Hackathon #OtwarteDane 2019: zwycięskie aplikacje, lista przebojów i dzień sądu /Juror Arek News/

Dobre pomysły. Wysoki poziom. Świetne wizualizacje. Myślenie o wszystkich użytkownikach Internetu, w tym o osobach niedowidzących, korzystających z czytników— tak wyglądały tegoroczne aplikacje konkursowe Hackathonu #OtwarteDane. Poniżej przegląd najlepszych projektów i kilka porad na przyszłość od jednego z jurorów, Arka Hajduka.

Transparent Data
Blog Transparent Data
7 min readJun 25, 2019

--

Hackathon #OtwarteDane 2019, Juror Arek Hajduk, Transparent Data

Słowo wstępne, czyli tematyka hackathonu, kryteria i liczba zespołów

Tegoroczny Hackathon #OtwarteDane, po raz trzeci już organizowany przez Ministerstwo Cyfryzacji, opierał się na stworzeniu aplikacji z wykorzystaniem danych publicznych, udostępnianych na dane.gov.pl lub stronach internetowych instytucji publicznych.

Na stworzenie projektu uczestnicy mieli dokładnie 7 dni — hackathon rozpoczął się 15.06.2019, a kończył się 7-minutową prezentacją projektów 22.06.2019.

Do konkursu zakwalifikowało się 21 drużyn (80 uczestników), z czego 19 zespołów finalnie wystartowało, a 13 dowiozło swoje aplikacje na sobotni finał.

Było o co walczyć, bo pula nagród wyniosła ponad 35 tys. zł, przy czym nagroda główna oscylowała wokół 17 tys. zł.

Kryteria oceny projektów wyglądały następująco:

1) Dopasowanie do potrzeb odbiorców (zdefiniowano odbiorców i ich potrzeby, na które odpowiada aplikacja),

2) Unikalność i pomysłowość (aplikacja nie powiela już istniejących rozwiązań),

3) Użyteczność i design (aplikacja jest intuicyjna, estetyczna i łatwa w obsłudze),

4) Potencjał biznesowy/społeczny (przewidziano model biznesowy, który umożliwi jej utrzymanie),

5) Dostępność dla osób z niepełnosprawnościami (uwzględniono ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami).

Co możesz zakodować w 7 dni? Całkiem sporo…

Wśród 13-u konkursowych aplikacji, które ujrzały światło dzienne, aż 1/3 skupiła się na danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) i ocenie lokalizacji. Gdzie mieszkać, gdzie chodzić do szkoły, gdzie coś znaleźć, jak żyć itd. ;)

Ale i nie tylko.

Poza trzema zwycięskimi aplikacjami, które opisujemy w dalszej części artykułu, pojawiło się kilka naprawdę pomysłowych, fajnych i przydatnych projektów.

I tak, szczególne oklaski od Arka otrzymują:

Zespół Wrometr, który stworzył silnik aplikacyjny do tworzenia aplikacji w oparciu o dane. Algorytm do algorytmu i w ten sposób przyspieszamy budowanie nie jednej aplikacji w oparciu o publiczne dane, ale kilkuset. Bardzo sensowny projekt. Niezwykle dojrzały. Z wielkimi perspektywami na przyszłość, patrząc na skalę wykorzystania.

Fragmenty prezentacji aplikacji Zespółu Wrometr, Hackathon #OtwarteDane 2019

Zespół Make Education Great Again (MEGA), który postanowił ułatwić wybór szkoły średniej, wychodząc daleko poza standardowy ogólny ranking szkół. Otóż, gdzie ma pójść Piotrek z małego miasta, który chce zostać kosmonautą? Może tak do szkoły, której najwięcej absolwentów dostało się na studia z astrofizyki? Aplikacja Zespołu MEGA, pomaga odnaleźć szkołę w konkretnym regionie, pod konkretne zainteresowania, zważając zarówno na efektywność, lokalizację, jak i udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.

Za to ostatnie należy się szczególny szacunek, bo jak się okazuje — dane takie nigdzie nie istnieją. Autorzy aplikacji stworzyli specjalną ankietę i wysłali ją do szkół średnich w Warszawie, wrzucając zebrane odpowiedzi w aplikację.

Fragmenty prezentacji aplikacji Zespołu Make Education Great Again (MEGA), Hackathon #OtwarteDane 2019

Zespół 15 minut i ich aplikacja Quickgreen.pl— rozwiązanie adresowane do prosumentów i samorządów, żeby szybko wyliczyć w jaki sposób zamonotowane panele słoneczne na dachu będą na siebie zarabiać.

Oczywiście jest to polska odpowiedź na istniejącą już wersję kalkulatora Project Sunroof koncernu Google i fajnie, że ktoś pomyślał o rodzimej, szybkiej i lekkiej wersji tego produktu.

Fragmenty prezentacji aplikacji Zespółu 15 minut, Hackathon #OtwarteDane 2019

Zwycięzcy Hackathonu #OtwarteDane 2019 — krótki przegląd niezaprzeczalnych zalet

Zwycięzcy Hackathonu #OtwarteDane 2019

Miejsce nr 1, Zespół Skiller

Korzystając z danych CBOP oraz BIP, trzyosobowy zespół Skiller stworzył aplikację, której rzeczywiście nie ma obecnie na rynku — appk’ę adresowaną do osób bezrobotnych, która na podstawie wpisanych przez nas danych (i co ważne, również zaznaczeniu co nas NIE interesuje (punkt z filtry, pozwalające nie zaśmiecać nam feed’u!)), podpowiada dostępne, bezpłatne szkolenia i oferty pracy z nimi związane, a przy okazji, pyta nas, jak się dziś czujemy.

To właśnie zwrócenie uwagi na ten ostatni aspekt — samopoczucie osób przewlekle bezprobotnych, u których nierzadko pojawia się depresja — udowodnił, że zespół Skiller, poważnie i głęboko podszedł do tematu, starając się naprawdę zrozumieć potrzeby grupy docelowej aplkacji (kobiet w wieku 30 lat z wykształceniem wyższym, które to właśnie najczęściej narażone są na bezrobocie). Skupił się na konkretach (pomoc w dokształceniu i znalezieniu pracy), ale zwrócił i uwagę na ważny aspekt często bagatelizowany — stan psychiczny osób bezrobotnych.

Zwycięzcy Hackathonu #OtwarteDane 2019, Zespół Skiller

Miejsce nr 2, Semantically Correct

Korzystająca z danych NFZ i GUS’u (a także prywatnych ośrodków medycznych) aplikacja MUS (Medical Ultra Search) zespołu Semantically Correct skupiła się na problemie “dostaję diagnozę i co dalej?”, czyli zagubieniu pacjenta, które autorzy określili jako Zespół ZSZ (Strach-Zagubienie-Stres).

Aplikacja podpowiada nam zatem, gdzie dostępni są jacy specjaliści, jak wyglądają terminy, kolejki itd. a także podpowiada możliwe badania kliniczne. Co więcej, oprócz publicznych instytucji, MUS, pozwala nam również odnaleźć prywatne ośrodki medyczne, które dane zabiegi i specjalistów posiadają w swej ofercie.

Bardzo ważny problem i sprytnie opracowane rozwiązanie!

Laureaci miejsca drugiego Hackathonu #OtwarteDane 2019, Zespół Semantically Correct

Miejsce nr 3, Zespół Real Team

Dwuosobowy zespół Real Team stworzył aplikację Kręcimy Liczniki, adresowaną przede wszystkim do pracowników różnorakich korporacji, mających siedziby w dużych miastach, która zachęca do zmniejszania przejeżdżanych codziennie autem kilometrów.

Ogranicz swoje przejazdy samochodem o tyle a tyle kilometrów, a otrzymasz nagrody w postaci bonusów, biletów do kina itp. Po co? Oczywiście, by zadbać o środowisko naturalne i ograniczyć emisje spalin.

Dobry pomysł na programy CSR.

Laureatki miejsca trzeciego Hackathonu #OtwarteDane 2019, Zespół Real Team

Finałowe 3 rady jurora dla startujących w hackathonach

Na zakończenie, kilka rad od serca od Arka Hajduka dla wszystkich uczestników hackathonów:

  1. Pamiętaj, że każdy hackathon, to dopiero początek drogi. Tworząc koncepcję aplikacji, myśl o projekcie, który po hackathonie może trwać i być rozwijany. W ten sposób, pokazujesz jury potencjał Twojego pomysłu i istotność jego wdrożenia w rzeczywistość, a w przyszłości możesz na tym mocno zyskać! Dla przykładu, wszyscy uczestnicy tegorocznego hackathonu (i nie tylko, bo jeśli masz pomysł, jak najbardziej aplikuj!) mogą ubiegać się o dofinansowanie swoich projektów WIĘCEJ,
  2. Skup się na pokazaniu, w jaki sposób Twój projekt rozwiązuje problem a nie tylko opowiadaj o problemie. Niby oczywiste, a jednak sporo zespołów właśnie na tym się wykłada. A opowiadanie o problemie, to nie to samo, co opowiadanie o rozwiązaniu tego problemu — o jego unikalnej wartości, zastosowaniach i efektywności. Problem często wystarczy przedstawić dosłownie w kilku słowach (publiczność i jury wlot zrozumie, o co chodzi, tak jak każdy w Polsce zna problem kolejek do specjalistów w NFZ czy niedoborze programistów na rynku pracy).
  3. Nawet jeżeli w trakcie hackathonu nie zdążysz czegoś zrobić, zwizualizuj pomysł. Wystarczy prosty mockup. Lepiej przedstawić prototyp niż nic. Każdy doskonale rozumie, że hackathony — przez wzgląd na ograniczony czas trwania — nie zawsze pozwalają na przygotowanie pełnej wersji aplikacji. Jeżeli jednak zrobisz jej część, a koncepcję dodatkowych funkcjonalności po prostu zwizualizujesz i opowiesz o nich jako kolejnych etapach projektu, nadal możesz zyskać sporo dodatkowych punktów.

--

--