This is an email from KriptoEkonomi, a newsletter by BlockchainIST Center.

ICRYPEX Sunar
KriptoEkonomi — Fidelitas Lex

Kongre’den 18 Dijital Varlık Yasa Tasarısı

Eski Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) düzenleyicisi Jason Brett, ABD’li milletvekillerinin bu yıl merkeziyetsiz dijital varlıkları düzenlemeye odaklanmak için stabilkoinlerden uzaklaştığını savunuyor.

Amerika Birleşik Devletleri Kongresi, 2021'de şimdiye kadar blokzinciri ve kriptopara birimleri ile ilgili 18 yasa tasarısı önererek daha fazla düzenleyici netlik için baskı yapıyor gibi görünüyor.

Jason Brett tarafından yayınlanan bir analize göre, mevcut 117. Kongre, Facebook’un Diem projesi gibi (eski adıyla Libra) stabilkoinler yerine merkeziyetsiz varlıkları düzenlemeye odaklanma konusunda öncekilerden ayrıldı.

Temmuz ayında Kongre, dijital varlıklar ve dijital varlık menkul kıymetleri için farklı yasal tanımlar oluşturmak amacıyla Dijital Varlık Piyasa Yapısı ve Yatırımcı Koruma Yasası’nı ortaya koydu.

Tasarı henüz Kongre’den geçmemiş olsa da, mevzuat dijital varlık menkul kıymetlerini Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun yargı yetkisi olarak zorunlu kılarken, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu dijital varlıkları düzenleme yetkisine sahip olacak.

Brett, Kongre’nin dijital varlık yasa tasarılarından İnovasyon Önündeki Engelleri Ortadan Kaldırma Yasası’nın, Mart ayında tanıtılmasından bu yana en büyük ilerlemeyi kaydettiğini iddia ediyor. Yasa, blokzinciri ve kripto sektörlerini düzenlemede SEC ve CFTC arasında iş birliğini kolaylaştıran ortak bir çalışma grubu kurmayı amaçlıyor. Analize göre, yasa Temsilciler Meclisi’nden çoktan geçti ve şimdi Senato’yu bekliyor.

Kaynak:Coin Telegraph

SEC ve Bitcoin ETF Başvuruları

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Bitcoin ETF’i için gelen teklifleri engellemeye devam ediyor. SEC bugüne kadar her Bitcoin ETF başvurusunu reddetti. ABD Bitcoin borsa yatırım fonu için ilk başvurunun 2013 yılında yapılmasından bu yana, Bitcoin ETF kripto topluluğu için kutsal bir hale geldi. Bitcoin ETF’leri dünya çapında, Kanada, Brezilya ve Dubai’de yer alıyor. Ancak bugüne kadar, SEC, kriptoparaların piyasa manipülasyonu potansiyelini öne sürerek her Bitcoin ETF başvurusunun geçişini reddetti.

ETF, temel alınan bir varlığın değerini izleyen halka açık bir yatırım aracıdır; bir Bitcoin ETF durumunda, bu varlık Bitcoin’dir. Bir Bitcoin ETF savunucuları, borsaların, kripto cüzdanlarının ve özel anahtarların karmaşıklığının, yeni gelenler için kripto alanına giriş için hala göz korkutucu bir engel oluşturduğunu savunuyor. Bir Bitcoin ETF, bu yatırımcıların aslında kendi kripto para birimine sahip olmak zorunda kalmadan Bitcoin’e maruz kalmalarını sağlar.

Şu anda aktif olan ETF’ler: VanEck, Valkyrie Investments, NYDIG/Stone Ridge, WisdomTree, First Trust/SkyBridge, Fidelity/Wise Origin, Kryptoin, Galaxy Digital, Ark Invest, Global X, One River

Bitcoin ETF’ye giden yol uzun oldu. Son birkaç yılda birden fazla Bitcoin ETF’si hakkında karar vermeyi defalarca geciktiren SEC, VanEck gibi firmaların SEC’in onları reddedeceği korkusuyla başvurularını geri çekmelerine neden oldu. SEC’in bir Bitcoin ETF’sini onaylama konusundaki temel endişeleri, alım satım bilgilerinin şeffaf olmaması, piyasa manipülasyonu ve Bitcoin’in düzenli olarak uğraştığı diğer varlıklardan temelde farklı olduğu fikriyle ilgilidir. Piyasalardaki likidite eksikliğinden de endişe duyuyor. Yine de, sayısız ret ve gecikmeye rağmen, kripto endüstrisi iyimserliğini koruyor.

Kaynak:Decrypt

SEC Başkanı’ndan DeFi Yorumu

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanı Gary Gensler, birçok DeFi projesinin, platformlarını tanıtmaya teşvik edilen bir “çekirdek insan grubu” tarafından geliştirildiğinden, belirli yönlerden “son derece” merkezileştiğini belirtti.

Wall Street Journal’a konuşan Gensler, DeFi teriminin ima ettiği merkeziyetsiz kavramının “biraz yanlış isim” olduğunu öne sürdü ve ekledi:

“Bu platformlar, bazı yönlerden merkeziyetsiz, ancak diğer yönlerden oldukça merkezileşmiş olabilecek bir şeyleri kolaylaştırıyor.”

DeFi projeleri, merkezi bir otorite olmadan çalışan otonom platformlar olarak tasarlanırken, Gensler, birçoğunun platformlarını tanıtmaya teşvik edilen merkezi bir ekip tarafından geliştirildiğini ve kontrol edildiğini iddia etti.

“Açık kaynaklı yazılımlar gibi yalnızca yazılımı yazmakla kalmayan, aynı zamanda genellikle yönetişim ve ücretleri olan çekirdek bir grup insan var”. “Bunun ortasında bu organizatörler ve sponsorlar için bir teşvik yapısı var” diyerek devam etti.

Gensler, Fox Business ile Cuma günü yaptığı röportajda yorumlarını genişletti ve bu tür DeFi projelerinin düzenleme kapsamına girecek kadar merkezileştirilmesini önerdi. DeFi projelerini SEC’e kaydolmaya çağırdı:

“Bu sözde merkeziyetsiz finans platformları aslında çok fazla merkezileşmeye sahip. Bu platformları yöneten bir grup girişimci var. Gelip bizimle o ölçüde çalışıp kayıt yaptırsınlar.”

Kaynak:Coin Telegraph

İran, Kripto Madenciliğini Yeniden Başlatacak

İran hükümeti, 22 Eylül’de kriptopara madenciliği yasağını kaldıracak. İran Elektrik Üretim, Dağıtım ve İletim Şirketi (Tavanir), o zamana kadar güç tüketimi yükünün azalacağını ve madencilerin faaliyetlerine devam edebileceklerini söyledi.

Eski Cumhurbaşkanı Hassan Rouhani’nin direktifiyle Sanayi, Madencilik ve Ticaret Bakanlığı, madencilik endüstrisi üzerindeki yasağı kaldırdı. Yasak, güç tüketimini azaltmak için yürürlüğe konmuştu. Lisanssız madencilerin günde 2.000–3.000 MW tükettiği bildiriliyor ki bu miktar tüm Tahran şehrinin günlük elektrik tüketiminin yaklaşık yarısına denk geliyor.

İran hükümeti kriptoya tamamen karşı değil. 2019 yılında kriptopara madenciliğini yasallaştıran Rouhani, Haziran 2021'de piyasayı düzenlemek için yasal bir çerçeve getirdi. Genel olarak, İran kripto pazarını düzenlemek için oldukça ılımlı bir yaklaşım benimsiyor.

Kripto madencilik sektörü 2021'de büyük bir darbe aldı. Birçok hükümet, geniş bir düzenleyici çerçeve üzerinde çalışırken regülasyonları arttırdı. Madencilik endüstrisini sıkıştırmak piyasa üzerinde geçici bir olumsuz etki yaratmış olsa da, tüm faktörler göz önüne alındığında piyasa gelişmeye devam ediyor.

Kaynak:BeInCrypto

Bloomberg ve Galaxy Digital, DeFi Endeksi Başlattı

Bloomberg, Galaxy Digital ile birlikte kripto teklifini genişlettiğini duyurdu. Bloomberg, küresel bir işletme, finansal bilgi ve haber kaynağıdır. Galaxy Digital ise dijital varlık, kriptopara birimi ve ayrıca blok zinciri teknolojisi sektöründe çeşitlendirilmiş finansal hizmetler ve yatırım yönetimi sağlayıcısıdır.

Bloomberg, Galaxy Digital ile bir kez daha ortaklık kurduğunu duyurdu. Ancak, bu sefer Bloomberg Galaxy DeFi Endeksini başlatmak için. Bir basın bülteninde yapılan duyuruda şu ifadeler yer aldı: “Endeks lansmanının yanı sıra, Galaxy Digital’in fon platformu Galaxy Fund Management, şimdi DeFi’nin performansını izleyen pasif olarak yönetilen bir fon olan Galaxy DeFi Endeks Fonu’nu sunuyor”.

Kıyaslama, aracı kurumlar, borsalar veya bankalar gibi merkezi bir finansal aracı olmadan finansal hizmetler sunan piyasa değerine göre en büyük DeFi protokollerinin performansını ölçmek için tasarlanmıştır.

Bloomberg’den Alan Campbell, “Merkeziyetsiz finans, kripto içinde bir sonraki büyük yatırım teması olarak büyüyor” dedi. “Likidite ve kurumsal saklama çözümleri büyümeye devam ettikçe, DeFi kurumsal yatırımcılar için giderek daha cazip bir seçenek haline geldi ve kripto endeksi teklifimizi genişletmek için Galaxy ile çalışmaya devam edeceğiz.”

Benzer şekilde, Galaxy Digital Ortağı ve Varlık Yönetimi Başkanı Steve Kurz şunları söyledi: “Galaxy, kripto ekosisteminde meydana gelen yeniliklere açık olmak isteyen kurumlar için ilerlemelere öncülük etmeye devam ediyor. DeFi’nin arkasındaki blokzinciri tabanlı altyapı hızla olgunlaşıyor ve bu yeni teknolojinin finansal hizmetleri nasıl bozabileceğinin açık örnekleri gerçek zamanlı olarak ortaya çıkıyor.”

Perşembe günü açıklanan yeni endeks, dokuz DeFi tokenini izleyecek. Bunlar Uniswap (UNI), Aave (AAVE), Maker (MKR), Compound (COMP), Yearn.Finance (YFI), Synthetix (SNX), SushiSwap (SUSHI), 0x (ZXR) ve UMA (UMA).

Kaynak:Bitcoinist

Kripto ve Blockchain Şirketlerine En Çok Yatırım Yapan Bankalar

2021 yılında birçok büyük banka, kripto ve blokzincir teknolojisiyle ilgili firmalara yatırım yapıyor. Yönetimi altındaki varlıklara göre ilk 100 bankadan 55'i kriptopara birimi ve/veya blokzincir teknolojisi ile ilgili şirketlere ya doğrudan ya da yan kuruluşlar aracılığıyla yatırım yaptı. Blokzincir şirketlerine yapılan yatırım sayısına göre en aktif yatırımcılar Barclays (19), Citigroup (9), Goldman Sachs (8), J.P. Morgan Chase (7) ve BNP Paribas (6) oldu. Buna dayanarak, en büyük fonlama turlarında aktif olan yatırımcılar da Standard Chartered (6 turda 380 milyon dolar), BNY Mellon (5 turda 320.69 milyon dolar) ), Citigroup (9 turda 279.49 Milyon $), UBS Group (5 turda 266.2 Milyon $) ve BNP Paribas (9 turda 236.05 Milyon $) oldu.

Bankaların yatırım yaptığı alanların başında kripto saklama geliyor. Bitcoin’in sözde ne kadar kötü olduğu konusunda yaygın bir algı olmasına rağmen, bankaların birçoğu bitcoin’in potansiyel gelir akışı ve kripto ekonomideki güçlü stratejik konumunu görmezden gelemez. Elde edilen veriler ışığında, yönetim altındaki varlıklara göre ilk 100 bankanın 23'ü saklama çözümleri oluşturuyor veya bunları sağlayan şirketlere yatırım yapıyor. En iyi bankaların birçoğunu kriptopara birimi ve öncelikle Bitcoin ile ilgili hizmetler sunmaya ikna eden 3 ana gelişme var. Bunlardan ilki birçok banka işleminden önemli ölçüde daha çok kar getirmesidir. Örneğin, yakın zamanlarda Goldman Sachs’ın %4’ü kadar çalışan sayısına sahip olan Coinbase’in, Sachs’tan daha yüksek bir değerlemeye sahip olması. İkinci neden ise müşterilerin blokzincir çözümleri için aşırı talepte bulunması ve son olarak, 2020 yılında bankaların kripto saklama çözümleri sunmasına olanak sağlayan düzenlemelerdeki değişikliklerdir.

Kaynak: Block Data

Visa, NFT Satın Aldı

Son 60 yılda Visa, tarihi ticari eserlerden oluşan bir koleksiyon oluşturdu. Bugün, NFT ticaretinde yeni bir döneme girerken, Visa koleksiyonumuza CryptoPunk #7610'u katıyor. VISA haberi duyuran bir tweet paylaştı.

Ödeme devi, “NFT’lerin perakende, sosyal medya, eğlence ve ticaretin geleceğinde önemli bir rol oynayacağına” inanıyor. “Müşterilerin ve ortakların katılımına yardımcı olmak için, küresel bir markanın bir NFT satın alması, depolaması ve kullanması için altyapı gereksinimlerinin ilk elden anlaşılmasına ihtiyacımız var.” Bu amaçla, Visa’nın CryptoPunk satın alımı “bu özel kültürel anın heyecanını ve fırsatını simgeleyen” bir NFT ile simgeleniyor. Visa’nın kripto başkanı Cut Sheffield, NFT’lerin ve sporların kesişmesine de özel ilgi gösterdi. Bugün yayınlanan bir haberde, “NFT’ler dijital ilk spor hatıraları olarak ivme kazanıyor” dedi.

Sheffield’e göre Visa, NFT endüstrisinde “güvenli ticaret” sağlayabilir. Yakın vadede bu, markaların ve işletmelerin NFT pazarını daha iyi anlamalarına ve müşteri katılımı söz konusu olduğunda bu kuruluşlara nasıl yardımcı olunabileceğini içerir. Ufukta Visa, NFT alıcılarını, satıcılarını ve yaratıcılarını destekleyeceğine inandığı “yeni konseptler ve ortaklıklar” üzerinde çalışıyor. Sheffield, “Önümüzdeki aylarda daha fazlasını paylaşmayı dört gözle bekliyoruz.” dedi.

Kaynak: Decrypt

NFT Video Oyunu Supdrive

Supdrive, Vine’ın yaratıcılarından Dom Hofmann’ın yeni bir video oyunu NFT projesi. Supdrive’da her NFT oynanabilir, orijinal bir video oyunu olacak ve farklı sürümler diğerlerinden farklı görünebilecek. NFT olarak satılan etkileşimli oyun içi öğeler gördük (örneğin, Axie Infinity’deki karikatürize canavarlar ve Sandbox oyununda alınan arsa noktaları). Ama gerçek, oynanabilir video oyunları olan NFT’ler? Bu yeni bir şey.

Supdrive başlangıçta Hofmann’ın yarattığı ve ilki “Origin” olarak adlandırılan orijinal oyunlar tarafından desteklenecek. Zamanla, ek başlıklar oluşturmak için platformu ortak çalışanlara açmayı planlıyor. Bir Discord gönderisinde Hofmann, projeyi, çok çeşitli sanatçıları kapsayan bir Ethereum NFT girişimi olan Art Blocks’a benzetti. Her Supdrive oyunu, her biri diğerlerinden benzersiz olan birden fazla NFT sürümünde gelecek ve satın aldığınız sürüme bağlı olarak farklı zorluk ayarlarına, renk paletlerine ve oyun çeşitliliğine sahip olacak.

Ek olarak, ilk oyunların retro Atari tarzı atari oyunları gibi görünmesi ve hissettirmesi planlanırken (Pac-Man gibi), Hofmann daha gelişmiş grafikler ve oyun mekaniği getiren gelecekteki donanım yazılımı yükseltmelerini öngörüyor. Hofmann’ın bir Discord gönderisine göre Supdrive’ın lansmanı şu anda Ekim ayında planlanıyor.

Kaynak: Decrypt

PwC ve RegTech CUBE Ortaklığı

PwC ve Londra merkezli RegTech CUBE, yeni bir uyumluluk hizmeti başlatmak için ortaklık kuruyor. PwC’nin Birleşik Krallık ve İsviçre bölümleri ile CUBE’nin RegTech platformu arasındaki bağlantı, 60 dilde 180 yargı bölgesinden düzenleyici verilere dayanan teknoloji tabanlı bir mevzuat uyumluluğu değerlendirmesi sunacak.

Kuruluşlar, geçerli düzenlemeleri anlama ve şirketin bunlara nasıl uyduğunu belirleme sürecini hızlandırdığını ve bu analizin mevcut manuel uygulamalardan iki kat daha hızlı çalıştığını iddia ediyor.

PwC İngiltere’de yöneticilik yapan George Stylianides şunları söyledi: “İşbirliğimiz, müşterilerin yasal yükümlülüklerini tanımlamalarını ve uyum göstermelerini hızlandırıyor.”

“İstisnai dil çevirisi yeteneği ve müşteriye özel veya önceden tanımlanmış operasyonel sınıflandırmalara göre düzenlemeleri hizalama yeteneği ile sürekli güncellenen altın bir düzenleme kaynağına sahip olmak, oyunun kurallarını değiştiriyor.”

CUBE’nin kurucusu ve CEO’su Ben Richmond şunları söyledi: “Bu iş birliği, CUBE’nin önde gelen düzenleyici istihbaratı RegPlatform ve PwC’nin alan uzmanlığını birleştirerek müşterilerimize daha fazla değer sunmamızı sağlayacak. Dünyanın önde gelen finans kurumlarına dönüştürücü düzenleyici uyumluluk çözümleri sunmak için birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz.”

Kaynak: Fstech

PayPal, İngiltere’de Kriptopara Hizmetini Başlattı

PayPal kriptopara birimi hizmetlerini Birleşik Krallık’ta başlatıyor. Yaptığı açıklamada PayPal, İngiliz müşterilerinin bu haftadan itibaren dijital para birimleri satın almalarına, tutmalarına ve satmalarına izin vereceğini söyledi. Geçtiğimiz Ekim ayında ABD’de piyasaya sürülen PayPal’in kripto ürününün bu açıklama ile ilk defa uluslararası alana genişlemesine işaret ediliyor.

PayPal’in blockzincir, kripto ve dijital para birimi genel müdürü Jose Fernandez da Ponte CNBC’ye verdiği demeçte, “ABD’de gerçekten iyi gidiyor ve İngiltere’de de başarılı olmasını umuyoruz.” dedi. PayPal’in kripto pazarındaki özelliği, 1 Sterlin gibi düşük bir bedel karşılığında bile bitcoin, bitcoin cash, ethereum ve litecoin alıp satmasına olanak tanıması. Ayrıca kullanıcılar kripto fiyatlarını gerçek zamanlı olarak takip edebiliyor ve eğitici içeriklerden yararlanabiliyorlar.

Tıpkı ABD versiyonu gibi, PayPal İngiltere’de kripto alım ve satımını sağlamak için New York tarafından düzenlenen bir dijital para birimi şirketi olan Paxos’a güveniyor. PayPal, hizmeti başlatmak adına İngiltere’deki düzenleyiciler ile irtibatta olduklarını söyledi.

Paypal’in kripto varlık hizmeti, Birleşik Krallık fintech firması olan Revolut’a benziyor. Revolut’taki gibi PayPal kullanıcıları da kripto varlıklarını uygulamanın dışına çıkaramıyor. Ancak kısa bir süre önce Revolut, kullanıcılarının kendi kişisel cüzdanlarına bitcoin çekmesine izin veren bir özelliği test etmeye başladı. PayPal, kripto hizmetlerine girmesinin insanların piyasaya katılmasını kolaylaştırmakla ilgili olduğunu söylüyor. Jose, tokenlar ve madeni paralar bir süredir ortalıkta dolaşıyorlar ancak buna erişebilmek için nispeten sofistike bir kullanıcı olmanız gerekiyordu, bunun bizim platformumuzda olması gerçekten iyi bir giriş noktası dedi. Fiyat oynaklığı, tüketicinin korunması ve sektördeki potansiyel kara para aklama ile ilgili endişeler olmasına rağmen, Tesla, Mastercard ve Facebook gibi büyük firmalar son zamanlarda kriptoya ısınıyor

Kaynak: CNBC

Deloitte’un 2021 Küresel Blokzincir Anket Bulguları

Deloitte’un 2021 Küresel Blokzincir Anketi, dünya çapındaki yöneticilerin dörtte üçünden fazlasının — %76'sının — dijital varlıkların önümüzdeki 5 ila 10 yıl içinde itibari paranın “güçlü bir alternatifi veya ikamesi” olacağını düşünüyor.

Ankete katılanların %78'i dijital varlıkların önümüzdeki 24 ay içinde sektörleri için önemli olacağını söyledi.

1.280 üst düzey yönetici ve çalışanın katıldığı anket 24 Mart-10 Nisan tarihleri ​​arasında gerçekleştirildi. Ankete katılanların üçte biri ABD’de, geri kalanı Brezilya, Çin, Almanya, Hong Kong, Japonya, Singapur, Güney Afrika, Birleşik Arap Emirlikleri ve Birleşik Krallık’ta bulunuyordu.

Anket katılımcılarının %68'i, blokzincir teknolojisinin benimsenmesini sağlamak için veri güvenliği ve gizlilik düzenlemesinin değişmesi gerektiğini söyledi.

Temel işlerinde blokzincir teknolojisi ve/veya dijital varlıkları zaten kullanan katılımcılar veya Deloitte’un isimlendirdiği gibi “öncüler”, yaygın olarak düzenleme, gizlilik ve siber güvenlik gibi konuları blokzincir teknolojisinin benimsenmesinin önündeki engeller olarak tanımladı. Bu katılımcıların %70'i dijital varlıkların en büyük etkisinin fon kaynaklarına erişim olacağını söyledi. Bir sonraki en yaygın cevap “uyum ve şeffaflık” oldu.

Katılımcılara göre merkez bankası dijital para birimlerinin en yaygın potansiyel faydası özel firmalardan veri toplanmasına karşı koruma oldu

Kaynak: Coindesk

Haftanın İstatistikleri:

Kaynak: TokenInsight

2021'in ikinci çeyreğinde DEX pazarındaki toplam işlem hacmi 341 milyar dolar oldu, 2021'in ilk çeyreğine kıyasla işlem hacmi 221 milyar dolardan %54 arttı.

Daha ayrıntılı bilgi için kaynak: 2021 Q2 DeFi Industry Report

Kaynak: KPMG

2. çeyrekte FinTech’deki kurumsal katılımlı küresel girişim faaliyeti neredeyse $12 milyara ulaştı ve anlaşma sayısı 2018'den beri en yüksek değerini (312) gördü.

Daha ayrıntılı bilgi için kaynak: Pulse of FinTech H1'21

Hazırlayanlar

 • Evrim Çalışkan
 • Furkan Can Baytemur
 • Gözde Arasıl
 • Ahmet Eren Tomurcuk
 • Uğurcan Alp
 • Kerem Büker
 • Ömer Anıl Fıçı
 • Eylül Erdinç
 • Mustafa Nasır
 • Göksel Ediz Yiğit
 • Simge Ceylan Oral

--

--

--

Bahçeşehir Üniversitesi bünyesinde kurulmuş olan “BlockchainIST (Blockchain İstanbul) Center”, Blockchain teknolojisi alanında faaliyet gösteren, Türkiye’nin ilk üniversite araştırma ve geliştirme merkezidir.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
BlockchainIST Center

BlockchainIST Center

BlockchainIST Center is an R&D Center for Blockchain, DeFi and FinTech. We provide consultancy and training for private and public sector around the world.

More from Medium

FIBONACCI 2022

Leonardo Fibonacci

How to open account on Fundaria and fill it with BNB

How Will CRD Node Impact Oracles

Why we choose the Ethereum network to begin with?