolara eşit.

Dune Analytics’ten alınan verilere göre, popüler nonfungiable token (NFT) pazarı OpenSea, son zamanlarda Uniswap’ı ücret geliriyle geride bırakmış gibi görünüyor ve platform günlük 4,2 milyon dolarlık ücret üretiyor. CryptoFees’e göre, Uniswap günlük platform ücretlerinde 3,9 milyon doları temsil ediyor.

Kaynak:Coin Telegraph

Ethereum’un Ağ Kapasitesi Londra Güncellemesi ile Arttı

Etherscan’ın ortalama günlük gaz kullanım grafiği, 5 Ağustos’ta yapılan Londra güncellemesinden bu yana yaklaşık %9'luk bir sıçrama gösterdi. 92 milyardan 100 milyarın biraz üzerine çıktı. En son belirgin bir değişiklik görüldüğünde 21 Nisan civarıydı ve yaklaşık %17 artmıştı.

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, Reddit’te bu durumun üç nedenini detaylandıran bir analiz yayınladı.

Buterin, Londra güncellemesinin yeni başlayan “Ethereum Buz Devri”ni de geciktirdiğini açıkladı. Bu, ortalama blok sürelerinin, yaklaşık 13.1 saniyelik uzun vadeli normal seviyelerine geri döndüğü anlamına geliyor.

Ethereum Buz Devri’ni geciktiren “zorluk bombası”, “proof-of-work” algoritmasındaki “bulmacaların” artan zorluk seviyesini veya karmaşıklığını ifade eder. Hesaplamalar zorlaştıkça, normalden daha uzun blok süreleri ve madenciler için daha düşük ödüller görülür.

Artışın ikinci nedeni, maksimum 15 milyon gaz kullanımı ayarının bir sonucu olarak, güncellemeden önce kullanılmayan blok alanının daha fazla olmasıdır. Güncellemeden sonra, bu rakam maksimum değil, hedef oldu.

“Bu, boş bloklar da dahil olmak üzere kullanılan ortalama gazın 15 milyonun altında olması durumunda, ortalama 15 milyona dönene kadar taban ücretin düşeceği anlamına geliyor. Yani bu da başka bir % 2–3'lük dilimi oluşturuyor.”

Buterin, üçüncü olarak, EIP-1559 formülünün yakılacak taban ücretin %50'sini hedeflemede pek mükemmel olmadığını belirtti. Blok boyutu ve ücret hesaplamaları için aritmetik ve geometrik araçlar arasında karmaşık bir ilişki var. Ortalama bloklar şimdi, kapasitede hafif bir artışa neden olan güncelleme öncesine göre biraz daha dolu (%50'den fazla). Vitalik sözlerini şöyle tamamladı:

“Ethereum kullanıcıları, Londra’nın kazara getirdiği, %6 artan kapasiteden faydalanabilir.”

Kaynak:BeInCrypto

Robinhood, Halka Arz sonrası İlk Satın Alma İşlemini Tamamladı

Robinhood, Say Technologies’i 140 milyon dolarlık tamamı nakit bir anlaşma karşılığında satın aldığını duyurdu.

Say Technologies, yatırım yaptıkları şirketlerdeki hissedar katılımını artırmayı amaçlayan 2017 yılında kurulmuş bir iletişim girişimidir. Say, şirketlerden hissedarlara bilgi aktarımı için teknoloji sağlar, böylece hissedarlar şirket süreçleri hakkında oy verirken daha bilinçli kararlar alabilir.

Say Technologies’in kurucu ortağı ve CEO’su Alex Lebow “Say’ı, yatırımcılara sahip oldukları şirketlerle daha iyi ilişki kurmaları adına daha iyi bir yol sağlamak ve şirketlere yatırımcılarını daha iyi anlamaları ve onlara erişmeleri için araçlar sağlamak amacıyla kurduk. Robinhood ailesinin bir parçası olarak, tüm yatırımcılara ve şirketlere fayda sağlamak için yeni bir mülkiyet ve katılım ekosistemi oluşturma hedefimizi daha da ilerletebileceğiz.” dedi.

Bu hamle, Robinhood’un 29 Temmuz’da borsaya girmesinden kısa bir süre sonra geldi. Hisse senedinin ilk ticaret günü zorluydu, ancak $HOOD’un değeri yükseldi.

Kaynak: The Block

Kore Merkez Bankası, MBDP Pilot Uygulaması Yapacak

Merkez bankası, Samsung Galaxy akıllı telefon serisi aracılığıyla çevrimdışı kripto ödemelerini araştırıyor. The Korea Times tarafından 8 Ağustos’ta yayınlanan bir habere göre, Kore merkez bankası Güney Koreli çok uluslu teknoloji devi Samsung Electronics’in Galaxy akıllı telefonları aracılığıyla dijital para birimini kullanıyor. Kore Merkez Bankası, Mayıs ayında merkez bankası dijital parası için teknoloji tedarikçisini seçeceğini duyurmuştu. Sert rekabetle karşı karşıya kaldıktan sonra, sözleşme, MBDP’ye ev sahipliği yapacak olan Ground X’e verildi. Ground X, Koreli iletişim devi Kakao’nun blockchain yan kuruluşudur. Kore Bankası’nın bu yıl 28 Haziran’da başlatılan pilot uygulaması, özellikle Galaxy telefonlarını kullanarak dijital ödemelerin pratikliğini test edecek. Adı açıklanmayan bir banka yöneticisi The Korea Times’a verdiği demeçte, pilot programın “internet erişimi olmadan dijital para birimini kullanarak cep telefonları aracılığıyla ödeme yapmanın veya MBDP havalelerini diğer cep telefonlarına veya diğer bağlı banka hesaplarına göndermenin mümkün olup olmadığını” belirlemeyi amaçlıyor dedi.

Pilot uygulamanın ilk aşaması Aralık ayına kadar sürecek ve teknolojinin uygunluğunu değerlendirecek. Ocak ayından gelecek Haziran ayına kadar sürmesi beklenen ikinci aşama, Kore Merkez Bankası’nın bankacılık uygulamalarını MBDP’yi içerecek şekilde genişletmesinin pratikliğini değerlendirecek. Samsung, 2019'dan beri akıllı telefon donanımına kriptopara birimini entegre ediyor. Yerleşik kriptopara cüzdanı ile S10'un lansmanını, 2020'de entegre blokzinciri işlevselliğini genişleten S20 serisi izledi. Pilot uygulamanın başarılı olması halinde Güney Kore, internet bağlantısına ihtiyaç duymadan temassız telefon ödemelerini mümkün kılan Apple Pay ve Google Pay gibi hizmetlere MBDP alternatifi sunan ilk ülkelerden biri olacak.

Kaynak: Decrypt

ABD, Bilgisayar Korsanlığına Karşı Kripto Ödülleri Sunuyor

Amerika Birleşik Devletleri hükümeti, terörle ilişkili kişilerin tutuklanmasına yardımcı olacak bilgiler için kriptopara biriminde ödüller sunuyor. “Rewards for Justice” adlı bir web sitesi, hacker ve uzamnların kripto para ödülleri karşılığında ipuçları ve bilgi göndermelerini sağlamak için ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından tanıtıldı. CNN’ye göre bu yeni girişim, devlet destekli bilgisayar korsanları hakkında bilgi sahibi olan muhbirlere 10 milyon dolara kadar teklif veriyor. Vegas siber konferansındaki tanıtım kampanyası, kriptopara birimlerine ve internetin ticari arama şirketleri tarafından erişilmeyen kısmı olan karanlık ağa zaten aşina olan bir kitleyi hedeflemeyi amaçlıyor. Raporda, programın tarihinde ilk kez, muhbirlerin kriptopara biriminde ödeme alarak karanlık ağdaki güvenli bir portal aracılığıyla hassas bilgileri hükümete ulaştırabilecekleri belirtildi. Üst düzey ajanların ve terörist grupların yakalanmasına yardımcı olabilecek bilgiler için 10 milyon dolara kadar ödül teklif edildi. Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Karşı İstihbarat ve Güvenlik Merkezi Direktörü olarak görev yapan eski Amerikan ulusal güvenlik yetkilisi William Evanina’ya göre, hükümetin kriptopara birimine girmesi kesinlikle şimdiye kadar yaptığı en halka açık hareket. Ayrıca Dışişleri Bakanlığı’na göre, siber güvenlik konusunda daha fazla ödül teklifinin “çok yakında” gelebileceği ve bu sayede kripto kullanımının da artmasının beklendiği de belirtildi. Bir yetkili, bu kriptopara teklifinin gelecekte başka tür ödüller için kullanılacak bir şey olduğunu düşündüğünü ve daha önce hükümete yaklaşmak istemeyen diğer kaynakları da bilgi iletmeye teşvik edeceğine inandığını belirtti.

Kaynak: BeIn Crypto

Çin’in Dijital Yuan Pilotu Altı Ayda 5,3 Milyar Dolara Ulaştı

Çin Halk Bankası tarafından yayınlanan rapora göre, Çin’in dijital yuan denemeleri Haziran ayı sonuna kadar 34.5 milyar yuan (5.34 milyar $) işlem hacmine ulaştı. Dijital para birimi, şimdiye kadar 1,32 milyondan fazla senaryoda, 70,75 milyon ödemede kullanıldı ve yalnızca mağazalar ve restoranlar gibi perakende ortamlarda değil, aynı zamanda toplu taşıma, elektrik faturaları ve devlet hizmetlerinde de kullanıldı. Merkez bankası, tam bir lansman için “önceden belirlenmiş bir zaman çizelgesi” olmadığını söyledi. Test, Pekin’in merkez bankası dijital para birimine doğru attığı hızlı adımları gösteriyor.

Merkez bankası dijital para birimleri, ABD de dâhil olmak üzere dünyanın birçok yerinde artan şekilde ilgi görüyor. Ayrıca Çin, yakın zamanda varlığa bağlı stabilkoinlerin küresel finansal sistemler için risk oluşturduğuna dair PBOC uyarısıyla kendi dijital yuanını desteklemek için diğer dijital para birimlerini çökertti. Sanal para birimi için pilot program 2019'un sonlarında Shenzhen ve Pekin’deki 2022 Kış Olimpiyatları mekanları da dahil olmak üzere beş yerde başladı. Şimdiye kadar 20,87 milyondan fazla kişisel cüzdan ve 3,51 milyon cüzdan da kuruluşlar ve şirketler için oluşturuldu. Akıllı telefon uygulamaları, giyilebilir cihazlar ve akıllı kartların tümü dijital yuan cüzdanlarını barındırabilir. Şimdilik merkez bankası, işlemler için “olası tüm senaryoları” kapsayacak ve sistemin istikrarını ve veri güvenliğini iyileştirecek şekilde pilot programı daha da genişletecek. Dijital yuanın para politikası ve finansal sistem üzerindeki etkisine ilişkin araştırmalar devam edecek ve Pekin, para birimine yasal bir dayanak sağlamak için ilgili mevzuatta değişiklikler yaparak ilerleyecek.

Kaynak: Nikkei Asia

Kripto ve Blockchain Yatırımları Geçen Yıldan Daha Fazla

KPMG’nin yeni bir raporuna göre, kripto ve blockchain yatırımları, sürekli artan yatırımcı ilgisi sayesinde büyümeye devam ediyor.

“Pulse of Fintech H1 2021” başlıklı çalışma, yılın ilk yarısı için farklı finansal teknoloji dikeylerindeki küresel yatırım faaliyetlerini kapsıyor. Ocak ve Haziran arasında yapılan 98 milyar dolar değerinde 2.456 yatırım anlaşmasını detaylandırıyor. Raporda, 2021 için en önemli fintech trendlerinden birinin kripto ve blockchain yatırımlarındaki patlayıcı büyüme olduğu belirtiliyor.

2021'in ilk altı ayında, risk sermayeleri, özel sermayeler ve blokzincir ve kriptopara sektörlerinde birleşme ve satın almalar dahil olmak üzere 548 yatırım faaliyeti görüldü. Yılın ilk yarısındaki yatırımların toplam değeri 8,7 milyar dolar olup, 2020 yılında 4.3 milyar dolar değerinde 580 yatırım anlaşmasının toplam değerini iki katına çıkarmıştır.

BlockFi, Paxos, Blockchain.com ve Bitso dahil olmak üzere 100 milyon dolardan fazla fon toplayan şirketler, yatırım hacmindeki büyümeye öncülük etti.

Çalışma, yatırımdaki büyümenin önemli bir itici gücü olarak artan yatırımcı farkındalığına işaret ediyor. Yatırımcılar artık “yalnızca kripto varlıkları hakkında değil, aynı zamanda kriptonun operasyonel ve prosedürel tarafını da- saklama ve depolamadan, depolamaya ve hizmet sağlayıcıların rekabet gücü ve olgunluğuna kadar” daha iyi anlıyor.

Kaynak: Coin Telegraph

Lionel Messi’nin PSG’ye Transferi Kripto Ödemesi İçeriyor

Lionel Messi’nin FC Barcelona’dan PSG’ye yaptığı yüksek profilli transfer, kripto para taraftar tokenlerinden bir ödeme içeriyor. Lionel Messi’nin FC Barcelona’dan Paris Saint Germain’e (PSG) önemli transferi bu hafta dünya çapında manşetlere taşındı. Reuters’e göre, futbol yıldızının transferi, oyuncunun “hoşgeldin paketinin” bir parçası olarak kriptopara taraftar tokenlerinden bir ödeme içeriyordu. Dijital varlıkların ve sporun evriminde büyük bir an olarak görülmesine rağmen, bu ödemenin arkasındaki rakamlar açıklanmadı.

PSG’nin $PSG adı altında işlem gören taraftar tokeni, Ocak 2020'de Socios ile ortaklaşa piyasaya sürüldü. Bu token, taraftarların kulüple etkileşime girmesi ve çevrimiçi anketlere katılması için bir araç olarak hizmet ediyor.

Messi’nin PSG’ye transferi, kulübün taraftar tokeni için harikalar yarattı. Geçen hafta token yaklaşık 22 dolar değerindeydi. 10 Ağustos’ta, Messi’nin anlaşmasının resmi olarak açıklandığı gün, tokenin değeri 58 dolara yükseldi ve bir önceki haftaya göre değerini neredeyse üç katına çıkardı.

Kaynak: Decrypt

Haftanın İstatistikleri:

Kaynak: CryptoQuant

Borsalardaki BTC Balina Oranı (72h MA) Şubat 2020'den bu yana en yüksek seviye olan %90'a ulaştı.

Daha ayrıntılı bilgi için kaynak: Exchange Whale Ratio & BTC: Exchange Whale Ratio (72h MA)

Kaynak: Findexable

Tel Aviv geçen seneye kıyasla 13 puan yükseldi ve Orta Doğu’daki en büyük FinTech merkezi oldu.

Daha ayrıntılı bilgi için kaynak: Global FinTech Rankings

Hazırlayanlar

 • Evrim Çalışkan
 • Furkan Can Baytemur
 • Gözde Arasıl
 • Ahmet Eren Tomurcuk
 • Uğurcan Alp
 • Kerem Büker
 • Ömer Anıl Fıçı
 • Eylül Erdinç
 • Mustafa Nasır
 • Göksel Ediz Yiğit
 • Simge Ceylan Oral

--

--

--

Bahçeşehir Üniversitesi bünyesinde kurulmuş olan “BlockchainIST (Blockchain İstanbul) Center”, Blockchain teknolojisi alanında faaliyet gösteren, Türkiye’nin ilk üniversite araştırma ve geliştirme merkezidir.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
BlockchainIST Center

BlockchainIST Center

BlockchainIST Center is an R&D Center for Blockchain, DeFi and FinTech. We provide consultancy and training for private and public sector around the world.

More from Medium

MCDEX Is Using Chainlink Price Feeds on BSC to Help Secure Its Decentralized Perpetual Contracts

Why we choose the Ethereum network to begin with?

DAOLand’s Private and Seed Round Announcement : Candy Cash