Hogyan készülj fel profin a videointerjúra?

3…, 2…, 1… Felvétel! Éééés tessék!

Eszter Kovács
Indivizo Team Blog
5 min readFeb 12, 2016

--

Gratulálunk! Ha ezt a blogot olvasod, valószínűleg egy lépéssel előbbre jutottál a kiválasztásban, és meghívtak egy videointerjúra. Gondolom, azt próbálod kisilabizálni, mi fán terem ez, és hogyan készülhetsz fel rá a legjobban.

Itt megtalálod a legfontosabb tudnivalókat, tapasztalatokat, amikkel magabiztosan és felesleges izgalmak nélkül veheted ezt az “akadályt”. A lenti tippek alapvetően az aszinkron videointerjúkra vonatkoznak, de többségük jól használható a real-time videointerjúnál is.

A jó felkészülés fél siker, és egy “éles” szemű kiválasztó ezt is látni és értékelni fogja! Ezért jó, ha pár dolgot előre megteszel, hogy magabiztosan “állhass” a kamera elé.

Keress egy nyugodt, megfelelő helyet!

Lehet ez a dolgozószobád, a nappalid, az étkező, az íróasztalod vagy az irodában. Lényeg, hogy ne legyen háttérzaj, ami elvonja rólad a figyelmet. A videón látható a környezeted — főleg, ha otthon készíted -, ami befolyásolja a rólad kialakuló képet. Ha valaki egy interjúban arról beszél, mennyire rendezett és precíz, de a környezete kupis vagy zsúfolt, az interjút néző a szemének fog hinni és nem a fülének.

Ellenőrizd az eszközeidet!

Nézd meg, hogy minden eszközöd (mikrofon, kamera, számítógép) megvan, és jó minőségben működik-e. Ha valami hiányzik, szerezd be (pl. kérd kölcsön egy barátodtól), de jelezheted is a videointerjúszolgáltató cégnek, és kérhetsz segítséget. Ilyenkor a cég irodájában például egy tárgyalóban készítheted el a saját felvételedet.

Ne hagyd az utolsó pillanatra!

Érdemes legalább 2 munkanappal a határidő előtt elkészíteni a videointerjút. Így ha valami technikai gondod adódik (internet csatlakozási probléma, nem jó a hang, nem tudod elindítani, stb.), lesz elég időd segítséget kérni és kapni.

Csinálj próbafelvételt!

Sose hagyd ki ezt a lépést! Miután válaszoltál a próbakérdésekre, nézd vissza! Állítsd be a kamerát, a hátteret, a világítást és a mikrofont, hogy minden téged támogasson. Így biztosíthatod, hogy az értékelők oldalán a technikai minőségi problémák ne vigyék el a figyelmet a rólad és a válaszaidról.

Készülj fel!

Gondold végig a leggyakoribb kérdéseket, és hogy azokra mit válaszolnál. Biztosan beszélned kell majd magadról, a motivációdról és a képességeidről — főleg azokról, amiket a hirdetésben az elvárásoknál leírtak. Gondolj végig néhány kulcsszavat, amit fontosnak tartasz elmondani magadról. Írd fel őket post-itre és ragaszd a monitor köré. Ezt a “technikát” egy irodavezető jelöltünktől tanultuk. (Azóta együtt dolgozunk. :) Figyelj arra, hogy ne ragadj bele ezekbe, csak inspirációnak használd, különben csak felolvasás lesz az egészből. Még több tippet találsz a Hogyan add magadból a legjobbat a kompetenciát mérő interjúkon-ban.

Hangolódj rá! Érkezz meg!

Mielőtt belekezdesz az interjúba egy kis légzőgyakorlat jól jöhet. Ne feledd, saját környezetben készítheted el az interjút, és ez biztonságot ad. Gondolj például arra, hogy meghívtad a HR-est magadhoz egy teára — elszállt ötletnek tűnik, de ha pont ez segít, használd. Légy kreatív, használj bármit, ami segít. Egy pohár vizet is bekészíthetsz magadnak, jól jöhet a két kérdés közötti szusszanásnyi időben.

Képzeld azt, mintha egy ismerősöddel beszélgetnél!

Az aszinkron videointerjúkat a jelentkezők sokszor személytelennek érzik, hiszen nincs a vonal végén valaki, aki real-time figyel és válaszol. Ez kellemetlen érzést, szégyenlősséget, zavart kelthet benned. Segít, ha azt képzeled, hogy a kérdéseket egy barátod, vagy olyan valaki teszi fel, akiben szakmailag megbízol, és neki válaszolsz. A találékonyabbak úgy oldották meg, hogy megkérték egy barátjukat, családtagjukat, üljön a monitor mögé, és neki “válaszoltak”.

Öltözz úgy, mintha személyes interjúra mennél!

Lehet, hogy otthon veszed fel a videót, mégis a megjelenésed ugyanúgy látni fogják az “interjúztatók” amikor visszanézik a válaszaid, mintha csak a cég tárgyalójában találkoztatok volna. Öltözz annak megfelelően, amilyen benyomást szeretnél tenni.

Nézz a kamerába amikor beszélsz, ne pedig a képernyőre!

Egy baráti beszélgetésnél is sokat számít, hogy egymás szemébe nézünk. Itt is igaz ez. Bár neked kicsit nehezebb lesz, de megszokható, hogy a kamerába nézz, és ne a monitorra. Gondolj arra, hogy bár más időpontban, mint amikor a felvételt készíted, de az értékelő szembe fog ülni veled, és a szemedbe néz majd, amikor a videódat nézni. Így fognak majd Téged is látni a túloldalon:

Végül egy pár “örökigazság”-os közhely az interjú közbenre, amik mégis működnek. Szemezgess belőlük a kedvedre!

  • Légy bátor!
  • Találd fel magad!
  • Hozz múltbeli példákat!
  • Gondolkozz hangosan!
  • Légy összeszedett!
  • Merj nevetni!
  • Merj tévedni!
  • Próbálj párbeszédet folytatni!
  • A lényeget emeld ki!

Így rövid idö alatt nagyon sokat fogsz tudni megmutatni magadból és a szakmaiságodból.

“A szerencse az, amikor a lehetőség találkozik a felkészültséggel.” — Seneca

Az Indivizo egy okos videointerjú és kiválasztás app. Itt gyűjtjük az ötleteinket és gondolatainkat HR, tech és UX témákban.

Hiszünk benne, hogy mindenki tehetség. Több lehetőséget adhatunk nekik videointerjúval arra, hogy megmutassák, milyen nagyszerűek.

REGISZTRÁLJ INGYEN

--

--

Eszter Kovács
Indivizo Team Blog

HR & Communications Expert at Indivizo, a smart video interview and recruitment app: www.indivizo.com