This is an email from KriptoEkonomi, a newsletter by BlockchainIST Center.

Çin Mahkemeleri Mülklerin Güvenliği için Blockchain Kullanıyor

Çin Mahkemeleri

Mülklerin zarar görmesini önlemek için Çin’deki mahkemeler blockchain tabanlı elektronik mühürleri kullanıma sundular. Global Times tarafından yapılan habere göre mahkemeler elektronik mühürler kullanarak mülkleri video gözetimi ile gerçek zamanlı olarak izleyebiliyorlar.

Mülkün herhangi bir hasar alması durumunda blockchain sistemi otomatik olarak gözetim modunu açıyor ve ilgili kişiler ile kolluk personeline mobil uyarı gönderiyor. Sistem aynı zamanda failin fotoğrafını çekip yetkili kişilere de gönderebiliyor. Blockchain teknolojisinin bu şekilde kullanımı tüm tara􀃸arın elinde değiştirilemez kanıt olarak kayıtların bulunmasına imkân sağlıyor. Mühürlü mülklerin tüm kayıtlarının kolluk personelinde bulunması sayesinde geçmişlerinin kontrolü ve bilgi sorguları yapılabiliyor ve bu açıdan bir platform oluşturulabileceği belirtiliyor.

Elektronik mühür ,faili, otomatik bir sesli mesaj yoluyla mührün yasadışı ihlali ve bunun sonuçları konusunda uyarıyor.

Blockchain teknolojisinin bir mülk için elektronik mühür ile Pekin’de ilk kez Pekin Haidian Bölgesi Halk Mahkemesi tarafından kullanıldı. Bunun yanında Doğu Çin’de Jiangsu Eyaleti’nde, Güney Çin’de Hunan Eyaleti’nde ve Doğu Çin’de Jiangxi Eyaleti’nde bazı mahkemelerin de blockchain tabanlı elektronik mühür kullandığı bildiriliyor.

Cointelegraph tarafından 2019’unikinci çeyreğinde Çin’de 3,1 milyondan fazla davanın blockchain ve yapay zekâ “akıllı internet mahkemeleri” ile yapıldığı bildirilmişti. Pekin İnternet Mahkemesi başkanı Zhang Wen blockchain teknolojisi uygulamalarının vakalarda kanıtların toplanmasına ve süreçlere yardımcı olduğunu, ülkedeki sosyal güvenilirlik gelişimini de desteklediğini belirtiyor.

Kaynak: Cointelegraph

Dfinity’nin Merkeziyetsiz Sosyal Paylaşım Ağı Tanıtıldı

Dünya çapında ICP protokolünü çalıştıran bağımsız veri merkezleri tarafından oluşturmuştur.

Veri paylaşımı haberlerinden sonra TikTok’a karşı oluşan tepki devam ederken, yazılım girişimi D􀃶nity TikTok benzeri, adını “CanCan” koyduğu merkeziyesiz bir alternatif uygulamayı piyasaya sürmeye karar verdi.

Dfinity, Anderson Horowitz ve Polychain Capital liderliğindeki yatırımlarla 2018'de piyasaya girmişti. O zaman herkes Dfinity’nin Ethereum’un yerini almayı amaçlayan bir blockchain projesi olduğunu düşünmüştü. Sonra farklı bir şey oldu. Dfinity web sitesinden “blockchain” kelimesini tamamen kaldırdı ve sıradan bir yazılım şirketi gibi davranmaya başladı. Ocak ayından bu yana da kendisini “İnternet Bilgisayarı” olarak adlandırmaya başladı.

Dfinity’e göre firmanın CanCan uygulaması 1000 kod satırının altındadır. Karşılaştırma için, TikTok’un mevcut sürümüne baktığımızda ise TikTok’un milyonlarca satır koddan oluştuğunu görüyoruz.

CanCan Uygulaması

Zürih merkezli girişim, bu başarıyı sunucusuz bir mimari kullanarak gerçekleştirdi. Sunucusuz bir mimari, web sunucularına, veritabanlarına ve güvenlik duvarlarına olan ihtiyacı ortadan kaldırarak geliştiricilerin uygulamaları hızlı bir şekilde geliştirmesine ve dağıtmasına olanak tanıyor.

Dfinity’in kurucusu ve baş bilim insanı Dominic Williams, “Teknolojide ortaya çıkan en büyük sorunlardan biri, teknolojilerimiz üzerinde neredeyse tamamen kontrol sahibi olan büyük teknoloji şirketleri tarafından internetin tekelleştirilmesidir. Firmalar, kullanıcıları hakkında çok miktarda bilgi topluyorlar ve kâr için bunları satıyorlar. Daha fazla pazar payına sahip olmak için rekabet ettikleri şirketleri satın alıyorlar veya eziyorlar” dedi.

CanCan, D􀃶nity platformundan çıkan ilk uygulama değil. Ocak ayında, LinkedUp adlı açık kaynaklı bir sosyal ağı sunmuşlardı. LinkedUp, LinkedIn’in açık kaynaklı bir versiyonu gibiydi. CanCan’ın piyasaya çıkması ile Dfinity platformunun dışarıdan gelecek geliştiricilere açık olduğu duyuruldu. Şirkete göre, girişimciler artık “yeni nesil internet uygulamaları” oluşturmak için Dfinity platformundan yararlanabilirler.

Kaynak: Crypto Briefing

Algorand Nedir?

Algorand

Algorand herkesin kullanımına açık, ölçeklenebilirlik, güvenlik ve işlem kanıtı sağlayan, izinsiz, saf hisse kanıtı (PPoS) protokolü ile sınırsız bir ekonomi oluşturmak için çalışan, merkezi Boston’da olan açık kaynaklı bir yazılım şirketidir. Kısacası, Algorand PPoS protokolüne dayanan bir blockchain platformudur.

Algorand’ı diğer projelerden farklı kılan en önemli özellik ekibinde MIT gibi çok saygın üniversitelerden akademisyenleri barındırmasıdır. Algorand’ın kurucusu Silvio Micali, 1993'te verilmeye başlayan Gödel Ödülü’nü kazanan ilk bilim insanlarından biridir ve 2012 yılında Turing Ödülü’ne de layık görülmüştür. Blockchain teknolojisi esasen blockchain trilemması adı verilen, toplamda 3 özellikten en fazla 2 özelliğin blok zincirine eklenebileceğini belirti.

Algorand Trilemması

Bu özellikler;

- Güvenlik

- Ölçeklenebilirlik

- Merkeziyetsizlik

Bugün birçok blockchain, bu istenen özellikler arasından seçim yapmak zorundadır. Merkeziyetsiz blockchainler en güvenilir olarak kabul edilenlerdir, ancak; diğerlerine göre yavaştırlar ve düşük işlem hacimlerine sahiptirler. Bu da ölçeklendirmeyi zorlaştırır. Merkezi blockchainler daha hızlıdırlar ve saniye başına daha fazla işlem gerçekleştirirler. Ancak bu durum merkeziyetsizlikten feragat edilmesine sebep olmaktadır. Ayrıca, blok oluşturmaya katılan sabit ve/veya az sayıdaki kullanıcı nedeniyle daha kolay saldırıya uğrarlar.

Aybars DORMAN

Algorand Blockchain Oyun Birliği’nin (BGA) Yeni Üyesi ve Destekçisi Oldu

BLOCKCHAIN OYUN BİRLİĞİ

Amerika’nın en büyük blockchain teknoloji şirketi Algorand, yakın zamanda Blockchain Oyun Birliği’ne (BGA) katıldığını duyurdu. Açık kaynaklı, güvenilir ulusal dijital para projelerine teknoloji sağlayan Algorand, her geçen gün gelişmeye ve büyümeye devam ediyor. 2017 yılında kurulan Algorand, merkezi olmayan projeler ve uygulamalar için şeffaf bir sistem oluşturmaya odaklanan büyük bir blockchain projesidir. Temmuz başlarında yapılan duyuru ile şirket Blockchain Oyun Birliği’nin hem güçlü bir üyesi hem de sponsoru oldu.

Oyun endüstrisi, inovasyon söz konusu olduğunda ve özellikle sanal gerçeklik, yapay zeka ve arttırılmış gerçekliği benimsemiş ve bu teknolojileri bünyesine katarak yükselmeye devam etmektedir. Oyun endüstrisi için çok önemli olan ölçeklenebilirlik açısından Algorand’ın blockchain teknolojisi çeşitli avantajlar sunmaktadır. Algorand, yapılamaz tokenların oluşturulması, ağ hızını iyileştirme, azalan işlem maliyetleri, süreci kolaylaştırma ve böylelikle yeni oyun olanaklarına, yeni para kazanma modellerine katkıda bulunma ve oyuncular ve yayıncılar için pazar fırsatlarının genişlemesine yardımcı olma yeteneği sağlayıp tüm oyunculuk ekosistemine topluluk sahipliği sunacağının sözünü veriyor. Algorand, BGA ile olan ortaklığını topluluklar arasında blockchain teknolojisinin daha fazla benimsenmesi için fırsat olarak görüyor.

Oyun Endüstrisi

Algorand’ın resmi satranç derecelendirmelerini blockchain teknolojisi aracılığıyla kaydetmek için yaptığı çalışmalar ile oyun sektörüne girişi duyuldu. Algorand tabanlı satranç puanlarının açılışını yapmak üzere, Algorand kurucusu Silvio Micali 18 Haziran’da satranç ustası Sergey Karjakin’e karşı satranç oynadı.

Kaynak: The Currency Analytics

Strike: Günlük Hayatta Blokchain Yaygınlaşabilir

Mikro Ödeme Uygulaması Strike

Blockchain teknolojisi ne yazık ki arayüz, yani kullanıcılara kullanım kolaylığı sağlama, konusunda istenilen düzeye daha ulaşabilmiş değil. MetaMask gibi uygulamalar yeni yeni bu açığı kapatmaya başladılar. Yine de özellikle koin satın almak kullanıcılar için hala çok basit ve kolay bir işlem değil. Bu iki açığı gidermek üzere çalışan Bitcoin Lightning Wallet’ın geliştiricisi Zap, Strike ismindeki mikro ödeme uygulamasının test aşamasının bittiğini ve açık beta sürecine girdiğini açıkladı.

Strike, kullanıcıların doğrudan banka hesapları ile Bitcoin almalarını sağlıyor. Diğer ödeme uygulamalarının aksine Zap Wallet uygulamasına benzer olarak Lightning Network üzerinden de ödemelerin gerçekleşmesine olanak veriyor. Lightning network kullanıcıların geçici bir kanal açıp mikro ödemelerini belli bir süre sonra tek bir ödeme olarak göstermesine ve böylelikle her ödeme için ücret ödenmesi yerine tek bir transfer ücreti ödenmesini sağlıyor.

Strike ile blockchain teknolojisinin günlük hayatta kullanımının oldukça artması bekleniyor. Ayrıca strike.me adında bir sosyal ödeme ağı ile kullanıcılar cüzdan anahtarlarına ihtiyaç duymadan kolayca koin gönderip alabilecekler.

Belirttiğimiz gibi şu an betada olan Strike uygulamasının planları şimdiden ilgi çekmeye başladı. Visa Fast Track Programına katılan uygulama, Zap’in kurucusu Jack Mallers’ın dediğine göre, Visa Direct ile bir ödeme kartı çıkararak daha hızlı ve kolay ödemelere öncü olmak istiyor. WeChat’in ödeme teknolojisine çok benzer olarak strike.me ve QR kodlar üzerinden ödeme sağlayan Strike, günlük hayatta kriptopara kullanımını arttırıp blockchain teknolojisini daha bilinir bir hale getirebilir.

Kaynak: International Business Times

Ekonomik Kurtarma Önlemleri

Dünya Ekonomik Forumu

Geçen yıl, Dünya Ekonomik Forumu’nun yıllık Küresel Rekabet Edebilirlik Raporu’nda 141 devletin geleceğe hazır olup olmadığı değerlendirildi ve birçoğunun bu ve diğer önemli uzun vadeli göstergelerde kötü durumda olduğu ortaya çıktı.

Aileleri desteklemek, iş kayıplarını azaltmak ve işletmeleri ayakta tutmak için küresel ekonomiye tahmini 9 trilyon dolar destek verildi. Ülkelerin karantinadan çıkmasıyla dünya liderleri herkese daha iyi, daha yeşil ve daha eşit fırsatlar sağlamak için ekonomiyi yeniden şekillendirme şansını yakaladılar. Örneğin; artan eşitsizlik ve kamu bütçeleri üzerindeki baskılar nedeniyle Fransa, Danimarka ve Polonya, merkezi Avrupa dışındaki vergi cennetlerinde bulunan şirketlere devlet desteğini reddetti.

Yeni Nesil AB Kriz Fonu

Hükümetler ayrıca şirketlere istihdam seviyelerini korumaları için teşvikler sağlayarak istihdam seviyesini korumaya çalışıyorlar. Koronavirus Yardım ve Ekonomik Güvenlik Yasası fonlarına erişen ABD şirketleri, 30 Eylül’e kadar salgın öncesi istihdam seviyelerinin en az yüzde 90'ını korumalıdır. Japonya, istihdam seviyesini korumak için küçük, orta ölçekli ve büyük işletmeler için benzer fırsatlar sundu. Rusya, istihdamının yüzde 90'ını koruyan şirketler için ücret yardımları başlattı. İtalya ise devlet fonlarına erişen şirketlerle sınırlı olmamak üzere işten çıkarmalara geçici olarak yasak getirdi. Çok sıkıntılı sektörlerde bile kurtarma önlemleri sosyal ve çevresel sorumluluğu vurgulayacak ve daha uzun vadeli düşünmeyi teşvik edecek şekilde tasarlanmaktadır.

Avrupa Komisyonu’nun Yeni Nesil AB kriz fonu model olarak alınabilir. Fon, 750 milyar Avro (845 milyar dolar) ile yeşil bir dijital ekonomiye geçişi hızlandırarak adil ve kapsayıcı bir toparlanma başlatmayı vaat ediyor. Temel olarak amaç işçilerin desteklenmesi ve Avrupa’nın ağır sanayilerin düşüşünden uzaklaşmasına yardımcı olmaktır.

Kaynak: Project Syndicate

Avrupa’da FinTech Endüstrisini Şekillendirmesi Beklenen Girişimler

Fintech

Avrupa’da düşük gelirli bireylerin ve ailelerin mali durumlarını yönetmelerine, kısa ve uzun vadeli tasarruf yapmalarına yardımcı olmak amacıyla kurulan Finance Forward Europe hızlandırıcı programına İngiltere, Almanya, İrlanda, Hırvatistan, İspanya ve Danimarka’dan gelen 80 başvuru içinden seçilen 11 􀃶fintech girişiminden bazılarını sizler için inceledik.

Elifinity (İngiltere)

Elifinity, yapay zeka odaklı platformu ile finansal güvenlik açığı sorununu çözüyor. Bireyin mevcut ve gelecekte yaşayabileceği mali zorlukları tahmin ederek bireylerin mali durumları üzerinde kontrol sağlamalarına yardımcı oluyor.

PiP iT (İrlanda)

PiP iT, Avrupa’da yaşayan göçmenlerin uluslararası nakit para göndermelerine izin verir. Böylelikle kendi aileleri faturalarını daha uygun bir şekilde ödeyebilir ve göçmenler paranın nasıl harcandığını kontrol edebilir. PiP iT e-cüzdanlara nakit yüklemeyi, e-faturaları nakit ödemeyi ve çevrimiçi siparişler için nakit ödemeyi sağlayan bir Dijital Nakit Toplama platformudur.

Avrupa Fintech Endüstrisi

Student Finance (İspanya)

Student Finance, birlikte çalışan okulların Gelir Paylaşım Anlaşmaları (ISA) yoluyla öğrencilerin eğitimini finanse etmesine yardımcı olan bir fintech ve edtech şirketidir. Bu uygulama ile herkes için eğitim fırsatlarının arttırılması hedeflenmektedir. Amaç, günümüz dünyasında eğitimi kolay erişilebilir ve daha uygun maliyetli hale getirmek için eğitim sektöründe bir dönüşüm yaratmaktadır.

TellJO (İngiltere)

TellJO, kullanıcılarının güvenlik açığı seviyelerini ve finansal yeteneklerini değerlendirmelerine yardımcı olarak ödeme gecikmelerini önlemeye ve finansal dışlanmayı en aza indirmeye yardımcı olan bir dijital değerlendirme aracıdır.

Kaynak: Silicon Canals

Litvanya, Kendi Kriptoparasını Çıkarıyor

LBCOIN

Kriptoparaların ve blockchain teknolojisinin adını tüm dünyaya duyurmayı başarması ile birlikte, birçok ülke de bu yükselişe kayıtsız kalmıyor ve bu yönde çalışmalar yapmaya devam ediyor. Son olarak kendi ulusal kriptopara birimini çıkarmak için kolları sıvayan Litvanya önemli bir adım attı. Litvanya Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, LBCOIN isimli kriptopara biriminin ön satışının 9 Temmuz tarihinde başlatılacağı belirtildi.

LBCOIN’in, NEM Blockchain’i üzerinde üretildiği de gelen haberler arasında. Merkez bankası ilk başta 24.000 adet LBCOIN satmayı planlıyor. Satışlar en az 6 adet olarak yapılacak. Fiyat ise, en düşük satış paketi için 99 Euro olarak belirlendi. Ayrıca her bir kriptopara birimi, Litvanya’nın 20 tarihi figüründen birinin portresini sergileyecek.

Koin Bülteni

Arjantin’in En Küçük Para Birimi, 1 Sats’a Eşit

Arjantin Parası

Uzunca bir süredir enflasyon ile boğuşan ve zorlu günlerden geçen Arjantin’de, ülkenin yerel para birimi değer kaybetmeye devam ediyor. Koronavirüs salgını ile birlikte zaten zor durumda olan ekonomik yapıda ciddi kırılmalar meydana gelirken, ülkenin en küçük para birimi olan Centavo’nun değeri 1 Sats’a düştü. Daha önce de zorlu ekonomik süreçlerden geçen Arjantin’de, salgının da etkisiyle bu seferki etkinin çok daha ağır olmasından endişe ediliyor.

Arjantin Pesosu’nun yüzde 1'ine denk gelen Centavo’nun değeri Bitcoin’in en küçük değer birimi olan Satoshi’ye eşitlendi. Benzer bir durum, kısa bir süre önce Lübnan’da da yaşanmıştı. Lübnan Lirası’nın yüzde biri olan ve ülkenin en küçük para birimi olan Piastres de ülkede yaşanan ciddi ekonomik sıkıntılar nedeniyle 1 Sats’a düşmüştü.

Koin Bülteni

Hong Kong : FACEBOOK, GOOGLE VE TWITTER’ın da Arasında Bulunduğu Firmalar Polise Yardımlarını “Donduruyorlar”

Google Facebook Twitter

Facebook, WhatsApp, Twitter, Google ve Telegram, Hong Kong polisi ile olan kullanıcı bilgileri talepleri konusundaki işbirliklerini “dondurduklarını” açıkladılar. Birçok ülke Çin’i, eskiden İngiliz yönetiminde olan ve 50 yıl boyunca özel özgürlüklerden yararlanabilmesi şartıyla 1997'de Çin’e geri verilen bölgenin uzun süredir devam eden özerkliğini tehdit ettiğine inandıkları yeni güvenlik yasasını uyguladığı için eleştirmişti.

Firmaların bu açıklaması muhtemelen Apple’ı da baskı altında bırakacaktır. Anakara Çin’de diğer firmaların hizmetleri engellenirken, Apple’ın hizmetleri engellenmiyor. Diğer taraftan, Facebook, Google ve Twitter Çinli müşterilere reklam satarak gelir elde etmeye devam ediyor. Apple’ın yayınlanan son şeffaflık raporuna göre firma, yeni yasa yürürlüğe girmeden önce, yani Ocak ve Haziran ayları arasında, Hong Kong hükümetinden aldığı taleplerin çoğuna cevap verdi.

Hong Kong

Daha önce kullanıcıları hakkındaki verileri de Hong Kong yetkilileri ile paylaşmakta bir sıkıntı görmeyen ve Çin’de önemli bir mevcudiyeti bulunan Microsoft, uygulamalarında bir değişiklik yapmadığını açıkladı. Merkezi Londra’da bulunan mesajlaşma uygulaması Telegram, hükümet ile işbirliğini durdurma planını ilk duyuran firma oldu. Firma yaptığı açıklamada, Hong Kong’lu kullanıcılarının gizlilik haklarını koruyacaklarını, şehirde devam eden siyasi değişikliklerle ilgili olarak uluslararası bir fikir birliğine varılana kadar Hong Kong’lu kullanıcılarıyla ilgili herhangi bir veri talebini işleme almak istemediklerini açıkladı.

Facebook’a ait olan WhatsApp uygulaması da “insanların çevrimiçi olarak özel görüşme yapma hakkına inandıklarını” ve Hong Kong’da bulunan kullanıcılarına özel ve güvenli mesajlaşma hizmetleri sunma konusunda kararlı olduklarını belirtti. Google ise, yeni kurallar yürürlüğe girdikten sonra, kendilerine iletilen veri isteklerini işleme almadıklarını söyledi. Görünen o ki, Çin’in bölgedeki uluslararası büyük firmaları işbirliğine ikna etmesi için biraz daha insan hakları, süreçler ve hukukun üstünlüğü gibi konularda uluslararası kabul görmüş standartları karşılaması gerekiyor.

Kaynak: BBC News

Hazırlayanlar

  • Canan Bulut
  • Evrim Çalışkan
  • Furkan Can Baytemur
  • Gözde Arasıl Ataç
  • Burak Işıktekin
  • Aybars Dorman

Bizi Takip Edin

Web Sitemiz

Twitter

LinkedIn

Instagram

YouTube

Telegram

--

--

--

Bahçeşehir Üniversitesi bünyesinde kurulmuş olan “BlockchainIST (Blockchain İstanbul) Center”, Blockchain teknolojisi alanında faaliyet gösteren, Türkiye’nin ilk üniversite araştırma ve geliştirme merkezidir.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
BlockchainIST Center

BlockchainIST Center

BlockchainIST Center is an R&D Center for Blockchain, DeFi and FinTech. We provide consultancy and training for private and public sector around the world.

More from Medium

Attacks and exploits in DeFi. How not to become a victim of a scam in cryptocurrency?

Small Market, Big Strides

Build your Own Swap Exchange with Enormous Features!

CryptoFinance Metrics | 03.02.2022