Co to jest API i jak o API opowiadać? 3 analogie, które pomagają zrozumieć, to, co niewidzialne

Zrozum co to jest API bez bycia programistą. Oto 3 metafory o API Interfejs Programowania Aplikacji, które pomogą wytłumaczyć czym jest API nawet największym laikom.

Transparent Data
Blog Transparent Data
5 min readJan 18, 2019

--

Jak wyjaśnić czym jest API? Niby to tylko 3 litery, a nadal czasem brak dla nich odpowiednich słów…

API to jeden z gorących tematów biznesowej codzienności, wskazywane jako tech trend nr 1 przyszłości. Od 2000 roku, kiedy to na świecie narodziło się pierwsze API, miliony firm zaczęło korzystać z tego łatwo skalowalnego rozwiązania. Wytłumaczenie co to jest API Interfejs Programowania Aplikacji Klientom firm technologicznych i zwykłym ludziom nadal jednak bywa dalekie od ideału.

Dostęp do kluczowych informacji tu i teraz, automatyzacja procesów i idąca za tym oszczędność zasobów ludzkich i czasowych, integracja danych w różnych działach firm, przyspieszenie obsługi Klienta, powodujące wzrost jego satysfakcji, możliwość rozwoju własnych produktów na bazie API — to tylko jedne z powodów, dla których Interfejsy Programowania Aplikacji budzą w dzisiejszych czasach tak duże zainteresowanie różnorakich branż… ← To są jednak korzyści, a nie definicja API.

A zatem choć wdrożenie API już od wielu lat przestało być problematyczne dla firm technologicznych, takich jak nasza, Transparent Data, nadal pojawiają się trudności z wytłumaczeniem , czym API jest tak naprawdę.

Język techniczny, tak doskonale zwięzły i precyzyjny dla programistów, to — powiedzmy szczerze bez obaw o lincz — nie język większości naszych klientów.

Oczywiście współcześnie każdy na tej planecie wie plus minus na czym polega programowanie i pobieranie danych z różnych źródeł, ale z API jest trochę jak z prądem elektrycznym — osobie o humanistycznym umyśle, ciężko jest sobie wyobrazić, że to uporządkowany ruch ładunków elektrycznych sprawia, że żarówka się świeci a komputer działa i “że w ogóle ktoś to tak wymyślił” ;)

W niniejszym artykule, podpowiadamy zatem jak o API można opowiadać, tak aby klient je “zobaczył”.

Analogie do API, żeby lepiej je wytłumaczyć

Wykorzystamy do 3 obrazowe analogie, których celem jest uruchomienie w nawet najbardziej humanistycznych umysłach, odpowiednich procesów myślowych, pozwalających zrozumieć co to jest API:

  1. porównanie API do rozmowy telefonicznej,
  2. porównanie API do rury,
  3. porównanie API do rzeki.

Co to jest API? Wyjaśnienie nie dla programistów

Analogia 1: porównanie API do rozmowy telefonicznej

W słowniku przeczytamy, że Interfejs Programowania Aplikacji (z ang. Application Programming Interface API), to określony zestaw reguł i opisów, w jakich programy komputerowe mogą się między sobą komunikować, czyli udostępniać dane.

Trochę jak w trakcie rozmowy telefonicznej. Po jednej stronie siedzi człowiek, zadający pytanie. Po drugiej, mamy technologię, która błyskawicznie daje odpowiedź. Sygnał biegnie przez kabel, by każdy z rozmówców mógł w swojej słuchawce usłyszeć głos.

Analogia 2: porównanie API do rury

W pewnym sensie możemy powiedzieć, że API to technologicznie zaprogramowana rura, przez którą dwukierunkowo płyną bity danych.

Jak każda rura, API ma dwa końce — jeden po stronie firmy, która poprzez API wysyła konkretne zapytania, a drugi po stronie dostawcy danych, który udziela na te zapytania odpowiedzi. Cokolwiek nie wrzucimy do rury, pojawi się to po drugiej stronie (czym jest API według tej metafory świetnie sprawdzi się przede wszystkim w RegTech).

Analogia 3: porównanie API do rzeki

Dzięki nieustannemu dopływowi świeżych informacji, API jest jak rzeka. Dane płyną nią do Twoich systemów, będąc cały czas na bieżąco aktualizowane. W opozycji do tradycyjnych manualnych baz informacji, przypominających stojące jeziora, API eliminuje sytuacje, w których informacja na podstawie której podejmujesz decyzje, są przedawnione i niekompletne.

Definicja API a real-time data — jak to wytłumaczyć?

Choć dla programistów real-time data i API to terminy ze sobą blisko związane, nie zawsze jest to takie oczywiste dla osób spoza IT.

Znów skorzystajmy z porównań doskonale znanych naszym klientom z codziennego życia.

Zacząć możemy na przykład w ten o to sposób:

Śmiało powiedzieć możemy, że real-time to coś, co odpowiada na nasze potrzeby życia codziennego. Chcesz coś tu i teraz — dostajesz to właśnie przez API. Mówisz — masz. Bez czekania, bez manualnego (ludzkiego) wysiłku, bez konieczności angażowania dodatkowych zasobów ludzkich czy pieniężnych. Zwrot real-time oznacza bowiem nic innego jak “w czasie rzeczywistym”.

W bardziej technicznym języku, real-time tłumaczy się często jako taki poziom responsywności komputera, że użytkownik zadając jakiekolwiek pytanie/wykonując jakąkolwiek czynność, od razu otrzymuje najbardziej możliwą, aktualną odpowiedź. Odpowiedź, która nie jest generowana z jakiejś stałej bazy informacji, którą dany człowiek aktualizuje co jakiś czas, tylko odpowiedź, którą system automatycznie generuje na podstawie informacji zawartych w oryginalnym źródle.

Sam mechanizm znany jest nam wszystkim doskonale, nawet jeżeli sobie tego nie uświadamiamy — real-time działają wszak bankomaty czy tablice aktualności na Twitterze i Facebooku!

Wiesz już, co to jest API i co znaczy real-time, ale jak zawsze, warto dodać do tego język korzyści.

Jak zakończyć rozmowę o API? Przykład i uzmysłowienie klientowi, jak sytuacja miałaby się bez API

My, jako firma z branży RegTech, korzystamy z takiego przykładu, który nazywamy potocznie “Szybkość ma znaczenie”:

Real-time data oznacza, że znalezienie firmy po numerze NIP trwa mniej niż 0,001 sekundy a przeszukanie 12 milionowej bazy żeby znaleźć firmę po nazwie (z uwzględnieniem literówek, błędów i wyeliminowaniem 50-u innych firm o prawie identycznej nazwie) zajmuje mniej niż 4 sekundy.

A następnie zadajemy pytania:

  • Ilu ludzi potrzeba żeby to zrobić manualnie, tradycyjnym sposobem?
  • Ile czasu by im to zajęło?
  • A gdyby ci ludzie dostali do weryfikacji 50 tysięcy statusów VAT firm “na wczoraj”, to czy by sobie poradzili z tym zadaniem na czas?

W ten właśnie sposób podkreślamy znaczenie szybkości, wagę automatyzacji, realną wartość technologii real-time i API.

Może zainteresować Cię również:

--

--