This is an email from KriptoEkonomi, a newsletter by BlockchainIST Center.

ICRYPEX Sunar
KriptoEkonomi — Strat

SEC, BitConnect ve Üst Düzey Yöneticilerini Dolandırıcılıkla Suçladı

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, çevrimiçi bir kripto kredi platformu olan BitConnect’e, kurucusu Satish Kumbhani’ye ve onun ABD’nin en büyük destekçisi ve bağlı şirketine karşı dava açtığını duyurdu. Dijital varlıkları içeren bir program için kayıt dışı yatırım teklifi yoluyla perakende yatırımcıları 2 milyar dolardan dolandırdıklarını iddia etti.

SEC’in 2017 yılının başlarından 2018 yılının Ocak ayına kadar Amerika Birleşik Devletleri New York Güney Bölgesi Bölge Mahkemesinde açılan şikayetine göre sanıklar, BitConnect tarafından sunulan “Borç Verme Programı”na yatırım şeklinde hileli ve kayıt dışı menkul kıymet arzı ve satışı gerçekleştirdiler. SEC, Bitconnect’e ticaret yapmak için yatırımcı fonlarını dağıtmak yerine BitConnect ve Kumbhani’nin, ABD’deki en iyi destekçileri olan, sanık Glenn Arcaro ve diğerlerinin dijital cüzdan adreslerine aktardıklarını iddia ediyor. SEC’in şikayeti ayrıca, BitConnect ve Kumbhani’nin dünya çapında bir destekçi ağı kurduklarını ve bu ağa önemli bir kısmını yatırımcılardan gizledikleri komisyonlar ödedikleri iddiasını içeriyor. Şikayete göre, bu destekçiler arasında, yatırımcıları Borç Verme Programına çekmek için oluşturduğu Future Money web sitesini kullanan, BitConnect’in ABD’deki önde gelen destekçisi Arcaro da vardı.

SEC New York Bölge Ofisi Bölge Müdür Yardımcısı Lara Shalov Mehraban, “Bu sanıkların dijital varlıklara olan ilgilerini istismar ederek dünyanın dört bir yanındaki perakende yatırımcılardan milyarlarca dolar çaldıklarını iddia ediyoruz” dedi.” Dijital varlık alanında suistimalde bulunanları agresif bir şekilde takip edip sorumlu tutacağız.” SEC’in şikayeti, davalıları federal menkul kıymetler yasalarının dolandırıcılığı önleme ve kayıt hükümlerini ihlal etmekle suçluyor. Şikayet ihtiyati tedbir, taksitlendirme artı faiz ve para cezaları talep ediyor.

Kaynak:Sec.gov

SEC’in Uniswap Labs Soruşturması

Wall Street Journal, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Uniswap Labs hakkında bir sivil soruşturma yürüttüğünü bildirdi. WSJ’ye göre, “konuya aşina insanlar”, icra avukatlarının Uniswap’ın nasıl kullanıldığı ve arkasındaki ekibin platformu nasıl pazarladığı hakkında bilgi aradığını söylüyor.

Bir Uniswap Labs temsilcisi Journal’a yaptığı açıklamada, firmanın “sektörümüzü yöneten yasa ve düzenlemelere uymaya ve herhangi bir soruşturmada onlara yardımcı olacak düzenleyicilere bilgi sağlamaya kararlı olduğunu” söyledi.

Daha geniş anlamda, haberler, SEC’in merkeziyetsiz finans hakkındaki son konuşmasının eyleme dönüştüğüne ve yeni bir yaptırım döneminin yolda olduğuna işaret ediyor.

Delphi Labs Genel Müşaviri Gabriel Shapiro, kripto odaklı avukatların DeFi yaptırımı konusunda barajın kırılmasını beklediklerini söyledi.

Journal’a göre, Uniswap’a yönelik soruşturmasına ek olarak, SEC’in uygulama bölümü, kripto kredi hizmetlerini inceleme çabasının bir parçası olarak kısa süre önce birden fazla girişime mektup gönderdi.

Source:The Block Crypto Data

DeFi büyüdü ve Gary Gensler SEC’in başına geçti. MIT’de blokzinciri konusunda eski bir öğretim görevlisi olarak, çoğu kişi Gensler’i daha bilgili bir düzenleyici olarak görüyor, belki de gelişen teknolojiye sempati duyuyor- ancak bu aynı zamanda yatırımcı korumasında eksik olan faaliyetleri nerede arayacağını da bildiği anlamına geliyor.

Gensler, DeFi’nin öncelikler listesinde üst sıralarda olabileceğini ima etti. Geçen ayın başında, Aspen Güvenlik Forumu’nda kriptoda yatırımcı korumasının eksik olduğunu söylediği ve alanı “Vahşi Batı” olarak adlandırdığı bir konuşma yaptı. Özellikle hem merkezi hem de merkeziyetsiz borsaları hedef aldı.

Kaynak:The Block

Binance.US’nin Halka Arzı

Binance CEO’su ve kurucusu Changpeng Zhao’ya göre, Binance’e bağlı ABD merkezli kriptopara borsası Binance.US, 2024'te halka arzı hedefliyor.

Zhao, The Information ile yaptığı röportajda Binance.US’nin önümüzdeki iki ay içinde firmanın küresel borsadan daha bağımsız olmasını sağlayacak büyük bir özel finansman turunu gerçekleştirmeyi planladığını söyledi.

Zhao, küresel kripto borsasının düzenleyici baskılardan kurtulacağından ve Binance.US’nin üç yıl içinde halka arza doğru ilerleyeceğinden emin. Zhao, “Binance.US, Coinbase’in yaptığını yapacak” dedi. Binance’in geçen yıl yaklaşık 1 milyar dolar kâr elde ettiğini de belirtti.

Fakat küresel düzenleyiciler Binance’in operasyonları hakkında endişelerini dile getirmeye devam ediyor. Singapur Merkez Bankası (MAS), çarşamba günü Binance’in web sitesini uyarı listesine ekledi. MAS sözcüsü, düzenleyicinin Binance’in sitesini kara listeye aldığını çünkü firmanın Ödeme Hizmetleri (PS) yasası kapsamında bir lisans başvurusunda bulunmadığını söyledi.

Daha önce bildirildiği gibi Binance, son aylarda küresel düzenleyiciler tarafından artan bir inceleme altındaydı. Borsa, düzenleyicilerle iş birliği yapma taahhüdünü defalarca vurguladı.

Kaynak:Coin Telegraph

Binance, Düzenleyici Uyarılar Nedeniyle Singapur’daki Ürün Tekliflerini Sınırlandırıyor

Singapur Para Otoritesi, kripto borsasının yerel ödeme düzenlemelerini ihlal etmiş olabileceği endişeleri üzerine Binance’i yatırımcı uyarı listesine aldı.

Küresel kriptopara borsası Binance yaptığı açıklamada, finansal düzenleyicilerin şirketin ödeme yasalarını ihlal etmiş olabileceği uyarıları üzerine Singapur’daki ürün tekliflerini geri alacağını duyurdu.

Bir blog gönderisine göre, Perşembe gününden itibaren Singapurlular artık kriptopara ticareti yapamayacak veya Singapur doları cinsinden ödeme alamayacak. Binance mobil uygulaması Singapur’daki Apple ve Google Play mağazalarından da kaldırılacak.

Pazar günü yayınlanan bir blog gönderisine göre, Perşembe gününden itibaren Singapurlular artık kripto para ticareti yapamayacak veya Singapur doları olarak bilinen Singapur doları cinsinden ödeme alamayacak. Binance mobil uygulaması Singapur’daki Apple ve Google Play mağazalarından da kaldırılacak.

Binance’in belirli ürün tekliflerini durdurma kararı, Singapur Para Otoritesi veya MAS’ın, değişimin ülkenin ödeme hizmetleri yasasını ihlal edebileceği konusunda uyarmasından sadece birkaç gün sonra geldi. Binance, ilk olarak düzenleyici kurumun yatırımcı uyarı listesinde yer aldı.

Binance, uygun lisansları almadan hizmet sağladığı ve yerel düzenlemelere uymadığı iddiasıyla dünyanın dört bir yanındaki finans otoritelerinden gelen karışıklıklarla karşı karşıya. Japonya, Almanya, Birleşik Krallık ve Kanada’nın Ontario eyaleti, bu yaz Binance’i uyardı. Daha yakın zamanlarda, Güney Afrika’nın mali düzenleyicisi, vatandaşlarını Binance’in ülkede faaliyet gösterme yetkisi olmadığı konusunda uyardı.

Düzenleyici tepki, ayrı bir tüzel kişilik olarak faaliyet gösteren Binance.US’a olumsuz ilgi çekmiş gibi görünüyor. Sonuç olarak, yatırımcıların ABD borsası için 100 milyon dolarlık bir finansman turundan vazgeçtikleri bildirildi. Başarısız olan finansman turu, Brian Brooks’u sadece üç ay sonra Binance.US CEO’luğundan istifa etmeye sevk etmiş olabilir.

Kaynak:Coin Telegraph

İngiliz Mali Düzenleyicisi ve Kriptopara Birimlerinin Kontrolü

Finansal Yürütme Kurumu (FCA) ve İhtiyati Düzenleme Kurulu (PRA) Başkanı Charles Randell, Cambridge Uluslararası Ekonomik Suç Sempozyumu’nda kriptopara birimlerinin düzenlenmesiyle ilgili zorlukları ve riskleri özetlediği bir konuşma yaptı.

Kriptopara birimlerinin FCA tarafından düzenlenmediğini ve bu nedenle tüketicilerin Finansal Hizmetler Tazminat Programı kapsamında korunmadığını yineledi.

Önerdiği çözüm, düzenleyicilerin üç ana konuya odaklanması:

Bunlardan ilki kriptopara birimlerinin finansal suçlar için kullanılmasını zorlaştırmak. İkinci olarak, düzenleyiciler faydalı inovasyonu nasıl destekleyeceklerini düşünmelidir. Son olarak, düzenleyiciler, serbest tüketicilerin düzenlenmemiş ve spekülatif kriptopara birimleri satın almaları konusunda fikir sahibi olmalıdır.

Bu, FCA’nın kripto endüstrisindeki risklere karşı ilk uyarısı değil. Ocak ayında FCA, kriptopara birimlerine dayalı yüksek kazanç reklamı yapan yatırımlara karşı bir uyarı yayınladı.

Ayrıca FCA, endüstrinin öne çıkan beş riskini özetledi. Bu riskler, tüketici koruması eksikliği, fiyat değişkenliği, ürün karmaşıklığı, transfer ücretleri ve yanıltıcı pazarlama materyallerinden oluşuyor.

Kaynak:Decrypt

Twitter’ın Tip Jar Özelliği

Bir mobil geliştiriciye göre Twitter, Tip Jar hizmetine kripto özelliklerinin eklenmesini test ediyor gibi görünüyor.

Alessandro Paluzzi bugün, kullanıcıların Bitcoin ve Ethereum adreslerini profillerine eklemelerine izin veren arayüzleri gösteren ekran görüntüleri yayınladı. Her iletinin altında şu not vardı: “İnsanlar, yukarıda girdiğiniz [Bitcoin veya Ethereum] adresine ödeme gönderecek.”

Paluzzi’ye göre fikir, kullanıcıların Tip Jar özelliği aracılığıyla kriptopara olarak bahşiş almalarını sağlamak. Hizmet, kullanıcıların diğer hesaplara para göndermesine de olanak tanıyor.

Twitter CEO’su Jack Dorsey, Bitcoin’in Temmuz ayında Tip Jar ile entegre edileceğini ima etti. Dün Paluzzi, Twitter’ın Bitcoin Lightning uygulaması Strike’ın yardımıyla kriptopara birimi ile bahşiş verme özelliğini denediğini gösteren görüntüleri sızdırdı.

Bitcoin ile bahşiş almak için bir Strike hesabı gerekli olacak gibi görünüyor. Ancak Paluzzi’ye göre, kullanıcıların Bitcoin adreslerini profillerine eklemek için bir Strike hesabı bağlamaları gerekmiyor.

Twitter, Paluzzi’nin bulgularını resmi olarak doğrulamasa da, önde gelen ürün geliştiricisi Kayvon Beykpour, dün Paluzzi’yi yıldırım ve ok emojileriyle alıntıladı. Twitter, Paluzzi’nin yeni bulguları hakkında yorum yapması için gelen taleplere karşılık vermedi.

Kaynak:The Block

1,3 Milyon NFT Loot Dağıtıldı

Sadece yaklaşık 2.400 hesap, henüz icat edilmemiş bir video oyununun hazinelerini temsil eden ve metin görüntülerinden oluşan bir NFT koleksiyonu olan orijinal Loot’u yakalamayı başardı. Tüm koleksiyonun birkaç saat içinde talep edilmesinden bir hafta önce Loot NFT’lerini ücretsiz olarak yakalayan 2.400 kişi, NFT’lerini en az 8 ETH’ye (ve sayfaları nadir öğeler içeriyorsa çok daha fazlasına) yeniden satabilir ve 50.000$’lık Loot ERC-20 token hak talebinde bulunabilir. İnsanların biraz dışlanmış hissettiklerini düşünen projenin yaratıcısı Dom Hofmann (aynı zamanda kısa video uygulaması Vine ve NFT projesi Blitmap’i de yaratan kişi), daha fazla Loot yayınladı. Hofmann, sözleşmeye TemporalLoot adını verdi, ancak topluluk buna More Loot diyor. More Loot’un dinamik bir kaynağı var ve Ethereum’un blok oranının onda biri oranında artıyor. Hoffman, her yıl yaklaşık 250.000 ek More Loot NFT’sinin basılabileceğini tahmin ediyor. Loot’un yerel para birimi olarak hizmet veren ERC-20 tokenı olan AGLD’yi yaratan Will Papper, “ Topluluk, Loot, More Loot veya her ikisinin de gelecekteki $AGLD talep sezonları için uygun olup olmadığına karar verebilir. $AGLD sözleşmesi, talepler için herhangi bir temel NFT’yi destekler, bu nedenle topluluğu $AGLD sahiplerinden oluşan havuzu genişletmeye karar vermekten alıkoyan hiçbir şey yok.” dedi.

Hoffman’ın More Loot’u yaymasından sonra bir saat içinde, orijinal Loot’un taban fiyatı yaklaşık 11 ETH’den 8.8 ETH’ye düştü. Bir Loot sahibi Decrypt’e, Loot fiyatının düşmeye devam edeceğinden endişe ettiklerini ve Loot’larını 8.2 ETH’ye sattıklarını söyledi. Yeni Loot’un orijinal Loot kadar değerli olması pek olası görünmüyor.

Kaynak:Decrypt

Kripto Borsası FTX’te NFT Basılabilir

NFT işlem hacminin çoğunluğu OpenSea platformunda gerçekleşirken, kripto borsaları milyonlarca kullanıcısına doğrudan benzer bir hizmet sunabileceklerini fark etmeye başladılar. FTX’de bu halkaya katılan borsalardan biri oldu. Çünkü, FTX CEO’su Sam Bankman-Fried bugün en son evriminin NFT’leri doğrudan borsada basma yeteneği sunmak olduğunu tweetledi. Bu, FTX kullanıcılarının kendi sanat eserlerini yaratabilecekleri ve bunları borsada satılmak üzere NFT’ler olarak mint edebilecekleri anlamına geliyor. Buna FTX.US aracılığıyla ABD kullanıcıları dahil. Buna ek olarak, sistemin teknik işleyişi için; Bankman-Fried, tüm NFT’lerin Ethereum ve Solana blokzincirlerinde çapraz zincir olacağını kaydetti.

Şu anda bu NFT’leri yalnızca borsada saklayabilir ve görüntüleyebilirsiniz. Ancak FTX’in pazarı, birkaç hafta içinde para yatırma ve çekme işlemlerini desteklemek için genişleyecek. Bu da, kullanıcıların borsada ana NFT projelerini satmalarına izin verecektir. Lakin NFT’leri satmak ve almak biraz pahalıya mal olacak çünkü FTX, hem satıcıdan hem de alıcıdan %5’er komisyon alıp toplamda her bir işlem için %10 komisyon almış olacak.

Kaynak:The Block

Güney Koreli Telekom Firması Blokzincir Teknolojisini Benimsiyor

Güney Koreli telekomünikasyon firması KT Corp, karbon emisyonları ile mücadele etmek için bir blokzincir dijital belge girişimine başladıklarını açıkladı.

KT Corp, çevreye duyarlı hedeflere katkıda bulunmak için blokzincir teknolojisini kullanarak tamamen elektronik bir dokümantasyon hizmeti oluşturma planlarını özetledi. Firma şu anda ülkenin sabit hatlı mobil ağlarının yaklaşık %90’ını ve ayrıca geniş bant yüksek hızlı internet hizmetinin de %45’ini sağlıyor.

Girişim, karbon emisyonu çıktısını azaltma hedefiyle 14 işletme ile ortak bir proje olacak. Girişim uygulandığında, oluşturmadan depolamaya, son olarak müşteri dağıtımına kadar kağıt tabanlı dokümantasyon sürecinin tamamını dijitalleştirecek. Rakamsal olarak hedef her yıl 4,5 milyar kağıt belgeyi e-belgeye dönüştürmek ve karbon emisyonlarını 129,6 milyar ton azaltmak.

Mart 2020’de firma, sözleşme belgelerini dijital olarak oluşturma ve saklama konusunda işletmeleri ve kuruluşları desteklemek için Paperless adlı blokzincir tabanlı bir platform başlatmıştı. KT Corp yetkilisi Yoon Dong-Sik, kağıtsız sistemin etkisi hakkında “KT Paperless Service’in kurumsal doküman yönetimini ve maliyetlerini düşürmesi, böylece iş sürecini de iyileştirmesi beklentisi içerisindeyiz.” dedi.

Kaynak:Coin Telegraph

BBVA İsviçre, ‘Yeni Nesil’ Dijital Hesap Başlattı

BBVA İsviçre müşterileri, kriptopara cüzdanıyla birlikte gelen bir dijital hesapla kripto varlıkları satın alabilecek, depolayabilecek ve takas edebilecek. Yeni bankacılık ürünü, Avrupa Birliği genelinde ve Güney Amerika’daki bir dizi pazarda satışa sunulacak.

İspanya’nın bankacılık devi Banco Bilbao Vizcaya Argentaria’nın (BBVA) İsviçre’deki yan kuruluşu, “%100 dijital yatırım hesabı” başlattığını duyurdu. BBVA İsviçre, ‘Yeni Nesil’ hesabın bir şirket ve fon kataloğuna erişim sağladığını açıkladı. Dijital yatırım hesabından yararlanmak isteyen Avrupalı ​​müşteriler bir AB üye devletinde ikamet etmelidir. Ürün ayrıca diğer ülkeler arasında Meksika, Kolombiya, Arjantin, Peru ve Şili’de de sunulmaktadır. BBVA İsviçre Müşteri Çözümleri Direktörü Javier Rubio şunları söyledi:

“New Gen ile geleceği dönüştürmek için büyük potansiyele sahip yeni sektörlerin ilgisini çeken yeni bir yatırımcı türüne ulaşmak istiyoruz.” Rubio, yeni hesabın, her müşterinin parasını ilgi alanlarına yatırmasına olanak tanıyan geniş bir yatırım yelpazesine sahip olduğunu vurguladı. Ticarete başlayabilmek için bir müşterinin önce özel bir form aracılığıyla kaydolması ve ardından görüntülü arama yapması gerekiyor. BBVA İsviçre, tüm doğrulama prosedürünün 15 dakikadan az sürdüğünü iddia ediyor. Bir hesap açmak için minimum para yatırma şartı 10.000 $ Euro veya İsviçre Frangı cinsinden eşdeğer miktardır.

Özel bankacılıkta uzmanlaşmış BBVA İsviçre, Yeni Nesil hesabın çok çeşitli çevrimiçi bankacılık hizmetlerine ve dolar, euro veya İsviçre frangı cinsinden IBAN numaralarına erişim sağladığını vurguladı. Kripto cüzdanı, kullanıcıların bitcoin ve diğer varlıklarını takip etmelerini sağlayan bankanın mobil uygulamasıyla tamamen entegredir. İsviçre bankalarının kripto ile ilgili hizmetleri sürekli olarak genişlemektedir.

Kaynak:Bitcoin.com

Haftanın İstatistikleri:

Kaynak: The Block & CryptoSlam

Sanat ve Koleksiyonlıklar’ın haftalık işlem hacmi Oyunlar’ınkine göre üç hafta boyunca daha fazla oldu, fakat, toplam hacim önceki iki haftaya göre önemli bir ölçüde düştü.

Daha ayrıntılı bilgi için kaynak: NFT Market Safe Practices

Kaynak: News Bitcoin

Ethereum tabanlı DeFi uygulamalarındaki benzersiz adres sayısı (DeFi kullanıcı sayısı) 3,3 milyon.

Daha ayrıntılı bilgi için kaynak: 90 Ethereums DApps You Can Use

Hazırlayanlar

  • Gözde Arasıl
  • Furkan Can Baytemur
  • Ahmet Eren Tomurcuk
  • Uğurcan Alp
  • Kerem Büker
  • Ömer Anıl Fıçı
  • Eylül Erdinç
  • Mustafa Nasır
  • Göksel Ediz Yiğit
  • Simge Ceylan Oral

--

--

--

Bahçeşehir Üniversitesi bünyesinde kurulmuş olan “BlockchainIST (Blockchain İstanbul) Center”, Blockchain teknolojisi alanında faaliyet gösteren, Türkiye’nin ilk üniversite araştırma ve geliştirme merkezidir.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
BlockchainIST Center

BlockchainIST Center

BlockchainIST Center is an R&D Center for Blockchain, DeFi and FinTech. We provide consultancy and training for private and public sector around the world.

More from Medium

ValiDefi: Introducing our All-in-One Crypto Platform

NFT Metrics | 02.03.2022

How Un-collateralized lending platforms work with Real World DeFi

BeGlobalDAO. Launching, migration and plans [English — Work in progress]