This is an email from KriptoEkonomi, a newsletter by BlockchainIST Center.

Polyient Games: “İyi” bir Blockchain Oyunu için Yatırıma Hazırız

Video Oyunlarına Yatırım

Atari’nin Unikrn ortaklığı ile blockchain sektörüne yatırım yapması oyun dünyasında blockchain kullanımını bir kez daha gündeme getirdi ve bu akıma Polyient Games de katıldı. Polyient Games blockchain teknolojisi tabanlı, iyi tasarıma sahip bir oyun için yatırıma hazır olduğunu belirtti.

Şu ana kadar Heartstone benzeri bir kart oyunu olan Skyweaver ve Minecraft benzeri The Sandbox oyunları ile blockchain teknolojisinin oyun sektöründeki olası potansiyelini gördük. Özellikle, The Sandbox oldukça iddialı duruyor. The Sandbox oyunculara yaratıcılıklarını kullanabilecekleri bir platform sunarken aynı zamanda oluşturdukları yapıları veya oyunları blockchain ağı üzerinden satabilmelerini sağlıyor. Bu proje Atari ve Square Enix gibi büyük oyun firmaları tarafından destekleniyor ve şimdiden 2 milyon dolar yatırım almayı başarmış durumda.

Blockchain teknolojisini oyun sektörüne entegre etmek için yatırıma hazırlanan Polyient Games, Non-Fungible Tokens (Değiştirilemez Koinler — NFT) için yatırım yaptı. NFT’ler ile 2017 yılında CryptoKitties oyunu sayesinde oynayarak kazan kavramı yaygınlaşmıştı. Şirket, Cargo ile NFT’lere yatırım yaparak potansiyelini görmüştü. Bu teknolojinin oyunlarda kullanılmasını isteyen Polyient Games yatırım yapacakları oyun için önceliğin oyunun tasarımında olduğunu belirtti.

Kaynak: TheGamer

İtalya’nın Dağıtık Defter ve Blockchain Teknolojilerine Yönelik Adımları

Dağıtık Defter

İtalya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı, yatırımları teşvik etmek ve rekabetçi bir yasal çerçeve oluşturmak amacı ile bankacılık ve finans endüstrisi de dahil olmak üzere bir dizi sektörde dağıtık defter teknolojisi (DLT) ve blockchain teknolojisinin kullanımı için öneriler toplamak amacıyla halkın katılımına açık bir süreç başlattı.

Bakanlık, DLT ve blockchain teknolojisinin nasıl uygulanabileceğini içeren bir belge yayınladı. Belgede dikkat çeken tavsiyelerden ilki FinTech ve dijital ödemeler ile ilgilidir. Taysiyede, Italya’daki ödemelerde kullanılan blockchain teknolojisindeki gelişmelerin teşvik edilmesinin piyasa üzerinde önemli ve olumlu bir ekonomik etkiye sahip olacağı ve Italya’nın bu sektörde küresel düzeyde önemli bir merkez olmasına izin verebileceğinin altı çizildi. Diğer önemli bir tavsiye ise kara para aklamanın önlenmesi hususundadır. Blockchain teknolojisinin Know Your Customer / Müşterini Tanı (KYC) operasyonlarını izlemek ve kaydetmek için kullanılabileceği belirtildi. Bu bağlamda, blockchain teknolojisinin kullanımının KYC yükümlülüklerine uyma süresini ve maliyetini büyük ölçüde azaltacağı vurgulandı.

Müşterini Tanı / Know Your Customer

Belgede Initial Coin Offering ve Security Token Offering projeleri de unutulmadı ve Avrupa Birliği düzeyinde bu hususlarda hemfikir olunmuş bir çerçevenin bulunmamasının piyasada belirsizlik ve endişelere neden olduğu, ICO / STO tanımlarının netleştirilmesinin önemi ve Tokenların piyasaya geniş bir şekilde sunulmasının sağlanması gerektiği belirtildi.

Belge de Italya’nın, Merkez Bankası Dijital Para Birimi’nin (CBDC) geliştirilmesinin önemi de vurgulandı. ilgili tavsiyede, diğer hususların yanı sıra CBDC’nin nakit yönetimi maliyetlerini azaltması, bankacılık hizmetlerine erişimi kolaylaştırması, elektronik ödemelerin daha fazla kullanılmasını sağlaması gibi birçok olumlu yönü ile anlatıldı.

Kaynak: JDSupra

Ethereum Blokchain’ine Kilitlenmiş Bitcoin 101 Milyon Dolara Ulaştı

Kitli Ethereum Miktarı

Ethereum blockchain’i üzerinde Bitcoin’i temsil etmesi için ERC-20 token olacak şekilde WBTC (Wrapped Bitcoin) oluşturulmuştur. Bu token’ın fiyatı 1 Bitcoin’e sabitlenmiştir ve bu sayede Ethereum ağı üzerinde Bitcoin ile ilgili işlemler yapılabilmektedir.

WTBC tokenlerının miktarı geçtiğimiz ay 6 kattan fazla arttı ve tokenize Bitcoin’in Ethereum ağındaki toplam değeri 100 milyon doları aştı. DeFi Pulse’a göre Ethereum ağı 74.9 milyon dolar değerinde WBTC barındırıyor. WBTC olarak kilitlenen Bitcoin miktarı geçtiğimiz ay keskin bir artış gösterdi ve 8.200 BTC’ye ulaştı. Bu artış daha önceki oranlarla karşılaştırıldığında 6 kattan daha fazla bir büyümeyi ifade ediyor.

Mayıs ayı içerisinde piyasaya sunulan RenBTC 1000'den fazla token ile Ethereum ağı içerisinde ikinci sırada yer alıyor. Sırasıyla HBTC 710, imBTC 608 ve sBTC ise 512 token ile üçüncü, dördüncü ve beşinci sırada yer alıyorlar.

Compound’un çıkarmış olduğu “COMP”token’ı Haziran ortasında sadece bir gün içerisinde piyasa değeri en büyük DeFi tokenı haline geldi.
Görünen o ki, Bitcoin, Ethereum token sahiplerinin varlıklarını ödünç vermesine ve pasif gelir kazanmasına izin veren DeFi altyapısına sahip olmadığı için, Bitcoin sahiplerinin varlıklarını hızla büyüyen DeFi pazarında kullanmak amacı ile WBTC tokenlerına dönüştürmeye başladığına tanık oluyoruz.

Kaynak: Decrypt

Dünyanın En Popüler Uygulamalarından TikTok Hindistan’da Yasaklandı

TikTok

TikTok piyasaya sürülmesinin ardından geçen 3 yılın sonunda yaşadığı büyük yükseliş ile Instagram ve Youtube’u geride bıraktı. 2 milyardan fazla indirme oranı ile genç kitlenin gözdesi haline geldi. TikTok, kullanıcıların kendi oluşturdukları 15'er saniyelik videoları paylaşıp takip, takipçi ve beğeni gibi özellikleri kullandıkları bir uygulamadır. TikTok’un ana şirketi ByteDance’in merkezi Pekin’de bulunuyor ve uygulama dünya çapında yayılmadan önce Çin pazarında popüler hale geldi. 150'den fazla ülkede 800 milyon aktif kullanıcısı olan uygulamanın son zamanlarda kullanıcılar için tehdit içerdiği savunuluyor. Büyük güvenlik sorunlarının olduğu dile getirilirken gençler ve çocuklar üzerinde de risk oluşturduğu belirtildi. Örneğin; Apple milyonlarca Iphone kullanıcısı üzerinden TikTok’un veri ihlali yaptığını fark etti. Uygulamanın popülerliği arttıkça, Çin’e kullanıcı verileri gönderme suçlaması ile karşı karşıya kaldı. TikTok, bu iddiaları şiddetle reddetmektedir.

Kişisel Bilgi Güvenliği

Hindistan hükümeti tüm bu sonuçları ele alarak TikTok dahil olmak üzere toplamda 59 uygulamaya ülke için tehlike oluşturduğu gerekçesi ile yasak getirdi. Son dönemde Hindistan ve Çin arasında yaşanan siyasi gerginlik internet girişimlerini, uygulamaları ve kullanıcıları olumsuz etkiledi. Hindistan Bilgi Teknolojileri Bakanlığı, yasaklanan uygulamaları kullanıcıların verilerini yetkisiz bir şekilde çalan ve gizli bir şekilde ileten uygulamalar olarak betimledi ve hakkında “çeşitli kaynaklardan çok sayıda şikayet” aldıktan sonra 59 Çin merkezli uygulamayı yasakladığını söyledi.

Bilinmesi gereken bir diğer konu ise Hindistan’ın, tahmini 120 milyon kullanıcısı ile TikTok’un en büyük dış pazarı olmasıydı. Hindistan tarafından yasaklanan uygulamaların listesi arasında WeChat, Webio, Clash of Kings, Club Factory ve Shein gibi e-ticaret siteleri le bulunmaktadır.

Kaynak: BBC

Avrupa FinTech Derneği Kuruldu!

FinTech Derneği

Avrupa çapında FinTech ve finansal hizmet firmalarını temsil eden Avrupa FinTech Derneği resmen kuruldu. Finansal hizmetler sektörü, son on yılda yenilikçi teknolojilerin devreye girmesiyle bir devrim yaşıyor. Bu kapsamlı değişim, tüketicilerin ve işletmelerin artık dijitalleştiği ve tek bir düğmeye dokunarak finansal hizmetlere, bankacılık ve yatırım fırsatlarına erişebildikleri anlamına geliyor. Avrupa’daki tüketicilerin artık bankalarını ziyaret etmeleri gerekmiyor. Bununla birlikte, sektördeki oyuncuların bu devrimin hala ilk aşamalarında olduğu konusunda bir fikir birliği olduğunun da altını çizmek gerekir.

Özellikle COVID-19 ile karşılaşılan zor koşullar altında daha fazla büyüme ve yeni teknolojilerin benimsenmesini sağlamak için Avrupa’daki FinTech’ler, Avrupa FinTech Birliği’ni (EFA) oluşturmak için birleşti.

EFA, her büyüklükte 20'den fazla alanında lider FinTech şirketini temsil eden kar amacı gütmeyen bir örgüt olarak kuruldu. Avrupa FinTech sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin sesi olmak amacıyla önceden kurulmuş EFAlliance ve FinTechs4Europe da bu çatı altında bir araya geldi. EFA’nın temel hedefleri içinde; AB’deki FinTech şirketleri arasındaki iş birliğini ve iletişimi geliştirmek, sektöre etki eden önemli gelişmelere dikkat çekmek, sektörü temsil edecek şekilde görüş bildirmek ve özellikle AB kurumları ve ilgili düzenleyici kuruluşlarla etkileşim açısından siyasi düzeyde üyelerin çıkarlarını savunmak ve temsil etmek bulunuyor.

EFA, inovasyon ve dijitalleşme ile rekabetin ve yeniliğin daha da geliştiği AB’de, tüketicileri geleneksel bankacılığın ötesine bakmaya teşvik ediyor.

Kaynak: FinTech Magazine

FinTech Yolun Yarısında mı Yoksa Hala Başında mı?

FinTech Zamanı

FinTech, kullanım alanları ve potansiyelleri ile kendini birçok alanda kanıtladı. Birçok şirketin ve devletin FinTech uygulamaları ile daha verimli hizmetler verebildiğini son yıllarda defalarca kez gördük. Bu uygulamaların yaygınlaşması için daha çok zamana ihtiyaç var ama şu ana kadar neler yapıldığına bir göz atalım.

FinTech uygulamalarının yayılması için müşterilere ulaşmak gerekiyor. Zamanımızda müşterilere ulaşmanın en kolay ve verimli yolu ise sosyal medyadır. Buna en iyi örnek olarak WeChat uygulamasını verebiliriz. Çoğu sosyal medya platformunun erişime kapalı olduğu Çin’de ana ödeme yöntemi olarak WeChat’in kullanılması bu durumu desteklemektedir. Buna ek olarak, Facebook’un Calibra projesi ve TikTok’un geliştiricisi ByteDance’in finans servisi lisansı alması sosyal medyanın gücünü FinTech alanında gösteriyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde 2002 yılında sayıları 4 olan ortak bankalar günümüzde 30'a yükseldi ve hepsi FinTech teknolojilerini aktif olarak kullanmaktalar. Ödeme kolaylığı, komisyon, sigorta, internet bankacılığı gibi birçok yenilik ile yatırımcılar bu hizmetlerin geliştirilmesi için hazırda bekliyor. Ayrıca start-up’lar için engel oluşturan bölge sınırlaması Fintech’in sınırsız operasyonlar sağlaması ile birçok girişimcinin yolunu açmış durumda.

Birçok yönden öne çıkan bir sektör olsa da FinTech’in önünde hala uzun bir yol var. Örneğin, WeChat’e benzer olarak ödeme servislerini Brezilya’da açan WhatsApp kısa bir süre sonra rekabet yasasından dolayı kaldırıldı. Bu durumun farkında olan Uber, dijital cüzdan projesini şu anlık askıya aldığını açıkladı. Başarılı ve başarılı olmayan tecrübelerle dolu FinTech sektörü uzun bir yol kat etmiş olsa da, daha fazla kabul görmesi ve uygulamaların halka yayılması için biraz daha zaman gerekiyor.

Kaynak: Forbes

DeFi’nin Yükselişi Sürüyor

DeFi Yükselişi Devam Ediyor

Kripto para sektöründe son dönemin üzerine en fazla konuşulan konusu, hiç şüphesiz ki DeFi. DeFi merkezli projelerin yakaladığı büyük çıkış ile birlikte, gerek geleneksel gerekse de kripto para piyasasından yatırımcılar, bu yönde yaptıkları çalışmalara hız vermiş durumda. Son olarak gelen verilere göre, DeFi projelerinde kilitlenen toplam miktar 2 milyar dolara ulaştı.

Geçtiğimiz yılın ağustos ayında 450 milyon dolar olan bu rakam, bir yıldan kısa bir süre içinde 4 katına çıktı. Özellikle Compound, Synthetix ve MakerDAO projeleri, bu alanda başı çekiyor. DeFi projelerinin yakaladığı bu ivmeyi devam ettirmesi bekleniyor. Özellikle sektöre farklı alanlarda hizmet verecek yeni projelerin girmesi ile birlikte, DeFi’deki bu miktarların daha da artacağı düşünülüyor.

Koinbülteni

Cardano İçin Beklenen An Geliyor

Cardano Shelley Güncellemesi Yolda

Ethereum’un kurucusu olan fakat daha sonra IOHK’nin CEO’luğunu üstlenmeye başlayan Charles Hoskinson, Cardano takipçilerini sevindirecek bir açıklama yaptı. Hoskinson Cardano ağında uzun süredir beklenen Shelley güncellemesinin çok yakında hazır olacağını duyurdu.

Hoskinson bundan birkaç hafta önce Cardano’nun yol haritasını yayınlamış ve Shelley adlı hard fork sürecinin tam olarak nasıl işleyeceğini göstermişti. Hoskinson’ın paylaştığı bu gönderiyle birlikte Cardano fiyatı hızla yükselmeye başlamıştı ki bu da insanların Shelley fork’unu ne kadar büyük bir hevesle beklediklerinin bir göstergesi. Hoskinson dün yaptığı açıklamada Shelley güncellemesiyle ilgili yeni bir test yapacaklarını ve bu hard fork’un “yaklaşmakta olduğunu” söyledi.

Koinbülteni

Hazırlayanlar

  • Evrim Çalışkan
  • Canan Bulut
  • Furkan Can Baytemur
  • Gözde Arasıl Ataç
  • Burak Işıktekin

Bizi Takip Edin

Web Sitemiz

Twitter

LinkedIn

Instagram

YouTube

Telegram

--

--

--

Bahçeşehir Üniversitesi bünyesinde kurulmuş olan “BlockchainIST (Blockchain İstanbul) Center”, Blockchain teknolojisi alanında faaliyet gösteren, Türkiye’nin ilk üniversite araştırma ve geliştirme merkezidir.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
BlockchainIST Center

BlockchainIST Center

BlockchainIST Center is an R&D Center for Blockchain, DeFi and FinTech. We provide consultancy and training for private and public sector around the world.

More from Medium

Second round of Studyum Smart Contracts’ Security Audit successfully completed!

7 Risks of Trading Cryptocurrencies You Must Know

Plena Integrates Multichain to Enable Token Transfers Between Different Chains

Plena Integrates Multichain to Enable Token Transfers Between Different Chains

Start DeFi Exchange Like Bakeryswap on BSC