Coś dla “prawdziwego” Chief Data Officera

czyli subiektywne podsumowanie CDO Forum 2018

Arkadiusz Hajduk
Blog Transparent Data
4 min readJun 12, 2018

--

6 czerwca, jako prelegent sesji roundtables o otwartych danych, miałem niewątpliwą przyjemność pojawić się po raz pierwszy na Chief Data Officer Forum (w skrócie CDO). Impreza zdecydowanie nie stawiała na ilość, tylko na jakość, a grono które się na niej pojawiło, profesjonalnie na co dzień zarządza danymii zajmuje się analityką danych. W skrócie: bardzo treściwa pozycja w kalendarzu. Wręcz MUST BE dla każdego Chief Data Officera.

źródło: CDO Forum 2018

Co się działo na piątej edycji CDO Forum

Nie byłeś? Koniecznie pogłęb!

Piąta edycja CDO Forum, zorganizowana z resztą z wielką starannością przez Przemysława Gamdzyka z Evention, dla którego oklaski, można by krótko podsumować tak:

“Dane to jeden z kluczowych zasobów przedsiębiorstwa, który wymaga pełnego zarządzania tak samo jak pracownicy, sprzedaż czy produkcja.”

Mi szczególnie zapadły w pamięć trzy pierwsze wystąpienia:

  • Mike’a Fergusona, Dyrektora Zarządzającego Intelligent Business Strategies Ltd., który dał bardzo ciekawy wykład pokazujący “big picture” zarządzania danymi w biznesie i przypomniał, że z dnia na dzień to środowisko jest coraz bardziej złożone i wymaga szczególnej uwagi zarządzających firmami,
  • Jarosława Chrupka, Global Head of Data Management w British American Tobacco, który na co dzień prowadzi 70-osobowy zespół odpowiedzialny za cykl życia danych w firmie od A do Z. W ciekawy sposób przybliżył on ideę działalności DAMA International, międzynarodowej organizacji edukującej Chief Data Officerów, która zapewnia zarówno możliwość dzielenia się doświadczeniami jak i uzyskania koniecznych certyfikatów. Zachęcał również do przyłączenia się do DAMA Polska, która jest obecnie w trakcie organizacji. Nas, jako Transparent Data wizja bardzo zainteresowała. Będziemy śledzić jej rozwój, trzymając kciuki i rozważamy dołączenie.
  • Caroline Carruthers, Group Director of Data Management w Lowell Group, której bogate doświadczenie i ogromna wiedza, znajdują odzwierciedlenie w książce The Chief Data Officer’s Playbook. Jako super ekspert CDO (wcześniej pracowała w Network Rail), Caroline opowiadała nie tylko o wspomnianym tytule książkowym, którego jest współautorem, ale i w nietuzinkowy sposób przedstawiła m.in. kluczowe rzeczy, jakie powinien zrobić każdy CDO w trakcie 100 swoich pierwszych dni pracy. Caroline opowiadała też o 3 generacjach CDO. Pierwsza, do której sama należy to pionierzy. Cechuje ich to, że najpierw patrzą na ryzyko i zagrożenia, a dopiero wówczas wprowadzają schematy zarządzanie danymi w organizacjach. Druga generacja, to obecni młodzi CDO. Korzystają z fundamentów pierwszej generacji i już zaczynają wnosić wartość, wyuczoną na bazie wiedzy pionierów. Trzecia generacja dopiero nadejdzie i będzie tą, która pozwoli na wykorzystanie danych w pełni. Caroline podkreślała też, że zazwyczaj organizacje zbierają mnóstwo danych, ale aktywnie korzystają z nie więcej niż 5%. To musi się zmienić. Albo sensowniej zbierajmy mniej danych albo lepiej wykorzystujmy wszystko co zbieramy.

Kolejne wykłady również budziły ciekawość.

Mecenas Marcin Maruta opowiadał o praktycznych doświadczeniach z RODO, a przede wszystkich o wyzwaniach operacyjnych stojących przez biznesami. Podkreślał, że RODO ma jedna fantastyczną zaletę — zaczyna poważną rozmowę na temat podejścia do danych w organizacjach, co jest niezwykle ważne w kontekście CDO.

Profesor Andrzej Sobczak z SGH w Warszawie podzielił się swoimi doświadczeniami z nowego obszaru robonomiki, a Grzegorz Klima opowiedział o praktycznych aspektach pogodzenia introwertyków, ekstrowertyków, humanistów i matematyków w zarządzaniu kilkudziesięcioosobowym zespołem danych w Commerzbank AG SA.

Szczególną dyskusją była również ta Profesora Przemysława Biecka z Politechniki Warszawskiej z Przemysławem Gamdzykiem. Na stole pojawiła się bowiem inicjatywy kształcenia kadr CDO na Politechnice Warszawskiej, co wzbudziło duże zainteresowanie sali. Widać że odczuwamy w Polsce głód wykształconej kadry. Na dzień dzisiejszy, wszyscy tak jakby nadal się uczą tej nowej profesji.

Open Data — mity i fakty

źródlo: CDO Forum 2018

Korzystając z okazji, wspomnę również o sesji roundtables, którą mi powierzono. Przede wszystkim, dziękuję wszystkim uczestnikom. Eksperci z Citi Banku Handlowego, Credit Agricole, Stepstone, Compensa i z Ministerstwa Zdrowia — wszyscy doskonale wiedzieli, że przez 45 minut zdążymy jedynie poruszyć czubek góry lodowej.

Rozmawialiśmy o tym, czym właściwie jest open data i jak można wykorzystać jej potencjał w organizacjach. Było sporo o barierach technologicznych i nietechnologicznych i sporo o sukcesach (np. jak zaoszczędzić 4 miliony w 15 minut).

Okazało się też, że open data ma niesamowity potencjał w rozbijaniu silosów organizacyjnych. Różne departamenty mogą dzielić się danymi, zwiększając efektywność organizacji. Temat tzw. “ desilosowania” był w ogóle jednym z wiodących na całej konferencji.

źródło: CDO Forum 2018

Pozostałe sesje roundtables

W drugiej rundzie roundtable usiadłem przy stole prowadzonym przez Marcina Zaworskiego z HSBC, gdzie rozmowa toczyła się wokół szczególnie interesującego mnie Data Governance. Najwięcej praktycznych doświadczeń wnieśli specjaliści z ING, BNP BGŻ Paribas i PKO BP. Wniosek z tego roundtable: to dopiero początek drogi. Wszystkie organizacje szukają sprawdzonych sposobów. Nie istnieją jednak jeszcze uniwersalne best practices, a w zamian szereg wyzwań związanych z przydzielaniem właścicielstwa danych w różnych obszarach i miejscach organizacji rośnie.

Ogólnie o CDO Forum 2018: super wydarzenie. Widzimy się za rok!

--

--

Arkadiusz Hajduk
Blog Transparent Data

TransparentData.eu CEO. Entrepreneurial practitioner with international experience in ventures of all sizes and on various development stages.