This is an email from KriptoEkonomi, a newsletter by BlockchainIST Center.

ICRYPEX Sunar
KriptoEkonomi — Strat

Nijerya Merkez Bankası, MBDP Projesi için Taslak Yönergeler Yayınladı

Nijerya Merkez Bankası (CBN), önerilen e-naira dijital para birimi için ön yönergeler yayınladı. Ülkedeki ticari bankalara gönderilen belgede CBN, merkez bankası dijital para biriminin (MBDP) çeşitli tasarım özelliklerini özetledi. Nijerya’nın MBDP’si “Project Giant” olarak isimlendirildi ve naira’nın değerine sabitlenecek. Böylece, e-naira değer paritesi sunacak ancak faiz getiren bir para birimi olmayacak. E-naira, ülkenin fiat para birimi ile birlikte çalışacak ve CBN, diğer izleme ve yönetim işlevleri arasında dijital para birimini basmaktan, dağıtmaktan ve kullanmaktan sorumlu olacak.

Nijerya’nın MBDP’si, Kara Para Aklamayı Önleme ve Müşterini Tanı (AML/KYC) yapısı altında çalışacak. CBN, e-naira cüzdanları ve banka hesapları arasında çeşitli işlem türleri için hiçbir ücret almadan sorunsuz transferler sağlamayı planlıyor. Sıfır ücret yapısı, özellikle ülkedeki mobil ve dijital bankacılıkla ilgili zahmetli işlem maliyetleriyle ilgili şikayetler arasında, dijital para biriminin benimsenmesini teşvik etmenin bir yolu olabilir. CBN belgesi ayrıca uluslararası para transferi operatörleri (IMTO) için olası süreç akışlarını da sundu ve dijital para birimini merkez bankasının forex kontrol politikalarıyla entegre etmeyi planlıyor. CBN, Ekim ayında e-naira projesine pilot uygulama yapmayı planlamıştı. Haziran ayında ise, ülkenin iletişim bakanı, hükümetin çabalarını Nijerya’da dijital inovasyonun ayrılmaz bir parçası olarak blokzincirinin benimsenmesini sağlama ile bağdaştırmıştı. Nijerya’nın Batı Afrika komşusu Gana da kendi MBDP projesiyle önemli adımlar atıyor.

Kaynak:Coin Telegraph

Singapur Merkez Bankası, Küresel MBDP Mücadelesi için Finalistleri Açıkladı

Singapur Para Otoritesi (MAS), ödeme hizmetlerini iyileştirmek ve finansal katılımı teşvik etmek için Merkez Bankası Dijital Para Birimi (MBDP) çözümleri geliştirmeye yönelik bir yarışma olan “Küresel MBDP Mücadelesi” için 15 finalist açıkladı.

MAS, Mücadele için yarısından fazlası Asya’dan olmak üzere 50'den fazla ülkeden 300'den fazla başvuru aldı. Finans kurumları, fintech’ler ve teknoloji çözüm sağlayıcılarını içeren finalistler, çözümlerini geliştirmek için şimdi bir “Hızlanma Aşaması” geçirecek ve bunları Kasım ayında gerçekleşecek Singapur FinTech Festivali’nde sunacaklar. Dünyanın dört bir yanındaki şirketleri, MBDP araçları, dağıtımı ve altyapısı ile ilgili 12 sorun bildirimini ele almak için — bireyler ve işletmelere yönelik — MBDP’ler için çözümler sunmaya çağırıyor. Kısa listeye alınan başvurular, ConsenSys’in blok zinciri altyapısı tarafından desteklenen bir Visa MBDP ödeme modülü oluşturmak amacıyla Ethereum blokzinciri geliştiricisi ConsenSys ve ödeme hizmetleri devi Visa gibi farklı sektör oyuncularının işbirliklerini içeriyor. Ayrıca, Singapurlu Xfers, kişisel ve işlem verilerinin korunması için SEBA Bank ile bir hibrit MBDP üzerinde ortaklık kurarken, kamu ağındaki yasa dışı faaliyetleri önlemek için gerekli izlemeyi sağlıyor.

Kaynak:Forkast

Tiger Global Management Dünyanın En Büyük Unicorn Yatırımcısı

Portföyünde 120'den fazla Unicorn şirketi bulunan ABD merkezli Tiger Global Management, CB Insights verilerine göre 77 Unicorn ile ikinci sırada yer alan SoftBank Group ve 61 Unicorn ile üçüncü sırada yer alan Coatue Management’ı geçerek dünyanın en büyük Unicorn yatırımcısı oldu. 350'den fazla kurumsal yatırımcı portföylerinde en az beş Unicorn ile övünüyor, ancak Tiger Global Management sıralamanın başında geliyor.

En karlı teknoloji yatırımcılarından biri olan Tiger Global Management, diğer şirketlerden daha fazla milyar dolarlık şirkette hisseye sahip. Tiger Global Management, hızlı yatırım tarzıyla tanınıyor ve bu yıl şimdiden 170'den fazla girişim anlaşmasına yatırım yaptı. Tiger Global Management’ın Unicorn portföy şirketleri arasında TikTok’un sahibi ByteDance, dünyanın en değerli fintech şirketi Stripe, Brezilya’nın en büyük dijital bankası Nubank, çevrimiçi ödeme hizmetleri sağlayıcısı Checkout.com, mobil bankacılık girişimi Chime ve Grab yer alıyor.

Tiger Global Management’tan sonra SoftBank Group en büyük ikinci unicorn yatırımcısı oldu. Japonya’nın SoftBank Grubu, öncelikle teknoloji, enerji ve finans sektörlerinde faaliyet gösteren şirketlere yatırım yapıyor. Aynı zamanda, Orta Doğu’daki ülkelerden devlet varlık fonları tarafından desteklenen 100 milyar ABD dolarının üzerinde sermaye ile dünyanın en büyük teknoloji odaklı risk sermayesi (VC) fonu olan Vision Fund’ı da yönetiyor. Fintech alanında SoftBank, dünyanın önde gelen şimdi al, sonra öde (BNPL) sağlayıcısı Klarna, Hindistan’ın en büyük çevrimiçi ticaret platformu ve mobil cüzdanı Paytm’in sahibi ve operatörü One97 Communications ve Brezilyalı Creditas gibi Unicorn girişimlerine yatırım yaptı.

Kaynak:Fintech News

Dünyanın En Değerli 5 Blokzincir Şirketi

Bu listede, bazı firmalar halka açık olmadığından, şirket büyüklüğünün birincil belirleyicisi olarak geliri kullanacağız. Liste, çeşitli olmakla birlikte, çoğunlukla blozinciri sektörüne odaklanan veya portföylerine kriptopara birimleri ekleyen firmalardan oluşuyor.

5. VMware, Inc.

VMware Inc, 28 yıl önce California’da kurulmuş bir Amerikan, bulut bilişim şirketidir. Esas alanı sanallaştırma teknolojileridir. VMware’in Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) yaptığı başvurulara dayanarak, şirket ilk çeyrekte VMware Blockchain’i içeren “Abonelik ve Hizmet Olarak Yazılım” (SaaS) modelinden 741 milyon dolar gelir elde etti.

4. Bitfury Grubu (Özel)

Bitfury Group Ltd., Hollanda’da faaliyet gösteren yenilikçi bir blokzincir firmasıdır. Forbes’a göre, Bitfury 2018'de 500 milyon dolar gelir elde etti.

3. Coinbase Global, Inc.

Kısaca Coinbase olarak anılan Coinbase Global Inc, 2012 yılında kuruldu. Coinbase Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en tanınmış kripto para borsalarından biridir ve hem perakende hem de kurumsal yatırımcılar için ürünler sunmaktadır. Coinbase’in, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile birlikte yaptığı Form-10Q açıklamasına göre bu yılın ilk yarısında 4 milyar dolar gelir elde etti.

2. International Business Machines Corporation (IBM)

International Business Machines Corporation veya IBM, en eski Amerikan teknoloji firmalarından biridir. Blockchain tabanlı platformlarından elde edilen geliri finansal tablolarında listeleyen IBM, bu yılın ilk yarısında sektörden 3 milyar dolar kazandı.

1. Square, Inc.

Square Inc., 2010 yılında Twitter’ın kurucu ortağı Jack Dorsey ve milyarder James McKelvey tarafından ortaklaşa kurulan bir finansal ödeme ve hizmetler firmasıdır. Bu yılın ikinci çeyreğinin sonunda şirket, Bitcoin’den önemli bir gelir elde etmeye başladı. Haziran 2021'in sonunda Square, Bitcoin aracılığıyla 6,2 milyar dolarlık bir gelir elde etti.

Kaynak:Yahoo Finance

Blockchain Oyunu MIR4 Piyasaya Sürülüyor

Basın açıklamasına göre, bir yardımcı kriptopara birimine sahip blokzincir tabanlı çok oyunculu çevrimiçi MIR4 oyunu testleri tamamladı ve şu anda yayında. Perşembe günü piyasaya sürülen video oyunu, oyuncuların DRACO olarak bilinen utility koinleri toplamasına izin veriyor. Buna karşılık, koinler, oyunda kullanılan temel bir kaynak olan Darksteel ile takas edilebilecek. Utility koinler veya tokenler, belirli bir ürün ya da hizmete erişmek için kullanılılır. DRACO, kullanıcıların oyunda görebilecekleri, NFT ile de değiştirilebilir olacak. Bu NFT’ler, önümüzdeki ay piyasaya sürülmesi planlanan bir NFT pazarında işlem görebilir.

DRACO’nun ederi yaklaşık 6.25 dolar ve son 24 saatte fiyatı %221 arttı. 170 ülkede ve 12 dilde piyasaya sürülen bu oyun, farklı platformlarda oynanabiliyor, cep telefonu veya PC’ye indirilebiliyor.MIR4, geçen yıl bir test aşamasında Güney Kore’de çıkışını yaptı ve sürüme göre bu ayın başlarında daha fazla testi başarıyla tamamladı.

Kaynak:Coin Desk

Önde Gelen DeFi Projeleri Küresel Teşvik Girişimini Başlatıyor

Önde gelen DeFi protokollerinden oluşan bir konsorsiyum, “İnsanlar için DeFi” başlıklı 100 milyon dolarlık ortak bir finansal katılım girişimini duyurdu. Proje’de yer alan DeFi uygulamaları — Aave, SushiSwap, Curve, 0x ve PoolTogether ve diğerleri — bireyleri merkeziyetsiz finans konusunda küresel olarak eğitmek amacıyla, birlikte 100 milyon dolara kadar eğitim girişimleri, hibeler ve teşvikler sağlayacak. Celo ekosistemi üzerine inşa edilen girişim, geleneksel finans piyasalarında kapsayıcılık ve erişilebilirlik eksikliğini sezdi ve karşılığında, cep telefonu kullanıcılarına finansman sağlamak için kripto ve blokzincirin merkeziyetsiz doğasını kullanmayı hedefledi. Mobil merkezli platform şu anda 113 ülkede 1 milyondan fazla kayıtlı cüzdan adresine sahip. PoolTogether, SushiSwa, Moola Market, Ubeswap ve Valora ile ürün entegrasyonları yaptı ve platformda piyasaya ilk ürünlerini sundu. Celo’nun tanınmış ürün ortaklarının yanı sıra firma, Chainlink, The Graph, RabbitHole ve Wrapped.com dahil olmak üzere bir dizi eğitim organizasyonunun eğitim ve kaynaklarının dağıtımını da destekleyeceğini duyurdu. Celo’nun kurucu ortağı Rene Reinsberg’e göre amaçları DeFi’yi erişilebilir kılmak ve dünya çapında daha fazla kullanıcıya ulaşmak.

Kaynak:Coin Telegraph

AB Destekli Blockchain Projesi BlockStart

BlockStart, AB Horizon 2020 fonu tarafından desteklenen bir hızlandırıcı programdır. Amaç, blockchain girişimlerini girişimin çözümlerini kullanabilen KOBİ’lerle eşleştirmektir. Geçen yıl, BlockStart girişimlerinin ikinci grubu için on şirket seçildi ve bugün pilot aşamaya geçecek beş girişim açıklandı.

BlockStart, 60 teknoloji girişimini ve 60 son kullanıcı KOBİ’yi mentorluk, ağ oluşturma ve öz sermayesiz toplam 795.000 € hibe ile destekleyecektir. BlockStart, 3 ortaktan oluşan bir ekip tarafından yürütülmektedir: Erken aşamada bir VC yatırımcısı olan Bright Pixel, Doğu ve Orta Avrupa’da lider bir inovasyon yönetimi danışmanlığı olan CIVITTA ve küresel bir teknoloji kurucuları topluluğu olan F6S.

BlockStart’ın kendi alanlarında yeniliklere öncülük eden ilk 5 girişimini birlikte inceleyelim:

ComeTogether (Yunanistan) 2018 yılında kurulmuştur. Blokzincirinin gücüyle etkinlik organizatörlerine tüm olay döngüsünün kontrolünü verir. Ayrıca, ComeTogether’a entegre edilmiş ve olayların güvenli bir şekilde yeniden başlatılmasını sağlayan bir sağlık bileşeni olan BackTogether’ı (Covid-19 pasaportları) geliştirdi.

IBISA (Lüksemburg) 2019 yılında kuruldu. İşletmeleri, yani bağımsız çiftçiler ve tarım kooperatifleri, gıda ile ilgili KOBİ’ler ve finansal hizmetler için dünya gözlem uydu verilerinin değerinden yararlanan Minorka’yı geliştirdi.

Knowtary (Portekiz) 2020 yılında kurulmuştur. Mülk veya mallar için dijital kimlikler ve kayıtlar oluşturmayı ve bunları şirket sicilleri ve noter hizmetleri ile entegre ederek işlemlerin güvenli, izlenebilir, tartışılmaz ve güvenilir olmasını amaçlar.

LoanXChain (İtalya) 2017 yılında kuruldu. Yenilenen kredi verme yeteneği sayesinde kaynakların tasarruf sahiplerinden ve yatırımcılardan ailelere ve şirketlere sorunsuz bir şekilde aktığı ilk dijital ikincil kredi piyasasıdır.

Motoblockchain (İspanya) 2018 yılında kurulmuştur. Motoblockchain ile motosiklet sahibi tüm motosiklet bilgilerini manuel olarak kaydedebilir ve motosikletin kendisi Motoblockchain sensörleri tarafından kaydedilen bilgileri yükleyebilir. Tüm bilgiler, blokzinciri tarafından garanti edilen motosikletin dijital kimliğinde toplanır.

Kaynak:Ledger Insights

NFT Platformlarının Hareketliliği

The Block’s Data Dashboard tarafından bildirildiğine göre Temmuz ayında, NFT platformlarında 300 milyon doların biraz üzerinde ticaret hacmi görüldü. Bunun büyük çoğunluğu, aynı ay 100 milyon dolarlık bir finansman sağlayan a16z destekli platform OpenSea’de gerçekleşti.

Mart ayında Nifty Gateway liderliğindeki 315 milyon dolarlık hacim dışında aylık rakamlar çok yüksek değildi. Ancak, Temmuz ayındaki toplam yükseliş NFT faaliyetlerinin, özellikle koleksiyon ve “jpeg” sanat eserlerinin” kripto piyasasındaki performansının yeniden arttığını gösterdi.

Bir ay sonraki verilere göz atacak olursak:

Source: The Block Crypto Data

Ağustos’un NFT pazar hacmi şu anda 2,3 milyar dolar ağırlığında ve OpenSea bu rakama 2,23 milyar dolar katkıda bulunuyor. Bu, OpenSea’nin artık NFT’ler için baskın bir pazar olduğunun kanıtıdır.

Diğer platformlarda da yükseliş devam ediyor. SuperRare geçen aya göre 6 milyon dolar yükselerek Ağustos ayında 23 milyon dolara yükseldi. Yine de bu rakam Mart ayındaki 29,5 milyon dolarlık en yüksek değerden hala düşük. Nifty Gateway Haziran ayındaki rakama göre 7 milyon dolara yükselerek 27,3 milyon dolara ulaşmış olsa da Mart ayındaki 143,5 milyon dolarlık en yüksek değerinden oldukça uzak.

Source: The Block Crypto Data

Kaynak:The Block

Marvel’den Örümcek Adam NFT’leri

81 yıl önce 31 Ağustos 1939'da Marvel Comics şirketi ilk kez dünyaya tanıtıldı ve insanlara koca bir süper kahraman evreni sunuldu. Marvel’in doğum gününü ve firmanın Veve Digital Collectibles ile olan işbirliğini kutlamak için “Marvel Month” özel baskı Kaptan Amerika NFT koleksiyonlarıyla sona erecek.

Haziran ayının sonunda Marvel Entertainment, şirketin NFT’ler dünyasına girdiğini duyurdu. Ağustos ayının ilk haftasında Marvel, “Marvel Month”u açıkladı ve Spider-Man NFT’lerini başlattı.

“Marvel Month” 31 Ağustos Salı günü sona erecek ve Marvel NFT ayının doruk noktası Kaptan Amerika olacak. NFT, Kaptan Amerika’nın 1941'de ilk çizgi romanında göründüğü şekilde 80. yıldönümünü onurlandıracak.

Marvel ayrıca “tamamen okunabilir dijital çizgi roman” NFT “The Amazing Spider-Man #1”i piyasaya sürüyor. Marvel NFT’leri, Orbis Blockchain Technologies Limited ve Veve Digital Collectibles platformu tarafından desteklenmektedir. Veve uygulaması, iOS veya Android akıllı telefonlar aracılığıyla kullanılabilir ve uygulama, kullanıcıların NFT koleksiyonlarını almasına ve takas etmesine olanak tanır.

Kaynak:Bitcoin.com

Fidye Yazılımı Saldırılarının Artışı

Dünyanın dört bir yanındaki işletmeler ve insanlar her gün fidye yazılımı saldırılarına maruz kalıyor. İstisnai olarak salgın başladığından beri, bilgisayar korsanlarının güvenlik açıklarını kötüye kullandığı yönünde giderek daha fazla şey duyuyoruz.

Atlas VPN ekibi tarafından sunulan verilere göre, fidye yazılımı saldırıları 2020'nin aynı dönemine kıyasla 2021'in ilk yarısında %151 arttı. Amerika Birleşik Devletleri önemli bir farkla en çok tehdit altındaki ülke.

Siber suç istatistikleri, SonicWall tarafından yayınlanan 2021 Siber Tehdit Raporuna dayanmaktadır. Rakamlar, 215 ülke ve bölgede bilgi toplayan SonicWall Capture Threat Network tarafından toplanan gerçek dünya verilerinden alınmıştır.

2021’in ilk yarısında, şimdiden 304,7 milyon fidye yazılımı saldırısı oldu ve bu 2021 yılını şimdiye kadar ki kaydedilen en kötü yıl haline getirdi.

ABD, 227,3 milyon saldırı girişimi yaşadığı için çoğu bilgisayar korsanı için birincil hedef. Başka bir deyişle, 2021'in ilk yarısında her dakika ABD’ye yaklaşık 865 tehdit ulaştı. Son zamanlarda, fidye yazılımı çeteleri ABD’de büyük bir boru hattına, bir et tedarikçisine ve bir yazılım şirketine benzeri görülmemiş birkaç saldırı başlattı.

En çok hedef alınan ikinci ülke ise 14,6 milyon saldırı girişimiyle karşılaşan İngiltere oldu. Birçok Birleşik Krallık vatandaşı ve kuruluşu, son birkaç yılda fidye yazılımı kurbanı oldu.

Almanya bu yıl şimdiye kadar 11 milyon tehditten zarar gördü. Fidye yazılımı farkındalığının olmaması, Alman küçük ve orta ölçekli işletmeleri (KOBİ) için büyük bir sorun. KOBİ’ler çoğu zaman kendilerini risk altında görmemekte ve gerekli finansal ve insan kaynağından yoksundurlar.

Güney Afrika 10,5 milyon fidye yazılımı girişimiyle dördüncü sırada ve Brezilya 9,1 milyon tehdit girişimiyle onu takip ediyor.

Kaynak:Payments Cards & Mobile

Haftanın İstatistikleri:

Kaynak: CBInsights

Kurumsal girişim sermayesi, 78.7 milyar dolar değer ve 2.099 anlaşma ile yeni yarı yıl rekoruna ulaştı.

Daha ayrıntılı bilgi için kaynak: Corporate Venture Capital Activity in the First Half of 2021

Kaynak: CryptoDep & LunarCrush

BTC sosyal olarak en aktif coin oldu ve onu ETH ve Cake takip etti.

Daha ayrıntılı bilgi için kaynak: Crypto Sentiment Analysis

Hazırlayanlar

  • Evrim Çalışkan
  • Gözde Arasıl
  • Ahmet Eren Tomurcuk
  • Uğurcan Alp
  • Kerem Büker
  • Ömer Anıl Fıçı
  • Eylül Erdinç
  • Mustafa Nasır
  • Göksel Ediz Yiğit
  • Simge Ceylan Oral

--

--

--

Bahçeşehir Üniversitesi bünyesinde kurulmuş olan “BlockchainIST (Blockchain İstanbul) Center”, Blockchain teknolojisi alanında faaliyet gösteren, Türkiye’nin ilk üniversite araştırma ve geliştirme merkezidir.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
BlockchainIST Center

BlockchainIST Center

BlockchainIST Center is an R&D Center for Blockchain, DeFi and FinTech. We provide consultancy and training for private and public sector around the world.

More from Medium

NFT Metrics | 01.27.2021

WHY YOU SHOULD APE INTO BROKOLI NETWORK

SASC x Gitcoin GR12

Truly, WTF is a DAO?