DataBeers Silesia 2021 — relacja z pierwszego spotkania o danych przy piwie w Polsce

Przegląd najciekawszych tematów ze spotkania przy piwie DataBeers, podczas którego rozmawiano o wyzwaniach w świecie danych i nowych, interesujących projektach, jakie się pojawią. Wydarzenie, którego Transparent Data było partnerem, zorganizowała Fundacja Media 3.0 w miniony piątek 20 sierpnia 2021.

Transparent Data
Blog Transparent Data
5 min readAug 24, 2021

--

DataBeers Silesia 2021 — relacja z pierwszego spotkania w Polsce (źródło: FB DataBeers Silesia)

Pierwsze spotkanie DataBeers Silesia 2021 — kilka ważnych informacji na start

Pierwsze w Polsce spotkanie DataBeers odbyło się w Gliwicach i było naszym zdaniem istną “petardą”. Takiego wydarzenia w naszym kraju zdecydowanie jeszcze nie było, a luźna forma krótkich wystąpień sprawiła, że było dynamicznie i ciekawie. Standardowe konferencje o danych mają w zwyczaju obfitować w długie wstępy i rozwlekłe historie. Tutaj było konkretnie, rzeczowo i często zabawnie, bo dało się wyczuć, że każdy z ekspertów rzeczywiście uwielbia temat i ma w rękawie wiele interesujących “smaczków” i spostrzeżeń.

Wśród prelegentów DataBeers Silesia 20.08.2021 znaleźli się najlepsi eksperci naszego rodzimego rynku danych:

  • Karol Piekarski, założyciel i analityk Medialab Katowice
  • Zbigniew Rudnicki, przewodniczący Rady Programowej Muzeum Historii Komputerów i Informatyki
  • Krzysztof Zielosko, prezes zarządu Whiteaster
  • Joanna Podstufka, Marketing Development Representative firmy BIMobject Poland
  • Łukasz Żyła, prezes Fundacji Media 3.0
  • Arkadiusz Hajduk, CEO Transparent Data

Pomysłodawcą i organizatorem DataBeers Silesia jest niezależna organizacja pozarządowa Fundacja Media 3.0, której głównym celem jest budowanie społeczeństwa informacyjnego i rozwijanie dziennikarstwa opartego na rzetelnych informacjach. Partnerami imprezy spoza Fundacji był Browar Głubczyce, BIMobject Poland oraz Transparent Data.

Inicjatywa DataBeers przyszła do nas z Hiszpanii

DataBeers to dość oryginalna formuła specjalistycznych spotkań, której historia rozpoczęła się w 2014 roku w Madrycie. Podczas spotkań DataBeers rozmowy toczą się w luźnej atmosferze przy zimnym piwie, ale niech Was nie zwiedzie ten brak formalności! Każdy prelegent ma tylko 6 minut i 40 sekund na swoją opowieść. Podczas spotkania można, ale nie trzeba, napić się piwa oraz nawiązać ciekawe znajomości z osobami, które pasjonują się danymi.

Tematyka zahacza o integrację danych, Data Science, Machine Learning czy problemy, z jakimi musi się mierzyć każda osoba, która z informacją pracuje i nie inaczej było w trakcie pierwszego spotkania DataBeers w Polsce.

Najciekawsze wątki z DataBeers Silesia — przegląd wystąpień

Jako pierwszy na scenie wystąpił Łukasz Żyła, który sporo mówił o smutnej rzeczywistości ustawodawczej, w jakiej funkcjonujemy. Przypomniał, że Polska nadal pozostaje w tyle jeśli chodzi o otwieranie danych, a nawet wskazał błąd w ustawie o otwartych danych.

Następnie z prezentacją pojawiła się Joanna Podstufka z BIMobject, która opowiedziała o modelowaniu informacji o budynku (BIM). Jest to zdecydowanie przyszłość nowoczesnego budownictwa. Zakłada, że już na etapie budowania, wszystkie elementy potrzebne do budowy powinny zawierać metadane (np. cegła — ile waży, jak bardzo jest wytrzymała, z czego jest zrobiona). Dzięki temu można obniżyć koszty budowy i znacząco zredukować opóźnienia projektów.

DataBeers Silesia 2021 — B jak BIM (źródło: FB DataBeers Silesia)

Kolejnym prelegentem był Karol Piekarski z Medialab Katowice, który pokazał super ciekawy projekt badawczy, który wykonał dla miasta Bratysława. Na podstawie zdjęć z Instagrama wyciągnął wraz ze współpracownikami wnioski o zachowaniu ludzi podczas pandemii w parkach miejskich. Udało im się to dzięki metadanym zdjęć. Okazało się m.in. że park Sad Janka Kráľa magnetycznie przyciąga szczególnie jesienią, a mieszkańcy miasta wykorzystują jego tereny przede wszystkim na pikniki, ćwiczenie jogi i bieganie. W ten sposób przeanalizowanych zostało 5 największych parków miast. Cały projekt możesz podejrzeć bezpośrednio na stronie: https://karolpiekar.ski/exploring-city-parks-with-instagram/ . Naprawdę warto!

DataBeers Silesia 2021 — metadane zdjęć (źródło: FB DataBeers Silesia)

Z kolei Krzysztof Zielosko z Whiteaster, firmy która projektuje portale open data dla miast, sporo uwagi poświęcił temu, co i my spotykamy w branży danych gospodarczych — że to nie technologia jest gigantycznym problemem w otwieraniu danych, a poziom organizacyjny.

Na końcu wystąpił Zbigniew Rudnicki — współzałożyciel Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach. Jeśli nigdy tam nie byliście, a jesteście pasjonatami danych albo programistami, to najwyższa pora złożyć w MHKI wizytę. Mają 300 eksponatów wystawionych (a tysiące w szafach z powodu braku miejsca) i co ważne, wszystko w ich muzeum działa (nawet najstarszy komputer!). Opowiedział o historii przechowywania danych w sposób zaiste fascynujący. Bo czy i Wam nie przyszło nigdy do głowy, że nawet katarynka to wszak przykład urządzenia przechowywania danych?

I na koniec jeszcze słów kilka o wystąpieniu naszego CEO, Arka Hajduka (przygotuj się na historię o danych gospodarczych!)

DataBeers Silesia 2021 — kilka słów o danych gospodarczych (źródło: FB DataBeers Silesia)

Podczas spotkania DataBeers Silesia CEO Transparent Data Arek Hajduk opowiadał przede wszystkim o wyzwaniach, z jakimi spotykamy się jako firma pracująca w branży RegTech. Dane rejestrowe występują pod rozmaitymi postaciami i często brakuje w nich standaryzacji.

Można więc było od niego usłyszeć między innymi o rozmaitych formach działalności, które są prowadzone w różnych krajach. Zwrócił uwagę na ciekawe przykłady “dziwnych” form działalności, takich jak działalność hobbystyczna w Danii (działalność, której roczny obrót nie przekracza 50 tys. koron duńskich) i jednoosobowe działalności gospodarcze, które w każdym kraju uchodzą za najpopularniejsze formy działalności.

Ta pierwsza w ogóle nie jest w Danii wpisywana do rejestru handlowego, a o jednoosobowej działalność gospodarczą można powiedzieć wiele, ale na pewno nie to, że łatwo o niej znaleźć wiarygodne dane — szczególnie że najczęściej kraje w ogóle nie posiadają dla nich rejestrów. Jak więc weryfikować takie działalności i dowiedzieć się, czy w ogóle istnieją?

Oczywiście taka weryfikacja jest jak najbardziej możliwa, ale z pewnością nie jest szybka i prosta. Nie zmienia to faktu, że aby dokonać weryfikacji, potrzeba więcej lepszych jakościowo otwartych danych.

--

--