Blockchain volitve: Kako in zakaj?

BlockchainIT
BlockchainIT SLO
Published in
2 min readJul 4, 2018

Čeprav blockchain večina ljudi povezuje s kriptovalutami, nam v resnici ponuja precej več. Med ostalim se tehnologijo omenja tudi v navezi z volitvami. Te do današnjega dne večinsko še vedno potekajo na papirni osnovi, ki pa je zamudna, neeokološka in omogoča goljufije. Digitalizirani volilni procesi resda hitreje preštejejo glasove in so prijazejši gozdovom, pa vendar so centralizirani in posledično o dovzetni za prikrojevanje. Tu v igro vstopi famozni blockchain, ki obljublja rešitev za vse težave.

Sierra Leone je bila prva država, ki je volitve popeljala na novo tehnološko raven. Čeprav so uradno volitve še vedno potekale z volilnimi lističi, so v zahodnem delu le-te pretipkali in jih objavili v javni register. S tem so dokazali možnost uporabe blockchaina kot sredstva za zagotavljanje preglednosti in povečanje zaupanja v volitve, kar je precejšna problematika v nekaterih afriških deželah.

V Sloveniji smo prav tako eksperimentirali z volitvami na blockhainu, saj je med zadnjimi volitvami nekaj manj kot 2000 državljanov neuradno glasovalo prek zagonskega podjetja Principle. Kljub poskusu, ki je za preverbo identitete uporabljalo zgolj telefonsko številko, se je tehnologija izkazala za uporabno in zmožno obdelave volilnih rezultatov na decentraliziranem in avtomatiziranem sistemu.

Švicarsko mesto Zug pa bi lahko postalo prvo mesto, ki bi tudi uradno uporabili z blockchainom podprto glasovanje. S pomočjo digitalne identitete, bazirane na omrežju Ethereum, bodo tako domačini lahko glasovali na testnem glasovanju. Cilj testiranj bo dokaz uporabnosti tehnologije, ki bo kljub zagotavljanju sledljivosti, preverljivosti ter nespremenljivosti, omogočala anonimnost vseh volivcev.

Na poti do volitev, ki bi potekale izključno na tehnologiji veriženja blokov, pa čaka še nekaj ovir:

  • Dostop do medmrežja je potreben pri glasovanju na blockchainu, kar pa predstavlja težavo v nekaterih državah tretjega sveta
  • Potrebno je ogromno tehnično znanje za vzpostavitev sistema, na katerem kasneje potekajo volitve
  • Pomanjkanje tehnološkega znanja bi predvsem med starejšimi in manj izobraženimi povzročilo nerazumevanje procesa glasovanja

Tudi največji blockchain zanesenjaki priznavajo, da tehnologija ni popolna in še vedno omogoča nepridipravom manipulacijo ter posredno tudi krajo podatkov iz javnega registra blokov, kar se je ne nazadnje pokazalo tudi v primeru Coincheck borze. Pa vendar, z nekaj truda in sredstvi, vloženimi v nadaljnji razvoj in raziskave te tehnologije, bi volitve lahko že v kratkem tudi v Sloveniji izvedli na blockchainu.

--

--