E-sprawozdania finansowe 2019 — miało być pięknie, a jest…

31 marca 2019 roku był dniem szczególnym. To właśnie do tego dnia, po raz pierwszy w historii polskiego biznesu, wszystkie firmy miały złożyć swoje roczne sprawozdania finansowe wyłącznie w formie elektronicznej. Czy tak się stało? Jak czytać nowe elektroniczne sprawozdania finansowe? Czy rzeczywiście nowa forma sprawozdań finansowych wniosła same plusy w weryfikację kontrahentów?

Transparent Data
Blog Transparent Data
6 min readApr 2, 2019

--

Rys historyczny

Pamiętacie wybuch powszechnej radości i setki aplauzów, gdy światło dzienne ujrzała Ustawa z 26.01.2018 o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw? To właśnie ona wprowadziła od 1 października 2018 roku obowiązek składania sprawozdań finansowych wyłącznie w formie elektronicznej.

W praktyce oznaczało to, że 1 kwietnia 2019 roku, wchodząc na oficjalną stronę Ministerstwa Sprawiedliwości, powinniśmy móc bezpłatnie i szybko pozyskać sprawozdanie finansowe za rok 2018 każdej firmy, która w Polsce do składania tego dokumentu jest prawnie zobowiązana. 1 kwietnia, bo według ustawy o rachunkowości, podmiot gospodarczy ma maksymalnie trzy miesiące od zakończenia roku obrotowego na złożenie sprawozdania (tj. do 31 marca za rok ubiegły).

Sprawdź też artykuł omawiający najczęstsze błędy w XML popełniane przy składaniu e-sprawozdań, które powodują, że z tysiąca przychodu nagle robi się milion Milionowe straty spółek skarbu państwa vs. straty prywatnych firm

Wszyscy, którzy przez lata próbowali uzyskać dostęp do sprawozdań finansowych, dotychczas składanych w formie papierowej, w końcu zostali wysłuchani. Sprawozdanie finansowe to bowiem jeden z podstawowych dokumentów wkorzystywanych do weryfikacji firm w procesach zarządzania ryzykiem biznesowym, a uzyskanie dostępu do wersji papierowej wygodne bynajmniej nie było. Należało osobiście przejść się do odpowiedniej instytucji i liczyć na to, że sprawozdanie akurat dostępne jest.

Sytuacja w dniach poprzedzających 31 marca 2019

Jak można się było spodziewać, większość przedsiębiorców postanowiła złożyć swoje roczne sprawozdanie finansowe za miniony rok w ostatnich dniach roboczych przed 31 marca, który pechowo wypadał w niedzielę.

Stąd, 29 marca 2019, czyli w piątek, rządowe systemy nie wytrzymały. ePUAP padł z powodu masowego przeciążenia, a Centralny Ośrodek Informatyki i Ministerstwo Cyfryzacji zakomunikowały, że należy zaprzestać prób logowania się na ePUAP i zacząć korzystać z podpisu zaufanego na obywatel.gov.pl.

Komunikat na stronie gov.pl Ministerstwa Cyfryzacji z dn. 29.03.2019

Niestety, i ten sposób przysporzył przedsiębiorcom i księgowym wiele trudności.

Deszcz wypowiedzi użytkowników serwisu Twitter odnośnie składania e-sprawozdań finansowych

Sytuacja 29 marca stała się na tyle krytyczna, że nawet biuro prasowe Rzecznika MŚP, Adama Abramowicza, wydało oficjalne oświadczenie o wystąpieniu do Ministrów Finansów i Sprawiedliwości, by ci rozważyli odstąpienie od karania przedsiębiorców, którzy spóźniają się ze składaniem e-sprawozdań finansowych.

Jak bowiem wiadomo, za niezłożenie sprawozdania finansowego w odpowiednim terminie, grozi kara grzywny, pozbawienia wolności a nawet likwidacja podmiotu gospodarczego.

Sytuacja na dzień 1 kwietnia 2019

Czy wszystkim podmiotom gospodarczym udało się złożyć e-sprawozdania finansowe w wyznaczonym terminie?

W Transparent Data bardzo chcielibyśmy to wiedzieć. Wszak technologicznie agregujemy je na bieżąco ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości, by potem zebrane dane udostępnić na naszych serwisach typu Prześwietl.pl i poprzez dedykowane interfejsy.

Niestety, do e-sprawozdań nie ma API. Nie ma też nigdzie informacji ile sprawozdań finansowych za rok 2018 w bazie Ministerstwa już jest.

Pobieramy, pobieramy i stopniowo zapełnia się nasza baza, ale że na stronie rządowej jest ukochana przez wszystkich programistów Captcha i możliwość jedynie sprawdzania każdej firmy pojedynczo, z naszych obliczeń wynika, że ani tydzień ani nawet dwa nie wystarczą.

Z czystej ciekawości sprawdziliśmy losowo 10 firm z 200 największych w Polsce w minionym roku i nawet dziś, na dzień 2 kwietnia, Portal Finansowy Ministerstwa Sprawiedliwości nie wykazuje zawartości rocznych sprawozdań finansowych za 2018 rok trzech z dziesięciu wspomnianych “gigantów”.

Również z portali społecznościowych dociera do nas, że jednak część przedsiębiorców i księgowych nadal “walczy”, czyli jednak nadal nie wszystkie firmy złożyły roczne sprawozdania finansowe za 2018.

Twity z 1.04.2019 z serwisu Twitter

Jak sprawdzić sprawozdanie finansowe firmy w wersji elektronicznej? I czy wszystko działa bez zarzutu?

Żeby sprawdzić sprawozdanie finansowe wybranej firmy, należy wejść na Portal Finansowy Ministerstwa Sprawiedliwości i wpisać jej numer KRS.

Otwieramy w wyszukiwarce stronę https://ekrs.ms.gov.pl

Portal Finansowy Ministersta Sprawiedliwości https://ekrs.ms.gov.pl

Wpisujemy nr KRS i klikamy przycisk Szukaj

Jak sprawdzić sprawozdanie finansowe na Portal Finansowy Ministersta Sprawiedliwości https://ekrs.ms.gov.pl na przykładzie Spółdzielni Mleczarskiej MLEKOVITA

W tabeli, która pojawia nam się na kolejnym widoku, szukamy pozycji Roczne sprawozdanie finansowe za poprzedni rok. W tym wypadku za 2018.

Jak sprawdzić sprawozdanie finansowe na Portal Finansowy Ministersta Sprawiedliwości https://ekrs.ms.gov.pl na przykładzie Spółdzielni Mleczarskiej MLEKOVITA

Klikamy w Pokaż szczegóły w kolumnie Akcje, by móc zobaczyć dokumenty.

Na tym widoku dostajemy m.in. takie informacje, jak to, kiedy roczne sprawozdanie finansowe zostało złożone i czy jest zgodne z MSR (czyli Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości, które według ustawy o rachunkowości (Dz. U. z 2016 r. poz. 1047 ze zm.) są obligatoryjne w Polsce tylko dla banków i emitentów papierów wartościowych, a inne podmioty mogą dobrowolnie je przyjąć, ale nie muszą):

Jak sprawdzić sprawozdanie finansowe na Portal Finansowy Ministersta Sprawiedliwości https://ekrs.ms.gov.pl na przykładzie Spółdzielni Mleczarskiej MLEKOVITA

Co dalej?

U dołu okna mamy trzy przyciski: Pokaż treść dokumentu, Pobierz dokumenty i Pokaż zgłoszenie, które powinny przybliżyć nas do dostępu do sprawozdania finansowego:

  • jeżeli klikniemy w Pokaż treść dokumentu, nie wyskoczy nam bynajmnej kolejne okno, co sugeruje komunikat Pokaż. W zamian, rozpocznie się proces pobierania sprawozdania finansowego w wersji XML na nasz komputer,
  • jeżeli klikniemy w Pobierz dokumenty, zetkniemy się z odwrotną sytuacją — najpierw ujrzymy okno, a dopiero po kolejny kliknięciu rozpocznie się proces pobierania sprawozdania finansowego w XML. Dodatkowo, z miejsca poznamy numery PESEL osób podpisujących dokument,
Jak sprawdzić sprawozdanie finansowe na Portal Finansowy Ministersta Sprawiedliwości https://ekrs.ms.gov.pl na przykładzie Spółdzielni Mleczarskiej MLEKOVITA
  • Jeżeli klikniemy w Pokaż zgłoszenie, poznamy komplet razem złożonych dokumentów, czyli obok rocznego sprawozdania finansowego może to być m.in. sprawozdanie z działalności, uchwała o podziale zysku bądź pokryciu straty czy opinia biegłego rewidenta.
Jak sprawdzić sprawozdanie finansowe na Portal Finansowy Ministersta Sprawiedliwości https://ekrs.ms.gov.pl na przykładzie Spółdzielni Mleczarskiej MLEKOVITA

Pobrane sprawozdanie finansowe będzie w XML, czyli formacie znanym jako format programistów, przeznaczonym do reprezentowania różnych danych w strukturalizowany sposób.

Wygląda on tak:

Sprawozdanie finansowe w XML

Jeżeli nie jesteś programistą, to zapewne w kolejnym kroku, będziesz skory zaimportować XML do pliku Excel (instrukcja dla MS Office).

Czy nowa forma sprawozdań finansowych wniosła same plusy w weryfikację kontrahentów?

Naszym zdaniem z pewnością sporo plusów, choć zaczną być one odczuwalne dopiero za kilka miesięcy, gdy dostawcy danych gospodarczych, tacy jak nasza firma, pobiorą wszystkie złożone sprawozdania. Dzięki temu, każdy o każdej porze, mając jedynie dostęp do komputera i Internetu, będzie mógł zweryfikować swojego kontrahenta.

Dla nas jako firmy technologicznej, XML to szczyt marzeń. Dzięki niemu, na czysto ułożymy zagregowane dane w pliki wygodne dla naszych Klientów (xls, csv, pdf itd.). Gdyby jeszcze Ministerstwo Sprawiedliwości dorzuciło nam do tego API, odgłos naszego klaskania pewnie i dotarłby do Warszawy.

Wydaje się jednak, że dla wygody przeciętnego przedsiębiorcy, który chce korzystać z Portalu Finansowego, Ministerstwo Sprawiedliwości we współpracy z Ministerstem Cyfryzacji powinny pomyśleć o udostępnieniu danych od razu również w formacie xls i lekkim szlifie nawigacji w systemie.

--

--