Co to jest zarządzanie ryzykiem i dlaczego jest takie ważne?

Transparent Data
Blog Transparent Data
2 min readJan 30, 2017

Ryzyko jest nieodłączną częścią każdego prowadzenia biznesu. Spotykamy się z nim codziennie, bardzo często nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Wielu praktyków biznesu mówiąc o ryzyku zgodzi się ze stwierdzeniem, że bez niego nie ma sukcesu. My również zgodzimy się z tym zdaniem, jednak w podejściu tym zalecamy dozę pragmatyzmu, zwaną fachowo o zarządzaniem ryzykiem, o którym będzie mowa w dzisiejszym wpisie.

Aby lepiej oddać pojęcie ryzyka w biznesie możemy sparafrazować słowa Alberta Einstein porównując biznes, który prowadzimy do statku, który jest bezpieczny w porcie, ale przecież nie do tego został stworzony. Wypływając naszym statkiem na ocean zwany rynkiem, spotkamy wiele zagrożeń — niektóre z nich będziemy wstanie przewidzieć, a niektórych niestety nie. O wielu z nich nawet nie będziemy mieli pojęcia dopóki ich nie spotkamy. Prowadzenie biznesu, szczególnie na początku potrafi być ciężkie jak nawigowanie małą szalupą na wodach ogarniętych sztormem, ale im lepiej się do tego przygotujemy tym większą szansę mamy na przetrwanie.

Zarządzanie ryzykiem w firmie nie sprowadza się do całkowitego unikania ryzyka, które w przytoczonym obrazowo przykładzie sprowadzało by się do nie wypływania z portu, ale na umiejętnym jego ograniczaniu. Żeby móc zarządzać ryzykiem musimy rozpocząć od jego identyfikacji — bardzo ciężko będzie nam zarządzać czymś o czym nie mamy pojęcia, że istnieje — to tak, gdybyśmy próbowali grać w szachy nie mając pojęcia o tym jakie ruchy wykonuje przeciwnik. Najlepiej będzie wypisać na czystej kartce papieru wszystkie zagrożenia jakie przychodzą nam do głowy, na bieżąco uaktualniać tę listę oraz prowadzić biznes mając z tyłu głowy prawo Murphy’ego mówiące, że rzeczy które wypisaliśmy na liście pójdą tak źle, jak to tylko możliwe.

Następnym krokiem będzie określenie prawdopodobieństwa wystąpienia danego ryzyka. Czyli de facto robimy to czym od lat zajmują się zakłady ubezpieczeniowe przyjmując nasze składki. Niekoniecznie musimy stosować modele statystyczne, ani nawet przyjmować procentowych założeń dotyczących wystąpienia ryzyk. Wystarczy, że uszeregujemy je w kolejności malejącej od tych najbardziej dla nas prawdopodobnych. To pozwoli na uświadomienie sobie co tak naprawdę najbardziej zagraża naszemu biznesowi.

Jak już mamy zdefiniowane oraz poszeregowane ryzyka, powinniśmy zastanowić się po pierwsze jakie działania możemy podjąć, aby zminimalizować wystąpienie ryzyka. Jest to bardzo często pomijany, ale zarazem kluczowy element w procesie zarządzania ryzykiem. Dopiero kiedy wiemy jak zapobiegać, przystępujemy do określenia procedur w momencie wystąpienia konkretnego zdarzenia. W razie wystąpienia negatywnego dla naszej firmy zdarzenia dobrze mieć ustalone procedury, które pozwolą szybko zadziałać oraz zminimalizować poniesione straty.

Ostatnim elementem skutecznego zarządzania ryzykiem jest monitorowanie oraz ciągłe ulepszanie naszego systemu, dzięki czemu po czasie będziemy coraz lepiej przygotowani na nadchodzące ryzyka.

--

--