Hackathon Datathon #OtwarteDane 2022 — relacja z wydarzenia

W miniony weekend 2–3 kwietnia 2022 w Warszawie odbył się Datathon #OtwarteDane, podczas którego uczestnicy tworzyli aplikacje dla uchodźców z Ukrainy. Przedstawiamy przegląd zwycięskich aplikacji, które oceniał m.in. CEO Transparent Data Arek Hajduk.

Transparent Data
Blog Transparent Data
4 min readApr 4, 2022

--

Hackathon Datathon #OtwarteDane 2022 — relacja z wydarzenia

Hackathon Datathon Otwarte Dane 2022 — cel konkursu, liczba zespołów, nagrody oraz kryteria oceny

Celem Datathonu #OtwarteDane 2022, który został zorganizowany przez KPRM w Centrum Kreatywności Targowa w Warszawie, było stworzenie aplikacji, które pomogą rozwiązywać problemy społeczne i wesprą osoby uchodźcze z Ukrainy, które przybywają do Polski w poszukiwaniu mieszkania, pracy czy przedszkola dla dziecka. Do konkursu zakwalifikowało się 8 zespołów. Na stworzenie aplikacji dla uchodźców z Ukrainy zespoły miały dokładnie 24 godziny — kodowanie rozpoczęło się w sobotę 2 kwietnia o godzinie 11:15.

Pula nagród wynosiła 60 tys. zł. Organizatorzy przewidzieli dwa wyróżnienia po 6 615 złotych dla zespołów, które wykorzystają API do dziedzinowych baz wiedzy GUS, oraz płatne staże w NASK. Nagrody główne po 15 570 złotych przyznano w trzech kategoriach. Dla zespołu, który wykorzysta API:

  • do bazy Trezor 3.0 Ministerstwa Finansów
  • do bazy rejestrów publicznych w turystyce Ministerstwa Sportu i Turystyki
  • do dziedzinowych baz wiedzy Głównego Urzędu Statystycznego

Kryteria oceny aplikacji dla uchodźców wyglądały następująco:

  1. Dopasowanie do potrzeb odbiorców — aplikacja dla uchodźców z Ukrainy powinna odpowiadać na wcześniej zdefiniowane potrzeby jej odbiorców.
  2. Pomysłowość i unikalność — aplikacja powinna prezentować rozwiązania, które nie zostały wcześniej wykorzystane w innych aplikacjach.
  3. Użyteczność i design — zwycięska aplikacja dla uchodźców z Ukrainy powinna być łatwa w obsłudze i mieć estetyczny design.
  4. Potencjał biznesowy/społeczny — jury oceniało też, czy w aplikacjach przewidziano model biznesowy, który umożliwi jej dalsze utrzymanie.

Poza trzema zwycięskimi aplikacjami i dwoma wyróżnieniami, które opisujemy w dalszej części artykułu, podczas hackathonu pojawiły się też inspirujące prezentacje jurorów oraz ekspertów Datathonu Otwarte Dane. Jednym z jurorów był CEO Transparent Data Arek Hajduk, który podczas swojej prezentacji zwrócił uwagę słuchaczy na to, jakich informacji potrzebują migranci oraz wskazał kilka przykładów udanych aplikacji dla osób uchodźczych i migrantów z zagranicy.

Jurorzy hackathonu Datathon Otwarte Dane 2022: od lewej Joanna Duszota, Anna Gos, Arek Hajduk, Maciej Wójtowicz, Piotr Dobrzyński, Ewa Czumaj.

Wśród nich znalazły się aplikacje dla uchodźców z Ukrainy i innych państw oraz migrantów, które pomagają w onboardingu w nowym kraju: Ankommen (Niemcy), Cyprus Guide (Cypr) i Arrival Advisor (Kolumbia Brytyjska).

Zwycięzcy Hackathonu Otwarte Dane 2022 — przegląd zwycięskich aplikacji dla uchodźców z Ukrainy

Hackathon #OtwarteDane 2022 — przegląd zwycięskich aplikacji dla uchodźców z Ukrainy

Zwycięzca w kategorii API do bazy Trezor 3.0 MF

Zwycięzcą w tej kategorii była aplikacja dla uchodźców z Ukrainy i migrantów zespołu Data Drivers. Twórcy przygotowali aplikację dla migrantów, która wizualizuje istotne dane publiczne w 5 obszarach: Migracja, Finanse, Mieszkanie, Praca, Edukacja i Zdrowie. Dane są prezentowane w czytelny sposób na mapie regionalnej Polski. Aplikacja skierowana jest do decydentów — urzędników (burmistrzów, wojewodów, dyrektorów departamentów ministerstw), którzy dzięki niej będą mogli szybciej podejmować decyzje pomagające migrantom.

Zwycięzca w kategorii API do bazy rejestrów publicznych w turystyce Ministerstwa Sportu i Turystyki

W tej kategorii zwyciężyła aplikacja P.layer, którą stworzył zespół Super Team. Ta aplikacja dla uchodźców z Ukrainy prezentuje użytkownikom dane publiczne z różnych źródeł, które wizualizowane są w postaci nakładających się na siebie warstw na czytelnej mapie. Aplikacja pokazuje użytkownikom dane, dzięki którym mogą zintegrować się z lokalną społecznością.

Zwycięzca w kategorii API do dziedzinowych baz wiedzy GUS

Aplikacja dla uchodźców z Ukrainy, która zwyciężyła w tej kategorii, została stworzona przez zespół [Object Object]. Aplikacja prezentuje dane z wielu źródeł publicznych. Jej celem jest pomoc w znalezieniu optymalnego miejsca zamieszkania dla migrantów i osób uchodźczych z Ukrainy. Użytkownik aplikacji na podstawie wpisanych preferencji otrzyma informacje o powiecie w Polsce, który najbardziej odpowiada jego potrzebom.

Dwa wyróżnienia za wykorzystanie API do dziedzinowych baz wiedzy GUS

Wyróżnienie otrzymał zespół TBA za aplikację dla migrantów WaszMir. Ta aplikacja dla uchodźców z Ukrainy pomaga migrantom odnaleźć odpowiedź na pytanie, które miasto w Polsce będzie dla nich odpowiednie. Te dane użytkownik aplikacji otrzyma na podstawie wcześniej określonych preferencji, takich jak tereny zielone, placówki zdrowotne czy miejsca pracy w pobliżu. Aplikacja dla uchodźców z Ukrainy WaszMir dzięki wykorzystaniu danych publicznych, zwraca listę polskich miast, które są najlepiej dopasowanych do obecnej sytuacji danego migranta.

Drugie wyróżnienie otrzymała aplikacja School Finder, która została stworzona przez zespół Waciaki. Celem tej aplikacji jest wsparcie osób uchodźczych z Ukrainy i migrantów w procesie znalezienia szkoły dla ich dzieci w Polsce. Aplikacja została stworzona w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i ukraińskiej.

Zespół Konior Dynamics, który stworzył aplikacja wspomagająca integrację migrantów poprzez organizację i uczestnictwo w różnego rodzaju wydarzeniach kulturalnych, został nagrodzony płatnym stażem w NASK.

--

--