Co to jest RegTech i jak ma się do FinTech? — Definicja słów

Przejrzysta definicja RegTech oraz FinTech nie tylko dla technologicznych freaków. Czym jest RegTech? Co robi firma RegTech? Przykłady i konkrety.

Transparent Data
Blog Transparent Data
4 min readNov 8, 2018

--

RegTech — słowo do rozwiązania

Wydaje się, że z określeniem “FinTech” wiele osób z naszego rodzimego rynku nie ma większych trudności. Z miejsca dana firma lub usługa zostają właściwie skategoryzowane. Nadal jednak zdarza nam się spotkać z niezrozumieniem, gdy przedstawiamy się jako “firma RegTech”.

I w zasadzie nie ma się co dziwić. RegTech, czyli Regulatory Technology, nie ma nawet jeszcze swojej polskiej strony na Wikipedii. Stąd też śpieszymy w dzisiejszym artykule z wyjaśnieniami.

Co to jest RegTech? Definicja

Pojęcie “RegTech” to skrót od angielskiego Regulatory Technology, czyli w dosłownym tłumaczeniu “technologii regulacyjnych”, choć w Polsce raczej przyjmuje się mówić o tym sektorze “innowacje regulacyjne”.

Podobnie jak FinTech , RegTech oznacza nowoczesne rozwiązania technologiczne, których zadaniem jest usprawnianie działania usług finansowych. RegTech stosuje się jednak do jeszcze węższej specjalizacji w sektorze finansowym niż FinTech, a mianowicie do rozwiązań optymalizujących bankowe procesy spełniania wymogów regulacyjnych.

Zapewnienie zgodności z aktualnie obowiązującymi przepisami, to podstawowa rola rozwiązań RegTech. Do pozostałych zalicza się najczęściej usprawnienie procesów kontroli i weryfikacji oraz obniżenie kosztów utrzymania procedur i systemów.

Innymi słowy, dzięki rozwiązaniom i produktom RegTech, instytucje finansowe mogą łatwiej, szybciej i taniej gromadzić i analizować dane, do których weryfikacji są odgórnie (przez obowiązujące prawo) zobowiązane.

Co więcej, na innowacjach regulacyjnych zyskują nie tylko banki, ale ogólnie gospodarka i społeczeństwo. RegTech wychodzi bowiem naprzeciw regulacjom, których celem jest zwiększenie transparentności operacji finansowych oraz przeciwdziałanie praniu pieniędzy (tzw. AML — Anti-Money Laundering).

Dobrym przykładem takiego odgórnego obowiązku jest np. unijny przepis nakazujący bankom weryfikować listy sankcyjne i listy PEP (z ang. politically exposed person), do których należą m.in. prezydenci, premierzy, posłowie i ministrowie wraz z rodzinami.

RegTech nie jest więc nowym FinTech. Rozwiązania RegTech stanowią tak jakby bardziej wyspacjalizowaną podkategorię FinTech.

RegTech — konkretne przykłady

Przykładowa firma RegTech:

Typową firmą z sektora RegTech jest dostawca danych gospodarczych z wielu źródeł, tak aby bank otrzymywał w jednym spójnym systemie wszystkie informacje, których potrzebuje, by zweryfikować daną firmę czy na przykład PEPa. Taką firmą, działającą w branży RegTech, jesteśmy m.in. my, Transparent Data :)

Przykładowe rozwiązanie RegTech:

Przykładowym rozwiązaniem RegTech jest dedykowane API zaprojektowane pod konkretne potrzeby danej instytucji finansowej.

“Pod konkretne potrzeby”, czyli API, które dostarcza wprost do wewnętrznego systemu banku tylko wyselekcjonowne przez bank informacje z państwowych rejestrów, wybranych źródeł zagranicznych i stron internetowych, integruje te dane w jedną spólną bazę i uzupełnia tymi sprawdzonymi już informacjami bankowy system.

Dzięki takiemu API weryfikacja firmy, która chce ubiegać się o kredyt w danym banku trwa 15 minut, a nie 48 godzin. W ten sposób zyskuje nie tylko bank (szybsze procesy, odciążenie zasobów ludzkich), ale i sam klient banku — czeka on na decyzję wspomniane 15 minut zamiast 48 godzin.

Czy RegTech ma przyszłość?

Z pewnością i to wielką! Dowodów nie trzeba szukać za granicą, gdzie RegTech rozwija się coraz dynamiczniej. Wystarczy zajrzeć do raportu RegTech — znaczenie innowacji regulacyjnych dla sektora finansowego i państwa opracowanego w 2017 roku przez Fundację FinTech Polska we współpracy z Centrum Prawa Nowych Technologii przy Uniwersytecie Warszawskim, Accenture, kancelarią Bird & Bird oraz PwC. Jasno wynika z niego, że:

Koszty regulacji i nadzoru obecnie pochłaniają od 7% do nawet 23% łącznego budżetu na wdrożenia technologiczne oraz kosztów funkcji centralnych polskich banków. Technologie regulacyjne (RegTech) to sposób na obniżenie gwałtownie rosnących kosztów po stronie instytucji finansowych związanych z postkryzysowym zjawiskiem tsunami regulacyjnego.

Co to jest FinTech? Definicja

Wyrażenie “FinTech” to skrót od angielskiego Financial Technology, czyli technologii i innowacji tworzonych oraz wykorzystywanych na potrzeby firm, działających w obszarze finansowym (przede wszystkim banków, ale i firm pożyczkowych, controllingowych czy operatorów płatności).

Innymi słowy, przez “FinTech” rozumie się sektor firm, które działają w obszarze usług finansowych, oferując nowoczesne, technologiczne rozwiązania bankom i instytucjom finansowym. Co istotne, przez “rozwiązania” rozumie się tu zarówno gotowe aplikacje, produkty oraz procesy, jak i nowe modele biznesowe.

Celem rozwiązań FinTech jest zapewnienie przewagi konkurencyjnej — zarówno tej, którą “widzi” użytkownik końcowy, czyli Klient instytucji (szybsze, wygodniejsze, bezpieczniejsze, tańsze produkty), jak i tej, która sprawia, że dana instytucja oszczędza swój czas, pieniądze lub zasoby ludzkie (np. sprawniejsza autoryzacja nowych klientów).

FinTech — konkretne przykłady

Przykładowa firma Fintech:

Typową firmą z sektora FinTech jest dostawca bezpiecznych aplikacji mobilnych dla banków.

Przykładowe rozwiązanie FinTech:

Typowym rozwiązaniem FinTech jest internetowa strona, umożliwiająca nam wzięcie pożyczki online.

Przykładowa technologia FinTech:

Jedną z najbardziej znanych technologii FinTech jest HCE (Host Hard Emulation), dzięki której możemy bezpiecznie płacić zbliżeniowo naszymi smartfonami, bez angażowania operatora komórkowego. Nasze dane wrażliwe są za jej sprawą przechowywane w bezpiecznej chmurze obliczeniowej.

--

--