This is an email from KriptoEkonomi, a newsletter by BlockchainIST Center.

Hindistan Covid-19 ile Mücadele için Blockchain Teknolojisini Kullanıyor

Hindistan’da COVID -19

Hindistan’ın Tech Mahindra firması hükümet ve Nasscom firmasının desteğiyle Covid-19 ile ilgili bir veri analizi platformu oluşturmak için blockchain teknolojisini kullandığını açıkladı.Covid-19 salgını, yönetişimin her aşamasında veri toplama ve analizini daha da önemli hale getirdi ve Haydarabad’ın başkenti olduğu 36 milyon nüfuslu Telangana eyaleti hükümeti, malzemeleri takip etmek ve ürünlerin sağlığa uygun şekilde vatandaşlara ulaşmasını sağlamak için ileri teknolojiyi kullanarak çözüm üretmeye karar verdi.

Eyalet hükümeti, Tech Mahindra ile çalışarak karantina bölgelerindeki insanlara iletilen ilaçlar, temizlik malzemeleri ve maskeler gibi temel ürünlerin orijinal ve sağlığa uygun olup olmadıkları bilgisini kaydetmek ve ürünleri takip edebilmek için blockchain teknolojisini kullanıyor.

1986 yılında Hindistan ‘da kurulmuş bilgi teknolojileri şirketi

Tech Mahindra ile hükümet farklı kullanım alanları üzerinde de çalışmış durumda. Bir kullanım örneği, karantina bölgelerinde yaşayan insanlara malzeme sağlamak için kullanılan çantaların etiketlenmesidir. Birçok kişi çantaların geri dönüşüm yoluyla elde edilmesinden dolayı hastalık riski taşıyabileceğini düşünerek çantaları kullanmak konusunda ihtiyatlı davranmıştır. Bunun üzerine çantaların üretim ve kullanım takibi blockchain teknolojisine taşınmıştır. Başka bir kullanım örneği ise şirketin, telekom firmaları ile birlikte çalışarak, karantina bölgelerine erzak ve evrak teslimatı için gelen yetkililere dijital geçiş uygulaması sunmasıdır.

Kaynak: Telangana Today

Hayırseverliğin Yeni Adımı: Blockchain

Bağışlarda Blockchain kullanımı

Özel şirketler, gün geçtikçe artan değerleri sayesinde küresel ekonominin temellerini oluşturuyor. Şirketlerin yanı sıra teknolojinin getirdiği küresellik kâr amaçlı olmayan kuruluşların sayısını ve başarılarını yükseltti. İnsanlar dünyanın dört bir yanındaki sorunları her gün dakikası dakikasına takip ettikçe daha fazla bağış yapmak istiyor. Birçok sivil toplum kuruluşunun girişimi ile hayırseverlik ekosistemi dünya çapında gelişti. Fakat bu ekosistem hala aracılardan kaynaklanan güven ve ödeme ücretleri gibi sorunlara sahiptir.

Blockchain güven ve aracı sorunlarını çözebilme potansiyeline sahip teknolojilerden biridir. Hali hazırda birçok girişim ile blockchain kendini bu alanda kanıtlamıştır. Paxful platformunun 100 okul projesi, Fidelity Charitable’a 100$ milyon değerinde kriptopara bağışı, Afrika’ya temiz su ulaştırmayı amaçlayan The Water Project’in kriptopara kabul etmesi gibi örnekler bu alanda başarılı projeler gerçekleştirildiğinin kanıtıdır.

Hayırseverlik Ekosisteminde Blockchain

Bağışlar küresel kriz durumlarında en üst seviyeye ulaşır ve Covid-19 salgını bu krizlerden biridir. Salgın için kriptopara tabanlı platformlar başlatılmıştır ve başarıları gündeme gelmeye devam etmektedir.

Şeffaf, merkeziyetsiz zincir ağı sayesinde blockchain aracıları ortadan kaldırır ve bağışçıların Bitcoin gibi bir kriptopara ağında cüzdan açması bağış yapabilmeleri için yeterlidir. Uluslararası para gönderimlerinde işlem ücretleri yüksektir. Blockchain ağları sayesinde zaten düşük olan işlem ücretleri de sıfıra indirilerek hayırseverliğin iki büyük sorunu çözülmüş olur. Küresel bir dünyada merkeziyetsizliğin önemi hayırseverlik ekosistemi gibi önemli bir alanda yeniden kanıtlanmıştır

Kaynak: Asia Times

Kamboçya Blockchain Tabanlı Ödeme Sistemini Duyurdu

Kamboçya Merkez Bankası 1954 yılında kurulmuştur.

Kamboçya Merkez Bankası, ‘Project Bakong’ adını verdiği ve yakında kullanıma açmayı planladığı blockchain tabanlı ödeme sisteminin teknik ayrıntılarını açıkladı.

2017 yılından bu yana Bakong Projesi üzerinde çalışan Kamboçya Merkez Bankası, yarı dijital para projesini Kamboçya’nın resmi para birimi olan Khmer Riel’in yüksek teknoloji ile yenilenmesi olarak görüyor. Bu proje ile merkez bankası yıllardır ABD dolarını kullanmayı tercih eden Kamboçya halkını QR kodları, kullanıcının banka hesabı ve e-cüzdanı arasında gerçek zamanlı fon transferini kolaylaştıran Hyperledger Iroha tabanlı bir mobil uygulama yoluyla ödeme yapmaya teşvik ederek dolar yerine Khmer Riel kullanmaya yöneltmek istiyor.

İşlem hacminin saniyede 1.000 ila 2.000 arasında olması öngörülen blockchain tabanlı sistem, Bakong hesapları ve geleneksel banka hesapları arasında çalışacak, işlem kayıtlarını dağıtık defter teknolojisi ile tutacak, “Yet Another Consensus” algoritması kullanacak ve en önemlisi işlemleri azami beş saniyede gerçekleştirecek şekilde tasarlandı.

Blockchain Tabanlı Ödeme Sistemleri

Merkez bankası, sistemin eşler arası olması ve kullanıcılara işlem ücreti ödetmemesi özellikleriyle merkezi modellerin verimsizliklerini ortadan kaldırdığını söyledi. Banka, kullanıcıların işlem yapabilmek için Bakong hesaplarına Khmer Riel’i yüklemeleri gerektiğinden projeyi bir merkez bankası dijital para birimi olarak adlandırmak yerine blockchain tabanlı ödeme sistemi olarak sınıflandırmayı daha uygun bulmuş.

Merkez bankasına göre, demografik olarak genç ve teknoloji meraklısı olan Kamboçya nüfusunun Bakong’u benimsemesi bekleniyor. Kamboçya’da e-cüzdan hesapları 2019'da % 64 artarak 5,22 milyon seviyesine ulaştı. Bu projenin kitlesel olarak benimsenmesi, merkez bankasının doların egemenliğini kırarak Kamboçya’nın para politikası üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmasını sağlayabilir. Bakong Projesi’nin tam olarak ne zaman hayata geçeceği henüz kesin değil ama 2020 sonunu bulması bekleniyor.

Kaynak: Coindesk

Blockchain Şeffaflığı ile Bağımsız Film Yapımcıları Daha da Yükselebilir

moneyincrypto

Film sektörü özellikle Hollywood’un girişimleriyle video oyun sektöründen sonra en değerli eğlence sektörü olmayı başardı. Son zamanlarda orijinal fikirlerden uzaklaşıp popüler fikirleri tekrar tekrar seyircilere sunmasıyla Hollywood kötü bir ün kazandı. Bu durum sayesinde bağımsız yapımcılar orijinal fikirleri ile başarı yakalayıp Hollywood’un tekelliğini büyük ölçüde azalttı. Filmler Covid-19 salgını nedeniyle çok daha fazla izleniyor. Ancak, bu dönemde bağımsız film yapımcıları fikirlerini yatırımcılara sunmakta oldukça zorlanıyor çünkü fikirlerini tanıtabilecekleri iyi bir platform yok.

Filmio, film, TV ve VR projelerinin oluşturulmasını, finanse edilmesini ve dağıtımını kolaylaştıran merkezi olmayan bir ekosistemdir.

Yatırımcılar filmin potansiyelinden emin olamadıkları için genellikle projeleriyle kendilerini kanıtlamış büyük film şirketlerine yöneliyorlar. Fakat Moonlight ve Parasite gibi yapımların başarıları bu yönelimi büyük ölçüde değiştirdi. Bağımsız yapımcılar orijinal fikirlerini iyi bir şekilde tanıtabilirse yatırımcıların ilgisini çekebilirler. Blockchain tabanlı Filmio yapımcılara fikirlerini şeffaf bir şekilde sunma imkânı veriyor. Projeler başlatıldığı andan itibaren her adımda blockchain teknolojisi ile kaydediliyor ve kayıtlar ne silinebiliyor ne de değiştirilebiliyor. Proje fikir ve adımlarının bu şekilde şeffaf gösterilmesi projenin hem yasal sınırlar içinde olmasını hem de yatırımcıların ilgisini çekmeyi sağlıyor. Bu platform sayesinde revaçta olan bağımsız yapımcılar daha da değer kazanarak Hollywood tekelliğini bitirebilir.

Kaynak: Finance Yahoo

Blockchain Education Network Platformu

Blockchain Eğitim Ağı (BEN), dünyadaki en büyük ve en eski blockchain alanında çalışan öğrencilerin, mezunların ve profesörlerin ağıdır.

Blockchain Education Network (BEN) dünyanın farklı kıtalarından 80'den fazla üniversite kulübüne ev sahipliği yapan şemsiye bir örgütlenmedir. BEN dünya çapında, blockchain alanındaki topluluklar arasında, öğrenci, mezun, akademisyen ve profesyonellerden oluşan en kalabalık topluluktur.

BEN, bünyesindeki üyelerini, şirketlerine ve topluluklarına blockchain teknolojisini yaymaları ve entegre edebilmeleri için güçlendirerek, blockchain teknolojisinin benimsemesini teşvik etme gayesindedir.

Dünya genelinde 2.350'nin üzerinde öğrenci, akademisyen ve mezunlardan oluşan bir topluluk olan BEN, birçok farklı disiplinde blockchain teknolojisi üzerine çalışan veya bu teknolojiyi kullanan firmalar, kuruluşlar, danışmanlık şirketleri ve blockchain toplulukları tarafından desteklenmektedir.

80 den fazla üniversite kulübüne ev sahipliği yapmıştır..

BEN platformu sürekli olarak etkinlikleri ve hackathonları destekleyen bir anlayışa sahiptir ve 2015 yılından beri birçok webinar, workshop, hackathon, zirve gibi etkinliklere ev sahipliği yapmıştır. Topluluğun üzerinde en çok durduğu alan ise isminden de anlaşılacağı gibi eğitimdir. Bunun için yüzlerce yazılı içerik, video kayıtları, sunumlar, teknik doküman gibi kaynaklar farklı dillerde yayınlanmaya devam ediyor.

BEN’in en büyük avantajlarından biri öğrencileri Binance, Coinbase, Ethereum Foundation, Trust Wallet gibi blockchain alanında kendini kanıtlamış şirketler, girişimler ve projelerdeki iş ve staj imkanlarıyla buluşturuyor olmasıdır.

Aybars Dorman

VR Oyun Teknolojileri Hollywood Yapımlarının Gelişmesine Yardımcı Olabilir

VR, Film Sektöründe

Hollywood stüdyoları sanal gerçekliğe uyum sağlayarak, genellikle oyunlar için kullanılan bu teknolojiyi ekrana taşıyor. Herkesin bildiği gibi COVID-19 salgını nedeniyle çoğu film yapımına ara verildi. Fakat Hollywood, COVID-19 döneminde film yapımını sanal gerçeklik teknolojisine yönlendirmeyi başardı. Aslında daha önce bu tür kullanımlar Disney’in Mandaloryalı ve Aslan Kral filmlerinin arka planlarında görülmüştü. Sonuç olarak, film stüdyoları küresel salgının ortasında bile üretime devam etmenin bir yolunu bulmuş oldular.

Epic Games geçtiğimiz yıllarda Unreal Engine’i kurdu ve VR lightboard teknolojisini bir çeşit yükseltilmiş yeşil ekran olarak kullanmaya başladı. Mandanoryalı’nın yaratıcısı ve başyapımcılardan biri olan Jon Favreau, Mouse House için son üç yapımda kullanılan bu teknolojinin erken savunucularından ve uygulayıcılarından birisi oldu.

Epic Games, Kuzey Carolina merkezli bir video oyunu yapım ve geliştirme şirketidir.

COVID-19 döneminde sanal gerçeklik teknolojisi sayesinde oyuncular ve ekipler sosyal mesafelerini korumayı başarırken filmlerin nasıl ekilebileceğine de çözüm üretilmiş oldu. Ekipler evlerinden koordine olmak için “Zoom” benzeri uygulamalar kullanıyorlar. Normal kullanımla aradaki fark, film stüdyolarının görüntülü konuşma yerine VR üzerindeki sanal setlerde toplantı gerçekleştiriyor olmaları. Bu sayede kendi aralarında kamera açılarını ve olası çekimleri tartışabiliyorlar. COVID-19 sebebiyle sanal gerçeklik teknolojisinin film sektöründe kullanılması yıllarca sürebilecek bir gelişmenin hız kazanmasını sağladı.

Kaynak: Screenrant

FinTech’den BigTech’e Giden Yeni Dijital Düzenleme Arayışı

Fintech’den Big Tech’e

FinTech girişimleri dijital ekosistemlerin önünü açarken, Big Tech bankacılık alanındaki gelişmeler için adımlar atıyor. BBVA’nın Dijital Düzenleme Grubu tarafından hazırlanan ve Deusto Üniversitesi’nin Ekonomik Araştırmalar Bülteni tarafından yayınlanan bir raporda bu gelişmelerden bahsedildi. Rapor yazarları, Big Tech’in dijital ekosistemlerine finansal hizmetlerin entegrasyonu ile karakterize edilen ikinci rekabet dalgasıyla birlikte “risklerin büyüklüğü ve doğasının, finans sektöründeki rekabetin niteliği ve derecesinin de değişeceğini” öngörüyorlar.

Raporda belirtildiği gibi, Big Tech şirketleri yeni iş kollarında çok hızlı bir şekilde büyüyebilir, çünkü dijital ekosistemlerinde zaten milyonlarca aktif kullanıcıları var. Bununla birlikte büyük miktarda veriye erişimleri vardır ve bunları analiz etme yetenekleri de oldukça güçlüdür. Rapor finansal hizmetlerin bir istisna olmadığı konusunda uyararak bu hizmetlerin, Big Tech ekosistemlerini daha da artırabileceğini, ek veri toplanması ve müşteri tabanlarının katılımını artırabileceğini belirtiyor.

Dijital Düzenlemeler

Dijital finansta Big Tech’i düzenlemenin üç yolu açıklandı:

1- E-para ve banka dışı krediler gibi faaliyetler için oluşturulan lisanslama ve denetleme çerçevelerinin büyük ölçekli tedarikle ilgili riskleri içerecek şekilde yeterli olmasını sağlamak. Yetkililer ayrıca tüketici koruma, dolandırıcılık ve siber saldırıları da gündemlerine almalıdır.

2-“ Aynı risklerle aynı faaliyetler aynı düzenlemeye sahip olmalıdır.” ilkesi uygulanmalıdır. Düzenlemeye yönelik yaklaşımın kurum temelli olmaktan çıkarak faaliyet temelli hale gelmesi gerekmektedir. Düzenleme sadece verilere değil, aynı zamanda 􀃶finansal hizmetler sunmak için gerekli dijital platformlara ve teknik altyapıya adil erişim sağlamalıdır.

3-Big Tech’in sistemik büyüklüğü ele alınmalıdır. Yetkililer, Big Tech’in sistemik potansiyeli ile ilişkili finansal risklere bir yanıt gerekip gerekmediğini tartmalıdır.

Kaynak: BBVA

PayPal Kriptopara Satmaya Başlayabilir

PayPal, 21 Ekim 2020 tarihinde kripto para piyasasına girdi

Finans dünyasının en büyük isimlerinden biri olan PayPal yakında doğrudan kriptopara satmaya başlayabilir. PayPal’ın günümüzde 300 milyondan fazla kullanıcısı bulunuyor. Bu kullanıcılar şirketin hizmetlerinden faydalanarak hızlı ve etkili bir şekilde ödeme işlemi yapabiliyorlar. CoinDesk gibi kaynaklar tarafından aktarılan bilgilere göre bu kullanıcılar yakın gelecekte PayPal’den kriptopara satın almaya da başlayabilirler. PayPal kullanıcıları şu anda zaten Coinbase gibi borsalarda işlem yaparken PayPal’in hizmetlerinden faydalanabiliyorlar. Fakat CoinDesk’in aktardığı bilgilere göre şirket şimdi Venmo ile yeni bir anlaşmaya imza atmayı ve kullanıcılarına doğrudan kriptopara satmayı planlıyor.

PayPal’in kriptopara satmaya başlayıp başlamayacağı, başlaması halinde ne zaman başlayacağı ve tam olarak hangi kriptoparaların satışa sunulacağı henüz bilinmiyor. Fakat sosyal medyadaki birçok isim PayPal’in böyle bir senaryoda en büyük beş kriptoparayı satışa çıkarabileceğini düşünüyor.

KoinBülteni

DeFi Dünyası Büyüdükçe Büyüyor

BTCHaber

Merkeziyetsiz finans (DeFi) dünyası büyüdükçe büyümeye devam ediyor. Geleneksel finans platformlarını modernleştirmeye ve merkeziyetsizleştirmeye çalışan DeFi projeleri her geçen gün daha büyük bir kitleye hitap ediyorlar. Yalnızca bir buçuk hafta önce faaliyete geçen Compound adlı bir DeFi projesi, birkaç gün içerisinde inanılmaz bir performansa imza attı. Kısa süre içerisinde Maker’ın (MKR) piyasa değerine eş bir piyasa değerine ulaşan Compound’un COMP adlı kriptoparası bir haftadan kısa bir süre içerisinde 70 dolardan 300 dolara kadar çıktı.

Kullanıcılar Compound ağı içerisinde birbirlerine USDT üzerinden borç verebiliyor ve ağda yaptıkları bu işlemler karşılığında ödül olarak COMP alabiliyorlar. COMP’un fiyatı artmaya devam ettikçe ağdaki hareketlilik de artmaya devam edecek gibi görünüyor. Bu, zaman içerisinde DeFi dünyasının da büyümesine katkıda bulunabilir.

KoinBülteni

IMF: Koronavirüs’ün Neden Olduğu Küresel Ekonomik Çöküş Korkulandan Daha Kötü Olacak

IMF, 1944 yılında ABD’ de kurulmuştur.

Uluslararası Para Fonu (International Monetary Fund-IMF), koronavirüs salgınının küresel ekonomiye beklenenden daha büyük çapta hasar verdiğini ve iyileşme sürecinin yavaş gerçekleşeceğini belirtti. IMF, küresel ekonominin bu yıl Nisan ayında tahmin edilen yüzde 3'lük düşüşten daha kötü bir şekilde yüzde 4,9 küçüleceğini belirtti.

Salgının etkilerinden hiçbir büyük ekonomi kaçamıyor. Örneğin; ABD ekonomisinin bu yıl yüzde 8 oranında küçülmesi bekleniyor. IMF, Avro kullanan ülkeler için yüzde 10'dan fazla küçülme öngörürken, Japonya’da üretimin yüzde 5,8 düşeceğini belirtmiştir. Koronavirüs dünya çapında ekonomik hasara yol açtığı için 90'dan fazla ülke finansal yıkımın eşiğinde bulunuyor. Salgının yıkımlarına ve ABD ile ticaret savaşına maruz kalan Çin ekonomisinin, sadece yüzde 1'lik bir büyüme sağlaması bekleniyor. IMF, önümüzdeki yılın sonunda, salgının küresel olarak 12,5 trilyon dolarlık üretim kaybına yol açacağını belirtti.

IMF Raporu yayınlandı.

Mevcut koşullar, IMF’nin iki ay önce öngördüğünden daha da derin gerilemeler olduğunu gösteriyor. IMF yetkilileri karantina sürecinin küresel üretim kapasitesine zarar verdiğini ve yeni güvenlik ve hijyen kurallarının üretim maliyetini arttırdığını belirtti. Daha da önemlisi bazı devletler hala koronavirüsü kontrol etmeye çalışıyor.

Yukarıdaki tahminler, ülkelerin salgın tekrar yayılsa bile kapsamlı karantina süreçlerinin yeniden yaşanmayacağını varsayıyor. IMF raporu, politikacılar için uyarı niteliğinde duruyor.

Kaynak: The Washington Post

Hazırlayanlar

  • Canan Bulut
  • Evrim Çalışkan
  • Furkan Can Baytemur
  • Gözde Arasıl Ataç
  • Burak Işıktekin
  • Aybars Dorman

Bizi Takip Edin

Web Sitemiz

Twitter

LinkedIn

Instagram

YouTube

Telegram

--

--

--

Bahçeşehir Üniversitesi bünyesinde kurulmuş olan “BlockchainIST (Blockchain İstanbul) Center”, Blockchain teknolojisi alanında faaliyet gösteren, Türkiye’nin ilk üniversite araştırma ve geliştirme merkezidir.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
BlockchainIST Center

BlockchainIST Center

BlockchainIST Center is an R&D Center for Blockchain, DeFi and FinTech. We provide consultancy and training for private and public sector around the world.

More from Medium

Humans Are ADDICTED! Can Nature Provide the Detox?

Cypherdog Security: Protecting The Cyberspace!

An overview of the Multisend service within the Svarog project

DeFi and its advantages — Scallop Learn